می‌خواهید به جامعه ۳۰۰ میلیون نفری معامله‌گران ارزهای دیجیتال بپیوندید اما هنوز به طور کامل به مفاهیم آن مسلط نیستید؟ در این صفحه سعی می‌کنیم با زبانی بسیار ساده مفاهیم به ظاهر پیچیده ارز دیجیتال را توضیح دهیم.

ارز دیجیتال چیست؟


از ارز دیجیتال (Cryptocurrency) با نام کریپتو یا رمز ارز نیز یاد می‌شود. در تعریف این ارز باید به نام آن توجه کنیم. این ارزها با استفاده از دنیای دیجیتال به عنوان روشی برای پرداخت معرفی شدند. همه چیز با اینترنت شروع شد. اتصال انسان‌ها بدون نیاز به ملاقات حضوری، جرقه‌هایی را در ذهن مهندسان و برنامه نویسان ایجاد کرد. مردمی که به لطف دیجیتالی شدن زندگی دیگر نیازی به ملاقات حضوری نداشتند به ارزی برای پرداخت از راه دور نیاز پیدا کردند.
اگر به هیچ عنوان با ارز دیجیتال آشنا نباشید نیز با انتقال اینترنتی وجه بیگانه نیستید و برای انجام پرداخت‌های روزانه از تراکنش‌های بین بانکی آنلاین استفاده می‌کنید. بگذارید یک سوال از شما بپرسیم: زمانی که به صورت اینترنتی پول جابجا می‌کنید آیا به صورت عینی جریان انتقال پول فیزیکی را مشاهده می‌کنید؟
در پرداخت‌های آنلاین تنها چیزی که مشاهده می‌کنید اعداد و ارقام هستند و شما به لطف اعتماد و اطمینانی که به نظام بانکداری سنتی دارید به صحت پرداخت‌ها شک نمی‌کنید.
اما بسیاری درست از سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ همزمان با بحران مالی بزرگی که جهان را فرا گرفت به نظام بانکداری سنتی بی‌اعتماد شدند.

 

ارز دیجیتال ادامه یک اشتباه نیست

در 2009 مشخص شد که بانک مرکزی آمریکا دیگر در ازای دلاری که روانه بازار می‌کند طلا در صندوق ذخیره نمی‌کند. انتشار این خبر نگرانی‌ها را به دنبال داشت؛ چرا که تمام نظام پولی در سراسر جهان به پشتوانه طلا به بقا ادامه می‌دهند و اگر طلا پشتوانه ریال یا دلار نباشد، اسکناس‌هایی که در دست داریم چه خواهند شد؟
اکنون بیش از ۱۴ سال از آن زمان می‌گذرد و دلار و دیگر ارزهای سنتی بدون پشتوانه طلا دست به دست می‌شوند. سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که چه چیزی دلار و ریال را واقعی می‌کند؟
اکنون که کمی دقیق‌تر و واقعی‌تر به حقیقت اسکناس‌هایی که در حساب بانکی یا در جیب خود دارید نگاه می‌کنید بهتر می‌توانید مفهوم ارز دیجیتال را درک کنید. در واقع تنها تفاوت بنیادین میان ارز دیجیتال و اسکناس‌های به ظاهر واقعی که در دست دارید در نحوه مدیریت و حاکمیت آنهاست.
در نظام سنتی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی در مورد ارزش پول تصمیم‌گیری می‌کنند؛ اما در بازار ارز دیجیتال خبری از یک قدرت مرکزی نیست. ارزهای دیجیتال به پشتوانه تکنولوژی بلاک چین و بدون نیاز به مدیریت یک فرد یا گروه مرکزی ارزش پیدا می‌کنند. ارزش آنها با میزان تقاضا افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.
کریپتوکارنسی در فارسی به معنای ارز رمزنگاری‌شده است. در فرایند تولید این ارزها از کدنویسی‌ها و معادلات ریاضی پیچیده‌ای استفاده می‌شود کاربران نمی‌توانند یک ارز دیجیتال را دستکاری کرده یا دوبار آن را خرج کنند. برای آشنایی بیشتر با ارز دیجیتال باید تکنولوژی مورد استفاده برای ثبت و ضبط اطلاعات و تراکنش‌ها را در این حوزه بشناسید. این شما و این بلاک چین:

بلاک چین چیست؟

تا به اینجای مقاله در این مورد صحبت کردیم که ارزهای دیجیتال چگونه ز به قدرت‌های مرکزی و بانک‌های مرکزی را به کلی از میان برداشتند. اما این کار چطور انجام شد؟
ارز دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارد و در قالب کدهای دستوری و بر بستر اینترنت جابه‌جا می‌شود. پس چه کسی تراکنش‌های شما را تایید می‌کند؟ از کجا باید بدانید که چه بر سر پول شما می‌آید؟
در پاسخ به این سوالات و بسیاری سوالات دیگر تنها یک پاسخ وجود دارد: بلاک چین.
بلاک چین یک دفتر کار توزیع شده است که به خوبی وظایفی که تا دیروز بر عهده بانک‌ها و نظام‌های مرکزی بودن را بر عهده می‌گیرد. تمامی اطلاعات مربوط به انتشار و انتقال ارزهای دیجیتال در بلاک چین ثبت و ضبط می‌شود. این شبکه به صورت کاملاً شفاف در اختیار تمام کاربران قرار دارد و همه می‌توانند تاریخچه نقل و انتقالات را در لحظه مشاهده کنند. از سوی دیگر برای جلوگیری از خرابکاری در شبکه ساز و کاری طراحی شده تا اطلاعات در قالب بلوک‌ها و به صورت گروهی ذخیره شوند. هیچ فردی در شبکه بلاک چین قادر به تغییر دادن اطلاعات یک بلوک نیست.
به زبان ساده باید گفت بلاک چین جدیدترین دستاورد بشر برای ثبت و ضبط اطلاعات و ایجاد یک بایگانی قدرتمند است. به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها و تجارت‌های بزرگ نیز برای مدیریت کارها از این تکنولوژی استفاده می‌کنند؛ چرا که تا زمانی که از بلاکچین استفاده می‌کنید نیازی به اعتماد وجود ندارد. فرایند شفاف ذخیره سازی اطلاعات در این زنجیره، به خودی خود اعتماد را ایجاد می‌کند.

انواع ارز دیجیتال چیست؟

همانطور که متوجه شده‌اید بدون تکنولوژی بلاک چین هیچ ارز دیجیتالی وجود نداشت. به کمک این تکنولوژی ساتوشی ناکاماتو در سال ۲۰۰۹ ایده ارز دیجیتال را با معرفی بیت کوین به واقعیت بدل کرد. بیت کوین شروع ماجرا بود و بلاک چین و بازار ارزهای دیجیتال پروژه‌های متفاوتی را در خود جای دادند. در ادامه به برخی از انواع ارز دیجیتال اشاره می‌کنیم:


بیت کوین

بیت کوین پادشاه و گران قیمت‌ترین ارز دیجیتال در بازار است که با ذخیره محدود خود به عنوان طلای دیجیتال شناخته می‌شود. در نهایت تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در عالم وجود خواهند داشت. همین مسئله ارزش این ارز را چند برابر کرده است. بیت کوین در آغاز با هدف ایجاد جایگزینی برای پول سنتی معرفی شد اما کارمزدهای بالا و سرعت پایین شبکه برای پردازش تراکنش‌ها مانع از دست یابی به این هدف والا شد.
در عوض بیت کوین نقش یک ذخیره امن برای ارزش و دارایی را بر عهده گرفت. این روزها سرمایه‌گذاران برای فرار از تورم و جلوگیری از کاهش ارزش دارایی، در کنار طلا به خرید بیت کوین روی می‌آورند. حقیقت این است که نگهداری از بیت کوین در مقایسه با طلا به مراتب ساده‌تر و کم خطرتر است. از سوی دیگر شما می‌توانید هر لحظه و تنها با دسترسی به اینترنت بیت کوین یا این طلای مجازی را به ارز مورد نظر خود تبدیل کنید قابلیتی که در مورد طلا وجود ندارد.

آلت کوین

آلت کوین نامی است که به ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین معرفی شدند اطلاق می‌شود. شناخته شده‌ترین آلت کوین در بازار اتریوم است که این روزها به عنوان دومین ارز گران در بازار ارز دیجیتال معامله می‌شود. بر اساس بررسی‌های انجام شده تعداد آلت کوین‌های موجود در بازار تا ماه مارس سال ۲۰۲۳ برابر است با 22،904 ارز دیجیتال.
البته تمام این ارزهای دیجیتال به بقا ادامه ندادند. در مجموع 8832 آلت کوین فعال در بازار وجود دارد. هر کدام از آلت کوین‌های موجود در بازار با هدف خاصی فعالیت خود را شروع می‌کنند و این هدف ارزش آنها را تعیین می‌کند.
به عنوان مثال شبکه اتریوم زیرساخت‌های لازم برای ایجاد اپلیکیشن‌ها را فراهم کرده است. اپلیکیشن‌هایی که بدون نیاز به شرکت‌های قدرتمند در اختیار عموم قرار می‌گیرند.
یادمان باشد که ارز دیجیتال برای نسلی طراحی شده که زندگی بر بستر مجازی را به زندگی در دنیای حقیقی ترجیح داده است.
نسلی که زندگی دیجیتالی را انتخاب کرده است در دنیای مجازی به دنبال رفع نیازهای حقیقی خود خواهد بود و این نیازها محرک اصلی برای ایجاد آلت کوین‌های جدید هستند.
یک پروژه با هدف ایجاد فضای مناسب برای ذخیره‌سازی اطلاعات، یک پروژه برای فروش آثار هنری و پروژه دیگر با هدف برگزاری کنسرت‌های مجازی ایجاد می‌شود و این داستان ادامه دارد. تا زمانی که نیازی وجود دارد، شاهد جرقه‌هایی برای معرفی آلت کوین‌های جدید خواهیم بود.


میم کوین

دسته سوم از ارزهای دیجیتال میم کوین‌ها هستند. اگر اخبار این بازار را دنبال کرده باشید احتمالاً نام دوج کوین، شیبا اینو و پپه را شنیده‌اید. اما منظور از میم کوین چیست؟ میم (Meme) در زبان انگلیسی به معنای شوخی یا مزاحی است که توجه عده زیادی را به خود جلب کند و دست به دست بگردد یا زبان به زبان نقل شود.
تا قبل از معرفی میم کوین‌ها این اصطلاح در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها به کار برده می‌شد. با روی کار آمدن بلاک چین و محبوبیت ارزهای دیجیتال برخی‌ها نیز ابزاری برای کسب درآمد شدند. برنامه نویسان با استفاده از ایده‌هایی که در میم‌ها وجود داشت دست به تولید میم کوین‌هایی مانند دوچ کوین زدند. این دسته از ارزها به خودی خود ارزشی ندارند و هدفی را دنبال نمی‌کنند. ارزش این ارزها را میزان محبوبیت و استقبال کاربران تعیین می‌کند.


استیبل کوین

نکته‌ای که در مورد ارز دیجیتال تا به اینجای مقاله ناگفته مانده است نوسانات آنهاست. ارزهای دیجیتال کودک نوپایی هستند که در فراز و نشیب بازار دستخوش رویدادهای سیاسی و اجتماعی و عرضه و تقاضای مخاطب قرار می‌گیرد. این بازار نوسانات زیادی را تجربه می‌کند که برای برخی از سرمایه‌گذاران بسیار جذاب است و سود کلانی را در پی دارد. اما تجار و کسانی که به صورت مرتب از ارزهای دیجیتال برای پرداخت هزینه‌ها استفاده می‌کنند، سرمایه زیادی را به خاطر این نوسانات از دست می‌دهند.
این دسته از سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از استیبل کوین‌ها به دور از نوسانات از مزایای ارز دیجیتال بهره‌مند شوند. استیبل کوین‌ها (Stablecoins) ارزهای دیجیتالی هستند که از پشتوانه دلار، طلا، یا دیگر ارزها و کالاهای قیمتی برخوردار هستند. چنین پشتوانه‌هایی ارزش استیبل کوین‌ها را ثابت نگه می‌دارد. شناخته شده‌ترین استیبل کوین در بازار تتر نام دارد که از آن با نام دلار مجازی نیز یاد می‌شود.

چرا باید روی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

با وجود به پایان رسیدن ذخیره طلا، کاهش اعتماد جهانی به نظام‌های مرکزی افزایش پیدا کرده است. حقیقت این است که ارز دیجیتال میدان را برای رویارویی دو نسل از بشر مهیا کرده است:
نسلی که به دنبال شفافیت و از اعتماد به شخص ثالث است و نسلی که شیفته قدرت و تسلط بر نظام پولی است.
نوآوری‌ها، خلاقیت‌ها و مفاهیم جدید شاید با دشواری مورد پذیرش عموم قرار گیرند اما در نهایت تفکرات کهنه را از میان برخواهند داشت.
مردمی که تصور می‌کردند در زمینی صاف در مرکز عالم زندگی می‌کنند به سختی اما در نهایت در برابر مرکزیت خورشید و گرد بودن زمین سر تعظیم فرود آوردند.

ارز دیجیتال به دنبال نیازی روی کار آمده است و بی‌شک با تحولاتی روبرو خواهد بود. اما این چیزی از بزرگی تغییری که در آستانه آن هستیم کم نمی‌کند.


نظام بانکداری در شرف تغییر است. بسیاری از بانک‌های مرکزی پس از مخالفت در برابر ارز های دیجیتال اکنون در فکر معرفی ارزهای دیجیتال ملی هستند. این امر به خودی خود نشان دهنده تسلیم شدن نظام سنتی در برابر ایده جدیدی به نام ارز دیجیتال است. اگر قصد دارید یک دارایی ارزشمند را به سبد سرمایه خود اضافه کنید نباید از ارز دیجیتال غافل شوید.

آینده ارز دیجیتال در ایران چگونه است؟

ارزهای دیجیتال از آغاز برای رفع نیاز دولت‌ها و ملت‌هایی طراحی شدند که از امکانات بالایی برخوردار نیستند و در فضای خفه و در حال رکودی به سر می‌برند. ایران نیز سال‌هاست که با تحریم‌ها دست به گریبان است و ارزش ریال روز به روز در حال کاهش است.


سرمایه‌گذار ایرانی همواره به دنبال پیدا کردن راهی برای جلوگیری از ارزش دارایی‌های خود است؛ در چنین سرزمینی ارزهای دیجیتال یک غنیمت ارزشمند هستند و می‌توانند علاوه بر جلوگیری از کاهش ارزش دارایی و مقابله با تورم، سود کلانی را نیز برای سرمایه‌گذار در پی داشته باشند.


ارزهای دیجیتال در سال‌های گذشته توجه افراد زیادی را در ایران به خود جلب کردند. دولت و نظام مالی ایران نیز با در نظر گرفتن پتانسیل بالای این ارزها از آنها برای صادرات و پرداخت هزینه‌های واردات سود می‌برند. بنابراین بی‌شک ارز دیجیتال در ایران آینده‌ای مشابه با دیگر بخش‌های جهان خواهد داشت. نظام‌های سنتی در نهایت متوجه قدرت و قابلیت‌های ارز دیجیتال خواهند شد.

انواع معاملات ارز دیجیتال چه هستند؟


اگر به این بازار علاقمند شده‌اید باید بدانید که شما می‌توانید با توجه به شخصیت خودتان نوع خاصی از معاملات ارز دیجیتال را انتخاب کنید.
به عنوان مثال اگر از آن دسته افرادی هستید که شیفته بازارهای پر نوسان هستند می‌توانید با استفاده از روش سویینگ تریدنیگ (Swing Trading) یا نوسان‌گیری معامله کنید. Swing در زبان انگلیسی به معنای تاب خوردن است و به بالا و پایین رفتن‌های ناگهانی قیمت اشاره دارد. در این حالت شما مان با افت و خیز‌های قیمت وارد بازار می‌شوید تا در میان مدت یا بلند مدت به سود برسید.
برخی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند سودهای کوچک را در طول یک روز کسب کنند و به همین دلیل ترید روزانه یا دی تریدینگ یا Intraday Trading را ترجیح می‌دهند. در این حالت معامله‌گر از یک دقیقه تا ۳۰ دقیقه معاملات را باز نگه می‌دارد و از نوسانات روزانه سود می‌برد.
دسته سوم از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند با رسیدن قیمت به کف برای خرید اقدام کنند و با افزایش قیمت در یک بازه مشخص دارایی را به فروش برسانند. این روش رنج تریدینگ (Range Trading) نام دارد. در این حالت بازار در وضعیت ثابتی است و قیمتمیان یک کف و سقف در نوسان است.
اگر با بازار ارز دیجیتال بیگانه هستید و علاقه‌ای به یادگیری مفاهیم این بازار ندارید یا مانند بسیاری از مردم به آینده این بازار امیدوار هستید می‌توانید از روش هولد کردن ارزهای دیجیتال (Holding) استفاده کنید. دراین حالت معامله‌گر با هدف سرمایه‌گذاری بلند مدت چند ساله یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کند و به نوسانات بازار توجهی ندارد.

خرید ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

روش‌های متعددی برای خرید ارز دیجیتال وجود دارد. شما می‌توانید ارزها را از دوستان و آشنایان خود خریداری کنید البته این کار با خطراتی نیز همراه است چرا که باید به طرف مقابل اعتماد داشته باشید.
شما همچنین می‌توانید با مراجعه به صرافی‌های خارجی مانند بایننس ت خود را انجام دهید اما باید در نظر داشته باشید که به دلیل تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده است این صرافی‌ها از ارائه خدمات به کاربران ایرانی معاف هستند و با شناسایی آدرس IP ایران حساب معامله‌گر را مسدود می‌کنند.
بنابراین بهترین روش برای خرید ارز دیجیتال در ایران مراجعه به یک صرافی معتبر ایرانی است که دسترسی شما به بازارهای معاملاتی را تسهیل کند و امکانات مناسبی را در اختیار شما قرار دهد.

اشتباهات رایج در خرید ارز دیجیتال

بازار ارز دیجیتال یک بازار جوان است و طبیعی است که معامله‌گران در آغاز مرتکب اشتباهاتی از این دست شوند:
1. معامله بدون دانش و آگاهی کافی
بدون مطالعه در مورد یک ارز دیجیتال و شناخت اهداف و پتانسیل‌های آن پروژه وارد معامله نشوید.


2. نادیده گرفتن کارمزد
صرف نظر از کارمزدی که برای دریافت خدمات از صرافی‌ها می‌پردازید، هر شبکه ارز دیجیتال نیز کارمزدی را برای انتقال وجه در نظر می‌گیرد. به عنوان یک معامله‌گر در بازار ارز دیجیتال باید این کارمزدها را در سود و زیان خود در نظر بگیرید.


3. معامله عجولانه
برای موفقیت در بازار نوپای ارز دیجیتال باید صبور باشید. در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد پروژه‌ها با گذر زمان ارزش خود را نمایان می‌کنند. درست مانند بیت کوین که در تاریخ پرفراز و نشیب خود از کمتر از یک دلار به بیش از ۶۰ هزار دلار رسید.


4. نگهداری دارایی در والت‌های نرم‌افزاری
برای نگهداری از ارز دیجیتال انتخاب پیش رو دارید والت سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری. در این مطلب در مورد والت‌ها با جزئیات بیشتری صحبت کرده‌ایم. بهتر است برای نگهداری ارزهای دیجیتال خود از نمونه‌های آفلاین استفاده کنید یا نگهداری دارایی را به صرافی معتبری واگذار کنید.

 

برای شروع معاملات ارزهای دیجیتال به چه چیزهایی نیاز داریم؟

در قدم اول برای شروع معاملات ارز دیجیتال به دانش و آگاهی نیاز دارید. شما با مطالعه این مقاله اطلاعات اولیه را برای ورود به این حوزه به دست آورده‌اید اما برای شروع معاملات باید مطالعات بیشتری انجام دهید.
سپس باید یک صرافی معتبر را برای معامله انتخاب کنید. صرافی بازارهای معاملاتی را در دسترس شما قرار می‌دهد و اطلاعات ارزشمندی را نیز منتشر می‌کند.
در قدم بعدی باید روی پروژه‌های ارز دیجیتال تحقیق کنید و ارزهای منتخب خود را شناسایی کنید. یک صرافی معتبر می‌تواند منبع بسیار خوبی برای کسب این اطلاعات باشد.
اکنون باید بودجه‌ای را برای خرید ارز دیجیتال در نظر بگیرید. از این بازار بسیار جوان است، پیشنهاد می‌کنیم پس از مطالعه مقاله مدیریت ریسک در کریپتو، همواره تنها به اندازه‌ای در روی پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری کنید که با از دست رفتن کل سرمایه آسیب جبران ناپذیری به شما وارد نشود. به همین دلیل بسیاری از معامله‌گران سرمایه‌گذاری طولانی مدت روی ارزهای قدیمی‌تری مانند بیت کوین و اتریوم را ترجیح می‌دهند.

معیارهای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال مطمئن چه هستند؟

برای انتخاب بهترین صرافی این 9 فاکتور را در نظر داشته باشید:


رابط کاربری ساده
طراحی پلتفرم معاملاتی صرافی مورد نظر شما باید به اندازه‌ای ساده باشد که با هر میزان تجربه قادر به استفاده از آن باشید.


نقدینگی
پیش از انتخاب یک صرافی به میزان نقدینگی آن توجه کنید. نقدینگی با توجه به حجم معاملاتی که در روز انجام می‌شود و در واقع با تعداد کاربرانی که از آن صرافی استفاده می‌کنند مشخص می‌شود.


فهرست ارزهای دیجیتال

در قدم بعدی باید ارزهایی که در صرافی مورد نظر شما فهرست شده‌اند را بررسی کنید. باید مطمئن شوید که صرافی مورد نظر شما ارزی که برای خرید در نظر گرفته‌اید را برای معامله در اختیار شما قرار می‌دهد.


امنیت
پیش از شروع معامله مطمئن شوید که صرافی مورد نظر شما با استفاده از والدهای سخت‌افزاری امنیت دارایی کاربران را حفظ می‌کند و با استفاده از پروتکل‌های امنیتی مناسب از ورود هکرها جلوگیری می‌کند.


معروفیت
به عنوان یک تریدر ایرانی به دنبال نام‌های شناخته شده باشید. قانونگذاری در حوزه ارز دیجیتال بسیار کمرنگ است برای شناختن صرافی‌های معتبر باید نظر کاربران را جویا شوید.


کارمزدها
بخش عمده کارمزدهایی که در هنگام معاملات ارز دیجیتال پرداخت می‌کنید مربوط به شبکه ارز دیجیتال هستند و از سوی صرافی‌ها در نظر گرفته نمی‌شوند. اما هر صرافی در ازای خدماتی که ارائه می‌دهد کارمزدی را دریافت می‌کند. قبل از شروع همکاری با یک صرافی اطلاعات کاملی در مورد کارمزدها دریافت کنید.


پشتیبانی
بازار پرنوسان ارز دیجیتال همواره میزبان پروژه‌های جدید و مفاهیم تازه است. بدون دسترسی به یک تیم پشتیبانی آنلاین و ۲۴ ساعته معامله در چنین بازاری بسیار دشوار می‌شود.


اهرم و تنوع معامله
در انتخاب صرافی محصولات و ابزارهایی که در اختیار شما گذاشته می‌شود را به دقت در نظر بگیرید. به عنوان مثال اهرم یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌هایی است که یک صرافی می‌تواند در اختیار شما قرار دهد. استفاده از اهرم می‌توانید با اعتبار صرافی معاملات بزرگ‌تری را ایجاد کرده و چند برابر سود کنید.


برداشت و واریز
یک صرافی معتبر روند ساده‌ای را برای واریز و برداشت وجه در نظر می‌گیرد. از سوی دیگر شما باید بتوانید به روش‌های متفاوتی برداشت و واریز را انجام دهید.

fundamentals/javascript/best-practicesCreated with Sketch. چرا تبدیل بهترین انتخاب معامله‌گران ایرانی است؟

در بخش قبل در مورد فاکتورهای انتخاب یک صرافی صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد ما به شما صرافی ایرانی تبدیل است. اما چرا؟ چون تبدیل به تنهایی تمام 9 فاکتوری که در بخش قبل بررسی کردیم را در خود جای داده است:


1. پلتفرم معاملاتی تبدیل بسیار ساده طراحی شده است.
شما با هر میزان تجربه‌ای می‌توانید به راحتی امکانات مورد نظر خود را از داشبورد معاملاتی پیدا کنید. شما همچنین می‌توانید اپلیکیشن این صرافی را روی گوشی‌های موبایل خود نصب کنید و همه جا به بازار دسترسی داشته باشید.


2. تومان نقدینگی قابل توجهی
این صرافی با بیش از ۵۰۰ هزار کاربر و حجم معاملات روزانه‌ای به ارزش ۲۰ میلیارد تومان نقدینگی قابل توجهی را در اختیار دارد.


3. فهرست ارزهای دیجیتال
در تبدیل می‌توانید با دسترسی به بیش از 480 بازار تتری و تومانی روی 270 ارز دیجیتال معامله کنید.


4. امنیت
تبدیل با استفاده از والت‌های سخت‌افزاری امنیت دارایی کاربران را تضمین می‌کند. از این گذشته این صرافی با احراز هویت از ارائه خدمات به معامله‌گران سودجو خودداری می‌کند


5. یک نام آشنا
کافی است مدتی را در بازار ارز دیجیتال به دنبال یک صرافی سپری کرده تا نام این صرافی را در رسانه‌های مختلف مشاهده کنید. تبدیل با ارائه راهکارهای نوین معاملاتی یکی از شناخته شده‌ترین صرافی‌های داخلی به شمار می‌رود.


6. عدم دریافت کارمزد برای برداشت و واریز
این صرافی در ازای واریز و برداشت وجه کارمزدی از شما دریافت نمی‌کند و کارمزدهایی که پرداخت می‌کنید مربوط به نظام بانکداری هستند. از این گذشته اطلاعات شفافی در مورد محاسبه کارمزد صرافی تبدیل در اختیار شما گذاشته می‌شود.


7. پشتیبانی به سبک تبدیل
پشتیبانی ۲۴ ساعته و بر خط تبدیل تجربه شما از پشتیبانی را به کلی متحول خواهد کرد. سوالات شما در کمتر از چند دقیقه پاسخ داده می‌شوند. با پشتیبانی تبدیل هرگز تنها وارد معامله نمی‌شوید.


8. اهرم و معامله مارجین
صرافی تبدیل یکی از نخستین صرافی‌های ایرانی‌ست که امکان استفاده از اهرم و معامله مارجین  را در اختیار تریدر ایرانی قرار می‌دهد. این صرافی برای معاملات بیت کوین اهرم ۱۰ و برای معامله دیگر ارزهای دیجیتال اهرم ۵ را در اختیار شما می‌گذارد. این یعنی در کمترین حالت با ۵ برابر دارایی اولیه وارد معامله می‌شوید.


9. برداشت آنی به ۱۸ بانک داخلی
در کنار تبدیل شما می‌توانید برداشت آنی به ۱۸ بانک داخلی را در لحظه تجربه کنید. همزمان با ثبت درخواست برداشت وجه در این صرافی بلافاصله پیامک واریز را دریافت خواهید کرد.
در تبدیل برای معامله در بازار ارز دیجیتال به زبان فارسی با امکاناتی در سطح صرافی‌های بین‌المللی و ارائه ابزارهای متنوع در انتظار شما هستیم.

در آکادمی تبدیل، می‌توانید به انواع آموزش‌ها و مطالب پایه‌ای و تخصصی مرتبط با ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشید و از جدیدترین مطالب ما استفاده کنید.

تبدیل در شبکه‌های اجتماعی
تماس با ما
تهران – ناحیه نوآوری شریف

تمامی حقوق برای تبدیل محفوظ است. استفاده از مطالب اکادمی تبدیل، با ذکر منبع بلامانع است. | © 1402

جایزه دلاری در انتظار شماست!

با دعوت از دوستان خود به صرافی تبدیل، دلار هدیه بگیرید.