Skip to content
top banner

مدت زمان تایید تراکنش ها در بلاک چین های مختلف چقدر است؟

در
خواندن در ۲۰ دقیقه

در دنیای پویای کریپتو، هنگام خرید ارز دیجیتال و دیگر امور انتظار برای تایید یک تراکنش در بلاک چین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎تواند بسیار مهم باشد. تایید نشان‎‎‌‌‏‍‌‎‏دهنده پذیرش یک بلوک جدید (شامل چندین تراکنش) توسط شبکه بلاک چین است. 

تاییدها یک جنبه اساسی از نحوه عملکرد بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. آن‌ها تضمین می‌کنند که تراکنش‌ها به درستی در دفتر ثبت کل می‌شوند، امنیت شبکه را حفظ و به جلوگیری از کلاهبرداری کمک می‌کنند. هنگام ارسال یا دریافت ارزهای دیجیتال، مهم است که به یاد داشته باشید که تراکنش‌ها تا زمانی که چندین تأیید وجود نداشته باشد، به صورت نهایی در نظر گرفته نمی‌شوند.

مبانی بلاک چین

قبل از اینکه به زمان‌‌‎های تایید تراکنش‌‌ها بپردازیم، بیایید اصول اولیه را دوباره بررسی کنیم. فناوری بلاک چین به عنوان یک دفتر کل عمومی غیرمتمرکز عمل کرده که تراکنش‎ها را به صورت ایمن و شفاف ثبت می‎کند. تراکنش‎ها در بلوک‎ها دسته‎بندی می‎شوند و ماینرها (یا اعتبارسنج‌ها در سیستم‌های اثبات سهام و…) برای اضافه کردن این بلوک‎ها به زنجیره رقابت می‎کنند. این فرآیند که استخراج (یا اعتبارسنجی) نامیده می‎شود، شبکه را ایمن کرده و مشروعیت تراکنش‎ها را تأیید می‌کند.

چرا باید منتظر تایید تراکنش باشیم؟

همه چیز به امنیت خلاصه می‎شود. تاییدیه‎ها لایه‎هایی از تغییرناپذیری را به تراکنش اضافه می‎کنند. با اضافه شدن هر بلوک بعدی به زنجیره، احتمال معکوس شدن یک تراکنش تقلبی ناچیز می‎شود. 

تعداد تاییدیه‌هایی که ایمن در نظر گرفته می‎شوند بسته به بلاک چین خاص و سطح تحمل ریسک متفاوت است. به طور کلی، تأییدهای بیشتر به درجه اطمینان بالاتری از غیرقابل برگشت بودن تراکنش معنی می‎شود که در ادامه نیز به این موارد می‌پردازیم.

مدت زمان تایید تراکنش‌ها در بلاک چین‌های مختلف چقدر است؟

سرعت تایید تراکنش‎ها به یک عامل مهم بستگی دارد: زمان بلوک. این مورد به میانگین زمان لازم برای استخراج (یا تأیید اعتبار) یک بلوک جدید اشاره دارد. بلاک‌ چین‌‎هایی که زمان بلوک‌های سریع‌تری دارند، معمولاً تأییدیه‌‎های سریع‌تری ارائه می‌کنند. در ادامه به برخی از بلاک چین‌های محبوب و میانگین زمان بلاک آنها می‌پردازیم:

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

بیت کوین

زمان تایید تراکنش بیت کوین معمولاً حدود ۱۰ دقیقه است. با این حال، درک این نکته مهم است که این مورد می‌تواند بسته به عوامل مختلفی متفاوت باشد:

فعالیت شبکه

اگر ترافیک زیادی در شبکه بیت کوین وجود داشته باشد، تایید تراکنش شما توسط ماینرها بیشتر طول می‌کشد که می‌تواند در دوره‌های نوسان بالا یا حجم معاملات اتفاق بیفتد.

کارمزد تراکنش

ماینرها تراکنش‌های با کارمزد بالاتر را در اولویت قرار می‌دهند. با پرداخت هزینه بالاتر، می‌توانید ماینرها را تشویق کنید تا تراکنش را سریعتر تایید کنند.

هش ریت

هش ریت به قدرت محاسباتی اختصاص داده شده برای ایمن‌سازی شبکه بیت کوین اشاره دارد. هش ریت بالاتر عموماً منجر به زمان تأیید سریعتر می‌شود.

 

 

اتریوم

زمان تأیید تراکنش اتریوم به دو عامل اصلی بستگی دارد:

 • تأیید بلوک: معاملات پس از درج آنها در تعداد مشخصی از بلوک‌های موجود در بلاک چین تأیید می‌شوند. آستانه آن ۱۲ تأیید است که با میانگین زمان بلوک اتریوم تقریباً ۳ دقیقه می‌شود. با این حال ، می‌توانید منتظر تأیید بیشتر برای امنیت بالاتر باشید.
 • قیمت گس: قیمت گس که در هزینه معامله خود تعیین کرده‌اید مانند یک فرآیند مناقصه برای اعتبارسنج‌ها برای اولویت‌بندی معامله شما عمل می‌کند. قیمت گس بالاتر به خصوص در زمان شلوغی شبکه سریعتر پردازش می‌شود. 

بایننس اسمارت چین (زنجیره هوشمند بایننس)

زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به خاطر زمان‌های سریع تراکنش معروف است. به طور متوسط، تراکنش‌ها در مدت ۳ ثانیه تأیید می‌شوند (که نیاز به چندین تایید وجود دارد که ممکن است بسیار بیشتر زمان ببرد) که به این دلیل است که BSC از مکانیزم اجماع (PoSA) استفاده می‌کند.

ریپل

تراکنش‌های ریپل به دلیل سرعت خود شناخته می‌شوند. زمان تأیید برای تراکنش ریپل معمولاً حدود چهار تا پنج ثانیه است که نیاز به چند تایید وجود دارد که ممکن است تا چند دقیقه زمان ببرد. این حالت بسیار سریعتر از سیستم‌های پرداخت سنتی است که ممکن است چند ساعت یا حتی چند روز طول بکشد تا یک تراکنش کامل شود.

کاردانو

زمان تأیید تراکنش در کاردانو معمولاً از ثانیه تا دقیقه متغیر است که به چند عامل بستگی دارد:

زمان بلوک: کاردانو تقریباً هر ۲۰ ثانیه بلوک‌های جدید تولید می‌کند. هنگامی که تراکنش شما در یک بلوک گنجانده شد، به طور موقت تسویه شده در نظر گرفته می‌شود.

تأییدات: هر چه تعداد تاییدیه‌ها تراکنش شما بیشتر باشد، امنیت تراکنش بالاتر خواهد بود. صرافی‌ها یا کیف پول‌ ارز دیجیتال ممکن است قبل از اعتبار حساب شما منتظر تعداد مشخصی از تاییدات باشند.

سولانا

سولانا به خاطر زمان سریع تراکنش معروف است. به طور متوسط، یک تراکنش سولانا در حدود ۱۰ ثانیه پردازش و تأیید می‌شود.

پولکادات

زمان تایید تراکنش در پولکادات بسیار سریع است، معمولاً در حدود ۶ ثانیه است که سپس به چند تایید نیاز دارد و به این دلیل است که پولکادات زمان بلوک کوتاهی دارد.

فانتوم

فانتوم در مقایسه با بلاک چین‌هایی مانند اتریوم از سرعت تراکنش چشمگیری برخوردار است. در ادامه تفکیکی از معیارهای کلیدی آورده شده است:

زمان تایید تراکنش: تراکنش‌های فانتوم ۱ الی ۲ ثانیه پس از ارسال نهایی در نظر گرفته می‌شوند، به این دلیل است که فانتوم از مکانیزم اجماع متفاوتی نسبت به بلاک چین‌های سنتی استفاده می‌کند و نیاز به تأییدهای متعدد را از بین می‌برد. البته بعد از پردازش و گذر مدت زمان آن، به ۱ الی ۲ ثانیه نیازمند است تا ارسال شود.

نکته مهم در خصوص همه بلاک‌ چین‌ها این است که زمان‌های ذکر شده به صورت میانگین هستند و زمان‌های واقعی ممکن است بسته به ازدحام شبکه متفاوت باشد.

همچنین فانتوم به جای یک بلاک چین سنتی از مکانیزمی به نام گراف غیر چرخشی جهت‌دار (DAG) استفاده کرده که به سرعت بیشتر آن کمک می‌کند.

پالیگان

بلاک چین پالیگان به لطف مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) دارای زمان تراکنش سریع است. مواردی نیز بر سرعت آن تاثیر می‌گذارد که به صورت زیر هستند:

 • میانگین زمان بلوک: در پالیگان پردازش یک بلوک به طور متوسط ۲.۱ ثانیه طول می‌کشد. این بدان معناست که از نظر تئوری، تراکنش شما می‌تواند در این بازه زمانی تایید شود. 
 • تراکم شبکه: درست مانند هر شبکه شلوغی، اگر تراکنش‌های شبکه افزایش پیدا کند، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا تراکنش شما در یک بلوک قرار گیرد. این مورد معمولاً باعث تاخیرهای عمده نمی‌شود، اما عاملی است که باید در نظر گرفته شود.

کازماس

مدت زمان در بلوک کازماس میانگین زمانی است که طول می‌کشد تا یک بلوک جدید به بلاک چین کازماس اضافه شود و زمان آن در حدود ۶ ثانیه است.

لایت کوین 

لایت کوین دارای زمان تایید تراکنش بسیار سریع‌تری در مقایسه با بیت کوین است. میانگین زمان تایید در این شبکه حدود ۲.۵ دقیقه است.

سویی (Sui)

این بلاک چین به دلیل معماری منحصربه‌فرد خود دارای زمان تایید تراکنش بسیار سریع است. در ادامه خلاصه‌ای از زمان‌های تأیید در سویی (Sui) را خدمت شما عزیزان بیان می‌کنیم:

 • زمان تا پایان (TTF): به مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک تراکنش برگشت‌ناپذیر باشد اشاره دارد. سویی در این زمینه برتری دارد و برای اکثر تراکنش‌ها به TTF تقریباً ۴۰۰ میلی‌ثانیه دست می‌یابد.
 • زمان تسویه حساب: مدت زمانی است که طول می‌کشد تا اثرات یک تراکنش در موجودی حساب شما منعکس شود و بسته به نوع تراکنش تفاوت جزئی وجود دارد.

نحوه بررسی وضعیت تراکنش

کاربران می‌توانند از کاوشگرهای بلاک چین مانند اتراسکن برای اتریوم، blockstream.info برای بیت کوین و سایر کاوشگرها برای هر بلاک چین (که به راحتی می‌توانید با سرچ کردن به آن‌ها دستیابی پیدا کرده) برای بررسی وضعیت تراکنش‌های خود استفاده کنید. هنگامی که یک تراکنش در انتظار (pending) است، به این معنی است که هنوز در یک بلوک گنجانده نشده است.

هنگامی که یک تراکنش تایید می‌شود، به این معنی است که در یک بلوک گنجانده شده و در بلاک چین ثبت شده یا به صورت نهایی تسویه شده است.

نوسانات تایید تراکنش‌ها

زمان تأیید در دنیای واقعی می‌تواند نوسان داشته باشد. در اینجا دلایلی وجود دارد که تراکنش شما ممکن است بیشتر از حد انتظار طول بکشد:

 • شلوغی شبکه: هنگامی که حجم تراکنش‌ها افزایش می‌یابد، امکان دارد معاملات منجر به تاخیر شوند.
 • کارمزدهای تراکنش: در مورد کارمزدها، آنها به عنوان انگیزه‌ای برای ماینرها (یا اعتبارسنج‌ها) عمل می‌کنند تا تراکنش شما را در اولویت قرار دهند. تنظیم کارمزد بالاتر می‌تواند تأیید را تسریع کند.
 • فورک‌های بلاک‌چین: گاهی اوقات، بلاک‌چین‌ها تحت ارتقاء قرار می‌گیرند یا دچار فورک می‌شوند. در این زمان‌ها، پردازش تراکنش می‌تواند موقتاً مختل شود و بر زمان تأیید تأثیر بگذارد.

هر تراکنش به چند تائید نیاز دارید؟

تاییدها به نوع تراکنش نیز بستگی دارد:

 • تراکنش‌های کم‌ارزش: برای مبالغ کوچک‌تر، چند تأیید ممکن است کافی باشد.
 • تراکنش‌های با ارزش بالا: برای مبالغ بیشتر، برای افزایش امنیت، منتظر تأییدهای بیشتر باشید.
 • الزامات صرافی ارز دیجیتال: برخی از صرافی‌ها الزامات تأیید خود را برای واریز و برداشت دارند، بنابراین حتماً سیاست‌های آنها را بررسی کنید.

چرا مدت زمان تایید تراکنش در بلاک چین‌های مختلف مهم است و چگونه به ما کمک می‌کند؟

مدت زمان تایید تراکنش در بلاک چین‌های مختلف به دو دلیل اصلی مهم است: امنیت و قابلیت استفاده.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

امنیت

 • جلوگیری از خرج مضاعف: بلاک چین‌ها برای جلوگیری از خرج مضاعف به تأییدیه‌ها متکی هستند، جایی که شخصی سعی می‌کند یک دارایی دیجیتالی مشابه را دو بار خرج کند. با هر تأیید، تراکنش امن‌تر شده زیرا به بلوک دیگری در زنجیره اضافه می‌شود. معکوس کردن یک تراکنش تاییدشده مستلزم تغییر تمام بلوک‌های بعدی است که با تاییدهای بیشتر از نظر محاسباتی غیرممکن می‌شود.
 • تغییر ناپذیری: هر چه زمان تایید طولانی‌تر باشد، دستکاری تراکنش سخت‌تر می‌شود. هر تأییدیه لایه دیگری از تأیید را اضافه می کند، که احتمال اضافه شدن و تأیید یک تراکنش متقلبانه را بسیار بعید می‌کند.

قابلیت استفاده

 • تراکنش‌های سریع‌تر: بلاک‌چین‌ها با زمان‌های تایید سریع‌تر امکان تسویه سریع‌تر را نیز فراهم می‌کنند که برای برنامه‌های دنیای واقعی که نیاز به تایید فوری است، مانند پرداخت‌های دیجیتال یا خریدهای درون بازی، ضروری است.
 • کاهش عدم قطعیت: زمان‌های تأیید کوتاه‌تر به معنای انتظار کمتر برای کاربران است. می‌توانید مطمئن‌تر باشید که تراکنش شما با موفقیت انجام شده است و برعکس نخواهد شد.

معادل بین سرعت و امنیت

بین سرعت و امنیت در بلاک چین تعادلی وجود دارد. بلاک‌چین‌هایی که زمان بلاک‌شان سریع‌تر است (مانند Sui) معمولاً زمان‌های تایید سریع‌تری دارند، اما ممکن است در مقایسه با بلاک‌چین‌هایی که زمان بلاک‌شان کندتر است (مانند بیت‌کوین) که تایید بیشتری دارند، سطح امنیت کمی پایین‌تر داشته باشند.

در نتیجه، مدت تایید تراکنش نقشی حیاتی در ایجاد تعادل بین امنیت و قابلیت استفاده بلاک چین‌های مختلف ایفا می‌کند. این مورد به جلوگیری از تقلب کمک کرده، تغییر ناپذیری را تضمین و تسویه حساب سریع‌تر و آرامش خاطر را برای کاربران فراهم می‌کند.

تتر را بر کدام شبکه انتقال دهیم؟

همانطور که می‌دانید، توکن‌ها ارزهایی می‌باشند که بر بلاک چین‌های دیگر سوار هستند. تتر نیز نوعی توکن است که بر روی انواع بلاک چین‌ها پیاده‌سازی شده است. در دنیای ارزهای دیجیتال نیز تقریبا بسیاری از افراد در ابتدا نیاز به استیبل کوین‌هایی مانند تتر دارند. 

هر استیبل کوینی نیز ممکن است بر روی چند بلاک چین‌ وجود داشته باشد. حال با این اوصاف انتقال بر هر شبکه خصوصیاتی مانند کارمزد و هزینه گس و سرعت دارد. تتر به علت محبوبیت بر روی اکثر بلاک چین‌های مختلف مانند اتریوم، ترون، تون و… وجود دارد. حال بیایید تتر را در شبکه‌های مختلف مقایسه کنیم:

ویژگی اتریوم (ERC-20) ترون (TRC-20) سایر بلاک چین‌ها
کارمزد و گس بالا (می تواند نوسان داشته باشد) بسیار کم معمولا یک تتر متفاوت (به عنوان مثال شبکه تون نیز که از تتر پشتیبانی می‌کند، دارای هزینه پایین و سرعت خوبی است)
سرعت پایین سریع متفاوت 
ملاحظات اولین اکوسیستم تتر امنیت کمتر در مقایسه با اتریوم شبکه‌هایی مانند تون، الگورند، آوالانچ و … وجود دارد.

نتیجه‌گیری

درک زمان تایید تراکنش برای هر کسی که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند بسیار مهم است. در حالی که انتظار می‌تواند خسته کننده باشد، دانستن عوامل موثر و مزایای امنیتی مرتبط با تاییدیه‌ها به شما قدرت می‌دهد تا تصمیمات آگاهانه بگیرید. بنابراین، دفعه بعد که روی ارسال یک تراکنش ارز دیجیتال کلیک می‌کنید، یک نفس عمیق بکشید و به یاد داشته باشید کمی صبر می‌تواند کمک‌کننده باشد.

سوالات متداول

۱. تایید تراکنش در بلاک چین به چه معناست؟

تایید تراکنش به فرآیند تایید و ثبت تراکنش در یک بلاک چین اشاره دارد. با هر تایید، تراکنش امن‌تر و غیرقابل برگشت می‌شود.

۲. چرا زمان تایید در بلاک چین‌های مختلف متفاوت است؟

زمان تایید بستگی به معماری بلاک چین دارد. بلاک‌چین‌هایی که زمان بلاک‌شان سریع‌تر است (مانند Sui) معمولا تراکنش‌ها را سریع‌تر تایید می‌کنند، در حالی که بلاک‌چین‌هایی که زمان بلاک‌شان کندتر است (مانند بیت‌کوین) امنیت را با تاییدیه‌های بیشتر در اولویت قرار می‌دهند.

۳. معمولاً چقدر طول می‌کشد تا یک تراکنش تأیید شود؟

زمان تایید بسته به بلاک چین متفاوت است. بیت کوین ممکن است بیش از ۱۰ دقیقه طول بکشد، در حالی که سویی یا دیگر بلاک چین‌ها می تواند تراکنش‌ها را در چند ثانیه نهایی کند.

۴. آیا تعداد تأییدهای بیشتر همیشه به معنای تراکنش امن‌تر است؟

بله، اما یک معامله وجود دارد. تاییدیه‌های بیشتر امنیت را افزایش می‌دهد اما تراکنش‌ها را کند می‌کند. برخی از بلاک‌چین‌ها سرعت را با تاییدات کمتر در اولویت قرار می‌دهند در حالی که بر مکانیزم‌های رمزنگاری قوی تکیه می‌کنند.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه