فرآیند ماینینگ ارزهای دیجیتال و به‌خصوص بیت کوین می‌تواند یک سرمایه‌گذاری سودآور باشد. اما هرچقدر که به جلوتر حرکت می‌کنیم، فرآیند استخراج بیت کوین رقابتی‌تر و سخت‌تر می‌شود؛ به طوری که فقط شرکت‌های بزرگ از امکان سودآوری در این حوزه برخوردار هستند. بنابراین افراد به سوی استخراج سایر ارزهای بزرگ بازار مانند تتر جلب توجه می‌کنند. اما آیا استخراج تتر با ماینر همان‌گونه که در بیت کوین شاهد هستیم، امکان‌پذیر است؟

آشنایی با تتر

تتر (USDT) نوعی ارز دیجیتال موسوم به استیبل کوین است که ارزش پایدار خود نسبت به ارز فیات دلار آمریکا را حفظ می‌کند. برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال که در معرض نوسانات قابل توجه قیمت هستند، تتر یک ذخیره پایدار ارزش و وسیله مبادله در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است. معامله‌گران اغلب از تتر برای جابجایی سریع وجوه بین صرافی ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. زیرا در مقایسه با ارزهای دیجیتال دیگر، راحت‌تر و با کارمزد کمتر انتقال داده می‌شود.

تتر از طریق مکانیسمی به نام «پشتیبانی» یا «وثیقه سازی» پیوند خود را با دلار آمریکا حفظ می‌کند. اساسا فرض بر این است که برای هر توکن USDT صادر شده، مبلغ معادل دلار آمریکا توسط ناشر آن یعنی Tether Limited ذخیره می‌شود. با این حال، بحث‌ها و نگرانی‌هایی پیرامون شفافیت تتر و ذخایر واقعی پشتوانه آن وجود دارد. اما با وجود این اختلافات، تتر پرکاربردترین استیبل کوین در بازار ارزهای دیجیتال است.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

استخراج یا ماین ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارزهای دیجیتال فرآیندی است که از طریق آن، تراکنش‌ها تایید و به دفتر کل بلاک چین اضافه می‌شوند. این مکانیسم غیرمتمرکز را باید زیربنای کارکرد ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و لایت کوین دانست. مکانیسم استخراج توسط افرادی به نام ماینر انجام می‌شود.

ماینرها برای این کار از سخت‌افزارهای رایانه‌ای قدرتمند، اغلب ASIC (مدارهای مجتمع با کارکرد خاص) یا ماینرهای مبتنی بر GPU و CPU بهره می‌برند. این سخت‌افزارها برای حل پازل‌های پیچیده ریاضی مورد نیاز هستند؛ معماهایی که با عنوان توابع هش رمزنگاری شناخته می‌شوند و حل کردن آن‌ها به قدرت محاسباتی قابل توجهی نیاز دارد.

کدام ارزها قابلیت ماینینگ دارند؟

فقط آن دسته از ارزهای دیجیتالی قابل ماینینگ هستند که در هسته خود از مکانیسم اثبات کار یا proof of work برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. این یک مکانیسم پرمصرف است که به انرژی برق زیادی نیاز دارد. بنابراین به مرور زمان جای خود را به مکانیسم اثبات سهام یا proof of a steak می‌دهد. به طوری که ارز دیجیتال اتریوم نیز اخیرا از مکانیسم اثبات کار به اثبات سهام کوچ کرد.

در حال حاضر، ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، لایت کوین، اتریوم کلاسیک، ورت کوین، مونرو و غیره را می‌توان از طریق ماینینگ استخراج کرد. با این حال، استخراج تتر با ماینر امکان‌پذیر نخواهد بود.

آیا استخراج تتر ممکن است؟

تتر (USDT) را نمی‌توان به معنای سنتی آن و مثل ارزهای دیجیتال قابل ماینینگ مانند بیت کوین استخراج کرد. درواقع توکن‌های جدید USDT زمانی ایجاد می‌شوند که کاربران دلار آمریکا را به حساب Tether Limited واریز می‌کنند و مبلغ معادل آن را به USDT دریافت می‌کنند. به همین ترتیب، وقتی کاربران USDT را با دلار آمریکا بازخرید می‌کنند، توکن‌ها از بین می‌روند.

این فرآیند صدور و بازخرید، توسط شرکت Tether Limited کنترل می‌شود و استخراج تتر در آن وجود ندارد. تتر روی شبکه‌های بلاک چین مختلف مانند اتریوم، ترون و سایر شبکه‌ها کار می‌کند. اما صدور آن به جای روش غیرمتمرکز، از طریق استخراج متمرکز صورت می‌گیرد.

شرکت iFinex مستقر در هنگ‌کنگ کار ضرب و تنظیم عرضه استیبل کوین تتر را انجام می‌دهد. این کار برای حفظ پیوند تتر با دلار آمریکا لازم است. در صورتی که برخی استیبل کوین‌ها مانند DAI که تحت پشتیبانی شرکت خودمختار MakerDAO قرار دارد، غیرمتمرکز هستند و توسط اعضا و کاربران نگهداری می‌شوند.

آیا استخراج تتر ممکن است

تصورات اشتباه درباره استخراج تتر

سودآور بودن فرآیند استخراج برخی ارزهای دیجیتال موجب شده است افراد بخواهند به استخراج سایر رمز ارزهای معتبر نیز بپردازند. تتر هم یکی از این رمز ارزهای معتبر است. مثلا برخی افراد به دنبال استخراج تتر با کامپیوتر یا با دستگاه ماینر هستند. در حالی که این تصور کاملا اشتباه است. بیایید به برخی از تصورات اشتباه درباره استخراج و تحلیل تتر بپردازیم.

تتر قابل استخراج است

برخلاف ارزهای دیجیتال اثبات کار مانند بیت کوین یا اتریوم کلاسیک، استیبل کوین‌ها را نمی‌توان استخراج کرد. عرضه استیبل کوین‌ها معمولا توسط یک نهاد مرکزی انجام می‌شود. این فرآیند از طریق مکانیسم‌های مختلفی مانند وثیقه سازی، تنظیمات الگوریتم یا فرآیندهای استخراج و رایت دستی صورت می‌گیرد. بنابراین استیبل کوین‌هایی نظیر تتر یا ‏‏usd کوین توسط شرکت‌های متمرکز و بدون روند استخراج صادر می‌شوند.

تتر غیرمتمرکز است

برخی از استیبل کوین ها به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شوند، اما این قاعده به تتر سرایت نمی‌کند. نهاد صادرکننده استیبل کوین تتر کنترل کاملی بر عملیات عرضه، صدور و بازخرید آن دارد. همچنین پشتوانه و وثیقه آن نیز توسط نهاد صادرکننده آن کنترل می‌شود. بنابراین امکان استخراج تتر با لپ تاپ و سایر دستگاه‌های ماینر وجود ندارد.

تتر برای محیط زیست مخرب است

استخراج تتر تاثیرات زیست محیطی مخربی مانند بیت کوین و ارزهای دیجیتال مشابه آن ندارد. استیبل کوین‌های نظیر تتر برای صدور یا اعتبارسنجی به فرآیند استخراج تکیه ندارند. بنابراین رد پای کربنی بسیار کمتری در مقایسه با ارزهای دیجیتال اثبات کار دارند.

استخراج تتر سودآور است

به فرض اینکه ماینر استخراج تتر وجود داشت، باز هم عملیات ماینینگ آن سودآور نبود. چرا که قیمت تتر همیشه متناظر با یک دلار آمریکا خواهد بود. به این ترتیب با افزایش تقاضا برای آن، قیمت تتر با افزایش روبرو نخواهد شد. امری که عملیات ماینینگ آن را در صورت وجود نیز غیر سودآور می‌کرد.

با این حال، فرصت‌هایی برای سودآوری از طریق آربیتراژ یا مشارکت دادن تتر خود در پروتکل‌های وام‌دهی وجود دارد. به طور کلی تتر را باید یک وسیله حفظ ارزش نه سرمایه‌گذاری به حساب آورد. بنابراین دستگاه استخراج تتر برای فروش وجود ندارد.

روش های به دست آوردن تتر

با توجه به مطالبی که گفته شد، روش‌های به دست آوردن تتر چه هستند؟ اصلی‌ترین روش کسب تتر از طریق خرید آن از صرافی‌های ارز دیجیتال خواهد بود. البته روش‌های کسب تتر رایگان نیز وجود دارند. روش‌هایی که با انجام برخی ماموریت‌های آنلاین یا صرف وقت در برخی بازی‌ها، قابل انجام هستند.

روش های به دست آوردن تتر

1. خرید از صرافی ارز دیجیتال

برای خرید تتر باید ابتدا در یک صرافی سریع ارز دیجیتال ثبت نام کنید. پس از آن باید مراحل احراز هویت را پشت سر بگذارید. وقتی حساب کاربری شما تایید و آماده انجام عملیات مالی شد، باید مقداری وجه به حساب کاربری خود واریز کنید. سپس می‌توانید از این وجه برای خرید تتر استفاده فرمایید. همان‌طور که گفته شد، قیمت هر تتر همیشه ثابت و به میزان یک دلار آمریکا خواهد بود.

2. کسب تتر رایگان

فاست‌ها، سایت‌های آنلاینی هستند که به شما امکان می‌دهند با اقدامات یا کارهای خاصی مانند پاسخ دادن به نظرسنجی‌ها، تماشای تبلیغات یا حتی انجام یک بازی، جوایزی را به صورت رایگان و در قالب ارزهای دیجیتال جمع‌آوری کنید.

راه های کسب سود از تتر کدامند؟

گفتیم که امکان استخراج تتر با ماینر برای کسب سود وجود ندارد. ضمنا مانند سایر ارزهای دیجیتال نمی‌توان روی افزایش قیمت این کوین حساب کرد. بنابراین چه راه‌هایی برای کسب سود از تتر وجود دارد؟

روش های به دست آوردن تتر

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

1. آربیتراژ

بازار ارز دیجیتال بسیار گسترده و شبانه‌روزی است. بنابراین قیمت‌ها در صرافی‌های مختلف ممکن است تفاوت‌های کوچکی داشته باشند. به طوری که برخی معامله‌گران، تتر را با قیمتی کمتر از یک دلار از یک صرافی می‌خرند و در صرافی دیگر با قیمت کمی بیش از یک دلار می‌فروشند. توجه داشته باشید این تفاوت در قیمت می‌تواند بسیار ناچیز باشد. ضمنا میزان کارمزد صرافی‌ها نیز باید قبل از انجام معاملات آربیتراژ در نظر گرفته شود.

2. حساب های بهره دار

برخی از پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال، حساب‌های بهره دار را ارائه می‌دهند که در آن، کاربران می‌توانند Tether را واریز و به مرور زمان، سود دریافت کنند. این می‌تواند منبع درآمد غیرفعال باشد، اگرچه معمولا شامل قفل کردن وجوه برای مدت معینی است.

3. وام دادن

برخی از پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) به کاربران این امکان را می‌دهند تا در ازای پرداخت بهره، تتر خود را به وام‌گیرندگان قرض دهند. این کار می‌تواند راهی برای کسب درآمد غیرفعال از طریق تامین نقدینگی در بازار باشد.

 

حتما بخوانید: وام ارز دیجیتال یا crypto lending چیست؟

 

4. هج کردن

تتر می‌تواند به عنوان پوششی در برابر نوسانات در سایر ارزهای دیجیتال استفاده شود. برای مثال، اگر معامله‌گری انتظار کاهش قیمت بیت کوین را داشته باشد، ممکن است دارایی‌های بیت کوین خود را برای حفظ سرمایه به تتر تبدیل کند. اگر قیمت بیت کوین واقعا کاهش پیدا کند، آن‌ها می‌توانند تتر خود را با قیمت پایین‌تری دوباره به بیت کوین تبدیل کنند.

5. داشتن تتر به عنوان ذخیره

برخی از معامله گران و سرمایه‌گذاران، تتر را به عنوان یک دارایی پایدار برای حفظ ارزش در زمان نوسانات بازار نگه می‌دارند. در حالی که این کار سود مستقیم ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند در کاهش ضرر در طول دوره رکود بازار مفید باشد.

جمع بندی

همان‌طور که در این مطلب مشخص شد، استخراج تتر با ماینر قابلیت عملی شدن ندارد. با این حال، کماکان می‌توانید این ارز پایدار را با قیمت هر کوین یک دلار آمریکا خریداری فرمایید. پس اگر تحقیقات خودتان را انجام داده‌اید و از هر لحاظ آماده هستید، برای خرید تتر کلیک کنید.

منابع

  1.   www.titan.com
  2.   blog.bitnovo.com
  3.   changelly.com
دیدگاهتان را بنویسید