Skip to content
top banner

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال و انواع روشهای مختلف آن

در
خواندن در ۴ دقیقه

ارزهای دیجیتال به محبوبیتی باورنکردنی در سراسر جهان رسیده‌اند. این ارزها در راستای بهبود و ارتقای کیفیت معاملات و نقل‌وانتقالات پدید آمدند. در این مسیر، چالش‌های بسیاری وجود دارد که یکی از آن‌ها نوسانات بسیار زیاد این ارزها است.

نوسانات رمز ارزها پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال را به یکی از مهم‌ترین مسائل بازار تبدیل کرد. بسیاری از کاربران بازار ارزهای دیجیتال بابت این نوسانات هزینه‌های سنگینی پرداخت کرده‌اند، درنتیجه، با استفاده از روش‌های مختلف همواره سعی بر پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال محبوب خود می‌کنند.

پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال یکی از دشوارترین کارها در بازار است؛ چراکه ارزهای دیجیتال ثبات مناسبی نسبت به دارایی سایر بازارها ندارند. بازار ارزهای دیجیتال گردش مالی کمی دارد و با کوچک‌ترین اخبار، به‌صورت ناگهانی نوسان پیدا می‌کند.

در ادامه به‌طور کامل پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال را بررسی مي‌کنیم و به مواردی ازجمله انواع تحلیل‌های کاربردی، اهمیت پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال و عوامل تأثیرگذار بر آن، دشواری‌های پیش‌بینی قیمت و همچنین تأثیر هوش مصنوعی بر پیش‌بینی قیمت می‌پردازیم تا کاملاً متوجه این موضوع شوید.

 

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال به چه معنا است؟

یکی از مهم‌ترین کارها در راستای ارتقای کیفیت معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها در بازارهای مالی، پیش‌بینی قیمت است. این امر با استفاده از داده‌های آماری قبلی و فعلی انجام می‌شود. هرچقدر این داده‌های آماری بیشتر باشند، پیش‌بینی قیمت نیز دقیق‌تر خواهد شد.

ابزارها و روش‌های معاملاتی در پیش‌بینی سود و زیان سرمایه‌گذاری‌ها و معاملات به کاربران بازار کمک می‌کنند. هدف پیش‌بینی قیمت این است که ابزارها و روش‌های معاملاتی مختلف را آزمایش کند تا بهترین آن را برای ادامه مسیر برگزیند. کاربر با استفاده از پیش‌بینی قیمت می‌تواند از ضررهای بالقوه جلوگیری کند و به‌سمت سودهای مستمر قدم بردارد.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال مناسب چه افرادی است؟

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال مناسب افرادی است که به‌دنبال جواب سؤالات خود در مورد آینده مالی هستند. افراد این سؤالات را در جهت تصمیم‌گیری راجع‌به استراتژی‌های معاملاتی می‌پرسند. تحلیل‌های آینده‌محور قیمت جواب‌های قابل‌اعتمادی به سؤالات افراد می‌دهند.

تحلیل‌های آینده‌محور مشکلات پیچیده را حل می‌کنند، مسائل جدیدی را پیدا می‌کنند و جواب‌هایی به افراد می‌دهند که در لحظه با تغییر اطلاعات پدید آمده‌اند. تحلیل‌های آینده‌محور علاوه‌بر افراد تازه‌کار، به کاربران قدیمی‌تر بازار نیز کمک می‌کند.

این امر به دلیل آن است که افراد تازه‌وارد در بازارهای مالی به‌دنبال سود هستند و افراد قدیمی‌تر نگاهی بلندمدت دارند و می‌خواهند بر روی یک پروژه خاص سرمایه‌گذاری کنند. هر دو گروه با استفاده از بازه‌های زمانی متفاوت در تحلیل‌ها می‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال به معاملات معامله‌گران جهت می‌دهد و به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا دارایی قابل‌اعتمادی برای سرمایه‌گذاری پیدا کنند. کاربران بازار ارزهای دیجیتال این قابلیت را دارند که علاوه‌بر جهت صعودی، در جهت نزولی نیز معامله و سرمایه‌گذاری کنند. ازاین‌رو، پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال در جهت صعودی یا نزولی از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع تحلیل‌ها در پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال

در بازار ارزهای دیجیتال پیش‌بینی قیمت با استفاده از دو تحلیل فاندامنتال و تکنیکال صورت می‌گیرد. تحلیل فاندامنتال فرآیندی است که طی آن ارزش ذاتی پروژه مشخص می‌شود. هدف اصلی تحلیل فاندامنتال این است که مشخص کند آیا پروژه بیشتر از ارزش ذاتی خود قیمت‌گذاری شده است یا کم‌تر.

از طرفی دیگر، تحلیل تکنیکال مسیر تغییرات قیمتی را مشخص می‌کند. این تحلیل با استفاده از نمودارها و ابزارها جهت حرکت قیمت را مشخص می‌کند. این دو تحلیل در کنار یکدیگر پیش‌بینی نسبتاً دقیقی در راستای تغییرات قیمتی آتی ارز دیجیتال به کاربران می‌دهند. در ادامه هرکدام از این تحلیل‌ها را جداگانه بررسی می‌کنیم.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال نسبت به بازارهای سنتی کمی متفاوت است؛ چراکه ارزهای دیجیتال موجود در بازار داده‌های قبلی چندانی ندارند و اکثراً کمتر از یک دهه است که فعالیت خود را شروع کرده‌اند. از طرفی دیگر، ارزهای دیجیتال هیچ سابقه گزارش درآمد یا صورت سود و زیان مشخصی برای عرضه به تحلیل‌گران ندارند.

تحلیل فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال با بررسی شبکه، گروه پشتیبانی و زمان‌بندی واگذاری پروژه انجام می‌شود. وایت‌پیپر ( Whitepaper ) هر پروژه اطلاعات کاملی راجع‌به این موارد می‌دهد. کاربران می‌توانند با مطالعه دقیق وایت‌پیپر و توجه به نکات ذکرشده، ارزش ذاتی پروژه را قبل از سرمایه‌گذاری یا معامله تعیین کنند.

یکی دیگر از مواردی که در تحلیل فاندامنتال باید به آن توجه داشت، ارزش بازار و حجم معاملات ارز دیجیتال است. ارزش بازار خبر از رشد بالقوه شبکه می‌دهد. حجم معاملات نشان‌ می‌دهد که آیا حجم نقدینگی کافی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد یا خیر. حجم معاملات ارتباط مستقیمی با نقدشوندگی دارایی دارد. هرچه میزان حجم معاملات بالاتر باشد، نقدشوندگی ارز دیجیتال نیز بالاتر است.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال عمدتاً بر مبنای معیارهای کمی و عددی استوار است، اما در برخی مواقع ممکن است تحلیل‌گران اصول کیفی را در کنار اعداد و ارقام بگذارند تا پیش‌بینی دقیق‌تری نسبت به تغییرات قیمتی ارز دیجیتال پیدا کنند.

تحلیل‌گران تکنیکال اعتقاد دارند که تاریخ تکرار می‌شود. آن‌ها باور دارند که روندهای گذشته قیمتی مجدداً تکرار می‌شوند. یکی دیگر از اصول کیفی تحلیل‌گران تکنیکال آن است که قیمت‌ همواره در روند حرکت می‌کند. از دیگر اعتقادات تکنیکال‌کاران این است که بازار هیچ‌گاه مطابق انتظار پیش نمی‌رود و همواره باید منتظر اتفاقاتی خلاف انتظار بود.

کاربران با استفاده از این اصول اقتصادی سنتی و رفتاری بازار را تحلیل می‌کنند تا تغییرات قیمتی را پیش‌بینی کنند. برخلاف تحلیل فاندامنتال، تحلیل تکنیکال تنها تغییرات قیمتی را مدنظر دارد. درنتیجه، برای درک تغییرات قیمتی با استفاده از تحلیل تکنیکال باید بخشی از تحلیل فاندامنتال را نیز با آن همراه کرد.

دلایل اهمیت پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال از اهمیت بالایی در سرمایه‌گذاری‌ها و معاملات بازار برخوردار است. پیش‌بینی قیمت باعث می‌شود تا فعالان بازار ارزهای دیجیتال جهت‌ سرمایه‌گذاری‌ها و معاملات خود را مشخص کنند.

معاملات بر اساس شرایط لحظه‌ای بازار و پیش‌بینی آینده دارایی‌ها انجام می‌شوند. کاربران داده‌های آماری قبلی را گردآوری و تحلیل می‌کنند تا الگوی رفتاری قیمت را به دست بیاورند. الگوی رفتاری قیمت در روندهای آینده و تغییرات قیمتی تأثیر به‌سزایی دارد. پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال کاربران را قادر می‌سازد تا قبل از تغییرات قیمتی برای آن آماده باشند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

عوامل تأثیرگذار بر پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال

عوامل بسیار زیادی در صعود یا نزول قیمت ارز دیجیتال نقش دارند. از آن‌جایی که بازار ارزهای دیجیتال نوپا است و نسبت به بازارهای سنتی حجم معاملاتی کمتری دارد، با اخبار روزمره بالا و پایین می‌شود. انتشار یک توییت یا پخش خبر اعلان‌جنگ کشورها به‌سرعت تأثیر خود را بر روی قیمت انواع ارزهای دیجیتال می‌گذارد.

صعود یا نزول بیتکوین به‌عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، یکی دیگر از عوامل به‌شدت تأثیرگذار بر قیمت سایر ارزهای دیجیتال است. بیتکوین ارز پیشرو بازار است و قیمت مابقی ارزهای دیجیتال به پیروی از بیتکوین بالا و پایین می‌شود.

میزان عرضه‌ و تقاضا یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر تغییرات قیمت در هر بازار مالی است. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست. قیمت ارزهای دیجیتالی که در برهه‌ای از زمان تقاضای بیشتری را جذب می‌کنند، افزایش می‌یابد و قیمت ارزهایی که میزان عرضه بالایی دارند، کاهش پیدا می‌کند.

بازار ارزهای دیجیتال عمدتاً در اختیار سرمایه‌دارانی تحت عنوان نهنگ‌ها است. نهنگ‌های هر ارز دیجیتال بخش عمده‌ای از دارایی و سرمایه بسیار زیادی نیز برای خرید در اختیار دارند. این قدرت نهنگ‌ها می‌تواند توازن عرضه و تقاضا را در بازار به‌هم بریزد و قیمت ارز دیجیتال را به‌طور ناگهانی بالا و پایین ببرد.

دشواری‌های پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال همچنان جایگاه ثابتی در میان بازارهای مالی پیدا نکرده‌اند. پیش‌بینی تغییرات قیمتی این ارزها در بلندمدت کار بسیار دشواری است. از یک ‌طرف داده‌های قبلی کمی برای تحلیل رفتار آن‌ها وجود دارد و از طرفی دیگر، کارایی آن‌ها در جامعه همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

عدم قانون‌گذاری این ارزها باعث عدم شفافیت آن‌ها شده است، از همین رو، بسیاری از سرمایه‌داران بزرگ و تأثیرگذار وارد این بازار نشده‌اند. بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه منتظر قانون‌گذاری کامل در مورد ماهیت ارز دیجیتال و نحوه استفاده از آن هستند. همچنین سرمایه‌گذاران علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های با ریسک بالا نشان نمی‌دهند.

توجه داشته باشید که نوسانات بخش جدایی‌ناپذیر بازارهای مالی هستند. قله‌ها و دره‌های زیادی در نمودار تمام دارایی‌ها ایجاد می‌شود، اما نوسانات بازار ارزهای دیجیتال به‌حدی بالا است که اعتماد را از این بازار سلب کرده است. برخی از کارشناسان معتقدند بازاری که با توییت مدیرعامل یک شرکت خودروسازی نوسان شدیدی پیدا می‌کند، به‌هیچ‌عنوان قابل‌اعتماد نیست.

هوش مصنوعی و پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال

این روزها هوش مصنوعی در همه حوزه‌ها وارد شده است. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این موضوع بی‌نصیب نمانده است و اخیراً هوش مصنوعی جدیدی با گرفتن داده‌های قبلی نمودارهای ارز دیجیتال اقدام به پیش‌بینی قیمت آن می‌کند.

پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی بر روش‌های سنتی برتری‌های بسیاری دارد. تحلیل داده‌ها در هوش مصنوعی دقیق‌تر و با سرعت بیشتری پردازش می‌شود، درنتیجه پیش‌بینی‌های بهتری نیز در این زمینه ارائه می‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند الگوها و روابطی را در داده‌ها شناسایی کند که انسان‌ها به‌سختی متوجه آن‌ها می‌شوند.

روش‌های سنتی از انسان‌ها برای یافتن الگوها و محاسبات ریاضی استفاده می‌کرد. این روش‌ها بسیار هزینه‌بر بودند و به زمان زیادی نیاز داشتند. همچنین، سوگیری‌های احساسی و عقیدتی نیز ممکن بود بر پیش‌بینی‌ها تأثیر بگذارد. هوش مصنوعی با ساختاری کاملاً متفاوت خود را با شرایط مختلف سازگار می‌کند و کارایی بالاتری نسبت به انسان ارائه می‌دهد.

منابع:

gemini.com

cointelegraph.com

investopedia.com

h2o.ai

baass.com

coindesk.com

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه