چکیده

نهنگ‌های ارز دیجیتال همان غول‌های دنیای کریپتو هستند، سرمایه‌گذارانی که بیشترین تعداد از هر ارز را در اختیار دارند. برخی از مهم‌ترین هولدرهای بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو، خالق شرکت GrayScale، بنیان‌گذار میکرواستراتژی و پلیس فدرال آمریکا هستند. بزرگ‌ترین نهنگ‌های اتریوم ویتالیک بوترین خالق این ارز و صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال در جهان هستند و بزرگ‌ترین هولدر شیبا را کیف پول خاموش این ارز و ریوشی بنیان‌گذار آن تشکیل می‌دهند. کشورهایی چون آمریکا، بلغارستان، السالوادور و ایران از جمله کشورهایی هستند که تعداد زیادی بیت‌کوین دارند.

نهنگ‌های ارز دیجیتال سرمایه‌گذارانی هستند که بیشترین تعداد یک ارز دیجیتال را در اختیار دارند. ازآنجایی‌که سهم این سرمایه‌گذاران از بازار ارز دیجیتال بسیار زیاد است، تصمیمات یک نهنگ می‌تواند سرنوشت یک ارز را دستخوش تغییر کند. سرمایه‌گذاری را تصور کنید که 1000 بیت‌کوین را در والت خود نگهداری می‌کند، باتوجه‌به قیمت 2۶ هزار دلاری بیت‌کوین در زمان نگارش این مقاله، ارزش سرمایه این فرد در بازار بیت‌کوین چند میلیون دلار است. تصمیمات چنین سرمایه‌گذاری موج‌هایی را در بازار ایجاد می‌کند که به سود نهنگ‌هاست اما ممکن است در صورت همراهی‌نکردن با آن‌ها به زیان ماهی‌های کوچک‌تر یا سرمایه‌گذاران خرد در بازار باشد.

اگر محل شناکردن نهنگ‌های بزرگ را بشناسید، می‌توانید تأثیر آنها را در بازار بهتر درک کنید و سنجیده‌تر برای معاملات تصمیم‌گیری کنید. در این مقاله از آکادمی تبدیل قصد داریم نهنگ‌های ۳ ارز دیجیتال جنجالی بازار یعنی بیت‌کوین، اتریوم و شیبا را بررسی کنیم.

نهنگ‌های بیت کوین

در طول ۱۴ سال گذشته افراد و مؤسسات بسیاری خرید بیت کوین را به‌عنوان راهی برای ذخیره ارزش انتخاب کرده‌اند و با خرید تدریجی بیت‌کوین به جمع نهنگ‌های بیت‌کوین پیوسته‌اند.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین

خالق ناشناس مرموز بیت‌کوین اولین نهنگ بیت‌کوین در فهرست ماست که خوشبختانه تا به امروز در بازار موج‌سواری نکرده است. او مالکیت ۱ میلیون بیت‌کوین، معادل حدود ۲۸ میلیارد دلار، را در اختیار دارد.

بری سیلبرت (Barry Silbert)

مدیرعامل اجرایی گروه ارز دیجیتال DCG و مؤسس شرکت Grayscale، یکی از اولین کسانی است که بیت‌کوین را به رسمیت شناخت و از همان روزهای اول در آن سرمایه‌گذاری کرد. بر اساس مصاحبه او با خبرگزاری رویترز در سال ۲۰۱۷ او هر بیت‌کوین را تنها ۱۱ دلار خریداری کرده است. از مارس ۲۰۲۳ ارزش کل دارایی او برابر با ۳٫۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

اف بی آی (FBI)

 پلیس فدرال آمریکا اف بی آی یکی از دارندگان بزرگ بیت کوین

درست متوجه شدید، Federal Bureau of Investigation که با نام اف‌بی‌آی شناخته شده است نیز حجم بسیار زیادی بیت‌کوین در اختیار دارد. ثروت بیت‌کوین حاصل از تصاحب اموال مجرمان است. اف‌بی‌آی با برگزاری مناقصه بیت‌کوین‌هایی مصادره‌شده را به فروش می‌رساند. سیلبرت نیز در مناقصه سال ۲۰۱۳ اف‌بی‌آی، ۴۸ هزار بیت‌کوین را خریداری کرده است.

راجر ور (Roger Ver)

راجر ور که با نام مسیح کریپتو نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از نهنگ‌های بیت‌کوین است که ۳۳۰ هزار بیت‌کوین را در اختیار دارد. او از سال ۲۰۱۱ سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را آغاز کرد و باور دارد که این ارز ارزشمندترین دستاورد بشر تا به امروز بوده است.

کوین بیس (Coinbase)

صرافی کوین‌بیس مالک ۲ میلیون بیت‌کوین به ارزش ۵۳ میلیارد دلار است. ۱۹ درصد از این مقدار به برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong) مدیرعامل اجرایی بازار کوین بیس تعلق دارد. به‌این‌ترتیب او بزرگ‌ترین نهنگ بیت‌کوین است.

بایننس (Binance)

بایننس به‌عنوان دومین بازار بزرگ ارز دیجیتال در جهان است و ۲۴۸،۵۹۷ بیت‌کوین را در اختیار دارد. این میزان چیزی در حدود ۱٫۳ درصد از موجودی بیت‌کوین‌های در گردش را تشکیل می‌دهد.

میکرو استراتژی (MicroStrategy)

شرکت میکرو استراتژی با مدیریت مایکل سیلور (Michael J. Saylor ) 140 هزار بیت‌کوین را در اختیار دارد. مدیرعامل این شرکت در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که ۱۷،۷۳۲ بیت‌کوین را در اختیار دارد. این شرکت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳ بیت‌کوین‌های جدیدی به ارزش ۹۴ میلیون دلار را خریداری کرده است. در مجموع ارزش کل دارایی این شرکت در بیت‌کوین، ۳٫۷ میلیارد دلار است. مدیرعامل این شرکت به دنبال رکود اقتصادی و کاهش ارزش دلار، بیت‌کوین را به‌عنوان محل امن برای ذخیره ارزش انتخاب کرد و به کار گرفت.

نهنگ‌های اتریوم

نهنگ های اتریوم

زمان آن رسیده است که به بررسی نهنگ‌های دومین ارز دیجیتال بازار اتریوم بپردازیم.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)

ویتالیک بوترین مؤسس اتریوم، 1366 اتریوم را در اختیار دارد و بزرگ‌ترین نهنگ بازار این ارز به شمار می‌رود. او در مجموع 355 هزار اتریوم را در اختیار دارد.

Beacon Chain Contract

این قرارداد در فرایند انتقال شبکه اتریوم از الگوریتم اثبات انجام کار به الگوریتم اثبات سهام ایجاد شد و سرمایه‌گذاران بسیاری اتریوم‌های خود را در این شبکه استیک کردند. در حال حاضر این قرارداد با در اختیار داشتن 18 میلیون اتریوم بزرگ‌ترین نهنگ بازار به شمار می‌رود.

بایننس

جای تعجب نیست که بزرگ‌ترین بازار جهان از نظر حجم معاملات یکی از نهنگ‌های اتریوم نیز به شمار می‌رود. این بازار با ۴ میلیون اتریوم سومین دارنده بزرگ این ارز به‌حساب می‌آید.

بازار کراکن (Kraken)

این بازار با در اختیار داشتن ۱٫۷ میلیون اتریوم چهارمین دارنده بزرگ این ارز است.

بازار Bitfinex

بازار بیت فینکس به‌عنوان یکی دیگر از بازارهای بزرگ ارز دیجیتال در جهان، سه آدرس را در خود جای‌ داده است که در مجموع ۱ میلیون اتریوم را نگهداری می‌کنند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

پلتفرم Lido DAO

دارندگان خرد اتریوم از این پلتفرم برای استیک گذاری دارایی خود استفاده می‌کنند. این قرارداد ۴۳۲ هزار اتریوم را در اختیار دارد و این عدد ثابت نیست؛ چرا که هر روز بر تعداد سرمایه‌گذارانی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند افزوده یا کاسته می‌شود.

شیبا

شیبا سومین ارز مورد بررسی در این فهرست است. برای آشنایی با نهنگ‌های شیبا آماده هستید.

والت سوخته

والت سوخته که از آن با نام والت مرده نیز یاد می‌شود والتی است که برای نگهداری از توکن‌های سوخته شیبا به کار گرفته می‌شود. ۴۸ تریلیون توکن شیبا به ارزش ۴۸ میلیارد دلار در این والت قرار دارد.

ویتالیک بوترین

خالق شیبا، ریو شیء (Ryoshi) 505 میلیارد شیبا را به خالق اتریوم اهدا کرد و البته ویتالیک ۵۰ درصد از توکن‌های اهدایی را به خیریه‌ها بخشید.

بر اساس فهرست ثروتمندان Watcher Guru 14 والت با ارزش چیزی حدود 100 میلیون شیبا را در اختیار دارند. والت اول 577 میلیون شیبا را در خود جای داده است. این تعداد 5 درصد از مجموع کل توکن‌های شیبای در گردش را تشکیل می‌دهد.

کشورهای دارنده بیت کوین

  • کشور اروپایی بلغارستان به دنبال مصادره اموال مجرمان در سال ۲۰۱۷، تعداد ۲۱۳ هزار بیت‌کوین را تصاحب کرد.
  • دولت آمریکا از تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۲۳ چیزی در حدود ۲۰۵،۵۱۵ بیت‌کوین را در اختیار دارد.
  • کشور السالوادور در آمریکای مرکزی از سپتامبر ۲۰۲۱ تنها کشور جهان است که بیت‌کوین را برای مبادلات تجاری می‌پذیرد. رئیس‌جمهور این کشور در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد که این کشور ۹۵۰۰ بیت‌کوین را در اختیار دارد.
  • فنلاند ۱۹۸۱ بیت‌کوین را در اختیار دارد.
  • گرجستان ۶۶ بیت‌کوین را در اختیار دارد.
  • اوکراین نیز مالک ۴۵۳۵۱ بیت‌کوین است.
  • دولت ایران نیز از سال ۲۰۱۹ معاملات ارز دیجیتال را در کشور مجاز کرده؛ اما از این دارایی برای صادرات و مبارزه با تحریم و رکود اقتصادی استفاده کرده است. میزان مشخص ارزهای دیجیتالی که در اختیار دولت ایران قرار دارد مشخص نیست اما اولین واردات کشور با استفاده از ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۲ به ارزش ۱۰ میلیون دلار ثبت شد.

نهنگ‌های موج‌سوار

نهنگ‌ها اصلی‌ترین و قدرتمندترین اهرم فشار در بازار ارزهای دیجیتال هستند. خرید و فروش نهنگ‌ها موج‌های سنگینی را در بازار ایجاد می‌کند و به‌شدت روی میزان عرضه و تقاضا تأثیرگذار است.

هویت دارندگان بسیاری از والت‌هایی که در بازار بیشترین تعداد ارز را در خود جای داده‌اند ناشناس است و ممکن است دوست یا شریک تجاری چندین و چندین ساله شما نیز یکی از کسانی باشد که از همان روزهای نخست سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین یا اتریوم را آغاز کرده است. زیر نظر گرفتن آدرس‌های ناشناس ممکن نیست، اما شما می‌توانید اقدامات و تصمیمات ویتالیک بوترین، مایکل سیلور و… را زیر نظر بگیرید تا بهترین تصمیم را برای معاملات خود اتخاذ کنید و گرفتار قدرت تخریب موج‌هایی که توسط نهنگ‌ها به راه می‌افتد نشوید.

Buybitcoinbank.com

Cnbctv18.com

Finty.com

Cryptoticker.io

Cryptovantage.com

Banklesstimes.com

Zycrypto.com

Gfinityesports.com

Deseret.com

Coindesk.com

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید