چکیده

استخراج بیت کوین به فرایند اعتبارسنجی اطلاعات بلاکچین با ایجاد راه‌حل برای یک معمای رمزنگاری گفته می‌شود. هنگامی که به راه‌حل صحیح رسیدیم، پاداشی به شکل بیت کوین (BTC) به ماینری که اول از همه به راه‌حل دست یافته، داده می‌شود. هش عددی 64 رقمی در پایه 16 (هگزادسیمال) است که با الگوریتم رمزنگاری 256SHA ساخته می‌شود. فرآیند استخراج بیت کوین و مقایسه هش تولیدشده ماینرها با هش هدف را ماینینگ یا استخراج می‌گویند. برای رسیدن به عددی کمتر یا مساوی هش هدف، انرژی و توان محاسباتی زیادی لازم است. کار انجام شده برای استخراج بیت کوین به‌عنوان مدرک موردنیاز در نظر گرفته می‌شود، بنابراین به آن اثبات کار می‌گویند. برخی از مهم‌ترین ریسک‌های استخراج بیت‌کوین سه نوع کلاهبرداری در کیف پول، فرآیند استخراج و صرافی‌ها است.

بیت کوین یک شبکه پرداخت مبتنی بر بلاکچین است که با مکانیزم ماینینگ یا استخراج عمل می‌کند. استخراج بیت کوین یک فرایند محاسباتی است که به دو هدف مهم دست می یابد. نخست، انتشار بیت کوین‌های جدید و دوم، تأیید تراکنش‌ها توسط ماینرهای بیت کوین. اما استخراج بیت کوین دقیقاً چیست و چگونه انجام می‌شود‌؟ با ما در این مطلب همراه باشید.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین فرایند اعتبارسنجی اطلاعات یک بلاکچین به‌ واسطه تولید یک راه‌حل برای یک معمای رمزنگاری است. هنگامی که به یک راه‌حل صحیح رسیدیم، پاداشی به شکل بیت کوین (BTC) به ماینری که اول از همه به راه‌حل دست یافته، ارسال می‌شود.

با گذشت زمان، پاداش استخراج بیت کوین کاهش می‌یابد و این روند تا زمانی که کل ۲۱ میلیون بیت کوین وارد گردش شود ادامه می‌یابد. پس از رسیدن به این نقطه عطف، پاداش بیت کوین متوقف می‌شود و ماینرهای بیت کوین از طریق کارمزد پرداخت‌شده در ازای تلاششان، پاداش دریافت خواهند کرد.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

نحوه کار استخراج بیت کوین چیست؟

بیایید این فرایند را با ذکر یک مثال ساده توضیح بدهیم. فرض کنید شما از دوستانتان می‌خواهید یک عدد بین ۱ تا ۱۰۰ را حدس بزنند. با این امکان که آنها مجبور نیستند عدد دقیق را حدس بزنند. آنها فقط باید اولین کسانی باشند که عددی کمتر یا مساوی عدد شما را حدس می‌زنند. اگر عدد مدنظر شما ۱۹ باشد، کسانی که عددهای ۲۱، ۵۵ و ۸۳ را حدس می‌زنند، بازنده می‌شوند؛ زیرا همه این اعداد بالاتر از ۱۹ هستند. اما اگر از بین دوستان باقی‌مانده یک نفر عدد ۱۶ را حدس بزند، او برنده می‌شود و دیگران فرصتی برای حدس‌زدن ندارند. کسی که ۱۶ را حدس زد، اولین کسی بود که عددی کمتر یا مساوی ۱۹ را حدس زد.

در این مورد، عددی که شما انتخاب کردید، ۱۹، همان هش هدفی (Target Hash) است که شبکه بیت کوین برای یک بلاک ایجاد می‌کند، و حدس‌های تصادفی دوستان شما، حدس‌های ماینرها است.

بیشتر مطالعه کنید: استخراج ارز دیجیتال | چه ارزهایی قابلیت استخراج دارند؟

هش چیست؟

در قلب استخراج بیت کوین، هش (Hash) قرار دارد. هش یک عدد هگزادسیمال ۶۴ رقمی است که حاصل ارسال اطلاعات موجود در یک بلاک از طریق الگوریتم هش SHA256 است. تکمیل این بخش از فرایند به زمان کمی نیاز دارد – در واقع، می‌توانید در کمتر از یک ثانیه یک هش ایجاد کنید و مقداری از محتوا را در یک تولیدکننده هش ((Hash generator درج کنید. این روش رمزگذاری است که توسط بیت کوین برای ایجاد هش بلاک استفاده می‌شود. با این حال، رمزگشایی آن هش (تبدیل به محتوای اصلی)، بخش سخت کار است: رمزگشایی یک هش ۶۴ رقمی با سخت‌افزار مدرن می‌تواند قرن‌ها طول بکشد.

هش ممکن است به این شکل باشد (این هش پاراگراف قبلی است که از طریق یک hash generator ایجاد شده است).

اگر کوچک‌ترین تغییری در این محتوا ایجاد کنید، مانند تغییر یک «الف» به «ج»، هش تغییر می‌کند:

a54f83a5db7371eeefa2287a0ede750ac623e49a8ba29f248eb785fe0a678559

این هشِ همان پاراگراف است، اما کلمه اول به‌جای «در» به‌اشتباه «دار» نوشته شده است:

fbfa33ff980d1492b3a9275a1eb945d89bd6b699ca19c3c470021b8f253654af

این عددی است که هش بلاک نامیده می‌شود که در سربرگ (هدر) بلاک بعدی استفاده می‌شود. هر بلاک از هش بلاک قبلی استفاده می‌کند که آنها را به هم متصل می‌کند و در نتیجه اصطلاح بلاک‌چین (blockchain) را ایجاد می‌کند.

هش هدف

هش هدف (Target Hash) که برای تعیین سختی استخراج استفاده می‌شود، عددی است که ماینرها در تلاش برای یافتن آن هستند. این عدد یک هش است که توسط شبکه از شکل هگزادسیمال به اعشاری تبدیل شده است.

بنابراین، یک هش بلاک ممکن است به این شکل باشد (block 786,729): 00000000000000000005a849c28eb24b8a5e04fcecc1ccb3eb2998e4730a456

و هش هدف به این شکل است (با تعداد صفرهای بیشتر در جلو و عقب): 0x1705c739

بنابراین، ماینرها باید عددی برابر یا کمتر از عدد فوق تولید کنند. حدس‌زدن عددی کمتر از این ممکن است ساده به نظر برسد، اما به دلیل رمزگذاری، این‌طور نیست. برای مثال، بلاک ۷۸۶۷۲۹ از بیش از دو میلیارد نانس nonce)) از یک استخر استخراج استفاده کرد تا به هش هدف برسد.

الگوریتم هش در استخراج بیت کوین

ماینینگ

استخراج بیت کوین به نرم‌افزار ماینینگ نیاز دارد تا یک هش تصادفی ایجاد کند و عدد دیگری به نام نانس یا «شماره یک بار استفاده شده» را به آن اضافه کند. هنگامی که یک ماینر شروع به کار می‌کند، همیشه این عدد را از صفر شروع می‌کند. نانس در هر تلاش یک بار تغییر می‌کند – ابتدا ۰، سپس ۱، ۲، ۳، و غیره. اگر هش و نانس تولید شده توسط ماینر بیشتر از هش هدف تعیین شده توسط شبکه باشد، ماینینگ با شکست مواجه می‌شود و ماینر باید دوباره تلاش کند.

هر ماینر در شبکه این کار را پیوسته انجام می‌دهد تا زمانی که یک ترکیب هش و نانسی ایجاد شود که کمتر یا مساوی با هش هدف باشد. اولین کسی که به آن عدد موردنظر می‌رسد، پاداش و کارمزدها را دریافت می‌کند و امکان تولید یک بلاک جدید در شبکه فراهم می‌شود. هنگامی که آن بلاک با اطلاعات (حدود یک مگابایت تراکنش) پر شد، بسته، رمزگذاری و استخراج می‌شود.

شبکه بیت کوین از هزاران دستگاه تشکیل شده است که ۲۴ ساعته استخراج می‌کنند. ازآنجایی‌که پاداش ماینینگ به اولین نفر می‌رسد که مشکل را حل کند، همه آنها در حال رقابت هستند. این رقابت باعث شد که ماینرها برای کسب برتری نسبت به سایر ماینرها، استخرهایی ایجاد کنند، زیرا برای افزایش شانس برنده‌شدن به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز داشتند.

نرخ استخراج شبکه بیت کوین بین ۳۳۰ تا ۳۶۰ اگزاهش در ثانیه در نوسان است. اگر تقریباً ۱۰ دقیقه طول بکشد تا یک بلاک استخراج شود، یعنی حدود ۲۱۶۰۰۰ اگزاهش توان ماینینگ برای باز کردن بلاک جدید مصرف شده است.

اثبات کار چیست؟

مکانیسم اثبات کار یا POW‌ در استخراج بیت کوین

اثبات کار یا گواهی کار (PoW) به همان فرایند انجام شده برای استخراج بیت کوین اشاره دارد. برای رسیدن به عددی کمتر یا مساوی هش هدف، انرژی و توان محاسباتی زیادی لازم است. کار انجام شده برای استخراج بیت کوین به‌عنوان مدرک موردنیاز در نظر گرفته می‌شود، بنابراین به آن اثبات کار می‌گویند.

ریسک‌های استخراج بیت کوین

اگر یک بدافزار استخراج بیت کوین روی کامپیوتر شما نصب شود، ممکن است رایانه شما از بین برود و قبض برق شما سر به فلک بکشد.

ازآنجایی‌که تراکنش‌های بیت‌کوین به قدرت محاسباتی زیادی برای تأیید نیاز دارند، سخت‌افزار استخراج بیت‌کوین باید دائماً توسط فن‌های مخصوص خنک شود. تلفن همراه معمولی، رایانه رومیزی یا لپ‌تاپ شما قابلیت خنک‌کنندگی برای جلوگیری از داغ‌شدن بیش از حد پردازنده (CPU) را ندارد. در نتیجه، هنگام استخراج ارزهای دیجیتال اغلب بیش از حد گرم می‌شود و می‌سوزد.

همچنین، 100٪ از قدرت محاسباتی دستگاه شما ممکن است برای استخراج استفاده شود. این می‌تواند عملکرد رایانه شما را هنگام محاسبات رمزارز متوقف کند. نرم‌افزار استخراج بیت کوین به‌گونه‌ای طراحی شده است که بخش‌های عظیمی از قدرت پردازش کامپیوتر را مصرف می‌کند و فضای کمی برای انجام کارهای دیگر باقی می‌گذارد.

علاوه بر این، رایانه شما می‌تواند به عنوان عامل انتشار بدافزار به رایانه‌های دیگری که به شبکه شما متصل می‌شوند، استفاده شود. بااین‌حال، انواع خاصی از کلاهبرداری‌ها نیز وجود دارد که هکرها از آنها استفاده می‌کنند و هر یک از اینها می‌تواند تهدیدی برای کاربران در شبکه شما باشد:

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

کلاهبرداری کیف پول

بیت‌کوین‌ها در کیف پول بیت کوین نگهداری می‌شوند. با کلاهبرداری کیف پول، کیف پول‌های جعلی به صورت آنلاین راه‌اندازی می‌شوند و کلاهبرداران از شما درخواست می‌کنند که یا از قبل به آنها پول بدهید یا یک آدرس بیت کوین به شما ارائه می‌دهند که در نهایت وجوه شما در اختیار آنها قرار می‌دهد. همچنین کیف پول‌های سخت‌افزاری جعلی با آسیب‌پذیری‌های داخلی وجود دارد که ورود کلاهبرداران و سرقت بیت‌کوین‌های شما را آسان می‌کند.

کلاهبرداری ماینینگ

برخی از شرکت‌ها وانمود می‌کنند که خدمات ماینینگ را با استفاده از استخراج ابری بیت کوین ارائه می‌کنند. آنها پول شما را می‌گیرند؛ اما هرگز برای شما بیت کوین استخراج نمی‌کنند. مردم اغلب به دلیل اینکه می‌خواهند به ارز دیجیتال بیت کوین دست پیدا کنند، در دام کلاهبرداری می‌افتند.

کلاهبرداری‌ صرافی

برای معامله بیت کوین به خصوص با یک ارز دیجیتال دیگر، ممکن است از یک صرافی استفاده کنید. هر تراکنش مستلزم کارمزد است. صرافی‌های کلاهبرداری ممکن است دارندگان بیت‌کوین را با کارمزد بسیار پایین جذب کنند. اما سپس با استفاده از شناسه کیف پول و رمز عبوری که ارائه می‌کنید، وجوه شما را می‌دزدند.

جمع بندی

استخراج بیت کوین یک فرایند انرژی بر با تجهیزات ماینینگ سفارشی است که برای حل یک معمای رمزنگاری با یکدیگر رقابت می‌کنند. فرایند استخراج بیت کوین همچنین تراکنش‌های موجود در شبکه ارز دیجیتال را تأیید می‌کند و آنها را قابل‌اعتماد می‌کند. به عنوان انگیزه‌ای برای شرکت در این فرایند، به کسانی که در رقابت برنده می‌شوند ارز دیجیتال بیت کوین پاداش داده می‌شود.

اگرچه ماینرهای انفرادی که از سیستم‌های دسکتاپ استفاده می‌کردند در روزهای اولیه کریپتو نقش داشتند، اکنون اکوسیستم استخراج بیت‌کوین تحت سلطه شرکت‌های ماینینگ بزرگی است که استخرهای استخراج را در بسیاری از مناطق جغرافیایی راه‌اندازی می‌کنند.

استخراج بیت کوین یک فعالیت پرهزینه بدون نتایج تضمین شده است. برای رقابت، باید روی چندین سخت‌افزار گران‌قیمت سرمایه‌گذاری کنید، آنها را ۲۴ ساعته اجرا کنید و قبض‌های برق گران‌قیمتی را بپردازید. حتی در این صورت، هیچ تضمینی وجود ندارد که شما بیت کوین به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید