چکیده

نظرتان چیست که یک معامله با سود ۲ دلاری داشته باشید؟ فرض کنید سرمایه 1 میلیون دلاری شما در بازار در یک معامله به سود ۲ دلاری برسد، واقعاً خنده‌دار است که برای این میزان سود، سرمایه هنگفتی را درگیر کنید. احتمالا با هیچ منطقی در هیچ روش معاملاتی این ترید درست نیست؛ اما بیایید که فرض دیگری را به این مثال اضافه کنیم. نظرتان درباره ۵۰ هزار ترید با سود ۲ دلار در یک روز با سرمایه ۱ میلیون دلاری چیست؟ موضوع کمی پیچیده شد. حالا شما روشی پیش روی خود دارید که هر چند سود حاصل از هر معامله در آن ۲ دلار است، اما ۵۰ هزار ترید در یک روز برای شما ایجاد می‌نماید و سود ۱۰۰ هزار دلاری.

بله احتمالا متوجه شدید که ما در حال صحبت درباره معاملات فرکانس بالا هستیم. معاملاتی که با سرعت خیلی زیاد انجام پذیرفته و فقط از ربات‌ معامله‌ گر و الگوریتم‌های کامپیوتری با قدرت پردازش بالا بر می‌آید که البته که شرکت‌های بزرگ، اجراکننده آن در بازارهای مالی مانند ارز دیجیتال هستند. سرمایه‌گذاران بزرگی که به سودهای خیلی کوچک در هر معامله راضی هستند، اما این سودها را در یک بازه زمانی کوتاه چند ۱۰ هزار بار تکرار می‌کنند. قضیه چیست و معاملات با بسامد بالا چگونه اجرا می‌شود؟ در تبدیل به زبان کاملا ساده با هم بررسی می‌کنیم.

معاملات فرکانس بالا

داستان را با یک تعریف ساده اما کامل آغاز می‌کنیم. High-frequency trading با مخفف HFT در برگردان پارسی به معاملات فرکانس بالا تبدیل شده است. HFT یک روش معاملاتی است که در آن از برنامه‌های کامپیوتری فوق‌حرفه‌ای و قدرتمند برای انجام معاملات خیلی زیاد در کسری از ثانیه استفاده می‌شود. کسری از ثانیه، بله درست متوجه شدید. ترید با سرعت بالا باعث می‌شود تا شما در لحظات بسیار حساس شکار کنید. لحظاتی که سایر شکارچی‌ها هنوز تفنگ خود را نشانه نگرفته‌اند. ۳ ویژگی اصلی را می‌توانیم برای این روش معاملاتی تعریف کنیم:

 • سرعت بسیار بالای معاملات
 • تعداد زیاد تراکنش ها
 • افق‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت

معاملات فرکانس بالا چیست؟

همین تعریف به خوبی نشان از این دارد که استفاده از HFT کار هر کسی نیست. بانک‌ها و موسسات مالی و شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری هستند که می‌توانند از این روش‌ها استفاده کنند؛ زیرا علاوه بر نیاز به سرمایه بسیار هنگفت، نیاز به استفاده از ابزارهایی در آن است که به این راحتی‌ها در دسترس کاربران عادی قرار نمی‌گیرند. البته جالب است که شناخت این روش معاملاتی می‌تواند دیدگاه بهتری نسبت به ترید در بازارهای مالی از جمله ارز دیجیتال را برای هر کسی ایجاد کند.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

معاملات فرکانس بالا از کجا آمده است؟

همه چیز به بازار بورس نیویورک و نگرانی‌های کاربران از بابت تامین نقدینگی لازم برای سفارشات برمی‌گردد. تعداد کاربران زیاد نیاز به حجم بالایی از معاملات دارند تا در لحظه بتوانند دارایی خود را نقد کرده و از بازار خارج شده یا به آن وارد شوند. فرض کنید که قیمت یک سهم در حال حاضر 1000 دلار است و بهترین فروشنده بازار نیز با همین قیمت 1000 دلاری به دنبال فروش حجمی از آن است. فروشنده بعدی در قیمت 1005 دلار صف کشیده و نفر سوم هم 1012 دلار را پیشنهاد داده؛ به نظر شما تکلیف کسانی که در 1001 تا 1004 خریدار این سهم هستند چیست؟ اصلا این اعداد قیمتی در صف فروش نیست و احتمالا در نمودار باید شاهد گپ پشت گپ برای آن باشیم. اینجاست که HFT وارد می‌شود.

بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) با گروه‌هایی برای ارائه دهندگان نقدینگی به نام supplemental liquidity providers (SLP) همکاری دارد. SLP پس از فروپاشی Lehman Brothers در سال 2008 روی کار آمد که کاربران به شدت نگران تامین نقدینگی بودند. SLPها با انجام میلیون‌ها تراکنش در طول روز باعث می‌شوند تا نقدینگی در بازار بسیار افزایش پیدا کند و کاربران در هر قیمتی به صورت پیوسته بتوانند برای خریدوفروش سهام اقدام کنند. SLPها از روش‌های خاصی برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند که به معاملات با فرکانس بالا شناخته می‌شوند. Tower Research، Citadel LLC و Virtu Financial از معروف‌ترین SLPها در بازار بورس نیویورک هستند.

معاملات فرکانس بالا در ارز دیجیتال

صبر کنید؛ درباره معاملات فرکانس بالا در ارز دیجیتال خیلی زود تصمیم گیری نکنید؛ تامین‌کنندگان نقدینگی به آن معنی معمول خود که در صرافی‌ها و پلتفرم‌های دیفای شناخته می‌شوند، HFT نیستند. تعریف دیگری برای این معاملات در بازار کریپتوکارنسی داریم. در صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEX هر ارزی را می‌تواند برای خریدوفروش پیدا کرد. حتی ارز دیجیتالی که همین دیروز توسط یک نوجوان 21 ساله در گوشه‌ای از دنیا راه‌اندازی شده باشد.

این مهم باعث شده تا DEXها نیاز به معاملات بسیار زیادی داشته باشند تا کاربران بتوانند به صورت پیوسته تریدهای خود را مدیریت کنند. اینجاست که صحبت از ورود HFT به این صرافی‌ها مطرح شده و در حال حاضر شاهد رونمایی از تعدادی از آنها در معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز هستیم.

البته با توجه به شرایطی که بازار ارز دیجیتال دارد، روش‌های مختلف سودآوری و استراتژی‌های جذابی برای معاملات فرکانس بالا تعریف می‌شود. در تبدیل حتی این استراتژی‌ها را نیز در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

معاملات فرکانس بالا چیست؟

مزیت‌های معاملات فرکانس بالا

الگوریتم‌های معاملاتی حرفه‌ای در HFT باعث می‌شود تا در مدت کوتاهی بازارهای زیادی اسکن شده و کوچکترین فرصت‌ها برای سودآوری نیز پیدا شوند. بله هیچ فرصتی نباید از دست برود، حتی اختلاف‌های جزئی. گاهی اوقات ممکن است از خود بپرسید که در بازای مانند فارکس یا حتی ارز دیجیتال در جایی که همه خریدار هستند و خرید تنها گزینه‌ای است که پیش روی هر تریدر و کاربری قرار می‌گیرد، پس چه کسی در حال فروش است؟ HFTها می‌توانند بهترین گزینه در این مواقع باشند. آنها به سود کم قانع بوده و ممکن است حتی همین چند ثانیه پیش و با 1 یا 2 دلار اختلاف قیمت، خرید خود را انجام داده و بعد از رسیدن به سود، حالا فروشنده هستند.

این مثال را زدیم تا اهمیت و مزیت معاملات فرکانس بالا را در معاملات بازارهای مالی بیشتر درک کنید. این قبیل از معاملات باعث می‌شوند تا:

 • حجم معاملات در بازار افزایش پیدا کند و کاربران بتوانند در هر قیمتی برای خریدوفروش خود طرف مقابل داشته باشند.
 • سرعت اجرای تراکنش‌ها در فرآیند معاملات افزایش پیدا کند.
 • نقدینگی در بازار بیشتر شده و همیشه امکان نقد کردن دارایی‌ها وجود داشته باشد.
 • قیمت‌های خرید یا فروش به شدت به هم نزدیک شده و اسپرد معاملات کاهش پیدا کند.
 • بازارهای با حداکثر کارآمدی برای ترید را شاهد باشیم.
 • ریسک کمتری متوجه تریدها در یک بازار باشد؛ زیرا با وجود HFT است که می‌توانید امیدوار باشید که در هر شرایطی حد ضرر شما در ترید فعال شود.

مثال‌های زیادی را البته در بازارهای قدیمی‌تر شاهد هستیم که در آنها معاملات فرکانس بالا باعث شده تا مزیت‌های جذابی مانند کاهش قابل توجه اسپرد و هزینه‌های معاملاتی و بهبود شرایط معاملات را شاهد باشیم.

معایب معاملات فرکانس بالا

همچنین انتقادهایی را نیز برای HFT شاهد هستیم و خیلی از افراد متخصص هم وجود چنین معاملاتی را برای بازارهای مالی مهلک می‌دانند. اما چرا؟ HFT کار انسان نیست و پشت این روش‌های معاملاتی کامپیوترها هستند که هر ثانیه حجم بالایی از داده‌ها را پردازش کرده و درباره روندها در بازار تصمیم‌گیری می‌کنند. عملا جنگیدن با این حجم از معاملات و این قدرت پردازش سخت و حتی شاید غیرممکن است. در ۶ می‌ سال ۲۰۱۰ میانگین قیمتی شاخص داوجونز در بورس نیویورک در یک روز با افت قابل توجه ۱۰ درصدی همراه بود. ۱۰۰۰ واحد کاهش آن هم در ۲۰ دقیقه شوک بزرگی بود.

هر سایت و هر کشوری را که می‌گشتید، نه خبری از جنگ بود و نه داده اقتصادی در بازار معرفی شده بود. در نهایت دولت اعلام کرد که یک سفارش عظیم باعث چنین ریزشی در بازار شده است. HFT خیلی بی‌رحم عمل کرده بود.

 • از این گذشته منتقدان بر این باور هستند که معاملات زیاد ممکن است ۱ ثانیه در بازار باشد و ثانیه بعدی دیگر اثری آز آن باقی نماند و ما بمانیم و همان بازار معمولی با نقدینگی کم.
 • دیگر خبری از تصمیم‌گیری‌ها و عامل‌های انسانی در بازار نخواهد بود.
 • در یک لحظه ممکن است نوسان قیمتی خیلی بالایی را در بازار شاهد باشیم.
 • حتی ممکن است نقدینگی از دسترس تریدرها خارج شود. حتی از اصلاح ghost liquidity به معنی نقدینگی شبح هم برای آنها استفاده شده است.

البته نباید تنها با چند انتقاد ساده و یا یک اتفاق ناگوار اهمیت و مزیت‌های HFT را در بازار نادیده بگیریم. اما موضوع ناراحت‌کننده این است که معمولا سود حاصل از تریدهای HFT همیشه گریبانگیر تریدرهای خرد و سرمایه‌گذاران کوچک ست. آنها هستند که قرار است سودهای HFT را پرداخت کنند؛ وگرنه بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ یا نهنگ‌ها که ضرر نمی‌کنند.

استراتژی‌های معاملات فرکانس بالا

برای خود ما هم جالب بود تا بدانیم شرکت‌های HFT از چه استراتژی‌هایی برای ترید و معامله استفاده می‌کنند. البته می‌دانیم که امکان استفاده از این روش‌ها برای هر کسی وجود ندارد، اما حداقل اینکه خود را برای شرایط مختلف آماده خواهیم کرد. روش‌های کسب درآمد متنوعی برای شرکت‌های HFT وجود دارند که تعدادی از آنها را در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

خریدوفروش جهت‌دار

موقعیت‌های خیلی کوتاه و با سرعت بالا یکی از اصلی‌ترین روش‌های ترید در این سبک معاملاتی است. پشت سر هم بخر و بفروش. این دستور العملی است که برای ربات‌های معامله گر HFT تعریف شده است، البته با شناسایی شرایط بازار و آنالیز کامل از روندها.

بازارسازی

جالب است بدانید که HFTها قراردادهای تامین کنندگی نقدینگی را در بازارهای مالی مختلف دارند. ورود آنها ب عنوان بازارساز باعث شده تا از اسپردهای معاملاتی سود به دست آورند. احتمالا برای شما خیلی فرقی نمی‌کند که برای خرید بیت کوین در قیمت ۷۰۱۰۰ دلار اقدام کنید یا بیت کوین را در قیمت ۷۰۱۰۲ دلاری بخرید، اما HFTها از همین اختلاف کوچک در طول روز سودهای کلانی برای خود می‌سازند.

معاملات فرکانس بالا چیست؟

آربیتراژ

خرید اتریوم در یک صرافی و فروش آن در صرافی دیگر در فاصله زمانی کوتاه به دلیل اختلاف قیمت موجود در آنها آربیتراژ است. اگر در صرافی اول قیمت اتریوم کمتر از صرافی دوم باشد، این اختلاف قیمت تبدیل به سود برای آربیتراژ کننده خواهد شد. مگر می‌شود که چنین فرصت‌هایی از چشم کامپیوترهای HFT دور بماند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

حرکات سریع قیمت

مومنتم بالای قیمت همیشه نظر کاربران را به خود جلب می‌نماید. معاملات با فرکانس بالا در این مواقع ددر بازار خودنمایی می‌کنند. مسلما جهش‌های سریع و شدید در بازار دائمی نیست و به زودی باید شاهد متعادل شدن آن باشیم. معاملات الگوریتمی این حرکات را شناسایی و از آنها سودهای کلانی می‌سازند.

آینده معاملات با فرکانس بالا

همه چیز در این معاملات زیر سر کامپیوترها است. آنها دائما در حال رصد بازار بوده و با الگوریتم‌های معاملاتی تعریف شده، هر فرصتی را حتی با سود کم شکار می‌کنند. امکان انجام دسته بزرگی از معاملات در مدت زمانی کوتاه آن هم به صورت کاملا خودکار، تعریف نحوه کارکرد HFT در بازار است. اما در آینده چه اتفاقی برای این دست از معاملات رخ خواهد داد؟

چالش‌ها و خطراتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، باعث شد تا همین الان خیلی از کشورهای اروپایی به دنبال ممنوع کردن این دست از معاملات در بازارهای مالی باشند. به نظر آنها حذف HFT باعث می‌شود تا نوسانات در بازار کنترل شده و خبری از سقوط‌های خیلی بزرگ مانند موارد گذشته نخواهد بود. تصور کنید که این الگوریتم‌ها می‌توانند هزاران تراکنش را در بازار قرار داده و چند ثانیه بعد همه را لغو کنند. همین تراکنش‌ها باعث جهش‌های لحظه‌ای بی‌دلیل در بازار خواهند بود که به نوعی فریبی برای معامله گران خرد بوده و به نظر غیراخلاقی می‌رسد.

در آن سو هم مزیت‌های جذابی را برای HFT برشمردیم که تا این لحظه تبدیل به سد محکمی برای جلوگیری از ممنوع اعلام شدن آن هستند. هر چند تریدرها نسبت به شرایط نوسانات بازارهای مالی بی‌اعتماد می‌شوند، اما به هر حال نقدینگی بالایی را با استفاده از آنها انتظار داریم. نتیجه این تقابل هنوز مشخص نیست، اما در صورت وخیم شدن اوضاع ممکن است تصمیمات دیگری از سوی دولت‌ها در این باره اتخاذ شود.

تریدر HFT شویم

تعجب نکنید، تبدیل شدن به تریدر HFT سخت اما با تبدیل شدنی است. ربات‌های معامله‌گر صرافی ارز دیجیتال تبدیل نه در حد بزرگترین HFT بازار بورس نیویورک، اما در کیفیت بسیار بالایی در حال ارائه خدمات رایگان به کاربران هستند. شما می‌توانید به راحتی و رایگان از این ربات‌ها برای انجام تریدهای سریع و کوتاه‌مدت در بازار استفاده کرده و سودهای جذبی را برای خود ایجاد کنید.

با ورود به پلتفرم تبدیل امکان رصد کردن شرایط معاملاتی ربات‌های تریدر تبدیل را دارید. سودهای ایجاد شده از طریق آنها را ارزیابی و در صورت داشتن کیفیت لازم، سرمایه خود را به این ربات‌ها اختصاص دهید. خرید ارز دیجیتال با ربات مزه دیگری خواهد داشت.

کلام آخر

از یک موضوع بسیار مهم برای شما در بازار پرده‌برداری کردیم. افشاسازی این قبیل موضوعات باعث می‌شود تا تریدرها در بازار ارز دیجیتال دیدگاه حرفه‌ای‌تری داشته و همیشه مراقب معاملات خود باشند. فراموش نکنید که در طرف مقابل شما کامپیوترهای بی‌رحمی هستند که هر لحظه منتظر از بین بردن دارایی‌های کاربران خرد به نفع مالکان خود بوده و عدم استفاده از روش‌های مدیریت ریسک ممکن است شما را تبدیل به قربانی بعدی آنها نماید. افزایش دانش معاملاتی و استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک بهترین روش برای هر تریدری است تا دیگر اسیر این قبیل اتفاقات نشود. در تبدیل همراه شما برای افزایش سطح دانش معاملاتی و آگاه‌سازی‌های لازم برای شما هستیم.

سوالات متداول

معاملات فرکانس بالا چیست؟

معاملاتی که با الگوریتم‌های خاص توسط کامپیوترها به استفاده از بانک‌ها و موسسات مالی برای اجرای تراکنش‌های خیلی زیاد در کمتر از چند ثانیه انجام می‌شوند.

معاملات فرکانس بالا مخصوص کدام بازارها است؟

در حال حاضر  اکثر بازارهای مالی از این روش معاملاتی برای بهبود نقدینگی بازار استفاده می‌شود.

آیا در بازار ارز دیجیتال هم معاملات فرکانس بالا را داریم؟

بله HFT در بازار ارز دیجیتال نیز وجود دارد.

یک HFT چقدر سریع است؟

تراکنش‌ها در این روش می‌توانند در  حدود 10 میلی‌ثانیه سریع باشند. در برخی موارد حتی کمتر. دقت کنید که حجم قابل توجهی از تراکنش‌ها در این بازه زمانی اجرا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید