چکیده

متوسط هزینه دلاری (DCA)، یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که در آن کل مبلغ، بین خریدهای دوره‌ای از یک دارایی هدف تقسیم می‌شود. با این کار، می‌توان تاثیر نوسانات را بر خرید کلی کاهش داد. خریدها، بدون توجه به قیمت دارایی و در فواصل زمانی منظم انجام می‌شود. این استراتژی سرمایه‌گذاری، بسیاری از تلاش‌ها برای زمان‌بندی بازار به‌منظور خرید ارز با بهترین قیمت را حذف می‌کند. هدف DCA، جلوگیری از «اشتباه سرمایه‌گذاری یکجا» به‌شمار می‌رود که با توجه به قیمت‌گذاری دارایی معمولا زمان‌بندی مناسبی ندارد.

متوسط هزینه دلاری یا DCA چیست؟

متوسط هزینه دلاری (DCA)، یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که در آن فرد بدون توجه به قیمت دارایی، مقدار ثابتی از پول را در فواصل زمانی منظم به خرید آن اختصاص می‌دهد. این رویکرد، شامل خرید مداوم در طول زمان است تا به کاهش تاثیر نوسانات بازار منجر شود.

سرمایه‌گذار، با استفاده از DCA دارایی بیشتری را در زمان پایین بودن قیمت‌ها خریداری می‌کند و در صورت بالا بودن قیمت‌ها، میزان کمتری را می‌خرد. با گذشت زمان، این کار می‌تواند منجر به کاهش هزینه متوسط هر سهم یا واحد از دارایی در مقایسه با سرمایه‌گذاری یک‌جا شود. از این استراتژی، می‌توان در صرافی ارز دیجیتال برای خرید رمز ارزها نیز استفاده کرد.

استراتژی سرمایه‌گذاری DCA، اغلب در بازار بورس و خرید سهام استفاده می‌شود؛ اما، می‌توان آن را برای دیگر دارایی‌ها مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) و خرید ارز دیجیتال نیز اعمال کرد.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

استراتژی سرمایه گذاری متوسط هزینه دلاری چگونه کار می‌کند؟

اما، نکته قابل‌توجه این است که استراتژی سرمایه‌گذاری متوسط هزینه دلاری در فضای ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کند. علیرغم افزایش نوسانات ارزهای دیجیتال در مقایسه با سهام، استفاده از DCA می‌تواند مزایای مشابهی را برای معامله‌گران به همراه داشته باشد.

افراد با خرید منظم ارزهای دیجیتال دلخواه خود، سرمایه‌گذاری را بدون توجه به نوسانات بازار و به‌طور پیوسته بالا می‌برند. درنتیجه، هم بر دارایی‌های خود می‌افزایند و هم به‌طور بالقوه هزینه کلی خود را با خرید در طول دوره‌های رکود بازار کاهش می‌دهند.

این سناریو را در نظر بگیرید: شما 50 هزار دلار برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال دارید و قیمت بیت کوین نیز به ازای هر کوین 50 هزار دلار است. اگر بخواهید سرمایه‌گذاری خود را به شکل یک‌جا انجام دهید، یک بیت کوین را با هزینه 50 هزار دلار خریداری می‌کنید.

اما با تقسیم سرمایه‌گذاری خود به پنج خرید مساوی 10 هزار دلاری با قیمت‌های متفاوت بیت کوین (50، 45، 25، 25 و 55 هزار دلار)، هزینه متوسط شما 40 هزار دلار خواهد بود؛ همچنین، منجر به خرید 1.4 BTC به جای 1 BTC می‌شود. زمانی که قیمت بیت کوین مجددا بالا برود، سود شما افزایش می‌یابد؛ زیرا، میانگین هزینه خرید خود را در خرید بیت کوین کاهش داده‌اید.

 

حتما بخوانید: مفهوم تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

 

 

روش استفاده از متوسط هزینه دلاری برای ارزهای دیجیتال

متوسط هزینه دلاری (DCA) در ارزهای دیجیتال، برای کاهش خطر نوسانات و سود بردن از رشد بلندمدت بازار استفاده می‌شود. در این بخش، نحوه استفاده از استراتژی سرمایه‌گذاری DCA برای یک ارز دیجیتال آورده شده است.

1. تعیین بودجه

در ابتدا، باید میزان بودجه خود برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال را در یک دوره خاص تعیین کنید. این دوره خاص، می‌تواند هفتگی، ماهانه یا هر بازه زمانی دیگری باشد که برای شما مناسب‌تر است.

2. انتخاب ارز دیجیتال

تصمیم بگیرید که در کدام ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری خواهید کرد. بیت کوین و اتریوم، گزینه‌های محبوب‌تری هستند؛ اما، هزاران گزینه دیگر نیز وجود دارد. انتخاب ارز دیجیتال، باید بر اساس اهداف سرمایه‌گذاری و تحمل ریسک شما باشد.

3. انتخاب یک صرافی

حتما در یک صرافی ثبت‌نام کنید که تحلیل‌های روزانه از ارزهای دیجیتال و امکان خریدهای تکراری را به شما می‌دهد. صرافی تبدیل، تحلیل بیت کوین و تحلیل تتر را به‌صورت روزانه ارائه می‌دهد که می‌توان از آن‌ها برای سیگنال‌گیری بهره برد.

4. انجام خریدهای تکرارشونده

در صرافی تبدیل، می‌توانید خریدهای تکرارشونده را برای ارز دیجیتال انتخابی خود تنظیم کنید. فقط کافیست تا مقدار سرمایه‌گذاری و تعداد دفعات خرید (به‌عنوان مثال، هفتگی، ماهانه) خود را مشخص کنید.

5. پایبند ماندن به برنامه خود

پس از تنظیم طرح متوسط هزینه دلاری خود، حتما به آن پایبند باشید و از تصمیم‌گیری احساسی و بر اساس نوسانات کوتاه‌مدت بازار خودداری کنید. به یاد داشته باشید؛ هدف DCA این است که سرمایه‌گذاری شما در طول زمان گسترش یابد و تاثیر نوسانات را به حداقل برساند.

6. نظارت بر سرمایه گذاری خود

در حالی که DCA یک استراتژی سرمایه‌گذاری منفعل است، نظارت بر سرمایه‌گذاری‌های شما به‌صورت دوره‌ای ضرورت دارد. بنابراین، نحوه عملکرد پرتفوی خود را پیگیری کنید و در صورت نیاز، استراتژی خود را مورد بازنگری قرار دهید.

7. در نظر گرفتن تعادل مجدد

با گذشت زمان، ارزش دارایی‌های دیجیتال شما ممکن است به دلیل نوسانات بازار تغییر کند. پس به‌صورت دوره‌ای، سبد خود را مجددا متعادل سازید تا با اهداف سرمایه‌گذاری بلندمدت شما مطابقت پیدا کند. ضمنا، نسبت به اخبار ارزهای دیجیتال و روندهای بازار به‌روز باشید. با این حال، از واکنش‌های تند و سریع نسبت به حرکات کوتاه‌مدت قیمت‌ها دور بمانید.

حتما بخوانید: الگوریتم اثبات دانش صفر یا ZKP چیست؟

استراتژی متوسط هزینه دلاری در مقابل سرمایه گذاری یکجا

متوسط هزینه دلاری (DCA) و سرمایه‌گذاری یک‌جا، دو استراتژی سرمایه‌گذاری هستند که هرکدام مزایا و ملاحظات خاص خود را دارند.

DCA، می‌تواند به کاهش نوسانات بازار کمک کند؛ زیرا، وقتی قیمت‌ها پایین است، ارز بیشتری می‌خرید و وقتی قیمت‌ها بالا است، ارز کمتری خریداری خواهید کرد. این روش، در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری مقدار زیادی پول در زمان اوج بازار یاری‌رسان خواهد بود.

از طرف دیگر، سرمایه‌گذاری یکجا به‌طور بالقوه منجر به بازدهی بالاتر در درازمدت می‌شود. به‌خصوص، اگر بازار روند صعودی داشته باشد. با این حال، اگر درست قبل از رکود بازار سرمایه‌گذاری کنید، می‌تواند شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

انتخاب بین سرمایه‌گذاری DCA و سرمایه‌گذاری یک‌جا، به عوامل گوناگونی ازجمله تحمل ریسک، اهداف سرمایه‌گذاری و چشم‌انداز بازار بستگی دارد. اگر در مورد شرایط بازار نامطمئن هستید یا رویکرد محافظه‌کارانه‌ای را ترجیح می‌دهید، DCA مناسب‌تر به‌شمار می‌رود. اما، اگر نظر شما نسبت به روند بازار در طول زمان صعودی است و نسبت به ریسک مرتبط با آن مشکلی ندارید، سرمایه‌گذاری یکجا می‌تواند بازده بالاتری را به ارمغان آورد.

معایب بالقوه استراتژی متوسط هزینه دلاری

سرمایه‌گذاری با استراتژی متوسط هزینه دلاری در ارزهای دیجیتال، می‌تواند مزایای متعددی داشته باشد. با این حال، معایب بالقوه‌ای نیز وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت.

1. ریسک زمان‌بندی

DCA، شامل زمان‌بندی بازار نمی‌شود؛ به این معنی که ممکن است فرصت‌های خرید را در زمان پایین‌ترین سطح بازار از دست بدهید. اگر پس از خرید، ارز دیجیتال با افت قیمت قابل توجهی روبرو شود، ممکن است به‌طور کامل از قیمت‌های پایین‌تر سود نبرید.

2. هزینه – فرصت

اگر ارز دیجیتال بین خریدهای برنامه‌ریزی‌شده شما با افزایش سریع قیمت روبرو شود، ممکن است سودهای بالقوه را از دست بدهید. ضمنا، اگر بازار حرکت صعودی قوی را تجربه کند، سرمایه‌گذاری یکجا می‌تواند بازدهی بالاتری را ارائه دهد.

3. کارمزدها

برای هر تراکنش، در صرافی مورد استفاده شما کارمزدهایی وجود دارد. این کارمزدها، می‌تواند باعث کاهش بازدهی شما شود؛ به‌خصوص زمانی که مقادیر کمتری را در فواصل زمانی منظم سرمایه‌گذاری می‌کنید. صرافی تبدیل، از کارمزدهای بسیار رقابتی برخوردار است تا سود شما به حداکثر برسد.

4. تاثیر روانی

سرمایه‌گذاری با استراتژی متوسط هزینه دلاری، نیاز به نظم و انضباط کامل دارد؛ زیرا، ممکن است در دوره‌های نوسانات بازار منجر به چالش‌های عاطفی شود. مشاهده نوسان ارزش سرمایه‌گذاری‌ بسیار استرس‌زا است و به‌طور بالقوه، برخی از سرمایه‌گذاران را به تصمیم‌گیری‌های احساسی سوق می‌دهد.

5. تعهد بلندمدت

استراتژی سرمایه‌گذاری DCA، معمولا بهترین کارایی را در قالب یک استراتژی بلندمدت از خود نشان می‌دهد. پس اگر نمی‌توانید در درازمدت به آن پایبند باشید، احتمالا به‌طور کامل متوجه مزایای آن نخواهید شد.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

6. ریسک بازار

بازارهای ارزهای دیجیتال، می‌توانند بسیار پر نوسان و غیرقابل‌پیش‌بینی باشند. استراتژی DCA، می‌تواند به کاهش بخشی از این خطرات کمک کند. اما، اگر بازار دچار یک رکود طولانی‌مدت شود، احتمال زیان قابل توجه وجود دارد.

علیرغم این اشکالات احتمالی، استراتژی سرمایه‌گذاری متوسط هزینه دلاری در ارزهای دیجیتال همچنان استراتژی محتاطانه‌ای برای سرمایه‌گذاران است؛ یعنی همان افرادی که رویکردی منظم‌تر و تدریجی را برای ساختن سبد ارزهای دیجیتال خود ترجیح می‌دهند.

فرکانس سرمایه گذاری با استراتژی متوسط هزینه دلاری

فرکانس سرمایه‌گذاری با DCA، به ترجیحات فردی، اهداف مالی و در دسترس بودن بودجه توسط سرمایه‌گذار بستگی دارد. با این حال، فواصل متداول در میان سرمایه گذاران DCA به‌شرح زیر است:

1. دوهفته‌ای یکبار

برخی از سرمایه‌گذاران، ترجیح می‌دهند تا سرمایه‌گذاری خود را به‌طور مکرر و مثلا هر دو هفته یکبار انجام دهند. این بازه زمانی، به‌صورت بالقوه می‌تواند تاثیر نوسانات کوتاه‌مدت بازار را کاهش دهد.

2. ماهانه

فرکانس ماهانه، انتخابی محبوب به‌شمار می‌رود؛ زیرا، با چرخه درآمد ماهانه بسیاری از افراد همسو است. سرمایه‌گذاری یک مبلغ ثابت در هر ماه، می‌تواند به گسترش تاثیر نوسانات بازار در طول زمان ختم شود.

3. فصلی

برای کسانی که درآمد کمتری دارند یا ترجیح آن‌ها انجام معاملات کمتر است، سرمایه‌گذاری به‌صورت فصلی می‌تواند کاملا مناسب باشد.

4. سالانه

فرکانس سالانه برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که مبلغی یکجا برای سرمایه‌گذاری دارند؛ اما، ترجیح می‌دهند تا خرید خود را در طول زمان و برای کاهش ریسک زمان‌بندی توزیع کنند.

اصل کلیدی در استراتژی متوسط هزینه دلاری، ثبات در بازه زمانی خرید است. پس زمان‌بندی خاص سرمایه‌گذاری‌های شما اهمیت کمتری دارد و موفقیت این استراتژی، بیشتر به پایبندی شما به برنامه از پیش تعیین شده خود، صرف نظر از فراز و نشیب‌های بازار مربوط می‌شود. همچنین، ضروری است که وضعیت مالی خود را به‌طور منظم ارزیابی کنید و استراتژی سرمایه‌گذاری خود را در صورت نیاز تغییر دهید.

 

حتما بخوانید: معاملات فرکانس بالا چیست؟

 

آیا استراتژی متوسط هزینه دلاری برای شما مناسب است؟

امروزه DCA به یک استراتژی سرمایه‌گذاری محبوب برای بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل شده است؛ زیرا، اعتقادها بر این است که با گسترش سرمایه‌گذاری در طول زمان، می‌توان تاثیر مخرب نوسانات را کاهش داد.

با این حال، تعیین این‌که آیا استراتژی ارز دیجیتال DCA برای شما مناسب است یا خیر، به اهداف سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک شما بستگی دارد. اگر سرمایه‌گذار بلندمدتی هستید که به حفظ دارایی‌های خود برای مدت‌زمان طولانی می‌اندیشد، DCA راهی عالی برای جمع‌آوری ارزهای دیجیتال، بدون استرس تعیین زمان‌بندی نقطه ورود به بازار محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، اگر معامله‌گر فعال‌تری هستید که از نوسان گیری کوتاه‌مدت قیمت‌ها سود می‌برد، استراتژی متوسط هزینه دلاری قطعا بهترین گزینه ممکن برای شما نیست. علاوه‌بر این، در نظر گرفتن هزینه‌های مرتبط با DCA نیز اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا، کارمزد خریدهای کوچک و مکرر می‌تواند در طول زمان افزایش یابد.

درنهایت، تصمیم‌گیری در مورد مناسب بودن استراتژی DCA به شرایط و اهداف فردی خود شما بستگی دارد. پس استراتژی سرمایه‌گذاری خود را به‌دقت در نظر بگیرید و در صورت نیاز با یک مشاور مالی برای تعیین بهترین رویکرد در فضای رمزنگاری مشورت کنید.

جمع بندی

استراتژی متوسط هزینه دلاری، رویکردی محتاطانه برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال است. سرمایه‌گذاران DCA، با گسترش دارایی خود در طول زمان، می‌توانند ریسک‌های مرتبط با نوسانات قیمت را کاهش دهند. این استراتژی، به‌ویژه برای افرادی راهگشا است که به دنبال ایجاد سبد ارز دیجیتال، بدون استرس زمان‌بندی ورود به بازار هستند. DCA، سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا بر رشد بلندمدت تمرکز کنند. بنابراین، به تاکتیکی ایده‌آل برای تازه‌واردان و افراد باتجربه در دنیای پویای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

سوالات متداول

  1. استراتژی متوسط هزینه دلاری (DCA) چیست و چگونه در سرمایه گذاری ارز دیجیتال به کار می‌رود؟

در استراتژی سرمایه گذاری DCA، باید مقدار ثابتی ارز دیجیتال را بدون در نظر گرفتن قیمت آن در فواصل زمانی معین بخرید. این روش، به کاهش تاثیر نوسانات بازار و میانگین هزینه خرید در طول زمان کمک می‌کند.

  1. آیا DCA از من در برابر رکودهای بازار ارزهای دیجیتال محافظت می‌کند؟

DCA، نمی‌تواند از ضرر شما در صورت افت بازار جلوگیری کند؛ اما، به هموارسازی قیمت خرید در چنین دوره‌هایی از رکود یاری می‌رساند.

  1. آیا DCA برای همه سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال مناسب است؟

خیر؛ DCA تنها برای سرمایه‌گذاران بلندمدت مفید است که رویکرد منفعل‌تر را ترجیح می‌دهند. همچنین، برای کسانی مناسب خواهد بود که می‌خواهند از استرس ناشی از زمان‌بندی نقطه ورود به بازار دوری کنند.

 

منابع

  1.   investopedia.com
  2.   bitpay.com
  3.   kraken.com
دیدگاهتان را بنویسید