Skip to content
top banner

راهنمای جامع استیک ارزهای دیجیتال در تراست ولت

راهنمای استیک کردن در تراست والت
در
خواندن در ۱۴ دقیقه

استیک ارز دیجیتال روشی برای کسب سود غیرفعال از طریق قفل کردن دارایی‌های دیجیتال شما در یک بلاک‌ چین است. تراست ولت (Trust Wallet)، یک کیف پول محبوب ارز دیجیتال، امکان استیک کردن تعدادی از ارزهای دیجیتال را به طور مستقیم در رابط کاربری خود فراهم کرده است. این راهنمای جامع، شما را گام به گام با فرایند استیک کردن در تراست ولت آشنا می‌کند.

در این مقاله، به شما خواهیم آموخت که چگونه ارزهای دیجیتال قابل استیک در تراست ولت را شناسایی کنید، کیف پول تراست ولت خود را برای استیک کردن آماده کنید و سود حاصل از استیکینگ خود را مدیریت و برداشت کنید.

با دنبال‌کردن این راهنمای جامع، می‌توانید به‌راحتی از مزایای استیک کردن ارزهای دیجیتال در تراست ولت بهره‌مند شوید و به طور غیرفعال سود کسب کنید.

مروری بر کیف پول تراست

تراست ولت یک کیف پول دیجیتال کاربرپسند است که امکانات مختلفی را در اختیار کاربران مبتدی و حرفه‌ای  قرار می‌دهد. این کیف پول به شما این امکان را می‌دهد که به طور ایمن طیف گسترده‌ای از دارایی‌های دیجیتال از جمله بیت کوین، اتریوم و توکن‌های مختلف دیگر را در چندین شبکه بلاک‌چین ذخیره، مدیریت و معامله کنید. همچنین تراست ولت به شما کنترل کامل روی کلیدهای خصوصی خود را می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد تا به طور مستقل، امور مالی خود را مدیریت کنید.

تراست ولت علاوه بر ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال، قابلیت نگهداری توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT و دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp)  را می‌دهد. همچنین برای کسب سود غیرفعال (Passive)  توسط سکه‌ها و توکن‌هایتان، می‌توانید از سرویس استیکینگ این کیف پول استفاده کنید. در ادامه، به صورت کامل، استیکینگ ارزهای دیجیتال در تراست ولت را به شما آموزش می‌دهیم، اما پیش از هر چیز بیایید در مورد استیکینگ بیشتر بدانیم.

استیک کردن به چه معناست؟

تصور کنید در یک حساب بانکی پول دارید و در کنار دریافت سود، فعالانه به امنیت بانک نیز کمک می‌کنید و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنید. این اساساً همان چیزی است که در دنیای ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد. با استیکینگ، دارایی‌های دیجیتال خود را برای پشتیبانی از شبکه بلاک‌چین در اختیار می‌گذارید و در عمل قفل می‌کنید.

این کار به اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایمن‌سازی شبکه کمک می‌کند، مشابه کاری که ماینر ها در بیت کوین انجام می‌دهند. درواقع، الگوریتم اجماع «اثبات کار» بیت کوین یعنی باید ثابت کنید که شما به عنوان ماینر، کار انجام می‌دهید، اما اجماع «اثبات سهام»، یعنی شما باید ثابت کنید که سهام‌دار این شبکه هستید و به ایجاد یک شبکه امن و کارآمد کمک می‌کنید.

پس متوجه شدیم که استیکینگ برای همه ارزهای دیجیتال در دسترس نیست و فقط آن‌هایی که از اجماع «اثبات سهام» استفاده می‌کنند، توانایی استیک شدن دارند. پاداش استیکینگ هر توکن نیز معمولاً با همان ارز دیجیتال محاسبه و پرداخت می‌شود.

در فرایند استیکینگ، دو نقش کلیدی وجود دارد:

اعتبارسنج‌ها(Validator) : این‌ها نگهبانان شبکه هستند که نودها را اجرا می‌کنند، تراکنش‌ها را تایید می‌کنند، بلاک‌های جدیدی را در بلاک‌چین ایجاد می‌کنند و برای کار خود پاداش می‌گیرند. اعتبارسنج‌ها باید از نظر فنی مهارت داشته باشند و توانایی پرداخت هزینه‌های سخت‌افزاری و انرژی را داشته باشند. البته، فرایند و الزامات تبدیل‌شدن به یک اعتبارسنج برای هر بلاک‌چین متفاوت است.

 

نمایندگان (Delegators): اگر منابع یا دانش فنی لازم برای اعتبارسنجی را ندارید، همچنان می‌توانید به عنوان نماینده در شبکه نقش داشته باشید. نمایندگان با قراردادن سکه‌ها و توکن‌های خود در شبکه، قدرت سهام خود را به یک اعتبارسنج واگذار می‌کنند. سپس اعتبارسنج کار فنی را انجام می‌دهد و نماینده در ازای آن بخشی از پاداش‌های استیکینگ را به دست می‌آورد. شرایط واگذاری اختیار، از جمله نحوه تقسیم پاداش‌ها بین نمایندگان و اعتبارسنج‌ها، بر اساس هر بلاک‌چین متفاوت است.

حال که با مفهوم کلی استیکینگ آشنا شدید، به سراغ آموزش استیک در تراست والت خواهیم رفت، اما پیش از آن، متغیرهای اساسی در استیکینگ تراست والت را به شرح شما می‌رسانیم.

چهار متغیر کلیدی استیکینگ در تراست والت عبارت‌اند از:

 1. حداقل ارز موردنیاز: این گزینه نشان می‌دهد که برای شروع استیکینگ، حداقل چه مقدار از آن ارز دیجیتال باید داشته باشید.
 2. مدت‌زمان قفل بودن: این زمان نشان می‌دهد که بعد از استیک کردن، چه مدت باید صبر کنید تا بتوانید دوباره به ارز دیجیتال خود دسترسی داشته باشید.
 3. نرخ سود سالانه: این متغیر که به‌اختصار APR نامیده می‌شود، نشان می‌دهد که به طور سالیانه، چه مقدار سود از طریق استیکینگ آن ارز دیجیتال دریافت خواهید کرد.
 4. اعتبارسنج: انتخاب یک اعتبارسنج معتبر مهم است، چرا که شما باید ارز دیجیتال خود را به یک اعتبارسنج واگذار کنید تا فرایند استیکینگ انجام شود.

به‌عبارت‌دیگر، قبل از استیکینگ در تراست والت، به این چهار پرسش پاسخ دهید:

چقدر ارز دیجیتال نیاز دارم؟

چقدر باید صبر کنم تا به دارایی‌ خود دسترسی داشته باشم؟

چقدر سود دریافت می‌کنم؟

به کدام اعتبارسنج باید اعتماد کنم؟

با درنظرگرفتن این چهار متغیر، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا استیکینگ برای شما مناسب است یا خیر.

همچنین در نظر داشته باشید که هر یک از این ۴ متغیر برای هر ارز دیجیتالی متفاوت است و بستگی به شرایط حال حاضر بازار دارد.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

چه ارزهای دیجیتالی را می‌توان در تراست والت استیک کرد؟

کیف پول تراست والت در حال حاضر از ۲۴ ارز دیجیتال برای فرایند استیکینگ پشتیبانی می‌کند. ارزهای دیجیتال مشهوری چون اتریوم، سولانا، ترون، کاردانو و بایننس کوین در این لیست وجود دارند. شما می‌توانید لیست کامل رمزارزهای پشتیبانی‌شده را در زیر مشاهده کنید.

 

اتریوم (ETH) سولانا (SOL) ترون (TRX)
کاردانو (ADA) پولکادات (DOT) بایننس کوین (BNB)
کوساما (KSM) اینجکتیو (INJ) نیر پروتکل (NEAR)
کازماس (ATOM) سویی (SUI) سی نتورک (SEI)
ترا کلاسیک (LUNC) تزوس (XTZ) کاوا (KAVA)
ازموسیس (OSMO) استار گیز (STARS) ایوموس (EVMOS)
کرونوس (CRO) استراید (STRD) جونو (JUNO)
آ کش (AKASH) اکسلار (AXL) اگوریک (BLD)

 

آموزش استیک ارز دیجیتال در تراست ولت

حالا که تا اینجای مقاله با ما همراه بودید، برویم تا استیک ارز دیجیتال در تراست ولت را به همراه آموزش تصویری و مثالی برای استیک ترون در این کیف پول مشاهده کنیم.

گام اول: کیف پول تراست ولت را دانلود کنید

شما می‌توانید در وب‌سایت تراست ولت به نشانی Trustwallet.com  افزونه مرورگر و یا اپلیکیشن موبایل برای سیستم‌‌عامل‌های اندروید و IOS را دانلود و نصب نمایید. اکیداً توصیه می‌شود که اپلیکیشن‌ کیف پول تراست ولت را فقط از وب‌سایت آن دانلود نمایید و از لینک‌های ناشناس به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید.

گام دوم: یک حساب کاربری بسازید (اگر حساب کاربری دارید وارد شوید)

اگر کاربر جدیدی هستید و برای اولین‌بار است که تراست ولت را دانلود می‌کنید، باید بر روی گزینه “Create new wallet” کلیک کنید تا به بخش نمایش عبارت‌های بازیابی برسید. ۱۲ کلمه انگلیسی که به شما نمایش می‌دهد را در جای امنی نگهداری می‌کنید، چرا که تنها راه دسترسی شما به دارایی‌تان همین کلمات هستند. پس از یادداشت آن‌ها، یک رمز عبور قوی انتخاب می‌کنید و در نهایت وارد صفحه اصلی کیف پول تراست ولت می‌شوید.

اما اگر پیش‌ازاین در تراست ولت حساب داشته‌اید، کافی‌ است آن عبارات بازیابی را پس از کلیک بر “Add existing wallet” وارد کنید تا دارایی شما در اینجا بازیابی و نمایش داده شود.

گام سوم: دارایی خود را به کیف پول منتقل کنید

استیک کردن در تراست والت

پس از راه‌اندازی کیف پول، وقت آن است تا ارز دیجیتال خود را به آن منتقل کنید. شما به‌راحتی می‌توانید در صرافی ارز دیجیتال، رمزارز موردنظرتان را خریداری کرده و آن را به تراست ولت انتقال دهید. برای این کار، ارز دیجیتال موردنظر را در کیف پول انتخاب می‌کنید، سپس بر روی دکمه “ًReceive” کلیک می‌کنید و آدرس کیف پول خود را در قسمت برداشت صرافی وارد می‌کنید.

 

گام چهارم: به بخش “Earn” بروید

حال که ارز دیجیتال‌ خود را دریافت کردید، همان‌طور که در تصویر زیر قابل‌مشاهده است، میزان ارزش دلاری آن به شما نمایش‌داده‌شده است. حال به بخش Earn بروید.

استیک تراست والت

در اینجا تمام ارزهای دیجیتالی که قابلیت استیک شدن‌ دارند را مشاهده می‌کنید. همچنین میزان APR یا همان سوددهی سالیانه تمام رمزارزها نمایش داده شده است. در ادامه ما برای ملموس شدن مراحل استیکینگ، ترون (TRX) را انتخاب می‌کنیم و ادامه مراحل را توضیح می‌دهیم.

در این بخش این اطلاعات مهم هستند:

 • حداقل میزان استیک ارز دیجیتال
 • نرخ سوددهی سالیانه
 • زمان قفل‌شدن دارایی

در اینجا، یعنی برای استیکینگ ترون، باید حداقل ۱ ترون به مدت حداقل ۱۴ روز استیک شود تا با نرخ سوددهی سالیانه ۳.۵ تا ۵ درصد به ما پاداش داده شود.

گام پنجم: مقدار دارایی که می‌خواهید استیک کنید و اعتبارسنج موردنظرتان را مشخص کنید

در این مرحله، مقدار ترونی که می‌خواهیم استیک کنیم را مشخص می‌کنیم. توجه داشته باشید که سقفی برای استیک کردن وجود ندارد و هر مقدار که دارایی دارید را می‌توانید استیک کنید.

تراست والت استیک

این بخش بسیار مهم است، چرا که باید اعتبارسنج یا ولیدیتور خودتان برای فرایند استیکینگ را انتخاب کنید.

شما قبل از استیک کردن دارایی، بایستی در مورد اعتبارسنج‌ها، تحقیقات خود را کامل کنید و آن‌ها را از نظر اعتبار و سابقه سوددهی ارزیابی کنید. دقت داشته باشید که برخی اعتبارسنج‌ها ممکن است فعال نباشند که در تراست ولت به صورت “Inactive” نشان داده می‌شود.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

گام ششم: پس از تایید تراکنش دارایی شما استیک می‌شود

تکمیل استیکینگ

در انتها، پس از فشار دادن دکمه “Continue”،  تراکنش ثبت شده و با زدن دکمه “Confirm”، دارایی ترون ما استیک می‌شود. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، جنس این تراکنش با دیگر تراکنش‌ها تفاوت دارد و با نام Stake شناخته می‌شود. همچنین، مقدار دارایی استیک شده را فریز شده یا “Frozen” نمایش می‌دهد.

نکات تکمیلی استیکینگ در تراست ولت

 • میزان سود استیکینگ یک روز پس از ثبت تراکنش، محاسبه می‌شود.
 • هر زمان می‌توانید به مقدار دارایی استیک‌شده‌تان بیفزایید و میزان سود دریافتی را بالا ببرید.
 • فرایند لغو استیکینگ یا “unstaking” مانند استیکینگ انجام می‌شود و شما می‌توانید تمام یا بخشی از دارایی‌تان را UnStake کنید. فقط نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، این است که باید حداقل ۳ روز از شروع استیک کردنتان گذشته باشد.
 • می‌توانید دارایی خودتان را به چند بخش تقسیم کرده و آن‌ را در چند اعتبارسنج استیک کنید.
 • همیشه از فعال بودن اعتبارسنج موردنظرتان، اطمینان حاصل کنید.
 • هیچ‌وقت تمام دارایی‌تان را در یک کیف پول استیک نکنید.

استیک کدام ارزهای دیجیتال بیشترین سود را می‌دهد؟

میزان سود استیکینگ ارزهای دیجیتال متغیر است و در طول زمان و باتوجه‌به شرایط بازار رمزارزها و وضعیت شبکه هر بلاک‌چین تغییر می‌کند. بااین‌وجود، در حال حاضر این ارزهای دیجیتال در تراست ولت بیشترین سود استیکینگ را ارائه می‌دهند:

 • STARS – ۲۱.۴٪ APR
 • JUNO – ۱۶.۲٪ APR
 • LUNC – ۱۵٪ APR
 • KSM – ۱۴.۸٪ APR
 • DOT – ۱۴.۷% APR
 • INJ – ۱۴.۴% APR
 • ATOM – ۱۳.۸% APR

سخن پایانی

در این راهنمای جامع، تلاش کردیم تا تمام مراحل استیک کردن ارز دیجیتال در تراست ولت را به طور کامل و گام‌ به ‌گام شرح دهیم. با مطالعه این راهنما، شما به دانش و مهارت لازم برای استیک کردن دارایی‌های دیجیتال خود و کسب سود غیرفعال از طریق آنها دست پیدا کردید.

همیشه به یاد داشته باشید که قبل از استیک کردن هر ارز دیجیتالی، به طور کامل درباره آن تحقیق کنید و از ریسک مرتبط با آن آگاه باشید. همچنین، انتخاب یک اعتبارسنج معتبر و قابل‌اعتماد، نقشی کلیدی در به حداکثر رساندن سود شما خواهد داشت.

سؤالات متداول

آیا استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت سودآور است؟

بله استیکینگ می‌تواند روشی سودآور برای کسب سود غیرفعال از ارزهای دیجیتال باشد. سودآوری آن به عوامل مختلفی مانند نوع ارز دیجیتال، نرخ سود استیکینگ و مدت‌زمان قفل‌شدن دارایی بستگی دارد.

چه عواملی بر میزان سود استیکینگ تراست ولت تاثیر می‌گذارد؟

مقدار ارز دیجیتال، زمان قفل شدن دارایی و تعداد اعتبارسنج‌ها بیشترین تاثیر را بر میزان سود استیکینگ دارند.

سود استیکینگ در تراست ولت چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه میزان سود روزانه، هفتگی و ماهانه استیکینگ، می‌توانید به وب‌سایت تراست ولت به آدرس Trustwallet.com مراجعه کنید و با واردکردن مقدار دارایی که می‌خواهید استیک کنید، میزان سود استیکینگ را مشاهده کنید.

منابع:

Trustwallet.com

Growfollowing.com

دیدگاه‌ها (1)

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه