استیک ارز دیجیتال چیست؟

استیک ارز دیجیتال یک نوع سپرده‌گذاری محسوب می‌شود. در این روش فرد باید مقداری ارز دیجیتال را برای مدت زمانی مشخص در یک کیف پول دیجیتال نگهداری یا به‌اصطلاح قفل کند. با این کار، از عملیات شبکه بلاک چین پشتیبانی خواهد شد.

البته خود فرد نیز پاداش‌هایی را در ازای ارز دیجیتال قفل شده خود در شبکه دریافت می‌کند. این پاداش در قالب همان رمز ارز قفل شده خواهد بود. این یک روش برای دستیابی به سود غیر فعال از رمز ارزهایی است که به امید افزایش قیمت یا حفظ ارزش پول انباشته شده‌اند.

استفاده از استیک ارز دیجیتال فقط با ارزهایی ممکن است که دارای مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) باشند. بنابراین در حال حاضر می‌توان رمز ارزهای محبوبی مانند اتریوم، کاردانو، تزوس و سایر ارزهای دیجیتال اثبات سهام را استیک کرد.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

چگونگی محاسبه و تخصیص سود در استیک

برای محاسبه و تخصیص سود در استیک ارز دیجیتال می‌توان از ماشین‌حساب‌های آنلاین معتبر در این زمینه استفاده کرد. این ماشین‌حساب‌ها مقدار ارز دیجیتال، مدت زمان استیک، قیمت فعلی ارز دیجیتال در بازار و درصد بازده تخمینی سالانه (APY) استیک را در نظر می‌گیرند.

البته ماشین‌حساب آنلاین با در اختیار داشتن این اطلاعات فقط می‌تواند تخمینی از درآمد بالقوه کاربر را ارائه کند. چرا که قیمت ارزهای دیجیتال (به‌جز استیبل کوین‌هایی مانند تتر) نوسان زیادی دارند. بنابراین تغییر قیمت ارز در طول بازه زمانی استیک می‌تواند روی سود شما تاثیر بگذارد.

یکی از بهترین ماشین‌حساب‌ها در این زمینه به وب‌سایت دیتا والت اختصاص دارد. این ماشین‌حساب برای ارائه تخمین‌های خود از سه متغیر زیر استفاده می‌کند.

  •       سرمایه‌گذاری اولیه – مقدار ارز دیجیتالی که کاربر برای استیک در نظر گرفته است.
  •       بازده درصدی سالیانه – درصد تخمینی و سرمایه‌گذاری اولیه که به عنوان پاداش سال اول استیک به کاربر تعلق خواهد گرفت.
  •       افق زمانی – مدت زمانی که برای طرح مشارکت استیک ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است.

ماشین‌حساب تمام اطلاعات فوق را در قالب یک فرمول قرار می‌دهد و سود تخمینی را اعلام خواهد کرد.

 استیک ارز دیجیتال چیست؟

آیا پاداش استیکینگ مقداری ثابت است؟

پاداش استیکینگ مقداری ثابت نیست؛ چرا که به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به مقدار ارز دیجیتال استیک شده، مدت زمان استیک، عملکرد کلی شبکه بلاک چین و قیمت روز رمز ارز در بازار اشاره کرد. درواقع وقتی یک فرد سرمایه خود را در شبکه قفل می‌کند، در امنیت و عملکرد شبکه سهیم شده است. بنابراین در ازای عمل خود با ارزهای دیجیتال اضافی پاداش می‌گیرد. پس میزان سود حاصل از استیک به ارز دیجیتال خاص و شرایط فعلی آن در بازار وابسته است.

علاوه بر این، نرخ بازده استیک ممکن است در طول زمان تغییر کند. زیرا توزیع پاداش در شبکه بر اساس عواملی نظیر مشارکت کل و عرضه کوین تنظیم می‌شود. بنابراین فرد سرمایه‌گذار باید پویایی و توکنومیک شبکه را هم مد نظر داشته باشد. به طور کلی، سود استیک ارز دیجیتال یک مقدار ثابت نیست. بلکه یک فرآیند پویا دارد و ممکن است در طول مدت زمان طرح، کم یا زیاد شود.

استخر استیکینگ Staking Pool چیست؟

استخر استیکینگ یا staking pool به افراد اجازه می‌دهد در ازای قفل کردن دارایی دیجیتال خود و مشارکت در استخر، به کسب درآمد غیر فعال بپردازند. انتخاب واژه استخر به این دلیل است که افراد دارایی دیجیتال خود را روی هم می‌ریزند. به این ترتیب می‌توانند به یک اعتبارسنج در یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) مانند اتریوم تبدیل شوند. سپس پاداش اعتبارسنجی بلوک‌ها و اداره کردن شبکه را دریافت کنند.

استیکرهای فردی یا سپرده‌گذاران کوچک نمی‌توانند دارایی لازم را برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج فراهم کنند. بنابراین باید وجوه خود را با مشارکت در یک استخر استیکینگ، به حد نصاب لازم شبکه برسانند. این کار مانند اضافه کردن یک سطل آب توسط هر فرد به استخر است. به این ترتیب، استخر پر می‌شود و همه افراد می‌توانند از امکان شنا کردن در آن لذت ببرند.

فراموش نکنید که استخر استیکینگ را فقط می‌توان در بلاک چین‌های دارای مکانیسم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) تشکیل داد. این در حالی است که بلاک چین‌های اثبات کار (Proof of Work) دارای استخر استخراج یا ماینینگ هستند. در آن استخرها نیز ماینرهای فردی برای بهره‌مندی بیشتر از پاداش‌ها اقدام به مشارکت دادن توان محاسباتی خود می‌کنند.

 استیک ارز دیجیتال چیست؟

استیک کردن از طریق صرافی های ارز دیجیتال

در حال حاضر، دو نوع استخر استیکینگ ارز دیجیتال وجود دارد. نوع اول آن‌ها که همان صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز هستند، به صورت شخص ثالث یا حضانتی عمل می‌کنند. به این معنی که بر کلیدهای خصوصی کنترل دارند و حافظ وجوه سرمایه‌گذاران هستند. بنابراین افراد مدیریت فرآیند استیکینگ را به صرافی ارز دیجیتال واگذار می‌کنند. صرافی نیز بر اساس مشارکت و شرایط مورد توافق، بخش کوچکی از پاداش استیکینگ را به عنوان کارمزد برمی‌دارد و مابقی را به سپرده‌گذار ارائه می‌کند.

گزینه دوم نیز استخرهای استیکینگ غیر حضانتی نام دارند. در این استخرها، خود افراد هستند که کنترل کلیدهای خصوصی سرمایه خود را بر عهده دارند. آن‌ها از طریق یک کیف پول غیر حضانتی به هم متصل می‌شوند و کنترل کاملی بر روند استیکینگ خواهند داشت.

به طور کلی، صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال راه بهتری برای استیکینگ هستند. چرا که تمام جنبه‌های فنی استیکینگ مانند تایید تراکنش‌ها، اعتبارسنجی بلوک‌ها و توزیع پاداش را انجام می‌دهند‌. علاوه بر این، استیک کردن از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال برای کاربرانی که تخصص فنی لازم را ندارند، بسیار ساده‌تر خواهد بود.

بهترین رمزارزها برای استیکینگ

محبوبیت استیکینگ یا سپرده‌گذاری ارز دیجیتال روز به روز بیشتر می‌شود. چرا که افراد با این کار می‌توانند سود بیشتری از دارایی دیجیتال خود به دست آورند. با این حال، بیشتر سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند که کدام رمز ارزها برای استیکینگ بهتر هستند. در ادامه، به بهترین ارزهای دیجیتال بازار برای استیکینگ اشاره خواهیم کرد.

استیک ارز دیجیتال چیست؟

استیک تتر

نسخه اصلی استیبل کوین تتر (USDT) روی شبکه بیت کوین ارائه می‌شود. بنابراین از آنجایی که بیت کوین یک شبکه اثبات سهام نیست، نمی‌توان تتر را استیک کرد. با این حال، همچنان می‌توان با وام دادن تتر در یک صرافی متمرکز یا پلتفرم وام‌دهی پاداش کسب کرد.

وام دادن با استیکینگ بسیار متفاوت است. زیرا شما در امنیت یک شبکه اثبات سهام مشارکت نمی‌کنید. در عوض، از دارایی دیجیتال خود برای دادن وام و کسب سود بهره می‌برید. در حال حاضر، بهترین نرخ سود سالیانه وام‌دهی تتر به صرافی نکسو اختصاص دارد که حداکثر به ۱۶ درصد می‌رسد.

استیک اتریوم

اتریوم (ETH)‌ ظرفیت لقب بهترین ارز دیجیتال بازار برای استیکینگ را دارد. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران بیش از ۲۱ میلیارد دلار را در استخر استیکینگ اتریوم نسخه ۲.۰ قفل کرده‌اند. این حجم عظیم از سرمایه قفل شده ناشی از اعتماد بالای کاربران به اکوسیستم عظیم اتریوم و نرخ پذیرش گسترده آن است.

یکی از مهم‌ترین موضوعات در تعیین بهترین رمز ارزها برای استیکینگ، پتانسیل رشد قیمت آن ارز در درازمدت است. اتریوم از این منظر می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد؛ چرا که پس از بیت کوین به عنوان رهبر دوم بازار کریپتو شناخته می‌شود.

بنابراین اگر مقداری ارز دیجیتال ETH دارید و منتظر رشد قیمت آن در آینده هستید، استیک اتریوم گزینه خوبی برای کسب سود غیر فعال خواهد بود. هم اکنون بهترین سود سالیانه استیکینگ اتریوم با نرخ ۸ درصد مربوط به صرافی نکسو (Nexo) است.

استیک پولکادات

هدف از پیدایش پولکادات نیز رقابت با اتریوم بود. این شبکه به دلیل پشتیبانی از پاراچین برای توسعه‌دهندگان بسیار جذاب است. زیرا اجرای بلاک چین‌ها در کنار یکدیگر و سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

ارز دیجیتال بومی شبکه پولکادات در بازار با نماد DOT شناخته می‌شود و در حال حاضر، بیش از ۱۳ میلیارد دلار حجم دارد. ارز استیک پولکادات با توجه به نوآوری‌های گسترده آن می‌تواند سود سالیانه خوبی را رقم بزند. در حال حاضر، صرافی کراکن نرخ سود سالیانه ۲۱ درصد را برای استیکینگ پولکادات ارائه می‌دهد.

استیک پالیگان

پالیگان را باید یکی از امیدوارکننده‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال به حساب آورد. این شبکه یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ است و ارز دیجیتال بومی آن با نماد MATIC در بازار ارائه می‌شود. در زمان نگارش این مقاله، حجم ارز دیجیتال پالیگان در بازار نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار است. بنابراین جزء رمز ارزهای شناخته شده و باارزش محسوب می‌شود.

درواقع پالیگان همانند پولکادات و آوالانچ قابلیت ایجاد شبکه چند بلاک چینی دارد. با این تفاوت که روی شبکه بلاک چین اتریوم کار می‌کند. در حال حاضر، می‌توان ارز دیجیتال پالیگان را با نرخ سود سالیانه ۳۰ درصد در صرافی کوکوین استیک کرد.

استیک بیت کوین

بیت کوین نیز همانند تتر امکان استیکینگ ندارد. چرا که از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده نمی‌کند. با این حال، پلتفرم‌هایی وجود دارند که به جمع‌آوری بیت کوین افراد و قرض دادن آن‌ها به دیگران می‌پردازند. این پلتفرم‌های وام‌دهی در ازای دریافت بیت کوین افراد و نگهداری آن برای مدتی مشخص، سود سالیانه پرداخت می‌کنند. در حال حاضر، بهترین سود سالیانه برای وام‌دهی بیت کوین متعلق به پلتفرم ارن پارک (EarnPark) است که حداکثر ۱۵ درصد خواهد بود.

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

استیک بایننس کوین

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، بایننس بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال جهان به شمار می‌رود. بنابراین ارز دیجیتال بومی آن با نام بایننس کوین (BNB) پتانسیل رشد بلندمدت خوبی دارد. چرا که از حمایت یک اکوسیستم قوی برخوردار است. همچنین استیکینگ آن در رابط کاربرپسند صرافی بایننس بسیار آسان خواهد بود.

در حال حاضر، حداقل میزان استیک بایننس کوین بسیار پایین و ۰.۰۰۰۱ BNB تعیین شده است. خزانه بایننس کوین (BNB Vault) انتخابی خوب برای کاربران مبتدی است که می‌خواهند ارز دیجیتال بایننس کوین را سپرده‌گذاری کنند. اما صرافی‌های نکسو و کوکوین با نرخ ۸ درصد، بهترین سود سالیانه را برای استیک بایننس کوین ارائه می‌دهند.

استیک کاردانو

شبکه کاردانو به عنوان یک بلاک چین لایه ۱ در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد. هدف اولیه کاردانو رقابت با اتریوم و جذب قراردادهای هوشمند بود. مزیت کاردانو نسبت به اتریوم این بود که از همان ابتدا با مکانیزم اثبات سهام معرفی شد.

ارز دیجیتال بومی شبکه با نام کاردانو و نماد ADA شناخته می‌شود. کاردانو عملکرد خوبی در بازار دارد و در زمان نگارش این مقاله، ارزش آن در بازار بیش از ۲۶ میلیارد دلار است. با این حال، کماکان کوچک‌تر از اتریوم محسوب می‌شود.

استیک ارز دیجیتال کاردانو یک گزینه مناسب برای کسب سود غیر فعال در زمان انباشت این رمز ارز است. بهترین نرخ برای استیک کاردانو در حال حاضر ۸ درصد است که توسط صرافی نکسو ارائه می‌شود.

استیک سولانا

سولانا خود را یک نسخه به‌روزتر و چابک‌تر از کاردانو و اتریوم می‌داند. این بلاک چین لایه ۱ از زمان راه‌اندازی خود در آوریل ۲۰۲۰ رشد قابل توجهی داشته است. به طوری که در زمان نگارش این مقاله با ارزش بیش از ۶۶ میلیارد دلار در میان ده ارز دیجیتال برتر بازار قرار دارد.

سولانا با مکانیسم اجماع منحصر به فرد اثبات تاریخچه، پشتیبانی عالی از قراردادهای هوشمند، امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای و NFT ها توانسته است توجه جدی توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران نهادی و فردی را به خود جلب کند.

رمز ارز بومی سولانا با همین نام و نماد SOL عملکرد بسیار مناسبی در بازار دارد. بنابراین استیک سولانا برای سرمایه‌گذارانی که به رشد درازمدت می‌اندیشند، انتخابی عاقلانه خواهد بود. در حال حاضر، بالاترین نرخ سود سالیانه برای استیک سولانا ۳۰ درصد است که توسط صرافی کوکوین ارائه می‌شود.

استیک آلگوراند

بلاکچین لایه ۱ آلگوراند قصد دارد به قاتل اتریوم تبدیل شود! این پروژه یک تیم توسعه‌دهنده قوی، امکان اجرای انواع قراردادهای هوشمند و یک پروتکل اجماع اختصاصی به نام اثبات سهام خالص دارد. ارز دیجیتال بومی شبکه آلگوراند با حروف اختصاری ALGO عرضه می‌شود.

در حال حاضر، پروژه آلگوراند کمتر شناخته شده است و حجم آن در بازار به کمی بیش از ۲ میلیارد دلار می‌رسد. با این حال، پتانسیل رشد خوبی دارد و یک ارز مناسب برای استیکینگ خواهد بود. در حال حاضر، می‌توانید ارز دیجیتال آلگوراند را با نرخ سود سالیانه ۴.۷۵ درصد در پلتفرم استیک فیش (Stake.fish) سپرده‌گذاری کنید.

استیک تزوس

اجازه ندهید ارزش تنها ۱.۵ میلیارد دلاری تزوس شما را فریب دهد. چرا که قدمت ارز دیجیتال تزوس (XTZ) بیشتر از بسیاری از رمز ارزهای بازار است. تنها دلیل عدم رشد کافی تزوس پس از موفقیت‌آمیز بودن پیش‌فروش آن در سال ۲۰۱۷، کشمکش‌ها و بی‌ثباتی داخلی بوده است.

استیک تزوس معمولا محدودیت زمانی ندارد. همچنین قیمت آن بسیار پایین است. بنابراین سرمایه‌گذاری در آن برای افراد مبتدی بسیار مناسب خواهد بود. در حال حاضر می‌توانید ارز دیجیتال تزوس را با نرخ سود سالیانه ۸ درصد در پلتفرم استیک فیش (Stake.fish) استیک کنید.

منابع

  1.     www.datawallet.com
  2.     www.skrill.com
  3.     www.bitcoinmarketjournal.com
  4.     www.stakingrewards.com
  5.     bitcompare.net
  6. www.bitcoinmarketjournal.com
  7.     bitcompare.net
دیدگاهتان را بنویسید