Skip to content
top banner

استخراج ابری (cloud mining) چیست؟

استخراج ابری چیست
در
خواندن در ۹ دقیقه

چکیده

«استخراج ارزهای دیجیتال اثبات کار مانند بیت کوین بسیار هزینه‌بر و پردردسر است. اما با استخراج ابری می‌توان بدون نگرانی در رابطه با هزینه‌ها و دردسرها در فرآیند ماینینگ شرکت کرد. چرا که در این روش، تمام اقدامات راه‌اندازی و نگهداری تجهیزات ماینینگ، توسط شرکت ارائه‌دهنده خدمات ماینینگ ابری صورت می‌گیرند.

توزیع درآمد ماینینگ به روش استخراج ابری بر اساس سهم یا هش پاور اجاره شده هر فرد صورت می‌گیرد. این روش، مزایایی مانند عدم نیاز به سرمایه‌گذاری هنگفت، امکان سودآوری سریع‌تر و زحمت کمتر نسبت به ماینینگ فردی را به همراه دارد. اگرچه معایبی مانند امکان کلاهبرداری، رقابت شدید و احتمال انحصار و تمرکز بالا نیز بر آن مرتبط است.»

استخراج ابری مکانیزمی برای ماینینگ ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است. در این روش، به نصب و اجرای مستقیم سخت‌افزار و نرم‌افزار مرتبط با ماینینگ نیازی نیست؛ بلکه از فضای ابری اجاره‌ای استفاده می‌شود. درواقع افراد با افتتاح حساب در شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات و پرداخت هزینه مشخص می‌توانند در فرآیند ماینینگ شرکت کنند.

این روش به طیف وسیع‌تری از افراد اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به خرید و نگهداری تجهیزات ماینینگ، به سودآوری برسند. ماینرهای‌ ابری در یک استخر استخراج، ‌شرکت داده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند مقدار مشخصی از «هش پاور» را اجاره کنند. سهم هر شرکت‌کننده استخر نیز به نسبت میزان قدرت هش اجاره شده او تعیین می‌شود. این مطلب طبق مقاله وبسایت investopedia نگارش شده است.

آشنایی با روش استخراج ابری

ماینینگ، ستون فقرات بلاکچین‌های موسوم به اثبات کار و ارزهای دیجیتال قابل استخراج مانند بیت کوین را تشکیل می‌دهد. این فرآیندی است که طی آن، تراکنش‌های ارز دیجیتال مورد تایید قرار می‌گیرند و به بلاک چین اضافه می‌شوند. همچنین ارائه کوین‌های جدید به بازار را ممکن می‌سازد. فرآیند ماینینگ به انرژی برق بسیار بالایی نیاز دارد؛ چرا که سخت‌افزارهای متعددی باید به طور همزمان و ۲۴ ساعته فعال باشند.

استخراج ابری امکان ورود به دنیای ماینینگ ارزهای دیجیتال را از راه دور، بدون نیاز به دانش فنی یا زیرساخت‌های سخت‌افزاری گسترده فراهم می‌کند. در این روش از رایانش ابری برای تولید ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین و ثبت تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

رایانش ابری یکی از جدیدترین روندهای فناوری است که در آن، امکان ارائه خدمات محاسباتی مانند پردازش، ظرفیت سرور، خدمات پایگاه داده، نرم‌افزار و ذخیره‌سازی فایل به صورت برخط میسر است. بنابراین برخی شرکت‌ها امکان ماینینگ آنلاین را برای علاقمندان فراهم کرده‌اند.

آموزش استخراج ابری

مزایای استخراج ابری

از مزایای مهم روش استخراج ابری می‌توان به سه مورد زیر اشاره کرد.

  •       با ماینینگ ابری نیازی به سرمایه‌گذاری هنگفت برای خرید تجهیزات گران قیمت و نگهداری آن‌ها وجود ندارد. چرا که هزینه راه‌اندازی تجهیزات بر عهده مالک استخر استخراج است. هزینه‌های نگهداری تجهیزات نیز به صورت اشتراکی و توسط تمام شرکت‌کنندگان در استخر استخراج پرداخت می‌شوند.
  •       با شرکت در یک ارائه‌دهنده خدمات ماینینگ ابری می‌توان در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به استخراج فردی به سودآوری رسید؛ البته اگر محاسبات به درستی انجام شده باشد و شرکت بتواند‌ تعداد مشترکان لازم را پیدا کند.
  •       با اجاره هش پاور از یک مزرعه ماینینگ می‌توان سود خوبی را بدون زحمت گرداندن سیستم به دست آورد.

 

معایب استخراج ابری

متاسفانه روش استخراج ابری معایبی هم دارد که در اینجا به سه مورد از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

  •       چون همه کارها از راه دور انجام می‌شوند و قوانین ارز دیجیتال هم فاقد نظارت لازم است، امکان کلاهبرداری وجود دارد. بنابراین قبل از شرکت در مزارع ماینینگ حتما باید نسبت به قانونی و معتبر بودن پروژه اطمینان حاصل کنید.
  •       استخراج ارزهای دیجیتال روز به روز دشوارتر می‌شود. همچنین هرروزه شاهد ورود ماینرهای بیشتری به شبکه‌ها هستیم. بنابراین چشم‌انداز کاهش سود، دور از انتظار نیست.
  •       امروزه مزارع ماینینگ بیشتر قدرت استخراج ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند. این امر ضربه زیادی به مزیت اصلی ارزهای دیجیتال یعنی غیرمتمرکز بودن آن‌ها وارد می‌کند.

عکس ۳

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

استخراج ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

ماینینگ ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، از طریق استخراج ابری یا به صورت محلی امکان‌پذیر است. ارزهای دیجیتال جدید از طریق این فرآیند تولید و در قالب پاداش به ماینرها اعطا می‌شوند. اما عملیات استخراج، هدف بسیار مهم‌تری دارد و آن، حفظ امنیت دفتر کل توزیع‌شده یا همان بلاک چین است.آشنایی با استخراج ابریاستخراج بیت کوین توسط کامپیوترهایی با قدرت بالا موسوم به دستگاه ماینر انجام می‌شود. این کامپیوترها اعدادی تصادفی را تولید می‌کنند تا زمانی که به یک مقدار مشخص شده برسند. پس از حدس زدن مقدار درست، اطلاعات موجود در بلوک توسط شبکه مورد اعتبارسنجی قرار می‌گیرد. سپس یک بلوک جدید باز می‌شود و فرآیند از اول آغاز می‌شود.

فرآیند استخراج، بسیار انرژی بر است؛ زیرا اعداد تصادفی بارها و بارها تولید می‌شوند. به عنوان مثال، شبکه بیت کوین در ۲۳ دسامبر ۲۰۲۳ بیش از ۵۰۰ اگزاهش (۵۰۰ کوینتیلیون حدس) را در ثانیه تولید کرد تا یک بلوک جدید را در زمانی نزدیک به ۱۰ دقیقه به ثبت برساند.

استخراج ابری چگونه کار می‌کند؟

برخلاف تصور رایج، استخراج ابری ارز دیجیتال به حل «مسائل پیچیده ریاضی و محاسباتی» نمی‌پردازد. البته ریاضیات در الگوریتم‌های هش رمزنگاری مانند SHA 256 استفاده می‌شوند؛ اما پردازنده‌ها این کار را در کمتر از یک ثانیه انجام می‌دهند.

به طور کلی، ماینینگ یک مسابقه است؛ زیرا ماینری برنده است که بتواند مقداری برابر یا کمتر از یک عدد هدف (بین صفر تا ۲۲۵۶ ترکیب از حروف و اعداد) را زودتر حدس بزند. هرچه هدف کمتر باشد، حدس‌های بیشتری مورد نیاز است.

وقتی ماینرهای ارزهای دیجیتال بلوک جدیدی از تراکنش‌ها را به بلاک چین اضافه می‌کنند، بخشی از کار آن‌ها تایید صحت آن تراکنش‌ها خواهد بود. این کار با بررسی هش بلوک و اطمینان از این موضوع انجام می‌شود که تراکنش معیارهای دیگر را هم برآورده می‌کند. اگر حتی یک کاراکتر در اطلاعات یک بلوک تغییر کند، هش متفاوت می‌شود و بلوک رد خواهد شد.

یکی از مسائلی که در بلاک چین‌های اولیه وجود داشت، توانایی تکثیر بلوک‌ها بود. امری که امکان استفاده دوباره از اطلاعات مشابه را فراهم می‌آورد. البته این کار مانند «خرج مضاعف کردن» است. فقط با ارسال اطلاعات بلوک از طریق یک تابع هش و دستیابی به اجماع اکثریت شبکه برای موافقت با معتبر بودن هش حاصل می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد.

جمع‌بندیاستحراج ابری

خدمات ماینینگ ابری توسط مشاغلی ارائه می‌شود که از تجهیزات و قدرت محاسباتی کافی برخوردار هستند. آن‌ها با این کار خود امکان شرکت در فرآیند ماینینگ را برای افراد فاقد ابزار یا دانش لازم، مقرون به صرفه‌تر می‌کنند؛ افرادی که سرمایه لازم برای تهیه و نگهداری تجهیزات استخراج ارز دیجیتال را ندارند.

یافتن سرویس استخراج ابری مناسب می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. البته در حال حاضر، خدمات قانونی و معتبر زیادی وجود دارد. اما کلاهبرداری‌ها نیز در صنعت ارزهای دیجیتال بسیار متداول هستند. بنابراین انجام تحقیقات شخصی بسیار لازم است. ضمنا باید بررسی کنید که آیا خدمات ماینینگ ارائه شده سودآور خواهد بود و شرکت در آن، به صرفه هست یا خیر.

سوالات متداول

  1. آیا استخراج ابری واقعا سودآور است؟

بله استخراج ابری با توجه به اینکه خدمات آن از کجا باشد، سودآور خواهد بود. اما فرآیند ماینینگ ارزهای دیجیتال بسیار رقابتی است و هیچ تضمینی برای پرداخت سود یا تداوم سودآوری آن وجود ندارد.

  1. آیا میتوان استخراج ابری را به صورت رایگان انجام داد؟

بله در حال حاضر چندین ارائه‌دهنده خدمات استخراج ابری رایگان وجود دارد. با این حال، درباره هر چیزی با برچسب «رایگان» باید احتیاط کرد. پس تحقیقات خود را انجام دهید و صرفا به حرف اشخاص اعتماد نکنید.

  1. کدام ارائه‌دهنده استخراج ابری بهترین گزینه موجود است؟

امروزه چندین سرویس استخراج ابری وجود دارد که بررسی‌های متعددی نیز درباره آن‌ها نوشته شده است. با این حال، بهترین سرویس استخراج ابری باید شرایط مالی، اهداف و معیارهای قابل اعتماد بودن را برآورده کند.

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه