Skip to content
top banner

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ | چه ارزهایی قابلیت استخراج دارند؟

در
خواندن در ۱۷ دقیقه

یکی از روش‌های وسوسه‌کننده برای کسب درآمد، استخراج ارزهای دیجیتال است.

باتوجه‌به امکان کسب سود از این روش افراد بسیاری به دنبال آشنایی با فوت‌وفن استخراج ارزهای مختلف هستند. در ادامه ریز و درشت استخراج ارز دیجیتال را توضیح می‌دهیم، ارزهایی را که قابلیت استخراج دارند معرفی می‌کنیم و پرسود‌ترین ارزهای قابل استخراج را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

برای خرید انواع ارز دیجیتال، به صرافی تبدیل مراجعه کنید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال روشی برای تأیید تراکنش‌ها در یک دفتر کل دیجیتال برای یک بلاکچین است که از طریق تجهیزاتی با قدرت محاسباتی بالا انجام می‌شود. ارزهای دیجیتال جدید از طریق فرآیند استخراج ایجاد می‌شوند. استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال برای اعتبارسنجی بلوک‌های جدید و افزودن آن‌ها به بلاکچین، مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌کنند. آن‌ها در ازای کار خود پاداشی در قالب ارز دیجیتال دریافت می‌کنند.

چرا ارزهای دیجیتال باید استخراج شوند؟

ارز های دیجیتال نیاز به استخراج دارند، زیرا آنها ارزهای غیرمتمرکز هستند که بر روی یک بلاک چین کار می‌کنند و هیچ قدرت مرکزی نیست که بتواند آن‌ها را بین مردم توزیع کند. فرایند استخراج یا ماینینگ برای تایید تراکنش‌ها در بلاک چین و افزودن آنها به زنجیره ضروری است. این فرایند مستلزم حل معادلات پیچیده ریاضی است که به مقدار قابل‌توجهی از توان محاسباتی نیاز دارد. فرایند استخراج ازاین‌جهت مهم است که به ایمن‌سازی شبکه و جلوگیری از تقلب کمک می‌کند.

استخراج ارز دیجیتال چطور انجاممی‌شود؟

استخراج بیت‌کوین

استخراج ارز دیجیتال با استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزار تخصصی برای حل مسائل پیچیده ریاضی و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید در بلاک‌چین انجام‌می‌شود. برای شروع عملیات استخراج، باید یک ریگ ماینینگ راه‌اندازی کنید و نرم‌افزار ماینینگ خود را با اطلاعات استخر استخراج، آدرس کیف پول و سایر تنظیمات مخصوص سخت‌افزار و ارز دیجیتالی که استخراج می‌کنید، تنظیم کنید.

پیوستن به یک استخر استخراج می‌تواند شانس شما را برای کسب سود افزایش دهد، چراکه شما را قادر می‌سازد تا قدرت محاسباتی خود را با سایر استخراج‌کنندگان ترکیب کنید. پس از تنظیم همه موارد، نرم‌افزار ماینینگ خود را اجرا کنید و به استخر استخراج خود متصل شوید تا استخراج را شروع کنید. نظارت بر عملکرد استخراج و تنظیم مواردی که ذکر شد برای بهینه‌سازی بسیار مهم است.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

تجهیزات مناسب استخراج

قبل از اینکه استخراج رمز ارزها را شروع کنید، بهتر است با تجهیزات لازم برای استخراج ارز دیجیتال آشنا شوید. در واقع باید این وسایل و تجهیزات را آماده کنید تا بتوانید استخراج آسان و سریع‌تری انجام دهید. اگر تمام این تجهیزات را داشته باشید، عمل استخراج به طور خودکار انجام می‌شود.

تجهیزات مناسب استخراج

دستگاه ماینر

مهم‌ترین و گران‌ترین ابزاری که برای استخراج ارز دیجیتال نیاز دارید دستگاه ماینر (Miner) است. برخی از سخت‌افزارهای تخصصی وجود دارند که تنها برای استخراج ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین (BTC) یا بیت کوین کش (BCH) استفاده می‌شوند؛ به این سخت‌افزارها آسیک (ASic)‌ می‌گویند. در مقابل برای استخراج بعضی از توکن‌ها مثل اتر (ETH) به سخت‌افزار اختصاصی نیاز ندارید و می‌توانید با یک کارت گرافیک نیز اقدام به استخراج کنید.

کامپیوتر خانگی

شما می‌توانید کامپیوتری بسازید که قادر به استخراج ارزهای دیجیتال باشد، اما به سخت‌افزار خاصی نیاز دارید. اکثر کارت گرافیک‌های انویدیا قابلیت ماینینگ را دارند. بااین‌حال، اکثر آنها به اندازه کافی سریع نیستند که ارزش خرید داشته باشند.

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال می‌تواند در قابل سخت‌افزاری و نرم افزاری باشد. والت‌های نرم افزاری رایگان هستند و می‌توانید آنها را روی لپ‌تاپ یا موبایل خود نصب کنید. اما کیف پول‌های سخت‌افزاری گران‌قیمت‌اند و دلیل آن هم امنیت بسیار بالایی است که برای دارایی‌های شما فراهم می‌کنند.

نرم‌افزار ماینینگ

نرم‌افزار ماینینگ یک برنامه کامپیوتری است که روی رایانه شما نصب می‌شود. هر دستگاه ماینری نرم‌افزار ماینینگ و دستورالعمل‌های خاص خود را دارد که باید برای استخراج ارز دیجیتال موردنظرتان از آن استفاده باشید.

منبع برق

یکی از لازمه‌های استخراج رمزارزها، مصرف برق است. دستگاه‌های ماینر مصرف برق بسیاری بالایی دارند، ‌بنابراین قبل از خرید ماینر، باید مطمئن شوید که می‌توانید از پس پرداخت هزینه‌های برق آن بربیایید.

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج به گروهی از ماینرهای ارزهای دیجیتال می‌گویند که ریگ‌های ماینینگ خود را از طریق یک شبکه به هم متصل می‌کنند تا شانس خود را برای تولید یک بلوک جدید و کسب پاداش افزایش دهند.

زمانی که یک ماینر راه‌حل مشکلی را که کل شبکه بلاک چین در تلاش برای حل آن است، کشف می‌کند، بلوک‌های جدید آزاد می‌شوند. این فرایند وقت‌گیر، انرژی بر است و به رایانه‌ای نیاز دارد که بتواند میلیاردها یا حتی تریلیون‌ها اعداد هگزادسیمال تصادفی را تولید و بررسی کند.

ازآنجایی‌که ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا پس از خرید، راه‌اندازی و نگهداری ریگ ماینینگ به سود برسید، پیوستن به یک استخر ماینینگ مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه برای افزایش شانس دریافت پاداش ارز دیجیتال است.

مزرعه استخراج

برای استخراج ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاری زیادی در کامپیوترهای قدرتمند لازم است؛ بنابراین برای غلبه بر این چالش، مزرعه‌های استخراج ساخته شدند. مزرعه استخراج تأسیساتی در مقیاس بزرگ است که برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. هدف اصلی یک مزرعه ماینینگ تولید کوین یا توکن جدید با حل مسائل پیچیده ریاضی است؛ بنابراین، یک مزرعه ماینینگ باید قدرت محاسباتی و انرژی برق زیادی داشته باشد تا سودآور باشد.

مرزعه استخراج

 

مزارع ماینینگ معمولاً در کشورهایی با برق ارزان تأسیس می‌شوند. این به این دلیل است که استخراج رمزارز به انرژی زیادی نیاز دارد و قبوض برق ممکن است بسیار گران باشد. چین محبوب‌ترین کشور از نظر مزرعه استخراج است و پس از آن ایالات متحده و کانادا قرار دارند.

استخراج ابری

استخراج ابری (Cloud Mining) مکانیزمی است برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، با استفاده از قدرت پردازشی اجاره‌ای بدون نصب و اجرای مستقیم سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مرتبط. شرکت‌های استخراج ابری به افراد اجازه می‌دهند حساب باز کنند و از راه دور با پرداخت هزینه اشتراک در فرایند استخراج ارز دیجیتال شرکت کنند. این امر کمک می‌کند تا استخراج ارز دیجیتال برای طیف وسیع‌تری از مردم قابل‌دسترسی باشد زیرا نیاز به خرید و نگهداری تجهیزات یا پرداخت هزینه‌های برق را کاهش می‌دهد.

ماینرهای ابری به یک استخر ماینینگ می‌پیوندند و مقدار مشخصی «قدرت هش» (hash power) را خریداری می‌کنند. هر شرکت‌کننده به نسبت قدرت هش اجاره‌شده، سهمی از سود ماینینگ را به دست می‌آورد.

استخراج ابری از رایانش ابری (cloud computing) برای تولید رمزارزهای مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌کند. رایانش ابری، به‌طورکلی، یکی از سریع‌ترین ترندهای فناوری است که در آن خدمات محاسباتی مانند پردازش، ظرفیت سرور، خدمات دیتابیس (Database)، نرم‌افزار و ذخیره‌سازی فایل از طریق ابر یا کلود قابل‌دسترسی هستند. چنین شرکت‌هایی بر اساس میزان استفاده کاربران از قدرت پردازشی هزینه دریافت می‌کنند.

ماینینگ ستون فقرات برخی از بلاک چین های ارز دیجیتال مانند بیت کوین است. این فرایندی است که توسط آن تراکنش‌ها تأیید شده و به زنجیره اضافه می‌شوند. همچنین راهی است که از طریق آن توکن‌های جدید در شبکه صادر می‌شوند.

تفاوت استخر استخراج در برابر استخراج انفرادی

استخر استخراج و استخراج انفرادی هر کدام مزایا و معایب خاصی خود را دارند که مي‌بایست بر اساس اولویت‌ها و امکانات خود یکی از این دو روش را برای ماینینگ انتخاب کنید. در ادامه به مقایسه این دو روش می‌پردازیم:

مزایای استخر استخراج

 • پاداش‌های مداوم: استخرهای ماینینگ پاداش‌های ثابت و قابل‌پیش‌بینی ارائه می‌دهند. ماینرها هر زمان که استخر با موفقیت یک بلوک را استخراج می‌کند، فارغ از قدرت استخراج انفرادی، سهمی از پاداش بلوک دریافت می‌کنند.
 • ثبات مالی بیشتر: در استخر ماینینگ درآمد شما کمتر تحت‌تأثیر تصادفی بودن استخراج انفرادی قرار می‌گیرد و ثبات مالی را فراهم می‌کند.
 • الزامات سخت‌افزاری پایین‌تر: استخرهای ماینینگ به مبتدیان امکان می‌دهد با سخت‌افزارهای ضعیف‌تر اقدام به استخراج کنند.
 • فرصت یادگیری: پیوستن به یک استخر ماینینگ به مبتدیان تجربه و اطلاعات ارزشمندی در مورد فرایند ماینینگ ارائه می‌دهد.

معایب استخر استخراج

 • هزینه استخراج: استخرهای ماینینگ معمولاً کارمزدهایی دریافت می‌کنند که می‌تواند درآمد کلی شما را کاهش دهد. محاسبه این کارمزدها قبل از پیوستن به یک استخر ضروری است.
 • تمرکز پلتفرم: برخی استدلال می‌کنند که استخرهای ماینینگ به متمرکزشدن شبکه کمک می‌کنند؛ زیرا چند استخر بزرگ می‌توانند بخش قابل‌توجهی از هش ریت شبکه را کنترل کنند.

مزایای استخراج انفرادی

 • پاداش بلاک کامل: استخراج انفرادی به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که یک بلوک را با موفقیت استخراج می‌کنید، کل پاداش بلاک را دریافت کنید.
 • استقلال: استخراج انفرادی کنترل کاملی بر فرایند استخراج را فراهم می‌کند. نیازی نیست به یک استخر بپیوندید یا پاداش‌ها را با سایر ماینرها به اشتراک بگذارید.
 • حریم خصوصی: ماینرهای انفرادی از حریم خصوصی بیشتری برخوردار هستند؛ زیرا نیازی به اشتراک‌گذاری داده‌های ماینینگ ندارند.

معایب استخراج انفرادی

 • تنوع بالا: استخراج انفرادی با تنوع بالایی همراه است. شما ممکن است چندین بلوک را در یک دوره کوتاه استخراج کنید یا بدون یافتن هیچ بلاکی، رکود طولانی را تجربه کنید.
 • افزایش الزامات سخت‌افزاری: استخراج انفرادی موفقیت‌آمیز ارزهای دیجیتال اغلب به سخت‌افزار قدرتمند با قدرت محاسباتی قابل‌توجهی نیاز دارد.

انواع سخت‌افزار استخراج ارز دیجیتال

شاید فکر کنید که برای استخراج ارزهای دیجیتال حتماً به یک دستگاه ماینر گران‌قیمت نیاز دارید، اما باید بدانید که شما می‌توانید حتی با یک کارت گرافیک نیز اقدام به استخراج کنید. در ادامه انواع سخت‌افزارهایی که می‌توانید برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنید را برایتان آورده‌ایم:

سخت افزار استخراج

پردازنده CPU

این یکی از رایج‌ترین انواع استخراج رمزارز است؛ زیرا به تجهیزات تخصصی نیاز ندارد و می‌تواند توسط هر کسی انجام شود. در اینجا، شما ارزهای دیجیتال را از طریق واحد پردازش مرکزی رایانه شخصی خود (CPU) استخراج می‌کنید. واحدهای منطقی حسابی (ALUs) در واحدهای پردازش مرکزی عملیات حسابی و منطقی پیچیده‌ای را انجام می‌دهند و CPU را قادر می‌سازند تا محاسبات پیچیده را انجام دهد. هر کسی که کامپیوتر دسکتاپ دارد می‌تواند از ظرفیت محاسباتی CPU خود برای اعتبارسنجی تراکنش‌های ارز دیجیتال و حل الگوریتم‌های پیچیده استفاده کند. این روش استخراج تحت عنوان  “CPU Mining”شناخته می‌شود.

کارت گرافیک

اکثر ماینرهای کریپتو در روزهای ابتدایی با سرمایه‌های بزرگ شروع به استخراج از طریق CPU کردند. اندکی بعد، آنها متوجه شدند که با وجود مصرف انرژی بسیار زیاد، CPU ها نتایج محدودی دارند. سپس با استفاده از کارت گرافیک استخراج را آغاز کردند. پردازنده‌های گرافیکی هش‌ریت سریع‌تری را ارائه می‌کنند که این تفاوت اصلی بین استخراج CPU و GPU است. به‌این‌ترتیب، GPU ها می‌توانند معادلات پیچیده ریاضی را سریع‌تر حل کنند. GPU mining به ظرفیت پردازش کارت‌های گرافیک برای اعتبارسنجی تراکنش‌های ارز دیجیتال یا تولید ارزهای جدید متکی است.

آسیک ماینر

آسیک (ASIC) یک دستگاه اختصاصی است که منحصراً برای استخراج ارز دیجیتال طراحی شده است و به همین دلیل سودآوری آن‌ها معمولاً بیشتر از سخت افزارهای عادی است. هر آسیک ماینری معمولاً برای استخراج یک ارز دیجیتال خاص طراحی شده است. در نتیجه، یک آسیک ماینر بیت کوین فقط بیت کوین را استخراج می‌کند.

 

عوامل تاثیرگذار در انتخاب رمزارز برای استخراج

هنگام انتخاب یک رمزارز برای استخراج باید عوامل زیر را در نظر بگیرید تا یک استخراج سودآور داشته باشید:

 • زمان بلاک: میانگین زمانی که برای یافتن یک بلاک جدید در بلاک چین طول می‌کشد. زمان بلاک کوتاه‌تر به معنای تأیید سریع‌تر تراکنش‌ها و پاداش‌های مکرر برای ماینرها است.
 • پاداش بلاک: تعداد کوین‌هایی که برای هر بلوک جدید ایجاد و بین ماینرها توزیع می‌شود. پاداش بلاک بالاتر به معنای درآمد بیشتر برای ماینرها است.
 • قیمت هر توکن: ارزش بازار هر توکن به ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال. قیمت بالاتر به‌ازای هر توکن به معنای ارزش بیشتر پاداش‌ها و هزینه‌های دریافت شده توسط ماینرها است.
 • سختی شبکه: میزان سختی یافتن یک بلاک جدید در بلاک چین. سختی شبکه به طور دوره‌ای مطابق با هش ریت شبکه و قوانین پروتکل تنظیم می‌شود. سختی استخراج بالاتر به معنای رقابت بیشتر و شانس کمتر برای یافتن یک بلاک جدید است.
 • هش ریت: مقدار توان محاسباتی که برای استخراج در شبکه استفاده می‌شود. هش ریت بالاتر به معنای امنیت بیشتر و تایید سریع‌تر تراکنش‌ها و همچنین سختی و مصرف انرژی بیشتر است.
 • مصرف برق: مقدار برقی که توسط سخت‌افزار ماینینگ استفاده می‌شود. مصرف انرژی بیشتر به معنای هزینه و تأثیر زیست‌محیطی بیشتر برای ماینرها است.
 • هزینه سخت‌افزار: سرمایه اولیه موردنیاز برای خرید و راه‌اندازی سخت‌افزار ماینینگ. هزینه سخت‌افزاری بالاتر به معنای ریسک بیشتر و زمان سربه‌سر بیشتر برای ماینرها است.

 

آیا از استخراج ارز دیجیتال می‌توان به سود رسید؟

بیت‌کوین رایگان

کسب سود از طریق استخراج ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است، اما آسان و تضمینی نیست. سودآوری فرایند استخراج به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • قیمت و سختی ارز دیجیتال مدنظر: این دو عامل ممکن است در طول زمان تغییر کنند و بر سوددهی و هزینه‌های استخراج شما تأثیر بگذارند. حتماً بر اساس شرایط فعلی بازار، در مورد سودآورترین ارزهای قابل‌استخراج تحقیق کنید.
 • هزینه و کارایی سخت‌افزار و نرم‌افزار استخراج: باید روی تجهیزات تخصصی سرمایه‌گذاری کنید قابلیت استخراج به‌طور کارآمد و رقابتی را داشته‌باشند. همچنین تنظیمات خود را بهینه کنید و به یک استخر استخراج بپیوندید تا شانس خود را برای کسب سود بالا ببرید.
 • هزینه و دسترسی به برق: فرایند استخراج برق بسیاری مصرف می‌کند و گرما و سروصدای زیادی تولید می‌کند. باید هزینه مصرف برق و تأثیرات زیست‌محیطی عملیات استخراج را در نظر بگیرید. همچنین ممکن است با قطعی برق یا اختلالاتی مواجه شوید که می‌تواند بر عملکرد استخراج شما تأثیر بگذارد.

بنابراین، قبل از آغاز فرایند استخراج ارزهای دیجیتال، تحقیقات خود را انجام دهید و مزایا و معایب ارز دیجیتال مدنظر خود را با دقت بسنجید. استخراج می‌تواند فرایندی سودآور باشد، اما از طرفی دیگر چالش‌برانگیز و پرریسک است.

 

ریسک‌های موجود در فرایند استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال

برخی از ریسک‌های فرایند استخراج ارزهای دیجیتال عبارتند از:

 • مصرف بیش از حد برق: استخراج ارزهای دیجیتال برای راه‌اندازی رایانه‌هایی که مشکلات پیچیده را حل می‌کنند، به انرژی زیادی نیاز دارد. این موضوع می‌تواند هزینه‌های برق و اثرات زیست‌محیطی را افزایش دهد. همچنین ممکن است با قطعی برق یا اختلالاتی مواجه شوید که می‌تواند بر عملکرد استخراج شما تأثیر بگذارد.
 • کریپتو جکینگ (Cryptojacking): این یک نوع بدافزار است که از رایانه شما برای استخراج ارزهای دیجیتال بدون رضایت یا اطلاع شما استفاده می‌کند. این امر می‌تواند سرعت سیستم شما را کاهش دهد، به سخت‌افزار شما آسیب برساند و امنیت و حریم خصوصی شما را به خطر بیندازد. برای جلوگیری از این امر، باید از نرم‌افزارهای استخراج معتبر استفاده‌کنید و آنتی‌ویروس خود را به‌روز نگه‌دارید.
 • نوسان بسیار بالای قیمت ارزهای دیجیتال: قیمت و دشواری استخراج ارزهای دیجیتال می‌تواند سریعاً و به‌طور پیش‌بینی‌ناپذیری تغییر کند و بر پاداش‌ها و هزینه‌های استخراج شما تأثیر بگذارد. در صورت سقوط بازار یا ممنوعیت و منسوخ شدن ارز دیجیتالی مدنظر شما، ممکن است دارایی خود را از دست بدهید.
 • افزایش قیمت پردازنده‌های گرافیکی: پردازنده‌های گرافیکی، کارت‌های گرافیکی هستند که برای استخراج برخی از ارزهای دیجیتال مانند اتریوم استفاده می‌شوند. بااین‌حال، به‌دلیل تقاضای بالای استخراج‌کنندگان برای پردازنده‌های گرافیکی، قیمت این دستگاه‌ها به‌شدت افزایش یافته است و همین امر باعث شده است تا کارت‌های گرافیکی برای سایر کاربران مانند گیمرها یا محققان، کمتر مقرون‌به‌صرفه باشند.

چه ارزهایی را می‌شود استخراج کرد؟

معمولاً به ارزهایی که از الگوریتم اجماعِ اثبات سهام استفاده می‌کنند، ارزهای قابل استخراج گفته می‌شود. در الگوریتم اثبات سهام، شرکت‌کنندگان در تأیید تراکنش‌ها با استفاده از پردازشگر خود یک سری محاسبات پیچیده را انجام می‌دهند و با این کار بلوک‌های جدیدی در بلاک‌چین به وجود می‌آورند و تراکنش‌ها را نیز تأیید می‌کنند.

برای این که افراد انگیزه کافی برای شرکت در عملیات اجماع و تأیید تراکنش‌ها را داشته باشند به‌ازای تشکیل هر بلوک جدید میزانی از رمزارز به آن‌ها پاداش داده می‌شود. در نتیجه این عملیات و به‌عنوان پاداش توکن‌های جدیدی از رمزارز ایجاد می‌شود به همین خاطر این فرایند را استخراج نام‌گذاری می‌کنند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

مهم‌ترین ارزهای قابل استخراج

حالا که مفاهیم استخراج و الگوریتم اثبات کار تا حدی آشنا شدیم به معرفی مهم‌ترین ارزهای دیجیتال قابل استخراج می‌پردازیم.

استخراج بیت کوین

مهم‌ترین و باارزش‌ترین ارز دیجیتال جهان بیت‌کوین است. بیت‌کوین اولین ارز دیجیتال توزیع ‌شده‌ای بود که منتشر شده و راه را برای انتشار دیگر ارزهای دیجیتال باز کرد. بیت‌ کوین از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند.

حداکثر تعداد بیت‌کوین‌های قابل استخراج ۲۱ میلیون عدد است. باتوجه‌به محدود بودن تعداد بیت‌کوین قابل استخراج، احتمال رشد قیمت بیت‌کوین در آینده بسیار بالاست. به همین خاطر بیت‌کوین همچنان مهم‌ترین ارز دیجیتال قابل استخراج است.

هزینه‌ استخراج بیت‌کوین ممکن است نسبت به بسیاری ارزهای دیجیتال دیگر بالا باشد. علاوه بر این برای استخراج بیت‌کوین به نوع خاصی از دستگاه‌های ماینینگ احتیاج است. در حال حاضر استخراج بیت‌کوین به‌صورت شخصی ممکن است سخت و دشوار باشد؛ بنابراین بهتر است عضو یکی از استخرهای استخراج بیت‌کوین شوید تا نتیجه بهتری بگیرید.

پاداش استخراج بیت‌کوین در حال حاضر ۶٫۲۵ BTC به‌ازای هر بلاک است. این میزان پاداش هر چهار سال نصف می‌شود و در‌ آینده به ۳٫۱۲۵ بیت‌کوین کاهش خواهد یافت.

استخراج دوج کوین

ارز دیجیتال دوج‌ کوین به‌عنوان اولین میم‌کوین بازار شناخته می‌شود و طرف‌داران بسیاری دارد. گرچه در ابتدا گفته می‌شد که دوج کوین کاربرد خاصی در جهان واقعی ندارد؛ اما با استقبال پرشور جامعه کاربرانش به ارزی مناسب برای خریدو‌فروش‌هایی در مقیاس کوچک تبدیل شد و جایگاه خود را ارتقا داد. این ارز دیجیتال با حمایت افراد مشهوری همچون ایلان ماسک مالک تسلا و توییتر توانسته است رشدهای خوبی را تجربه کند.

این ارز می‌تواند گزینه‌ خوبی برای استخراج باشد. استخراج دوج کوین نسبت به بیت‌کوین بسیار ساده‌تر است. برای ماین‌کردن دوج کوین نیازی به دستگاه‌های گران‌قیمت نیست و می‌توان آن را حتی با کامپیوترهای خانگی و با پردازشگر یا کارت گرافیک هم استخراج کرد.

در حال حاضر پاداش استخراج‌کنندگان دوج کوین ۱۰۰۰۰ دوج به‌ازای هر بلاک است.

استخراج اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک به‌عنوان یکی از فورک‌های اتریوم ساختاری مشابه این ارز دیجیتال پرکاربرد دارد. اتریوم ۲.۰ نسخه جدید ارز دیجیتال اتریوم دیگر از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده نمی‌کند و به‌جای آن از اثبات سهام استفاده می‌کند؛ بنابراین عده زیادی از ماینرهای اتریوم دستگاه‌های خود را برای استخراج اتریوم کلاسیک مورداستفاده قرار می‌دهند. این ارز دیجیتال هم می‌تواند گزینه جالبی برای استخراج باشد.

استخراج مونرو (MONERO)

ارز دیجیتال مونرو (XMR) یکی از راحت‌ترین ارزها برای استخراج خانگی است. مونرو بر اساس پروتکل CryptoNote کار می‌کند. مونرو را  می‌توانید با کامپیوترهای خانگی به‌صورت سولو (تنها) استخراج کنید. همچنین امکان پیوستن به استخرهای استخراج مونرو هم وجود دارد.

این ارز دیجیتال از تابع هش CryptoNightR استفاده می‌کند و می‌توانید آن را با پردازنده یا کارت گرافیک استخراج کنید. ارز دیجیتال مونرو اجازه استفاده از دستگاه‌های پرقدرت ASIC برای استخراج این رمزارز را نمی‌دهد.

در حال حاضر پاداش استخراج‌کنندگان به‌ازای ایجاد هر بلوک مونرو ۲٫۱۵ ‌ XMR است. تعداد بلوک‌های قابل تولید مونرو حدود دو میلیون و دویست هزار بلوک است.

استخراج ارز زی‌کش (ZCash)

ارز دیجیتال ZCash در سال ۲۰۱۶ با تمرکز بر حریم خصوصی و محرمانگی به وجود آمد. پیگیری تراکنش‌ها در Zcash غیرممکن است که این امر باعث می‌شود حریم خصوصی در بالاترین سطح حفظ شود. گرچه ZCash اجازه استخراج با دستگاه‌های حرفه‌ای ASIC را نمی‌دهد، اما استخراج آن چندان راحت نیست و به رم بالایی احتیاج دارد.

در حال حاضر پاداش استخراج ZCash به‌ازای هر بلوک ۲٫۵ ZEC است. حداکثر تعداد کوین‌های قابل استخراج زی‌کش ۲۱ میلیون عدد است.

استخراج ارز GRIN

ارز دیجیتال GRIN در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. این ارز دیجیتال برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال حداکثر تعداد قابل استخراج ندارد و تعداد کوین‌های آن نامحدود است. این ارز دیجیتال هم در برابر استخراج با دستگاه‌های حرفه‌ای استخراج (ASIC) مقاوم است و می‌توان آن را با پردازشگر CPU یا کارت گرافیک GPU به‌راحتی استخراج کرد.

تابع هش مورداستفاده در این ارز دیجیتال MimbleWimble نام دارد و پاداش استخراج آن ۶۰ GRIN به‌ازای هر بلوک است.

استخراج ارز RavenCoin

ریون کوین (RVN) در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان یک هاردفورک از بیت‌کوین پا به سرزمین ارزهای دیجیتال گذاشت. ارز دیجیتال ریون کوین به‌خاطر امکاناتی مانند داشتن کیف پول موبایلی و سیستم پیام‌رسانی با استقبال خوبی مواجه شد و در بسیاری از صرافی‌های مهم فهرست شد.

استخراج RavenCoin به‌خاطر پروتکل KawPaw در آن و تابع هش X16 برای ماینرها جذاب است. در حال حاضر پاداش استخراج RavenCoin، پنج هزار RVN به‌ازای هر بلوک است.

استخراج ارز Litecoin

لایت‌کوین به‌عنوان یکی از بهترین هاردفورک‌های بیت‌کوین شناخته می‌شود و از همان ابتدا موردتوجه بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. این ارز دیجیتال در بسیاری از فهرست‌ها در میان ۱۰ ارز دیجیتال محبوب جهان قرار می‌گیرد.

استخراج ارز دیجیتال لایت ‌کوین از پروتکل Scrypt استفاده می‌کند و یکی از پرسودترین کوین‌های قابل استخراج با دستگاه‌های کارت گرافیک (GPU)‌ است. پاداش استخراج ارز لایت کوین در حال حاضر ۱۲٫۵ LTC به‌ازای هر بلوک است. حداکثر لایک کوین قابل استخراج ۸۴ میلیون عدد است.

استخراج ارز BitcoinGold

این ارز دیجیتال هم فورک دیگری از بیت‌کوین است که در سال ۲۰۱۷ ایجاد شده است. الگوریتم مورداستفاده بیت‌کوین گلد برخلاف بیت‌کوین Equihash نام دارد. ایده این ارز دیجیتال دموکرات کردن استخراج بیت‌ کوین و اجازه ندادن استخراج با دستگا‌ه‌های خاص و حرفه‌ای بوده است.

این ارز دیجیتال به شکلی طراحی شده است که با دستگاه‌های GPU یا کارت گرافیک قابل استخراج است و به‌راحتی می‌توان آن را ماین کرد. پاداش استخراج بیت کوین گلد ۶٫۲۵ BTG ‌ به‌ازای هر بلوک است.

ارز دیجیتال

پاداش استخراج به ازای هر بلوک (کوین)

بیت‌کوین ۶.۲۵
دوج کوین ۱۰۰۰۰
مونرو ۲.۱۵
زی کش ۲.۵
GRIN ۶۰
ریون کوین ۵۰۰۰
لایت کوین ۱۲.۵
بیت‌کوین گلد ۶.۲۵

 

 

فهرست ۲۰ ارز برتر قابل استخراج

تبدیل بیت‌کوین به تتر

در زیر فهرستی از ۲۰ ارز دیجیتال برتر قابل استخراج را گردآوری کرده‌ایم:

 1. بیت کوین (BTC)
 2. دوج کوین (DOGE)
 3. مونرو (XMR)
 4. اتریوم کلاسیک (ETC)
 5. بیت کوین کش (BCH)
 6. بیت کوین اس.وی (BCHSV)
 7. فایل کوین (FIL)
 8. زی.کش (ZEC)
 9. دش (DASH)
 10. دیکرد (DCR)
 11. زیلیکا (ZIL)
 12. بیت کوین گلد (BTG)
 13. ریون کوین (RVN)
 14. دیجی.بایت (DGB)
 15. سیاکوین (SC)
 16. سیس کوین (SYS)
 17. ای.بی.بی.سی کوین (ABBC)
 18. پایرت چین (ARRR)
 19. هورایزن (ZEN)
 20. دیرو (DERO)

سخن پایانی

در این مقاله به ارزهای دیجیتال قابل استخراج پرداختیم و برخی از مهم‌ترین ارزهای قابل ماین‌کردن را بررسی کردیم. در نهایت فهرستی از ۲۰ ارز برتر قابل استخراج از نظر سهم بازار را ارائه دادیم. با توجه به اطلاعات داده شده می‌توانید ارز مناسبی برای استخراج انتخاب کنید و از این راهکار به عنوان راهکار جانبی کسب درآمد استفاده کنید.

 

دیدگاه‌ها (2)

 1. سلام
  من یه چیزی رو متوجه نمیشم. انچیزی که من فهمیدم اینه که ماینرها کار تایید یک تراکنش رو با تولید بلاک انجام میدن. این چه ربطی به استخراج رمز ارز داره؟ چون وقتی استخراج تمام بشه بازم برا تایید باید بلاک تولید بشه. ایا خود رمز ارز و تعداد ان از قبل وجود داره یا ماینرها همزمان با تایید یک تراکنش کار استخراج ارز هم انجام میدن؟

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه