ایردراپ (Airdrop) معمولاً به‌عنوان یک روش بازاریابی شناخته می‌شود که به‌واسطه آن توکن‌های رایگان به کیف پول کاربران ارسال می‌شود. این تاکتیک اکنون محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و بسیاری از رمز ارزهای جدید از آن برای جذب کاربران جدید استفاده می‌کنند. در این مقاله، ایردراپ ارز دیجیتال و خطرات مرتبط با آن را بررسی می‌کنیم.

ایردراپ چیست؟

همان طور که گفتیم، ایردراپ روشی برای دریافت ارز دیجیتال رایگان است. معمولاً در ازای انجام یک سری وظایف خاص به کاربران اهدا می‌شود. هدف از ارسال توکن‌های رایگان افزایش آگاهی از پروژه، افزایش عرضه در گردش توکن، افزایش حجم معاملات و پرورش یک کامیونیتی فعال است.

علاوه بر ایجاد علاقه در کاربران به فضای کریپتو، ایردراپ باعث ارزشمند شدن توکن در زمان راه‌اندازی پروژه نیز می‌شود تا دارندگان آن بتوانند فوراً شروع به معامله آن کنند.

 

برای خرید انواع ارز دیجیتال، به صرافی تبدیل مراجعه کنید.

 

زمانی که یک توسعه‌دهنده آماده است تا توکن رایگان به کاربران ارسال کند، پست‌های تبلیغاتی درباره ارز دیجیتال خود درست می‌کند. سپس این پست در تمام شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود تا افراد از راه‌اندازی این ارز دیجیتال جدید مطلع شوند.

انواع ایردراپ ارز دیجیتال

ایردراپ جدید

ایردراپ ممکن است به روش‌های مختلفی انجام شود. متداول‌ترین روش این است که توکن‌های رایگان به کیف پول کاربر در ازای انجام کارهای حداقلی مانند ثبت آدرس ایمیل یا ارسال پست در شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌شود. در ادامه به برخی از انواع ایردراپ اشاره می‌کنیم.

ایردراپ بانتی (Bounty Airdrop)

در ایردراپ بانتی، گیرنده باید در ازای دریافت توکن رایگان کاری انجام دهد. به‌عنوان مثال، ممکن است مجبور شود در مورد پروژه توئیت کند یا یک پست در اینستاگرام ارسال کند و دوستان خود را زیر آن تگ کنند.

این الزامات برای افزایش آگاهی در مورد پروژه است؛ هر چه افراد بیشتری در مورد آن بدانند، برای توسعه‌دهندگان بهتر است.

ایردراپ ثبت‌نامی (Sign Up Airdrop)

در ایردراپ ثبت‌نامی گیرندگان باید در ازای دریافت ارز دیجیتال رایگان در یک خبرنامه یا یک وب‌سایت ثبت‌نام کنند.

ایردراپ انحصاری

این ایردراپ‌ها به‌طور انحصاری برای برخی از کاربران، به‌ویژه آنهایی که کاربران وفادار یک جامعه، وب سایت یا پروژه خاص بوده‌اند، راه اندازی می‌شود.

ایردراپ هارد فورکی

ایردراپ هارد فورکی با ایردراپ معمولی متفاوت است زیرا در آن توکن جدید از بلاک چین موجود فورک می‌شود. در این نوع ایردراپ، مالکان فعلی توکن X زمانی که هارد فورک اجرا شد، مقدار مساوی توکن Y را در کیف پول خود دریافت می‌کنند.

یک مثال معروف آن بیت کوین کش (BCH) است. این هارد فورک در سال 2017 اتفاق افتاد که در آن کاربرانی که از قبل بیت کوین (BTC) داشتند، معادل آن ارز بیت کوین کش (BCH) در کیف پول خود دریافت کردند.

 ایردراپ استیکینگ (Staking Airdrop)

ایردراپ استیکینگ زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران خاصی که قبلاً توکن‌های خاصی در کیف پول خود دارند، توکن‌های جدید دریافت می‌کنند. این ایردراپ‌ها با ایردراپ هارد فورکی متفاوت هستند، زیرا توکن جدید، از طریق هارد فورک ساخته نمی‌شود. ضمن اینکه توکن جدید کاملاً با توکنی که کاربران در حال حاضر دارند متفاوت است.

خطرات امنیتی مرتبط با ایردراپ ارزهای دیجیتال

دریافت ایردراپ رایگان

اگرچه بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه‌کار، ایردراپ را فرصتی برای کسب سود آسان می‌دانند، اکثر کارشناسان هشدار می‌دهند که خطرات خاصی در رابطه به ایردراپ وجود دارد.

نخست اینکه همیشه خطر کلاهبرداری وجود دارد. بسیاری از استارت‌آپ‌های جعلی، تبلیغات زیادی در مورد پروژه‌های خود ایجاد کردند و چیزی تولید نکردند. آنها به سرمایه‌گذاران گفتند که برای دریافت ایردراپ مبلغ مشخصی را واریز کنند، اما در نهایت هیچ توکنی ارائه نکردند.

یکی دیگر از خطرات احتمالی مرتبط با ایردراپ کاهش قیمت است. در روزهای اولیه ایردراپ، زمانی که تبلیغات زیادی در مورد یک توکن انجام می‌گردد، قیمت آن افزایش می‌یابد. با این حال، چند ماه بعد، سرمایه‌گذاران ممکن است با ضرر مواجه شوند.

برای کاهش این خطر، اگر قصد دارید ایردراپ دریافت کنید، مطمئن شوید که در اسرع وقت آن را معامله کنید.

مزایای ایردراپ

  • دریافت ارز دیجیتال رایگان: ایردراپ یک راه عالی برای دریافت ارز دیجیتال رایگان است. بسته به پروژه، می‌توانید چند توکن یا حتی هزاران توکن دریافت کنید.
  • افزایش نقدینگی توکن: ایردراپ می‌تواند نقدینگی توکن را با توزیع توکن‌ها به کاربران افزایش دهد. این می‌تواند تقاضای بیشتری برای توکن ایجاد کند و ارزش آن را افزایش دهد.
  • ابزار بازاریابی: ایردراپ می‌تواند یک ابزار بازاریابی مؤثر برای پروژه‌های ارزهای دیجیتال باشد.

معایب ایردراپ

  • کلاهبرداری: متأسفانه، کلاهبرداری‌ها و ایردراپ‌های جعلی زیادی وجود دارد. آنها می‌توانند کاربران را فریب دهند تا اطلاعات شخصی خود را در اختیار کلاهبرداران قرار دهند یا ارز دیجیتال خود را ارسال کنند.
  • زمان و تلاش: شرکت در ایردراپ می‌تواند به زمان و تلاش نیاز داشته‌باشد. بسته به پروژه، ممکن است لازم باشد کارهای خاصی مانند عضویت در گروه تلگرام یا معرفی دوستان به پروژه را انجام دهید.
  • تورم: اگر عرضه توکن‌ها سریع‌تر از تقاضا افزایش یابد، ایردراپ می‌تواند منجر به تورم شود. این می‌تواند ارزش توکن را کاهش دهد و به هولدرهای اولیه ضرر برساند.

چگونه از آخرین ایردراپ‌ها مطلع شویم؟

دریافت ایردراپ

چندین وب سایت وجود دارند که اطلاعات جمع‌آوری‌شده در مورد پروتکل‌های مختلف را ارائه می‌دهند. DappRadar و DeFi Llama دو مورد از این وب‌سایت‌ها هستند.

پس از ورود به این وبسایت‌ها، لیست پروژه‌ها را بر اساس شبکه فیلتر کنید و سعی کنید به‌دنبال پروژه‌هایی بروید که سرمایه زیادی در آنها قفل شده‌است. این معمولاً نشانه‌ای از اعتماد افراد به پروتکل است و احتمال کلاهبرداری بودن آن را کاهش می‌دهد. اکنون به‌سادگی پروتکل‌هایی را پیدا کنید که هنوز توکن خود را منتشر نکرده‌اند.

همچنین وب‌سایت‌های اختصاصی ایردراپ وجود دارند که جدیدترین ایردراپ‌های بازار را به شما معرفی می‌کنند که معروف‌ترین آنها عبارت‌اند از:

  1. airdrops.io
  2. Airdrop Alert
  3. airdropking.io
  4. AirDropBob

سخن پایانی

ایردراپ هم برای پروژه‌هایی که سعی در تبلیغ توکن‌های جدید خود دارند و هم برای کاربران عالی است، به شرطی که بدانند چگونه از آن به‌درستی استفاده‌کنند. ایردراپ‌ها مزایا و معایب خود را دارند و اینکه آیا ارزش زمان و تلاش شما را دارند یا خیر بستگی به شرایط فردی شما دارد. در حالی که ایردراپ می‌تواند راهی عالی برای دریافت ارز دیجیتال رایگان و افزایش نقدینگی توکن باشد، اما می‌تواند زمان‌بر و در برخی موارد ریسکی باشد. بنابراین قبل از شرکت در ایردراپ، حتماً خودتان در مورد پروژه تحقیق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید