تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توانیم از این روش تحلیلی برای انتخاب بهترین رمزارزهای بازار و سرمایه‌گذاری شگفت‌انگیز در این بازار استفاده کنیم؟ تحلیل فاندامنتال که به تحلیل بنیادی ارز دیجیتال نیز معروف است، یک سبک کاربردی و حرفه‌ای برای انتخاب بهترین توکن‌های بازار کریپتوکارنسی است که البته سابقه استفاده از آن به سال‌ها قبل از پیدایش این بازار برمی‌گردد. از این روش تحلیلی در بازار بورس جهانی نیز استفاده می‌شود و قدرت آن به همه ثابت شده است. در تبدیل به دنبال معرفی بهترین و کاربردی‌ترین تکنیک‌های تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال به شما عزیزان هستیم. این تکنیک‌ها می‌توانند شما را در این بازار نجات دهند و به سرمنزل مقصود برسانند.

برای مشاهده قیمت ارز دیجیتال، به صرافی تبدیل مراجعه کنید.

چکیده

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟

ارزیابی پارامترهای مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال و مقایسه ارزش ذاتی یک رمزارز با قیمت فعلی آن در بازار تحلیل فاندامنتال است.

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی ارز دیجیتال؟

تحلیل فاندامنتال در واقع همان تحلیل بنیادی است که در بازار بین‌المللی از اصطلاح فاندامنتال برای آن بیشتر استفاده می‌شود.

پارامترهای مؤثر در تحلیل بنیادی ارز دیجیتال چیست؟

پارامترهای بسیار زیادی مانند تیم توسعه‌دهنده، اهداف و کاربردها، تعداد توکن‌های در گردش، ارزش بازار، حجم معاملات، میزان محبوبیت و مواردی ازاین‌دست در این روش تحلیلی تأثیر دارند.

تحلیل فاندامنتال بهتر است یا تکنیکال؟

هر دو روش تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال کاربردهای خاص خود را داشته و باید از هر دو این روش‌ها برای بالاتر بردن راندمان معاملات در این بازار استفاده کرد.

 

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال چیست؟

قبل از هر چیزی باید یک تعریف ساده از تحلیل بنیادی یا فاندامنتال داشته باشیم. هر چند قرار نیست تعریف این روش تحلیلی قدرت معاملاتی شما را افزایش دهد، اما برای یک آموزش اصولی لازم است تا شما روش‌ها را به صورت مفهومی درک کنید. تحلیل بنیادی در واقع محاسبه ارزش ذاتی یک دارایی و مقایسه آن با قیمت فعلی آن در بازار است. در این روش کاربر دائماً با تحلیل پارامترهای مؤثر بر ارزش ذاتی و قیمت دارایی موردنظر سروکار دارد.

فرض کنید که شما به دنبال خرید یک لپ‌تاپ هستید که قیمت آن در اکثر فروشگاه‌ها در حدود ۲۰ میلیون تومان است. با گذر از چند فروشگاه این قیمت به صورت میانگین به دست شما رسیده و می‌دانید که برای خرید لپ‌تاپ موردنظرتان باید این حدود هزینه پرداخت کنید. حالا اگر فروشگاهی آن را با قیمت ۱۸ میلیون تومان به شما عرضه نماید، می‌تواند یک خرید عالی برای شما باشد، زیرا لپ‌تاپ را ۲ میلیون تومان کمتر از ارزش ذاتی آن خریده‌اید. این تکنیک در واقع همان تحلیل بنیادی است که ما دائماً در زندگی روزمره نیز از آن استفاده می‌کنیم.

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال همان استفاده از تکنیک‌های تحلیلی بنیادی برای ارزیابی و تعیین ارزش ذاتی رمزارزها در بازار کریپتوکارنسی است. در این روش شما باید با ارزیابی فاکتورهای مختلف مؤثر بر قیمت یک توکن و مقایسه این قیمت با قیمت لحظه‌ای تعیین کنید که آیا خرید توکن موردنظر برای شما ارزشمند است یا خیر؟ البته در بازار حرفه‌ای مانند کریپتوکارنسی نیاز به بررسی پارامترهای بیشتری خواهید داشت و پیچیدگی‌های این روش کمی بیشتر است.

مهم‌ترین فاکتورهای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای تحلیل بنیادی ارز دیجیتال شناخت فاکتورهای مؤثر بر قیمت‌ها در این بازار است. به‌عنوان‌مثال اگر به دنبال خرید اتریوم هستید، بایستی فاکتورهای مؤثر بر قیمت اتریوم را مورد بررسی قرار دهید و در نهایت درباره به‌صرفه‌بودن خریدن یا نخریدن اتریوم تصمیم‌گیری کنید. این اتفاق برای تمام توکن‌ها به همین ترتیب رقم می‌خورد. اکثر فاکتورهای مؤثر بر قیمت رمزارزها در بازار نیز مشابه به هم است، اما بااین‌حال ممکن است برای یک توکن، شرایط خاصی نیز وجود داشته باشد. در ادامه سعی می‌کنیم تا اصلی‌ترین و مهم‌ترین این فاکتورها را به شما معرفی نماییم.

اهداف پروژه

هدف از توسعه پروژه ارز دیجیتال ترون چیست؟ توکن شیبا برای چه چیزی به وجود آمده است؟ ارز دیجیتال کاردانو قادر است در آینده چه نقشی برای نسل بشر در دنیای دیجیتال داشته باشد؟ این سؤالات در واقع سؤالاتی است که ما را به سمت بررسی اهداف ناشی از توسعه یک پروژه در بازار ارز دیجیتال می‌رساند. اهداف والاتر و بهتر می‌تواند نشان‌دهنده کیفیت بالاتر یک توکن و احتمال بیشتر صعودی‌شدن قیمت آن در آینده باشد. در عوض اهداف ضعیف یا نبودن اهداف نیز شرایط برعکسی را برای توکن‌ها رقم خواهد زد.

تیم توسعه دهنده

تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال کاردانو در حال حاضر از شناخته‌شده‌ترین افراد در این حوزه است. ارز دیجیتال سندباکس از سوی یک شرکت بسیار بزرگ توسعه بازی‌های کامپیوتری مدیریت و پشتیبانی می‌شود، اما درباره تیم پشتیبانی شیبا چه می‌دانید؟ این روش بررسی نیز به ما کمک می‌کند تا پروژه‌های باکیفیت بازار را از نمونه‌های بی‌کیفیت‌تر تشخیص دهیم. البته شایان‌ذکر است که حتماً باید در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال در نهایت همه جوانب را با هم در نظر بگیرید و صرف ضعف در یک پارامتر نمی‌تواند مبنای تصمیم‌گیری شما باشد.

کاربردهای پروژه

از پروژه ترون می‌توان برای نقل‌وانتقال سایر رمزارزها و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای آنلاین استفاده کرد. استیبل‌کوین تتر بهترین رمزارز برای پرداخت هزینه‌ها و کارمزدها در صرافی‌ها است. ارز دیجیتال اتریوم چه کاربردی دارد؟ از شبکه سولانا چه استفاده می‌توان نمود؟ برای بهره جستن از قراردادهای هوشمند باید سراغ کدام شبکه بلاکچین برویم؟ این دست از سؤالات نیز باید برای رمزارزها مورد ارزیابی قرار گیرد. البته این کاربردها به راحتی روی آینده توکن‌ها نیز تأثیر خواهند داشت و اهمیت بسیار زیادی دارند. با این حساب آن را نیز باید یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تحلیل بنیادی ارز دیجیتال در نظر بگیریم.

حوزه فعالیت و آینده آن

ارز دیجیتال مانا در حوزه گیمینگ کاربرد دارد و با افزایش استقبال از این صنعت در جهان، می‌توانیم امیدوار به افزایش قیمت مانا در بازار هم باشیم. چنین شرایطی برای ارز دیجیتال اجیکس در حوزه هوش مصنوعی صادق است. حوزه فعالیت رمزارزها را نیز باید در چک‌لیست تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال قرار دهید و به آن نیز دقت کنید.

حجم معاملات

حجم معاملات روزانه یک توکن اهمیت بسیار زیادی در تعیین ارزشمندی آن در بازار دارد. این پارامتر حتی می‌تواند توکن‌هایی که فقط با تبلیغات زرد در بازار مطرح شده‌اند را با توکن‌هایی که خرید و فروش واقعی روی آنها بسیار زیاد است، متمایز کند. حجم معاملات روزانه ارزها را می‌توانید در سایت‌های مرجع کریپتوکارنسی مشاهده کنید.

ورود سرمایه گذاران بزرگ

ورود سرمایه‌گذاران بزرگ به شبکه یک رمزارز چه برای سرمایه‌گذاری مستقیم و چه برای خرید و هولد کردن می‌تواند از بهترین نشانه‌های رشد قیمت و ارزشمندبودن آن باشد. در این باره نیز باید اطلاعات آنچین شبکه بلاکچین رمزارز موردنظر خود را تجزیه و تحلیل نمایید.

ارزش بازار

بالاتر رفتن ارزش بازار یک ارز دیجیتال می‌تواند نشانه خوبی برای آن باشد. البته همیشه هم ارزش بازار تحلیل درستی از شرایط یک توکن ندارد، اما بااین‌حال پارامتری مهمی است و باتوجه‌به اینکه رتبه‌بندی توکن‌ها براین‌اساس است، باعث در معرض دید قرارگرفتن رمزارزها در بازار نیز می‌شود. ارزش بازار هر توکن از ضرب‌کردن مجموع سکه‌های در گردش در قیمت لحظه‌ای آن به دست می‌آید.

تعداد سکه ها

تعداد کل سکه‌های در نظر گرفته شده و تعداد سکه‌های در گردش پارامتر مهم دیگری است که می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان رشد توکن‌ها در آینده داشته باشد. این پارامتر را نیز باید در نظر داشته و از آن نیز در تحلیل بنیادی ارز دیجیتال استفاده کنید. توکن‌هایی با تعداد سکه‌های بسیار زیاد معمولاً عرضه زیادی دارند و قیمت آنها خیلی بالا نمی‌رود. در عوض توکن‌هایی با تعداد سکه‌های محدود می‌توانند رشدهای انفجاری داشته باشند.

ورود به صرافی‌های معتبر

لیست‌شدن یک توکن در صرافی‌های معتبر نیز از جمله پارامتر‌های مهم در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال است. این مهم نشان از اعتبار و کیفیت بالاتر پروژه موردنظر دارد. البته این موضوع فقط یکی از پارامترها است و تکیه به آن به تنهایی نمی‌تواند معیار خوبی برای تصمیم‌گیری باشد.

محبوبیت در میان کاربران

میزان محبوبیت یک توکن در میان کاربران بازار ارز دیجیتال پارامتر بسیار مهمی است. تعداد آدرس‌های منحصربه‌فردی که یک ارز دیجیتال را خریداری کرده و نگهداری می‌نمایند و افراد فعال در شبکه، به نوعی می‌تواند حتی رمز ارزی که در سایر پارامترها اصلاً خوب نیست، رشد دهد. نمونه‌های بارز این مهم ارز دیجیتال شیبا و بیبی دوج هستند که با وجودنداشتن یک پروژه خیلی عالی، با رشدهای قابل‌توجهی روبرو شده‌اند.

شاخص‌های تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

شاخص های تحلیل بنیادی / فاندامنتال ارز دیجیتال

 

در این‌ بخش از مقاله سعی می‌کنید تا کاربردی‌ترین شاخص‌های تحلیل بنیادی ارز دیجیتال را به زبان کاملاً ساده برای شما بیان کنیم. با دقت به همین شاخص‌ها و بررسی آنها در زمان تحلیل رمزارزها به راحتی می‌توانید بهترین توکن‌های بازار را برای سرمایه‌گذاری و هولد انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که هر چند ممکن است ما تعاریف ساده‌ای برای هر یک ‌از این شاخص‌ها مطرح کنیم، اما استفاده از آنها کاملاً در بازار کریپتوکارنسی حرفه‌ای است و برای خرید بیت کوین یا سایر آلتکوین‌ها به راحتی می‌توانید از آنها استفاده نمایید.

شاخص مت کالف (Metcalfe)

شاخص مت کالف یک شاخص مقایسه‌ای برای تعیین ارزش ارز دیجیتال‌های مختلف نسبت به یکدیگر است و با این شاخص شما می‌توانید نسبت به اینکه کدام رمزارز کیفیت بهتری دارد، تصمیم‌گیری کنید. استفاده از این شاخص برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال و مقایسه رمزارزها نسبت به هم بسیار ساده است. طبق قانون مت کالف ارزش هر رمزارز با تعداد کاربران فعال در شبکه آن ارتباط نمایی دارد. به این معنی که اگر تعداد کاربران یک رمزارز ۵ نفر باشد، شاخص مت کالف برای آن ۵ به توان ۲ برابر با ۲۵ خواهد بود. این شاخص برای رمز ارزی که تعداد کاربران آن ۶ است، ۳۶ خواهد بود. به همین سادگی شما می‌توانید از این شاخص برای مقایسه رمزارزهای مختلف نسبت به هم و تحلیل بنیادی ارز دیجیتال استفاده کنید.

شاخص نرخ ارزش شبکه به معاملات (NVT)

شاخص بعدی مهم در تحلیل بنیادی ارز دیجیتال شاخص نرخ ارزش شبکه به معاملات یا NVT است. این شاخص نیز فرمول بسیار ساده‌ای دارد و اتفاقاً می‌تواند در تحلیل شرایط آینده رمزارزهای به تریدر کمک کند. برای پیداکردن این شاخص تنها کافی است ارزش کل شبکه یک ارز دیجیتال را بر ارزش تراکنش‌های آن در ۲۴ ساعت گذشته تقسیم کنید. در این حالت دو وضعیت پیش روی شما خواهد بود:

  • اگر NVT برای یک توکن کمتر از ۱۵ باشد، احتمال صعودی بودن آن در آینده بیشتر است.
  • اگر NVT برای یک توکن بیشتر از ۱۵ باشد، احتمالاً در آینده شاهد نزولی شدن قیمت آن خواهیم بود.

افزایش قابل‌توجه این شاخص برای یک ارز دیجیتال اصلاً نشانه خوبی برای آن نیست و می‌تواند هشداری برای دورماندن از معاملات آن باشد.

شاخص MVRV

نسخه به‌روزتر شاخص NVT برای تحلیل بنیادی ارز دیجیتال شاخص MVRV است که البته محاسبه آن برای کاربران با چالش‌هایی روبرو است. در شاخص NVT برای تعیین کل ارزش شبکه یک توکن از ضرب تعداد سکه‌های در گردش آن در قیمت فعلی آن استفاده می‌شود. این محاسبه یک باگ بزرگ دارد و آن هم این است که تمام توکن‌های هیچ ارز دیجیتالی در گردش نیستند و بسیاری از این توکن‌ها ممکن است برای همیشه از بین رفته باشند.

در شاخص MVRV شرایط ارزیابی توکن‌ها دقیقاً مانند NVT است؛ اما این بار باید تعداد سکه‌های در گردش واقعی را برای صورت کسر حساب کنیم. برای دسترسی به این اطلاعات نیاز است تا به اطلاعات طبقه‌بندی بلاکچین رمزارز موردنظر خود دسترسی پیدا کنید که در بسیاری از مواقع چنین امکانی وجود ندارد. البته این شاخص توسط برخی از شرکت‌های خارجی محاسبه شده و در دسترس کاربران ارز دیجیتال قرار می‌گیرد.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI شاخصی دیگری است که می‌توانید در تحلیل بنیادی ارز دیجیتال از آن استفاده کنید. این شاخص روش محاسبه ساده‌ای دارد و نکته بسیار مهمی نیز در آن نهفته است. برای پیداکردن ROI یک توکن باید قیمت اولیه آن در بدو عرضه اولیه در بازار کریپتوکارنسی را از قیمت فعلی آن کم کرده و نتیجه حاصل را تقسیم به همان قیمت اولیه نمایید. ROI به شما نشان می‌دهد که توکن موردنظر از ابتدای ورود به بازار تاکنون چه میزان سود برای سرمایه‌گذاران خود ایجاد کرده است.

این شاخص از این نظر اهمیت دارد که بدانید تمام نکات و پارامترهایی که برای تحلیل فاندامنتال در بالا به آنها اشاره کردیم تا کنون چگونه بوده است و آیا می‌توانیم روی رمزارز موردنظر حساب کنیم یا خیر. وقتی توکنی در تمام طول عمر روند نزولی داشته نباید انتظار یک صعود عالی را از آن داشته باشیم.

شاخص FCAS

یکی دیگر از پارامترهای حرفه‌ای برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال شاخص FCAS است. این شاخص نگاه بسیار ساده‌ای به رمزارزها داشته و استفاده از آن بسیار کاربردی است. در این شاخص بر اساس سه فاکتور نقدینگی، رفتار تیم توسعه‌دهنده و میزان فعالیت کاربران در شبکه یک امتیاز از ۰ تا ۱۰۰۰ به هر رمز ارزی داده می‌شود. با پیداکردن این عدد که می‌توانید آن را در سایت‌هایی مانند کوین مارکت کپ برای تمام رمزارزها در اختیار داشته باشید، حالت‌های زیر رخ خواهد داد:

  • زیر ۵۰۰ نشان از متزلزل بودن توکن موردنظر دارد.
  • ۵۰۰ تا ۶۴۹ احتیاط برای خرید ارز دیجیتال را نشان می‌دهد.
  • ۶۵۰ تا ۷۴۹ شرایط خرید متوسطی را برای توکن موردنظر نشان می‌دهد.
  • ۷۵۰ تا ۸۹۹ نشان از شرایط خوب توکن برای خرید و سرمایه‌گذاری دارد.
  • ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ شرایط عالی را برای آن نشان می‌دهد.

چطور از تحلیل بنیادی استفاده کنیم؟

استفاده از تحلیل بنیادی ارز دیجیتال

باتوجه‌به شاخص‌هایی که در بالا معرفی کردیم، استفاده از تحلیل بنیادی خیلی پیچیده نخواهد بود. کافی است این شاخص‌ها را برای رمزارزهای موردنظر خود به دست آورده و در نهایت گزینه‌هایی را انتخاب کنید که در این شاخص‌ها شرایط خوبی دارند. همچنین سایر پارامترهای فاندامنتالی که در بالا به آنها اشاره کردیم را نیز می‌توانید در تحقیقات خود در نظر گرفته و سرمایه‌گذاری خود را به سمت رمزارزهایی ببرید که کیفیت خوبی در این موارد داشته باشند.

کاربردهای تحلیل فاندامنتال

از تحلیل فاندامنتال می‌توان در موارد مختلفی استفاده کرد. برای تحلیل و بررسی قیمت تمام دارایی‌ها این روش تحلیلی کاربرد دارد. در تحلیل قیمت سکه و طلا، بررسی ارزشمندی خودرو، تحلیل قیمت مسکن و البته تحلیل و ارزیابی ارزش رمزارزها این روش تحلیلی قدرت بالایی داشته و فعالان در بازارهای مالی از آن بهره می‌برند. شما می‌توانید برای ارزیابی ارزشمندی پروژه‌های تعریف شده در بازار ارز دیجیتال از تکنیک‌های تعریف شده در تحلیل بنیادی استفاده کرده و پروژه‌هایی را برای خرید انتخاب کنید که از هر نظر شرایط خوبی داشته باشند. این مهم باعث کاهش قابل‌توجه ریسک سرمایه‌گذاری شما نیز خواهد شد.

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال یا تکنیکال؟

تحلیل بنیادی یا تکنیکال ارز دیجیتال

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال بهتر است یا باید سراغ تحلیل تکنیکال برویم؟ مقایسه‌های بسیار زیادی میان این دو روش تحلیلی برای ارزیابی شرایط آینده رمزارزها شده است؛ اما واقعیت این است که این دو روش قرار نیست نسبت به هم برتری داشته باشند. هر کدام از این روش‌های تحلیلی شرایط خاص خود را داشته و در کنار هم می‌توانند بهترین و باکیفیت‌ترین معاملات را برای تریدرها و هولدرهای بازار ارز دیجیتال رقم بزنند. توصیه ما در تبدیل این است که به جای اینکه دنبال برتر بودن این دو روش نسبت به هم باشید، از نکات حرفه‌ای و عالی هر دو روش در کنار هم برای تحلیل رمزارزها استفاده کنید تا در نهایت شانس موفقیت شما در معاملات بازار ارز دیجیتال بالاتر برود.

 

2 دیدگاه

    1. سلام، روزتان بخیر باشد. مقاله را بروزرسانی می‌کنیم و ان‌شاءالله مقاله‌ای جامع‌تر و کامل‌تر تقدیم‌تون می‌کنیم. سپاس بابت بازخوردی که قرار دادید.

دیدگاهتان را بنویسید