چکیده:

اصطلاح «آلت کوین» در واقع مخفف آلترناتیو کوین به معنای «ارز دیجیتال جایگزین» است که به هر رمزارزی غیر از بیت کوین اطلاق می‌شود. در حال حاضر بیش از ۸ هزار آلت کوین در بازار وجود دارند،‌ اما برخی از آن‌ها هیچ کاربرد واقعی ندارند. بااین‌حال انتظار می‌رود در آینده آلت کوین‌ های برتر و کاربردی مثل اتریوم،‌ کاردانو، سولانا و… جایگاه خود را در بازار ارزهای دیجیتال مستحکم کنند.

بیت کوین قدیمی‌ترین، شناخته‌شده‌ترین و در نتیجه محبوب‌ترین ارز دیجیتال حال حاضر در جهان است. بااین‌حال، هر کسی می‌داند که علاوه بر بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگری نیز وجود دارد. این رمزارزها معمولاً تحت عنوان «آلت کوین» (Altcoin) به معنی ارز دیجیتال جایگزین شناخته می‌شوند. در این مقاله، به سراغ این می‌رویم که آلت کوین ها چه هستند؟ چه مزایا و معایبی دارند؟ محبوب‌ترین آلت کوین‌ها کدام‌اند و بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها چه زمانی است. همراه ما باشید.

آلت کوین چیست؟

اصطلاح «آلت کوین» در واقع مخفف آلترناتیو کوین (Alternative coin) به معنای «ارز دیجیتال جایگزین» است. فعالان این حوزه تمام ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین را به عنوان آلت کوین شناسایی می‌کنند. ایده پشت اکثر آنها این است که جایگزینی برای بیت کوین باشند و کاربردی ارائه دهند که شبکه بیت کوین از ارائه آن ناتوان است. اما حقیقت این است که هر یک از آنها به نوع خود حداقل یکی از ویژگی‌های فناوری بیت کوین را دارند.

برخی آلت‌کوین‌ها الگوریتم‌های اجماع نوین را ارائه می‌کنند و برخی دیگر به دنبال بهبود پردازش تراکنش، مقیاس پذیری، سرعت، روش‌های توزیع توکن و غیره هستند. علی‌رغم تاریخچه نسبتاً کوتاه صنعت ارزهای دیجیتال، ده‌ها هزار آلتکوین در حال حاضر اختراع شده است.

طبق وب‌سایت مرجع کوین مارکت کپ، در حال حاضر بیش از ۸۲۰۰ ارز دیجیتال فهرست شده است. این در حالی است که بسیاری از آلت کوین‌ها در طول سال‌های اخیر از بین رفتند و نامشان از این وب‌سایت حذف شده است. البته نیازی به گفتن نیست که تعداد زیادی از این ارزهای دیجیتال دارای کاربرد واقعی یا ارزش ذاتی نیستند و اکثر آنها چرخه عمر نسبتاً کوتاهی دارند.

نحوه کارکرد آلت کوین‌ها

آلت کوین ها همان تئوری بیت کوین را دنبال می‌کنند: استفاده از بلاک چین به عنوان یک دفترکل عمومی غیرقابل‌دست‌کاری و توزیع شده که تنها در صورت توافق بر سر مشروع بودن تراکنش‌، آن را ثبت و تأیید می‌کند.

اما بسیاری از آلت‌کوین‌ها از این تئوری برای دستیابی به اهداف مختلف استفاده کرده‌اند یا به دنبال برطرف‌کردن کاستی‌های بیت‌کوین هستند.

به‌عنوان‌مثال، لایت کوین به عنوان یک نسخه از کد منبع (Source Code) بلاک‌چین بیت کوین ساخته شد، اما با تغییراتی به منظور سرعت‌بخشیدن به زمان تراکنش‌ها و بهبود ذخیره‌سازی اطلاعت همراه بود.

هدف لایت کوین مانند بیت کوین استِ؛ اینکه یک ارز اینترنتی همتا به همتا  (P2P)باشد. اما بنیان‌گذار آن به دنبال بهبود سیستم بیت کوین بودند.

از سوی دیگر، اتریوم فرصتی فراتر از ثبت تراکنش‌های مالی در فناوری بلاک‌چین بیت کوین دید. بلاک‌چین اتریوم توافق‌نامه‌هایی را در قالب «قراردادهای هوشمند» ثبت می‌کند.

طرف‌داران اتریوم می‌گویند قرارداد هوشمند (برنامه‌های رایانه‌ای که به طور خودکار توافق را در صورت تحقق شرایط خاص اجرا می‌کنند) می‌تواند صنایعی مانند بیمه، بانک و زنجیره تأمین را که در حال حاضر به واسطه‌های پرهزینه متکی هستند، متحول کند.

یکی دیگر از تمایزهای برخی آلت‌کوین‌ها با بیت‌کوین، دورشدن از فرایند استخراج ارز دیجیتال است، روشی پیچیده و پر مصرف برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد رمزارزهای جدید.

در حالی که برخی آلت کوین ‌ها سیستم اثبات کار  (POW)را حفظ کرده‌اند، برخی دیگر از سازوکار اجماع اثبات سهام (POS) استفاده می‌کنند که از فرآیند کارآمدتری به نام استیکینگ ((Staking استفاده می‌کند.

انواع آلت کوین ها

آلت کوین‌ها کاربردها و دسته‌بندی‌های مختلفی دارند. در اینجا خلاصه‌ای از انواع آلت کوین ‌ها و حوزه‌های اختصاصی آنها آورده شده است.

البته ممکن است یک آلتکوین در بیش از یک دسته قرار گیرد، مانند TerraUSD که یک استیبل کوین و همچنین یک توکن کاربردی است.

توکن پرداختی

همان‌طور که از نام آن پیداست، توکن‌های پرداختی برای استفاده به عنوان ارز و تبادل پول بین طرفین طراحی شده‌اند. بیت کوین نمونه بارز یک توکن پرداختی است.

استیبل کوین ها

هدف استیبل کوین ها کاهش نوسانات قیمت با پیوند دادن ارزش خود به یک دارایی واقعی مانند ارزهای فیات یا فلزات گران‌بها است. تتر (USDT) و USDC از معروف‌ترین استیبل کوین‌های بازار به حساب می‌آیند.

توکن‌های اوراق بهادار

توکن‌های اوراق بهادار دارایی‌های توکنیزه‌ای هستند که در بازارهای سهام عرضه می‌شوند. توکن‌سازی به معنی انتقال ارزش از یک دارایی به یک توکن دیجیتال است. هر دارایی را می‌توان توکنیزه کرد، مانند املاک و مستغلات یا سهام. توکن‌های اوراق بهادار توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنظیم می‌شوند؛ زیرا به عنوان اوراق بهادار طراحی شده‌اند.

توکن‌های کاربردی

توکن‌های کاربردی (Utility Token) برای ارائه خدمات در یک شبکه استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، ممکن است از آنها برای خرید خدمات، پرداخت کارمزدهای شبکه یا بازخرید پاداش استفاده شود. توکن فایل کوین (FIL)، که برای خرید فضای ذخیره‌سازی در شبکه و ایمن سازی اطلاعات استفاده می‌شود، نمونه‌ای از یک توکن کاربردی است. اتر (ETH) نیز یک توکن کاربردی است و به عنوان روش پرداخت در بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود.

میم کوین

همانطور که از نام آنها پیداست، میم کوین ها از یک شوخی یا یک میم خنده‌دار در اینترنت الهام گرفته شده‌اند. آنها معمولاً در مدت زمان کوتاهی محبوبیت پیدا می‌کنند و اغلب از سوی اینفلوئنسرها یا سرمایه‌گذارانی که تلاش می‌کنند از سودهای کوتاه‌مدت بهره‌ ببرند، به صورت آنلاین تبلیغ می‌شوند. دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB) از معروف‌ترین میم کوین‌های بازار رمزارز به شمار می‌روند.

توکن‌های حاکمیتی

توکن‌های حاکمیتی به دارندگان خود حقوق خاصی در یک بلاک‌چین اعطا می‌کنند، مانند رأی‌دادن به پیشنهادها در پروتکل‌ها یا داشتن حق نظر در تصمیمات یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO). ازآنجاکه آنها عموماً توکن بومی یک بلاک‌چین خصوصی هستند و در راستای اهداف بلاک‌چین استفاده می‌شوند، توکن‌های کاربردی نیز هستند؛ اما به دلیل هدفشان به عنوان یک نوع جداگانه پذیرفته شده‌اند.

مزایا و معایب آلت کوین ها

مزایا و معایب آلت کوین ها

آلت‌کوین‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

مزایا

  • آلت کوین‌ها «نسخه‌های بهبودیافته» ارز دیجیتالی هستند که از آن مشتق شده‌اند، زیرا هدف آنها رفع کاستی‌ها است.
  • آلت کوین‌هایی که کاربرد بیشتری دارند، شانس بیشتری برای بقا دارند؛ زیرا کاربردهای واقعی دارند.
  • سرمایه‌گذاران می‌توانند از بین طیف گسترده‌ای از آلتکوین ها که عملکردهای متفاوتی را در فضای کریپتو انجام می‌دهند، انتخاب کنند.

معایب

  • آلت کوین ها در مقایسه با بیت کوین ارزش بازار کمتری دارند.
  • آلت کوین‌هادارای سرمایه‌گذاران کمتری هستند و در نتیجه نقد‌شوندگی آنها پایین است.
  • تمایز بین آلت‌کوین‌های مختلف و کاربردهای آنها همیشه آسان نیست و این تصمیم برای سرمایه‌گذاری را پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌کند.
  • بسیاری از آلت‌کوین‌ها در نهایت از بین می‌روند و باعث ضرر به سرمایه‌گذاران خود می‌شوند.

مقایسه آلت کوین ها با بیت کوین

به‌استثنای استیبل کوین‌ها، آلت کوین‌ها ریسک و پاداش بالاتری را به عنوان ابزار سرمایه‌گذاری ارائه می‌کنند. اگرچه بیت کوین بی‌ثبات است، اما رهبر مطلق این صنعت است و ارزش بازار قابل توجهی را به دست آورده است. آلت کوین ها فضای بیشتری برای رشد دارند، اما احتمال شکست بیشتری نیز دارند.

آلت کوین ها پیشرفته‌تر هستند. باتوجه‌به اینکه آنها بعد از بیت کوین پا به عرصه گذاشتند، فناوری آن را بهبود بخشیدند. ضمن اینکه از نظر سرعت و هزینه تراکنش، بسیاری از آلتکوین ها به‌مراتب برتر از بیت کوین هستند.

البته باید گفت که بیت کوین بسیار قدیمی‌تر است و سهم بیشتری از بازار کریپتو را در اختیار دارد. این همچنین به این معنی است که بیت کوین سابقه بیشتری دارد که ممکن است برای سرمایه‌گذاران بلندمدت که آلت کوین‌های جدید را پرریسک می‌بینند، جذاب‌تر باشد. بااین‌حال، ازآنجایی‌که آلت‌کوین‌ها قصد دارند از بیت کوین پیشرفته‌تر باشند، ممکن است برای برخی گزینه ارجح باشد.

بهترین آلت کوین‌ ها کدامند؟

در بخش زیر به صورت کوتاه به معرفی برترین آلت کوین‌های حال حاضر بازار ارز دیجیتال می‌پردازیم:

۱. اتریوم (ETH)

از ۱.۲۵ تریلیون دلار سرمایه بازار ارز دیجیتال، بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در اتریوم، بزرگ‌ترین آلتکوین موجود در بازار نگهداری می‌شود.

بر خلاف بیت کوین که به عنوان یک «ارز غیرمتمرکز» شناخته می‌شود، اتریوم به عنوان یک شبکه محاسباتی توزیع شده در نظر گرفته می‌شود که در آن کاربران می‌توانند از بلاک‌چین برای اجرای برنامه‌ غیرمتمرکز (dApps) و میزبانی قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

البته، منتقدان اتریوم همیشه از کارمزدهای بالای این شبکه برای انجام تراکنش‌ سخن به میان می‌آورند. اما باتوجه‌به هزاران اپلیکیشن غیرمتمرکز و سایر توکن‌هایی که روی این بلاک‌چین ساخته شده‌اند، اتریوم قطعاً در آینده همراه ما خواهد بود.

۲. بایننس کوین (BNB)

BNB یک توکن کاربردی است که می‌تواند برای پرداخت کارمزد معاملات در صرافی بایننس استفاده شود. حتی می‌توانید از BNB خارج از صرافی ارز دیجیتال بایننس برای پرداخت، مانند رزرو هتل و سفر استفاده کنید. بااین‌حال، منتقدان می‌گویند BNB به اندازه سایر آلتکوین ها غیرمتمرکز نیست.

۳. ریپل (XRP)

XRP را می‌توان برای تسهیل مبادلات انواع ارزهای مختلف استفاده کرد. اگرچه این آلت کوین کارمزد تراکنش بسیار پایینی دارد، اما منتقدان خاطرنشان می‌کنند که با چالش‌های قانونی مواجه است.

۴. کاردانو (ADA)

کاردانو اولین پلتفرمی بود که الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) را پیاده‌سازی‌کرد  تا با حذف فرآیند انرژی بر استخراج (ماینینگ)، زمان تراکنش را سرعت ‌بخشد.

کاردانو یک رهبر بزرگ در صنعت کریپتو است که راه را برای پروژه‌های اثبات سهام هموار کرد. ADA یک توکن کاربردی است که نسبت به بسیاری از همتایان خود هزینه‌های پایین و سطح امنیت بالاتری را وعده می‌دهد.

۵. دوج کوین (DOGE)

دوج کوین ((Dogecoin یک  است که تحت عنوان یک شوخی در سال 2013 راه‌اندازی شد. آلت‌ کوین ‌هایی مانند DOGE می‌توانند بسته به روند بازار شدید‌ترین نوسانات را داشته باشند. ضمن اینکه این آلت کوین ها کاربرد واقعی ندارند و بیشتر در واکنش به نظرات اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی و سوداگری دچار تغییرات قیمتی می‌شوند.

۶. سولانا (SOL)

سولانا (Solana) که برای تامین امور مالی غیرمتمرکز، دپ‌ها (dApps) و همچنین قراردادهای هوشمند توسعه یافته است، از مکانیزم‌ ترکیبی منحصربه‌فرد اثبات سهام و اثبات تاریخچه (Proof of History) برای پردازش سریع و ایمن تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

سولانا یکی از سریع‌ترین بلاک‌چین‌های موجود است، بااین‌حال، به دلیل متمرکز بودن بیش از حد خود که آن هم به‌خاطر تعداد گره‌های اعتبارسنج بسیار کم آن در مقایسه با اتریوم است، با انتقاداتی مواجه است. اما روی‌هم‌رفته، سولانا یک بلاک‌چین بسیار مقیاس‌پذیر با کارمزدهای بسیار پایین است.

۷. ترون (TRX)

ترون (Tron) در سال ۲۰۱۷ در سنگاپور تأسیس شد. در دسامبر ۲۰۲۱، آنچه به عنوان یک بلاک‌چین غیرمتمرکز راه‌اندازی شده بود به یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) تبدیل شد. امروزه ترون بیش از ۱۶۷ میلیون حساب کاربری دارد.

ارزش این ارز دیجیتال در زمان عرضه تنها ۰.۰۰۲۵ دلار بود و تا اواسط سال ۲۰۲۳ ارزش آن ۰.۰۸۲ دلار بود. این افزایش بیش از سه هزار درصدی ترون را به یکی از سریع‌ترین ارزهای دیجیتال درحال‌رشد در جهان تبدیل کرده است.

۸. لایت کوین (LTC)

لایت کوین یکی از آلت‌کوین‌های بزرگ بازار است که برای بهبود بسیاری از کاستی‌های بیت‌کوین، مانند سرعت پایین پردازش تراکنش‌ها طراحی شده است. LTC برای استفاده در تراکنش‌های روزمره ساخته شده است، درحالی‌که بیت کوین بیشتر به یک «ذخیره ارزش» تبدیل شده است.

۹. پالیگان (MATIC)

پالیگان ((Polygon یک پلتفرم مقیاس پذیر مبتنی بر اتریوم است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد برنامه غیرمتمرکز یا دپ (dApp) بسازند. کارشناسان آینده روشنی برای این راه حل لایه ۲ قدرتمند متصورند.

۱۰. پولکادات (DOT)

توکن DOT به اکوسیستم پولکادات نیرو می‌بخشد، جایی که توسعه‌دهندگان می‌توانند بلاک‌چین‌های سفارشی خود را بسازند. DOT توکن بومی بلاک‌چین پولکادات است و از آینده‌دارترین رمزارزهای بازار به شمار‌ می‌آید.

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری روی آلت کوین‌ها

زمان سرمایه گذاری آلت کوین ها

طبق گفته کارشناسان، بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها «۶ تا ۱۰ ماه قبل از هاوینگ بیت کوین» است. هاوینگ بعدی بیت کوین قرار است در آوریل سال آینده (فروردین) اتفاق بیفتد.

محتمل‌ترین دلیل برای این پیش‌بینی این است که سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر (VC) در آن دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. بااین‌حال، این‌طور نیست، زیرا معامله‌گران به‌سرعت متوجه می‌شوند که زمانی که «توکن‌های بزرگ» نیز روند صعودی را تجربه کنند، بازار صعودی نزدیک است.

تحلیلگران کریپتو هاوینگ بیت کوین را به عنوان یکی از رویدادهایی که می‌تواند بازار گاوی بعدی را آغاز کند شناسایی می‌کنند که باعث افزایش قابل‌توجه ارزش بازار رمزارزها می‌شود. این رویداد هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد و زمانی است که پاداش استخراج بیت کوین «نصف» می‌شود.

دو هاوینگ قبلی بیت کوین هفت ماه قبل از رسیدن بیت کوین به بالاترین رکورد تاریخی خود (ATH) رخ داد. قیمت بیت کوین قبل و بعد از سه هاوینگی که تاکنون رخ داده است به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. در آخرین مورد که در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد، BTC در هفته‌های منتهی به این رویداد ۱۷ درصد و در سال بعد ۵۵۹ درصد افزایش یافت.

به‌این‌ترتیب، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که آلت کوین ها حدود ۶ الی ۱۰ ماه مانده به هاوینگ روند صعودی خود را آغاز می‌کنند.

آینده آلت کوین ها

امروزه هزاران آلتکوین در بازار موجود است که هر کدام ادعا می‌کنند هدف و بازار متفاوتی را ارائه می‌دهند. اما همچنان این احتمال وجود دارد که بخش بزرگی‌ از آنها طی سال‌های آتی از بین بروند. بازار آلت‌کوین‌ها احتمالاً در آینده محدود به شمار خاصی از آلت‌کوین‌ها خواهد شد، آنهایی که دارای کاربرد واقعی و موارد استفاده جدی هستند و بر بازار تسلط خواهند داشت.

اگر به دنبال تنوع در بازار ارزهای دیجیتال هستید، آلت کوین ها ارزان‌تر از بیت کوین هستند. بااین‌حال، صرف‌نظر از نوع توکن‌ها، پرنوسان هستند. ارزهای دیجیتال در حال پیداکردن جایگاه اختصاصی خود در اقتصاد جهانی هستند، بنابراین خرید آنها می‌تواند یک سرمایه‌گذاری پرسود باشد، به شرطی که با تحقیق کامل انجام شود.

سخن پایانی

در این مقاله در ابتدا به توضیح مفهوم آلت‌کوین پرداختیم و ضمن شرح مزایا و معایب این رمزارزها، محبوب‌ترین آلت‌ کوین های حال حاضر بازار را معرفی کردیم. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که فکر می‌کنید آلت کوین ها در بازار صعودی بعدی رشد بیشتری نسبت به بیت کوین خواهند داشت و می‌توانید سود خوبی از آنها کسب کنید، می‌توانید با مراجعه به صرافی تبدیل با بیش از ۲۷۰ آلت کوین برای خرید ارز دیجیتال دسترسی داشته باشید.

سؤالات متداول

آلت سیزن یا فصل آلت کوین چیست؟

آلت سیزن دوره‌ای است که طی آن‌ آلت‌کوین‌ها سودهای شدید و بعضاً چندبرابری را تجربه می‌کنند، مانند آنچه که در بازه زمانی بین آوریل و می سال ۲۰۲۱ مشاهده کردیم.

تفاوت آلت کوین و استیبل کوین چیست؟

استیبل‌کوین‌ها از نظر فنی یک نوع آلت‌کوین‌ها هستند. بااین‌حال این دو در ثبات قیمت با هم تفاوت دارند. آلت‌کوین‌های معمولی ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه ده‌ها یا حتی صدها درصد نوسان داشته باشند، درحالی‌که استیبل‌کوین‌ها همیشه یک قیمت ثابت دارند.

سه آلتکوین برتر بازار کدام‌اند؟

بر اساس ارزش بازار، سه آلتکوین برتر بازار ارز دیجیتال عبارت‌اند ETH, USDC و .USDT

در حال حاضر چند آلت کوین در بازار ارز دیجیتال وجود دارد؟

طبق وب‌سایت  Coinmarketcap، در حال حاضر بیش از ۸ هزار آلت کوین در بازار رمزارزها وجود دارد.

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری روی آلت کوین‌ها چه زمانی است؟

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در آلت کوین ها طبق الگوهای تاریخی ۶ الی ۱۰ ماه قبل از هاوینگ بیت کوین است.

 

دیدگاهتان را بنویسید