Skip to content
top banner

اردر بوک یا دفتر سفارش چیست؟

در
خواندن در ۱۸ دقیقه

چکیده

معاملات نهنگ‌های ارز دیجیتال را قبل از نهایی شدن مشاهده کنید! اوردر بوک یا دفتر سفارش چیست و چه کاربردی در معاملات بازار ارز دیجیتال دارد؟ اوردر بوک (Order Book) از آن دسته از اصطلاحاتی است که هرچند در اولویت اول معامله‌گران و کاربران بازار ارز دیجیتال برای یادگیری و شناخت قرار نمی‌گیرد، اما در همین مقاله متوجه خواهید شد که درک اینکه اوردر بوک چیست و چه کاربردی را در معاملاتی ایفا می‌کند، چقدر می‌تواند برای معاملات شما مفید باشد. این ابزار را به راحتی می‌توان وسیله‌ای برای کنترل معاملات خرید و فروش یک ارز دیجیتال آن هم قبل از به وقوع پیوستن آنها، در نظر گرفت تا بتوانید یک تصمیم کاملاً منطبق بر رفتار بازار بگیرید. حتی گاهی اوقات امکان شناخت رفتار نهنگ‌های ارز دیجیتال قبل از اقدام برای خرید و فروش توکن‌های مختلف نیز با استفاده از کاربرد اوردر بوک وجود دارد.

شفافیت یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که بازار ارز دیجیتال با خود به همراه آورده و این ویژگی را در معاملات بازار کریپتوکارنسی نیز شاهد هستیم. اوردر بوک مانند یک دفتر سفارش کاملاً باز در دسترس تمام معامله‌گران بازار کریپتوکارنسی قرار گرفته و شما حتی به عنوان یک کاربر خرد می‌توانید از این مزیت برای ارزیابی نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف استفاده کنید. اگر تاکنون هیچ نگاهی به اوردر بوک نداشتید و اصلاً نمی‌دانستید که اوردر بوک چیست حالا در این مقاله قرار است روش‌ها و ترفندهای بسیار کاربردی برای به کارگیری از اوردر بوک در معاملات را بیاموزید و از این پس مانند حرفه‌ای‌ها در بازار ارز دیجیتال معامله کنید.

نکات کلیدی مقاله:

 • اوردر بوک لیستی از سفارشات خرید و فروش معلق در یک صرافی ارز دیجیتال است که قبل از نهایی شدن قابل مشاهده برای تمام کاربران هستند.
 • سفارشات خرید از بالاترین قیمت خرید به پایین‌ترین و سفارشات فروش از پایین‌ترین قیمت فروش به بالاترین، در اوردر بوک ثبت می‌شوند.
 • دفتر سفارش در هر صرافی بسته به شرایط عرضه و تقاضاهای کاربران خود آن صرافی متفاوت خواهد بود و قرار نیست دفتر سفارش در تمام صرافی‌های ارز دیجیتال شرایط یکسانی داشته باشد.
 • با مشاهده حجم و تعداد معامله‌گران در صف خرید و همچنین حجم و تعداد معامله‌گران در صف فروش می‌توان برای کوتاه‌مدت درباره شرایط ارز دیجیتال مورد نظر و روند آن تصمیم‌گیری کرد.
 • در اوردر بوک تجمیع عرضه و تقاضا برای یک ارز دیجیتال با هدف تطبیق بی‌وقفه سفارشات خرید و فروش و کشف قیمت، باعث افزایش نقدینگی در بازار ارز دیجیتال مورد نظر می‌شود.

اوردر بوک چیست؟

در قدم اول باید بدانید که اوردر بوک چیست و چه مفهومی را در بازار ارز دیجیتال نشان می‌دهد. اوردر بوک لیستی از سفارشات خرید و فروش معلق را در یک صرافی ارز دیجیتال به ما نشان می‌دهد. معاملات خرید و فروش در یک صرافی قبل از اینکه با هم تطبیق پیدا کنند و در واقع یک معامله انجام پذیرد، به صورت معلق در پلتفرم صرافی قرار گرفته و امکان مشاهده آنها برای کاربران وجود دارد. محل نمایش این سفارشات معلق همان اوردر بوک یا دفتر سفارش است.

 البته اوردر بوک تنها مربوط به بازار ارز دیجیتال نیست و در سایر بازارهای مالی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. برای اینکه با مفهوم اوردر بوک بیشتر آشنا شده و درک کنید که در دفتر سفارش چه خبر است، بایستی با مکانیزم خرید و فروش در بازارهای مالی آشنا باشید.

خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال بر اساس شرایط عرضه و تقاضا انجام می‌پذیرد. خریداران قیمت پیشنهادی خود برای خرید ارز دیجیتال را ثبت می‌نمایند و فروشندگان نیز قیمت پیشنهادی خود برای فروش ارز دیجیتال را در پلتفرم صرافی به ثبت می‌رسانند. هیچ قطعیتی وجود ندارد که یک سفارش خرید حتماً انجام پذیرد یا یک سفارش فروش حتماً به سرانجام برسد. همین حالا شما می‌توانید با ورود به پلتفرم صرافی خود، سفارش فروش بیت کوین با قیمت ۲۰۰ هزار دلاری را ثبت کنید، اما هیچ خریداری بیت کوین را در حال حاضر با این قیمت از شما نمی‌خرد.

سفارشات ثبت شده برای خرید و فروش یک ارز دیجیتال در پلتفرم صرافی تعریف می‌شوند و وقتی که قیمت خرید و قیمت فروش دقیقاً منطبق بر یکدیگر باشد، معامله انجام خواهد پذیرفت.

اوردر بوک در صرافی ارز دیجیتال

مفهوم اینکه اوردر بوک چیست و چه پارامتری را در بازار کریپتوکارنسی به نمایش می‌گذارد را در بند قبلی به صورت کامل تشریح کردیم. لازم به توضیح است که دفتر سفارش هر ارز دیجیتال در هر صرافی شرایط خاص خود را دارد؛ مثلاً اگر شما اوردر بوک خرید و فروش بیت کوین در صرافی تبدیل را با اوردر بوک خرید و فروش بیت کوین در صرافی بایننس با یکدیگر مقایسه کنید، قیمت‌ها و حجم‌ها کاملاً با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت در تمام صرافی‌ها وجود دارد و این موضوع به دلیل نوع رفتار معامله‌گران و کاربران هر صرافی در زمان خریدوفروش یک ارز دیجیتال است.

 اما اینکه دفتر سفارش در تمام صرافی‌ها با یکدیگر متفاوت است، به این معنا نیست که نتیجه معاملات یک ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف، روندهای کاملاً متفاوتی از یکدیگر داشته باشند. مثلاً اگر در صرافی بایننس خریداران ارز دیجیتال برای خرید اتریوم قدرت بیشتری داشته باشند و روند اتریوم به سمت صعود باشد، در سایر صرافی‌ها نیز همین شرایط وجود خواهد داشت و قرار نیست در صرافی دیگری فروشندگان قدرت بیشتری پیدا کرده و روند اتریوم نزولی شود.

بنابراین باید این نتیجه‌گیری را از این نکته ارائه کنیم که هر چند ممکن است وضعیت اوردر بوک‌ها در صرافی‌های مختلف با یکدیگر متفاوت باشد، اما روند کلی آنها در نهایت به یک سمت خواهد رفت و نتیجه حاصل از معاملات به یکدیگر نزدیک خواهد بود.

اوردر بوک شامل چه اطلاعاتی است؟

 اطلاعات موجود در یک اوردر بوک چیست و با مشاهده دفتر سفارش هر ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی، چه اطلاعاتی قرار است به ما انتقال داده شود؟ همانطور که احتمالاً در بالا متوجه شدید دفتر سفارش در یک صرافی دقیقاً مانند یک استخر عمل می‌کند که در آن سفارشات خرید و فروش کاربران قرار گرفته و قابل مشاهده برای تمام کاربران نیز هستند. سفارشات خرید (ask) و سفارشات فروش (bid) به صورت کاملاً شفاف در دفتر سفارش ثبت شده و کمک می‌کنند تا معاملات کاربران در صرافی انجام شود.

استفاده از اوردر بوک در صرافی باعث می‌شود تا یک مکانیزم کاملاً شفاف برای کشف قیمت هر ارز دیجیتال، آن هم به صورت مستمر و مداوم وجود داشته باشد. بسیاری از کاربرانی که به دنبال انجام معاملات کوتاه‌مدت بر روی یک ارز دیجیتال هستند، به اوردر بوک ارز دیجیتال مورد نظر رجوع کرده و بر اساس حجم و مقدار سفارشات خرید و فروش تصمیم می‌گیرند که چه سفارشی را برای آن ثبت نمایند. در این بین در دفتر سفارش صرافی، شما می‌توانید اطلاعات مختلفی را در اختیار داشته باشید که هر یک از این اطلاعات می‌توانند ارزش تحلیلی داشته باشند.

اگر شما به دفتر سفارش هر صرافی مراجعه کنید، سه بخش مختلف از اطلاعات را در آن مشاهده خواهید کرد.

 • سفارشات خرید
 • سفارشات فروش
 • تاریخچه سفارشات

اطلاعات کاربردی موجود در بخش سفارشات خرید و سفارشات فروش مشابه با یکدیگر است و شما می‌توانید با مراجعه به هر یک از این بخش‌ها، اطلاعات کاربردی لازم برای تحلیل رفتار قیمت هر ارز دیجیتالی را در دسترس داشته باشید؛ مثلاً اگر قصد تحلیل بیت کوین در کوتاه‌مدت را دارید، این اطلاعات کمک می‌کند تا شما روند حرکت قیمت بیت کوین را بهتر تشخیص دهید. در ادامه تمام اطلاعات ثبت شده در دفتر سفارش به همراه جزئیات آنها را با شما در میان می‌گذاریم.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

نوع معاملات

اولین کاربردی که از اوردر بوک در یک صرافی می‌توانید به آن برسید، تفکیک نوع معاملات در آن است. سفارشات خرید و سفارشات فروش به صورت کاملاً مجزا و تفکیک شده در دفتر سفارش در یک صرافی ثبت می‌شوند و شما می‌توانید آنها را به صورت کاملاً تفکیک شده از یکدیگر مشاهده کنید. البته در ادامه نحوه استفاده از نوع معاملات و شرایط آنها برای تحلیل قیمت ارز دیجیتال را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت؛ زیرا صرفاً مشاهده نوع معاملات در لیست صف خرید و صف فروش کارکرد خاصی برای شما نخواهد داشت و شما می‌بایست با استفاده از تکنیک‌های موجود به دنبال استفاده از این اطلاعات برای تحلیل قیمت و پیش‌بینی آینده آن بروید.

ارزیابی نوع معاملات خرید و فروش ثبت شده در دفتر سفارش را به نوعی می‌توان یکی از روش‌های تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال در نظر گرفت. برای ارزیابی قدرت خریداران و فروشندگان در مقابل یکدیگر، این اطلاعات اهمیت و کاربرد بسیار زیادی خواهند داشت.  

حجم معاملات

در دفتر سفارش همچنین می‌توانید حجم معاملات مورد تقاضا توسط کاربران را نیز مشاهده کنید. به عنوان مثال فرض کنید که قیمت بیت کوین در عدد ۷۰ هزار دلار در حال معامله است. در این بین اگر به دفتر سفارش یک صرافی مراجعه کنید، ممکن است قیمت‌های خریدوفروش نزدیک به ۷۰ هزار دلار را در آن مشاهده نمایید. حالا سوالی که از شما داریم این است که اگر فروشندگان به دنبال فروش بیت کوین در قیمت ۷۰۱۰۰ دلار هستند، چه حجمی از فروش در این قیمت عرضه شده است؟ یا اگر خریدارانی وجود دارند که به دنبال خرید بیت کوین در قیمت ۶۹۹۰۰ دلار هستند، چه حجمی از بیت کوین در این قیمت تقاضا شده است؟

شما علاوه بر نوع معاملات، امکان مشاهده حجم مورد تقاضا یا مورد عرضه در لیست سفارشات خرید و فروش را نیز در دفتر سفارش خواهید داشت. اتفاقاً حجم معاملات نیز یکی از اطلاعات بسیار مهم و کاربردی در دفتر سفارش است و به نوعی می‌توان با استفاده از ارزیابی حجم معاملات در نظر گرفته شده توسط خریداران و فروشندگان، برای مقایسه قدرت آنها نسبت به یکدیگر نیز اقدام کرد.

 فرض کنید که در لیست سفارشات خرید، ۱۰۰۰ نفر در مجموع به دنبال خرید یک میلیارد دلار بیت کوین هستند، در حالی که در لیست سفارشات فروش ۵۰ هزار نفر به دنبال فروش ۱ میلیارد بیت کوین وارد پلتفرم یک صرافی شده‌اند. در این شرایط مشخص است که قدرت خریداران به نسبت بیشتر بوده و احتمال صعودی شدن روند بیشتر است. به همین راحتی شما با استفاده از یک تکنیک بسیار ساده و اطلاعات قابل مشاهده برای تمام کاربران، اقدام به تحلیل قیمت بیت کوین کرده و حداقل برای کوتاه‌مدت، آینده آن را پیش‌بینی کردیم. البته برای یک تحلیل حرفه‌ای ملاحظات دیگری را نیز باید در نظر بگیرید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

قیمت معاملات

یکی دیگر از اطلاعات بسیار مهمی که می‌توانید در اوردر بوک آن را مشاهده کنید، قیمت است. تمام سفارشات از پیش تعریف شده توسط کاربران در دفتر فروش، دارای قیمت هستند و شما می‌توانید قیمت‌های مورد تقاضا برای خرید یا عرضه شده توسط فروشندگان را نیز در دفتر سفارش مشاهده کنید.

 دقت داشته باشید که یک معامله در یک صرافی بر روی یک ارز دیجیتال زمانی انجام خواهد پذیرفت که بالاترین قیمت خرید و پایین‌ترین قیمت فروش بر هم منطبق شوند. در این شرایط است که یک معامله به سرانجام رسیده و شما می‌توانید آخرین قیمت انجام شده را در اوردر بوک مشاهده کنید. در این بین شما می‌توانید با یک نگاه اجمالی به دفتر سفارش به این نتیجه برسید که خریداران بیشتر در چه قیمتی به دنبال خرید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری هستند و یا فروشندگان تمایل به فروش این ارز دیجیتال در چه اعدادی را دارند.

تعداد کل

به نظر شما تعداد کل یا Total در اوردر بوک چیست و چه مفهومی را به ما می‌رساند؟ فرض کنید که با ورود به دفتر سفارش بیت کوین در یک صرافی متوجه می‌شوید که در قیمت ۷۰ هزار دلار حدود یک میلیارد دلار حجم خرید برای بیت کوین به ثبت رسیده است. اما این حجم معاملاتی در این قیمت نشان دهنده چند واحد بیت کوین است؟ تعداد کل در واقع به ما نشان می‌دهد که حجم مورد تقاضا در یک قیمت به چه تعداد توکن اشاره دارد. این بخش از اوردر بوک اتفاقاً یک کاربرد بسیار جذاب برای زمانی دارد که شما به دنبال خرید یا فروش یک ارز دیجیتال در پلتفرم یک صرافی هستید.

فرض کنید که قصد خرید سولانا را در قیمت ۱۵۰ دلار با حجم ۱۰۰۰ واحد دارید. مسلماً باید لیست سفارشات فروش یا تقاضا را در اوردر بوک صرافی ارزیابی کنید تا ببینید فروشنده‌ها در چه قیمت‌هایی تمایل به فروش سولانا دارند. مشاهده می‌کنید که نزدیک‌ترین عدد به قیمت مورد نظر شما ۱۵۰.۱۲ دلار برای هر واحد سولانا است و عدد بعدی ۱۵۲ دلار توسط فروشنده‌ها در نظر گرفته شده است.

دقت کنید که در این بین نکته دیگری نیز بایستی مورد بررسی قرار بگیرد و آن هم تعداد کل توکن‌های سولانا در نظر گرفته شده برای فروش است. اگر در قیمت ۱۵۰.۱۲ دلار فقط ۱۰۰ واحد توکن سولانا برای فروش در نظر گرفته شده باشد، عملاً معامله شما به صورت کامل انجام نخواهد پذیرفت و شما می‌توانید از ۱۰۰۰ واحد مورد نظر خود تنها ۱۰۰ واحد را خریداری کنید. این اطلاعات نیز در دفتر سفارش هر ارز دیجیتال در صرافی قابل مشاهده است و می‌توانید از آن برای روند خرید و فروش خود استفاده کنید.

عمق بازار

عمق بازار اصطلاح دیگری است که در بازارهای مالی کاربرد دارد و به میزان نقد شوندگی و نقدینگی موجود در یک ارز دیجیتال اشاره دارد. اگر شما اوردر بوک یک ارز دیجیتال را به صورت کلی مشاهده نمایید، درباره میزان و تعداد خریداران و فروشندگان یک نمای کلی را در دست خواهید داشت که این نمای کلی در واقع همان عمق بازار محسوب می‌شود. اگر عمق بازار یک ارز دیجیتال کم باشد، نشان از نقدینگی پایین و نقد شوندگی کم آن در معاملات است.

عمق بازار یکی از نکات بسیار مهم برای انتخاب یک صرافی جذاب و با کیفیت برای معامله‌گری در بازار کریپتوکارنسی محسوب می‌شود. مثلاً فرض کنید به دنبال خرید ارز دیجیتال پپه در یک صرافی هستید و تمایل دارید حدود ۵۰۰ میلیون تومان بر روی این ارز دیجیتال در بخش معامله اهرم دار سرمایه‌گذاری کنید. همه ویژگی‌های لازم برای انتخاب صرافی مورد نظر را نیز مورد ارزیابی قرار داده و از نظر کیفیت خدمات و حتی میزان کارمزدها این اطمینان برای شما به وجود آمده که با یک صرافی مناسب طرف هستید. اما وقتی به اوردر بوک صرافی برای ارز دیجیتال پپه مراجعه می‌کنید، عمق بازار بسیار کمی برای آن قابل مشاهده است و عملاً شما برای خرید ۵۰۰ میلیون تومان از این ارز دیجیتال با چالش بسیار پیچیده‌ای روبرو خواهید بود.

وقتی تعداد کاربران در یک صرافی کم باشد و یا حجم خرید و فروش و معاملات بر روی ارزهای دیجیتال مختلف کم باشد، عمق بازار کمی برای آن شاهد خواهید بود و این موضوع روی سرعت خرید و فروش شما در این پلتفرم تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. گاهی اوقات عمق بازار پایین حتی باعث می‌شود تا شما در قیمت‌های دلخواه نتوانید توکن‌های خود را به فروش برسانید و یا خریداری کنید.

ویژگی‌های اوردر بوک چیست؟

در بندهای قبلی سعی کردیم تا مفهوم دفتر سفارش را به صورت کامل برای شما تشریح کرده و اهمیت استفاده از آن برای معاملات را نیز به شما ارائه کنیم. اما برای استفاده بهتر از دفتر سفارش برای معاملات و تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال، دقت به ویژگی‌های زیر می‌توانند اهمیت داشته باشند:

 • اوردر بوک در صرافی‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است، اما در نهایت همه آنها یک روند و یک مسیر را طی می‌کنند.
 • بسیاری از سفارشات درد شده در اوردر بوک یک صرافی از طریق ربات‌ها انجام می‌پذیرد و همه سفارشات به صورت دستی توسط کاربر انسانی ثبت نشده است.
 • خیلی از سفارشات ممکن است به صورت مصنوعی در اوردر بوک قرار گرفته باشند و بعد از مدت کوتاهی شاهد پاک شدن آنها باشید.
 • یک دفتر سفارش در صرافی کاملاً پویا است و به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است.
 • آخرین معامله انجام پذیرفته شده در یک اوردر بوک به عنوان قیمت ارز دیجیتال مورد نظر در صرافی لحاظ می‌شود.

در هر صرافی شما می‌توانید با شکل و شمایل متفاوت و مختلفی اوردر بوک را مشاهده کنید. بهتر است اگر قصد استفاده از قیمت‌ها و حجم معاملات برای تحلیل یک ارز دیجیتال با استفاده از اوردر بوک را دارید، حتماً آن را به شکل دلخواه درآورده و در بهترین فرم نمایش قرار دهید تا مطالعه و بررسی اطلاعات برای شما ساده‌تر باشد.

مثال از اوردر بوک

در تصویر زیر یک مثال از اوردر بوک را برای شما ارائه می‌کنیم تا از نظر تصویری و ظاهری نیز با دفتر سفارش در صرافی ارز دیجیتال آشنا شوید. در اوردر بوک معمولاً سفارشات خرید با رنگ سبز و سفارشات فروش با رنگ قرمز به نمایش در می‌آیند. اگر به نمودار میله‌ای که در پس زمینه سفارشات خرید و فروش در اوردر بوک به ثبت می‌رسد دقت کنید، در واقع شما به نوعی شاهد عمق بازار ارز دیجیتال مورد نظر هستید. احتمالاً همانطور که متوجه شدید در قیمت‌هایی که بازار بسیار نزدیک به آن است، حجم سفارشات کم بوده و کم‌کم با فاصله گرفتن قیمت چه در بخش فروش و چه در بخش خرید از قیمت لحظه‌ای بازار، این حجم افزایش پیدا می‌کند.

تاریخچه اوردر بوک در صرافی

یکی دیگر از بخش‌هایی که در بالا به عنوان یکی از اجزای اوردر بوک به آن اشاره کردیم، تاریخچه دفتر سفارش است. در تاریخچه دفتر سفارش شما می‌توانید معاملاتی را مشاهده کنید که انجام پذیرفته و دیگر از لیست سفارشات خرید و فروش خارج شده‌اند. نحوه ثبت تراکنش‌ها و معاملات انجام پذیرفته در پلتفرم یک صرافی معمولاً بر اساس زمان اجرا شدن آنها است. البته شایان ذکر است که معاملات انجام پذیرفته و نهایی شده بر روی نمودار قیمت یک ارز دیجیتال در صرافی اعمال می‌شوند و شما با باز کردن نمودار تکنیکالی ارز دیجیتال مورد نظر، عملاً تاثیر این قیمت‌ها را در آن مشاهده خواهید کرد.

تفاوت اصلی تاریخچه معاملات در اوردر بوک با معاملاتی که هنوز در لیست سفارشات خرید و فروش قرار دارند، در همین موضوع است. با توجه به اینکه سفارشات موجود در دفتر سفارش هنوز نهایی نشده‌اند، بنابراین امکان مشاهده تاثیر آنها بر روی نمودار قیمت ارز دیجیتال نیز وجود ندارد.

مفاهیم کاربردی اوردر بوک چیست؟

در کنار اوردر بوک از برخی از مفاهیم و اصطلاحات نیز استفاده می‌شود که بد نیست درباره این اصطلاحات نیز با شما صحبت کنیم. شناخت و درک هر یک از این اصطلاحات باعث می‌شود تا شما عملکرد رفع بهتر و رفتار حرفه‌ای‌تری در معاملات بازار ارز دیجیتال داشته باشید.

 • Bid – Ask Speard

 در اوردر بوک به قیمت‌های مورد تقاضا برای خرید ASK و به قیمت‌های مورد نظر فروشندگان برای فروش نیز Bid گفته می‌شود. اختلاف ایجاد شده میان بالاترین قیمت مورد نظر برای خرید و پایین‌ترین قیمت مورد نظر برای فروش معمولاً به اسپرد معاملاتی معروف است. هر چقدر اسپرد معاملاتی بر روی یک ارز دیجیتال در یک صرافی بیشتر باشد، نشان از نقدینگی پایین در آن بوده و هر چقدر این مقدار کم شود، نشان از نقدینگی بالاتر در آن خواهد بود.

 • Order Book Liquidity

 این مفهوم به نقدینگی موجود بر روی یک ارز دیجیتال در یک صرافی اشاره دارد. هر چقدر نقدینگی برای معاملات یک ارز دیجیتال بیشتر باشد امکان ترید آن، ساده‌تر و سریع‌تر در دسترس خواهد بود. دقت داشته باشید که نقدینگی بر روی یک ارز دیجیتال در تمام صرافی‌ها یکسان نیست و ممکن است یک صرافی به دلیل حجم معاملات بالاتر و تعداد کاربران بیشتر دارای نقدینگی بیشتری نسبت به سایر صرافی‌ها حتی بر روی یک ارز دیجیتال باشد.

 • Top of the order Book

 به بالاترین قیمت پیشنهادی برای خرید یک ارز دیجیتال و پایین‌ترین قیمت مورد عرضه در لیست سفارشات فروش گفته می‌شود.

 • Limit Order

 لیمیت اوردر به سفارشات شرطی در معاملات گفته می‌شود که در آن کاربران سفارشات خود را با قیمت از پیش تعیین شده ر اوردر بوک به ثبت می‌رسانند.

 • Market Order

 این دستورالعمل کاربران را به سمت اجرای یک سفارش در بهترین قیمت فعلی موجود در بازار هدایت می‌کنند.

 • Stop loss

 تمام سفارشاتی که به صورت حد ضرر در معاملات اهرم دار ارز دیجیتال یا سایر بازارهای مالی قرار داده می‌شود، در اوردر بوک به ثبت می‌رسند و در صورت رسیدن قیمت به آنها سفارشات به صورت خودکار انجام خواهد پذیرفت.

 • Take Profit

تمام سفارشات به صورت حد سود به صورت از پیش تعیین شده در دفتر سفارش به ثبت می‌رسند و در صورت رسیدن قیمت به آنها به صورت خودکار انجام خواهند شد.

 • Slippage

اسلیپیج یا لغزش، نوسانی است که تحت تاثیر نوسانات شدید قیمت، باعث می‌شود تا سفارشات خرید یا فروش با عدد متفاوت‌تری نسبت به قیمت در نظر گرفته شده انجام پذیرد. نقدینگی کم و افزایش قابل توجه نوسانات قیمت یک ارز دو دلیل اصلی هستند که باعث می‌شود تا لغزش در معاملات بازار ارز دیجیتال به وقوع بپیوندد.

کاربرد اوردر بوک برای تحلیل ارز دیجیتال

در نهایت نوبت به یک موضوع بسیار مهم یعنی نحوه استفاده از اوردر بوک برای تحلیل قیمت ارز دیجیتال و پیش‌بینی قیمت آن در آینده می‌رسد. در بندهای قبلی سعی کردیم تا تمام اطلاعات ارائه شده در اوردر بوک را به صورت کامل برای شما تشریح کرده و نکاتی را نیز درباره هر یک از این اطلاعات با شما مرور کردیم. اما چگونه از این اطلاعات برای تحلیل قیمت ارز دیجیتال استفاده کنیم و این اطلاعات چگونه می‌توانند به ما سیگنال خرید یا فروش در بازار بدهند؟

البته همانطور که مسلم است، شما نمی‌توانید فقط و فقط با تکیه بر تحلیل اوردر بوک به دنبال پیش‌بینی قیمت یک ارز دیجیتال باشید و تحلیل دفتر سفارش تنها یکی از پارامترهایی است که در تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه تکنیک‌های مورد استفاده توسط معامله‌گران برای تصمیم‌گیری درباره قیمت یک ارز دیجیتال با استفاده از اطلاعات اوردر بوک را با هم مرور می‌کنیم.

کاوش قیمت

در یک کاربرد بسیار جذاب شما می‌توانید از دفتر سفارش برای کاوش قیمت یک ارز دیجیتال استفاده کنید. وقتی به نمودار عمق بازار نگاه کنید و از نظر ظاهر قدرت خریداران را نسبت به فروشندگان بیشتر تحلیل کنید، دیدگاه خرید در ذهن شما ایجاد خواهد شد. در نقطه برعکس اگر قدرت فروشندگان بیشتر باشد، می‌توان دید نزولی از روند قیمت ارز دیجیتال مورد نظر داشت.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

سنجش نقدینگی

همچنین در نمودار عمق بازار می‌توانید به دنبال سنجش نقدینگی موجود در یک ارز دیجیتال هم باشید. مسلماً میزان نقدینگی هر ارز دیجیتال در صرافی‌ها با یکدیگر متفاوت است و تمام اطلاعات استخراج شده از اوردر بوک تنها محدود به همان صرافی خواهد بود.

سنجش نقدینگی یک ابزار بسیار مهم برای انتخاب ارزهای دیجیتال مناسب برای خرید و فروش چه در معاملات سریع و اهرم‌دار و چه در معاملات اسپات و طولانی‌‎مدت است. مسلماً ارز دیجیتالی که نقدینگی کمتری داشته باشد، به هیچ وجه گزینه مناسبی برای معاملات اهرم‌دار و یا نوسان‌گیری سریع در بازار ارز دیجیتال نخواهد بود. همچنین اگر نقدینگی یک ارز دیجیتال بالا باشد، امکان انجام معامله سریع و بدون اسلیپیج در آن راحت‌تر در دسترس خواهد بود.

همچنین دقت داشته باشید که تجمیع نقدینگی‌ها در یک صرافی باعث می‌شود تا معامله‌گران کارمزدهای معاملاتی پایین‌تری را نیز بپردازند. اگر شما از معاملات شرطی یا لیمیت استفاده نمایید معمولاً کارمزد کمتری را پرداخت خواهید کرد.

قیمت‌گذاری سفارش

فرض کنید که به دنبال ایجاد یک سفارش خرید یا فروش در بیت کوین هستید؛ در این مواقع شما می‌توانید به اوردر بوک بیت کوین مراجعه کرده و مشاهده کنید که خریداران بیشتر در چه قیمت‌هایی به دنبال خرید بیت کوین هستند و فروشندگان تمایل به فروش توکن‌های خود را در چه قیمتی دارند. اگر به دنبال انجام معامله سریع باشید احتمالاً باید بالاترین قیمت موجود در لیست سفارشات خرید و فروش را برای معامله خود در نظر بگیرید.

مزیت‌های اوردر بوک چیست؟

دقت داشته باشید که اوردر بوک تنها ابزار لازم برای ثبت سفارشات در صرافی‌های ارز دیجیتال نیست و گزینه‌های جایگزینی نیز برای آن وجود دارد. اما چه مزیت‌هایی در اوردر بوک وجود دارد که باعث شده تا صرافی‌ها از این ابزار برای نشان دادن سفارشات خرید و فروش استفاده نمایند؟

 • نقدینگی: در اوردر بوک نقدینگی یک ارز دیجیتال به صورت کامل قابل مشاهده است و حتی با مشاهده نقدینگی امکان انجام معاملات در قیمت‌های بهتر و با کارمزد کمتر هم برای کاربران وجود خواهد داشت.
 • کشف قیمت بر اساس شرایط عرضه و تقاضا: با وجود اوردر بوک دیگر چالشی از بابت کشف قیمت به صورت مصنوعی وجود نداشته و شرایط عرضه و تقاضای ارگانیک است که قیمت هر ارز دیجیتالی را مشخص می‌کند.
 • شفافیت: اوردر بوک شفافیت بالایی از سفارشات کاربران را در اختیار تمام معامله‌گران قرار می‌دهد.
 • کارایی: مکانیزم تطبیق قیمت‌های خرید و فروش با یکدیگر کارایی قابل توجهی را  استفاده از اوردر بوک برای صرافی‌ها ایجاد می‌کند.

نقاط ضعف استفاده از اوردر بوک در تحلیل

درباره نحوه استفاده از اوردر بوک برای تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال با هم صحبت کردیم و سعی کردیم تا تکنیک‌های مورد استفاده توسط کاربران را در این باره با شما در میان بگذاریم. اما دقت داشته باشید که استفاده از اوردر بوک در تحلیل معایبی را نیز برای شما به دنبال خواهد داشت و اگر به این معایب دقت نکنید احتمالاً روند معاملات شما دچار چالش خواهد شد.

به عنوان یک موضوع بسیار مهم باید اشاره کنیم که سفارشات ثبت شده در اوردر بوک هنوز انجام نپذیرفته‌اند و ممکن است افراد یا سازمان‌هایی که این سفارش‌ها را ثبت کرده‌اند، قبل از انجام، آنها را از لیست حذف کنند. گاهی اوقات نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ برای ایجاد دیدگاه خرسی یا گاوی در بازار، در اوردر بوک سفارشات خرید یا فروش بسیار بزرگی را ثبت می‌کنند که بیشتر برای فریب معامله‌گران بوده و اگر شما این نکته را در نظر نداشته باشید ممکن است به راحتی فریب آنها را بخورید.

 گزینه‌های جایگزین اوردر بوک

در پلتفرم‌های مختلف از گزینه‌های جایگزینی نیز برای دفتر سفارش استفاده می‌شود که از جمله مهم‌ترین و جذاب‌ترین آنها می‌توانیم به بازارساز خودکار (AMM) اشاره کنیم که بیشتر در صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال کاربرد دارد. با توجه به اینکه انجام معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز معمولاً با شفافیت پایینی همراه بود، با استفاده از این ابزار شفافیت معاملات در این صرافی‌ها نیز افزایش پیدا کرده است. بازارساز خودکار معاملات خریدوفروش کاربران در صرافی غیرمتمرکز را به یکدیگر پیوند می‌زند.

همچنین در برخی از پلتفرم‌ها نیز از معاملات OTC به جای اوردر بوک استفاده می‌شود که بیشتر مناسب برای معاملاتی است که در آن سازمان‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ به دنبال خرید حجم بالایی از یک ارز دیجیتال هستند. در معاملات OTC کشف قیمت خیلی شفافیت بالایی نداشته و عملاً برای معامله‌گران خرد خیلی مناسب نیست.

همچنین در برخی از صرافی‌ها نیز شاهد انجام معاملات مستقیم در میان کاربران بدون دفتر سفارش هستیم که مکانیزم نسبتا ناکارآمدی نسبت به اوردر بوک است.

جمع بندی

درباره اینکه اوردر بوک چیست و چه کاربردی در معاملات بازار ارز دیجیتال دارد به صورت کامل و جامع با شما صحبت کردیم. با استفاده از تکنیک‌هایی که در بالا برای دفتر سفارش به آنها اشاره کردیم شما می‌توانید معاملات آگاهانه‌تری در بازار کریپتوکارنسی برای خود رقم بزنید. با استفاده از ماهیت اوردر بوک شما به راحتی می‌توانید سفارشات نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ را مشاهده کرده و معاملات خود را متناسب با نوع معاملات آنها در نظر بگیرید.

استفاده از اوردر بوک مخصوصاً در زمان ثبت سفارش، شرایط به مراتب بهتری را برای معاملات شما ایجاد خواهد کرد و حتی باعث می‌شود تا شما از برخی از معاملات اشتباه در بازار ارز دیجیتال نیز دور بمانید. اگر قرار است نهنگ‌ها یک ارز دیجیتال را در قیمت پایین‌تر جمع آوری کنند، با مشاهده اوردر بوک در صرافی‌ها امکان مشاهده این معاملات حتی قبل از انجام آن‌ها نیز برای شما وجود خواهد داشت.

سوالات متداول

اوردر بوک چیست؟

اوردر بوک یا دفتر سفارش بخشی از صرافی‌های ارز دیجیتال گفته می‌شود که در آنها تمام سفارشات خرید و فروش معلق، قابل مشاهده و تحلیل است.

نحوه کار اوردر بوک چگونه است؟

در اوردر بوک سفارشات خرید از بالاترین قیمت به پایین‌ترین و سفارشات فروش از پایین‌ترین قیمت به بالاترین رده‌بندی می‌شوند. وقتی بالاترین قیمت خرید با پایین‌ترین قیمت فروش بر هم منطبق شوند معامله در اوردر بوک انجام خواهد پذیرفت.

آیا اوردر بوک در تمام صرافی‌ها یکسان است؟

خیر هر صرافی بنا به تعداد کاربران و حجم معاملات و میزان عرضه و تقاضا برای هر ارز دیجیتال اوردر بوک متفاوتی خواهد داشت.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه