Skip to content
top banner

ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار

در
خواندن در ۱۴ دقیقه

ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار، می‌توانند چشم‌انداز امور مالی جهان را متحول کنند. با گسترش اقتصاد دیجیتال، رمزارزها و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) راه‌حل‌های نوآورانه برای مدرن کردن تجارت و بازرگانی در حال ظهور به‌شمار می‌روند. با بیش از ۹۰۰۰ پروژه کریپتو و چندین کشور که در حال آزمایش CBDCها هستند، بازار برای رشد هرچه بیشتر آماده است. اما، در حال حاضر کدام ارزهای دیجیتال مبانی بنیادی قوی‌تر و احتمالا آینده روشن‌تری دارند؟

ارزهای دیجیتال آینده دار در سال ۲۰۲۵

برخی ارزهای دیجیتال نه‌تنها در نوآوری پیشرو هستند، بلکه به دلیل پایه‌های بنیادی قوی و توسعه‌دهندگان فعال خود، پتانسیل رشد قابل توجهی در سال‌های آینده دارند. در این بخش، به معرفی ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار با پایه‌های قوی و وجوه تمایزبخش می‌پردازیم. تمامی این رمز ارزها در صرافی ارز دیجیتال تبدیل، قابل خرید و فروش هستند.

۱. بیت کوین (BTC)

بیت کوین، کماکان و با اختلاف زیاد پیشگام ارزهای دیجیتال است. پادشاه کریپتو، با پذیرش گسترده و به رسمیت شناخته شدن به‌عنوان یک وسیله حفظ ارزش، همچنان در بازار پیشتاز است. ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین و سقف عرضه محدود آن به ۲۱ میلیون کوین، آن را شبیه به طلای دیجیتال کرده است. به‌طوری‌که مانعی در برابر تورم و کاهش ارزش پول ایجاد می‌کند.

قیمت خرید ارز دیجیتال بیت کوین، از بدو ظهور آن تاکنون افزایش فوق‌العاده‌ای داشته است. مثلا شما در ماه مه ۲۰۱۶ می‌توانستید یک بیت کوین را با قیمت حدود ۵۰۰ دلار خریداری کنید. حالا و پس از گذشت تنها ۸ سال، در ماه مه سال ۲۰۲۴، قیمت هر بیت کوین حدود ۶۸۰۰۰ دلار است که رشد ۱۳.۶۰۰ برابری را نشان می‌دهد! انتظار می‌رود با کمیاب‌تر شدن بیت کوین به علت رویداد اخیر هاوینگ که پاداش استخراج بلاک‌های جدید را کاهش داد، ارزش آن بالاتر نیز برود.

۲. اتریوم (ETH)

اتریوم، به‌عنوان ستون فقرات اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) و قراردادهای هوشمند (SC) شناخته می‌شود. ارتقای اتریوم به نسخه ۲.۰ و پذیرش مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) که با هدف بهبود قابل‌توجه مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه گس آن صورت گرفت، مصرف انرژی شبکه را نیز کاهش داد. امری که توجه کاربران بیشتری را به ارز دیجیتال دوم بازار جلب کرده است.

شبکه اتریوم، با پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز، نام خود را به‌عنوان بازیکنی کلیدی در فضای رمزنگاری قرار داده است. جایگاهی که بسیاری از بلاک چین‌ها در صدد تصاحب آن بودند. اما، تاکنون موفق به این کار نشده‌اند. همه این‌ موارد، باعث می‌شود تا اتریوم را به‌عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار به شما معرفی کنیم.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

۳. بایننس کوین (BNB)

ارز BNB توکن بومی بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان از نظر حجم معاملات است. اکوسیستم بایننس نه‌تنها ارائه‌دهنده خدمات معاملاتی است، بلکه یک بلاک چین لایه ۱ به نام زنجیره هوشمند بایننس (BSC) دارد. این بلاک چین، میزبان تعداد زیادی از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) است.

بایننس کوین، به‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در پلتفرم بایننس با نرخ تخفیفی کاربرد دارد. علاوه‌بر این، بایننس از مکانیسم «توکن سوزی» سه‌ماهه‌ای بهره می‌برد که در آن بخشی از عرضه BNB به‌طور دائم از گردش خارج می‌شود. امری که به‌صورت بالقوه کمبود و تقاضا برای آن را در طول زمان افزایش می‌دهد.

تحلیل تکنیکال BNB در سال ۲۰۲۴، نشان‌دهنده روند صعودی برای آن است و پیش‌بینی‌ها افزایش بالقوه در قیمت آن را نشان می‌دهند. همچنین، احساسات پیرامونی ارز دیجیتال BNB مثبت است که اعتماد به عملکرد آینده آن را منعکس می‌سازد. ضمنا، منابع مختلف پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه‌ای از رشد قیمت BNB در سال ۲۰۲۵ ارائه می‌دهند.

۴. سولانا (SOL)

در این بخش، به معرفی ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار به سولانا می‌رسیم. شهرت سولانا، به توان عملیاتی بالا و کارمزدهای پایین تراکنش در شبکه آن برمی‌گردد. مکانیسم اجماع مبتکرانه اثبات تاریخچه (PoH)، به سولانا اجازه می‌دهد تا هزاران تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. بنابراین، رقیبی قوی برای میزبانی و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به شمار می‌رود. برنامه‌هایی که به سرعت و کارایی بسیار بالایی نیاز دارند.

اکوسیستم سولانا، در سالیان اخیر شاهد رشد سریعی بوده است و در حال حاضر مجموعه وسیعی از پروژه‌های کریپتو شامل برنامه‌های کاربردی DeFi، NFT و Web3 را میزبانی می‌کند. امری که نشان‌دهنده حضور توسعه‌دهندگان قوی و متنوع در شبکه سولانا است.

احساسات بازار نسبت به خرید سولانا، همچنان مثبت است و شاخص‌های تکنیکال و تحلیل‌های کارشناسان، چشم‌انداز صعودی را برای قیمت آینده ارز SOL پیش‌بینی می‌کنند. برخی تخمین‌ها حاکی از آن است که ارز سولانا احتمالا در سال‌های آینده به قیمت ۱۰.۰۰۵ دلار نیز دست خواهد یافت.

۵. کاردانو (ADA)

کاردانو، با رویکرد پژوهش‌محور و تعهد به پایداری و مقیاس‌پذیری بالای خود شناخته می‌شود. معماری لایه‌ای کاردانو، موجب می‌شود تا امنیت و مقیاس‌پذیری بالای آن امکان‌پذیر باشد. الگوریتم اثبات سهام Ouroboros کاردانو، به‌گونه‌ای طراحی شده است که از نظر مصرف انرژی نسبت به سیستم‌های سنتی اثبات کار (PoW) کارآمدتر باشد.

تیم توسعه‌دهنده کاردانو، به دلیل تلاش‌های مستمر خود در بهبود شبکه و افزودن ویژگی‌های جدید به آن شهرت دارند. این موضوع، می‌تواند به افزایش نرخ پذیرش کاردانو و افزایش قیمت آن منجر شود. ضمنا، کاردانو یک پایگاه کاربری قوی و رو به رشد از حامیان و توسعه‌دهندگان دارد که به اکوسیستم پرجنب‌وجوش dApps تعلق دارند.

پیش‌بینی‌ها برای قیمت خرید کاردانو در سال ۲۰۲۵ حاکی از افزایش مداوم آن است. تحلیل‌های خوش‌بینانه حداقل قیمت ۳.۹۵ دلار، میانگین قیمت ۵.۷۸ دلار و بالاترین قیمت بالقوه ۳.۲۹ دلار را برای آن پیش‌بینی می‌کنند. بنابراین، قطعا باید کاردانو را جزو ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار به حساب آورد.

۶. فایل کوین (FIL)

فایل کوین (FileCoin)، بر روی یک شبکه ذخیره‌سازی کاملا غیرمتمرکز ساخته شده است. امری که می‌تواند با افزایش نیازهای ذخیره‌سازی داده‌ها و ادامه روند عدم تمرکز، تقاضا برای آن را افزایش دهد. ضمنا، کاربران زیاد و توسعه‌دهندگان فعال آن می‌توانند به موفقیت و افزایش نرخ پذیرش ارز دیجیتال فایل کوین کمک کنند.

برخی از پیش‌بینی‌های بازار، حاکی از آن است که قیمت ارز دیجیتال FIL می‌تواند در سال ۲۰۲۵ افزایش یابد. برای مثال، پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش احتمالی در حدود ۱۰۳.۳۲ درصد در قیمت FIL تا سال ۲۰۲۵ در مقایسه با قیمت فعلی آن است.

۷. ریپل (XRP)

پروتکل پرداخت ریپل، انتقال پول بین‌المللی و برون‌مرزی سریع و بسیار کم‌هزینه را ارائه می‌دهد. امری که استفاده آن را برای بانک‌ها و موسسات مالی هم جذاب کرده است. علیرغم مواجهه ریپل با انواع با چالش‌های نظارتی، پتانسیل XRP برای ساده‌سازی پرداخت‌های فرامرزی می‌تواند به رشد قابل توجه آن در سال‌های آتی منجر شود.

برخی از تحلیلگران، بر این باور هستند که قیمت خرید ریپل می‌تواند افزایش قابل‌توجهی داشته باشد و احتمالا تا سال ۲۰۲۵ به مقادیر بالاتری برسد. ضمنا خوش‌بینی زیادی در مورد راه‌اندازی یک صندوق قابل معامله ETF اسپات در اکوسیستم ریپل تا سال ۲۰۲۵ وجود دارد. امری که بسته به شرایط بازار می‌تواند قیمت ریپل را به بالای ۵ دلار برساند.

۸. پولکادات (DOT)

پولکادات نیز جزو ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار محسوب می‌شود. هدف پولکادات، فعال‌سازی بلاک چین‌های گوناگون برای انتقال داده‌ها و وجوه به روشی بدون نیاز به نظارت و اعتماد است. این قابلیت همکاری بلاک چینی منحصربه‌فرد در پروتکل پولکادات می‌تواند در سال‌های پیش رو اهمیت فزاینده‌ای پیدا کند. زیرا، اکوسیستم کریپتو روزبه‌روز پیوسته‌تر می‌شود.

برخی پیش‌بینی‌ها، حاکی از آن است که قیمت رمز ارز DOT به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. به‌طوری که بازدهی بالقوه آن تا سال ۲۰۲۵ از ۷۶.۳ درصد تا بیش از ۲۰۰ درصد پیش‌بینی می‌شود. تحلیلگران، طیف گسترده‌ای از پیش‌بینی‌ها را ارائه کرده‌اند. برخی از آن‌ها معتقدند که قیمت ارز DOT تا پایان سال ۲۰۲۵ ممکن است بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار باشد.

۹. الگوراند (ALGO)

مکانیسم اجماع اثبات خالص سهام (PpoS) در اکوسیستم الگوراند، به نهایی شدن فوری تراکنش‌ها و کارمزد تراکنش نزدیک به صفر آن منجر شده است. تمرکز بر سرعت و بهبود تجربه کاربران موجب شد تا الگوراند به‌عنوان راه‌حلی مقیاس‌پذیر برای سیستم‌های پرداخت جهانی مطرح شود.

از الگوراند اغلب به‌عنوان «بلاک چین ۳.۰» یاد می‌شود. زیرا، برخی از مسائل مقیاس‌پذیری در بلاک چین‌های نسل اول مانند بیت کوین را حل و در عین حال امنیت و عدم تمرکز را فدا نمی‌کند.

برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت ارز دیجیتال ALGO تا پایان سال ۲۰۲۵ می‌تواند در حدود ۶.۷۴۰ دلار معامله شود. منبع دیگری پیشنهاد می‌کند که اگر میانگین سود ماهیانه ALGO فقط ۵ درصد باشد، می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ به قیمت ۳۰ دلار برسد.

رتبه آخر فهرست ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار، به چین لینک اختصاص دارد. چین لینک (Chainlink)، به‌عنوان یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز، ورودی‌ها و خروجی‌های قابل‌اعتماد و ضددستکاری را برای قراردادهای هوشمند پیچیده در هر بلاک چین فراهم می‌کند. نقش چین لینک در اتصال داده‌های دنیای واقعی به بلاک چین برای عملکرد بهتر در بسیاری از برنامه‌های DeFi غیرقابل‌انکار است.

سلب مسئولیت: تمامی ارزهای دیجیتال فوق، برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۵ کاملا امیدوارکننده به نظر می‌رسند. با این حال، توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بی‌ثبات و غیرقابل پیش‌بینی قطعی است. بنابراین، قبل از سرمایه‌گذاری در هر دارایی باید تحقیقات شخصی خود را انجام دهید و مسئولیت صددرصدی را بپذیرید.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

چگونه ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار را بشناسیم؟

ردیابی حرکات و حجم ترید نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال (سرمایه‌گذارانی با دارایی‌های دیجیتال قابل توجه)، می‌تواند رویکردی استراتژیک برای شناخت ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار باشد. در این بخش، راهنمایی جامع در مورد نحوه ردیابی حرکات این بازیگران تاثیرگذار بازار و کپی تریدینگ از روی دست آن‌ها آورده شده است.

۱. ابزارهای ردیابی فعالیت نهنگ ها

نهنگ‌ها، معمولا با معاملات بزرگ خود به‌طور قابل‌توجهی بر بازار ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارند. اقدامات آن‌ها، می‌تواند نشان‌دهنده حرکت‌های بالقوه در بازار باشد. امری که نظارت بر فعالیت‌های آن‌ها توسط معامله‌گران بازار را ضروری می‌کند. اما، چه ابزارهایی برای ردیابی حرکات نهنگ‌ها وجود دارد؟

 •   Whale Alert: این ابزار، به ارائه به‌روزرسانی‌های بی‌درنگ از تراکنش‌های بزرگ در بازار ارزهای دیجیتال و بلاک چین‌های گوناگون می‌پردازد. مثلا، خرید ترون به شکل انبوه توسط نهنگ‌ها را رصد می‌کند.
 •   Etherscan: یک کاوشگر بلاک چین برای اتریوم است که داده‌های دقیق تراکنش‌ها را ارائه می‌دهد. این ابزار، می‌تواند برای پیگیری فعالیت‌های نهنگ‌های بازار استفاده شود.
 •   Dex Check: نمای کلی و جامعی از بلاک چین و فعالیت نهنگ‌ها ارائه می‌دهد. این اطلاعات، به کاربران کمک می‌کند تا به شناسایی معاملات مهم در بازار بپردازند.

۲. روش های ردیابی فعالیت نهنگ ها

 •   نظارت بر آدرس‌های شناخته‌شده – مراقب آدرس‌های نهنگ‌های شناخته‌شده در بازار باشید. برخی از ابزارها به شما امکان می‌دهند تا اعلان یا هشدار حرکت‌های مهم توسط این آدرس‌ها را دریافت کنید.
 •   تحلیل جریان‌های ورودی/خروجی – واریزی‌های بزرگ به صرافی‌ها، می‌تواند نشان‌دهنده فروش بالقوه باشد. در حالی که، برداشت‌های بزرگ از صرافی‌ها ممکن است حرکتی در جهت خرید یا نگهداری بلندمدت ارز دیجیتال روی کیف پول سخت‌افزار باشد.
 •   استفاده از تحلیل آنچین – پلتفرم‌هایی مانند Arkham Intelligence تجزیه و تحلیل آنچین عمیقی را از حرکات نهنگ‌های بازار ارائه می‌دهند.

۳. کپی تریدینگ بر اساس فعالیت نهنگ ها

 •   تنظیم هشدارها و اعلان‌ها – از خدماتی مانند هشدار ارز دیجیتال استفاده کنید تا از تراکنش‌های نهنگ‌ها در زمان واقعی مطلع شوید.
 •   دنبال کردن رسانه‌های اجتماعی و انجمن‌های آنلاین – بحث‌های مربوط به فعالیت نهنگ‌ها در رسانه‌هایی مانند توییتر و ردیت را دنبال کنید.
 •   در نظر گرفتن تاثیر بازار – بدانید که اقدامات نهنگ‌ها می‌تواند بر بازار تاثیر فراوانی بگذارد. یک سفارش فروش بزرگ می‌تواند قیمت‌ها را کاهش دهد. درحالی‌که، این امکان وجود دارد که یک سفارش خرید قیمت‌ها را بالا ببرد. خرید زیاد نهنگ‌ها از یک ارز، می‌تواند آن را جزو ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار قرار دهد.

۴. خطرات و ملاحظات فعالیت نهنگ ها

 •   دستکاری بازار – مراقب دستکاری احتمالی بازار باشید. نهنگ‌ها می‌توانند بازار را به نفع خود تحت تاثیر قرار دهند. برای مثال، با خرید لونا کلاسیک به شکل انبوه باعث هایپ بی‌مورد آن شوند.
 •   زمان – اثربخشی معاملات کپی تریدینگ، به زمان‌بندی مناسب بستگی دارد. اغلب بین اقدامات نهنگ‌ها و واکنش‌های بازار تاخیر قابل مشاهده است.
 •   تصویر ناقص – ردیاب نهنگ‌ها، می‌تواند اطلاعات خوبی را به شما ارائه کند. اما، قصدی که در پس تراکنش‌ها وجود دارد را نشان نمی‌دهد. بنابراین، تجزیه و تحلیل بافت گسترده‌تر بازار ضروری است.

جمع بندی

آینده ارزهای دیجیتال به وجوه تمایز و کارایی اکوسیستم پشت آن‌ها بستگی دارد. بیت کوین به‌عنوان پیشگام بازار همچنان با ارزش خیره‌کننده و بازدهی قابل توجه سال‌به‌سال به پیش می‌رود. اتریوم نیز با ارائه ابزار گسترده از طریق قراردادهای هوشمند و NFTها با افزایش قیمت قابل توجه همراه بوده است. همان‌طور که چشم‌انداز کریپتو در حال تکامل است، ارزهای دیجیتال بنیادی و آینده دار می‌توانند آینده روشنی در اقتصاد دیجیتال رقم بزنند.

منابع

 1.   www.doubloin.com
 2.   www.forbes.com
 3.   beincrypto.com
 4.   coincodex.com

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه