چکیده

بدنامی اف تی ایکس (FTX) حتی بعد از محکوم شدن مدیرعامل این صرافی نیز گریبان گیر بازار ارز دیجیتال است. این صرافی که از بزرگترین سرمایه‌گذاران سولانا بود با فروش سولانا برای جبران خسارت ضربه بزرگی به سولانا وارد کرد. 

 از سوی دیگر فروش میم کوین و باگ سیستمی در شبکه سولانا منجر به انجام ناموفق بیش از 75 درصد تراکنش‌های شبکه و شدت گرفتن نارضایتی کاربران شد. باگ شناسایی شده اما آسیب وارد آمده به اعتبار سولانا هنوز برطرف نشده است.

«صرافی FTX سهام سولانای خود را با هزینه بسیار کم واگذار کرد.» به نظر می‌رسد که تقریباً همه فعالان بازار سرمایه و سرمایه‎‌گذاران دنیای دیجیتال با این خبر مواجه شده و برای تفسیر معنای آن به فکر فرو رفته باشند. بر اساس اخبار بلومبرگ مورخ 5 آوریل، مدیریت FTX بیش از نیمی از توکن‌های سولانا را با قیمتی نازل و در حدود 63 درصد ارزان‎تر از قیمت‎های فعلی واگذار کرد و یا بهتر است بگوییم از بین برد. در همین حال 75 درصد از تراکنش‌های شبکه سولانا ناموفق هستند و کاربران در سردرگمی به سر می‌برند.

آینده ارز دیجیتال سولانا

صرافی خارجی و ورشکسته FTX اقدام به فروش حدود 25 تا 30 میلیون کوین سولانای قفل شده به قیمت 64 دلار به ازای هر توکن نمود که مبلغی در حدود 1.9 میلیارد دلار درآمد برای طلبکاران FTX ایجاد نمود. طبق اطلاع عمومی، FTX  یکی از سرمایه‎گذاران اولیه سولانا بوده است و 41 میلیون توکن سولانا در اختیار داشته است که مشمول یک برنامه زمان‌بندی چهار ساله هستند، به این معنی که تا پایان مهلت مقرر نمی‌توانند در بازار معامله شوند.

آینده ارز دیجیتال سولانا

به گزارش کوین مارکت کپ و همانطور که تصویر بالا مشاهده می‌کنید توکن سولانا در حال حاضر با 743 درصد افزایش در تاریخچه یک سال گذشته‎اش به قیمت 176 دلار معامله می‌شود که ناشی از بهبود بازارهای کریپتو و افزایش استقبال از میم‎کوین‌ها است.

به گزارش بلومبرگ در همین بین شرکت Galaxy Trading نیز با خرید سولانا از صرافی اف تی ایکس به 620 میلیون دلار سود دست پیدا کرد. شرکت Pantera نیز با خرید سولانا از صرافی FTX، 250 میلیون دلار سرمایه به دست آورد. در تاریخ 27 مارس و تنها یک روز قبل از محکومیت مدیر عامل بازار FTX شرکت کانادایی  Neptune Digital Assets نیز با خرید توکن‌های سولانا به قیمت تقریبی 64 دلار برای هر توکن، 26964 دلار سود به دست آورد.

فروش تخفیفی دارایی های FTX و چوب حراج زدن به آنها منجر به انتقاد طلبکاران بورس شد

در 28 مارس، سام بنکمن-فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیر عامل سابق FTX به اتهام کلاهبرداری ناشی از سقوط بازار سهام در نوامبر 2022 به 25 سال زندان محکوم شد. طلبکاران در زمان محکومیت وی، مدیران تصفیه بورس را به نقض «حقوق مالکیت طلبکاران» متهم کردند.

یکی از طلبکاران  FTX می‎گوید که: «آنها میلیاردها دلار از دارایی‎های رمزنگاری شده را نقد کردند. نشانه‎هایی وجود دارند که سالیوان و کرومول به قیمت 11 سنت فروخته شدند در حالی که اکنون با قیمت دو دلار معامله می‎شوند.  FTX مبلغ 10 میلیارد دلار سولانا داشت و آنها آن را با 70 درصد تخفیف فروخت.»

آینده ارز دیجیتال سولانا

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

ارتباط سولانا و FTX چیست؟ و چگونه بر سرمایه گذاران تأثیر می گذارد؟

FTX سرمایه‎گذار اصلی در پروژه سولانا است. قیمت سولانا در بازه زمانی شش ساعته کاهش قابل توجهی پیدا کرد و سولانا توکن بومی شبکه سولانا در 48 ساعت افت قیمت قابل توجهی را تجربه کرد. تصویر دقیق‎تری از این کاهش را می‎توان با ترسیم محدوده قیمت به دست آورد. 

محدوده قیمتی نشان می‎دهد که در یک بازه زمانی شش ساعته، قیمت بیش از 50 درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، خط حمایتی که قبلا بین 30.9 تا 30 دلار دیده شده بود، شکسته شده است. اما مسائل نقدینگی در FTX و استراتژی‌های فروش آن چگونه بر سولانا و اکوسیستم آن تأثیر می‎گذارد؟

سولانا در سال 2021 نزدیک به 300 میلیون دلار در یک برنامه عرضه اولیه از تعدادی از گروه‎های سرمایه‎گذاری خصوصی، از جمله  آلمدا جمع آوری کرد. آلمدا با مشارکت فعال در دور سرمایه‎گذاری ارز دیجیتال سولانا را دریافت کرد و به نظر می‌رسد که آلمدا بیش از آنچه که قبلا تصور می‏‌شد یک خانه تجاری برای صرافی FTX بوده است.  

تراکنش های ناموفق سولانا؛ آیا سولانا به سرنوشت FTX محکوم می شود؟

 نگرانی در مورد سولانا زمانی شدت گرفت که تقریبا سه چهارم تراکنش‌های شبکه یعنی چیزی در حدود 75 درصد تراکنش‌ها ناموفق بودند. این اتفاق همزمان با شدت گرفتن ترید میم کوین ‌ها روی این شبکه رخ داد. اطلاعات به دست آمده از سازمان تحلیلی Dune نشان می‌دهد که در 4 آوریل 75 درصد از تراکنش‌های افرادی که در شبکه حق رای ندارند ناموفق بوده است که در نوع خود بی‌سابقه است.

آینده ارز دیجیتال سولانا

در همین حال شماری زیادی از کاربران در مورد تراکنش‌های ناموفق سولانا اظهار نگرانی کردند. در همین حین یکی از هواداران سولانا در پلتفرم توییتر سابق یا X به این نکته اشاره کرد که شاید بخش زیادی از این تراکنش‌ها ربات بوده باشند و به کاربر حقیق تعلق نداشته باشند.

 مدیر عامل سولانا در حال بررسی این باگ است و تا این لحظه آن را شناسایی کرده است. رایان رزپکی (Ryan Rzepecki)، بنیان‌گذار Spectra Cities می‌گوید زمان آن است که سولانا میان ترکیب قابلیت‌های مختلف مانند خرید و فروش میم کوین‌ها و حاکمیت شبکه یکی را انتخاب کند. زیرا در شرایط فعلی ترید میم‌کوین‌ها مدیریت، حاکمیت، پرداخت‌ها و عملکرد شبکه را مختل کرده است. رزپکی به توانمندی مدیران سولانا در حل این مسئله ایمان دارد اما نگرانی کاربران نشانه خوبی نیست و می‌تواند به این شبکه آسیب برساند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

آیا نهنگ‎های سولانا با خطر انحلال مواجه است؟

کسانی که بیشترین تاثیر را از افت قیمت داشتند، البته کسانی بودند که موقعیت‎های معاملاتی اهرمی داشتند. در بین این افراد نهنگ‎هایی وجود دارند که مقادیر زیادی سولانا را در سبدهای دارایی خودشان نگه می‌دارند. با توجه به اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط یک بلاک چین از رسانه‌های ارزهای دیجیتال چین؛ یکی از نهنگ‌های سولانا صاحب 3 میلیون و 450 هزار سولانا است و در حال حاضر 44 میلیون و 850 هزار دلار بدهی دارد. این نهنگ در حال حاضر مایع است و هر لحظه در خطر از دست دادن دارایی‌های خود می‎باشد.

سوالات متداول

آیا ممکن است قیمت سولانا به صفر برسد؟

فروش سولانا از سوی صرافی ورشکسته FTX ضربه شدیدی به سولانا وارد کرد اما این پروژه همچنان پتانسیل بالایی برای رشد دارد و احتمال صفر شدن قیمت آن نزدیک صفر است.

چرا صرافی FTX گریبان سولانا را گرفته است؟

صرافی اف تی ایکس یکی از قدرتمندترین سرمایه‌گذاران سولانا بود و سقوط ناگهانی این صرافی یکی از مهم‌ترین شاهراه‌های ورود کاربران و سرمایه به شبکه سولانا را از بین برد.

آیا توسعه دهندگان سولانا قادر به رفع مشکل هستند؟

تعداد برنامه‌نویسان این شبکه حتی از اتریوم نیز بیشتر است؛ البته زبان کدنویسی این شبکه با اتریوم تفاوت دارد اما برنامه‌نویسان و مدیر عامل شبکه تا همین لحظه نیز موفق شده‌اند عامل مشکل را پیدا کنند. وضعیت کلی شبکه خوب است؛ اما به واسطه نگرانی‌ کاربران، قیمت این ارز در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد.

2 دیدگاه

  1. کسی که این متن را ترجمه کرده معلومه اطلاعات ناچیزی در مورد اصطلاحات این بازار دارد ، در بخشی از متن نوشته این نهنگ اکنون مایع است که فکر می کنم ترجمه ی عبارت لیکویید باشد.

    1. کاربر گرامی بابت اشتباه به وجود آمده عذر خواهی می‌کنیم. این مسئله حتما اصلاح خواهد شد. مچکر از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید