INTJ هستید یا ESTP؟ در این مقاله، شاخص‌های MBTI را به شما معرفی می‌کنیم و به شما می‌گوییم که کدام تیپ‌های شخصیتی، بالاترین پتانسیل را برای تبدیل شدن به معامله‌گران حرفه‌ای و سودمند دارند. با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

اگر هنوز خودتان را نمی‌شناسید، بازار ارزهای دیجیتال فضای گرانی برای شناخت خودتان است. در بسیاری از موارد بزرگ‌ترین دشمن شما خودتان هستید و دلیل شکست یا موفقیت شما در بازار، سبک معاملاتی شما نیست بلکه احساس و تیپ شخصیتی شماست.

آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که شاید برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ساخته نشده باشید؟ ورود و خروج به معاملات چالش‌برانگیز است و می‌تواند شما را به‌شدت احساساتی کند. احساسات تیپ شخصیت واقعی شما را به تصویر می‌کشند و این همان نکته‌ای است که به‌سادگی نادیده گرفته‌می‌شود: تریدرها بیشتر از اینکه روی خود و احساساتشان متمرکز باشند، روی بازار متمرکز هستند. در ادامه این راهنما شما را با انواع تیپ‌های شخصیتی آشنا می‌کنیم. به این ترتیب هنگام مواجه با چالش‌های متداول بازار، ریشه تصمیمات و عکس‌العمل‌های خود را درک می‌کنید و با مدیریت و کنترل بیشتری وارد معامله می‌شوید.

شما چه کسی هستید؟

انسان‌ها شخصیت‌های متفاوتی دارند و با نقاط قوت و ضعف خود شکل می‌گیرند. برخی ویژگی‌ها برای معامله در بازار بسیار مناسب هستند؛ در حالی که برخی دیگر می‌توانند سرمایه را بر باد دهند.

فردی که با منطق وارد معامله می‌شود با فردی که با تکیه‌بر مهارت‌های تعاملی خود با دیگران ارتباط برقرار می‌کند و در بخش خدماتی فعالیت دارد متفاوت است.

ممکن است تصویر ساز خوبی باشید و به‌درستی جزئیات مربوط به وضعیت کلی را درک کنید اما آیا می‌توانید این برداشت‌ها را به یک معامله پرسود تبدیل کنید؟ شما باید بتوانید اطلاعات به‌دست آماده را پردازش کنید و در زمان مناسب عمل کنید. از سوی دیگر ممکن است در درک جزئیات بی‌نظیر عمل کنید اما نتوانید تصویر کلی را ببینید.

یک انسان مجموعه‌ای از خصوصیات را برخوردار است و از این رو بهتر است تیپ شخصیتی مناسب برای ترید و معامله ارز دیجیتال را با در نظر گرفتن خصوصیات بارز هر فرد دسته‌بندی کنیم.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

خصوصیات فردی

تیپ شخصیتی در کریپتو

هر فرد دارایی خصوصیاتی از این دست است:

 • برون‌گرا (Introversion) I در مقابل درون‌گرا (Extraversion) E
 • حسی (Sensing) S و شهودی (Intuition) N
 • متفکر (Thinking) T و احساساتی (Feeling) F
 • ادراکی (Percieving) P و قضاوت‌گر (Judging) J

هر انسانی ترکیبی از این ویژگی‌هاست و از این رو برای شناسایی تیپ‌های شخصیتی یک سرمایه‌گذار ارز دیجیتال باید برای هر فرد 4 ویژگی در نظر بگیریم. این 4 حرف متشکل از حرف اول هر یکی از ویژگی‌های بالا هستند. به‌عنوان مثال یک تیپ شخصیتی ENTJ فردی برون‌گراست که کلیت را به‌خوبی درک می‌کند و منطق را به احساس ترجیح می‌دهد و علاوه بر آن شیفته نظم و ترتیب است. در ادامه به بررسی تیپ‌های شخصیتی متفاوت می‌پردازیم و در آخر در این مورد صحبت می‌کنیم که کدام یک از این تیپ‌ها برای معامله در ارز دیجیتال مناسب‌تر هستند.

برون‌گرا (Introversion) I در مقابل درون‌گرا (Extraversion) E

این دو تیپ شخصیتی مشخص می‌کنند که چطور انرژی خود را مدیریت می‌کنید. برای اینکه به درون‌گرا یا برون‌گرا بودن خود پی ببرید این موارد را در نظر داشته‌باشید:

 • آیا به‌راحتی احساسات خود را بروز می‌دهید؟
 • آیا سریع با آدم‌های جدید ارتباط برقرار می‌کنید؟
 • چطور با دنیای اطراف ارتباط برقرار می‌کنید؟
 • از تنهایی لذت می‌برید یا جمع را دوست دارید؟
 • بیشتر به تفکرات خود باور دارید یا به نتیجه تحلیل‌های‌تان؟
 • آیا راحت افکار خود را با دیگران در میان می‌گذارید یا در تنهایی فکر می‌کنید؟

برخی از معامله‌گران، سرمایه‌گذاری فردی را ترجیح می‌دهند و سعی دارند به‌صورت مستقل فعالیت کنند. این دسته از معامله‌گران درون‌گرا هستند.

از سوی دیگر برخی از معامله‌گران برون‌گرا هستند و از سرمایه‌گذاری با کمک شرکت‌ها و مشاوران لذت می‌برند زیرا مشکلی در برقراری ارتباط ندارند. یک معامله‌گر درون‌گرا کمتر در برابر انتقادات و اشتباهات کریپتو خود پذیرش دارد.

در نهایت با هر کدام از این دو شخصیت می‌توانید سرمایه‌گذار موفقی در بازار ارز دیجیتال باشید.

حسی (Sensing) S و شهودی (Intuition) N

ارز دیجیتال و تیپ شخصیتی

وجه تمایز این دو ویژگی در نحوه پردازش اطلاعات است. به‌عنوان یک فرد حسی شما شفاف و قابل لمس به مسائل فکر می‌کنید. در حالی که به‌عنوان یک فرد شهودی اطلاعات را آمیخته با خلاقیت و مفاهیم انتزاعی درک می‌کنید.

افراد حسی بیشتر به جزئیات توجه می‌کنند و در حالی که افراد شهودی شیفته ایده‌های جدید هستند. افراد حسی به‌دقت و نظم علاقه دارند درحالی‌که افراد شهودی احتمالات را می‌پسندند.

در یک جمله باید گفت افراد شهودی جنگل را در یک قاب کامل مشاهده می‌کنند در حالی که افراد حسی به درخت‌های داخل جنگل نگاه می‌کنند.

افراد شهودی از جزئیات گریزان هستند و ترجیح می‌دهند رابطه بین عوامل را درک کنند و علاقه‌ای به جزئیات ندارند. این افراد مدام در مورد آینده رویاپردازی می‌کنند و به‌صورت ذاتی قادر به شناسایی الگوها و ارتباطات هستند. افرادی حسی بیشتر به جزئیات توجه دارند و افراد شهودی در مقایسه با افراد حسی سرمایه‌گذارهای بهتری در بازار ارز دیجیتال هستند. آنها در پیش بینی قیمت ارز دیجیتال بهتر عمل می‌کنند.

به‌عنوان یک سرمایه‌گذار ارز دیجیتال باید موارد متعددی را در نظر داشته‌باشید و این کار برای یک فرد شهودی لذت بخش است.

از سوی دیگر یک فرد حسی از مواجه با تغییرات ناگهانی غافل‌گیر می‌شوند. با وجود اینکه یک فرد شهودی می‌تواند بازار را پیش‌بینی کند و ایده‌هایی برای معامله پیشنهاد دهد اما بدون توجه به جزئیات، پیاده‌سازی این ایده‌ها امکان‌پذیر نیست. بسیاری از معامله‌گران ترجیح می‌دهند حسی معامله کنند زیرا می‌توانند با دقت در جزئیات، معاملات بی‌نقص‌ی را آغاز کنند. با این وجود بهترین تیپ شخصیتی در بین دو گزینه شهودی و حسی، شهودی ملایم است.

متفکر (Thinking) T و احساساتی (Feeling) F

تأثیر تیپ شخصیتی در خرید ارز دیجیتال

این دو شخصیت به زاویه دید شما هنگام تصمیم‌گیری اشاره دارد. متفکر بودن یا احساساتی بودن ارزش‌های شما را به تصویر می‌کشد. در واقع تفاوت بین این دو تیپ شخصیتی تفاوت میان عقل و احساس است.

آیا بیشتر شیفته منطق و استدلال هستید یا احساسات و حس ششم را دنبال می‌کنید؟ افراد متفکر بیشتر اهل رقابت هستند و ترجیح می‌دهند همه مسائل را با تکیه‌بر عقل حل و فصل کنند.

افراد احساساتی بیشتر روی تعادل میان افراد متمرکز هستند و با همدردی و شفقت با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. معمولاً این افراد در مشاغلی مانند مدیریت منابع انسانی و خدمات مشتریان خوب ظاهر می‌شوند.

همان طور که حدس می‌زنید افراد متفکر سرمایه‌گذاران بهتری در بازار ارز دیجیتال هستند چرا که می‌توانند با نادیده گرفتن احساسات وارد معامله شوند احساسات در بازار ارز دیجیتال خطرناک هستند. معمولاً یکی از تیپ‌های شخصیتی یک معامله‌گر موفق تفکر است.

ادراکی (Percieving) P و قضاوت‌گر (Judging) J

تفاوت میان این دو تیپ به شیوه مدیریت شما برمی‌گردد. نظر شما در مورد انجام کارها در یک بازه زمانی مشخص، زمان‌بندی و ساختاربندی چیست؟

زمان خود را چطور برنامه‌ریزی می‌کنید؟ یک قاضی یا یک برنامه‌ریز (Planner) نظام‌مند عمل می‌کند و برای کار برنامه زمانی درست می‌کند. این افراد از محیط‌های منظم لذت می‌برند. این افراد همیشه برنامه‌ای در سر دارند و از آن تخطی نمی‌کنند و به‌خوبی سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال را ایجاد می‌کنند.

از سوی دیگر افراد ادراکی خودجوش و انعطاف‌پذیر هستند و خود را با شرایط وفق می‌دهند. آنها دلایل را بررسی می‌کنند و احتمالات را در نظر می‌گیرند.

از سوی دیگر قاضی‌ها ابتدا معلول را بررسی می‌کنند و سپس به سراغ دلایل می‌روند. افراد ادراکی از راه‌های جدید استقبال می‌کنند اما افراد قضاوت‌گر خود را به روش‌های قدیمی محدود می‌کنند.

داشتن تیپ J برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال یک مزیت به‌حساب می‌رود و از شما یک فرد منظم و قانون‌مند می‌سازد. در این صورت شما همواره به استراتژی ارز دیجیتال خود پایبند هستید و از اصول و قواعدی که برای معامله در نظر گرفته‌اید را نقض نمی‌کنید.

از سوی دیگر انعطاف‌پذیری یک فرد ادراکی نیز برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال سودمند است و به شما اجازه می‌دهد در مواجهه با رویدادهای ناگهانی بازار، خونسرد عمل کنید. بنابراین فردی که به‌طور متعادل هر دو ویژگی را داشته‌باشد در معامله موفق خواهد بود.

بهترین ترکیب شخصیتی

تیپ شخصیتی

NT ها معامله‌گران موفقی هستند. این افراد تنها 10 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. این افراد با قابلیت شهودی بودن، رویدادها را پیش‌بینی کرده و تصویر کلی را درک می‌کنند. متفکر بودن نیز به آنها اجازه می‌دهد که با تکیه‌بر منطق و تحلیل فاندامنتال و تکنیکال وارد معامله شوند و اسیر احساسات و قضاوت‌های فردی نباشند.

۵ تیپ شخصیتی معامله‌گر

در این بخش به بررسی 5 تیپ شخصیتی در بازار ارز دیجیتال می‌پردازیم.

کشاورزان یا زمین‌داران – Agrarian (Farmer)

این گروه صبور هستند و یک روش ساده را تکرار می‌کنند. آنها به زیبایی برندهای بازار را دنبال می‌کنند و پشتکار دارند. اما از آنجایی که این افراد به تلاش و نتیجه باور دارند، اگر با ضرر روبه‌رو شوند به‌شدت مأیوس خواهند شد.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

مبارز – Warrior

این افراد شجاع هستند و با مشاهده فرصت‌های جدید دست به کار می‌شوند. درحالی‌که دیگر معامله‌گران در کنار فرصت‌های جدید فقط روی ریسک‌ها متمرکز می‌شوند. البته این دسته از معامله‌گران قبل از اینکه در بازار ارز دیجیتال به بلوغ برسند، ضررهای‌ی را در کارنامه خود ثبت می‌کنند.

هنرمند – Artist

تیپ‌های شخصیتی MBTI

هنرمندان انعطاف‌پذیر، تطبیق‌پذیر و خلاق هستند. آنها می‌توانند در مبهم‌ترین نمودارها نیز الگوها را شناسایی کنند.

واقع‌گرا – Realist

این دسته از معامله‌گران با برنامه‌ریزی وارد معامله می‌شوند. معامله گری ارز دیجیتال برای این دسته یک کسب‌وکار است و آنها هر روز میزان سود و زیان خود محاسبه می‌کنند. این افراد توجهی به‌دلیل موفقیت یک سبک معاملاتی ندارند و به نتیجه اهمیت می‌دهند.

مهندس – Engineer

در نهایت مهندسان به‌شدت به منطق وابسته هستند و همه‌چیز را ثبت و ضبط می‌کنند. این افراد ایده‌آل‌گرا هستند و با دقت وارد معامله می‌شوند. اما ممکن است بیش از اندازه درگیر جزئیات شوند.

در آخر

معامله‌گران تیپ‌های شخصیتی متفاوتی دارند. برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از بازار بگیرید ابتدا باید خودتان را بشناسید.

اگر کلیت را درک می‌کنید و ایده‌های خوبی برای معامله دارید شما یک NT هستید. اگر در مدیریت ریسک خوب عمل می‌کنید احتمالاً یک ST هستید. اگر احساساتی هستید بهتر است به‌دنبال مشاغلی باشید که بیشتر به حس هم‌دردی شما نیاز دارند.

درون‌گرا، یا برون‌گرا بودن تأثیری روی کیفیت معاملات شما ندارند. احساساتی بودن، قضاوت‌گر بودن و ادراکی بودن به‌تنهایی از شما معامله‌گر خوبی نمی‌سازند، اما اگر به‌اندازه متعادلی این خصوصیات را داشته‌باشید معامله‌گر موفقی خواهید بود. روش‌های متعددی برای بررسی تیپ‌های شخصیتی یک معامله‌گر ارز دیجیتال وجود دارد. در این راهنما با استفاده از معیار MBTI تیپ‌های شخصیتی متفاوت برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را بررسی کردیم. تیپ شخصیتی شما چیست؟ آیا بازار کریپتو و سرمایه‌گذاری در این بازار برای شما مناسب است؟

منبع

Daytrading.com

Tickertape.tdameritrade.com

4 دیدگاه

 1. درود بر شما
  بعنوان کسی که سالهاست با دنیای ترجمه متون انگلیسی آشنا هستم، تحسین تون می کنم. علاوه بر انتخاب موضوعات کاربردی و مفید، انتخاب واژگان تون در امر ترجمه و معادل یابی فارسی هم بسیار خوب و منطبق با مفهوم فنی متن است.
  برگردان کلی جملات هم روان و شفاف است.
  خسته نباشید

  1. سلام بر شما
   باعث افتخاره که با دقت و حساسیت متن رو بررسی کردید و نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. امیدوارم باز هم نظرات مثبت، روشن و الهام بخش شما را پای مطالب مشاهده کنم.

دیدگاهتان را بنویسید