چندین سال قبل، اگر فردی پیدا می‌شد که راجع ‌به اینترنت با مردم صحبت کند و از ویژگی‌های آن بگوید، بسیاری به سلامت عقل او شک می‌کردند. اما امروز شاهد آن هستیم که اینترنت در تمام بخش‌های زندگی، ازجمله تحصیل، سرگرمی و کار نقش‌ به‌سزایی ایفا می‌کند.

بار دیگر، مفهومی جدید به نام متاورس (Metaverse) قرار است کل ابعاد زندگی بشر را از واقعیت به سمت دنیای مجازی ببرد. درست حدس زدید! این امر دقیقاً شبیه همان چیزی است که در انیمیشن‌ها و فیلم‌های سینمایی به تصویر کشیده می‌شود. به نظر می‌آید که در آینده‌ای نزدیک شاهد ظهور آن در زندگی خود باشیم. اما متاورس دقیقاً چیست؟ چه کاربردی دارد؟ در ادامه مقاله همراه ما باشید تا به این سؤالات پاسخ دهیم.

متاورس چیست؟

متاورس (Metaverse)، که اغلب به عنوان ترکیبی از “متا” (فراتر) و “یونیورس” (جهان) تعریف می‌شود، اشاره به یک دنیای مجازی گسترده و پیوسته دارد که در آن کاربران می‌توانند از طریق شخصیت‌های مجازی (آواتارها) تعامل برقرار کنند. متاورس اغلب با استفاده از تکنولوژی‌های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) تجربه می‌شود. این تکنولوژی‌ها به کاربران امکان می‌دهند تا در یک دنیای سه‌بعدی کاملاً غوطه‌ور شوند یا اطلاعات مجازی را در محیط واقعی خود ببینند.

یکی از ویژگی‌های کلیدی متاورس، امکان برقراری تعاملات اجتماعی در فضای مجازی است. کاربران می‌توانند با دیگران دیدار کنند، به فعالیت‌های مختلف بپردازند و حتی روابط اجتماعی برقرار کنند. از این رو افراد بسیاری متاورس را به‌عنوان جایگزینی برای اینترنت تلقی می‌کنند. پیش از هر چیز ابتدا باید بدانیم که صحبت بررسی موشکافانه متاورس امر چندان آسانی نیست، چراکه این امر هنوز محقق نشده است.
در دنیای متاورس، اقتصاد دیجیتالی وجود دارد که کاربران می‌توانند در آن اموال مجازی خرید و فروش کنند. این اموال می‌تواند شامل زمین مجازی، لباس‌های آواتار، وسایل و خدمات دیگر باشد. متاورس محدود به یک بازی یا برنامه خاص نیست، بلکه یک جهان وسیع و پویاست که می‌تواند شامل انواع مختلف تجربیات، از سرگرمی گرفته تا آموزش و کار، باشد.

متاورس پروژه‌ای بسیار بزرگ است که به‌منظور طراحی محیط‌های مجازی ایجاد شده و همواره آنلاین و فعال است. افراد از طریق تجهیزات واقعیت افزوده می‌توانند وارد چنین محیط‌هایی شوند و با افراد و اشیای دیگر تعامل داشته باشند. حوزه گسترده متاورس به هیچ عنوان به بخش خاصی محدود نمی‌شود. بنابراین، می‌توان گفت که متاورس تمام جنبه‌های زندگی، از روابط اجتماعی گرفته تا کسب‌وکارها را تحت‌تأثیر خود قرار خواهد داد.

متاورس چیست

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

متاورس چه ویژگی‌هایی دارد؟

متیو بال، یکی از افراد برجسته حوزه اقتصاد دیجیتال، در مصاحبه‌ای هفت مورد از ویژگی‌های مهم متاورس را مطرح کرده است که در بخش زیر آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

  • همواره در دسترس و فعال است.
  • افراد در زمان واقعی (Real Time) می‌توانند در آن حضور داشته باشند.
  • مقیاس‌پذیری نامحدودی دارد و کاربران بی‌شماری می‌توانند به‌صورت هم‌زمان در آن حضور داشته باشند.
  • اقتصاد منحصربه‌فرد و دینامیک خود را ایجاد می‌کند.
  • حوزه فعالیت آن در سراسر فضاهای دیجیتال و فیزیکی است.
  • امکان انتقال انواع ارز دیجیتال در بستر آن فراهم است.
  • هر کاربر قادر است در آن محتوا تولید کند.

دنیای متاورس

 

متاورس چگونه کار می‌کند؟

حال که یک دید کلی از مفهوم متاورس پیدا کردید و از ماهیت آن آگاه شدید، نوبت آن رسیده است که نحوه کار شبکه متاورس را بررسی کنیم. هنگامی‌که لامپ‌های خانه را روشن می‌کنیم یا در حال تماشای تلویزیون هستیم، می‌دانیم که تمامی این دستگاه‌ها به‌وسیله برق و جریان الکتریسیته کار می‌کنند. سنسور‌ها، هوش مصنوعی و ارتباط بین پلتفرم‌ها نیز همان جریان برقی هستند که از سوی پروژه واقعیت مجازی و متاورس راه‌اندازی می‌شود.

در آینده‌ای نه‌چندان دور، مفهوم جدیدتری از دنیای مجازی ایجاد خواهد شد، این بدان معنا است که دنیای فیزیکی ما به بستر عظیمی از داده‌ها تبدیل می‌شود و این داده‌ها را می‌توان با سرعت بالایی به‌وسیله کامپیوترها پردازش کنیم. مثلاً، فضای مجازی را در نظر بگیرید که در آن چگونه می‌توان روی عناصر سازنده کلیک کرد یا در میان آن‌ها قدم زد و همانند گوگل، به‌ جست‌وجو پرداخت.

در دنیای متاورس، روش‌های جدیدی برای تولید محتوا ایجاد خواهد شد و کاربران، واژه‌‌ها و معماری جدیدی برای میزبانی از نسخه دیجیتال دنیای خود تولید خواهند کرد. این هم‌گرایی و ارتباط جدید دنیای فیزیکی با دنیای مجازی بر اساس اینترنت‌های‌ 5G، 6G، پردازنده‌های قدرتمند گرافنی و پردازش کوانتومی خواهد بود و مواردی مانند عینک‌های واقعیت مجازی دریچه‌ای برای ورود به این دنیای جدید خواهند بود.

بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه فناوری‌های دیجیتال اظهار داشته‌اند که پروژه متاورس و واقعیت مجازی، جانشین اینترنت امروزی خواهد شد. البته متاورس مقصدی واحد نیست که تمامی افراد به آن وارد شوند، بلکه شبکه‌‌ای پیچیده است که از میلیون‌ها مقصد، نمایه و چندین مرورگر قدرتمند تشکیل شده است. اینترنت، علاوه‌بر دستگاه‌هایی که دسترسی به محتوای آن‌ را فراهم می‌کنند، مجموعه‌ای گسترده از فناوری‌‌ها، پروتکل‌ها، زبان‌ها و شبکه‌های ارتباطی است. متاورس نیز به همین صورت خواهد بود.

دنیای متاورس چگونه است

مفاهیم اصلی متاورس کدامند؟

اگر می‌خواهید درباره متاورس بیشتر بدانید، بد نیست نگاهی به سه مفهوم اصلی آن بپردازیم. این مفاهیم به تصویر ذهنی شما از متاورس شفافیت می‌بخشند. در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

1. حضور (Presence)

این مفهوم بدان معنا است که محیط متاورس با وجود آن‌که مجازی است، حضور در آن به افراد این حس را می‌دهد که گویا در محیطی واقعی قرار گرفته‌اند. آیا این احساس آشنا به‌ نظر نمی‌رسد؟ چنین تجربه‌ای را در دنیای مجازی امروز نیز تا حدی داشته‌اید. به این صورت که تعاملات بین افراد در فضای مجازی کاملاً جدی و بر اساس نیازهای واقعی زندگی است. هنگامی‌که عینک واقعیت مجازی را بر چشم می‌زنید و وارد فضای متاورس می‌شوید، احساس می‌کنید در محیطی واقعی قرار گرفته‌اید.

2. تعامل‌پذیری (interoperability)

کاربران فضای مجازی و افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند، احساس حضور را به‌نوعی تجربه کرده‌اند. آن‌چه متاورس را نسبت به اینترنت فعلی متمایز می‌کند، مقوله تعامل‌پذیری است. مثلاً، می‌توانید وارد دنیای متاورس شوید و از طریق ظرفیت‌های موجود در آن، از جایی به جای دیگر نقل‌مکان کنید. این امر بدان معنا است که با استفاده از دنیای متاورس می‌توانید دورهمی‌های دوستانه خود را در دنیایی مجازی برگزار کنید.

3. استانداردسازی (standardization)

مسئله استانداردسازی در رابطه با همگام‌سازی زیرساخت‌های مربوط به متاورس با سایر سیستم‌ها و پلتفرم‌های موجود در دنیا است. برای آن‌که قابلیت تعامل‌پذیری در مقیاس گسترده توسعه یابد، ابتدا باید حتماً استاندارد‌هایی مبتنی بر چارچوب‌های متاورس نهادینه شود.

ارزهای دیجیتال برتر در زمینه متاورس کدامند؟

در این بخش از مقاله، پنج مورد از معروف‌ترین ارز دیجیتال متاورس را معرفی می‌کنیم و درباره هرکدام را به‌صورت اجمالی بررسی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

ارز دیجیتال مانا (MANA)

ارز دیجیتال مانا

پلتفرم بازی دیسنترالند (Decentraland) یک دنیای مجازی و واقعیت افزوده شبیه به متاورس بوده و اقتصاد آن کاملاً به‌صورت دیجیتال است. کاربران در این پلتفرم قادر هستند تا از نرم‌افزار و محتوایی که تولید می‌کنند درآمد کسب کنند و در ازای فعالیت خود، ارز دیجیتال پاداش بگیرند.

ارز دیجیتال مانا (MANA) درواقع ارز دیجیتال اختصاصی دیسنترالند است و در آن استفاده می‌شود. مانا همچنین یکی از ارزهای دیجیتال معروف متاورس محسوب می‌شود. ارز دیجیتال مانا، در بستر اتریوم فعالیت دارد و کاربران از آن جهت انجام پرداخت‌های درون بازی استفاده می‌کنند. با استفاده از این ارز دیجیتال، بازیکنان و کاربران می‌توانند زمین بازی، امکانات، خدمات و کالاهای مجازی را در پلتفرم خریداری کنند. بر اساس داده‌های آماری، ارز دیجیتال مانا ارزش بازاری حدود ۱.۲ میلیارد دلار دارد و در رده‌بندی ارزهای دیجیتال، رتبه ۷۸ را به خود اختصاص داده است. بدیهی است که رشد، توسعه و موفقیت آینده ارز دیجیتال مانا به مواردی مانند محبوبیت و مقبولیت پروژه‌هایی ازجمله دیسنترالند و متاورس بستگی دارد. هرچه‌قدر پلتفرم‌های واقعیت مجازی فراگیرتر شوند، ارزهای دیجیتال اختصاصی آن‌ها نیز به همان اندازه رشد خواهند کرد.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

ارز دیجیتال انجین‌کوین (ENJ)

 

ارز دیجیتال انجین‌کوین

انجین‌کوین یکی دیگر از ارزهای دیجیتال برتر واقعیت مجازی متاورس محسوب می‌‌شود که بر اساس استاندارد ERC-20 توسعه یافته است. این توکن از این جهت راه‌اندازی شده است تا ابزاری برای خریداری و فعال‌سازی آیتم‌های درون بازی شود. عرضه اولیه انجین‌کوین در نمایشگاه بین‌المللی آن انجام شد که از ماه جولای تا نوامبر ۲۰۱۷ برگزار شده بود.

طی عرضه اولیه انجین‌کوین، تقریباً ۲۲ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شد. جالب است بدانید که در این نمایشگاه، تقریباً ۸۰ درصد از کل توکن‌های عرضه‌شده به فروش رسیدند و مقدار باقی‌مانده نیز بین تیم توسعه‌دهندگان، شرکت و سرمایه‌گذاران تقسیم شد. ارز دیجیتال انجین‌کوین در حال حاضر بین ۱‍۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار دارد.

این ارز با ارزش بازار ۲.۴ میلیارد دلاری خود، رتبه ۶۶ بازار ارزهای دیجیتال را از آن خود کرده است. همانند ارز دیجیتال مانا، رشد و توسعه انجین‌کوین نیز به مواردی بستگی دارد. هر اندازه که بازی‌های مجازی و پلتفرم‌های ارائه‌دهنده بازی‌های واقعیت مجازی رشد کنند و توسعه یابند، توجه بیشتری نیز به ارز دیجیتال انجین‌کوین معطوف خواهد شد و درنتیجه آینده خوبی در انتظارش خواهد بود.

ارز دیجیتال سند (SAND)

ارز دیجیتال سند

سند باکس (Sandbox) نیز یکی از اکوسیستم‌های بازی‌های مبتنی بر اتریوم است که در آن می‌توانید به فعالیت بپردازید. سند باکس عبارت است از یک دنیای مجازی غیرمتمرکز که کاربران در آن قادرند دارایی‌های مجازی خود را در یک فضای واقعیت مجازی طراحی کنند، آن‌ها را به اشتراک بگذارند و در نهایت، به فروش برسانند.

سند باکس یکی از دنیاهای مجازی مبتنی بر بلاک چین به‌شمار می‌رود که در تلاش است تا نوع و محتوای بازی‌های مجازی را دگرگون کند و به تولید‌کنندگان محتوا و توسعه‌دهندگان در بستر بازی‌های دیجیتال پاداش دهد. نکته قابل‌توجه آن است که ارز دیجیتال بومی این پلتفرم، سند (SAND) نام دارد که به‌عنوان یکی از ارزهای دیجیتال برتر متاورس محسوب می‌شود. همانند انجین‌کوین، این ارز نیز با استاندارد ERC-20 فعالیت می‌کند و ارزش کل بازار آن ۲.۴ میلیارد دلار است. برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال SAND، می‌توانید به صرافی تبدیل مراجعه کنید.

ارز دیجیتال بلاک توپیا (BLOK)

ارز دیجیتال بلاک توپیا

بلاک توپیا (Bloktopia) تجربه واقعیت مجازی را در دنیای ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند. این پلتفرم کاربران را در محیطی جذاب دور هم جمع می‌کند. به افرادی که توکن اختصاصی این پلتفرم، یعنی BLOK را دارا هستند، بلاک توپین‌ (Bloktopian) گفته می‌شود.

این توکن به‌عنوان یکی دیگر از سایر ارزهای دیجیتال برتر درزمینه متاورس محسوب می‌شود. از طریق پلتفرم بلاک توپیا، کاربران برای اولین بار به محتوای همه‌جانبه و اطلاعات رمزنگاری‌شده در یک مکان دسترسی پیدا خواهند کرد. دارندگان ارز دیجیتال بلاک توپیا می‌توانند از طریق تبلیغات، مالکیت املاک و مستغلات، بازی کردن، ساخت شبکه و بسیاری از موارد دیگر درآمدزایی کنند.

جالب است بدانید که ارز دیجیتال بلاک توپیا در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز معامله می‌شود و زمانی موردتوجه فعالان بازار بوده است. این ارز دیجیتال اهداف بزرگ و دورنمای گسترده‌ای داشته است و با همین اهداف پا به حوزه ارزهای دیجیتال گذاشته است. بلاک توپیا به‌دلیل حمایت‌های پولی گان، دفعات متعددی توانسته است در لیست ترندهای کوین مارکت کپ قرار گیرد.

در رابطه با اخبار نیز ناگفته نماند که اخبار امیدوارکننده و مثبتی از طرح‌های توسعه‌ این ارز دیجیتال به گوش می‌رسد. این امر موجب شده است تا توجه تعدادی از سرمایه‌گذاران به این ارز دیجیتال جلب شود. اما در هر صورت، به‌منظور پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال، به‌خصوص ارز دیجیتال بلاک توپیا باید این قاعده کلی را در نظر داشت که عوامل متعددی مانند نقشه راه (Roadmap)، میزان حرکت و تلاش به سمت اهداف، نوع اهداف و استقبال کاربران دنیای ارزهای دیجیتال در رشد و آینده این ارز دیجیتال تأثیر دارند.

کاربران با استفاده از تحلیل‌ های تکنیکال و فاندامنتال قادر خواهند بود تا روند رشد یا افت ارز دیجیتال بلاک توپیا را در آینده پیش‌بینی کنند.

ارز دیجیتال اکسی (AXS)

ارز دیجیتال اکسی

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) یک نوع بازی مبتنی NFT است که در بستر بلاکچین اتریوم فعال است. پلفترم اکسی اینفینیتی در سال 2018 ظهور یافت و توکن اختصاصی و بومی پروژه آن، یعنی ارز دیجیتال اکسی (AXS) مبتنی بر استاندارد ERC-20 است.

جالب است بدانید که ایده اولیه این بازی محبوب را یک استارت‌آپ در ویتنام مطرح کرد. در ابتدا، کار با یک پروژه ساده با نام اسکای ماویس (Sky Mavis) آغاز شد و پس از مدتی در سال ۲۰۲۰ انتشار یافت. کاربران این پلتفرم می‌توانند از طریق بازی، توکن‌های اکسی را خریدوفروش کنند.

شخصیت‌های موجود در بازی اکسی درواقع توکن‌‌های تعویض‌ناپذیر هستند که مالکیت و کنترل آن‌ها متعلق به بازیکنانی است که این توکن‌ها را در کیف پول‌‌های دیجیتال خود ذخیره‌ کرده‌اند. این امر از طریق یک بازار مبتنی بر بلاکچین صورت می‌پذیرد. بازی اکسی اینفینیتی از آیتم‌های متنوع و سرزمین‌های مجازی برخوردار است که از استاندارد توکن‌سازی ERC721 پیروی می‌کنند. ارز دیجیتال بازی اکسی اینفینیتی، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال برتر حوزه متاورس به‌شمار می‌آید.

اکسی اینفینیتی در مناطقی مانند کشورهای آسیای جنوب شرقی، به‌خصوص در فیلیپین و ویتنام، نقش به‌سزایی در توسعه اقتصاد دیجیتال مبتنی بر دارایی‌های رمزنگاری‌شده دارد. در حقیقت، مردم در مناطقی که دسترسی به خدمات بانکی امری سخت و گران است، از پلتفرم اکسی به‌عنوان منبع اصلی درآمد خود استفاده می‌کنند. درواقع بازی می‌کنند و درآمد کسب می‌کنند.

کاربران اکسی شخصیت‌ها را به‌‌عنوان توکن‌های تعویض‌ناپذیر خریداری می‌‌کنند و زمانی‌که سه واحد اکسی داشته باشند، می‌‌توانند با سایر کاربران بازی کنند.

امیدواریم پس از مطالعه این مقاله، با متاورس و مفهوم زندگی دیجیتال آشنا شده باشید.

منابع:

ibnns.net

clinicsarmayeh.com

www.hamyarcrypto.com

 

1 دیدگاه

  1. خسته نباشید خیلی جالب بود من میخوام زمین متالورژی بخرم اما بلد نیستم من تو ب
    نوبیتکس فعال و خرید و فروش میکنم

دیدگاهتان را بنویسید