Skip to content
top banner

بهترین ابزارهای مدیریت ریسک | زیان معاملات خود را به صفر برسانید!

ابزارهای مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال
در
خواندن در ۴ دقیقه

مدیریت ریسک فرآیند پیش‌بینی و شناسایی ریسک‌های مالی مرتبط با سرمایه‌گذاری‌ها و معاملات شما برای به حداقل رساندن آنها است. سرمایه‌گذاران از استراتژی‌ها و ابزارهای مدیریت ریسک برای کمک به مدیریت ریسک پرتفوی خود استفاده می‌کنند. اولین گام حیاتی ارزیابی ریسک‌های فعلی و سپس ایجاد استراتژی‌ها و برنامه‌هایی برای مقابله به آنهاست.

استراتژی‌های مدیریت ریسک، ابزارها و اقدامات راهبردی است که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران پس از شناسایی ریسک‌های سرمایه‌گذاری از آنها استفاده می‌کنند تا در هنگام خرید ارز دیجیتال، بهترین عملکرد را داشته باشند.

همه ما این جمله را شنیده‌ایم که «۹۰ درصد معامله‌گران پول خود را از دست می‌دهند». هرچند که این گفته ممکن است درست باشد، مهم است که بدانیم این اتفاق در درجه اول به این دلیل رخ می‌دهد که اکثر مردم بدون هیچ‌گونه مدیریت ریسک معامله می‌کنند.

بدون دانش لازم در مورد نحوه مدیریت ریسک، احتمالاً ضررهای قابل توجهی را تجربه خواهید کرد. در این پست، چند ابزار مدیریت ریسک را بررسی خواهیم کرد که می‌توانید در استراتژی خود برای ایمن‌تر و سودمندتر کردن معاملات‌تان استفاده‌کنید.

ابزارهای مدیریت ریسک

ابزارهای مدیریت ریسک

در بازار ارز دیجیتال ابزارهای مختلفی برای مدیریت ریسک توسط کاربر وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

شاخص‌های تکنیکال

یکی از سلاح‌های مخفی که اکثر معامله‌گران حرفه‌ای استفاده می‌کنند، استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال است. این ابزارها برای فیلتر کردن نویزهای موجود در بازار بسیار مفید هستند. در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین شاخص‌های تکنیکال می‌پردازیم:

میانگین متحرک (MA)

میانگین متحرک شاخصی است که توسط بسیاری از فعالان بازار برای دنبال کردن روندها و دستیابی به دید روشنی از آنچه در کل بازار اتفاق می‌افتد استفاده می‌شود. علاوه بر این، آنها مرجع عالی برای تدوین یک استراتژی معاملاتی قوی هستند، چراکه اطلاعاتی عینی در مورد روند بازار به ما ارائه می‌کنند.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

شاخص قدرت نسبی (RSI)

RSI برای اندازه‌گیری میزان گسترش یک حرکت جهت‌دار به‌سمت بالا یا پایین استفاده می‌شود. از این اندیکاتور برای یافتن سطوحی احتمالی استفاده می‌شود که در آنها سیو سود یا ورود به یک معامله خلاف روند، هوشمندانه است.

میانگین محدوده واقعی (ATR)

این شاخصی است که برای اندازه‌گیری محدوده متوسط قیمت‌ها استفاده می‌شود. شاخص ATR به شناسایی تارگت‌های قیمت یا ایجاد یک استاپ لاس شناور (Trailing Stop-loss) کمک می‌کند تا بیشترین سود را از بازارهای جهت‌دار ببرید.

شاخص ATR

حمایت و مقاومت

این دو مفهوم با ساختار بازار مرتبط هستند و برای شناسایی سطوح تقاضا و عرضه مفید است. معمولاً از حمایت و مقاومت برای قرار دادن سفارشات حد ضرر استفاده می‌شود.

سفارشات حد ضرر

مفهوم اساسی مدیریت ریسک، کاهش ریسک متحمل شدن ضررهای بزرگ‌تر است و یکی از روش‌های رایج برای به حداقل رساندن ضرر، استفاده از استاپ لاس یا سفارش حد ضرر (Stop-loss) است. حد ضرر دستوری است که به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا ضرر احتمالی یک معامله را با تعیین حد قیمت محدود کند.

فرض کنید ۱۰ BNB را در بازار فیوچرز بایننس به قیمت هر کدام ۳۵۰ دلار خریداری کرده‌اید. برای به حداقل رساندن ضرر احتمالی در این معامله، می‌توانید یک سفارش استاپ لاس با ۲۰ درصد کمتر از قیمت خرید یا ۲۸۰ دلار قرار دهید.

اگر قیمت BNB به زیر ۲۸۰ دلار کاهش یابد، سفارش استاپ لاس شما اجرا می‌شود. سپس صرافی BNB شما را با قیمت فعلی بازار می‌فروشد.

سرمایه‌گذاران از سفارشات استاپ لاس به‌عنوان استراتژی مدیریت ریسک خود برای خروج از معاملات استفاده می‌کنند. سفارش‌های استاپ لاس سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا تصمیمات از پیش تعیین‌شده‌ای برای فروش بگیرند، که به آنها کمک می‌کند اجازه ندهند احساساتشان بر تصمیماتشان تأثیر بگذارد.

سفارش OCO

سفارش OCO یک دستور شرطی است که مقرر می‌کند که اگر یک سفارش اجرا شد، سفارش دیگر به‌طور خودکار لغو می‌شود. در سفارش OCO اغلب یک سفارش استاپ (Stop order) با یک سفارش لیمیت (Limit order) ترکیب می‌شود. هنگامی که قیمت ارز دیجیتال مورد معامله به قیمت استاپ یا قیمت سفارش لیمیت رسید، سفارش OCO اجرا شده و سفارش دیگر به‌طور خودکار لغو می‌شود. معامله‌گران باتجربه از سفارشات OCO برای کاهش ریسک و ورود به معامله استفاده می‌کنند.

از سفارش OCO برای معامله هنگام اصلاح قیمت و شکست‌ها (Breakout) نیز استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر ارز دیجیتالی در محدوده بین ۲۰ تا ۲۲ دلار معامله می‌شود، معامله‌گر می‌تواند یک سفارش OCO را با توقف خرید (Buy stop) کمی بالاتر از ۲۲ دلار و توقف فروش (Sell stop) زیر ۲۰ دلار قرار دهد.

زمانی که قیمت از سطح مقاومت یا سطح حمایت شکسته شود، یک معامله انجام‌می‌شود و سفارش دیگر لغو می‌شود. برعکس، اگر معامله‌گری بخواهد روی سطح حمایت خرید کند و در سطح مقاومت بفروشد، می‌تواند یک سفارش OCO با سفارش لیمیت خرید (Limit Buy) ۲۰ دلار و یک سفارش لیمیت فروش (Limit Sell Order) در ۲۲ دلار قرار دهد.

چگونه از ضرر و زیان جلوگیری کنیم و با خیال راحت ترید کنیم

جلوگیری از ضرر و زیان در کریپتو

تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید

اگر کل سرمایه خود را در یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید و ناگهان قیمت آن ۵۰ درصد کاهش یابد، نیمی از سرمایه خود را از دست خواهید داد. اما اگر ده دارایی داشته‌باشید و بیت کین برای مثال تنها ۱۰ درصد از کل سپرده شما باشد، ضرر شما کمتر خواهد شد. بنابراین، هرگز متنوع سازی را نادیده نگیرید! همیشه بازار را تحلیل کنید و روی ارزهای دیجیتال مختلف سرمایه‌گذاری کنید.

اندازه معامله را برآورد کنید

اغلب معامله‌گران به‌جای به‌کارگیری منطق یا محاسبات جدی، توسط احساسات هدایت می‌شوند. حتی یک اصطلاح خاص برای توصیف این پدیده وجود دارد که به آن فومو (FOMO) یا ترس از دست دادن سود می‌گویند.

معامله‌گران مبتدی با مشاهده هجمه تبلیغاتی یک ارز دیجیتال، بی‌پروا رفتار می‌کنند و ناگهان نیمی از سرمایه خود را وارد معامله می‌کنند، امری که در صورت شکست معامله می‌تواند منجر به ضررهای جدی شود. بنابراین، قانون ۶ درصد و قانون ۲ درصد را فراموش نکنید.

قانون ۲ درصد بیان می‌کند که شما باید یک معامله با حداکثر ۲٪ از کل سپرده خود باز کنید. برخی حتی توصیه می‌کنند که بیش از ۱٪ از سپرده خود را سرمایه‌گذاری نکنید. با استفاده از این استراتژی، هرگز کل سپرده خود را تخلیه نخواهید کرد.

قانون ۶ درصد می‌گوید که اگر در معاملات کریپتو مدام در حال ضرر هستید و نمی‌توانید زنجیره معاملات ناموفق خود را متوقف کنید، باید ترید را در صورتی بیش از ۶ درصد از سرمایه خود را از دست داد، متوقف کنید. در این مورد، توصیه می‌شود ۱.۵-۲ هفته استراحت کنید تا بتوانید از نظر روانی بهبود یافته و جلوی تصمیمات عجولانه را بگیرید.

تعیین سودآوری معاملات

به یاد داشته‌باشید که همه معاملات سودآور نخواهند بود. حتی معامله‌گران حرفه‌ای هم ضرر می‌کنند. باخت بخشی از معامله است، شما به‌سادگی باید آن را بپذیرید.

نکته اصلی که باید در نظر گرفت، نسبت سود / زیان است. در حالت ایدئال، این نسبت باید ۳ به ۱ یا حداقل ۲ به ۱ باشد.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

داشتن برنامه معاملاتی

یک برنامه معاملاتی برای هر معامله‌گری ضروری است. به‌خصوص در بازار پر نوسان ارز دیجیتال، یک برنامه معاملاتی می‌تواند به شما در مدیریت بهتر ریسک کمک کند. طرح معاملاتی همچنین می‌تواند به شما کمک کند ثبات معاملات خود را بهبود ببخشید و تا سودآوری خود را افزایش دهید.

هنگام تدوین یک برنامه معاملاتی، باید یک طرح دقیق از نحوه ورود و خروج از موقعیت‌ها، از جمله شاخص‌های ورود و خروج، اندازه معامله و حد ضرر را در نظر بگیرید.

مزایای داشتن یک استراتژی معاملاتی بسیار زیاد است، از کاهش استرس در طول روز معاملاتی گرفته تا آگاهی بیشتر از عادات معاملاتی، که به شما کمک می‌کند فعالیت بسیار هدفمندی داشته‌باشید و معاملات را جدی بگیرید.

پس از تدوین برنامه معاملاتی، گام اساسی بعدی این است که به استراتژی معاملاتی پایبند بمانید، مخصوصاً هنگام یک معامله بازنده. در معاملات، ضرر جزئی از بازی است و کاملاً طبیعی است، حتی برای حرفه‌ای‌ها. اغلب، ما می‌بینیم که معامله‌گران جدید پس از شروع ضرر کردن، برنامه‌های خود را رها می‌کنند.

پایبندی به استراتژی یک جنبه حیاتی برای ایجاد یک سابقه معاملاتی بلندمدت خوب است. هر زمان که وحشت کردید و طرح را رها کردید، این احتمال وجود دارد که معاملات خارج از مسیر بیشتری انجام دهید. بدتر از آن، حتی ممکن است معاملات بیشتری را از روی خشم انجام دهید تا ضررهای از دست رفته را دوباره جبران کنید و در نهایت بیشتر پول از دست بدهید.

مدیریت ریسک

برداشت سود

برداشت یا سیو سود مشابه سفارش حد ضرر عمل می‌کند، با این تفاوت که برای تضمین کردن سود شما استفاده می‌شود و نه برای جلوگیری از ضرر. این ابزار به‌گونه‌ای طراحی شده است که زمانی که قیمت به نقطه مشخص شده رسید، سود شما از معامله برداشت می‌شود.

داشتن انتظاری واضح از سود معامله به شما کمک می‌کند تا ریسک متناسبی را که باید بپذیرید از قبل تعیین کنید. علاوه بر این، به شما در حفظ نظم و انضباط در معاملات کمک می‌کند.

استفاده از اهرم را محدود کنید

اهرم (Leverage) به شما امکان می‌دهد با استفاده از سرمایه قرض گرفته‌شده از صرافی معامله کنید. در نتیجه، سود شما می‌تواند چند برابر شود، اما زیان شما نیز می‌تواند به همین اندازه افزایش پیدا کند. ضرر ناشی از استفاده از اهرم، نیاز به درک نحوه عملکرد اهرم، تأثیر آن بر نتایج معاملاتی شما و بهترین نحوه مدیریت آن را افزایش می‌دهد.

معامله‌گران فیوچرز اغلب وسوسه می‌شوند که از اهرم‌های بزرگ استفاده‌کنند تا بتوانند پول زیادی به‌دست‌آورد. اما متأسفانه فراموش می‌کنند که یک اشتباه کوچک می‌تواند آنها را متحمل ضررهای سنگین کند.

همیشه نسبت ریسک به ریوارد خود را محاسبه کنید

نسبت ریسک به ریوارد به ریسک به سود بالقوه مورد انتظار از یک معامله اشاره دارد. قبل از اجرای یک معامله، باید نسبت ریسک به ریوارد آن را اندازه‌گیری کنید. اگر بتوانید سود بالقوه در برابر ریسک معامله را تعیین کنید، معاملاتی با احتمال موفقیت بالا خواهید داشت.

در محاسبه نسبت ریسک به ریوارد، معامله گران معمولاً نسبت ۱:۱.۵ الی ۱:۳ را انتخاب می‌کنند. نسبت ۱:۱.۵ به این معنی است که میزان سود این معامله ۱.۵ برابر بیشتر از ریسک آن است.

انتظارات واقع بینانه داشته‌باشید

داشتن انتظارات واقع بینانه کلید مدیریت ریسک است. شما نمی‌توانید بدون به خطر انداختن سرمایه خود، ۴۰ درصد سود ماهانه داشته‌باشید. داشتن چنین هدفی همیشه شما را وادار می‌کند که بیش از حد معامله کنید یا از اهرم‌های سنگین استفاده‌کنید، امری که می‌تواند منجر به ضررهای کلان شود. تعیین اهداف واقعی‌تر به شما کمک می‌کند تا بر احساساتی مانند طمع، ترس و امید کنترل داشته‌باشید.

اهمیت مدیریت ریسک در صرافی تبدیل

در صرافی ارز دیجیتال تبدیل می‌توانید از ابزارهای مدیریت ریسک همچون حد ضرر و OCO جهت کمینه کردن زیان‌های خود استفاده نمایید.

آموزش استفاده از حد ضرر در صرافی تبدیل

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه