چکیده

مفهوم تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال، به میزان وقفه بین شروع تراکنش تا تکمیل و تایید آن در یک صرافی اشاره دارد. تاخیر در زمینه ارزهای دیجیتال، می‌تواند بر معاملات تاثیر مخرب بگذارد. زیرا منجر به «لغزش» می‌شود؛ جایی که تفاوت در قیمت مورد انتظار یک معامله و قیمت واقعی آن پیش می‌آید. بنابراین کاهش تاخیر، در بهبود سرعت و کارایی معاملات اهمیت دارد. میزان تاخیر معاملات، تحت تاثیر عواملی مانند تراکم شبکه، فناوری صرافی و کارایی بلاک چین قرار می‌گیرد.

تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

تاخیر در ترید ارز دیجیتال، به وقفه در انتقال داده بین دو نقطه در بازار معاملاتی یک صرافی ارز دیجیتال اشاره دارد. این تاخیر می‌تواند به‌طور قابل توجهی بر توانایی معامله‌گر در اجرای سریع سفارش‌ها تاثیر بگذارد. برای رقابتی ماندن در حوزه پرسرعت معاملات ارزهای دیجیتال، به حداقل رساندن تاخیر در هر مرحله از فرآیند معاملات بسیار مهم است.

علاوه‌بر این، پویایی و نوسانات بازار نیز می‌تواند مشکلات تاخیر در خرید ارز دیجیتال یا فروش آن را تشدید کند. زیرا در طول دوره‌های فعالیت معاملاتی بالا یا نوسانات ناگهانی قیمت، صرافی‌ها ممکن است با تاخیر در پردازش سفارش توسط بلاک چین‌ مواجه شوند.

برای معامله گری ارز دیجیتال با فرکانس بالا، کاهش تاخیر اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا هدف، اجرای معاملات متعدد در بازه‌های زمانی محدود است. آن‌ها برای بهره‌برداری از تفاوت‌های کوچک قیمت‌ها به سرعت، تاخیر کم و فناوری پیشرفته نیاز دارند. خوشبختانه صرافی تبدیل برای اجرای حجم زیادی از معاملات با فرکانس بالا (HFT) از رایانه‌ها و الگوریتم‌های سریع بهره می‌برد.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

انواع تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال

تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال، در معاملات ارزهای دیجیتال به چند شکل ظاهر می‌شود؛ تاخیر داده‌ها، تاخیر در اجرای سفارش، تاخیر شبکه، تاخیر نرم‌افزار، تاخیر سخت‌افزار، تاخیر فید داده‌های بازار، تاخیر بازار و تاخیر مبادله. در این بخش هرکدام از این latecyها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مفهوم تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

1. تاخیر داده ها

تاخیر داده، به وقفه در تحویل داده‌های بازار مربوط است. این پدیده، به زمان صرف شده برای انتقال قیمت و داده‌های دفتر سفارش از صرافی‌های ارزهای دیجیتال به حساب کاربری معامله‌گران اشاره دارد. معامله‌گران، به حداقل تاخیر داده‌ها برای بینش دقیق و بی‌درنگ از بازار نیازمند هستند.

حتما بخوانید: ۴ استراتژی معاملاتی ساده اما حرفه ای با اندیکاتور میانگین متحرک

2. تاخیر در اجرای سفارش

تاخیر اجرای سفارش، نشان‌دهنده مدت زمان ارسال سفارش از پلتفرم معامله‌گر تا پردازش و اجرای آن در صرافی است. معامله‌گران با فرکانس بالا، همیشه به کاهش تاخیر در اجرای سفارش خود اولویت می‌دهند؛ زیرا حتی چند میلی‌ثانیه تاخیر نیز می‌تواند منجر به از دست رفتن فرصت‌ها شود.

3. تاخیر شبکه

تاخیر شبکه، شامل وقفه‌های ناشی از سرعت اتصال به اینترنت، قابلیت اطمینان و فاصله فیزیکی بین معامله‌گر و سرورهای صرافی است. معامله‌گران، اغلب تاخیر شبکه را با استفاده از خدمات هم‌مکان و قرار دادن سرورهای خود در نزدیکی سرورهای صرافی کاهش می‌دهند.

4. تاخیر نرم افزار

تاخیر نرم افزار، به تاخیرهای ناشی از زمان پردازش در برنامه یا الگوریتم معاملاتی یک معامله‌گر اشاره دارد. بهینه‌سازی نرم افزار، برای سرعت و کارایی در به حداقل رساندن این نوع تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال بسیار مهم است.

5. تاخیر سخت افزار

تاخیر سخت‌افزاری، از بیلد رایانه یا سرور معامله‌گر ناشی می‌شود. استفاده از فناوری با کارایی بالا، به کاهش تاخیر سخت‌افزار منجر شده و اجرای سریع‌تر سفارش و پردازش داده‌ها را تسهیل خواهد کرد.

6. تاخیر فید داده های بازار

تاخیر فید داده‌های بازار، به معنای فاصله زمانی به‌روزرسانی داده‌های بازار توسط صرافی و زمان دریافت آن توسط معامله‌گران است. جریان فید داده‌های بازار با تاخیر پایین، برای تصمیم‌گیری به‌موقع در معاملات ضرورت بالایی دارد.

مفهوم تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

7. تاخیر در بازار

تاخیر بازار، به وقفه‌ها یا اختلالات احتمالی در بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد. صرافی‌ها، ممکن است در طول دوره‌های نوسان زیاد یا فعالیت‌های شدید معاملاتی، با تاخیر در پردازش و به‌روزرسانی دفتر سفارش و بلاک چین مواجه شوند؛ امری که بر اجرای معاملات، به‌ویژه برای معامله‌گران با فرکانس بالا تاثیر مخرب می‌گذارد.

8. تاخیر تبادل

تاخیر تبادل، مستقیما سرعت موتور تراکنش در صرافی ارزهای دیجیتال را منعکس می‌کند. تغییرات در زیرساخت، فناوری و حجم سفارش منجر به درجات متفاوت تاخیر تبادل می‌شود. معامله‌گران، هنگام انتخاب پلتفرم‌های معاملاتی خود باید تاخیر مبادله را حتما در نظر بگیرند.

تاثیر تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال بر معاملات

وقفه‌ها، تاثیر قابل توجهی بر جنبه‌های گوناگون معاملات ارزهای دیجیتال دارند. از جمله این تاثیرات، می‌توان به سرعت اجرا، فرصت‌های آربیتراژ، استراتژی‌های الگوریتمی، مدیریت ریسک و رقابت کلی اشاره کرد. در این بخش، به مهم‌ترین تاثیرات تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال پرداخته خواهد شد.

1. سرعت اجرا

اجرای سریع سفارش در معاملات ارزهای دیجیتال (همچنین در معامله مارجین) برای کاهش خطرات مرتبط با نوسانات قیمت در حین ثبت بسیار مهم است. تاخیر بالا، می‌تواند به تاخیر در اجرای سفارش منجر شود که به‌طور بالقوه با ضرر یا از دست رفتن فرصت‌های بازار همراه است.

2. فرصت های آربیتراژ

آربیتراژ، بر بهره‌برداری از تفاوت قیمت‌ها در چندین صرافی یا بازار متکی است. تاخیر کم، برای شناسایی و استفاده از این تفاوت‌ها قبل از هم‌سطح شدن قیمت‌ها ضرورت دارد. پلتفرم‌هایی با تاخیر بالا، خطر از دست دادن فرصت سودآور نوسان‌گیری ارز دیجیتال را به همراه دارند.

3. ترید الگوریتمی

استراتژی معاملاتی الگوریتمی، اجرای سریع سفارش و تجزیه و تحلیل داده‌ها را می‌طلبد. معامله‌گران الگوریتمی با تاخیر کم می‌توانند استراتژی‌های خود را به‌طور موثر اجرا کنند و مزیت رقابتی در بازار داشته باشند.

4. آشفتگی بازار

بازارهای ارزهای دیجیتال، با نوسانات خود شناخته می‌شوند؛ بنابراین، تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند چالش‌ها در اجرای معاملات با قیمت‌های دلخواه را تشدید کند. وقفه‌ها، ممکن است تاثیر نوسانات قیمت را افزایش دهند و به لغزش یا واریانس بین قیمت مورد انتظار و قیمت اجرا شده منجر شوند.

5. مزیت رقابتی

در چشم‌انداز رقابتی ارزهای دیجیتال، پلتفرم‌های با تاخیر کم همانند صرافی تبدیل مزیت بالایی را ارائه می‌دهند. معامله‌گران صرافی تبدیل، می‌توانند قیمت‌های مطلوب‌تری را نسبت به رقبای کندتر به‌دست آورند و سودآوری و موقعیت خود را در بازار افزایش دهند.

حتما بخوانید: شاردینگ و دیپ شاردینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

6. مدیریت ریسک

تاخیر، می‌تواند راهبردهای موثر در مدیریت ریسک را نیز دچار اختلال کند؛ زیرا تاخیر در اجرای سفارش یا انتشار داده‌ها معمولا به زیان‌های پیش‌بینی‌نشده می‌انجامد. همچنین، توانایی معامله‌گران برای اجرای سریع اقدامات کاهش ریسک را مختل می‌کند.

7. تاثیر HFT

شرکت‌های معاملاتی با فرکانس بالا (HFT)، برای اجرای سریع حجم زیادی از سفارش‌های خود به فناوری‌های با تاخیر فوق‌العاده کم تکیه دارند. امری که اغلب مشکلات تاخیر را برای معامله‌گران خُرد تشدید می‌کند. این تسلط بازیکنان HFT بر اهمیت به حداقل رساندن تاخیر برای همه شرکت‌کنندگان در بازار ارزهای دیجیتال تاکید دارد.

راه حل های فناورانه برای دستیابی به تاخیر کم

دستیابی به تاخیر کم در معاملات ارزهای دیجیتال، به‌ویژه برای معامله‌گران با فرکانس بالا بسیار مهم است؛ زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را سریع‌تر انجام دهند و از تغییرات قیمت قبل از انعکاس آن‌ها سود ببرند. در این بخش چند راه‌حل فناورانه وجود دارد که می‌تواند تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال را کاهش دهد.

مفهوم تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

1. بهینه‌سازی سخت افزار و نرم افزار

بهینه‌سازی سخت‌افزار، شامل قرار دادن سرورهای معاملاتی در مراکز داده و نزدیک‌تر به صرافی‌های ارز دیجیتال است. این کار، فاصله فیزیکی مورد نیاز برای انواع شبکه انتقال ارز دیجیتال را کاهش می‌دهد و درنتیجه از زمان ارسال سفارش می‌کاهد. نرم‌افزار و الگوریتم‌های معاملاتی نیز باید برای سرعت و کارایی بهینه‌سازی شوند تا زمان پردازش به حداقل برسد و تاخیر در اجرای سفارش بهبود یابد.

2. مسیریابی هوشمند سفارش و راه حل های شبکه

پیاده‌سازی سیستم‌های مسیریابی سفارش هوشمند، می‌تواند به یافتن سریع‌ترین مسیر برای اجرای معامله کمک کند. امری که برای کاهش تاخیر در اجرای سفارش بسیار حیاتی است. استفاده از اتصالات اختصاصی و پرسرعت اینترنت نیز می‌تواند تاخیر شبکه را کاهش دهد. ساده‌سازی بررسی‌ انطباق سفارش نیز روند معاملات را بدون به خطر انداختن الزامات نظارتی سرعت می‌بخشد.

هر یک از این راه‌حل‌ها در کاهش انواع مختلف تاخیر ازجمله داده، شبکه و اجرای سفارش نقش دارند. اموری که همگی برای اجرای به موقع معاملات در دنیای پرشتاب معاملات ارزهای دیجیتال حیاتی هستند. اگرچه، برخی معامله‌گران ممکن است تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال را در اولویت قرار ندهند؛ اما بهینه‌سازی تاخیرها عموما برای همه معامله‌گران در بازارهای ارزهای دیجیتال سودمند خواهد بود.

چالش های کاهش تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال

پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال، با چالش‌های متعددی در دستیابی به تاخیر کم و حفظ آن مواجه هستند؛ امری که برای اجرای سریع سفارش‌ها و استفاده تریدرها از فرصت‌های بازار بسیار مهم است. در این بخش به برخی از چالش‌های کلیدی کاهش تاخیر اشاره می‌شود.

1. بهینه سازی سخت افزار و نرم افزار

پلتفرم‌های معاملاتی باید با سرمایه‌گذاری روی سخت‌افزار با کارایی بالا، نرم‌افزار خود را برای پردازش سریع تراکنش‌ها بهینه کنند. این اقدامات، نیاز به سرمایه‌گذاری مالی قابل توجه، تعمیر و نگهداری مداوم برای به‌روز نگه داشتن سیستم‌های صرافی دارد.

2. زیرساخت شبکه

اطمینان از اتصال سریع و مطمئن صرافی به اینترنت ضروری است. با این حال، فاصله فیزیکی بین مکان‌های معامله‌گران و سرورهای صرافی می‌تواند به تاخیر شبکه منجر شود. خدمات «هم‌مکانی»، این مشکل را تا حد زیادی کاهش می‌دهد؛ اما این کار برای همه معامله‌گران امکان‌پذیر نخواهد بود.

حتما بخوانید: تحلیل تتر امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال تتر

3. نوسانات بازار و مقیاس‌پذیری

صرافی‌ها در طول دوره‌های فعالیت شدید معاملاتی یا نوسانات ناگهانی قیمت، ممکن است در پردازش سفارش‌ها با تاخیر مواجه شوند. امری که می‌تواند راندمان کار را افزایش دهد و بر استراتژی‌های معاملاتی تاثیر مخرب بگذارد. صرافی‌ها، با افزایش تعداد کاربران و تراکنش‌های خود، باید زیرساخت‌ها را ارتقا دهند و به‌طور همزمان، تاخیر کم را نیز حفظ کنند؛ کاری که می‌تواند فرآیندی پیچیده و پرهزینه باشد.

4. اقدامات امنیتی و تطابق مقرراتی

اجرای تدابیر امنیتی قوی برای محافظت در برابر تهدیدات سایبری بسیار مهم است. در عین حال، این اقدامات می‌تواند تاخیر بیشتری ایجاد کند و تعادل بین امنیت و سرعت را بر هم بزند. ضمنا، ساده‌سازی بررسی‌های انطباق برای اجرای سریع سفارش‌ها ضروری است. با این حال، اطمینان از انطباق با استانداردهای نظارتی مختلف بدون افزودن تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال، کار بسیار ظریفی محسوب می‌شود.

حتما بخوانید: 10 روش جلوگیری از خطر هک شدن کیف پول های ارز دیجیتال ایمن سازی آن

5. عوامل اقتصادی

هزینه سرمایه‌گذاری در سخت‌افزار با کارایی بالا، اجزای شبکه و سیستم‌های پردازش داده می‌تواند قابل توجه باشد. بنابراین همه پلتفرم‌های معاملاتی ممکن است منابع لازم برای انجام چنین سرمایه‌گذاری را نداشته باشند. خوشبختانه صرافی تبدیل هرساله بودجه قابل‌توجهی را به بخش ارتقای زیرساخت‌های خود اختصاص می‌دهد. امری که ترید ارز دیجیتال در صرافی تبدیل را بسیار روان و بدون تاخیر ساخته است.

جمع بندی

تاخیر یا latancy در بازار ارزهای دیجیتال، ممکن است برای برخی از معامله‌گران حیاتی نباشد؛ اما دستیابی به اجرای بهینه تراکنش‌ها ضروری است؛ چرا که توانایی یک معامله‌گر برای خرید و فروش سریع و اقدام بر اساس اطلاعات بازار، با احتمال انجام معاملات سودآور ارتباط مستقیم دارد.

خوشبختانه حجم معاملات در آن تا حدی مطلوب است که مشکل تاخیر در معاملات به‌وجود نمی‌آید. بنابراین، تجربه سرمایه‌گذاری و ترید در صرافی تبدیل بسیار راضی‌کننده خواهد بود.

سوالات متداول

  1.   معنای تاخیر در زمینه معاملات ارز دیجیتال چیست؟

تاخیر یا latency، به زمانی اشاره دارد که حرکت داده‌ها بین دو نقطه در یک سیستم معاملاتی با وقفه همراه است. وقفه در معاملات ارز دیجیتال، معمولا به مدت زمان اجرا شدن سفارش‌ها در یک صرافی اشاره دارد.

  1. چرا تاخیر کم برای صرافی‌ها و معامله‌گران ارزهای دیجیتال مهم است؟

تاخیر کم، بسیار مهم است؛ زیرا امکان انتقال سریع‌تر داده‌ها و اجرای سفارش را فراهم می‌کند. کاهش تاخیر، می‌تواند مزیت رقابتی را با توانمندسازی معامله‌گران برای واکنش سریع‌تر به تغییرات بازار ایجاد کند.

  1. معامله‌گران ارزهای دیجیتال چگونه می‌توانند تاخیر در فعالیت‌های معاملاتی خود را به حداقل برسانند؟

معامله‌گران می‌توانند تاخیر را با بهینه‌سازی نرم‌افزار معاملاتی، استفاده از خدمات هم‌مکانی(نزدیک‌تر کردن سرورهای فیزیکی خود به سرورهای صرافی) و اطمینان از اتصال اینترنتی مطمئن و سریع به حداقل برسانند.

 

منابع

  1.   cointelegraph.com
  2.   coinbackyard.com
  3.   lcx.com
دیدگاهتان را بنویسید