Skip to content
top banner

چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است؟ مگر استیبل کوین نباید ثبات داشته باشد؟

علت تفاوت قیمت دلار و تتر
در
خواندن در ۴ دقیقه

تتر (Tether/USDT) شناخته‌شده‌ترین استیبل کوین در بازار ارز دیجیتال است که از پشتوانه دلار آمریکا بهره‌مند است؛ اما اگر برای خرید و فروش تتر اقدام کرده باشید متوجه شده‌اید که تتر همیشه برابر با یک دلار نیست. چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است؟ حتی در مواردی قیمت تتر از دلار کمتر است. در این مقاله به بررسی تفاوت قیمت تتر و دلار می‌پردازیم.

ارزش گذاری تتر

اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که یک تتر دقیقاً برابر با یک دلار نیست حتی اگر از نظر تئوری دلار آمریکا پشتوانه هر تتر باشد. محصول مشتق شده‌ای از دلار آمریکا است که می‌تواند تحت تاثیر میزان عرضه و تقاضا نوسان داشته باشد. برای درک تاثیر عرضه و تقاضا روی قیمت تتر به این مثال‌ها توجه کنید:

  • زمانی که بیت کوین عملکرد بسیار خوبی دارد و توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است همه تتر را می‌فروشند و خرید بیت کوین را در نظر می‌گیرند. در این حالت میزان تتر موجود در بازار افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت تتر کاهش پیدا می‌کند.
  • از سوی دیگر تصور کنید ارزهای پر نوسان بازار با کاهش قیمت همراه باشند. در این حالت سرمایه‌گذارانی که وحشت‌زده شده‌اند می‌خواهند سریع‌تر از بازار خارج شده یا سرمایه خود به یک دارایی کم‌خطر انتقال دهند. در چنین شرایطی میزان تقاضا برای خرید استیبل کوین‌هایی مانند تتر افزایش پیدا می‌کند که منجر به افزایش قیمت تتر در مقایسه با دلار آمریکا می‌شود. اگر در چنین شرایطی هستید پاسخ به سؤال چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است بسیار ساده است زیرا سرمایه‌گذاران وحشت‌زده ارزهای دیگر را می‌فروشند و تتر می‌خرند.

عامل دیگری نیز در کنار عرضه و تقاضا می‌تواند منجر به کاهش اندک قیمت تتر در مقایسه با دلار شود. احتمال ورشکسته‌شدن یا سقوط شرکت تتر یکی از عواملی است که می‌تواند منجر به کاهش قیمت تتر در مقایسه با دلار شود. یادمان باشد که زمانی که صحبت از قیمت ارزهای دیجیتال به میان می‌آید پذیرش عمومی به‌شدت تحت تاثیر اخبار و اظهارنظرهایی است که در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود. این اطلاعات می‌توانند منجر به کاهش یا افزایش قیمت تتر شوند.

چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است؟

علت تفاوت قیمت تتر و دلار

برای پاسخ به این سؤال که چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است بیایید ابعاد متفاوت موضوع را در نظر بگیریم:

مشکل تامین تتر از منابع خارجی

به عنوان یک تریدر ایرانی به احتمال زیاد بیش از تریدرهایی که در کشورهای دیگر خرید و فروش ارز دیجیتال را انجام می‌دهند با افزایش قیمت تتر در برابر دلار روبه‌رو می‌شوید. شرکت تتر در برابر دلارهایی که دریافت می‌کند تتر روانه بازار می‌کند. در ایران هیچ موسسه‌ای برای دریافت تتر به کمپانی تتر دلار پرداخت نمی‌کند؛ بنابراین رابطه مستقیمی میان تتر و دلار در ایران وجود ندارد؛ بنابراین صرافی‌ها باید تتر را از منابع خارجی تهیه و در اختیار تریدرها قرار دهند هزینه انتقال دلار به قیمت تتر می‌افزاید.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

 عرضه و تقاضا

عامل دیگری که می‌تواند منجر به ایجاد سؤال چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است شود چرخه عرضه و تقاضاست. زمانی که تقاضا برای خرید تتر افزایش پیدا می‌کند قیمت تتر به طور موقت افزایش پیدا می‌کند.
تفاوت عرضه و تقاضای تتر و دلار

در ایران افراد به اشکال متفاوتی از تتر استفاده می‌کنند گروهی از آن برای انتقال پول به صرافی‌ها و یا تبدیل دارایی‌های خود به تومان کمک می‌گیرند. معمولاً تقاضا برای خرید تتر زمانی که نوسانات در بازار افزایش پیدا می‌کند شدت می‌گیرد و بسیاری از مردم می‌خواهند از تتر به عنوان یک سپر مالی در برابر تورم استفاده کنند و در این شرایط مردم تتر را به عنوان جایگزینی برای دلار خریداری می‌کنند.

حجم معاملات تتر

عامل دیگری که می‌تواند منجر به افزایش قیمت تتر در برابر دلار شود میزان نقدینگی این ارز در صرافی‌هاست. زمانی که حجم معاملات تتر در یک صرافی کاهش پیدا می‌کند در واقع نقدینگی تتر کاهش پیدا کرده و همین مسئله روی قیمت تتر تأثیرگذار خواهد بود. قیمت یک تتر زمانی به یک دلار نزدیک می‌شود که نقدینگی آن در صرافی افزایش پیدا کرده باشد.

تتر بازار ۲۴ ساعته است

اگر همچنان می‌خواهید بدانید چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است باید بدانید که تتر یک بازار ۲۴ ساعته است برخلاف دلار که تنها در ساعات کاری در طول هفته خرید و فروش می‌شود. به همین دلیل تتر بیشتر از دلار تاثیر اخبار جهان است، بهتر است این‌طور به قضیه نگاه کنیم ممکن است زمانی که تتر در حال واکنش‌دادن به یک خبر است بازار دلار تعطیل باشد.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

عدم محدودیت قانونی

به عنوان کسی که در ایران در بازار ارز دیجیتال خرید و فروش می‌کند به‌خوبی می‌دانید که قانون‌گذاری‌ها در فواصل زمانی متفاوت می‌توانند منجر به محدودشدن خرید و فروش دلار در بازار آزاد شوند. همین مسئله مردم زیادی را به سمت خرید و فروش تتر سوق می‌دهد. پیرو افزایش تقاضا برای خرید تتر قیمت تتر در مقایسه با دلار افزایش پیدا می‌کند.

 

معمولا تفاوت یک دلار آمریکا با تتر چقدر است؟

اگر مدتی در صرافی تبدیل تتر خرید و فروش کرده باشید احتمالاً متوجه شده‌اید که قیمت ۱ تتر اندکی بیشتر از ۱ دلار است. این تفاوت قیمت ممکن است در حد چند صد تومان باشد یا اینکه حتی از ۱۰۰۰ تومان بیشتر شود. البته پر واضح است که شرایط بازار میزان عرضه و تقاضا و اخباری که در بازار منتشر شده است همه‌وهمه می‌توانند روی این تفاوت قیمت تاثیرگذار باشند.

علت تفاوت قیمت دلار و تتر

این همه ماجرا نیست زمانی که نوسانات در بازار افزایش پیدا می‌کند، تفاوت قیمت دلار و تتر نیز زیاد می‌شود به عنوان مثال زمانی که قیمت بیت کوین کاهش پیدا کرد قیمت دلار در بازار آزاد ایران کمتر از ۲۹ هزار تومان بود اما تتر در بازار ارز دیجیتال با قیمت بیشتری خرید و فروش می‌شد.

در آن زمان مردم با هیجان به سمت صرافی‌ها حرکت کردند و سعی داشتند دلار خود را به تتر تبدیل کنند تا دارایی خود را از تورم حفظ کنند. حال اگر  قیمت بیت کوین یا قیمت اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال به شدت افزایش پیدا کند سرمایه‌گذاران دیگر تمایلی به حفظ تترهای خود ندارند و ترجیح می‌دهند تتر را با دیگر ارزهای دیجیتال معاوضه کنند در چنین شرایطی قیمت تتر از یک دلار پایین‌تر می‌آید.

آنچه از تفاوت قیمت دلار و تتر آموختیم

اکنون می‌دانید که با وجود اینکه استیبل کوین تتر از پشتوانه دلار آمریکا برخوردار است اما قیمت این ارز می‌تواند همواره برابر با یک دلار نباشد. فراموش نکنید که زمانی که در صرافی خرید و فروش تتر را انجام می‌دهید کارمزد خرید و فروش تتر می‌تواند منجر به تفاوت قیمت تتر با دلار شود. شبکه‌ای که برای انتقال تتر انتخاب می‌کنید کارمزدهای متفاوتی را در پی دارد و در نتیجه قیمت هر تتر را تغییر خواهد داد. اینکه شما برای اینکه شما برای انتقال تتر از شبکه ترون (TRON) استفاده کنید یا اتریوم (Ethereum) با توجه به کارمزدهای متفاوت هر شبکه می‌تواند هزینه خرید هر تتر را افزایش دهد.

تفاوت تتر و دلار

همان‌طور که متوجه شدید پاسخ ثابتی برای سؤال چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است وجود ندارد. عوامل متعددی می‌توانند منجر به تفاوت قیمت دلار و تتر شوند در این مقاله به بررسی شماری از آنها پرداختیم. تجربیات شما از خرید و فروش تتر در بازار ایران می‌تواند به تکمیل این مقاله کمک کند. تجربه شما از تفاوت قیمت دلار و تتر در بازار ایران چیست به نظر شما چه عواملی منجر به تشدید فاصله میان قیمت دلار و تتر می‌شوند؟ منتظر مطالعه نظرات شما هستیم.

 

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه