Skip to content
top banner

هدف‌گذاری مالی به کمک کریپتو چگونه انجام می‌شود؟

برنامه ریزی مالی با ارز دیجیتال
در
خواندن در ۶ دقیقه

چکیده

هدف مالی شخصی، مجموعه قواعدی است که برای کنترل و مدیریت امور مالی خود تعیین می‌کنید. راه‌های زیادی برای رسیدن به این اهداف وجود دارد، از کسب درآمد از علایق تا ایجاد برنامه‌ای برای پس‌انداز. با رشد صنعت ارزهای دیجیتال، این حوزه هم به ابزاری بالقوه برای کمک موثر به دستیابی به اهداف مالی شخصی تبدیل شده است.

از کسب درآمد از علایق گرفته تا سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، راه‌های زیادی برای رسیدن به اهداف مالی شخصی وجود دارد. در این مطلب با نحوه دستیابی به اهدافتان با کمک ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید.

هدف مالی شخصی چیست؟

تعیین هدف مالی شخصی، اولین قدم برای برنامه‌ریزی صحیح برای هزینه، درآمد، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری است. بدون داشتن هدف، تعیین بودجه‌ای برای میزان مخارج و پس‌انداز دشوار است.  زمانی که برای خود هدف مالی تعیین می‌کنید پایه‌ و اساسی محکم را بنا می‌گذارید که می‌توانید همه امور مرتبط را بر اساس آن تنظیم کنید. پیگیری امور مالی شخصی بدون داشتن برنامه‌ای مدون و از پیش تعیین شده، کار سختی خواهد بود. در واقع، تحقیقات نشان داده‌اند که تعیین اهداف درست با موفقیت بیشتر همراه است.

هدف شخصی مالی

این اهداف بسته به شرایط فردی، افراد متفاوت‌اند. ممکن است برای یک فرد اینکه بتواند ماهانه ۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان پس انداز کند هدف خوبی باشد و شخص دیگری هدفش را رسیدن به پس‌اندازی ۱ میلیارد تومانی در آخر سال تعیین کند. البته اگر ناراحت نمی‌شوید بگذارید همین ابتدا تکلیفمان را روشن کنیم و با توجه به نوسانات زیاد ارزش ریال که باعث می‌شود نتوانیم روی قدرت خریدمان با آن حساب کنیم همه پس‌اندازمان را به دلار یا تتر بسنجیم تا کمی خیالمان از این بابت راحت‌تر باشد.

استراتژی‌های مختلفی برای رسیدن به اهداف مالی وجود دارد، اما دو روش اصلی همواره کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد هستند.

چگونه اهداف مالی شخصی خود را تعیین کنیم

هنگام تعیین اهداف، استفاده از روش SMART که مخفف کلماتی به معنای مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل اجرا، واقع‌گرایانه و زمان‌دار است، اهمیت دارد.

تعیین هدف شخصی مالی

اهداف مالی شخصی باید مشخص و قابل اندازه‌گیری باشند. هدف‌گذاری برای پس‌انداز ماهانه‌ی ۱۰۰ دلار (همان‌طور که گفتیم بهتر است روی تومان تمرکز نکنیم)، خاص و قابل اندازه‌گیری است، در حالی که گفتن اینکه «مقداری» پول پس‌انداز می‌کنید، این طور نیست. از طرف دیگر این اهداف باید قابل اجرا باشند. به عنوان مثال، محدود کردن هزینه‌های ماهانه به ۷۰ درصد از درآمدها، نیازمند اقدام است، اما اینکه «می‌خواهم ثروتمند باشم» یک هدف مبهم است که شما را به سمت هیچ اقدام مشخصی نمی‌برد.

ایجاد اهدافی که واقع‌گرایانه باشند و در بازه‌های زمانی مشخص تعیین شوند نیز حیاتی است. یک روش رایج، سازماندهی اهداف بر اساس بازه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است.

اهداف کوتاه‌مدت را می‌توان طی چند ماه تا یک سال به دست آورد، اهداف میان‌مدت، مانند تسویه همه بدهی‌ها یا خرید یک وسیله نقلیه مانند موتورسیکلت یا خودرو تا پنج سال و اهداف بلندمدت مانند خرید ملک یا سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی بیش از پنج سال زمان می‌برند.

همیشه تعیین ضرب‌الاجل یا مهلت نهایی برای اهداف مالی، یک تمرین خوب است. رشد سبد سرمایه‌گذاری به ۳،۰۰۰ دلار تا پایان سال ۱۴۰۳، به احتمال زیاد انگیزه‌ بیشتری را نسبت به همین هدف بدون تعیین مهلت پایانی ایجاد می‌کند. علاوه بر این، اگر چندین هدف مالی دارید، حتما باید با دقت برایشان برنامه‌ریزی کنید و در تعیین اولویت‌‌ها جدی باشید.

برای مثال، اگر می‌خواهید در ۱۰ سال آینده یک آ‌پارتمان پیش‌خرید کنید، می‌توانید با در نظر گرفتن مبلغ پیش‌پرداخت که به صورت دلاری تقریبا قابل حدس است، محاسبه کنید که چقدر باید هر ماه پس‌انداز کنید.

استراتژی‌هایی برای رسیدن به اهداف مالی

دو رویکرد اصلی برای رسیدن به اهداف مالی شما وجود دارد: کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

کاهش هزینه‌ها

ثبت و پیگیری مخارج: قبل از اینکه بتوانید مخارج خود را کاهش دهید، باید بدانید که پولتان کجا خرج می‌شود. عادات خرج کردن خود را برای یک ماه زیر نظر بگیرید و تمام هزینه‌هایتان را یادداشت و ثبت کنید.

ایجاد بودجه: با تنظیم عادات خرج کردن و حذف هزینه‌های غیرضروری، برای مدیریت بهتر پول خود، محدودیتی برای مخارجتان تعیین کنید. زمانی که هزینه‌هایتان را ثبت کردید، احتمالاً خواهید دید که بخش زیادی از هزینه‌هایتان قابل کاهش است. مثلا درست است که به کافه علاقه دارید ولی اگر به جای هر شب، یک یا دوبار در هفته کافه‌نشینی کنید یا کمتر بیرون غذا بخورید اتفاق بدی برایتان نمی‌افتد ولی با همین کار می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خوبی داشته باشید.

زندگی متناسب با درآمد: کمتر از درآمدتان خرج کنید؛ پایبند بودن به بودجه می‌تواند به شما در جلوگیری از ولخرجی کمک کند. سعی کنید از خریدهای فوری و بی‌فکر (ثانیه‌ای) اجتناب کنید. خرید چیزی لحظه‌ای و وسوسه کننده است، فروشگاه آنلاین هم یک تخفیف ۵۰ درصدی برایتان می‌فرستد که دیگر واقعا مقاومت برایتان سخت می‌شود ولی شما می‌توانید. کمی فکر کنید. آیا واقعا به آن کالا احتیاج دارید؟ هیچ وقت همان لحظه دکمه خرید را نزنید. قبل از تصمیم گیری حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید.

به‌طور مداوم پس‌انداز کنید: مطمئن شوید که هر ماه بخشی از درآمد خود را پس‌انداز می‌کنید. به عنوان مثال، می‌توانید هدف‌گذاری کنید که حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد از حقوق ماهانه‌ خود را پس‌انداز کنید. البته که باید یک نکته را به خاطر داشته باشید. اینجا ایران است و ارزش پول ممکن است یک شبه به شدت کاهش پیدا کند. بنابراین پیشنهاد ما این است که همان زمان که حقوق می‌گیرید بخشی که قرار است پس‌انداز کنید را به صورت دلاری نگهداری کنید. راحت‌ترین و بی‌دردسرترین کار این است که همان لحظه با خرید تتر سرمایه‌تان را دلاری کنید و در حساب صرافی یا کیف پول ارز دیجیتال خود نگه‌دارید.

ارز دیجیتال تتر خرید ارز دیجیتال تتر با بهترین قیمت در صرافی تبدیل
خرید تتر

افزایش درآمد

بهره بانکی: در همه جای دنیا به شما می‌گویند یکی از راهکارها این است که درآمد خود را در یک حساب بانکی قرار دهید و تقریبا بدون ریسک سود آن را بگیرید. اما آیا این راهکار برای ما هم مناسب است. در شرایطی که تورم رسمی اعلامی بانک مرکزی بالاتر از ۴۰ درصد است سود بانکی سالانه ۲۰ تا ۲۳ درصد نه تنها قدرت خرید شما را افزایش نمی‌دهد بلکه شما را از تورم عقب‌تر هم می‌اندازد بنابراین شاید در شرایط فعلی بهتر باشد روی این استراتژی یک خط قرمز بکشید.

شغل دوم: اگر شغل اصلی شما اجازه می‌دهد، برای ایجاد درآمد اضافی، یک شغل پاره وقت پیدا کنید. شاید بتوانید با راه انداختن یک آنلاین شاپ کوچک‌ شروع کنید و بعدا آن را گسترش دهید و به درآمد اولتان تبدیل کند. اگر سرگرمی‌ یا علاقه‌ای خاص دارید، به فکر روش‌هایی برای کسب درآمد از آن باشید. درباره آن موضوع شروع به تولید محتوا در وب و شبکه‌های اجتماعی کنید و یک روش درآمدی از آن ایجاد کنید.

درآمد غیرفعال: درآمد غیرفعال، درآمدی است که بدون نیاز به کار فعال به دست می‌آید. این نوع درآمد اغلب از طریق سرمایه‌گذاری، مانند خرید ارز دیجیتال، فارکس، سهام و اوراق قرضه به دست می‌آید. سایر انواع درآمد غیرفعال شامل حق امتیاز از مالکیت فکری و درآمد اجاره است.

چگونه ارز دیجیتال می‌تواند به دستیابی به اهداف مالی شما کمک کند

ارز دیجیتال

خرید و نگهداری ارز دیجیتال

اگر دانش چندانی درباره معامله ارز دیجیتال ندارید و اهداف مالی خود را میان‌مدت تا بلندمدت تعیین کرده‌اید، می‌توانید با ثبت نام در یک صرافی ارز دیجیتال معتبر به خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال معتبر و مشهوری همچون بیت کوین، اتریوم و تتر بپردازید. با این کار درآمد غیرفعال از دارایی‌ ارز دیجیتال خود کسب می‌کنید.

خرید یا هولد ارز دیجیتال

تتر که خود معادل دلار است و همیشه روند کلی آن نسبت به ریال صعودی بوده است. بیت کوین و اتریوم نیز در میان مدت و بلندمدت همواره حتی نسبت به دلار عملکرد بسیار بهتری داشته‌اند. مثلا بیت‌کوین در سال ۲۰۲۳، ۱۵۳ درصد رشد دلاری داشت و دلار هم در کشورمان در همین مدت حدود ۳۷ درصد رشد کرد. بنابراین ظرف یک سال دارایی ریالی شما را می‌توانست بیش از ۳ برابر افزایش دهد.

ثبت نام در صرافی تبدیل با ثبت نام سریع و آسان در صرافی تبدیل سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را آغاز کنید
آغاز ثبت نام و سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در طلا با ارز دیجیتال

ممکن است گمان کنید ارزهای دیجیتال ریسک دارند، اما طلا مطمئن‌تر است. نگهداری طلا و محافظت از آن در برابر سرقت به تنهایی یک کار مشکل و استرس‌زاست. ارزهای دیجیتالی یا استیبل کوین‌هایی وجود دارند که بر پایه طلا به وجود آمده‌اند و کاملا رسمی و با تضمین دارایی‌ها همراه هستند. ارزهای دیجیتال تتر گلد و پکس گلد دو نمونه از این ارزهای دیجیتال هستند که با خیال راحت می‌توانید سرمایه‌گذاری طلایی روی آنها داشته باشید.

ترید یا معامله ارزهای دیجیتال

معامله ارزهای دیجیتال در ایران حالا بسیار راحت‌تر از گذشته است. وجود امکانات جدید در صرافی‌هایی همچون صرافی ارز دیجیتال تبدیل این امکان را به شما می‌دهد که گزینه‌های زیادی داشته باشید و با هر میزان از دانش معامله بتوانید کسب سود کنید.

ترید یا معامله ارز دیجیتال

اگر دانش معاملاتی بالایی ندارید و هنوز در ابتدای راه هستید به راحتی می‌توانید از بخش سبد برنده یا ربات معامله‌گر تبدیل برای کسب سود استفاده کنید و از تجربه بهترین‌ها یا کمک هوش مصنوعی در معامله استفاده ببرید.

اگر دانش معاملاتی بالایی دارید و به آداب مدیریت ریسک و سرمایه واقفید از طریق معاملات اهرم‌دار قابلیت رشد بیشتر سرمایه‌تان را خواهید داشت و می‌توانید با پلن معاملاتی مناسب سود خود را حداکثر کنید.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

تبدیل شدن به هنرمند NFT

تبدیل سرگرمی و علاقه به درآمد می‌تواند راهی عالی برای تبدیل کاری که دوست دارید به یک فعالیت سودآور باشد. اگر یک خالق اثر هنری هستید، بازاری میلیارد دلاری برای توکن‌ غیر مثلی (NFT) وجود دارد که می‌تواند به بخشی از برنامه درآمدی شما تبدیل شود. بازارهای NFT متعددی وجود دارند که به هنرمندان اجازه می‌دهند تا آثار خلاقانه‌ی خود را به ان‌.اف.تی تبدیل کنند و سفر خلاقانه خود را در این دنیای جدید آغاز نمایند.

هنرمند آرتیست ان اف تی

علاوه بر روش‌هایی که توضیح داده شد در دو مقاله ۸ استراتژی برای کسب درآمد از ارز دیجیتال و چطور از کریپتو درآمد داشته باشیم؟ مفصل‌تر روش‌های بیشتری را برای اضافه کردن جریان درآمدی از ارزهای دیجیتال شرح داده‌ایم که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری خود در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید

متنوع‌سازی، یک تکنیک کاهش ریسک است که به طور معمول در مدیریت سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. ارز دیجیتال را می‌توان برای متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری استفاده کرد، اگرچه همبستگی بازارهای ارز دیجیتال با سایر بازارهای مالی قابل بحث است.

در نهایت، سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ممکن است بسته به میزان ریسک‌پذیری و سبک سرمایه‌گذاری فرد، برای برخی سرمایه‌گذاران به عنوان ابزاری برای متنوع‌سازی مناسب باشد. همیشه به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال پر ریسک است و برای همه مناسب نیست.

مواردی که باید در نظر داشته باشید

ارز دیجیتال به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری مزایایی دارد، اما درست مانند دیگر ابزارهای سرمایه‌گذاری ریسک‌هایی را نیز به همراه دارد. بنابراین، به خاطر داشته باشید که قبل از پذیرش هرگونه ریسک مالی، همیشه خودتان تحقیقات لازم را انجام دهید. روش‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، و هر چه تحقیقات شما گسترده‌تر باشد، در شناسایی ریسک‌های بالقوه تواناتر خواهید بود.

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک ابزاری حیاتی برای موفقیت در سرمایه‌گذاری یا معامله است. یک قانون کلی خوب برای پیروی این است که تنها به اندازه‌ای که حاضر به از دست دادن آن هستید، سرمایه‌گذاری کنید و از استراتژی‌هایی برای محافظت از سرمایه‌گذاری‌های خود استفاده کنید.

سخن پایانی

بسته به سطح راحتی، نیازهای فعلی و اولویت‌هایتان، راه‌های مختلفی برای رسیدن به اهداف مالی شما وجود دارد. برخی از این استراتژی‌ها را می‌توان بسته به خواسته شما، به تنهایی یا به صورت ترکیبی به کار برد.

فارغ از رویکردتان، به خاطر داشته باشید که عجولانه وارد هیچ بازار مالی، چه در حوزه‌ی ارز دیجیتال و چه غیر آن، نشوید. عجله کردن با ذهنیت «ریسک بالا، پاداش بالا» ممکن است نتیجه‌ی معکوس داشته باشد و شما را از رسیدن به اهدافتان دور کند.

منبع:  Binance Academy

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه