Skip to content
top banner

فیوچرز چیست؟ بررسی کامل معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز چیست؟
در
خواندن در ۱۲ دقیقه

معاملات آتی یا معاملات فیوچرز یکی از جذاب‌ترین شیوه‌های معاملاتی برای تثبیت سود در آینده است. با استفاده از این قابلیت از امروز برای معاملات آینده برنامه‌ریزی می‌کنید.

معاملات آتی یا فیوچرز یکی از رایج‌ترین و البته کاربردی‌ترین نوع معاملات است. این معامله از بروز ضرر در خرید و فروش‌ ارزهای دیجیتال جلوگیری می‌کند و سود بیشتری را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. این نوع از معامله در زمان آینده به وقوع پیوسته و یکی از پرسودترین معامله‌های ارز دیجیتال است.

فیوچرز، معجزه‌ای برای رهایی از ضرر!

فیوچرز چیست؟ اگر شما یکی از کاربران بازار ارزهای دیجیتال باشید، حداقل یک‌بار اصطلاح معاملات آتی به گوشتان خورده است. فیوچرز درواقع یک توافق دوطرفه بین خریداران و فروشندگان بازار ارزهای دیجیتال است. در این نوع معامله، خریداران و فروشندگان بازار ارزهای دیجیتال با یکدیگر توافق کرده و تاریخ و زمان دقیق معامله خود را از پیش تعیین می‌کنند.

فیوچرز چیست

این نوع از معامله برای کاربرانی که قصد دارند از خطر ضرر و نوسان‌های ناگهانی در امان باشند، بسیار مناسب است. این معامله ارزی نوعی آینده‌نگری است که می‌تواند خیال سرمایه‌گذاران را بابت معاملات ارزی و دارایی خود و حفظ ارزش آنها راحت کند.

مفهوم و ماهیت فیوچرز بسیار ساده است. در این نوع معامله دو سرمایه‌گذار یک ارز را انتخاب کرده و بر روی زمان و تاریخ معامله آن توافق می‌کنند. بر اساس این توافق آنها باید ارز موردنظر را در تاریخ و زمان تعیین‌شده خریده یا به فروش برسانند. نکته لازم به ذکر این است که هر دو طرف باید به تعهد خود وفادار بمانند.

در این نوع معامله کاربران می‌توانند از انواع ارزهای دیجیتال استفاده کرده و در زمان مشخص‌شده، نسبت به خریداری یا فروش آن اقدام کنند. لازم به ذکر است که در این نوع از معامله کاربران در تمام جزئیات با یکدیگر توافق کرده و در زمان معامله هیچ مشکلی نخواهند داشت. آنها حتی در زمینه قیمت ارز هم توافق کرده و در زمان تعیین شده، ارز موردنظر را بدون توجه به نرخ روزانه آن معامله می‌کنند.

حال بیاید با ذکر یک مثال، این فرایند را به‌صورت ساده‌تر برای شما بیان کنیم: تصور کنید قصد دارید برای ساخت ساختمان خود مقدار مشخصی بلوک خریداری کنید. بر اساس تجربه خود می‌دانید که در طی ساخت این ساختمان به ۲۰ هزار بلوک نیاز دارید، به همین سبب و برای جلوگیری از ضرر، با یک کارخانه بلوک‌سازی قرارداد بسته و تعیین می‌کنید که در دوماه آینده، ۲۰ هزار بلوک را به شما تحویل دهد. در نتیجه شما حتی در زمان تحویل بلوک‌ها، خرید خود را با همان قیمت قبلی انجام داده و حتی در صورت افزایش قیمت آن، هیچ ضرری را متحمل نخواهید شد. از طرفی دیگر نیاز نیست با خرید بلوک‌ها در زمان حال، نگران انبار کردن و نگه‌داری از آن‌ها ظرف ۲ ماه آینده باشید.

استفاده از فیوچرز، راهی برای دستیابی به سود یا پیشگیری از ضرر؟

قطعا اگر بخواهیم فیوچرز را به عنوان ابزاری برای پیشگیری از ضرر در نظر بگیریم، بخش مهمی از قابلیت آن را نادیده گرفته‌ایم. درواقع معاملات آینده به صورتی است که هم می‌تواند به سرمایه‌گذاران سود برساند، و هم می‌تواند گاهی ضررهای کوچکی به آنها بزند. اما به نظر شما این امر چگونه ممکن است؟

توضیح این موضوع با یک مثال ساده قابل‌انجام است. تصور کنید با شخصی برای خرید ارز بیت کوین توافق کرده‌اید. در زمان توافق قیمت موردنظر را ۱۰ دلار تعیین کرده‌اید. اما زمانی که موعد معامله‌تان رسید، قیمت واقعی بیت کوین به ۷ دلار کاهش پیدا کرده است. در این صورت شما مجبورید معامله خود را با همان قیمت ۱۰ دلار انجام دهید. درصورتی که می‌توانستید بدون استفاده از قراردادهای آتی، ارز بیت کوین را به همان قیمت ۷ دلار خریداری کنید. البته برعکس چنین شرایطی هم قابل‌وقوع است. به همین سبب می‌توان گفت که قابلیت فیوچرز هم سودرسان و هم ضرررسان است.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

کاربرد فیوچرز

اصلی‌ترین کاربرد فیوچرز در امان بودن از نوسانات قیمتی است. در این نوع معامله کاربران می‌توانند از نوسان‌ها و تغییرات ناگهانی قیمت کسب درآمد کنند. هرچند که گاهی ضررهای اندکی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد، اما میزان سوددهی آن بسیار بیشتر است. همچنین کاربران می‌توانند با استفاده از این روش پیش‌بینی‌های حدودی در مورد آینده یک ارز داشته باشند.

علاوه بر آن، کاربرانی که از این پلتفرم برای معاملات ارزی خود استفاده کنند می‌توانند دیدگاه‌های متفاوت‌تری نسبت به معاملات و بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند. آنها به مرور زمان درک بهتری نسبت به زمان خرید و فروش هر ارز پیدا کرده و تجارب بسیار سودمندی را به دست می‌آورند.

تفاوت فیوچرز با اسپات

اسپات نوع دیگری از معاملات ارزی است که در زمان مشخصی انجام می‌شود. اما این نوع معامله تفاوت مشخصی با فیوچرز دارد. در قرارداد آتی کاربران توافقات خود درمورد قیمت، نوع ارز، میزان ارز و زمان آن را از پیش تعیین می‌کنند، اما در معامله اسپات کاربران خرید خود را در لحظه انجام می‌دهند. درواقع آنها برای ثبت معاملات خود زمان را به وقفه نمی‌اندازند.

قراردادهای آتی

برخلاف معاملات آتی، در خرید اسپات کاربران ارز موردنظر را در هر لحظه‌ای که دوست داشته باشند و باتوجه به نرخ روز، خریداری کرده یا به فروش می‌رسانند.

 

انواع معاملات فیوچرز

معاملات آتی دارای پلتفرم‌های مختلفی هستند. کاربرانی که قصد استفاده از این نوع معامله را دارند، می‌توانند با توجه به موقعیت و بودجه مالی خود، پلتفرم مناسبی را برای معاملات ارزی انتخاب کنند:

معاملات استاندارد فیوچرز

این نوع معاملات رسمی‌ترین و اصلی‌ترین نوع قرارداد آتی است. درواقع در این نوع معامله تمام اطلاعات ارز موردنظر، برای مثال بیت کوین به‌صورت دقیق و روشن ذکر می‌شود. برای مثال موضوعاتی مانند تاریخ انقضاء و تسویه، قیمت ارز، میزان ارز و زمان تحویل آن به‌صورت دقیق بیان شده و طرفین معامله باید طبق توافقنامه آن را انجام دهند.

معاملات فیزیکی فیوچرز

معاملات فیزیکی آتی بسیار ساده و البته امن است. در این نوع معامله ارز خریداری‌شده در تاریخ تسویه به شخص خریدار تحویل داده می‌شود. به زبان ساده‌تر، هیچ ارزی پیش از زمان تحویل بین خریدار و فروشنده جابه‌جا نمی‌شود، بلکه درست در زمانی که طرفین معامله توافق کرده‌اند، ارز موردنظر به کیف پول ارز دیجیتال خریدار منتقل می‌شود. این شیوه از امنیت و گردش مالی بیشتری برخوردار است.

معاملات دائمی فیوچرز

در این نوع معامله سرمایه‌گذار می‌تواند برای همیشه ارز موردنظر خود را فقط با تغییر زمان و تاریخ خریداری کند. مگر اینکه بخواهد نوع ارز یا سبک خریداری آن را تغییر دهد. همچنین در پی انتخاب پلتفرم معاملات دائمی فیوچرز، کاربر ملزم به پرداخت کارمزد است، اما مثبت‌ترین نکته آن این است که نگرانی بابت معاملات خود ندارد، زیرا این سبک از معاملات به‌صورت خودکار تمدید می‌شود.

 

چگونه می‌توان از معاملات فیوچرز استفاده کرد؟

چگونه از فیوچرز استفاده کنیم

کاربران می‌توانند برای استفاده از این پلتفرم به انواع صرافی‌های معتبری که ارائه‌دهنده این قابلیت هستند مراجعه کنند. پس از مراجعه، نام آنها و درخواست‌شان در لیست معاملات آتی قرار گرفته و در صورت حضور خریدار یا فروشنده موردنظر، توافقنامه بین آنها قید خواهد شد. لازم به ذکر است که به‌علت قوانین وضع‌شده، صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران فعلاً از این معاملات پشتیبانی نمی‌کنند.

احراز هویت در معاملات فیوچرز

تمامی کشورهایی که در زمینه ارزهای دیجیتال یا بازارهای اقتصادی فعالیت دارند، به سبب افزایش امنیت و حفظ دارایی کاربران خود، قوانین مشخصی را برای سرمایه‌گذاران تعیین کرده‌اند. یکی از قوانینی که در کشور ایران تصویب شده انجام فرایند احراز هویت است. در این فرایند کاربران باید پیش از معاملات ارزی خود، تمام اطلاعات شخصی خود را به ثبت برسانند.

انجام معاملات ارزی فقط به شرط انجام فرایند احراز هویت قابل ثبت است. درواقع اگر کاربری این فرایند را انجام ندهد، معامله او در صرافی به ثبت نمی‌رسد. در معامله آتی نیز روال به همین صورت است. کاربرانی که قصد دارند از این قابلیت استفاده کنند باید فرایند احراز هویت را در صرافی مدنظر خود انجام دهند.

قرارداد آتی، قبول یک ریسک!

همانطور که گفتیم در معاملات آتی امکان سود و ضرر وجود دارد. اما یکی از مزیت‌های این معامله که کمتر به آن توجه شد، افزایش روحیه ریسک‌پذیری بود. ویژگی که برای کاربران بازار ارزهای دیجیتال به‌شدت موردنیاز است. درواقع کاربران این بازار باید بتوانند در معاملات خود ریسک کنند. زیرا بازارهای اقتصادی هیچگاه دارای ثبات قیمتی نیستند.

هنگامی که کاربری از پلتفرم فیوچرز برای معاملات خود استفاده می‌کند، درواقع قبول کرده که حتی در غیرممکن‌ترین حالت، کوچک‌ترین میزان ضرر را هم متحمل شود. به همین سبب استفاده از قراردادهای آتی میزان ریسک‌پذیری را در سرمایه‌گذاران افزایش می‌دهد.

تفاوت فیوچرز با مارجین

معاملات فیوچرز شامل قرارداد خرید یا فروش یک ارز خاص با قیمت و تاریخ از پیش ‌تعیین‌شده است، درحالی‌که معاملات مارجین شامل استقراض وجه از یک صرافی برای خرید و فروش یک دارایی می‌شود. شباهت بسیاری بین معاملات فیوچرز و مارجین وجود دارد، ‌ از این نظر که در هر دو آنها می‌توان از اهرم استفاده کرد. معاملات مارجین نوعی از معاملات اسپات هستند و مانند معاملات فیوچرز قابلیت پشتیبانی از اهرم را هم دارند.

در معاملات مارجین، برای کسب سود بیشتر می‌توان از اهرم استفاده کرد اما نسبت به فیوچرز خیلی کمتر است. معاملات آتی اهرم ۱۲۵ هم دسترسی دارند اما در معاملات مارجین حداکثر اهرم در دسترس، ۱۰ است.

در کدام صرافی می‌توانیم معاملات فیوچرز داشته باشیم؟

کاربران صرافی تبدیل می‌توانند در محیطی امن و در بازارهای متنوع معاملات فیوچرز را آغاز کنند و از مزایای این نوع معاملات بهره‌مند شوند. در بخش معامله‌دار صرافی تبدیل می‌توانید هم از افت بازار و هم رشد بازار در ۳۵ بازار معاملاتی تتری و تومانی با اهرم ۱۰ سود دریافت کنید.

اهرم یا لوریج در معاملات فیوچرز دقیقاً چیست؟

اهرم (Leverage) در معاملات فیوچرز به ‌معنای مقدار سرمایه‌ای است که از صرافی قرض می‌گیریم تا از آن در معاملات خود استفاده کنیم. در حقیقت، با استفاده از اهرم می‌توانیم با چندبرابر سرمایه خود وارد معامله شویم.

اهرم

اهرم میزان توان معامله‌گر در معاملات فیوچرز  را افزایش می‌دهد و به او اجازه می‌دهد که با مقداری بیشتر از سرمایه اولیه خود به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازد. برای مثال، چنانچه موجودی حساب شما ۱۰۰ دلار باشد و شما قصد داشته باشید یک موقعیت معاملاتی با ارزش ۱۰۰۰ دلار را باز کنید، می‌توانید از اهرم ۱۰ استفاده کنید. به همین ترتیب شما می‌توانید سود چندبرابری در معاملات خود دریافت کنید.

معامله فیوچرز برای کدام دسته از کاربران ارزهای دیجیتال مفید است؟

معاملات فیوچرز برای آن دسته از کاربرانی که دانش، مهارت، نظم، صبر و ریسک‌پذیری بالایی در زمینه معاملات ارز دیجیتال دارند، مناسب است. کاربرانی که در طول روز زمان مناسبی در اختیار دارند و می‌توانند سرمایه خود را مدیریت کنند می‌توانند سود خوبی از این بازار کسب کنند.

مفاهیم اولیه که در مورد فیوچرز باید بدانید

پیش از آنکه معاملات فیوچرز را آغاز کنید، باید با اصطلاحات رایج و اولیه آن آشنا شوید. در ادامه به بررسی این اصطلاحات می‌پردازیم.

اهرم (Leverage)

اهرم (Leverage) در معاملات فیوچرز به ‌معنای مقدار سرمایه‌ای است که از صرافی قرض می‌گیریم تا از آن در معاملات خود استفاده کنیم. در حقیقت، با استفاده از اهرم می‌توانیم با چندبرابر سرمایه خود وارد معامله شویم.  میزان لوریج بسته به نوع صرافی که انتخاب می‌کنید می‌تواند متغیر باشد.

لیکویید شدن (Liquidation)

هنگامی‌ که در معاملات فیوچرز بخشی از دارایی یا تمام آن را در پوزیشن از دست می‌دهیم، لیکویید می‌شویم. تریدرها برای ورود به یک معامله، به سرمایه اولیه نیاز دارند که به عنوان وثیقه از آن استفاده کنند. چنانچه پیش‌بینی معامله‌گر از بازار اشتباه باشد، با رسیدن سرمایه به یک عدد خاص معامله صورت خودکار بسته می‌شود و سرمایه شما صفر می‌شود. با این اتفاق لیکویید شدن گفته می‌شود.

حداقل وجه تضمین (Initial Margin)

وجه تضمین اولیه، هزینه‌ای است که طرفین معامله فیوچرز پیش از عقد قرارداد ملزم به پرداخت آن هستند. این مبلغ به‌عنوان وثیقه و برای جلوگیری از پشیمان شدن دو طرف معامله از انجام قرارداد دریافت می‌شود. هر چه‌قدر میزان وجه تضمین اولیه بیشتر باشد، اهرم موجود کمتر و در نتیجه حاشیه امن اولیه بیشتر خواهد بود.

سود باز (Open Interest)

به میزان سرمایه‌ای که به بازار تزریق و از آن خارج می‌شود، سود باز می‌گویند. ازاین‌رو، هنگامی‌ که سرمایه هنگفتی وارد بازار فیوچرز یک صرافی ارز دیجیتال می‌شود، سود باز افزایش می‌یابد. برعکس این موضوع نیز صادق است. اگر می‌خواهید سود باز را حساب کنید باید حاصل جمع تمام پوزیشن‌های باز را از پوزیشن‌های بسته کسر کنید.

فاندینگ ریت (Funding Rates)

فاندینگ ریت به مقدار پول یا سودی گفته می‌شود که معامله‌گران بر اساس اختلاف به وجود آمده، پرداخت و یا دریافت می‌کنند. میزان این پرداختی بر اساس نرخ بهره و حق بیمه به دست می‌آید. این نرخ‌ها اغلب توسط صرافی‌ها و بازارها برای جلوگیری از هرگونه اختلاف در قیمت هر یک از رمزارزها استفاده می‌شود.

صندوق بیمه (INSURANCE FUNDS)

شبکه‌های ایمنی که از معامله‌گران در برابر زیان‌های احتمالی محافظت می‌کنند، صندوق‌‌های بیمه محسوب می‌شوند. به‌طوری‌که در برخی مواقع معامله‌گران ممکن است بیش از آنچه دارند، از دست بدهند. صندوق‌های بیمه جهت جلوگیری از ضررهای جامعه رمزنگاری شده استفاده می‌شود. در این شرایط از سود معامله‌گران سودآور برای پوشش خسارت معامله‌گران ورشکسته استفاده می‌شود.

ریسک‌های معامله فیوچرز

معاملات فیوچرز نیز همانند دیگر انواع معاملات ریسک‌های خاص خود را دارد. در ادامه به دو مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

استفاده نادرست از اهرم

معامله‌گران فیوچرز باید بدانند که اهرم همانند شمشیر دو لبه عمل می‌کند. استفاده از این ابزار در معاملات علاوه‌ بر اینکه سود و بازدهی را افزایش می‌دهد، درصورتی‌که در شرایط نامناسب به‌کار برود می‌تواند میزان زیان را تا حد بسیاری افزایش دهد. بنابراین، با دانش کافی و بررسی شرایط بازار باید از این ابزار استفاده کرد.

حساسیت زیاد بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال نیز همانند سایر بازارهای مالی با نوسانات بسیاری روبه‌رو می‌شود. باید دانست که این بازار تحت‌تأثیر عوامل گوناگونی مانند مسائل سیاسی، اقتصادی و نظرات افراد مشهور قرار دارد. ازاین‌رو، پیش‌بینی عملکرد این بازار امری دشوار محسوب می‌شود و ممکن است در آینده کاملاً برخلاف انتظارات کاربران عمل کند.

معامله فیوچرز ارز دیجیتال برای چه کسانی مناسب است؟

هر فرد علاقه‌مند به ترید ارز دیجیتال می‌تواند معاملات فیوچرز را در صرافی شروع کند. این ابزار مالی مناسب افرادی است که در درجه اول ریسک‌پذیری بالایی دارند و خواهان کسب سود بیشتر از بازار کریپتو هستند. چنانچه تریدرها روند بازار را اشتباه پیش‌بینی کنند، سرمایه آنها در معرض خطر بزرگی قرار می‌گیرد.

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که دانش و تجربه زیادی در بازار دارند می‌توانند ریسک‌های معاملات فیوچرز را کاهش و میزان بازدهی سرمایه را افزایش دهند. همچنین افرادی که می‌خواهند در بازه زمانی کوتاه از تغییرات بازار سود کسب دریافت کنند می‌توانند از معاملات آتی بهره ببرند. آنها با پیش‌بینی صحیح آینده یک دارایی در کوتاه‌مدت، میزان سودهای خود را افزایش می‌دهند.

معاملات فیوچرز به زبان ساده، مناسب افرادی است که توانایی تحمل ریسک بالایی دارند، ‌ از سرمایه کافی برخوردارند، ‌تجربه و مهارت بالایی دارند و می‌توانند سرمایه خود را مدیریت کنند. در مقابل افرادی که در کنترل عواطف و هیجانات خود موفق نیستند، توانایی مدیریت ریسک و سرمایه در بازارهای ارز دیجیتال را ندارند و همچنان به کسب دانش و اطلاعات بیشتری نیاز دارند، شاید معاملات فیوچرز چندان هم برای آنها مناسب نباشد.   

 

کلام پایانی

امروزه بازارهای خریدوفروش ارز دیجیتال به یکی از بزرگ‌ترین بازارهای دنیا تبدیل شده‌اند. این بازارها تأثیر زیادی در رونق اقتصاد کشورهای مختلف داشتند، به همین سبب از اهمیت زیادی برخوردار‌ند. برنامه‌نویسان بازار ارزهای دیجیتال برای ارتقا بازار خود، پلتفرم‌ها و قابلیت‌های متعددی را ارائه می‌دهد. قرارداد آتی نیز یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین پلتفرم‌هایی است که به کاربران در افزایش سود و درآمد کمک می‌کند. پس اگر سرمایه‌گذار ریسک‌پذیری هستید، انتخاب معاملات فیوچرز یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیز‌ترین اتفاقی است که برای شما رقم می‌خورد.

 

 

دیدگاه‌ها (2)

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه