Skip to content
top banner

مزرعه ارز دیجیتال چیست؟ راه اندازی فارم ماینینگ

کریپتو فارمینگ یا مزرعه استخراج بیت کوین
در
خواندن در ۶ دقیقه

چکیده

مزرعه ماینینگ معمولاً یک اتاق یا سوله است که به استخراج ارزهای دیجیتال اختصاص‌داده‌شده است. مزرعه یا فارم می‌تواند یک زیرزمین در یک خانه با چندین دستگاه آسیک (ASIC) یا حتی یک انبار بزرگ باشد. مزارع ماینینگ دارای منابع برق واقعاً عظیمی هستند و  فن‌های بزرگی نیز برای خنک‌کردن تجهیزات در آنها استفاده می‌شود.

عمده ارزهای دیجیتال در یک مکان خاص استخراج می‌شوند که معمولاً دارای فضای کافی با رایانه‌های پیشرفته با سیستم تهویه خوب هستند. بیت کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان است و مردم فعالانه روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. بااین‌حال، ماینرهای بیت کوین که تراکنش‌های شبکه را تأیید می‌‌کنند، برای کاری که انجام می‌دهند، مقداری ارز دیجیتال پاداش می‌گیرند. ازآنجایی‌که انرژی زیادی برای استخراج یک بیت کوین موردنیاز است، کامپیوترهای زیادی نیز موردنیاز است؛ بنابراین برای کاهش هزینه‌ها، مزرعه‌های ارز دیجیتال ابداع شدند که متشکل از تعداد زیادی سخت‌افزار ماینینگ هستند. در این مقاله بیشتر در مورد مزرعه بیت کوین یا فارمینگ بحث خواهیم کرد. اما در ابتدا بیایید ببینیم که استخراج یا ماینینگ به چه معناست.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال فرایندی است که طی آن تراکنش‌ها در بلاک‌چین تأیید می‌شوند. این روشی است که طی آن رمزارزهای جدید وارد گردش می‌شوند. ماینینگ یا استخراج با استفاده از یک سخت‌افزار و نرم‌افزار برای تولید داده‌‌ای رمزنگاری‌شده به نام هش (Hash) مطابق با الگوریتم شبکه انجام می‌شود. اولین ماینری که راه‌حل یا هش هدف (Target Hash) را پیدا می‌کند، پاداش را دریافت می‌کند و روند دوباره از نو آغاز می‌شود.

پاداش بیت‌کوینی که ماینرها دریافت می‌کنند انگیزه‌ای مالی است که افراد را تشویق می‌کند تا به هدف اصلی ماینینگ یعنی قانونی کردن و نظارت بر تراکنش‌های بیت‌کوین و اطمینان از اعتبار آن‌ها کمک کنند.

مزرعه ارز دیجیتال چیست؟

برای استخراج ارزهای دیجیتال، به تجهیزات و سخت‌افزارهای پرقدرتی نیاز است و مزارع ارز دیجیتال نیز به همین منظور ابداع شدند. مزرعه ارز دیجیتال فضای بزرگی است که بیشتر شبیه یک انبار یا سوله است که در آن تجهیزات کامپیوتری با سیستم‌های خنک‌کننده یا تهویه ذخیره قرار داده می‌شوند که از گرم‌شدن بیش از حد و آسیب‌دیدن رایانه‌ها جلوگیری می‌کند.

فارمینگ (Farming) فرایندی است که به واسطه آن رمزارز استخراج می‌کند. ازاین‌رو، تأسیس این مزارع کار بزرگی خواهد بود. این مزرعه جایی است که ماینرها (Miner) برنامه‌های خود را برای استخراج ارزهای دیجیتال اجرا می‌کنند. ماینرها که این رمزارزها را پردازش می‌کنند، ستون فقرات شبکه بیت کوین هستند. بدون ماینرها (یا فارمرها)، این شبکه با شکست مواجه می‌شود و در نهایت ارزش خود را از دست می‌دهند. این ماینرها شبکه را ایمن می‌کنند و به پردازش تراکنش‌ها کمک می‌کنند. ماینرهای مزرعه بیت کوین وظیفه خود را با حل مشکلات محاسباتی کامل می‌کنند. آنها به حل معادلات کمک می‌کنند و در ازای آن رمزارزهای تازه ساخته شده و کارمزد معاملات را برنده می‌شوند.

ابزارهای مورد نیاز برای استخراج بیت کوین

سه نوع سخت‌افزار اصلی برای استخراج بیت کوین وجود دارد: آسیک ماینر (Asic)، کارت گرافیک یا GPU (واحد پردازش گرافیکی) و CPU (واحد پردازش مرکزی).

در هنگام خرید سخت‌افزار استخراج بیت کوین، هش‌ریت، میزان مصرف انرژی، قیمت و دردسترس‌بودن، اعتبار برند و نظرات مشتریان و همچنین کارایی انرژی را باید در نظر بگیرید.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

آسیک (ASIC)

آسیک (ASIC) یا Application-Specific Integrated Circuit، سخت‌افزار ماینینگ تخصصی هستند که برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند. این تجهیزات به طور خاص فقط برای یک هدف ساخته شده‌اند – حل محاسبات پیچیده ریاضی با سرعت بالا که رایانه عادی از انجام آن ناتوان است.

برخلاف CPU و کارت گرافیک‌های مورداستفاده در رایانه‌های خانگی، ماینرهای آسیک به طور قابل‌توجهی انرژی کمتری مصرف می‌کنند درحالی‌که نرخ هش یا هش‌ریت بسیار بالاتری را ارائه می‌دهند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند معادلات بیشتری را در هر ثانیه محاسبه کنند که منجر به سود بیشتر برای ماینرها می‌شود.

کارت گرافیک (GPU)

یکی از اجزای مهم در سخت‌افزار استخراج بیت کوین، واحد پردازش گرافیکی (GPU) است. یک GPU در اصل یک کارت گرافیک پیشرفته است که معادلات پیچیده ریاضی موردنیاز برای استخراج بلاک‌های بیت کوین را حل می‌کند.

برخلاف پردازنده‌های مرکزی، پردازنده‌های گرافیکی می‌توانند این معادلات را بسیار سریع‌تر و کارآمدتر حل کنند.

پردازنده CPU

CPU یا واحدهای پردازش مرکزی اجزای ضروری یک ریگ ماینینگ هستند. CPUها تمام محاسبات لازم را در شبکه بیت کوین انجام می‌دهند و آنها را به بخشی جدایی‌ناپذیر از فرایند استخراج بیت کوین تبدیل می‌کنند. این پردازنده‌ها می‌توانند بیت کوین استخراج کنند؛ اما در مقایسه با پردازنده‌های گرافیکی و ماینرهای آسیک کارآمد نیستند.

فن

برای خنک نگه‌داشتن سخت‌افزارهای خود نیاز به یک فن قوی دارید تا از داغ‌نشدن دستگاه ماینینگ خود و افزایش کارایی آن اطمینان حاصل کنید.

 

الزامات اولیه راه اندازی فارم ماینینگ

الزامات راه اندازی فارم

 • کیف پول بیت کوین

کیف پول یک برنامه موبایل، دستگاه سخت‌افزاری یا یک برنامه وب مجهز به رمز عبور است که در آن بیت کوین ها را ذخیره می‌کنید.

 • یک نرم‌افزار ماینینگ

BTC miner و CG miner نمونه نرم‌افزارهایی هستند که از ASICهای موردنیاز شما پشتیبانی می‌کنند.

 • عضویت در یک ماینینگ پول (استخر استخراج)

ماینرها قدرت محاسباتی خود را برای تکمیل سریع بلوک بیت کوین به کار می‌برند. وقتی آنها بلاک بیت کوین را تکمیل می‌کنند، پاداش آن را به اشتراک می‌گذارند.

 • یک پلتفرم ماینینگ

امروزه ماینرهای حرفه‌ای از آسیک ((ASIC برای استخراج استفاده می‌کنند. آسیک‌ها دستگاه‌های قدرتمندی هستند که به طور ویژه برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند.

 • یک کامپیوتر مجهز به اینترنت

برای استخراج بیت کوین به اینترنتی باثبات نیاز دارید.

 • منبع برق

برای راه‌اندازی یک مزرعه بیت کوین کوچک هر هفته به حداقل ۱۰۰۰ کیلووات برق نیاز دارید.

 • فن خنک‌کننده

تجهیزات ماینینگ گرمای زیادی را آزاد می‌کنند. برای خنک نگه‌داشتن تجهیزات و خانه خود به یک فن خوب نیاز دارید.

چرا استخراج ارز دیجیتال سود زیادی دارد؟

در فوریه ۲۰۲۲، یک دستگاه ماینر بیت کوین (که معمولاً به عنوان ASIC شناخته می‌شود)، مانند Whatsminer M20S، بسته به قیمت بیت کوین هر روز حدود ۱۲ دلار درآمد ایجاد می‌کند. اگر این را با درآمد استخراج ارز دیجیتال متفاوتی مانند اتریوم که با کارت گرافیک استخراج می‌شود مقایسه کنید، می‌بینید که درآمد استخراج بیت کوین دوبرابر درآمد استخراج با همان کارت گرافیک است. قیمت سیزده کارت گرافیک AMD RX تقریباً به اندازه یک Whatsminer M20 است.

ماینرهای بیت‌کوین با جمع‌آوری چیزی به نام پاداش بلوک به اضافه کارمزدهایی که کاربران بیت‌کوین به آنها پرداخت می‌کنند، بیت‌کوین به دست می‌آورند.

پاداش بلوک چیست؟

تقریباً هر ده دقیقه یک بیت کوین (BTC) تازه استخراج می‌شود و به شخصی که سریع‌ترین بلاک جدید را کشف می‌کند تعلق می‌گیرد.

کدنویسی بیت کوین به گونه‌ای است که تقریباً هر چهار سال یک بار این پاداش بلاک به نصف کاهش می‌یابد که به این رویداد هاوینگ می‌گویند. این پاداش در اواخر سال ۲۰۱۲ به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت و مجدداً در اواسط سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۵ بیت کوین رسید و از سال ۲۰۲۰ با نصف‌شدن مجدد به ۶.۲۵ بیت‌کوین رسیده است و در رویداد هاوینگ آینده که در احتمالاً در فروردین ۱۴۰۳ خواهد بود باز هم این پاداش نصف خواهد شد.

کارمزد تراکنش

دومین منبع درآمد ماینرهای بیت کوین، کارمزد تراکنش‌هایی است که کاربران باید هنگام انتقال بیت کوین به یکدیگر بپردازند. هر تراکنش در یک بلاک‌چین غیرقابل دست‌کاری ثبت می‌شود و در تمامی دستگاه‌های ماینر کپی می‌شود.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

چگونه بفهمید که می‌توانید از استخراج بیت کوین سود ببرید؟

استخراج بیت کوین متغیرهای زیادی دارد. به همین دلیل است که خرید بیت کوین در صرافی می‌تواند راه ساده‌تری برای کسب سود باشد. بااین‌حال، زمانی که این کار به طور مؤثر انجام شود، ممکن است سود استخراج بیت کوین بیشتر از خرید و «هولد کردن» آن باشد.

یکی از مهم‌ترین متغیرها برای ماینرها قیمت خود بیت کوین است. اگر مانند بسیاری از مردم، برای سخت‌افزار ماینینگ و برق خود به دلار پرداخت می‌کنید، باید بیت کوین کافی از استخراج به دست آورید تا هزینه‌های جاری خود را پوشش دهید و سرمایه اولیه خود را برگردانید.

قیمت بیت کوین، به طور طبیعی، همه ماینرها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. بااین‌حال، سه عامل وجود دارد که ماینرهای سودآور را از بقیه جدا می‌کند: برق ارزان، سخت‌افزار کم‌هزینه و کارآمد و استخر استخراج خوب.

بررسی قوانین ایجاد مزرعه استخراج ارز دیجیتال

از آنجایی که مزارع استخراج ارزهای دیجیتال نیاز به مصرف برق زیادی دارند استفاده از آن‌ها بدون اخذ مجوز در ایران ممنوع است. با ثبت اطلاعات دقیق فارم مورد نظر، تعداد دستگاه‌ها، انرژی مورد نیاز مجموعه و مواردی از این دست می‌توانید از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست مجوز کنید. این مجوز تنها می‌تواند به نام یک شخص حقیقی یا حقوقی صادر شود.

پس از دریافت پروانه فرصتی ۱۲ ماهه داده می‌شود تا مزرعه ارز دیجیتال با مشخصاتی که در ابتدا ذکر شده بود راه‌اندازی شود. در صورتی که پس از ۱۲ ماه مزرعه راه‌اندازی نشود مجوز صادر شده باطل خواهد شد.

توجه داشته باشید که مسئولیت استخراج و نگه‌داری از رمز ارزها در مزارع ارز دیجیتال بر عهده خود فرد بوده و شامل هیچ حمایتی از سمت بانک مرکزی نمی‌شود.

نکات مهم در مورد ماینینگ بیت کوین

نکات مهم ماینینگ بیت کوین

در ادامه نکاتی را توضیح داده‌ایم که هر ماینری که قصد راه‌اندازی مزرعه ماینینگ دارد باید بداند:

 • ساختار غیرمتمرکز بیت کوین، دلیل مصرف انرژی عظیم آن است. برای حل مسائل پیچیده‌تر ریاضی که بیش از آنچه مردم تصور می‌کنند، برق مصرف می‌کنند، به تجهیزات کامپیوتری نیاز است.
 • استخراج بیت کوین در کشورهای مختلف مانند بنگلادش، چین، مصر، عراق، مراکش، نپال، قطر و غیره ممنوع است. بااین‌حال، در ایالات متحده و اکثر کشورها قانونی است، اما همه ایالت‌های ایالات متحده چنین اجازه‌ای را نمی‌دهند. ضمن اینکه استخراج بیت کوین در ایران نیاز به مجوز از سوی دولت دارد.
 • بیشتر پردازنده‌های گرافیکی به فن‌های کمکی متکی هستند که از خراب‌شدن تجهیزات در بازه زمانی طولانی‌ جلوگیری می‌کنند.
 • در زمان نگارش این مقاله در آذر ۱۴۰۲ با استخراج یک بلاک بیت کوین، پاداشی معادل ۶.۲۵ بیت کوین، تقریباً ۲۳۱۰۰۰ دلار دریافت می‌کنید. علاوه بر این، قدرت موردنیاز برای استخراج یک بیت کوین بسیار بالاست. بااین‌حال، روند کلی سودآور است.
 • با یک منبع انرژی عالی، سخت‌افزار ماینینگ و انرژی بهینه، ماینر بیت کوین می‌تواند تا هش ریت ۱۰Th/s برسد. بااین‌حال، سودآوری استخراج بیت کوین به هزینه برق، قیمت بیت کوین و مصرف انرژی بستگی دارد.
 • بیت‌کوین‌ها در معرض خطر کپی، جعل یا دو بار خرج‌شدن هستند. فرایند استخراج این خطرات را با گران‌کردن و پرمصرف کردن منابع کاهش می‌دهد.

خلاصه مطلب

استخراج بیت کوین فرایندی است که طی آن ماینرها در ازای اعتبارسنجی تراکنش‌های بیت کوین، ارز دیجیتال BTC به دست می‌آورند. با افزایش سطوح دشواری شبکه و تعداد بازیگران بزرگ در اکوسیستم ماینینگ بیت کوین، اقتصاد این شبکه نیز تغییر کرده است. ماینرهای انفرادی باید قبل از تصمیم‌گیری برای ماینینگ، هزینه و فایده را بسنجند و درنظرگرفتن متغیرهایی مانند هزینه برق، کارایی، قیمت بیت کوین و طرح‌های استخر ماینینگ اقدام به ورود کنند. به‌طورکلی، با درنظرگرفتن فاکتورهای ذکر‌شده، راه‌اندازی یک فارم یا مزرعه بیت کوین یکی از سودآورترین تجارت‌ها در دنیای امروز به شمار می‌رود.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه