web3

قیمت و خرید ارزهای وب 3 - web3

به دنبال بهترین ارزهای وب 3 هستید؟ در صرافی امن تبدیل، میتوانید به لیست انواع ارزهای دیجیتال وب 3 دسترسی داشته باشید. خرید لذت بخش سریع ارزهای وب 3 معروف و محبوب، مانند ارز دیجیتال پوکادات، چین لینک، گراف و ... را با تبدیل تجربه کنید.

خرید انواع ارز دیجیتال

لیست وب 3 ها

تکنولوژی بلاک‌چین ایجاد و توسعه ارزهای دیجیتال را بر بستر اینترنت امکان‌پذیر کرد؛ اما اینترنت یا همان WWW (World Wide Web) غیرمتمرکز نیست. شرکت‌های بزرگی که زیرساخت‌های اینترنت را به وجود آورده‌اند این شبکه را کنترل می‌کنند. بلاک‌چین برای دستیابی به یک جهان دموکراتیک نیازمند بستر يا اینترنتی غیرمتمرکز است. وب ۳ بهترین پاسخ برای این مسئله است. در فضای وب تری این کاربران هستند که اینترنت و دسترسی‌ها را مشخص می‌کنند. ارزهای دیجیتال نیز به دلیل غیرمتمرکز بودن توجه سرمایه‌گذاران به خود جلب کردند. در فضای ارزهای دیجیتال هیچ قدرت مرکزی وجود ندارد. حال اینترنتی را تصور کنید که زیر نظر فرد یا افراد خاصی نباشد، ارزهای دیجیتالی که در چنین بستری ارائه می‌شوند به معنای واقعی کلمه غیرمتمرکز هستند. برای خرید ارزهای وب ۳ باید با این مفهوم آشنا شوید تا بتوانید بهترین ارز را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

Web 3 چیست؟ تعریفی خلاصه و سریع از وب ۳

Web 3 نسخه احتمالی اینترنت در آینده است که با استفاده از بلاک‌چین ایجاد می‌شود. بلاک‌چین سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات تراکنش‌های ارزهای دیجیتال است که نیاز به وجود یک قدرت مرکزی برای مدیریت اطلاعات را از میان برداشته است.

جذابیت وب تری نیز همین بدون مرکزیت بودن است. کاربران در وب ۳ به‌جای اینکه از خدمات تأمین‌کنندگانی مانند گوگل، اپل، فیس‌بوک و دیگر شرکت‌ها برای دسترسی به اینترنت استفاده کنند، بخشی از اینترنت را در اختیار می‌گیرند.

در فضای وب تری مفهومی تحت عنوان «اجازه» وجود ندارد و هیچ قدرت مرکزی در مورد دسترسی شما به اینترنت تصمیم‌گیری نمی‌کند. از سوی دیگر مفهومی به نام «اعتماد» نیز در وب تری معنایی ندارد، چرا که زمانی نیاز به اعتماد احساس می‌شود که یک واسطه در میان باشد؛ اما در فضای وب تری برای انجام تراکنش‌ها نیاز به میانجی نیست و تراکنش‌ها مستقیم میان دو طرف انجام می‌شود. در حال حاضر مسئولیت حفظ و جمع‌آوری اطلاعات برعهده همین افراد واسطه است؛ اما وب تری به لطف فناوری بلاک‌چین بهتر از قبل از اطلاعات کاربران نگهداری می‌کند.

بازار مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) یا DeFi که توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است نیز محصول فضای وب تری است. در پروژه‌های دیفای تراکنش‌های مالی دنیای واقعی بدون نیاز به بانک‌ها و دولت‌ها روی شبکه بلاک‌چین انجام می‌شوند. در همین حین بسیاری از شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذارهای خطرپذیر، سرمایه‌ خود را وارد وب تری می‌کنند. در ادامه این مقاله در خصوص ارزهای وب تری بیشتر صحبت می‌کنیم.

منظور از ارزهای وب ۳ چیست؟

خرید ارزهای web3

ارزهای دیجیتال بخش جدانشدنی از فضای وب تری هستند چرا که بسیاری از پروتکل‌های وب تری به ارزهای دیجیتال وابسته هستند. در فضای وب تری افرادی که به ایجاد، مدیریت و توسعه وب تری کمک می‌کنند با توکن‌های پاداش دریافت می‌کنند. فضای وب تری مجموعه‌ای از خدمات مرتبط با پهنای باند، فضای ذخیره‌سازی، قدرت محاسباتی، هاستینگ و دیگر خدمات آنلاینی است که پیش‌ازاین از سوی شرکت‌هایی مانند گوگل تأمین می‌شد.

پروتکل لایوپیر (Livepeer) که روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است بازاری را برای تأمین‌کننده‌های زیرساخت‌های ویدیویی و اپلیکیشن‌های پخش ویدیو ایجاد کرده است. پروتکل هلیوم (Helium) نیز برای تأمین پوشش وایرلس در مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای کوچک ایجاد انگیزه می‌کند و اطلاعات را از طریق شبکه بلاک‌چین و توکن جابه‌جا می‌کند.

کاربران می‌توانند به اشکال متفاوت در بخش‌های فنی و غیرفنی در پروتکل‌های وب تری مشارکت کرده و ارزهای وب تری را به عنوان پاداش دریافت کنند. فضای وب تری برای رشد و توسعه به مشارکت کاربران نیاز دارد و در ازای این مشارکت توکن، ان اف تی (NFT) و دائو (DAO) را به کار می‌گیرد. چرا که بلاک‌چین باید در ازای مشارکت مردم چیزی برای ارائه به آنها داشته باشد. از سوی دیگر ارز وب تری، ان اف تی و دائو باید ارزشمند باشند در غیر این صورت کاربر نمی‌تواند در ازای فروش آنها درآمدی کسب کنند و انگیزه‌ای برای مشارکت بیشتر نخواهد داشت.

لیست کامل ارزهای وب 3

خرید ارزهای وب 3

برای آشنایی با ۳۰ ارز برتر وب تری آماده هستید؟ در این بخش برجسته‌ترین ارزهای دیجیتال بازار به ترتیب ارزش کل معرفی می‌شوند. برای کسب اطلاع از قیمت ارز هر ارز می‌توانید به لینک ارز در صرافی تبدیل مراجعه کنید. این شما و این لیست ارزهای وب ۳ برتر در بازار:

شماره نام ارز نماد ارزش کل سرمایه در ژوئن ۲۰۲۳ بر حسب دلار
۰۱ پلکادات(Polkadot) DOT 5,391,173,401
۰۲ چین لینک(Chainlink) LINK 2,881,004,176
۰۳ اینترنت کامپیوتر(Internet Computer) ICP 1,760,415,714
۰۴ فایل کوین(Filecoin) FIL 1,626,193,655
۰۵ گراف(Graph) GRT 913,065,067
۰۶ استکس(Stacks) STX 796,467,949
۰۷ رندر توکن(Render Token) RNDR 731,600,768
۰۸ تتا نتورک(Theta Network) THETA 664,006,371
۰۹ کانفلاکس(Conflux) CFX 570,725,915
۱۰ اینجکتیو(Injective) INJ 513,004,574
۱۱ بیت تورنت نیو(BitTorrent(New)) BTT 481,852,389
۱۲ کسپر(Casper) CSPR 451,910,992
۱۳ مسک نتورک(Mask Network) MASK 300,360,399
۱۴ لوپ رینگ(Loopring) LRC 294,389,352
۱۵ بیسیک اتنشن توکن(Basic Attention Token) BAT 261,623,891
۱۶ اتریوم نیم سرویس(Ethereum Name Service) ENS 227,272,891
۱۷ پروتکل اوشن(Ocean Protocol) OCEAN 227,272,891
۱۸ آدیوس(Audius) AUDIO 188,191,319
۱۹ هلیوم(Helium) HNT 182,102,703
۲۰ آرویو(Arweave) AR 174,672,879
۲۱ گولم (Golem) GLM 168,057,816
۲۲ فچ ای آی(Fetch.ai) FET 161,614,613
۲۳ هایو(Hive) HIVE 149,624,684
۲۴ آنتولوژی(Ontology) ONT 148,589,433
۲۵ سیاکوین(Siacoin) SC 146,717,679
۲۶ آراگون(Aragon) ANT 146,108,146
۲۷ بند پروتکل(Band Protocol) BAND 138,234,907
۲۸ کادنا(Kadena) KDA 127,962,893
۲۹ فلاکس(Flux) FLUX 124,681,259
۳۰ لایو پیر(Livepeer) LPT 113,127,322

چه عواملی بر قیمت ارزهای وب ۳ تأثیر می‌گذارند؟

درست مانند هر ارز دیجیتال دیگری قیمت ارزهای وب ۳ نیز بر اساس میزان علاقه و تقاضای کاربران مشخص می‌شود. از سوی دیگر میزان موجود ارز وب تری در مقایسه با میزان تقاضا برای خرید دومین فاکتور مهم در تعیین قیمت آن است.

اگر تقاضا برای خرید یک ارز وب تری به‌شدت افزایش پیدا کند؛ اما تعداد کمی از آن ارز موجود باشد، قیمت افزایش پیدا می‌کند. در بسیاری از موارد قیمت یک ارز بیش از ارزش واقعی آن افزایش پیدا می‌کند.

قانون عرضه و تقاضا در تمام بازارها قیمت را تعیین می‌کند. موجودی کم و تقاضای زیاد منجر به افزایش قیمت می‌شود چرا که خریداران با پیشنهاد قیمت بالاتر به دنبال به‌دست‌آوردن آخرین موجودی ارز موردنظر هستند. از سوی دیگر زمانی که موجودی یک ارز بسیار زیاد است و تقاضا به نسبت پایین، قیمت آن کاهش پیدا می‌کند.

قیمت ارزهای وب ۳ را از کجا ببینیم؟

سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) مرجع تخصصی قیمت ارزهای دیجیتال است. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت آخرین قیمت هر ارز را همراه با اطلاعات ارزشمند دیگری به دست بیاورید. اما نکته اینجاست که سایت کوین مارکت کپ به زبان انگلیسی است و شما برای کسب اطلاعات از این سایت با به زبان انگلیسی مسلط باشید. از سوی دیگر این سایت یک شبکه اطلاع‌رسانی معتبر است نه یک صرافی معاملاتی. کوین مارکت کپ یک مرجع ارزشمند است و به‌روزترین اطلاعات بازار کریپتو را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دسترسی به این اطلاعات برای یک معامله‌گر حیاتی است؛ اما دسترسی به یک بازار آنلاین نیز برای معامله‌گران واجب است.

ازاین‌رو ما در تبدیل لیست ارزهای وب ۳ را در اختیار شما می‌گذاریم تا در عین دسترسی به اطلاعات ارزشمند سایت کوین مارکت کپ به بیش از ۴۸۰ بازار معاملاتی متفاوت نیز دسترسی داشته باشید. پیش از خرید ارز دیجیتال می‌توانید در صرافی تبدیل اطلاعات ارزشمندی را به دست بیاورید، آخرین قیمت ارزها را مقایسه کنید، به تحلیل‌ها و نمودارهای قیمت دسترسی داشته باشید و بازار را در یک نگاه به زبان مادری خود بررسی کنید.

ویژگی‌های مشترک بین ارزهای وب 3

ارزهای وب تری بدون نیاز به اینترنت نسل قبل روی بستری از اینترنت آزاد و بدون سانسور فعالیت می‌کنند. برای استفاده از پروتکل‌هایی که این ارزهای را ارائه می‌دهند نیازی به کسب اجازه از یک واسطه یا میانجی ندارید.

پروتکل‌هایی که در فضای وب ۳ اجرا می‌شوند به معنای واقعی کلمه غیرمتمرکز هستند. در این فضا هیچ پروتکلی وجود ندارد که از دسترس گروه یا ملت خاصی دور باشد، همه مردم به تمام اطلاعات موجود، پروژه‌ها و ارزهای وب تری دسترسی خواهند داشت.

ویژگی مشترک بعدی تمام ارزهای وب تری کاربرد آنهاست. در فضای وب تری و همین‌طور بلاک‌چین نمی‌توان بدون پاداش‌دادن از کاربران انتظار همکاری و مشارکت داشت. برای توسعه وب تری به همکاری همه کاربران در بخش‌های فنی و غیرفنی نیاز است و ارزهای وب تری بهترین راه برای ایجاد انگیزه در این افراد هستند.

اولین ارز وب ۳ معرفی شده چه نام داشت؟

ارزهای وب 3

چین لینک (Chainlink) با نماد LINK اولین ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۱۷ بر پایه وب تری معرفی شد. چین لینک لایه‌ای است که به وسیله شبکه اوراکل ارتباط میان قراردادهای هوشمند را امکان‌پذیر کرد. بلاک‌چین‌ها می‌توانند با استفاده از چین لینک با یکدیگر ارتباط داشته باشند و در فضایی امن اطلاعات را جابه‌جا کنند.

نحوه کار ارزهای وب ۳ چگونه است؟

ارزهای وب تری ارزهایی هستند که امنیت بلاک‌چین پروژه موردنظر را تأمین می‌کنند. این پروژه‌ها به واسطه قراردادهای هوشمند و روی اینترنت فعال هستند. وب تری به کاربران اجازه می‌دهند که کنترل بیشتری روی اطلاعات داشته باشند و ارزهای دیجیتال مالکیت بخشی از اینترنت را به دارنده ارز وب ۳ می‌دهند.

مزایا و معایب خرید ارزهای وب 3

ابتدا به بررسی مزایای خرید ارز وب ۳ می‌پردازیم:

مالکیت:

وب تری به فعالان و کاربران شبکه‌های مجازی اجازه می‌دهد که مالکیت اطلاعات و دیتای دیجیتالی خود را در اختیار داشته باشند و با ارزهای دیجیتال به مشارکت‌کنندگان پاداش بدهند. مالکیت NFT یکی از قابلیت‌های ارزهای وب تری است.

مصونیت در برابر سانسور:

پروتکل‌های که بر پایه وب تری ایجاد می‌شوند در برابر سانسور مصون هستند و می‌توانند هر دیتایی که در نظر دارند را در اختیار کاربران بگذارند. شما می‌توانید دیتای خود را روی بلاک‌چین ذخیره کنید و با استفاده از ارزهای وب تری آنها را در اختیار کاربران بگذارید.

مالیکت دائو:

با استفاده از توکن‌های وب تری می‌توانید کنترل دائو (DAO) را نیز در دست داشته باشید و در مورد تغییرات آتی در پروژه تصمیم‌گیری کنید. دائوها در واقع قراردادهای هوشمندی هستند که از سوی دارندگان ارزهای وب تری به رسمیت شناخته شد و به صورت خودکار در مورد منابعی که در یک پروژه جمع می‌شود تصمیم‌گیری می‌کنند.

پرداخت با توکن بومی:

برخلاف تراکنش‌های اینترنت نسل دوم که وابسته به نظام بانکی است تراکنش‌های وب تری با استفاده از ارزهای وب ۳ انجام می‌شود.

معایب ارزهای وب تری

  • وب تری مانند روزهای نخست اتریوم در دسترس عموم نیست و کارمزد تراکنش‌ها بالاست.
  • رابط کاربری و تجربه کاربری در سطح پایینی قرار دارد و کارکردن با این شبکه اندکی پیچیده است و البته به‌مرور استفاده از آن ساده‌تر خواهد شد.
  • ازآنجایی‌که این مفهوم برای همه مردم آشنا و قابل‌درک نیست به آموزش زیادی در این حوزه نیاز است تا شاهد کوچ کردن مردم از وب ۲ به وب ۳ باشیم. مسئله دشوار بودن وب تری نیست؛ بلکه فضای وب تری با وب ۲ یا همان اینترنت قدیمی متفاوت است.

ارزهای وب ۳ آینده دار

در حال حاضر اتریوم همچنان بهترین پروژه وب تری در بازار است که مدت‌هاست به عنوان آلت کوین برتر بازار شناخته می‌شود. پالیگان(Polygon)، یونی سواپ(Uniswap)، کازماس(Cosmos) و ریپل(Ripple) در کنار چین لینک و ارزهایی که در جدول ابتدای مقاله به بررسی آنها پرداختیم برخی از بهترین ارزهای وب تری برای سرمایه‌گذاری هستند.

نحوه خرید و فروش ارزهای وب 3

شما نمی‌توانید به طور مستقیم در وب تری سرمایه‌گذاری کنید اما می‌توانید یکی با خری ارزهای وب تری یا ان اف تی‌های وب تری در این شبکه مشارکت داشته باشید. برای خرید و فروش ارزهای وب ۳ وارد صرافی تبدیل شوید نام ارز موردنظر خود را در صرافی جستجو کنید، بازار معاملاتی تتری یا تومانی را انتخاب و مقدار ارز موردنظر را برای خرید وارد کنید. اگر با سؤالی روبه‌رو شدید از کارشناسان آنلاین تبدیل کمک بگیرید.

آیا ارزهای وب ۳ قابل اطمینان و امن هستند؟

وقتی صحبت از امنیت در فضای وب تری به میان می‌آید از حفظ امنیت در اینترنتی صحبت می‌کنیم که فاقد قدرت‌هایی مانند گوگل و آمازون است. اما وقتی صحبت از امنیت ارزهای وب تری می‌کنیم صحبت از اتریوم و چین لینک و دیگر ارزهای موجود در بازار در میان است که از هواداران بالایی برخوردار هستند. امنیت یک شبکه به لطف هواداران و تأییدکنندگان آن تأمین می‌شود. به‌عنوان‌مثال امنیت اتریوم به وسیله صدها نود فعال تأمین می‌شود و همین مسئله بستری بی‌نظیر را برای پیاده‌سازی پروژه‌هایی مانند چین لینک ایجاد کرده است.

چگونه از ارزهای وب ۳ خود نگهداری کنیم؟

برای نگهداری این ارزها به والت وب تری نیاز دارید. برخی از شناخته‌شده‌ترین والت‌های وب تری به شرح زیر هستند:

  • متامسک (Metamask)
  • تراست والت (Trust Wallet)
  • فانتوم (Phantom)
  • رین بو (Rainbow)
  • اکسودوس (Exodus)
  • زریون (Zerion)

آیا ارزهای وب ۳ ارزش سرمایه گذاری دارند؟

خرید ارزهای web 3

اینترنت هرگز نمی‌تواند بستر مناسبی برای استفاده از تمام قابلیت‌های بلاک‌چین باشد، چرا که بلاک‌چین یک فناوری بدون مرکزیت است و برای کوتاه‌کردن دست میانجی‌ها روی کار آمده است اینترنتی که امروز استفاده می‌کنید یک فضای دارای مرکزیت و تمام اطلاعات در پایگاه‌های داده شرکت‌هایی مانند گوگل، آمازون و فیس‌بوک ذخیره می‌شوند. برای رسیدن به حداکثر پتانسیل بلاک‌چین، وب تری یک زیرساخت ضروری محسوب می‌شود. با درنظرگرفتن استقبال عمومی از بلاک‌چین و ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم و بیت کوین طبیعی است که روزبه‌روز نیاز به وب تری بیش‌ازپیش احساس شود.

منابع:

coinmarketcap.com

cointelegraph.com

ethereum.org

hbr.org

coinbase.com

techopedia.com

zipmex.com

101blockchains.com

alchemy.com

از کجا می‌توانیم ارزهای وب 3 بخریم؟

شما می‌توانید ارزهای وب تری را مانند دیگر ارزهای دیجیتال از بازارهای متمرکز و غیرمتمرکز خریداری کنید. با توجه به تحریم ایران، بهتر است برای خرید ارز وب 3 از صرافی معتبر تبدیل استفاده کنید. در تبدیل در کنار ارزهای وب تری به بیش از ۲۷۰ ارز متفاوت و ۲۸۰ بازار معاملاتی دسترسی دارید.

خرید سریع ارزهای وب 3 چطور امکان پذیر است؟

بهترین روش برای خرید آسان ارزهای وب تری استفاده از گزینه «خرید آسان» است. برای استفاده از این گزینه وارد حساب کاربری خود در تبدیل شده و از داشبورد گزینه خرید آسان را انتخاب کنید. در مرحله بعدی کافی است مقدار ارز موردنظر یا بودجه‌ای که برای خرید در نظر گرفته‌اید را وارد کنید، موتور معاملاتی تبدیل در ادامه بهترین قیمت را برای تکمیل سفارش شما انتخاب می‌کند.

کارمزد خرید و فروش ارزهای وب 3 در صرافی تبدیل چقدر است؟

معامله ارزهای وب۳ در بخش خرید آسان تبدیل، رایگان و با کارمزد صفر انجام می‌شود. همچنین کارمزد معاملات در بازارهای تومانی و تتری صرافی تبدیل بین ۰.۳۵ تا ۰.۰۳ درصد متغیر است و بر اساس حجم معاملات ۳۰ روز اخیر کاربر محاسبه می‌شود.

چگونه قیمت ارزهای وب 3 را پیش‌بینی کنیم؟

برای پیش‌بینی قیمت ارزهای وب تری باید بازار ارز مورد نظر را زیر نظر داشته باشید. اخبار و رویدادهای بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند قیمت ارز موردنظر شما را تغییر دهد. با عضویت در کانال تگلرامی الگوریتم تحلیل به آدرس https://t.me/algotahlil درک بهتری از وضعیت بازار به دست می‌آورید و به آخرین تحلیل‌های تیم تحلیل صرافی تبدیل دسترسی پیدا می‌کنید.

ارز دیجیتال ارزهای وب 3 چگونه نگهداری می‌شود؟

برای نگهداری ارزهای وب تری به یک والت وب تری نیاز دارید. والت‌هایی مانند متامسک، تراست والت و اکسودوس برای نگهداری از این ارزها مناسب هستند. شما همواره می‌توانید ارزهای دیجیتال وب تری خود را در کیف پول امن صرافی تبدیل نیز نگهداری کنید. در این صورت سریع‌تر از هر زمان دیگری وارد معامله شده و از نوسانات بازار سود می‌برید.

آیا خرید ارزهای وب 3 می‌تواند سودآور باشد؟

با در نظر گرفتن ماهیت غیر متمرکز وب تری و نیاز روز افزون جامعه بلاک چین به زیرساخت‌های غیرمتمرکز تغییر اینترنت یک واقعیت غیرقابل انکار است. اما مانند همیشه پیشنهاد می‌کنیم تنها به اندازه‌ای در ارزهای وب تری سرمایه‌گذاری کنید که در صورت از دست رفتن تمام یا بخشی از دارایی، متحمل خسارت سنگینی نشوید.

آیا می‌توان ارزهای وب تری را استخراج کرد؟

ارزهای وب تری برای ایجاد انگیزه در مشارکت‌کنندگان ایجاد شده‌اند. فضای وب تری برای توسعه به همکاری کاربران فنی و غیر فنی نیاز دارد و ارزهای وب 3 پاداش مشارکت آنها هستند. بنابراین برای به دست آوردن این ارزها باید در شبکه مربوطه مشارکت داشته باشید. ممکن است پروتکلی که ارز آن را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اید امکان استخراج توکن را نیز میسر کرده باشد. این مسئله به پروژه موردنظر شما بستگی دارد.