Skip to content
top banner

انواع استراتژی‌ خرید بیت کوین ؛ آشنایی با استراتژی های مختلف ارز دیجیتال

در
خواندن در ۴ دقیقه

بیتکوین مدت‌ها است که بازارهای معاملاتی سنتی و مدرن را تحت تأثیر خود قرار داده است. بسیاری از فعالین بازار به‌دنبال کسب سود و درآمدی مطمئن از این ارز دیجیتال هستند. در دهه گذشته، استراتژی‌های مختلفی برای خریدوفروش بیتکوین در رسانه‌های اجتماعی معرفی شده است، اما هیچ‌کس نمی‌داند که کدام استراتژی‌ها برای پادشاه رمز ارزها کاربرد دارد.

از زمانی که بیتکوین روند نزولی خود را شروع کرده است، بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فرصت این را پیدا کرده‌اند تا به‌جای دنبال کردن روندهای قیمتی مقالات علمی راجع به استراتژی‌های خرید و فروش بیت کوین را مطالعه کنند تا درروندهای بعدی دچار ضررهای ناگهانی نشوند.

امروز قصد داریم که چند استراتژی پرطرفدار و مطمئن را به شما عزیزان معرفی کنیم که امتحان خود را در برهه‌های زمانی مختلف پس داده‌اند. این استراتژی‌ها شامل: استراتژی‌های کوتاه‌مدت، بلندمدت، میان‌مدت می‌شوند.

اما قبل از معرفی استراتژی‌ها باید به مدیریت سرمایه اشاره کنیم که در تمام استراتژی‌ها باید به آن توجه شود. با ما همراه باشید.

مدیریت سرمایه

معامله شاخص‌های اصلی هر بازار مانند بیتکوین در ارز دیجیتال به معنای خریدوفروش دارایی است. اگر در بازارهای ارز دیجیتال با اصول درست و محکم معاملات انجام شوند، معامله‌گران سود زیادی را به دست می‌آورند و اگر این اصول دچار خطا شوند، ضررهای جبران نا‌پذیری را به معامله‌گران وارد می‌کنند.

ارزهای دیجیتال نیز مانند سایر دارایی‌ها از ارزش بسیاری برخوردارند و باید با استفاده از مدیریت سرمایه مناسب از آن‌ها حفاظت کرد. یک استراتژی مدیریت سرمایه مناسب بیشترین بازدهی با کم‌ترین ریسک را به معامله‌گران ارائه می‌دهد. به زبانی ساده، استراتژی مدیریت سرمایه نحوه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را مشخص می‌کند تا معامله‌گران دید مناسب‌تری نسبت به بازار داشته باشند. در ادامه به تعریف دقیقی از مدیریت سرمایه می‌پردازیم تا با این مفهوم بیشتر آشنا شوید.

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال چیست؟

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال به عملی گفته می‌شود که معامله‌گران با خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال سبد سرمایه‌گذاری خود را مدیریت می‌کنند تا ارزش سبد در مسیر رشد قرار گیرد. مدیریت سرمایه روش جدیدی نیست، اما از زمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته که بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جذب کرده است.

قاعده کلی در مدیریت سرمایه این است: بیشتر از توان مالی معامله‌گر ریسک نباید صورت بگیرد. این جمله به این معناست که معامله‌گران باید بازه زمانی معقولی را با توجه به میزان سرمایه خود در نظر بگیرند. مدیریات سرمایه به سه شاخه اصلی تقسیم می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره مختصری می‌کنیم:

  • مدیریت ریسک: مدیریت ریسک در تمامی بازارهای مالی امری ضروری است. مدیریت ریسک به معنای شناسایی، تحلیل و پاسخ به عواملی است که باعث ضرر و زیان معامله‌گران می‌شود. مدیریت ریسک در بلندمدت تاثیر خود را نشان می‌دهد و به‌زودی آثار آن مشخص نمی‌شود.
  • مدیریت اصل سرمایه: یکی از مهم‌ترین نکات مدیریتی مدیریت اصل سرمایه است. در مدیریت اصل سرمایه مهم‌ترین نکته این است که اصل سرمایه دچار ضرر نشود.
  • مدیریت سبد ارزهای دیجیتال: مدیریت سبد ارز دیجیتال نیز جزو سه حوزه برتر مدیریت سرمایه محسوب می‌شود. این مدیریت سبد هم در تنوع ارزهای دیجیتال موجود و هم در مدت زمان نگه‌داری آن‌ها نقش دارد.

برنامه‌های زیادی برای مدیریت سرمایه در سطح بازار وجود دارند. معامله‌گران می‌توانند از این برنامه‌ها برای مدیریت سبد سرمایه‌گذاری خود استفاده کنند تا از آگاهی بیشتری نسبت به دارایی‌های خود بهره‌مند شوند. اطلاعاتی که برنامه‌های مدیریت سرمایه در اختیار کاربران قرار می‌دهد آنان را قادر می‌سازد تا در همه معاملات و سرمایه‌گذاری‌های خود تصمیمات بهتری بگیرند.

استراتژی کوتاه‌مدت

استراتژی کوتاه‌مدت در مقایسه با دیگر استراتژی‌ها از محبوبیت و جذابیت بیشتری برخوردار است. این استراتژی از حرکات کوچک بازار استفاده می‌کنند تا معامله‌گر در کوتاه‌مدت به سود برسد. در ادامه بررسی جامع و کاملی نسبت به این استراتژی و انواع آن انجام خواهیم داد.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

استراتژی کوتاه‌مدت به چه معنا است؟

استراتژی کوتاه‌مدت معاملاتی را شامل می‌شود که از چند ثانیه تا چند روز طول می‌کشند. استراتژی‌های سنتی مانند خرید و نگه‌داری بسیار زمان‌بر هستند و معامله‌گران کم‌صبر برای دست‌یابی به سود نمی‌توانند هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها زمان صرف کنند.

استراتژی کوتاه‌مدت معاملاتی را شامل می‌شود که از چند ثانیه تا چند روز طول می‌کشند.

استراتژی کوتاه‌مدت بررسی تغییرات قیمتی را جایگزین عوامل بنیادی کرده است. این استراتژی سعی می‌کند تا از تغییرات قیمتی سریع بازار سود ببرد؛ درنتیجه تنها اخبار پیرامون شرکت، اندیکاتورهای تکنیکالی و رویدادهای سیاسی را بررسی می‌کند.

استراتژی کوتاه‌مدت همچنین بانام استراتژی زنده نیز شناخته می‌شود؛ چراکه درگیری معامله‌گر با بازار در این نوع استراتژی بسیار بالا است و هرلحظه باید تغییرات قیمتی را بررسی کند. معامله‌گرانی که از استراتژی‌های بلندمدت استفاده می‌کنند، عموماً دارایی‌هایی را با حجم زیاد می‌خرند تا در بلندمدت سود بسیار زیادی را کسب کنند؛ اما معامله‌گران کوتاه‌مدت نیازی به سرمایه سنگین ندارند و گاهی با استفاده از ابزارهای مشتقه بدون سرمایه وارد معامله می‌شوند و پس از کسب سود از آن خارج می‌شوند.

انواع معاملات با استراتژی کوتاه‌مدت

استراتژی کوتاه‌مدت انواع مختلفی دارد که معامله‌گران با توجه به روحیات و توانایی‌های خود یکی از این استراتژی‌ها را برای خود برمی‌گزینند. این استراتژی‌ها معاملات را در بازه زمانی از چند ثانیه تا چند روز قرار می‌دهند:

اسکلپینگ

بیتکوین به‌دلیل اینکه دارایی نوپایی است، در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر از یک ساعت نوسانات بسیاری دارد. اسکلپرها در چند ثانیه تا چند دقیقه معامله خود را انجام می‌دهند. آن‌ها از کوچک‌ترین تغییرات قیمتی سود می‌برند. این استراتژی کوتاه‌مدت‌ترین استراتژی معاملاتی بیتکوین شناخته می‌شود.

هدف استراتژی اسکلپینگ ورود و خروج از معامله در کم‌ترین زمان ممکن است. اسکلپرها بیشترین سود را در بازه‌های زمانی کم‌تر از چند دقیقه می‌خواهند. سود اصلی این استراتژی در تعداد بالای آن‌ها است، درحالی‌که سود هر معامله مقدار بسیار ناچیزی است. اسکلپرها همواره سود را سریعاً برداشت می‌کنند و از ضرر جلوگیری می‌کنند تا ضریب برد به باخت بالا نگه دارند.

اسکلپینگ نیاز به‌وقت و زمان زیادی دارد و برای معامله‌گران پاره‌وقت مناسب نیست. اسکلپرها فرکانس معاملات را بالا انتخاب می‌کنند تا چندین سفارش در کم‌تر از یک دقیقه انجام شود. اسکلپرها این روش را سودآور اما پرخطر می‌دانند. اسکلپرها باید از کارمزد معاملات آگاه باشند تا این هزینه‌ها سود آن‌ها را کاهش ندهد.

معاملات روزانه

معاملات روزانه در پایان یک روز بسته می‌شوند و معاملات به روز بعد انتقال پیدا نمی‌کند. این استراتژی نیز در دسته استراتژی‌های کوتاه‌مدت قرار می‌گیرد؛ چراکه از حرکات کوچک بازار و معاملات مکرر در طول روز سود خود را کسب می‌کند.

در معاملات روزانه ورود و خروج از معاملات باید سریع و کارآمد باشد. حتی در یک روز معاملاتی نیز نوسانات زیاد می‌توانند خطرآفرین باشند. فضای سودآور معاملات روزانه و فرصت مناسب برای باز کردن و بستن معاملات یکی از ویژگی‌های جذاب معاملات روزانه است.

معاملات روزانه در پایان روز بسته می‌شوند تا از ضرر و زیان‌هایی جلوگیری کنند که ممکن است هنگام خواب به معامله‌گر وارد شود. معمولاً بزرگ‌ترین تغییرات قیمتی در زمانی رخ می‌دهد که بیشتر مردم دنیا در خواب هستند، چراکه بازارهای مالی و ساعات اداری در آمریکا دقیقاً مصادف با زمان خواب مردم آسیا و اروپای شرقی است.

معاملات سوئینگ

معامله‌گران سوئینگ اهداف بلندمدت‌تر از یک روز را در نظر می‌گیرند که چندین روز تا چندین هفته طول می‌کشد. این استراتژی بلندمدت‌ترین نوع استراتژی‌های کوتاه‌مدت است، چراکه برخی از استراتژی‌های میان‌مدت نیز در این استراتژی کاربرد دارند.

معامله‌گران سوئینگ اهداف بلندمدت‌تر از یک روز را در نظر می‌گیرند که چندین روز تا چندین هفته طول می‌کشد.

معامله‌گران سوئینگ تلاش می‌کنند تا روندی را شناسایی کنند و از افزایش و نزول در حرکت کلی قیمت سود کسب می‌کنند. معامله‌گران سوئینگ اغلب از تحلیل‌های تکنیکال برای شناسایی نقاط ورود و خروج هر معامله تکیه می‌کنند.

معامله‌گران سوئینگ نسبت به روزانه‌ها زمان کم‌تری را صرف تحلیل نمودارها می‌کنند و با استفاده از نوسانات بزرگ حداکثر سود ممکن را به دست می‌آورند. سوئینگ به صورت انحصاری از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کند و روند معاملات را بسیار ساده نشان می‌دهد.

از معایب معاملات سوئینگ نیز می‌توان به بازگشت‌های یک‌شبه اشاره کرد که ضررهای سنگینی را بر روی دست این معامله‌گران می‌گذارد. معامله‌گران سوئینگ معمولاً حرکات بلند‌مدت‌تر را از دست می‌دهند که سود بیشتری دارند، چراکه توجه آنان به معاملات کوتاه‌مدت‌تر است.

معاملات سوئینگ در دسته استراتژی کوتاه‌مدت قرار می‌گیرد، اما هیچ بازه زمانی آن را محدود نمی‌کند. معاملات سوئینگ می‌توانند در دسته استراتژی‌های بلندمدت نیز قرار گیرند، چراکه ممکن است تا هفته‌ها ادامه داشته باشند.

استراتژی میان‌مدت

تحقیقات نشان می‌دهند که از هر ۵ نفر معامله‌گر روزانه تنها ۱ نفر معاملات خود را در طول روز با موفقیت می‌بندد و از هر ۱۰۰ نفر تنها یک نفر به‌قدری به معاملات روزانه مسلط است که از آن به‌عنوان درآمد گذران زندگی نگاه کند. معامله‌گران ترجیح می‌دهند از استراتژی‌های بلندمدت‌تر از روزانه استفاده کنند تا هم ضریب موفقیتشان بالاتر رود و سود مطمئن‌تری کسب کنند.

در استراتژی‌های میان‌مدت از تحلیل‌های فاندامنتال برای انتخاب سهم و از تحلیل‌های تکنیکال برای شناسایی نقطه ورود و خروج استفاده می‌کنیم. این استراتژی بازده سرمایه‌گذاری را تا میزان زیادی بالا می‌برد، چراکه سود حاصل می‌تواند با دیگر سهم‌های در حال رشد ترکیب شود. در ادامه به دو استراتژی معروف میان‌مدت اشاره می‌کنیم:

معاملات موقعیت

برخی معاملات موقعیت را استراتژی کوتاه‌مدت می‌دانند، اما از آنجایی برخی از موقعیت‌ها تا هفته‌ها و ماه‌ها طول می‌کشند، کارشناسان این استراتژی را در دسته میان‌مدت‌ها گذاشته‌اند. معاملات موقعیتی از نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه در ترکیب با روش‌های دیگر استفاده می‌کنند. این معاملات بسته به نوع روند از چند هفته تا چند ماه ادامه خواهند داشت.

معامله‌گران موقعیت همواره به‌دنبال سوارشدن بر موج روند صعودی یا نزولی هستند که به سمت قله‌ها یا قعرهای بالاتر یا پایین‌تر می‌رود. معامله‌گران جهت حرکت بازار را تعیین می‌کنند، اما سعی می‌کنند هیچ سطح قیمتی خاصی را پیش‌بینی نکنند.

معاملات موقعیت اغلب استرس کم‌تری نسبت به استراتژی‌های کوتاه‌مدت دارد. این معاملات بسیار آسان و با اهرم‌های کم انجام می‌شوند. تحلیل‌های معاملاتی با کاملاً با ابزارهای تکنیکال انجام می‌شود. درعین‌حال، معامله‌گران باید پشتوانه تحلیل تکنیکال قوی داشته باشند تا از این استراتژی بهره‌مند شوند. در بیشتر مواقع، شناسایی موقعیت خوب نیاز به‌صرف زمان و صبر بسیاری است. درنهایت، ممکن است نوسان‌های کوچکی سود را به ضرر تبدیل کنند.

زمان‌بندی بازار

این استراتژی یکی از چالش‌برانگیزترین استراتژی‌های میان‌مدت است. معامله‌گران در این استراتژی قیمت کف و سقف بازار را پیش‌بینی می‌کنند. زمان‌بندی بازار در دو روند نزولی و صعودی استفاده می‌شود. اگر زمان‌بندی معامله‌گر درست باشد، این استراتژی سود بسیار مناسبی را به معامله‌گران می‌دهد.

در استراتژی زمان‌بندی بازار، باید نمودارهای ساعتی، روزانه و هفتگی بررسی شوند تا نتایج مناسب‌تری را به سرمایه‌گذار دهند. این بررسی‌ها باید بسیار دقیق باشند، چراکه کوچک‌ترین خطا در انتخاب نقاط ورود و خروج معامله ممکن است ضررهای سنگینی را برای معامله‌گران به بار بیاورد.

استراتژی بلندمدت

بازار ارز دیجیتال مملو از شک و تردیدهای بسیار است، اما اصولی اساسی در این بازار وجود دارد که شانس موفقیت بلندمدت را افزایش می‌دهد. این نکات معامله‌گران را راهنمایی می‌کند تا با اطمینان بیشتر سرمایه‌گذاری خود را در بلندمدت انجام دهند:

  • نگه‌داری ارزهای دیجیتال سود ساز: ارزهای دیجیتالی که در حال سوددهی هستند و پتانسیل صعود بیشتر را نیز دارند، هرگز نفروشید. ارزهای دیجیتالی که وایت‌پیپر و فاندمنتال قوی دارند و ازلحاظ تکنیکالی نیز لغزشی درروند آنان دیده نمی‌شود، ارزش نگه‌داری زیادی دارند، اما یک نکته را هیچ‌گاه فراموش نکنید: زیاد پایبند به قوانین اولیه نباشید و ارزهای دیجیتال را تنها بر اساس شایستگی آن‌ها انتخاب کنید.
  • فروش ارزهای دیجیتال زیان‌آور: هیچ تضمینی وجود ندارد که ارز دیجیتالی پس از کاهش قیمت مجدداً به قیمت اولیه خود بازگردد. ارزهای دیجیتال دارایی‌های بسیار جدیدی هستند و روندهای ثابت قیمتی به این زودی به خود را نشان نمی‌دهند. بنابراین اگر ارز دیجیتالی با عملکرد ضعیف در سبد سرمایه‌گذاری خود دارید، سریعاً آن را بفروشید تا از زیان بیشتر جلوگیری کنید.

در ادامه با دو روش پرطرفدار در سرمایه‌گذاری بلندمدت شما را آشنا خواهیم کرد که بسیاری از معامله‌گران آنان را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند:

متوسط هزینه دلاری

متوسط هزینه دلاری استراتژی است که تأثیر نوسانات بلندمدت را بر سرمایه‌گذاری کاهش می‌دهد. در این روش مقداری ثابت از سرمایه در فواصل زمانی منظم صرف خرید بیتکوین می‌شود تا قیمت میانگین خرید تعدیل شود. در بازارهای پر نوسان مانند بیتکوین این روش در بلندمدت بسیار عالی است، چراکه در فواصل زمانی ثابت قیمت تغییرات بسیاری می‌کند و در بلندمدت می‌تواند قیمت متوسطی را ازنظر دلاری به معامله‌گر دهد.

اگر روش متوسط هزینه دلاری را برای استراتژی بلندمدت خود انتخاب کردید، حتماً توجه داشته باشید که برنامه خروج از معامله را نیز پی‌ریزی کنید. درصورتی‌که قیمت هدف را انتخاب کرده باشید، برنامه یا راه خروج نیز راحت است.

برای خروج از معامله در استراتژی متوسط هزینه دلاری، سرمایه خود را مجدداً به قسمت‌های مساوی تقسیم کنید و پس از نزدیک شدن بازار به قیمت هدف، دارایی را در دامنه قیمتی مشخص شده بفروشید. در این حالت ریسک عدم فروش در زمان مناسب کاهش پیدا می‌کند.

خرید و نگه‌داری

یکی از قدیمی‌ترین استراتژی‌های بلندمدت خرید و نگه‌داری است که در بازارهای سنتی نیز کاربرد بسیار دارد. اغلب سرمایه‌گذاران از تحلیل‌های بنیادی در پیشبرد این روش استفاده می‌کنند. در این استراتژی سرمایه‌گذار بیتکوین را می‌خرد و برای مدت‌زمان طولانی آن را نگه می‌دارد و پس از گذشت مدتی آن را می‌فروشد.

سرمایه‌گذارانی که از این استراتژی بهره می‌برند، معاملات کم‌تری را نسبت به سایر استراتژی‌ها انجام می‌دهند، درنتیجه کارمزدهای معاملاتی به حداقل می‌رسد. این اتفاق بازده خالص سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد. یکی دیگر از ویژگی‌های مفید این روش انفعال درروند سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاران پس از خرید بیتکوین نیازی به دنبال کردن همیشگی اخبار ندارند و می‌توانند که به زندگی شخصی خود توجه بیشتری کنند. در این روش سرمایه‌گذاران استرس کم‌تری را نیز تجربه می‌کنند.

در ظاهر این روش مورد استقبال بسیاری از معامله‌گران است، اما صبر زیاد در این استراتژی یکی از ویژگی‌های شخصیتی است که سرمایه‌گذار باید داشته باشد. بسیاری از سرمایه‌گذاران ازلحاظ ذهنی توانایی بسیار کمی دارند تا اخبار و حوادث مختلف را تحلیل کنند و با کوچک‌ترین نوسانات رو به پایین دارایی خود را می‌فروشند. این رویداد موجب می‌شود تا آنان از سودهای بلندمدت جا بمانند و تنها ضررهای دوره‌ای دریافت کنند.

سخن پایانی

قبل از انتخاب نوع استراتژی برای معاملات بیتکوین یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که کاملاً خود را بشناسید و در مورد توانایی‌های ذهنی، جسمی و شرایط مالی خود اطلاعات کافی و واقعی داشته باشید. معامله‌گران و سرمایه‌گذارانی که اطلاعات کافی نسبت به این موارد ندارند، انتخاب‌های اشتباهی در بازار بیتکوین انجام می‌دهند که باعث از دست رفتن سرمایه آنان می‌شود.

نکته دیگری که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بیتکوین باید در نظر بگیرند این است که پادشاه رمز ارزها هرچند در مدت کوتاه فعالیت خود عملکرد بسیار مناسبی از خود به‌جای گذاشته است، اما همچنان دارایی ناپایدار در نظر گرفته می‌شود و در معاملات باید تمام جوانب احتیاط را رعایت کرد.

استراتژی‌های معرفی شده در بالا همگی از معروف‌ترین و خوش‌نام‌ترین استراتژی‌های بازار بیتکوین هستند که هرکدام به شکلی جداگانه در روندهای مختلف بیتکوین امتحان خود را پس داده‌اند. انتخاب هر یک از استراتژی‌ها بستگی به نظر کاربر و شرایط بازار دارد که پس از تحقیقات فراوان انجام خواهد شد.

شما عزیزان نیز می‌توانید در قسمت نظرات سایر استراتژی‌ها را معرفی کنید که در این مقاله آورده نشده‌اند و تجربیات خود را نسبت به استفاده از هر یک از استراتژی‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه