چکیده

هزینه تراکنش‌های بیت کوین که در طول ۵ سال گذشته در حدود ۸ تا ۱۰ دلار برای هر تراکنش به صورت متوسط بود، در روز هاوینگ به ۱۴۶ تا ۱۷۰ دلار افزایش و دوباره به حدود ۸.۴ تا ۹.۳ دلار کاهش پیدا کرد. بیت کوین در روز هاوینگ رکورد بیشترین هزینه کارمزدهای یک شبکه بلاکچین در یک روز را شکست.

هزینه تراکنش‌های بیت کوین در طول ۵ سال گذشته با متوسط ۸ تا ۱۰ دلار برای هر تراکنش انجام می‌پذیرفت؛ در حالی که هزینه تراکنش‌های بیت کوین بلافاصله بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ برای تراکنش‌های با اولویت متوسط به حدود ۱۴۶ دلار و برای تراکنش‌هایی با اولویت بالا به ۱۷۰ دلار رسیده بود، اما حالا شاهد افت قابل توجه هزینه تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین هستیم. در حال حاضر بررسی داده‌های بلاکچین Mempool.space  نشان می‌دهد که هزینه تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین برای تراکنش‌هایی با اولویت متوسط به حدود ۸.۴۸ و برای تراکنش‌هایی با اولویت بالا به حدود ۹.۳۲ دلار برای هر تراکنش رسیده است. این مهم نشان از این دارد که متوسط هزینه تراکنش‌های بیت کوین پس از هاوینگ ارزان شده است.

حتما بخوانید: تحلیل بیت کوین امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال بیت کوین

در نمودار زیر می‌توانید متوسط هزینه تراکنش‌های بیت کوین را در طول ۵ سال گذشته مشاهده کنید:

علت ارزان شدن تراکنش‌های بیت ‌کوین پس از هاوینگ مشخص شد

این نمودار نشان از این دارد که متوسط هزینه تراکنش‌های بیت کوین در طول ۵ سال گذشته ۸ تا ۱۰ دلار بوده است. البته در اواسط سال ۲۰۲۱ و ابتدای سال ۲۰۲۴ شاهد افزایش این هزینه بوده‌ایم. داده‌ها نشان از این دارد که تنها یک روز قبل از هاوینگ و همزمان با استخراج بلاک شماره ۸۴۰۰۰۰، در مجموع ۷۸.۳ میلیون دلار کارمزد خرید ارز دیجیتال در شبکه بیت کوین ایجاد و به دست ماینرها رسیده است. بر اساس داده‌های کریپتو فیس این مقدار 24 برابر هزینه‌های تراکنش در شبکه اتریوم در طول یک روز است.

علت ارزان شدن تراکنش‌های بیت ‌کوین پس از هاوینگ مشخص شد

از ۷۸.۳ میلیون دلار کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در این روز، ۳۷.۷ بیت کوین (معادل ۲.۴ میلیون دلار) به استخراج کننده بزرگ بیت کوین یعنی ViaBTC رسیده که باعث شد تا این پلتفرم تبدیل به محبوب‌ترین پلتفرم استخراج بیت کوین در طول ۱۵ سال گذشته شود.

پروتکل Runes که NFTهای خود را بر روی بلاکچین بیت کوین برای کنترل کاهش درآمدهای ماینرها قرار داده و تصمیم به جلوگیری از کاهش دستمزد ماینرها داشت، در طول روز هاوینگ بیت کوین بیشترین میزان تقاضا را به خود اختصاص داد. علاقمندان به میم‌کوین‌ها و NFT این پروتکل رقابت شدیدی را برای خرید توکن‌های غیر قابل تعویض آن داشتند.

در تراکنش‌های ماین شده توسط ViaBTC در مجموع ۳۰۵۰ تراکنش گنجانده شده بود که با توجه به کارمزد ۲.۴ میلیون دلاری، نشان از این دارد که کاربران برای هر تراکنش در حدود ۸۰۰ دلار هزینه کردند. جدول زیر بزرگترین کارمزدهای تاریخ بلاکچین‌ها را در طول یک روز نشان می‌دهد که بیت کوین در این روز موفق شد تا این رکورد را به نام خود به ثبت برساند. اتریوم در این رده‌بندی با ثبت رکورد ۳.۲ میلیون دلار کارمزد تراکنش در یک روز دوم است.

حتما بخوانید: تحلیل تتر امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال تتر

به گزارش کوین‌ تلگراف پرداخت کارمزدهای بالا به ماینرها آن هم در روز هاوینگ بیت کوین نشان از این داشت که در قدم اول شبکه و فعالیت ماینرها خیلی تحت تاثیر نصف شدن پاداش تراکنش‌ها از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین قرار نگرفته، اما کم‌کم شرایط معمول بلاکچین بیت کوین حاکم شده و حالا هزینه‌های تراکنش در شبکه با افت زیادی روبرو شده است؛ به طوری که در فرایند استخراج بلوک ۸۴۰۲۶۶، ۳.۱۲۵ بیت کوین به عنوان پاداش و ۱.۶۴ بیت کوین به عنوان کارمزد به ماینرها رسید که مجموع ۴.۷۶ بیت کوین پاداش را برای آنها به ارمغان آورد.

علت ارزان شدن تراکنش‌های بیت ‌کوین پس از هاوینگ مشخص شد

در همین وضعیت کارمزدهای تراکنش‌های بیت کوین در ۶ روز متوالی از ۱۵ تا ۲۰ آوریل بالاتر از هزینه‌های تراکنش‌های اتریوم بوده و در طول ۷ روز به ۱۷.۸ میلیون دلار رسیده است. البته داده‌ها هم نشان از این دارد که هاوینگ تا این لحظه تاثیر زیادی روی قیمت بیت کوین نداشته و از آن زمان قیمت بیت کوین با رشد ۱.۵ درصدی هم همراه شده است.

پروتکل Runes هم که قرار بود با عرضه NFTهای خود در شبکه بلاکچین بیت کوین، جایگزینی برای نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین و افزایش درآمد ماینرها شبکه آن باشد، در این باره چندان موفق عمل نکرد. به جز روز اول که شرایط بسیار عالی پیش رفت، بعد از آن قیمت NFTهای این پلتفرم با افت حدود ۵۰ درصدی همراه بوده و درآمد مورد انتظار ماینرها را نیز برای آنها رقم نزده است. 

دیدگاهتان را بنویسید