Skip to content
top banner

آلت سیزن چیست؟ چطور زمان آلت سیزن را پیش بینی کنیم؟

در
خواندن در ۱۹ دقیقه

چکیده

آلت سیزن (Alt Season) یک اصطلاح رایج در بازار ارزهای دیجیتال است و به دوره‌ای اشاره دارد که در آن رمز ارزهای جایگزین (آلت‌کوین‌ها) تمایل دارند از بیت کوین، بهتر عمل کنند. این دوره معمولاً با کاهش نوسان بیت کوین به وجود می‌آید و با از بین رفتن سلطه بیت کوین بر کل بازار ارزهای دیجیتال نسبت به قبل از شروع فصل، مشخص می‌شود. با ما همراه باشید تا در این بلاگ از تبدیل به طور کامل با صعود رمز ارزها آشنا شوید.

آلت کوین چیست؟

از مفاهیم ابتدایی و مهمی که هر معامله گر مبتدی یاد می‌گیرد، مفهوم آلت‌کوین در ارزهای دیجیتال است که برای توصیف تمام رمز ارزها به غیر از بیت کوین، استفاده می‌شود. در حقیقت اولین آلت‌کوین‌ها در سال ۲۰۱۱ با هدف بهبود عملکرد بیت کوین، ایجاد شدند.

 از ویژگی‌های شاخص آلت کوین‌ها می‌توان به افزایش سرعت تراکنش‌ها اشاره کرد. در حال حاضر هزاران آلت کوین به جهان معرفی شده‌اند و افراد زیادی در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند. برای کسب سود بیشتر در رمز ارزها، لازم است، با آلت کوین ها و نوع رفتار هر کدام کاملا آشنا شوید. 

آلت سیزن به چه معناست؟

آلت سیزن، به عنوان چرخه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که در آن بسیاری از آلت کوین‌ها به طور هم‌زمان در برابر دلار و بیت کوین، افزایش قیمت پیدا کرده و به سرعت نوسان صعودی انجام می‌دهند. 

تاثیرگذارترین آلت‌سیزن را می‌توان، اواخر دسامبر ۲۰۱۷ و اوایل ژانویه ۲۰۱۸ دانست. در این دوره، طی مدت زمان کوتاهی (معمولاً چند روز تا چند هفته)، قیمت رمز ارزها افزایش می‌یابد. این امر موجب کاهش معامله در بیت کوین و افزایش معامله در سایر رمز ارزها می‌شود.

در آلت سیزن چه اتفاقی رخ می دهد؟

در آلت‌سیزن، قیمت آلت‌کوین‌ها به دلیل انتقال پول از بیت کوین به سایر ارزهای دیجیتال به شدت افزایش می‌یابد. این دوره همچنین، باعث ایجاد اثر گلوله برفی می‌شود که قیمت آلت‌کوین‌ها را به شدت بالا می‌برد.

در این دوره، سرمایه‌گذاران به دنبال جایگزین‌های سودآورتر برای سرمایه‌گذاری می‌گردند و معمولاً بیت کوین خود را با آلت‌کوین‌های امیدوارکننده معامله می‌کنند. این کار باعث کاهش سلطه بیت کوین بر کل بازار ارزهای دیجیتال می‌شود و فصل افزایش نوسان آلت‌‌کوین‌ها را ایجاد می‌کند.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

علت ایجاد سودهای زیاد در آلت سیزن چیست؟

با شروع افزایش قیمت‌ رمز ارزها، افراد از روی ترس از دست دادن این موقعیت، در هر رمز ارزی سرمایه‌گذاری می‌کنند. چرا که می دانند در دوره آلت سیزن قیمت آلت‌‌کوین‌ها تا حد زیادی در یک دوره کوتاه، بالا می‌رود. دغدغه بعدی سرمایه‌گذاران، آن است که بتوانند آلت‌‌کوین‌های خود را قبل از اتمام آلت سیزن بفروشند. در این صورت، بیشترین میزان سود را به دست می‌آورند. برخی از ارزهای برتر مانند اتریوم، ریپل، کاردانو، آیاس و را می توان در چک لیست خود قرار داد و تغییرات قیمتی و نوسان آن‌ها را دنبال کرد. چرا که نوسانات قیمتی ابتدا در ارزهای مهم بازار رخ می‌دهد.

البته با استفاده از شاخص total و تحلیل آن نیز می‌توانید به دنبال واگرایی در قیمت بیت کوین و آلت‌‌کوین‌ها باشید. چرا که در آلت سیزن رشد آلت‌‌کوین‌ها به طور کلی از بیت کوین، پیشی می‌گیرد. علاوه بر آن، دوره‌ای به نام سلت سیزن Salt Season نیز وجود دارد که در آن ارزش کل بازار در حال سقوط است و قیمت آلت‌کوین بیشترین میزان کاهش را نسبت به BTC تجربه می‌کند.

چرا آلت سیزن رخ می دهد؟

هنگامی که قیمت بیت کوین با نوسانات صعودی همراه است و پس از مدتی تثبیت می‌شود، در این زمان، قیمت نه کاهشی و نه افزایشی دارد، بلکه در دامنه تریدینگ رنج نوسان می‌کند. از این رو اکثر معامله گران سرمایه خود را از بیت کوین خارج کرده و به دنبال رمز ارزهای سودآورتر می‌گردند، پس از بررسی چند آلت‌کوین را انتخاب و در هر ارز به میزان مشخصی سرمایه‌گذاری می‌کنند. معمولا معاملات خود را در ارزهای محبوب و معروفی همچون اتریوم، بیت کوین کش و شروع می کنند. از این رو، مقدار کل سهم بازار کریپتو (که به بیت کوین اختصاص داده شده است) با کاهش همراه بوده که باعث به وجود آمدن آلت سیزن می‌شود.

به طور کلی، آلت سیزن هنگامی آغاز می‌شود که قیمت آلت‌‎کوین‌ها نسبت به بیت کوین افزایش یابد. در نهایت نیز زمانی به پایان می‌رسد که تسلط بیت کوین یا مقدار کل سهم بازار ارزهای دیجیتال موجود در بیت کوین در مقایسه با آلت‌‌کوین‌ها بیشتر باشد.

نشانه های آلت سیزن چیست؟!

برای پیش بینی صحیح و شناسایی زمان آلت سیزن ، باید چندین شاخص را مورد بررسی قرار دهید. این نشانه‌ها عبارتند از:

 • رنج زدن بیت کوین و کاهش دامیننس آن؛
 • افزایش ارزش رمز ارزهای محبوب؛
 • گسترش تکنولوژی و نوآوری در وب ۳ و تکنولوژی بلاک چین؛
 • بررسی شاخص total1، total2 و total3؛
 • هنگامی که احساسات اکثر معامله گران صعودی و در اصطلاح بازار ارزهای دیجیتال گاوی باشد؛
 • پیگیری حرکت نهنگ ها و دنبال کردن روش های سرمایه‌گذاری آن‌ها؛
 • تحلیل تکنیکال و استفاده از اندیکاتورهای مشهوری چون ایچیموکو.

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال می‌تواند به شناسایی زمان آلت‌سیزن کمک کند. همچنین، توسط وب‌سایت‌هایی می توان میزان ورود و خروج سرمایه را در هر ارز و میزان تراکنش‌های مالی نهنگ ها را بررسی و مشاهده نمود. از این رو، این کار به سرمایه‌گذاران، درک بهتری از زمان شروع آلت سیزن می‌دهد.

 بنابراین، بررسی تک تک این نشانه های مهم می‌تواند در تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد زمان ورود به بازار آلت‌‌کوین‌ها، کمک کند.

کاهش دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت کوین، یک شاخص جذاب برای تشخیص آلت سیزن است که پیش بینی آن به همراه شاخص‌های توتال، به تحلیل فنی و دقیق نیاز دارد. زمانی که نوسان بیت کوین، کم می‌شود، این امر نشان دهنده کاهش سرمایه گذاری در بیت کوین است. هنگامی که شاخص توتال ۳ افزایش می‌یابد، نمایانگر افزایش سرمایه‌گذاری در آلت‌‌کوین‌ها است. در واقع سرمایه‌گذاران در این شرایط می‌خواهند به دارایی‌های خود، تنوع بدهند. در این صورت تسلط بیت کوین روی بازار رمز ارزها کمتر می‌شود.

افزایش نوسان آلت‌ کوین‌ها

هنگامی که نوسان آلت‌‌کوین‌های محبوبی چون فانتوم، سولانا، ریپل، اتر و بالا می‌رود، احتمال رخ دادن آلت سیزن بیشتر می‌شود. توجه به میزان نوسانات و نرخ Altcoins به معامله گران کمک می‌کند تا بهتر بتوانند تغییرات ارزش بازار رمز ارزها را پیش‌بینی کنند. یکی از موارد تاثیر گذار دیگر، دنبال کردن اخبار فاندامنتال ارزهای مهم است. این موضوع می‌تواند پامپ‌های ناگهانی توکن‌ها را تا حد زیادی پیش بینی کند.

گسترش تکنولوژی و نوآوری در Web3 و تکنولوژی بلاک چین

نوآوری‌هایی چون کاهش میزان کارمزدها، افزایش سرعت شبکه و تراکنش‌ها، ارائه صرافی‌ غیر متمرکز DeFi، پرداخت های درون شبکه به واسطه رمز ارزها، ارائه تکنولوژی NFT و راه حل‌های لایه ۲ شبکه اتریوم می‌توانند، تقاضا برای آلت‌‌کوین‌ها را افزایش داده و به شکل‌گیری آلت سیزن کمک کنند. برای مثال، سولانا و فانتوم یک فناوری بلاک چین هستند که به دلیل کارمزدهای پایین تراکنش و سرعت بالا، محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و آن‌ها را به یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌های موجود، تبدیل کرده است.

همچنین، شبکه لینک چین، اتر، اوه، کامپاند و یونی سواپ در مبادلات غیر متمرکز مشارکت می‌کنند و در پلتفرم‌های وام دهی مبتنی بر بلاک چین سریعا محبوب شده‌اند.

بازار گاوی

احساسات معامله گران اگر با نوسان صعودی همراه باشد، در این صورت تمایل به خرید رمز ارزها افزایش می‌یابد. به این بازار گاوی می‌گویند که می‌تواند تاثیر مثبتی بر محبوبیت آلت‌ کوین‌ها داشته باشد و منجر به آلت سیزن شود. در طول یک بازار صعودی، آلت‌‌کوین‌ها این پتانسیل را دارند که بهتر از بیت کوین، عمل کنند. بنابراین سرمایه‌گذارانی که به دنبال بازدهی بالاتر هستند، به خرید آلت‌‌کوین، روی می‌آورند.

پیگیری وب سایت ها

وبسایت‌هایی برای بررسی حرکات نهنگ‌ها روی آلت کوین‌ها وجود دارد که عبارتند از:

 1. سایت Nansen

این وب‌سایت امکاناتی مانند Wallet Profiler و Nansen Smart Alerts را ارائه می‌دهد که به کاربران این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌ها و تراکنش‌های نهنگ‌های کریپتو را درک کرده و تحلیل کنند. این وبسایت به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق ایجاد هشدارهای هوشمندانه به رویدادهای استثنایی نهنگ‌ها واکنش نشان دهند.

 1. سایت Whale Alert

این وب‌سایت به کاربران امکان ارائه اطلاعات تراکنش‌های بلاکچین در زمان واقعی را می‌دهد. معامله گران با استفاده از آن می‌توانند، حرکات قیمتی رمز ارزها را قبل از دیگران پیش‌بینی کنند. همچنین، این وبسایت امکان مانیتورینگ روند بازار و مدیریت ریسک دارایی‌ها را فراهم می‌کند. 

 1. سایت‌های Blockchain Explorers، Etherscan و Blockchain.com

این وبسایت‌ها به کاربران امکان مرور تراکنش‌های بزرگ و جزئیاتی از تاریخچه تراکنش‌های نهنگ‌ها را می‌دهند و برای شناسایی معامله گران بزرگ بلاک چین مفید هستند. 

 1. سایت IntoTheBlock

به وسیله این وبسایت، می‌توانید با استفاده از ابزارهای پیشرفته به اطلاعات مربوط به حرکات نهنگ‌ها دسترسی پیدا کنید.همچنین، می‌توانید به بررسی میزان سرمایه‌های ورود و خروج در صرافی‌های مرکزی پرداخته و تحلیل این جریانات را داشته باشید. این وبسایت اخیراً تحلیل جریانات صرفه جویی برای ارز دیجیتال دش را در صرافی‌های مرکزی معرفی کرده است. این تحلیلات می‌تواند به شما کمک کند تا عقاید بازار را بهتر درک کرده و از تغییرات قیمتی استفاده کنید. 

بهره‌برداری مالی از آلت سیزن

بهره‌برداری مالی از آلت‌سیزن یک راه برای کسب درآمد از فعالیت استخراج ارزهای دیجیتال است. در این روش، معامله گران از شاخص هایی مانند ASIC یا GPU برای انجام محاسبات رمزنگاری استفاده می‌کنند تا به تأیید تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین بپردازند و به عنوان پاداش، ارز دیجیتال دریافت کنند.

معرفی روش هایی برای پیش‌بینی زمان آلت سیزن

پیش‌بینی زمان آلت‌سیزن یک وظیفه چالش‌برانگیز است و به دقت و تحلیل دقیق نیاز دارد. اما بعضی از روش‌هایی که ممکن است کمک کننده باشند عبارتند از:

مطالعه بازار 

مطالعه نمودارها و اطلاعات بازار می‌تواند به شما کمک کند تا الگوها و روندهایی که به آلت‌سیزن پیش‌رونده منجر می‌شوند را شناسایی کنید.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

مانیتورینگ و بررسی سلطه بیت کوین

 نسبت سلطه بیت کوین روی بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند نشانگری برای آلت‌سیزن باشد؛ زیرا کاهش نسبت سلطه بیت کوین ممکن است نشان‌دهنده جابجایی سرمایه به سمت آلت ‌کوین‌ها باشد.

مطالعه اخبار و رویدادها

 رویدادهای مرتبط با توسعه زیرساخت‌ها، همکاری‌های اقتصادی و تغییرات قوانین رمز ارزها می‌توانند تأثیر زیادی بر روند بازار داشته باشند و ممکن است زمان آلت‌سیزن را تحت تأثیر قرار دهند.

مشورت با تحلیل‌گران مالی

 مشاوره با تحلیل‌گران مالی یا افرادی که تجربه در بازار ارزهای دیجیتال دارند، می‌تواند به شما کمک کند تا الگوها و روندهای بازار را بهتر درک کنید.

به هر حال، لازم به ذکر است که هیچ روشی نمی‌تواند به صورت قطعی زمان آلت‌سیزن را پیش‌بینی کند؛ اما ترکیبی از این روش‌ها ممکن است به شما کمک کند تا یک تصویر کلی از بازار و زمان‌بندی آلت‌سیزن به دست آورید.

تشخیص زمان آلت سیزن 

زمان آلت سیزن و نشانه‌های آن می‌تواند به وضوح به دلیل متغیرهای مختلفی مانند نوع ارز دیجیتال، الگوریتم استخراج معدن و شرایط شبکه مختلف باشد. اما در کلیت، موارد زیر می‌توانند نشانه‌های آلت‌سیزن و زمان آلت سیزن را نشان دهند:

افزایش انتظارات: افزایش نوسانات قیمتی، حجم معاملات و توجه رسانه‌ای ممکن است نشانه‌هایی از نزدیک شدن به آلت‌سیزن باشد.

افزایش نرخ استخراج: افزایش نرخ استخراج به معنای افزایش توان محاسباتی شبکه و نزدیک شدن به آلت‌سیزن است.

کاهش پاداش استخراج: هر چه پاداش استخراج کاهش یابد، این امر نمایانگر نزدیک شدن به زمان آلت‌سیزن هستند.

آلت سیزن چه تاثیری در فرآیند استخراج رمز ارزها دارد؟!

تعداد بلوک‌های استخراج شده: زمانی که تعداد بلوک‌های استخراج شده به حد مشخصی مثل ۹۵% از مجموع بلوک‌های قرارداد شده نزدیک شود، آلت‌سیزن ممکن است رخ دهد.

نرخ استخراج: اگر نرخ استخراج به یک حد مشخص مثل ۱۰۰% نزدیک شود، احتمالاً آلت‌سیزن اتفاق می‌افتد.

پاداش استخراج: کاهش پاداش استخراج، می‌تواند نشان‌دهنده نزدیک شدن به زمان آلت سیزن باشد.

اگرچه این نشانه‌ها و زمان‌ها برای هر ارز دیجیتال ممکن است متفاوت باشند، اما این نکات به طور کلی برای تشخیص زمان آلت‌سیزن و نشانه‌های آن مفید خواهند بود.

معرفی نکاتی برای کسب سود حداکثری از آلت سیزن

برای کسب سود حداکثری از آلت سیزن، می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

 1. انتخاب ارز مناسب

انتخاب ارزی که دارای پتانسیل رشد و استقرار در بازار است، می‌تواند به کسب سود بیشتر کمک کند. بررسی کنید که آیا ارز مورد نظر دارای پروتکل توسعه‌پذیر و کاربردهای واقعی است.

 1. مدیریت ریسک

درک درست از ریسک‌های مرتبط با آلت‌سیزن و مدیریت آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این شامل ریسک‌های مرتبط با تغییرات قیمت ارز، تغییرات در پاداش استخراج و ریسک‌های امنیتی است.

 1. پیش‌بینی بازار

پیش‌بینی تغییرات بازار و قیمت ارزها می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین زمان برای آلت‌سیزن را انتخاب کنید.

 1. مطالعه و آموزش

به روز بودن با تازه‌ترین تکنولوژی‌ها، تغییرات در الگوریتم‌ها و تحلیل‌های بازار می‌تواند به شما کمک کند تا به بهترین شکل ممکن از فعالیت آلت‌سیزن بهره ببرید.

 1. نظارت بر سایت های مهم

مدیریت زمان بهینه برای فعالیت آلت‌سیزن و نظارت مداوم بر فرآیند تراکنش‌های مالی نهنگ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

با رعایت این نکات، می‌توانید به حداکثر رساندن سود حاصل از فعالیت آلت‌سیزن خود بپردازید.

سخن پایانی

آنچه برای معامله گران، اهمیت دارد، نحوه تشخیص آلت سیزن و شناسایی فرصت‌های معاملاتی است تا بتوانند حداکثر بازدهی را از این دوره به دست آورند. در این مقاله به طور کامل، زمان رخ دادن آلت‌سیزن و نشانه های آن را بررسی کردیم. در حقیقت سرمایه ‌گذاران به یافتن دوره‌ای به نام آلت سیزن علاقه مندند. چرا که افراد در آن برهه از زمان می‌توانند سود بسیار زیادی را به دست آورند. هنگامی که عملکرد آلت کوین بهتر از بیت کوین باشد، نوسان در رمز ارزها رخ می‌دهد.

منابع:

BlockChainCenter

BitcoinWide

CoinMarketCap

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه