نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال را پیش از ورود به این بازار بیاموزید. بازار ارز دیجیتال بازار جوان و پرنوسانی است؛ همین نوسانات زمینه را برای کسب سودهای کلان مهیا می‌کند. برای موفقیت در بازار ارز دیجیتال باید ارز مناسب را شناسایی کرده سپس آن را در پایین‌ترین قیمت خریداری کنید و با بالارفتن قیمت به فروش برسانید.

انتخاب زمان درست، تنها یکی از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال است از این نظر بازار کریپتو شباهت زیادی به بازار سهام، بورس و کالا دارد. به عنوان یک سرمایه‌گذار برگ برنده در انتخاب درست زمان است؛ اما در بازار کریپتو زمان تنها برگ برنده شما نیست.

ماهیت بازار نقش مهمی در تعیین سرنوشت سرمایه‌گذاری شما دارد. از آنجایی که ارزهای دیجیتال مفهوم نوظهوری هستند نمی‌توان آنها را با سهام یا ارزهای سنتی مقایسه کرد. برای کسب سود از این بازار باید ماهیت آن را درک کنید؛ نکاتی که در تبدیل با شما در میان می‌گذاریم برای موفقیت شما در این بازار حیاتی هستند.

شما: نقطه شروع سرمایه گذاری ارز دیجیتال

قبل از بررسی و شناسایی نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال ، خودتان را به عنوان یک معامله‌گر بشناسید.

 • از حضور در این بازار چه هدفی دارید؟
 • به دنبال کسب سود در کوتاه‌مدت هستید یا به سرمایه‌گذاری بلندمدت فکر می‌کنید؟
 • چه میزان بودجه برای این کار در نظر گرفته‌اید؟
 • آیا خرید و فروش ارز دیجیتال برای شما یک شغل دوم است یا به عنوان یک تجارت جدید به آن نگاه می‌کنید؟
 • تحمل نوسانات بازار ارز دیجیتال را دارید؟
 • چه مقدار از سرمایه را به عنوان ریسک برای هر معامله در نظر می‌گیرید؟

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

خودتان را بشناسید

اگر تا پیش از این طلا، سهام یا ارزهای سنتی مانند دلار را خریداری و نگهداری کرده‌اید، شما یک هولدر (Holder) هستید؛ یعنی علاقه‌ای به حضور دائم در بازار ندارید و ترجیح می‌دهید بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید. از سوی دیگر پیش از سرمایه‌گذاری روی ارزدیجیتال بهتر است سبد سرمایه خود را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال ممکن است ملک، طلا، دلار یا هر دارایی دیگری را به عنوان ابزار مالی انتخاب کرده باشید؛ اکنون برای اضافه کردن ارز دیجیتال به سبد سرمایه خود باید تناسب را در نظر بگیرید.

اینجا هستید چون نمی‌خواهید تمام تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد قرار دهید و می‌خواهید یک سبد توزیع‌شده و متنوع داشته باشید. برای این منظور باید رابطه و برهم‌کنش دارایی‌های متفاوت را درک کنید. به عنوان مثال بیت کوین با شاخص قیمت دلار رابطه معکوس دارد؛ پس بهتر است در کنار بیت کوین کمی تتر یا دلار نیز در سبد سرمایه خود داشته باشید.

به این اطلاعات بسنده نکنید و به خاطر داشته باشید که بازار ارز دیجیتال مدام در حال تغییر و تحول است و هرگز یک رابطه را برای طولانی‌مدت حفظ نمی‌کند. نمی‌توانید به رفتار کریپتو اعتماد کنید؛ این بازار در دوران نوجوانی است و مدام تغییر رفتار می‌دهد. آموزش تجارت ارز دیجیتال را جدی بگیرید.

اکنون که درک بهتری از شخصیت معامله‌گر خودتان پیدا کرده‌اید، نوبت بررسی نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال است.

بهترین ارز برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

پس از شناخت خودتان باید پروژه‌ای که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید را بشناسید. بازار مملو از ارزهای متفاوت است و هر روز بر شمار آنها افزوده می‌شود. شما می‌توانید برای سرمایه‌گذاری ارزهای شناخته‌شده را انتخاب کنید. این ارزها در گذر زمان نوسانات شدیدی را تجربه کرده‌اند و اکنون در وضعیت نسبتا با ثباتی به سر می‌برند. ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم از این دسته ارزها هستند که اگر هیچ‌ اطلاعی از بازار نداشته باشید نیز آنها را می‌شناسید.

از زمان تولد بیت کوین در سال 2009، این ارز بارها با استقبال و بی‌اعتنایی خریداران روبه‌رو شده است. اما این روزها چهره‌های سرشناس و شرکت‌های قدرتمندی مانند میکرواستراتژی (MicroStrategy) روی بیت کوین حساب می‌کنند و افزایش میزان پذیرش عمومی ارز دیجیتال بر مقبولیت و اعتبار آن افزوده است. با این همه بیت کوین و اتریوم نیز از نوسانات بازار ارز دیجیتال در امان نیستند. اما حداقل نیازی به نگرانی از بابت امنیت و اعتبار آنها نخواهید داشت.

اگر این دسته از ارزها را انتخاب کنید، مسیر کوتاه‌تری برای شروع سرمایه‌گذاری پیش رو دارید. اما اگر به دنبال کسب سود از پروژه‌های نوظهور هستید، باید بیشتر درگیر بازار شوید و تمام نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال را در نظر بگیرید.

پیدا کردن ارزهای نوظهور

پروژه‌های نوظهور قیمت‌های ناچیزی دارند و معمولا حتی با یک دلار نیز‌ می‌توانید سرمایه‌گذاری خوبی را روی این ارزها داشته باشید. شما در تبدیل می‌توانید با یک تتر خرید ارز دیجیتال را شروع کنید. یعنی چیزی معادل 50 هزار تومان؛ اما نکته مهم پیدا کردن یک ارز مناسب است.

می‌توانید از این گزینه‌ها برای پیدا کردن بهترین ارز دیجیتال برای سود روزانه یا نگهداری طولانی‌مدت استفاده کنید:

صرافی‌های معتبر

بایننس (Binance)، کوین بیس(Coinbase)، جمینی(Gemini)، کراکن (Kraken) و تبدیل (Tabdeal) مدام در حال به روز کردن لیست ارزهای خود هستند و شما به سادگی با بررسی فهرست ارزهای موجود در این صرافی‌ها می‌توانید پروژه‌های جدید را شناسایی کنید.

سایت‌های مرجع

کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) یکی از مراجعی است که نه با هدف خرید و فروش بلکه با هدف ارائه اطلاعات موثق در مورد ارزهای دیجیتال راه‌اندازی شده و منبع بسیار ارزشمندی از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال است. در این سایت به اطلاعاتی مانند حجم معاملات ارز دیجیتال، ارزش بازار ارز دیجیتال، تعداد توکن‌های درگردش، قیمت ارز وغیره دسترسی خواهید داشت. اگر نام توکن برای شما بیگانه است بهتر است بدانید که ارز دیجیتال یک پروژه مستقل است اما توکن‌ها معمولا با تکیه بر دیگر شبکه‌ها و ارزهای دیجیتال راه‌اندازی می‌شوند. این روزها توکن‌های زیادی با تکیه بر اتریوم روانه بازار می‌شوند و نمی‌توان از نام ارز دیجیتال برای اشاره به آنها استفاده کرد.

شبکه‌های اجتماعی

پلتفرم X یا همان توییتر سابق و حتی تلگرام محل مناسبی برای پیدا کردن ارزهای نوظهور هستند. کافی است حساب کاربری افراد شناخته این حوزه و هشتگ‌ها و کانال‌های مرتبط با کریپتو را دنبال کنید. معمولا راه‌اندازی پروژه‌های جدید سرو صدا به پا می‌کند و با حضور در این پلتفرم‌ها از ماجرا خبردار می‌شوید.

بازارهای NFT

اگر به دنبال خرید توکن NFT هستید سری به بازارهای خرید و فروش این توکن‌ها بزنید. بازارهایی مانند OpenSea، Rarible و SuperRare منبع خوبی برای پیدا کردن ان‌اف‌تی‌های جدید هستند.

عرضه اولیه یا ICO

اخبار مربوط به عرضه اولیه را دنبال کنید؛ در این رویدادها ارزهای جدید با قیمت پایین برای اولین بار عرضه می‌شوند. فراموش نکنید که یکی از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال غنیمت شمردن فرصت‌هاست.

شناسایی با وایت پیپر

اکنون که ارزهای جدید یا ارزهای محبوب خود را پیدا کرده‌اید و اطلاعاتی نیز در اختیار دارید، کدام ارز را برای خرید انتخاب می‌کنید؟ تعداد کل ارزهایی که در زمان نگارش این مقاله یعنی دی ماه 1402 روی سایت کوین مارکت کپ فهرست شده‌ است به 8960 مورد می‌رسد. بر چه اساسی می‌خواهید ارز انتخاب کنید. از این گذشته محصولات جدیدی نیز از راه رسیده‌اند: می‌توانید در ایردراپ توکن رایگان به دست بیاورید؛ در عرضه اولیه توکن بخرید؟ روی NFTها سرمایه‌گذاری کنید یا پروژه دیفای را برای این کار انتخاب کنید؟

شناسایی با وایت پیپر White paper

یکی از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال این است که به تعداد ارزهای دیجیتال راه برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. ساده‌ترین راه انتخاب بیت کوین و اتریوم است. اما با وجود هزاران توکن و ارزدیجیتال موجود در بازار، محدودیتی در انتخاب ندارید. زمانی که یک ارز توجه شما را به خود جلب کرد وایت پیپر (White Paper) پروژه را مطالعه کنید.

وایت پیپر یا اوراق سفید اسنادی هستند که در مورد یک ارز دیجیتال منتشر می‌شوند. جزئیات مربوط به طرز کار پروژه، هدف از ایجاد، تعداد توکن‌ها، تکنولوژی‌ها و تیم سازندگان در این اسناد درج شده است. برای پیدا کردن یک ارز کافی است یک لپ تاپ بردارید و با قلم کاغذ وایت پیپر را مو به مو بررسی کنید.

 • معرفی باید شامل اطلاعات کلی در مورد پروژه و دلیل اهمیت آن باشد. برای آشنایی با فرمت کلی وایت پیپر نگاهی به اوراق سفید بیت کوین بیندازید.
 • در بخش بعدی اطلاعات فنی در مورد بلاک چین، الگوریتم اجماع، استفاده یا عدم استفاده از قراردادهای هوشمند، مقیاس پذیری و شیوه رمزنگاری درج می‌شود.
 • در بخش بعدی باید اطلاعاتی در مورد نحوه توزیع توکن‌ها را پیدا کنید. موجودی ارز، کاربردهای آن و میزان تورم نیز باید به تفصیل بیان شده باشد.
 • دورنمای پروژه نیز در اوراق سفید قید می‌شود تا شما بدانید که این ارز چه آینده‌ای را پیش رو دارد و در راه رسیدن به هدف اصلی خود چه مراحلی را پشت سر می‌گذارد.
 • جزئیات مربوط به سازندگان نیز باید در پروژه قید شده باشد. شما باید بتوانید اطلاعاتی در مورد سابقه، تحصیلات و مهارت موسسان و برنامه‌نویسان اصلی پروژه را از وایت پیپر استخراج کنید.

زنگ خطر در وایت پیپر کریپتو

شناسایی اشتباهات نیز از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال است. این موارد را به عنوان پرچم قرمز در نظر بگیرید:

 • اگر هر یک از اطلاعات مندرج در بخش قبل ناقص یا بیش از انداز خوب به نظر می‌رسند، باید به اصالت پروژه شک کنید.
 • اگر خالق ارز ناشناس است بهتر است تنها به بررسی وایت پیپر بسنده نکنید.
 • اگر تیم برنامه‌نویسان سابقه مرتبط با بلاک چین ندارند نمی‌توانید به تجربه آنها اعتماد کنید.
 • اگر در سابقه تیم پروژه‌های ناموفقی دیده می‌شود بهتر است سود خود را به اقبال آنها گره نزنید.
 • اگر بدون ارائه دلیل و مدرک، ادعاهای غیرواقعی در وایت پیپر قید شده است به احتمال زیاد پای کلاه‌برداری در میان است.
 • اگر از مطالعه یک وایت پیپر که به درستی به فارسی ترجمه شده است، اطلاعات درستی به دست نیاوردید، به دنبال ارز دیگری باشید.
 • وعده‌های رنگارنگ محقق نمی‌شوند و احتمالا پروژه تقلبی است.
 • اگر در وایت پیپر غلط املایی مشاهده می‌کنید سریع از پروژه دور شوید. وایت پیپر یک مقاله ساده نیست که بتوانید چند غلط املایی را در آن نادیده بگیرید. وایت پیپر سند انتشار یک ارز دیجیتال است و اگر تیم سازنده برای کار خود زمان صرف کرده باشند، بی‌شک زمان زیادی را نیز برای تهیه و تنظیم این اوراق سپری خواهند کرد.
 • اگر وایت پیپر بیش از آنکه شبیه به یک سند باشد، شما را به یاد متن‌های تبلیغاتی می‌اندازد، منطقه را ترک کنید. وایت پیپر باید حاوی اطلاعات فنی باشد و نباید شما را ترغیب به کاری کند.

ارزش بازار ارز دیجیتال

اگر پس از مطالعه وایت پیپر مجذوب پروژه شدید بهتر است عملکرد آن را نیز ارزیابی کنید. قیمت ارز معیار خوبی برای ارزیابی ارزش بازار ارز دیجیتال نیست. شما باید ارزش کل بازار ارز موردنظر یا مارکت کپ (مخفف: Market Capitalization) را در نظر بگیرید.

سرمایه گذاری ارز دیجیتال

این معیار به شما نشان می‌دهد که این پروژه در مقایسه با دیگر پروژه‌ها در چه وضعیتی قرار دارد. مارکت کپ معیاری برای سنجش پتانسیل ارز برای رشد در آینده نیز به شمار می‌رود. ممکن است قیمت یک ارز از ارز دیجیتال دیگری بیشتر باشد اما لزوما گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری نباشد؛ برای درک بهتر موضوع به این مثال فرضی توجه کنید:

 • اگر تعداد کل ارز در گردش «الف» 400 هزار عدد و قیمت هر ارز 1 دلار باشد، ارزش بازار ارز دیجیتال موردنظر شما 400 هزار دلار خواهد بود.
 • اگر تعداد کل ارز در گردش «ب» 100 هزار عدد و قیمت هر کدام 2 دلار باشد، ارزش بازار ارز «ب» 200 هزار دلار است.

در این مثال مشاهده می‌کنید که ارز «ب» گران‌تر از ارز «الف» است اما ارزش کل بازار ارز «الف» دو برابر ارز دوم است. برای محاسبه ارزش کل بازار ارز دیجیتال موردنظر خود کافی است تعداد کل ارزهای در گردش را در قیمت فعلی ارز ضرب کنید. البته همواره می‌توانید برای پیدا کردن ارزش بازار ارز دیجیتال به سایت کوین مارکت کپ نیز مراجعه کنید. اما اگر کنجکار هستید می‌توانید تعداد ارزهای در گردش و قیمت لحظه‌ای را از کوین مارکت کپ استخراج و در ماشین حساب وارد کنید.

شناخت ۳ نوع موجودی ارز دیجیتال

 1. تعداد ارزهای در گردش یا Circulating Supply است که نشان‌دهنده تعداد ارزهایی است که تا این لحظه وارد بازار شده‌اند. موجودی در گذر زمان کاهش یا افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال موجودی بیت کوین به تدریج افزایش پیدا می‌کند تا روزی که تمام 21 میلیون بیت کوین در دنیا عرضه شوند. سرعت و نحوه انتشار ارزها نیز در اوراق سفید درج می‌شود و به عواملی مانند استخراج یا توکن سوزی وابسته هستند.
 2. موجودی کل یا Total Supply است. توکن‌های در گردش در دسترسی عموم هستند و نباید با موجودی کل به اشتباه گرفته شوند. برای محاسبه موجودی کل باید تعداد سکه‌هایی که وارد شده است را از سکه‌هایی که به صورت رسمی سوزانده شده‌اند کم کنید. برخی از پروژه‌ها برای جلوگیری از تورم مقدار مشخصی از ارز را در فواصل زمانی مشخص از رده خارج یا به اصلاح می‌سوزانند. این امر منجر به کاهش عرضه و افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت ارز می‌شود.
 3. حداکثر موجودی یا Max Supply است. حداکثر موجودی تعداد کل سکه‌هایی است که در نهایت در جهان عرضه خواهد شد. برای مثال سرانجام 21 میلیون بیت کوین در جهان عرضه خواهد شد و موجودی نهایی این ارز 21 میلیون است.

انتخاب بهترین زمان برای خرید و فروش ارز دیجیتال

یکی از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال درک این حقیقت است در بازار کریپتو قطعیت معنایی ندارد. بنابراین پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد زیرا قیمت مدام تحت تاثیر عرضه، تقاضا، میزان پذیرش عمومی ارز دیجیتال، احساس حاکم بر بازار، اخبار اقتصادی و قانون‌گذاری‌هاست. با این همه برخی از تحلیل‌گران باور دارند ساعت اولیه روز زمانی که بازار معاملات نیویورک فعالیت خود را آغاز می‌کند بهترین زمان برای خرید ارز دیجیتال است. در این زمان میزان نقدینگی و حجم معاملات ارز دیجیتال در بازار به اوج می‌رسد. از سوی دیگر بهترین زمان برای فروش نیز ساعات پایانی روز است که بازار در مقیاس جهانی آرام گرفته است.

جالب است بدانید که از نظر تاریخی سه‌شنبه بهترین روز هفته برای خرید ارز دیجیتال است زیرا به روزهای پایان هفته در بازار غرب نزدیک است. قیمت در این روز معمولا نوسان زیادی دارد و پایین‌تر معامله می‌شود. برای فروش نیز بهترین روز هفته یکشنبه و دوشنبه هستند که بازار به تازگی فعالیت خود را شروع کرده و نوسانات بازار ارز دیجیتال پایین و قیمت بالاست.

در کل باید گفت زمانی که بازار شلوغ است قیمت‌ها پایین‌تر هستند؛ بازار با قیمت‌های کم از دوشنبه (براساس هفته غربی‌ها) شروع و با افزایش قیمت در انتهای هفته به پایان می‌رسد.

تحلیل ارز دیجیتال را جدی بگیرید

از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال شناخت روش‌های تحلیلی است. 3 نوع تحلیل در بازار ارز دیجیتال به کار برده می‌شود:

 1. تحلیل تکنیکال (Technical): در این تحلیل باید رفتار ارز را در گذشته بررسی کنید. تغییرات قیمت در گذشته، می‌توانند نشان‌دهنده مسیر آتی ارز باشند. این تحلیل برای پیدا کردن بهترین زمان خرید و فروش نیز کاربرد دارد. به یاد داشته باشید که هرگز نمی‌توانید از نتیجه تحلیل‌ها و بررسی‌های خود ۱۰۰ درصد مطمئن باشید. حتی اگر ۵۵ درصد به نتیجه خوش‌بینی هستید باید خودتان را خوش‌شانس تلقی کنید. برای این تحلیل به اطلاعاتی مانند میانگین متحرک، شاخص قدرت نسبی (RSI)، سطح حمایت و سطح مقاومت نیاز دارید. تعداد خریداران در سطح حمایت بیشتر است و آنها از ریزش قیمت جلوگیری می‌کنند؛ از سوی دیگر تعداد فروشندگان در سطح مقاومت بیشتر است و آنها از رشد قیمت جلوگیری می‌کنند.

تحلیل ارز دیجیتال

 1. تحلیل فاندامنتال (Fundamental): در این حالت باید نگاهی عمیق به اطلاعات موجود در مورد یک ارز داشته باشید. معیارهای کمی و کیفی برای این تحلیل اهمیت دارند. در این تحلیل شما باید ارزش ذاتی یک ارز را مشخص و تعیین کنید که آیا در زمان حال بیش از ارزش واقعی معامله می‌شود یا کمتر از ارزش واقعی. برای تحلیل فاندامنتال یا بنیادین به اطلاعاتی مانند ارزش بازار ارز دیجیتال، حجم معاملات ارز دیجیتال، فرایند انتشار توکن، هدف پروژه، اعضای سازنده، میزان پذیریش ارز دیجیتال، وایت پیپر و کاربردهای آن توجه کنید.
 2. تحلیل درون زنجیره ای (On-Chain): در این حالت اطلاعات درون یک بلاک چین برای تحلیل روند تغییرات قیمت به کار برده می‌شوند. در این حالت احساس حاکم بر بازار نیز در نظر گرفته می‌شود. به این ترتیب متوجه می‌شوید که چه کسانی بیشتر روی ارز موردنظر شما سرمایه‌گذاری کرده‌اند و آنها شیفته کدام ویژگی ارز موردنظر شما هستند. با مطالعه اطلاعات آن چین متوجه می‌شوید که چه مقدار ارز توسط هولدرها، ماینرها و موسسات بزرگ نگهداری می‌شود.

انتخاب صرافی معتبر برای خرید ارز دیجیتال

اکنون که ارز موردنظر را شناسایی، تحقیقات خود را کامل کرده و زمان خرید را تعیین کرده‌اید باید یک صرافی ارز دیجیتال معتبر انتخاب کنید. یکی از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال انتخاب صرافی است؛ صرافی باید ساده باشد و همه امکانات لازم را در اختیار شما بگذارد. ممکن است تجربه زیادی در ترید نداشته باشید پس صرافی باید رابط کاربری دوستانه‌ای داشته باشد. برای انتخاب نقدینگی، حجم معاملات، امکانات معاملاتی و تعداد کاربر فعال پلتفرم را نیز در نظر بگیرید.

از این گذشته صرافی موردنظر باید ارز دیجیتالی که برای خرید انتخاب کرده‌اید را در فهرست خود داشته باشد و از تدابیر امنیتی روز بهره ببرد. به یاد داشته باشید که صرافی، شریک شماست و باید اطلاعات شفافی را در مورد کارمزدها و پشتیبانی در اختیار شما قرار دهد. در تبدیل گزینه‌های معاملاتی متنوعی را در ۶۲۰ بازار معاملاتی در دسترس دارید. ۵۰۰ هزار کاربر فعال تبدیل به امکاناتی چون معامله اهرم دار (از اولین‌ها در ایران)، ربات معاملاتی، سبد برنده، برداشت آنی و بسیاری امکانات دیگر دسترسی دارند. برای یک معامله شفاف، تعامل با تبدیل را در وبسایت یا اپلیکیشن تبدیل شروع کنید و در هر مکان یا زمانی خرید و فروش ارز دیجیتال را انجام دهید.

انتخاب کیف پول ارز دیجیتال

برای نگهداری ارز موردنظر به والت یا کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید. این ابزار در نسخه‌های آنلاین و آفلاین موجود است و ارزهای رمزنگاری را شده امن نگه می‌دارد. انتخاب بهترین راه به شیوه معاملات شما بستگی دارد.

 • اگر یادتان باشد در اولین مورد از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال در این مورد صحبت کردیم که شاید شما یک هولدر (Holder) باشید در این صورت به یک کیف پول آفلاین نیاز دارید، زیرا شما مرتب معامله نمی‌کنید و می‌خواهید برای طولانی‌مدت ارز را نگهداری کنید. شما به یک کیف پول ارز دیجیتال سخت‌افزاری یا آفلاین نیاز دارید که به دور از اینترنت ارزهای شما را نگهداری کند. با توجه به نوع ارز باید کیف پول ارز دیجیتال متناسب را تهیه کنید.
 • اگر می‌خواهید تریدر باشید و هر روز یا چند روز در هفته در بازار معامله کنید به یک والت متصل به اینترنت نیاز دارید. بهترین گزینه والت‌های نرم‌افزاری هستند. در این حالت به سرعت می‌توانید ارز را به صرافی معتبر انتقال دهید و وارد معامله شوید.
 • اگر می‌خواهید بر سرعت معاملات خود بیفزایید نیز بهتر است ارزها را در والت سخت‌افزاری امن صرافی نگهداری کنید و در لحظه وارد معامله شوید.

سایر نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال

اکنون که نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال را بررسی کرده‌ایم بهتر است این موارد را نیز به خاطر بسپارید:

تمام پروژه ها را در نظر بگیرید حتی میم کوین ها را: با موجی که در بازار به راه می‌افتد همراه نشوید و سعی کنید شخصا تحقیق کنید. تمام پروژه ها را بررسی کنید، میم کوین‌ها شاید فاقد ارزش ذاتی باشند اما سودهای کلانی را در پی دارند.

بدون استراتژی در بازار نفس هم نکشید: استراتژی نقشه راه شماست. یکی از نکات مهم سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تدوین استراتژی است. باید زمان مشخصی را برای خرید و فروش تعیین کنید. باید بدانید که روی چه قیمتی می‌خواهید بخرید و در چه قیمتی می‌فروشید؟ میزان حد ضرر و سود هدف خود را تعیین کنید. استراتژی شما را از شر تصمیم‌های احساسی دور نگه می‌دارد.

مدیریت ریسک را فراموش نکنید: با استفاده از حد ضرر، تعیین استراتژی، تعیین فرمول مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال و ایجاد یک سبد متنوع میزان ریسک را به حداقل می‌رسانید.

سبد سرمایه توزیع شده بسازید: روی یک ارز سرمایه‌گذاری نکنید. سعی کنید سبد متنوعی از ارزها را در اختیار داشته باشید. برای این کار باید سود مجموع ارزها را در نظر بگیرید و به این ترتیب با رشد یک ارز، ضرر احتمالی از کاهش قیمت ارز دیگر را جبران کنید.

اشتباهات مهلک در سرمایه گذاری ارز دیجیتال

در پایان این راهنمای نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال ، شما را از 10 مورد از اشتباهات متداول در سرمایه گذاری ارز دیجیتال برحذر می‌داریم و امیدوارم سرمایه‌گذاری پرسودی را تجربه کنید:

1. بی‌اطلاعی

از بازار یا عجله در سرمایه‌گذاری آن هم بدون دانش کافی. اصطلاحات رایج ارز دیجیتال را نمی‌شناسید؟ بسیاری از مفاهیم این مقاله برای شما ناشناخته هستند؟ پس هنوز برای معامله زود است.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

2. تردید.

هر روز فرصت‌ها ایجاد و از بین می‌روند. منتظر یک اتفاق خاص نباشید، از اشتباه کردن نترسید و اولین قدم را بردارید. اسکار وایلد (Oscar Wilde) می‌گوید:

«تجربه نامی است که مردم روی اشتباهات‌شان می‌گذارند»

3. نادیده گرفتن کارمزدها

کارمزد بخشی از هزینه معاملات شماست. بدون محاسبه دقیقه کارمزد صرافی ارز دیجیتال چطور می‌خواهید سود خود را تعیین کنید؟

4. ترید بیش از اندازه

هیجان‌زده عمل نکنید. ایجاد 20 معامله در یک روز جز افزایش ضرر، سودی درپی ندارد. مخصوصا اگر کارمزد را در نظر نگرفته باشید. یادتان باشید که در واقعیت هرگز 20 موقعیت عالی در یک روز ایجاد نمی‌شود.

5. با پس‌انداز ترید نکنید

یکی از نکات مهم در سرمایه گذاری ارز دیجیتال ، اختصاص بخشی کوچکی از درآمد به این بازار است. با پس‌اندازتان وارد معامله نشوید. تنها دراین صورت است که می‌توانید نوسانات بازار ارز دیجیتال را تحمل کنید و منتظر زمان مناسب باشید.

6. ارز دیجیتال سهام نیست

شما مالک سهمی از شرکت خالق ارز نیستید. ممکن است شرکت عملکرد خوبی داشته باشید اما قیمت ارز کاهش پیدا کند. تیم خالق ارز مسئول افت و خیر قیمت نیست.

7. رویاپردازی نکنید

مدام به دنبال ارزهای ارزانی نباشید که ظرف یک شب شما را ثروتمند ‌کنند، در همین زمان که منتظر یک خیال واهی هستید، ارزهای شناخته شده در حال رشد و سوددهی هستند.

8. توزیع نامتوازن

به جای تخم مرغ از واژه ارز دیجیتال را در ادامه بخوانید تا توضیح ملموس‌تر باشد. اگر همه تخم‌مرغ‌ها در یک سبد باشد، یک زمین خوردن برای شکستن همه آنها کافی است. اگر تخم‌مرغ‌ها را در بی‌شمار سبد قرار دهید با دو دست نمی‌توانید تمام سبدها را حفظ کنید. در این حالت نیز به احتمال زیاد تخم‌مرغ‌های خراب و شکسته روی دستتان می‌ماند.

9. به موقع خارج شوید

اگر ارز موردنظر در ضرر است معطل نکنید و بیش از اندازه آن ارز را نگهداری نکنید. منتظر معجزه نباشید و استراتژی خود را دنبال کنید. از نظر احساسی به هیچ ارزی وابسته نشوید و شکست را بپذیرید تا بیشتر ضرر نکنید.

10. شایعات را نمی‌خرید

در بازار ارز دیجیتال یک مثل رایج وجود دارد که می‌گوید: با شایعه بخرید، با خبر بفروشید. شایعات باعث افزایش قیمت می‌شوند و وقتی خبر واقعی از راه می‌رسد شاهد افت قیمت خواهید بود. معکوس عمل نکنید.

 

12 دیدگاه

 1. باسلام و عرض ادب و وقت بخیر بنده تازه کار هستم زیاد کارنکردم ولی خیلی سعی دریاد گیری دارم باتوجه به موقعیت من این نوشته های شما واقعاً برام عالی بود فقط خواهشاً گاهی درنگارشها تخصصی نکنید حداقل پنج الی ده درصد بزبان ساده بشه البته کل نوشته ها منظورم نیست کلمات منظورم هست مثلاً…کریپتو….یا…فاندامنتال…
  واقعاً ممنونم از توضیحات خوب شما.
  باارزوی موفقیت روزافزون.

  1. با سلام خوشحالیم که براتون سودمند بوده. ممنونم از اظهار نظر شما سعی می کنم این مورد رو در نظر داشته باشم. هر جا مفهومی براتون ناآشنا بود در کامنت ها مطرح کنید.
   ما سعی می کنیم در طول مقاله، لینک هایی رو به منابع مرتبط درج کنیم؛ اما از اونجایی که برخی از مفاهیم برای بسیاری از خواننده ها شفاف هستند به توضیح اونها نمی پردازیم.

 2. ممنونم نجمه جان کمک بزرگی کردی من چهار ساله دارم ترید میکنم اما اوایل خیلی ضرر دادم و حالا سود بسیار کمی میکنم بعد از مطالعه مقاله شما دیدگاهم را تغییر میدهم واقعا من مسیر اشتباه میرفتم

  1. سلام خانم مینا
   امیدوارم تریدتون پر باشه
   حتما تجربه های سودمندی در بازار دارید و از اینکه مقاله های ما براتون سودمنده خیلی خوشحالم. سعی می کنم به روز ترین و صحیح اطلاعات رو منعکس کنم تا بتونید واقع بینانه ترید کنید.

 3. با سلام وخسته نباشید مطالب خوبی بودن باسروایه کم هم میشه پوله خوبی بدست بیاریم

  1. زنده باشید
   کاملا درسته به شرط در نظر گرفتن تمام فاکتورها .
   سرمایه اولیه به تنهایی ضامن کسب سود نیست

  1. هر سوالی دارید بفرمایید در خدمت هستیم
   در ضمن شما همیشه می تونید سوالاتتون رو با پشتیانی تبدیل در میون بزارید.

 4. سلام ممنونم خیلی برام مفید بود من یه تازه واردم و از مقاله شما آشنایی نسبتا خوبی با بازار ارزها پیدا کردم تشکر

  1. سلام به شما
   هدف از نگارش این مقاله هم دقیقا همین مورد بوده. خوشحالم که این هدف محقق شده. موفق باشید

 5. باسلام وخسته نباشید .بنده هم مدت زیادی نیست که ترید میکنم سر جمع نه تو سود هستم نه در ضرر بوده که نزدیک به ۵میلیون توضرر بودم و جبران شده و تجربه من این هست که هر موقع احساسی ترید کردم ضرر کردم وهر م.قع که درمورد ارزی که خواستم بخرم تحقیقات بیشتری کردم سود کردم بااین حال بعضی اوقات بازم بعضی اوقات شتاب زده ارزی میخرم وارزباکاهش قیمت روبه رو میشه با این که هم سازنده ارزخوبه هم آینده نگریش وهم پروژه های در دست وهم پروژه های در اقدام .اگه میشه در خصوص سیگنال دهی کنار تلگرام تون بیشتر و بهتر ازاین کار کنید ممنون میشم.باتشکر

 6. سلام به شما
  موفق باشید. مهم عملکرد شما در درازمدت هست و اینکه سابقه معاملاتی خودتون رو بررسی می کنید خیلی ارزشمنده. اینطوری قبل از اینکه بازار رو بشناسید خودتون رو خواهید شناخت. فقط اینطوریه که در مواجه با تغییرات ناگهانی قیمت شتاب زده عمل نمی کنیم. احتمالا کانال الگوریتم تحلیل تبدیل رو دنبال می کنید؛ همکاران در تیم تحلیل حتما این نظر شما رو در نظر می گیرند. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید