با بررسی روند قیمت دلار در سال‌های گذشته و بررسی درصد تورم، میزان نقدینگی و شرایط سیاسی حال حاضر می‌توان چشم‌اندازی حدودی از قیمت دلار در سال ۱۴۰۳ به دست آورد. بخشی از تغییرات قیمتی این ارز هیجانی است و برخی ریشه در شاخص‌های اقتصاد کلان دارد.

مدیریت سرمایه بدون در نظر گرفتن تغییرات احتمالی قیمت این ارز بسیار مشکل خواهد بود؛ زیرا ارزش دلار رابطه‌ای مستقیم با تورم، نقدینگی و قدرت خرید دارد. از طرفی قیمت طلا نیز در غالب موارد موازی با دلار حرکت کرده و از آن تأثیر می‌پذیرد.

آیا خرید دلار در سال جاری سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای خواهد بود؟ به‌طور حتم در صورتی که احتمال صعودی بودن قیمت آن وجود داشته باشد بله. در ادامه بهترین جایگزین ها برای سرمایه‌گذاری به جای دلار را نیز معرفی کرده‌ایم.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت دلار در سال ۱۴۰۳

در ایران عوامل متعددی می‌توانند بر روی قیمت آینده دلار تاثیرگذار باشند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها میزان تورم سالیانه است. با توجه تورم می‌شود روند رشد قیمتی این ارز را پیش بینی کرد. در دیدگاهی واقع بینانه می‌توان میزان تورم سال جاری را در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد دانست؛ گرچه دولت سعی دارد با اعمال سیاست‌های مختلف رشد نقدینگی و تورم را به حداقل برساند.

عامل مهم تاثیرگذار دیگر می‌تواند هیجانات بازار باشد. بازار دلاری ایران تا حد زیادی تحت تأثیر اخبار و تحولات قرار می‌گیرد. خاورمیانه از لحاظ سیاسی در وضعیت حساسی قرار گرفته و این بر روی شاخص‌های اقتصادی و احساسی داخل ایران تأثیرگذار است. از طرفی انتخابات آمریکا نیز در همین سال برگزار خواهد شد و نتیجه آن می‌تواند در ابعاد مختلف ارزش تومانی دلار را دچار نوسان کند.

حتما بخوانید: تحلیل بیت کوین امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال بیت کوین

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۳

با توجه به عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت دلار از جمله نرخ تورم و نقدینگی و وضعیت سیاسی ایران و خاورمیانه،  پیش بینی می‌شود که قیمت دلار در سال ۱۴۰۳ به بیش از ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان برسد. توجه داشته باشید که این صرفا یک پیش بینی است. همواره احتمال رویدادهای غیر منتظره و تغییرات اساسی در اقتصاد و سیاست وجود دارد. این رویدادها ممکن است ارزش دلار را به میزانی بیشتر یا کم‌تر از حد مورد انتظار برسانند.

سرمایه گذاری بر روی دلار در سال ۱۴۰۳

پیش بینی قیمت دلار در ۱۴۰۳، بررسی روند قیمت دلار تا پایان سال

آیا سرمایه‌گذاری بر روی دلار در سال ۱۴۰۳ منجر به حفظ سرمایه خواهد شد؟ بله، سرمایه‌گذاری بر روی دلار می‌تواند در ابعاد مختلف منجر به حفظ سرمایه شود.

اشاره کردیم که بخشی از افزایش احتمالی ارزش این ارز وابسته به نرخ تورم است. تورم می‌تواند به افزایش قیمت در انواع اقلام مصرفی منجر شود. به‌طور کلی قیمت ملک، خودرو و حتی مواد خوراکی در بسیاری  از موارد وابسته به این شاخص است. در صورتی که سرمایه خود را به دلار تبدیل کرده باشید، دارایی شما هم‌راستا با افزایش تورم و گرانی رشد پیدا می‌کند. توجه به پیش بینی قیمت دلار حتی اگر منجر به کسب سود نشود می‌تواند ضررهای مالی حاصل از گرانی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

اما خرید دلار با چالش‌هایی همراه است؛ در مواردی این ارز کم‌یاب شده و یافتن آن در بازار دشوار می‌شود. از طرفی ممکن است برای خرید آن نیاز به انتظار و ایستادن در صف‌هایی طولانی وجود داشته باشد. در نهایت کلاهبرداری‌های مختلفی که در خرید و فروش این ارز صورت می‌گیرد نیز معضل دیگری به حساب می‌آید.

خوشبختانه می‌توان به‌جای دلار جایگزین‌هایی را خریداری کرد که برتری‌هایی متعددی نسبت به این ارز دارند. در ادامه این جایگزین‌ها را معرفی کرده‌ایم.

بهترین جایگزین دلار چیست؟

پیش بینی قیمت دلار در ۱۴۰۳، بررسی روند قیمت دلار تا پایان سال

می‌توان بهترین جایگزین دلار را تتر (USDT) دانست. قیمت ارز دیجیتال تتر دقیقا برابر با دلار بوده و مطابق با ارزش آن نوسان می‌کند. برای تهیه تتر الزامی به ایستادن در صف‌های طولانی وجود ندارد و خرید آن می‌تواند در لحظه و صرفا با دسترسی به اینترنت و یک صرافی ارز دیجیتال معتبر انجام شود. از طرفی عرضه تتر با محدودیت چندانی همراه نیست و بسته به نیاز می‌توان هر مقدار از آن را خریداری کرد.

یکی دیگر از مزایای USDT در این است که انتقال آن به هر کیف پول یا صرافی دیگری در داخل یا خارج از ایران بسیار آسان است.

امکان فروش آسان نیز یکی دیگر از عواملی است که سرمایه‌گذاری بر روی تتر را به انتخاب بسیار مناسبی تبدیل کرده است. می‌توان این ارز را به راحتی و در لحظه به فروش رساند.

نحوه خرید تتر

با در نظر گرفتن پیش بینی قیمت دلار در سال جاری و با توجه به مزایای USDT، ممکن است تمایل به خرید ارز دیجیتال تتر پیدا کرده باشید. 

تهیه و خریداری این ارز در صرافی تبدیل ممکن است. خرید آسان گزینه‌ای است که به کاربران اجازه می‌دهد در لحظه و با حداکثر سرعت ممکن تتر خریداری کنند. در این حالت می‌توان هر بار تا ۴۰۰ میلیون تومان یا ۸ هزار تتر خریداری کرد.

از طرفی در تبدیل می‌توان تتر را با ثبت سفارش در بازار تومانی نیز خریداری کرد. در این حالت می‌توان برای خرید تتر با قیمت مورد نظر سفارشی را به ثبت رساند.

توجه داشته باشید که تبدیل در خرید آسان هیچ کارمزدی دریافت نمی‌کند؛ اما خرید تتر در بازار تومانی شامل کارمزد می‌شود. بسته به حجم معاملاتی کاربر در ۳۰ روز گذشته خرید او می‌تواند شامل کارمزد ۰.۰۳ تا ۰.۳۵ درصدی شود. با این حال کارمزد حداکثری صرافی نیز در غالب موارد از کارمزد پرداختی برای خرید دلار کم‌تر است.

 

حتما بخوانید: ارز دیجیتال تتر چیست؟ معرفی رمز ارز تتر و تیم سازنده آن

نگهداری از تتر

می‌توان تتر را با امنیتی بسیار بالا نگه‌داری کرد. انواع کیف پول ارز دیجیتال اجازه می‌دهند که تتر را تا زمان دلخواه ذخیره‌سازی کرده و در مواقع نیاز منتقل کرد. 

پس از خرید تتر از تبدیل، این ارز در کیف پول صرافی ذخیره سازی می‌شود. در این حالت ارز در امنیت کامل قرار گرفته و دسترسی به آن بسیار سریع و آسان خواهد بود.

می‌توان تتر را در انواعی دیگر از کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری ذخیره کرد. کیف پول‌های سخت افزاری حداکثر امنیت را ارائه می‌دهند. از جمله برترین کیف پول‌‌های این دسته می‌توان به Ledger Nano X و CoolWallet S اشاره کرد. کیف پول‌های نرم افزاری نظیر تراست والت (Trust Wallet) و MetaMask نیز گزینه‌های دیگری برای ذخیره تتر هستند. دسترسی به دارایی در این کیف پول‌ها سریع‌تر از انواع سخت افزاری است.

فروش تتر

قیمت دلار با اختلافی نزدیک به صفر با تتر برابر است؛ بنابراین در زمانی که فروش دلار سود دهی داشته باشد فروش تتر نیز همین نتیجه را در بر دارد.

در تبدیل راه‌های مختلفی برای فروش تتر وجود دارد؛ یکی از آن‌ها استفاده از فروش آسان است. در این حالت می‌توان ۱ تا ۸۰۰۰ هزار تتر را در لحظه به فروش رساند. ثبت سفارش در بازار تومانی نیز شیوه‌ای دیگر برای فروش تتر است. در این حالت گزینه‌هایی برای تعیین قیمت فروش USDT توسط کاربر وجود دارد.

حتما بخوانید: تحلیل تتر امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال تتر
پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

خرید طلا به جای دلار

پیش بینی قیمت دلار در ۱۴۰۳، بررسی روند قیمت دلار تا پایان سال

قیمت دلار رابطه‌ای مستقیم با قیمت طلا دارد؛ بنابراین سرمایه‌گذاری بر روی طلا نیز می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری بر روی دلار باشد. به هر حال قیمت طلا برخلاف قیمت تتر دقیقا به اندازه دلار دچار نوسان نمی‌شود.

از آنجایی که می‌توان حجم زیادی از سرمایه را به مقدار کمی طلا و سکه اختصاص داد، خرید و نگه‌داری آن از دلار آسان‌تر است؛ بر همین اساس می‌توان گفت که فروش آن نیز آسان‌تر خواهد بود.

به هر حال بسته به شرایط بازار ممکن است خرید سکه یا طلا نیز با چالش‌هایی همراه باشد.

جایگزین طلا در میان ارزهای دیجیتال

جالب است بدانید که طلا دارای یک معادل رمز ارزی است که مانند تتر، امکان خرید و فروش آسان آن در تبدیل وجود دارد. این ارز پکس گلد (Pax Gold) با نماد PAXG است که یک استیبل کوین به حساب می‌آید. هر واحد پکس گلد معادل با یک انس طلا است.

سخن پایانی

با توجه به شاخص‌های مختلف اقتصادی از جمله میزان تورم و نقدینگی احتمالی در سال ۱۴۰۳، پیش بینی می‌شود که قیمت دلار در این سال صعودی باشد؛ بر این اساس می‌توان انتظار داشت که قیمت این ارز به بیش از ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان برسد؛ بنابراین سرمایه‌گذاری بر روی آن سود دهی داشته و در بدترین حالت منجر به حفظ سرمایه خواهد شد.

خرید، نگه‌داری و فروش دلار با چالش‌های متعددی همراه است. به همین دلیل توصیه می‌شود که از جایگزین‌های آن برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید. تتر را می‌توان معادل دیجیتالی دلار به حساب آورد. این ارز ارزشی برابر با دلار داشته و قیمت تومانی آن مطابق با همین ارز نوسان می‌کند. معامله و نگه‌داری USDT به مراتب آسان‌تر از دلار است.

طلا گزینه‌ای دیگر برای سرمایه‌گذاری به‌جای دلار است. قیمت این دارایی ارزشمند تا حد زیادی وابسته به شاخص‌های تعیین کننده قیمت دلار بوده و تقریبا با نسبتی برابر این ارز دچار نوسان می‌شود. در بازار ارزهای دیجیتال معادلی برای طلا وجود دارد که قیمت آن دقیقا برابر یا یک انس از این فلز گران‌بها است. این رمز ارز پکس گلد نام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید