Skip to content
top banner

تتر usdt بخریم یا دلار؟ کدام بهتر است؟

در
خواندن در ۱۲ دقیقه

بحث داغ انتخاب بین خرید دلار یا خرید تتر، برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش دارایی افراد روز به روز تشدید می‌شود. تتر (USDT)، یک استیبل کوین متصل به دلار آمریکا (USD) انعطاف‌پذیری ارز دیجیتال را با همراه ثبات ارز فیات ارائه می‌کند. با این حال، دلار آمریکا همچنان ارز ذخیره اصلی جهان محسوب می‌شود در سطح دنیا قابل اعتماد و شناخته شده است. بنابراین، خرید هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارد و این‌که تتر بهتر است یا دلار نیازمند بررسی عمیق‌تری خواهد بود.

ارزش خرید دلار برای سرمایه گذاری

دلار آمریکا (USD) نه‌تنها ارز رسمی ایالات متحده است، بلکه نخستین ارز جهان برای ذخیره ارزش محسوب می‌شود. این ارز، به‌طور گسترده در معاملات بین‌المللی و معیار اصلی در بازارهای ارز کاربرد دارد. ارزش دلار برای سرمایه‌گذاری را می‌توان از طریق شاخص دلار (DXY) ردیابی کرد که دلار را در برابر سبدی از سایر ارزهای اصلی اندازه می‌گیرد.

ارزش دلار می‌تواند بر اساس عوامل گوناگونی ازجمله شاخص‌های اقتصادی، نرخ بهره و رویدادهای ژئوپلیتیکی در نوسان باشد. به‌عنوان مثال، در ۲۸ مه ۲۰۲۴ شاخص DXY به ۱۰۴.۴۳ رسید که نشان‌دهنده کاهش جزئی نسبت به قبل است. این شاخص، معیاری مفید برای ارزیابی قدرت دلار و تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد سرمایه‌گذاری‌های ارزی به‌شمار می‌رود.

سرمایه‌گذاری به دلار آمریکا، به‌ویژه در زمان عدم اطمینان اقتصادی جهانی می‌تواند حرکتی استراتژیک باشد. زیرا، اغلب به‌عنوان یک «پناهگاه امن» برای دارایی‌ها شناخته می‌شود. با این حال، دلار نیز مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری با ریسک‌هایی همراه است. زیرا، ارزش آن تحت تاثیر تورم، بدهی‌های دولتی و تغییرات در سیاست‌های پولی قرار می‌گیرد. بنابراین، هنگام در نظر گرفتن خرید دلار به‌عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری باید از شرایط فعلی اقتصاد کلان و روندهای بازار جهانی مطلع باشید.

ارزش خرید تتر برای سرمایه گذاری

تتر (USDT)، نوعی ارز دیجیتال است که با نام «استیبل کوین» شناخته می‌شوند. ارزش تتر با دلار آمریکا مرتبط است. به این معنی که در تئوری، ۱ USDT همیشه معادل با ۱ دلار خواهد بود. هدف این پیوند، ترکیب ثبات ارز فیات با انعطاف‌پذیری یک ارز دیجیتال است.

تتر، اغلب برای انتقال پول بین ارزهای دیجیتال مختلف یا انتقال سرمایه‌گذاری به ارزهای فیات استفاده می‌شود. آن هم بدون مواجهه با نوسانات معمول که در دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم مورد مشاهده قرار می‌گیرد. تتر، به‌گونه‌ای طراحی نشده است که ارزش آن در طول زمان و مانند سایر ارزهای دیجیتال سفته‌بازانه افزایش یابد. در عوض، به‌عنوان «وسیله حفظ ارزش» و «وسیله مبادله» عمل می‌کند.

ارزش بازار تتر قابل توجه است و اصلی‌ترین بازیگر در فضای استیبل کوین‌ها به‌شمار می‌رود. به‌طوری‌که، تقریبا ۵۳ درصد از کل سرمایه بازار استیبل کوین را به خود اختصاص داده است.

اگرچه تتر نسبت ارزش ۱:۱ را با دلار آمریکا حفظ می‌کند، اما لزوما به معنای خالی از ریسک بودن آن نیست. حفظ ارزش USDT، به ثبات پشتوانه و ذخایر تتر ربط دارد که همواره موضوع شک و تردیدهایی بوده است. بنابراین، سرمایه‌گذارانی که قصد خرید تتر را دارند باید تحقیقات کاملی انجام دهند.

برای سرمایه گذاری تتر بهتر است یا دلار؟

بحث بین سرمایه‌گذاری در تتر یا دلار ایالات متحده موضوعی است که در دنیای مالی مورد توجه قرار دارد. هردو ارز، دارای مزایا و معایب خاص خود برای سرمایه‌گذاری هستند. بنابراین، برای سرمایه‌گذاران مهم است که این تفاوت‌ها را قبل از تصمیم‌گیری خود کاملا درک کنند.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

۱. ثبات

یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در تتر یا USDT به ثبات آن برمی‌گردد. USDT، با توجه به پیوند خود با دلار آمریکا با نوسانات مشابه ارزهای دیجیتال دیگر مواجه نیست. بنابراین، گزینه ایمن‌تری برای سرمایه‌گذاری باثبات‌تر محسوب می‌شود. از سوی دیگر، دلار آمریکا پرکاربردترین ارز در جهان است و در مواقع عدم اطمینان اقتصادی به‌عنوان یک دارایی امن به‌شمار می‌رود.

۲. دسترسی

یکی دیگر از مزایای خرید تتر را باید دسترسی راحت به آن دانست. سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌راحتی USDT را در صرافی ارز دیجیتال خریداری کنند و از آن برای معامله یا به‌عنوان ذخیره ارزش بهره ببرند. از سوی دیگر، دلار آمریکا یک ارز فیات است که برای خرید و فروش آن نیاز به یک حساب بانکی یا دسترسی به یک صرافی فیزیکی خواهید داشت.

۳. کارمزد

تتر، کارمزد تراکنش‌های کمتری را در مقایسه با دلار آمریکا ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید USDT وجوه خود را به‌سرعت و با هزینه کمتر در مقایسه با سیستم بانکداری سنتی نقل و انتقال دهند. این امر، برای سرمایه‌گذارانی مفید است که خواهان به حداقل رساندن هزینه‌های تراکنش و به حداکثر رساندن بازده خود هستند.

۴. نرخ پذیرش

ارز دلار آمریکا، در سرتاسر جهان به‌عنوان یک روش پرداخت پذیرفته شده است و نخستین پول رایج دنیا برای ذخیره ارزی در نظر گرفته می‌شود. این امر، به این معناست که سرمایه‌گذاران دلار آمریکا کمتر از سرمایه‌گذاران تتر در معرض ریسک ارز هستند. ضمنا، در صورت نیاز می‌توانند به‌راحتی دارایی‌های خود را به ارزهای دیگر جهان تبدیل کنند.

۵. سابقه

خرید دلار آمریکا، ثبات بیشتری را در زمان عدم اطمینان اقتصادی به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. دلار آمریکا، سابقه‌ای بسیار طولانی به‌عنوان یک دارایی امن دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران در زمان نوسانات بازار یا تنش‌های ژئوپلیتیکی به دلار آمریکا روی می‌آورند. مسئله‌ای که حداقل در حال حاضر در مورد تتر صدق نمی‌کند.

۶. قیمت

یکی دیگر از مزایای سرمایه‌گذاری در دلار آمریکا یا تتر را باید محافظت در برابر تورم دانست. سرمایه‌گذاری به دلار آمریکا به سرمایه‌گذاران در برابر تورم کمک می‌کند، زیرا ارزش دلار آمریکا در طول زمان همیشه افزایش می‌یابد.

درحالی‌که قیمت تتر به دلار آمریکا متصل است و نسبت ۱:۱ را در همه حال حفظ می‌کند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که همیشه بتواند ارزش خود را مورد حفاظت قرار دهد. توجه داشته باشید که اعتبار تتر بسیار زیاد است، اما نمی‌توان به یقین ۱۰۰ درصدی گفت که قیمت آن همیشه پایدار خواهد ماند.

۷. اعتبار

ارز فیات USD، توسط اعتبار دولت ایالات متحده مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد که آن را در مقایسه با USDT به سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری بدل می‌کند. زیرا، استیبل کوین USDT توسط یک شرکت خصوصی صادر می‌شود. دولت ایالات متحده، ارزش دلار آمریکا را تضمین می‌کند و به سرمایه‌گذاران اطمینان بیشتری نسبت به ثبات آن می‌دهد.

۸. سرقت

سرمایه‌گذاری در USD، ممکن است به دلیل وضعیت قانونی و ثبات آن گزینه ایمن‌تری به نظر برسد. اما، توجه به این نکته مهم است که پول نقد فیزیکی همواره می‌تواند مستعد سرقت باشد. از سوی دیگر، USDT یک دارایی دیجیتالی است که می‌تواند به‌طور ایمن در یک کیف پول رمزنگاری‌شده ذخیره شود. با این حال، ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال نیز آن‌ها را در برابر حملات هکری آسیب‌پذیر می‌کند.

به‌طور کلی، خرید تتر یا دلار مزایا و معایب منحصربه‌فرد خود را به همراه دارد. ارز USDT، ثبات، دسترسی و کارمزدهای تراکنش کمتری را ارائه می‌دهد. درحالی‌که این ارز به‌طور گسترده پذیرفته شده است، کمتر در معرض ریسک قرار دارد و دارای محافظت کامل در برابر تورم است.

درنهایت، تصمیم برای سرمایه‌گذاری در USDT یا USD به تحمل ریسک، اهداف سرمایه‌گذاری و استراتژی مالی کلی شما بستگی دارد. توصیه می‌شود که قبل از تصمیم‌گیری در مورد محل تخصیص وجوه خود، عوامل فوق را به‌دقت در نظر بگیرید.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

در بازار ایران خرید تتر بهتر است یا دلار؟

در مبحث قبلی، به تفاوت‌ها، مزایا و معایب کلی سرمایه‌گذاری در دلار و تتر پرداخته شد. اما، بیایید کمی جزئی‌تر به بررسی عمده تفاوت‌های سرمایه‌گذاری در دلار و تتر در بازار ایران بپردازیم.

متاسفانه، ارزش پول ملی در معرض کاهش عمده قرار دارد. بنابراین، بسیارطبیعی است که افراد به دنبال حفظ ارزش دارایی‌ها و پس‌اندازهای خود باشند. به‌طوری‌که در پی یک دارایی امن، در دسترس و بدون موانع قانونی برای انباشت سرمایه‌های خود هستند.

همان‌طور که مستحضر هستید، همواره بحث‌هایی در رابطه با امکان یا عدم امکان نگهداری ارزهای خارجی در خانه وجود داشته است. بحث‌هایی نیز در رابطه با سقف خرید دلار وجود دارد که در رابطه مستقیم با کمبود عرضه آن است. همچنین، خرید مستقیم دلار با ارز ریال می‌تواند به تضعیف پول ملی و ضربه به اقتصاد کشور منجر شود.

بااین‌حال، خرید تتر هیچ‌کدام از نگرانی‌های فوق را به‌همراه ندارد. ضمنا، شما درهرصورت به خرید ارز دلار پرداخته‌اید، اما این کار با یک واسطه یعنی تتر انجام شده است. وقتی تتر می‌خرید، هیچ‌گونه نگرانی در رابطه با سقف خرید، جرم‌انگاری و نحوه نگهداری آن ندارید. ضمنا، تتر شما از نقد شوندگی بسیار بالایی برخوردار است و در هرکجای جهان امکان تبدیل به دیگر ارزهای رایج را دارد.

آیا ارزش تتر بالاتر از دلار است؟

ارزش تتر، همواره به دلار آمریکا وابسته است. با این حال، برخی اوقات به دلیل افزایش تقاضا برای استیبل کوین تتر در بازار کریپتو، ارزش آن ممکن است بالاتر از دلار باشد. ضمنا، هر روزه تعداد بیشتری از کاربران و موسسات Tether را به‌عنوان یک دارایی امن می‌پذیرند. بنابراین، ارزش آن می‌تواند به‌طور بالقوه از نظر قابلیت استفاده و کاربردها از دلار فراتر ‌رود.

علاوه‌بر این، عدم قطعیت‌های اقتصادی مداوم و فشارهای تورمی در سیستم مالی سنتی نیز ممکن است به ارزش بالاتر تتر کمک کند. ضمنا، سرمایه‌گذاران به دنبال جایگزین‌هایی برای خرید دلار و سایر ارزهای فیات هستند. چرا که این ارزها در معرض مداخله دولت‌ها قرار دارند. بنابراین، استیبل کوین‌هایی مانند تتر جایگزین مطمئنی برای ذخیره و انتقال ثروت محسوب می‌شوند.

اگرچه تتر ممکن است مستقیما با دلارهای فیزیکی قابل تعویض نباشد. اما ماهیت دیجیتالی و پذیرش گسترده آن در جامعه کریپتو، آن را به دارایی ارزشمندی تبدیل می‌کند. یک دارایی نقدشونده که حتی در درازمدت می‌تواند قدرت خرید و ثبات بیشتری نسبت به دلار داشته باشد.

راه های کسب درآمد از تتر

خوشبختانه، راه‌های مختلفی برای کسب درآمد بالقوه از تتر (USDT) وجود دارد.

 1.   استیکینگ – می‌توانید با استیکینگ ارز Tether خود در پلتفرم‌های مختلف سود کسب کنید. بازدهی سالانه (APR)، در برخی از پلتفرم‌ها تا ۱۲ درصد هم می‌رسد.
 2.   وام‌دهی – سایت‌های استقراض کریپتو، به شما این امکان را می‌دهند تا با وام دادن Tether خود سود کسب کنید. این کار، مشابه نحوه کسب سود از سپرده‌گذاری در یک بانک است.
 3.   ترید – در زمانی که احساسات و روند بازار در حالت مطلوب قرار دارد، می‌توانید با استفاده از تتر خود در معاملات فوری خرید ارز دیجیتال و فروش آن‌ها شرکت کنید.
 4.   آربیتراژ – از آن‌جایی که تتر در بسیاری از پلتفرم‌ها ارائه می‌شود، ممکن است فرصت‌هایی برای خرید با قیمت پایین‌تر در یک صرافی و فروش آن با قیمت بالاتر در صرافی دیگر وجود داشته باشد.
 5.   کسب پاداش – برخی از پلتفرم‌ها، ممکن است برای استفاده یا نگه داشتن تتر در کیف پول آن‌ها پاداش یا مشوق‌هایی ارائه دهند.

موارد فوق، نشان می‌دهد که خرید تتر نسبت به دلار مزایای کسب درآمد غیرفعال را دارد. البته، این روش‌ها ممکن است خطراتی هم داشته باشند. بنابراین، انجام تحقیقات کامل و در نظر گرفتن ثبات و امنیت پلتفرم مورد استفاده بسیارمهم است.

تحلیل خرید تتر توسط نهنگ های بازار

رصد فعالیت‌های اخیر نهنگ‌های ارز دیجیتال (سرمایه‌داران بزرگ)، نشان می‌دهد که آن‌ها در حال خرید مقدار قابل‌توجهی تتر هستند. این امر، توجهات زیادی را در بازار کریپتو به خود جلب کرده است. خرید USDT توسط نهنگ‌های بازار، نکاتی دارد که دانستن آن‌ها در تحلیل تتر و آینده آن نسبت به خرید دلار راهگشا خواهد بود.

 •   نهنگ‌های کریپتو، اخیرا اقدام به ضرب تتر به ارزش ۳ میلیارد دلار در شبکه‌های اتریوم (ETH) و ترون (TRX) کرده‌اند.
 •   اقدامات این سرمایه‌گذاران کلان، می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر روند بازار داشته باشد. چنین رویداد مهمی، منجر به یک حرکت مثبت در بازار خواهد شد.
 •   USDT ضرب‌شده در چندین صرافی توزیع و بخش اعظم آن به پلتفرم‌های اصلی مانند بایننس، کراکن، بیت فینیکس و کوین بیس سرازیر شده است.
 •   جامعه کریپتو، با خوش‌بینی به این پیشرفت واکنش نشان می‌دهد. زیرا، به دلیل تقاضای زیاد USDT امکان افزایش ارزش آن (هرچند ناچیز) نسبت به دلار وجود دارد.

فعالیت نهنگ‌ها، می‌تواند روندهای بازار را نشان دهد. اما، لایه‌ای از پیچیدگی و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن را نیز به بازار اضافه می‌کنند. بنابراین، سرمایه‌گذاران باید مراقب چنین تحولاتی باشند و در هنگام تصمیم‌گیری، تحقیقات و ارزیابی ریسک خود را نیز انجام دهند.

جمع بندی

خرید تتر یا دلار آمریکا، به نیازها و امکانات فردی بستگی دارد. تتر، مزایای فناوری بلاک چین ازجمله تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزدهای پایین‌تر را ارائه می‌کند. همچنین، برای نقل و انتقالات بین‌المللی و معاملات ارزهای دیجیتال مناسب است. با این حال، شفافیت و اعتبار ارز فیات دلار آمریکا را ندارد. دلار آمریکا، یک ارز سنتی با پذیرش گسترده و حمایت دولتی به‌شمار می‌رود. اما، می‌تواند تحت تاثیر تورم و سایر عوامل اقتصادی قرار گیرد.

منابع

 1.   www.forbes.com
 2.   en.cryptonomist.ch
 3.   tether.to/en/why-tether
 4.   ambcrypto.com
 5.   www.bsc.news

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه