Skip to content
top banner

چهار فصل کریپتو ۲۷ – فصل پرواز توکن‌ های هوش مصنوعی

چهار فصل کریپتو ۲۷
در
خواندن در ۵ دقیقه

این هفته ارزهای هوش مصنوعی بال در آوردند و پرواز کردند، رئیس‌جمهور مخالف کریپتو با بیت ‌کوین آشتی کرد و اتریوم سوت آلت‌کوین سیزن را به دست گرفت.

از سوی دیگر یک بلاک چین به خاموشی فرو رفت و ماینرها فیلشان یاد فروش کرد. در چهار فصل کریپتوی این هفته مهم‌ترین و تاثیرگذارترین اخبار ارزهای دیجیتال را دنبال کنید و از روی این نقشه پای در مسیر مه‌آلود بازار بگذارید.

اولین خبر تابستانی – بال پرواز برای توکن‌های هوش مصنوعی

این هفته توکن‌های هوش مصنوعی همه را غافلگیر کرده و در دو نوبت جهشی اساسی کردند. نوبت اول پس از اعلام آغاز به کار هوش مصنوعی جدید شرکت OpenAi سازنده هوش مصنوعی مشهور ChatGpt بود که هیجان ویژه‌ای را به محافل مرتبط با هوش مصنوعی تزریق کرد.

رشد سنگین توکن هوش مصنوعی

OpenAi ربات هوش مصنوعی خود با نام Sora را راه‌اندازی کرده است که می‌تواند متن را به ویدیو‌هایی بسیار طبیعی تبدیل کند و تغییر بزرگ جدیدی را در دنیای هوش مصنوعی به رخ کشید که در پی اعلام این خبر همه توکن‌های هوش مصنوعی رشد کردند.

اما صعود دوم پس از اعلام رشد بیش از حد انتظار شرکت NVIDIA‌، مهم‌ترین سازنده پردازنده‌های هوش مصنوعی شکل گرفت که این خبر هم غوغایی را در میان ارزهای مرتبط با AI‌ آغاز کرد.

سینگولاریتی نت (AGIX) و ورلد‌کوین (WLD) که سم آلتمن مدیرعامل شرکت OpenAI هم بنیا‌ن‌گذار آن است از جمله توکن‌هایی بودند که این هفته نزدیک به ۱۰۰ درصد رشد داشتند و ورلد‌کوین‌ با رسیدن به بالاتر از ۹ دلار سقف تاریخی جدیدی را برای خود ساخت.

ارزهایی همچون فچ ای.‌آی (FET) گراف (GRT) نیز دیگر ارزهایی بودند که رشد چشمگیری را تجربه کردند.

اولین خبر بهاری – مراسم آ‌شتی‌کنان ترامپ و بیت‌کوین

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده آمریکا که اکنون در حال آماده‌شدن و تلاش برای کاندیداتوری در دور جدید انتخابات ریاست‌جمهوری است موضع خود را در قبال ارزهای دیجیتال تغییر داد. رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مصاحبه با فاکس‌نیوز در پاسخ به این سؤال که نظرتان در مورد بیت‌کوین چیست گفت: بیت‌کوین مسیر خودش را دنبال کرده و راهش را پیدا کرده است.

ترامپ بیت کوین را پذیرفت

او که قبلاً در سال ۲۰۱۹ گفته بود از ارزهای دیجیتال خوشش نمی‌آید این بار گفت می‌توانم با بیت‌ کوین کنار بیایم. او همچنین گفت: بیت‌کوین راه خود را پیدا کرده است و آدم‌های زیادی را می‌بینم که آن را تحسین می‌کند. با این رشد باید به وضع قوانینی برای آن فکر کنیم.

اظهارات جدید ترامپ نشان از تغییر و تحولی در نظرات او دارد؛ چون قبلاً گفته بود من تنها یک ارز را دوست دارم و آن دلار است.

ترامپ با وجود تایید بیت‌کوین، طی روزهای گذشته ارز دیجیتال بانک مرکزی (CDBC) را پدیده‌ای بی‌ارزش خواند و با آن مخالفت کرد. دونالد ترامپ پیش‌تر مجموعه توکن غیر مثلی (NFT) را با نام و تصویر خودش منتشر کرده بود و با فروش آن‌ها مبلغ قابل‌توجهی را برای کمپین ریاست‌جمهوری خود جمع‌آوری کرده است. همه این موارد باعث شده است بسیاری از کارشناسان ریاست‌جمهوری ترامپ را به نفع ارزهای دیجیتال بدانند و موضع او نسبت به کریپتو را نرم‌تر از موضع دموکرات‌ها به رهبری جو بایدن ارزیابی کنند.

 

اولین خبر پاییزی – یک خاموشی واگیردار؛ این بار آوالانچ

در هفته‌های گذشته در چهار فصل، از خاموشی ۸ ساعته بلاک چین سولانا نوشتیم. اما این بار بلاک‌ چین آوالانچ که توکن آن AVAX در میان بزرگ‌ترین ارزهای بازار قرار دارد بازه‌ای ۴ ساعته را در خاموشی به سر برد و نتوانست هیچ تراکنش جدیدی را نهایی کند.

مشکل در بلاکچین آوالانچ

این اتفاق به خاطر وجود باگی در سیستم‌های نرم‌افزاری نودها به وجود آمده بود که پس از ۲ ساعت به وسیله توسعه‌دهندگان ترمیم‌ شد و بسته نرم‌افزاری برای راه‌اندازی مجدد در اختیار اعتبارسنجان این شبکه قرار گرفت. اما راه‌اندازی مجدد و اجماع اعتبارسنجان هم دو ساعت به طول انجامید تا بالاخره این خاموشی هم برای آوالانچ به خیر گذشت.

آوالانچ پس از این خاموشی نزول یکباره ۳ درصدی را تجربه کرد و به نوعی از سوی بازار تنبیه شد. باید دید بعد از سولانا و آوالانچ آیا باز هم شاهد سرایت این موضوع به دیگر بلاک‌چین‌های بزرگ بازار خواهیم بود؟

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

دومین خبر بهاری – خروج اتریوم از زیر سایه بیت‌کوین؛ آماده برای سوت آلت‌کوین سیزن

این هفته اتریوم (ETH) سرحال‌تر از همیشه نشان داد و توانست به بالای ۳،۰۰۰ دلار صعود کند. این موضوع با رسیدن بیت‌کوین به سطح ۵۳،۰۰۰ دلار در چند صرافی‌ ارز دیجیتال همزمان شد اما بیت ‌کوین پس از رسیدن به این سطح با نزولی سریع تا نزدیکی ۵۰،۰۰۰ دلار نزول کرد اما به بالاتر از ۵۱،۰۰۰ دلار برگشت.

اتریوم و آلت کوین سیزن

این اولین‌بار است که بیت ‌کوین طی ۲ سال اخیر از سطح ۵۲،۹۰۰ دلار فراتر می‌رود و پس از رسیدن به قله ۶۹،۰۰۰ دلاری در سال ۲۰۲۱ هرگز دوباره به این سطح برنگشته بود.

اما نکته دیگر تغییر مسیر نمودار نسبی بیت کوین به اتریوم  (BTC/ETH) بود که طی روزهای گذشته بالاخره کانال نزولی خود را به بالا شکست و به نظر می‌رسد حالا اتریوم بتواند با فراغ بال بیشتری حرکت کند و باتوجه‌به در پیش داشتن ارتقاهای مهمی چون Dencun و امکان بالای تأیید ETFهای اسپات این ارز در اردیبهشت‌ماه حرکت صعودی خود را تسریع ببخشد.

حالا باتوجه‌به رشد سریع‌تر اتریوم نسبت به بیت‌کوین و عقب‌ماندگی آلت‌ کوین ‌ها نسبت به دو ارز برتر بازار از ابتدای سال ۲۰۲۴، سوت آغاز آلت ‌کوین سیزن یا فصل پرواز آلت‌ کوین‌ها در دستان اتریوم است و ممکن است هر زمان شاهد آغاز این فصل هیجان‌انگیز باشیم.

دومین خبر پاییزی – آیا ماینرها مشغول توطئه‌اند؟

داده‌های وب‌سایت تحلیل اطلاعات ارز دیجیتال CryptoQuant نشان می‌دهد طی سه هفته اخیر ماینرها حدود ۷۰۰،۰۰۰ بیت ‌کوین را به پلتفرم‌های OTC انتقال داده‌اند.

فروش ماینر های بیت کوین

این پلتفرم‌ها معمولاً برای فروش ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند و به همین خاطر ممکن است قشر ماینر مشغول آماده شدن برای فروش و استفاده از شرایط فعلی بازار باشند تا پیش از هاوینگ دستگاه‌های استخراج خود را نوسازی کنند.

بااین‌حال ورود نهنگ‌های بزرگ جدید به بازار و افزایش تقاضا از سوی ETFهای بیت‌کوین تا حدی دغدغه افزایش عرضه را کم کرده است. باید دید در صورت عرضه سنگین ماینرها آیا بیت ‌کوین می‌تواند در سطوح فعلی پایداری کند یا باید منتظر اصلاح برای بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار باشیم.

دیدگاه‌ها (6)

  1. مثل همیشه عالی بودید خبرهاتون واقعا کاربردی و چشم انداز خوبی برای کاربران ایجاد می کند

  2. با سلام
    کاشکی سیگنال خرید و فروش هم اضافه میکردید،بخدا که خیلی خوب میشد،دوبرابر هم کارمزد میگرفتید نوش جونتون

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه