Skip to content
top banner

آموزش استخراج ارز دیجیتال مونرو

در
خواندن در ۲۲ دقیقه

چکیده

آموزش استخراج مونرو در واقع آموزش یک روش سرمایه‌گذاری جذاب در بازار ارز دیجیتال است. وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری در بازار کریپتوکارنسی به میان می‌آید، تنوع زیادی از روش‌ها پیش روی ما قرار می‌گیرد که استفاده از هر یک شرایط خاص خود را دارد. استخراج ارز دیجیتال از آن دسته از روش‌هایی است که معمولاً به دلیل نیاز به سرمایه اولیه برای تهیه سخت‌افزارهای لازم، مورد توجه خیلی از کاربران قرار نمی‌گیرد؛ اما با یک بررسی ساده از هزینه فرصت این روش سرمایه‌گذاری، حتی شاید بتوان آن را جایگزینی عالی برای خرید ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار نمود.

وقتی وارد دنیای استخراج ارزهای دیجیتال می‌شویم، هم می‌توان سراغ استخراج بیت کوین رفت و با خرید دستگاه‌های ماینینگ پیشرفته، سود جذاب حاصل از ماینینگ بیت کوین را به دست آورد و هم اینکه می‌توان با هزینه‌های کمتر برای استخراج آلت کوین‌هایی مانند مونرو (Monero) اقدام نمود. در این مقاله در تبدیل تلاش می‌کنیم تا همراه با آموزش استخراج مونرو تمام نکات لازم اعم از میزان سودآوری و هزینه‌های اولیه لازم و از این گذشته مقایسه میزان درآمد حاصل از استخراج مونرو با بیت کوین را در اختیار شما قرار دهیم. احتمالاً در انتهای مقاله ترغیب به ورود به دنیای استخراج آلت کوین‌ها شده و حتی مونرو را در سر لیست خود قرار دهید.

چرا استخراج مونرو؟

در همین ابتدا شاید این چالش ذهنی برای شما ایجاد شده باشد که چرا از میان تمام آلتکوین‌های موجود، قرار است آموزش استخراج مونرو را ارائه کنیم و سراغ سایر ارزهای دیجیتال نرفته‌ایم. اولاً باید یادآوری کنیم که فرایند استخراج تنها محدود به ارزهایی است که از الگوریتم اثبات کار (PoW) در شبکه خود استفاده می‌کنند. بنابراین در قدم اول ما می‌بایست از میان این دسته از گزینه‌ها انتخاب کنیم. اما مونرو شرایط بسیار جذابی در طول سال‌های گذشته داشته و خود را به عنوان یک ارز دیجیتال جذاب برای استخراج معرفی کرده است.

مونرو در سال ۲۰۱۴ توسط یک گروه ناشناس راه‌اندازی و به بازار ارز دیجیتال وارد شده و موفق شده تا ارزش بازار خود را به بیش از ۳ میلیارد دلار برساند. XMR از ژانویه سال ۲۰۱۷ تا ژانویه سال ۲۰۱۸ یک بار موفق شده تا رشد ۴۸۰۰ درصدی را رقم بزند و تکرار چنین روندی برای آن قابل تصور است. رسیدن از قیمت ۱۰ دلاری به ۴۹۴ دلاری آن هم تنها در یک سال، نشان از پتانسیل بالای Monero در بازار دارد.

همچنین سال‌ها دوام و ماندگاری مونرو باعث شده تا محبوبیت آن در میان کاربران افزایش پیدا کند و ماینرهای مونرو هم تجربیات جذابی از رسیدن به سودهای شگفت‌انگیز آن داشته باشند. البته استخراج XMR هم با چالش‌های خاص خود روبرو است و شما از قبل بایستی تمام نکات لازم درباره روش‌ها و سخت‌افزارهای لازم برای این استخراج را به دست آورده و سپس برای آن اقدام کنید.

مونرو در کنار تمام رشدها و افزایش تعداد طرفداران خود، چالش‌هایی را نیز در بازار کریپتوکارنسی تجربه کرده که از جمله مهم‌ترین این چالش‌ها می‌توانیم به حذف آن از لیست توکن‌های موجود در صرافی بایننس و برخی از صرافی‌های معتبر و بزرگ جهانی اشاره کنیم. برخی از صرافی‌ها هم تصمیم گرفتند تا از همان ابتدا xmr را در لیست خرید و فروش خود قرار ندهند. این مهم بیشتر به دلیل قابلیت شبکه مونرو در حفظ حریم خصوصی و سرکوب نظارت اشخاص ثالث است.

شبکه مونرو در واقع در حفظ حریم خصوصی رتبه اول را در بازار ارز دیجیتال داشته و ترس‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ارزهای دیجیتالی با این میزان قابلیت در حفظ حریم خصوصی، فقط توسط کلاهبرداران و برای پولشویی استفاده شوند. بنابراین این قابلیت جذاب مونرو تبدیل به شمشیر دولبه برای آن شده و خیلی از صرافی‌ها آن را از لیست خود حذف کردند. البته لازم به توضیح است که گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها ۰.۱۵٪ درصد از کل تراکنش‌های مونرو برای مقاصد غیرقانونی استفاده شده که این میزان حتی در مقابل بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال بسیار پایین است.

پاداش استخراج مونرو

پاداش استخراج مونرو در واقع پاداشی است که شبکه این ارز دیجیتال بابت تایید تراکنش‌ها به ماینرها اهدا می‌کند. اگر شما بخواهید یک حواله بانکی برای یکی از دوستان خود بفرستید، قبل از اینکه این ارسال نهایی شود، بانک باید تایید کند که آیا شما در حساب خود به مقدار مبلغ حواله پول کافی دارید یا خیر؛ در صورتی که پول کافی در حساب خود داشته باشید، بانک این تراکنش را تایید خواهد کرد و انتقال انجام خواهد پذیرفت.

در شبکه مونرو خبری از هیچ بانکی نیست و عملاً نمی‌توان منتظر ماند تا یک بانک تراکنش مورد نظر شما را تایید کند. در شبکه مونرو این ماینرها هستند که وظیفه تایید تراکنش‌ها را دارند و در قبال این وظیفه‌ای که انجام می‌دهند، پاداشی از شبکه دریافت می‌کنند که همان پاداش استخراج مونرو است. این پاداش در قبال توکن‌های XMR برای کیف پول آنها ارسال می‌شود.

ماینرها در شبکه مونرو با متصل کردن سخت‌افزارهای با قدرت پردازش بسیار بالا، در حال حل معادلات رمزنگاری شده برای تایید تراکنش‌ها هستند. با توجه به نوع الگوریتم به کار گرفته شده در شبکه هر ارز دیجیتال، دستگاه متفاوتی برای حل این معادلات در آن نیز نیاز است. بنابراین اینگونه نیست که شما با داشتن یک دستگاه استخراج بتوانید ماینر تمام ارزهای دیجیتال شوید، حتی اگر دستگاه ماینینگ شما قوی‌ترین دستگاه موجود در جهان باشد.

در شبکه بیت کوین از الگوریتم SHA-256 برای رمزنگاری تراکنش‌ها استفاده می‌شود که امکان حل معادلات آن با استفاده از دستگاه‌های ماینینگ اسیک (ASIC) وجود دارد. در حالی که در مونرو از الگوریتم بهینه شده و کارآتر رندوم ایکس (RandomX) برای این منظور استفاده می‌شود که نیاز به دستگاه استخراج خاص خود خواهد داشت.

گام به گام آموزش استخراج مونرو

ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند که امکان استخراج آنها وجود داشته و سودآوری از طریق ماینینگ در شبکه آنها در دسترس است؛ اما Monero شرایط بسیار جذابی در میان آنها پیدا کرده است. برخلاف بیت کوین که برای استخراج آن نیاز به دستگاه‌های پیشرفته اسیک خواهید داشت، در شبکه مونرو از استانداردهایی استفاده می‌شود که نیازی به استفاده از دستگاه‌های ASIC گران قیمت برای استخراج آن وجود نداشته و کاربران می‌توانند با دستگاه‌های ارزان‌تری به دنبال ماینینگ آن بروند.

تا قبل از سال ۲۰۱۹ که شبکه مونرو از الگوریتم اثبات کار کریپتونایت استفاده می‌کرد، ماینرها به راحتی می‌توانستند حتی با سیستم‌های خانگی و کارت گرافیک و CPU ساده برای استخراج این ارز دیجیتال اقدام نمایند. با اتصال این دستگاه‌ها به یکی از استخرهای استخراج مونرو، همه چیز برای استخراج آماده بود و نیاز به خرید دستگاه دیگری نداشتید؛ اما در ادامه الگوریتم اثبات کار مونرو به رندوم ایکس تغییر پیدا کرد. الگوریتمی که کارایی بسیار زیادی داشته و عملکرد قابل توجهی را نیز برای شبکه مونرو به ارمغان آورده است.

این الگوریتم البته فرایند استخراج مونرو با سیستم‌های خانگی را بسیار سخت کرده و لازم است تا کاربران از سخت‌افزارهای خاصی که مبتنی بر استخراج بر اساس پردازنده مرکزی یا گرافیکی باشند، به دنبال استخراج مونرو بروند. ریگ‌های ماینینگ مبتنی بر کارت گرافیک کارایی خوبی برای استخراج مونرو از خود نشان می‌دهند و رفتن سراغ ریگ‌های ماینینگ مبتنی بر CPU هم کیفیت جذابی را به دنبال خواهد داشت.

برای آموزش استخراج مونرو ابتدا باید سخت‌افزارهای مورد نیاز برای این استخراج را به شما معرفی و سپس قدم به قدم مراحل استخراج را با هم مرور کنیم. با توجه به اینکه هنوز هم شبکه مونرو از پروتکل‌های خاصی برای مقاومت در برابر استخراج با دستگاه ASIC استفاده می‌کند، خیلی نباید نگران هزینه‌های بالا برای خرید سخت‌افزارهای لازم باشید.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

روش های ماینینگ XMR

روش‌های مختلفی را می‌توان برای ماینینگ مونرو به کار گرفت. کاربران در هر سطحی که هستند با توجه به شرایط موجود می‌توانند از یکی از سه روش زیر یا ترکیبی از آنها برای استخراج Monero استفاده نمایند:

 • استخراج انفرادی
 • استخراج گروهی در استخر استخراج
 • استخراج P2Pool

در فرایند استخراج انفرادی شما به تنهایی بایستی سخت‌افزار لازم برای ماینینگ مونرو را تهیه کرده و مستقیماً به بلاکچین این ارز دیجیتال متصل شوید. هرچند در این روش نیاز به پرداخت هیچگونه کارمزدی به هیچ استخری نخواهید داشت، اما ماینینگ برای شما بسیار پیچیده شده و ممکن است به این راحتی‌ها نتوانید به درآمد مناسب برسید. کاربرانی که به دنبال استخراج انفرادی XMR هستند، حداقل باید از یک ریگ ماینینگ (Mining Rig) با قدرت پردازشی بسیار بالا استفاده نمایند تا پاداش اولیه مناسبی را برای آنها به دنبال داشته باشد.

روشی که برای ماینینگ مونرو پیشنهاد می‌کنیم، استفاده از معتبرترین و بهترین استخرهای استخراج این ارز دیجیتال است. البته دقیقاً مشابه با خدمات یک صرافی ارز دیجیتال با ورود به این استخرها هم نیاز به پرداخت کارمزد خواهید داشت که البته این کارمزدها خیلی قابل توجه نیست. در استخر، گروهی از ماینرها گرد هم می‌آیند و قدرت سخت‌افزاری خود را با هم ترکیب می‌کنند تا شانس بیشتری برای تایید تراکنش‌ها پیدا نمایند. این مهم باعث می‌شود تا آنها شانس بیشتری در رقابت با سایر ماینرها به دست آورده و سود بیشتری هم از فرایند استخراج بگیرند.

هزینه استفاده از خدمات استخر استخراج نیز معمولاً بین ۰ تا ۲ درصد از پاداش دریافت شده خواهد بود. اگر شما ۵ درصد از نظر قدرت سخت‌افزاری به یک استخر اضافه کنید، ۵ درصد از کل پاداش‌های کسب شده توسط آن استخر نیز به شما تعلق خواهد گرفت.

استخراج از طریق P2pool مزیت‌های هر دو روش استخراج انفرادی و استخر استخراج را با همدیگر دارد. در این روش کاربران به صورت P2P وارد فرایند استخراج شده و مدیریت و کنترل استخر به صورت کامل در اختیار ماینرها قرار می‌گیرد. در واقع در این حالت ماینر همان جذابیت عضویت در استخر را خواهد داشت بدون نیاز به اینکه وارد استخر خاصی شده باشد.

دستگاه استخراج مونرو

همچنین برای ماینینگ مونرو نیاز به استفاده از دستگاه ماینینگ دارید و دستگاه‌های متنوعی برای منظور در اختیار کاربران قرار می‌گیرد که بسته به شرایط می‌توانند از هر یک از آنها استفاده نمایند. در ادامه معرفی مختصری از هر یک از دستگاه‌های استخراج XMR خواهیم داشت.

استخراج مونرو با cpu: در این نوع استخراج کاربران با استفاده از واحد پردازش مرکزی کامپیوتر می‌توانند به دنبال ماینینگ مونرو باشند. در این روش شما با داشتن یک کامپیوتر خانگی مجهز به واحد پردازش مرکزی و دانلود یک نرم‌افزار ماینینگ می‌توانید کار خود را آغاز کنید. استفاده از cpu برای استخراج ارزهای دیجیتال به دلیل هزینه‌های بسیار پایین، محبوبیت خاصی پیدا کرده، اما با توجه به کند بودن این دستگاه، نمی‌توان پاداش خیلی زیادی را برای آن متصور بود.

استخراج مونرو با پردازنده گرافیکی یا کارت گرافیک (GPU):  در این روش شما هم می‌توانید از یک پردازنده گرافیکی استفاده کرده و یا اینکه چند پردازنده گرافیکی را با هم ترکیب و یک ریگ ماینینگ بسازید. البته برای ساخت ریگ ماینینگ نیاز به ریگ فریم و مادربرد خاصی هم خواهید داشت. این روش در حال حاضر محبوب‌ترین روش استخراج XMR هست که در این مقاله در آموزش استخراج مونرو هم سعی می‌کنیم تا روی آن متمرکز باشیم.

استخراج با دستگاه ASIC: دستگاه‌های اسیک قیمت بسیار بالایی دارند و انتقادهای بسیار زیادی به دلیل میزان برق مصرفی بالا و همچنین دزدیده شدن قدرت دستگاه‌های پردازنده مرکزی و گرافیکی با استفاده از آنها می‌شود. برخلاف فرایند استخراج بیت کوین که در آن دستگاه اسیک محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده، این دستگاه برای استخراج مونرو خیلی مورد استفاده قرار نگرفته و کاربرد خیلی زیادی ندارد. لازم به توضیح است که الگوریتم‌های مورد استفاده شده در شبکه مونرو، در مقابل دستگاه اسیک مقاوم هستند و عملاً استفاده از این دستگاه‌های گران‌قیمت برای استخراج مونرو هیچگونه مزیتی برای ماینر به دنبال نخواهد داشت و تنها هزینه‌های وی را افزایش خواهد داد.

استخراج ابری: اگر شما هیچ سخت‌افزاری برای استخراج XMR در اختیار ندارید، می‌توانید از فرایند استخراج ابری استفاده کنید که در آن شما در واقع یک دستگاه ماینینگ را از یک مرکز استخراج بزرگ اجاره کرده و از آن استفاده می‌کنید. در این روش پاداش استخراج به صورت مستقیم به کیف پول ارز دیجیتال شما ارسال خواهد شد، اما از قبل شما باید هزینه اجاره دستگاه را پرداخت کرده باشید.

سخت افزار مورد نیاز برای استخراج مونرو

احتمالا متوجه شدید که برای استخراج XMR نیازی به داشتن سخت‌افزارهای خیلی پیشرفته و دستگاه‌های ماینینگ گران‌قیمت ندارید. امکان استخراج مونرو با کارت گرافیک یا CPU در کامپیوترهای خانگی هم وجود دارد. دقیقاً همین موضوع باعث شده تا استخراج مونرو حتی برای افراد مبتدی که سرمایه اولیه لازم برای خرید دستگاه‌های گران قیمت را ندارند هم مناسب باشد.

البته موضوع مهم اینجاست که هر چقدر شما از دستگاه قوی‌تری برای ماینینگ XMR استفاده کنید، مسلماً پتانسیل بیشتری به دست خواهید آورد و سود حاصل از ماینینگ شما نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین در کنار تشریح و آموزش استخراج مونرو با کامپیوتر، حتماً بایستی سخت‌افزارهای قدرتمند مورد نیاز برای استخراج این ارز دیجیتال را نیز با شما در میان بگذاریم تا کاربران حرفه‌ای بتوانند با تهیه این دستگاه‌ها، یک سرمایه‌گذاری حرفه‌ای را برای خود رقم بزنند.

پردازنده مرکزی یا cpu:

اولین سخت افزاری که بایستی برای ماینینگ مونرو تهیه نمایید یک پردازنده مرکزی قدرتمند است که شرایط خاصی باید داشته باشد. استفاده از تولیدات دو شرکت بزرگ AMD و Intel کیفیت بهتری را در این باره در اختیار شما قرار می‌دهد. AMD Ryzen Thread ripper X3990 و AMD 9 Ryzen X3950  دو مدل از پرطرفدارترین پردازنده‌های مرکزی برای ساخت ریگ ماینینگ می‌باشند که می‌توانید سراغ آنها بروید. Intel core i9 10900 X515 و Intel core i9 – ۱۰۹۰۰X را هم می‌توانید در لیست گزینه‌های خود برای خرید در نظر بگیرید.

پردازنده گرافیکی (GUI):

اگر فرایند استخراج XMR را با CPU دنبال می‌کنید، نیاز به خرید کارت گرافیک‌های خیلی قوی یا چند کارت گرافیک برای ریگ ماینینگ خود نخواهید داشت. اما اگر به دنبال استخراج گرافیکی هستید، نیاز به تهیه همزمان چند کارت گرافیک برای بالاتر بردن راندمان دستگاه خواهید داشت. برای ساختن ریگ ماینینگ مبتنی بر پردازنده‌های گرافیکی هم باید سراغ گزینه‌های با کیفیت آن در بازار بروید که در ادامه بهترین‌های آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

شاسی ریگ ماینینگ:

برای ریگ ماینینگ خود بهتر است از یک شاسی آلومینیومی استفاده کنید که کیفیت خوبی هم دارا بوده و طول عمر بالایی را برای شما به ارمغان می‌آورد. البته شاسی‌های چوبی هم جذابیت‌های خاص خود را خواهند داشت.

پاور یا منبع تغذیه:

استفاده از پاورها و منبع تغذیه ضعیف یکی از اصلی‌ترین عواملی است که مانع از رسیدن به نتیجه دلخواه در فرایند استخراج می‌شود و برای منظور حتماً باید سراغ بهترین‌های موجود در بازار بروید. خرید یک پاور ۳۵۰ واتی تا ۴۳۰ واتی می‌تواند پاسخی نیاز شما برای ماینینگ مونرو باشد.

رم:

برای استخراج مونرو لازم است تا یک رم ۸ گیگابایتی برای سیستم کامپیوتری خود تهیه کنید.

مادربرد:

یکی دیگر از قطعات مهم مورد نیاز برای ریگ ماینینگ XMR تهیه یک مادربرد سازگار با قطعات تهیه شده است.

کارت حافظه:

برای فرایند ماینینگ نیاز به کارت حافظه خیلی زیادی نداشته و استفاده از یک کارت حافظه SSD ۱۲۰ گیگابایتی می‌تواند نیازهای شما را برآورده سازد.

کیف پول استخراج مونرو

یکی از مهم‌ترین پارامترها برای شروع فرایند استخراج ارز دیجیتال داشتن یک کیف پول مناسب است. کیف پول مناسب هم باید از ارز دیجیتال مورد نظر پشتیبانی نماید و همین که امنیت قابل توجهی را نیز دارا باشد. کیف پول‌های زیادی برای دریافت پاداش ماینینگ XMR وجود دارد که شما می‌توانید از هر یک برای این منظور استفاده کنید.

کیف پول Monero GUI: این کیف پول به صورت کاملاً رایگان و منبع باز، یک رابط کاربری گرافیکی در اختیار شما قرار می‌گیرد و با توجه به رابط کاربری ساده هم برای افراد مبتدی و هم برای کاربران با تجربه گزینه مناسبی خواهد بود. البته مشکل اصلی آن این است که به عنوان یک گره در شبکه Monero فعالیت داشته و ممکن است حجم قابل توجهی از اطلاعات را با دانلود این کیف پول بر روی موبایل خود داشته باشید.

کیف پول Monero CLI: این کیف پول نیز رایگان و منبع باز بوده لی به دلیل شرایطی که در رابطه کاربری آن دارد بیشتر برای افراد با تجربه و حرفه‌ای گزینه مناسبی است.

البته برای نگهداری از توکن‌های مونرو می‌توانید سراغ کیف پول‌های عمومی مانند تراست والت یا متامسک و یا حتی اتمیک ولت هم بروید. همچنین امکان ذخیره کردن توکن‌های مونرو در کیف پول‌های سخت‌افزاری پیشرفته مانند لجر نانو ایکس و ترزور مدل تی را نیز دارید. البته در صورت استفاده از این کیف پول‌ها حتماً باید هزینه خرید آنها را نیز در نظر بگیرید. Monerujo، MyMonero و Edge دیگر کیف پول‌هایی هستند که برای منظور می‌توان از آنها نیز استفاده کرد.

بهترین استخر استخراج مونرو

 برای علاقمندانی که به دنبال استفاده از روش حضور در استخر استخراج مونرو برای ماینینگ آن هستند، لازم شد تا به معرفی بهترین گزینه‌های موجود بپردازیم. در حال حاضر معتبرترین استخرهای استخراج xmr موارد زیر هستند:

 • استخر Minergate با کارمزد یک درصد و عضویت ۲۱۱۲ نفر
 • استخر XMR.nanopool.org با کارمزد یک درصد و عضویت ۲۸۱۷ نفر
 • استخر Monero.hashvault.pro با کارمزد ۰.۹ درصد و عضویت ۲۶۹۱ نفر
 • استخر SupportXMR.com با کارمزد ۰.۶ درصد و عضویت ۵۵۹۶ نفر
 • استخر P2Pool.io با کارمزد صفر درصد و عضویت ۴۴۳ نفر

البته اطلاعات مربوط به این استخرها هر روز در حال آپدیت شدن است و در زمان مطالعه مقاله ممکن است تغییر کرده باشد.

نرم افزار استخراج مونرو

یکی از مهمترین مراحل برای به اتمام رساندن فرایند استخراج ارز دیجیتال مونرو، انتخاب یک نرم افزار مناسب برای استخراج است. نرم‌افزار مورد نظر برای استخراج هم باید کیفیت و کارایی لازم را داشته باشد و هم اینکه رابط کاربری ساده‌ای هم در آن تعبیه شده باشد.

 • XMR Stak
 • MinerGate
 • Monero Spelunker
 • CC Minergate

بهترین نرم‌افزارهای مناسب برای استخراج مونرو هستند که البته رایج‌ترین و پرکاربردترین آنها XMR Stak است که در ادامه مراحل دانلود و استفاده از آن را با هم مرور خواهیم کرد.

آموزش استخراج مونرو با کامپیوتر

آموزش استخراج مونرو با کامپیوتر را می‌توانیم با استفاده از دو دسته از پردازنده‌ها یعنی پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی دنبال کنیم. البته که انتخاب از میان هر کدام از این پردازنده‌ها به شرایط خود ماینر بستگی دارد. همچنین با توجه به برندی که برای واحد پردازنده مرکزی یا گرافیکی انتخاب می‌کنید، مراحل آموزش استخراج مونرو با کامپیوتر برای شما متفاوت خواهد بود.

در ادامه سعی می‌کنیم تا به صورت کاملاً خلاصه اما کامل مراحل استخراج مونرو با کامپیوتر هم با پردازنده مرکزی و هم با پردازنده گرافیکی را برای شما تشریح کرده و بهترین سخت‌افزارها را نیز از این بابت به شما معرفی نماییم.

استخراج مونرو با cpu

استخراج مونرو با CPU یکی از جذاب‌ترین روش‌های استخراج این ارز دیجیتال است که مورد توجه بسیاری از ماینرها قرار گرفته و خیلی‌ها در حال استفاده از این دستگاه برای ماینینگ XMR هستند. برای استخراج مونرو با CPU می‌توانید از مراحل زیر استفاده کنید.

 1. در قدم اول باید سخت‌افزار مورد نیاز برای این منظور را تهیه نمایید که در بالا گزینه‌های مستعد و عالی را به شما معرفی کردیم.
 2. در قدم بعدی باید نرم‌ افزار استخراج مونرو را دانلود کرده و آن را روی سیستم نصب نمایید. یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارها برای استخراج xmr با استفاده از واحد پردازنده مرکزی XMR-STAK-CPU است.
 3. در این نرم افزار روی کادر XMR-Stak-RX کلیک نموده و با اسکرول کردن به سمت پایین گزینه Assets را انتخاب نمایید.

اگر از پلتفرم ویندوز استفاده می‌کنید، “xmr-stak-rx-win64-1.0.4.zip” را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج نمایید و در فهرست انتخابی خود قرار دهید.

در مرحله بعدی باید “Source code (zip)” را نیز دانلود و با اجرای آن مراحل نصب را طی کنید. البته XMR-Stak از بابت این خدمات حدود ۲ درصد هزینه از شما دریافت می‌کند، مگر اینکه خودتان بتوانید کد منبع را کامپایل کرده و نیازی به آن نداشته باشید.

در قدم بعدی و بعد از تنظیم تمام موارد نوبت به پیوستن به یک استخر استخراج می‌رسد. بهترین گزینه‌های موجود در این باره را نیز در بالا به شما معرفی کردیم.

در مرحله بعدی باید آدرس استخر را انتخاب و آدرس کیف پول خود را نیز در آن پیکربندی کنید تا مراحل استخراج آغاز شود.

استخراج مونرو با کارت گرافیک

اگر برای استخراج ارز دیجیتال مونرو خیلی جدی هستید، استفاده از کارت گرافیک و پردازنده‌های گرافیکی می‌تواند گزینه بهتری برای شما باشد و اکثر ماینرهای مونرو از این روش برای ماینینگ استفاده می‌نمایند. از میان گزینه‌های موجود برای استخراج گرافیکی دو برند AMD و Nvidia را می‌توانیم به شما معرفی کنیم که از نظر کیفیت و کارایی در بهترین شرایط ممکن نسبت به سایر موارد قرار دارند. برای استخراج مونرو با کارت گرافیک طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. در قدم اول بایستی یک کارت گرافیک مناسب را خریداری کرده و بر روی ریگ ماینینگ خود نصب نمایید. AMD R9 280x با هش ریت ۵۰۰ H/s و AMD Radeon Rx 580 با هش ریت ۵۷۵ H/S گزینه‌های مناسبی برای این منظور هستند.
 2. در مرحله بعدی باید درایور کارت گرافیک مورد استفاده را بر روی سیستم عامل خود نصب نمایید. نصب درایور ممکن است کمی تخصصی باشد.
 3. بعد از اتمام مراحل نصب درایور کارت گرافیکی مورد نظر خود، حالا باید بقیه مراحل را دقیقاً مطابق با آنچه در فرایند استخراج مونرو با cpu اعم از دانلود نرم‌افزار و نصب آن، با شما در میان گذاشتیم ادامه دهید. در برند Nvidia نیز پردازنده های Nvidia GTX 1070 با هش ریت ۵۰۵ H/S و Nvidia GTX 1080  با هش ریت ۶۰۰ H/S گزینه‌های مطلوبی برای ماینینگ مونرو با پردازنده گرافیکی خواهند بود.

استخراج مونرو با گوشی

بسیاری از کاربران به دنبال استخراج مونرو با گوشی هستند. درباره این موضوع در مقالات مختلف صحبت شده و بارها اشاره کردیم که حتی اگر امکان استخراج یک ارز دیجیتال با گوشی وجود هم داشته باشد، باز هم نمی‌توان در این فرایند به دنبال رسیدن به درآمدهای قابل توجه بود و معمولاً گوشی‌ها قدرت پردازش خیلی بالایی برای این منظور ندارند. بنابراین اگر به صورت حرفه‌ای به دنبال استخراج XMR هستید، توصیه می‌کنیم که از پردازنده‌های گرافیکی یا مرکزی برای منظور استفاده نموده و سراغ گوشی نروید.

البته در سال‌های اخیر شاهد رونمایی از گوشی‌هایی با قدرت پردازشی بسیار بالا هم در بازار بوده‌ایم که ممکن است نسبت به گذشته کیفیت بهتری برای استخراج یک ارز دیجیتال مانند مونرو را ایجاد کنند، اما هنوز هم گوشی‌های موبایل برای منظور کیفیت خیلی بالایی نداشته و نمی‌توانند گزینه برتر و حرفه‌ای برای ماینینگ باشند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

بهترین دستگاه استخراج مونرو

هیچ محدودیتی برای انتخاب دستگاه استخراج مونرو وجود ندارد و شما با توجه به شرایط موجود و هزینه اولیه در دسترس، می‌توانید سراغ هر یک از دستگاه‌های معرفی شده در این مقاله بروید. شواهد نشان از این دارد که بهترین دستگاه استخراج مونرو پردازنده‌های گرافیکی یا GUI هستند. این پردازنده‌ها سازگاری بیشتری با الگوریتم رندوم ایکس مورد استفاده در شبکه مونرو داشته و قدرت بالاتری برای پردازش داده‌ها و حل معادلات برای تایید تراکنش‌ها در این شبکه از خود نشان می‌دهند.

البته مسلماً کیفیت و قدرت دستگاه نیز عامل بسیار مهمی برای انتخاب یک دستگاه عالی برای ماینینگ مونرو است. مثلاً ممکن است یک پردازنده مرکزی با قدرت پردازش بالاتر، درآمد بیشتری نسبت به یک پردازنده گرافیکی با قدرت پردازش کم را برای ماینر به دنبال داشته باشد.

درآمد استخراج مونرو

تا قبل از اینکه استخراج تمام سکه‌های مونرو به پایان برسد، ماینرها در شبکه این ارز دیجیتال به ازای استخراج هر بلوک حدود ۴.۹۹ XMR به عنوان پاداش دریافت می‌کردند؛ اما حالا که استخراج تمام سکه‌های مونرو به پایان رسیده، درآمد استخراج هر بلوک از شبکه بلاکچین مونرو نیز کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر پاداش ماینرها در شبکه استخراج این ارز دیجیتال از طریق کارمزدهای دریافتی اعطا می‌شود و حدوداً برای هر بلوک ۰.۶ XMR خواهد بود.

در حال حاضر برای استخراج هر بلوک از مونرو نیاز به دو دقیقه زمان خواهید داشت. با این حساب به صورت متوسط در هر سه دقیقه و ۲۰ ثانیه یک واحد مونرو به عنوان پاداش به ماینرها اعطا می‌شود.

بنابراین اگر به دنبال پاسخ دقیق این پرسش هستید که درآمد حاصل از استخراج مونرو برای شما چقدر خواهد بود، باید عرض کنیم که این روش سرمایه‌گذاری قرار نیست میلیون‌ها دلار را در چند ثانیه برای شما به ارمغان آورد، اما با این حال با توجه به افزایش روزافزون قیمت مونرو در بازار حتی همین پاداش‌های متوسط از فرایند ماینینگ مونرو هم در آینده می‌تواند سود خوبی را برای شما به ارمغان آورد. همچنین لازم به توضیح است که میزان درآمد حاصل از استخراج مونرو به عوامل مختلفی بستگی دارد و شما باید از قبل تمام این عوامل را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و محاسبه کنید که سود حاصل از ماینینگ ‏xmr برای شما چقدر خواهد بود.

 • هش ریت: اولین عامل قدرت سخت‌افزار مورد استفاده برای ماینینگ این ارز دیجیتال است که هر چقدر بیشتر باشد درآمد بیشتری هم به دنبال خواهد داشت.
 • میزان مصرف برق: بسته به اینکه از چه دستگاهی برای استخراج استفاده می‌کنید میزان مصرف برق برای شما متفاوت بوده و هزینه متفاوتی را نیز به دنبال خواهد داشت.
 • کارمزد استخر: اگر به دنبال پیوستن به یکی از استخرهای استخراج مونرو هستید، بایستی کارمزدهای آن را از پاداش و درآمد خود کم کنید.
 • هزینه اولیه راه اندازی و خرید سخت‌افزار: قیمت خرید دستگاه‌های سخت‌افزاری هم در لیست هزینه‌های ماینینگ مونرو قرار خواهد گرفت.

اگر شما اعداد و ارقام تمام این عوامل را پیدا کنید، با استفاده از ماشین حساب آنلاین سودآوری استخراج مونرو به راحتی می‌توانید درآمد خود را به دست آورده و درباره ورود به این روش سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری نمایید. البته نکته مهم دیگری که در سود حاصل ارز ماینینگ XMR تاثیر زیادی خواهد داشت، شرایط بازار ارز دیجیتال و قیمت مونرو در بازار است. هر چقدر کاربران برای خرید مونرو پول بیشتری پرداخت نمایند، سود حاصل از استخراج آن برای ماینرها نیز بیشتر خواهد شد.

مزایا و معایب استخراج XMR

استخراج ارز دیجیتال مونرو مزایا و معایب خاصی را هم برای شبکه و هم برای خود ماینر به دنبال خواهد داشت. مهمترین مزیت‌های استخراج XMR موارد زیر هستند:

 • با استخراج مونرو کمک می‌کنید تا امنیت شبکه افزایش پیدا کند و کل اکوسیستم بازار ارز دیجیتال نیز روند رو به رشدی به خود بگیرد.
 • با توجه به مقاوم بودن فرایند استخراج XMR در برابر دستگاه اسیک، عملاً استخراج این ارز دیجیتال یک بازی کاملاً منصفانه برای تمام ماینرها بوده و نیاز به هزینه خیلی بالایی برای خرید سخت‌افزارهای اولیه نخواهد داشت.
 • امکان استخراج این ارز دیجیتال با رایانه شخصی نیز وجود دارد.

همچنین معایب زیر را نیز می‌توانیم برای استخراج ارز دیجیتال مونرو در نظر بگیریم:

 • به دلیل تمام شدن کل عرضه XMR عملاً پاداش استخراج این ارز دیجیتال بسیار کاهش پیدا کرده است.
 • همچنین کیف پول‌های رمزنگاری شده خیلی زیادی را نیز نمی‌توانید برای ذخیره کردن XMR پیدا کنید.

استخراج مونرو راحت تر است یا بیت کوین

سوال بسیار مهمی که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کرده این است که استخراج مونرو راحت‌تر است یا اینکه سراغ استخراج بیت کوین برویم؟ اولاً اینکه باید اشاره کنیم که عملاً شما خودتان از نظر ذهنی قرار نیست کاری برای استخراج یک ارز دیجیتال انجام دهید که سختی یا راحتی آن را بخواهید از این نظر مقایسه نمایید. در فرایند استخراج بیت کوین دستگاه‌های ماینینگ پیشرفته به دنبال حل معادلات پیچیده هستند و همچنین در فرایند استخراج XMR نیز دستگاه‌هایی با قدرت پردازش کمتر برای منظور نیاز هستند.

بیشتر از اینکه سختی یا راحتی فرایند استخراج ارز دیجیتال اهمیت پیدا نماید، این درآمد حاصل از آن است که می‌تواند گزینه مهم‌تری باشد. بله به صورت کلی با توجه به عدم نیاز به خرید سخت‌افزارهای گران قیمت و سختی استخراج پایین‌تر ارز دیجیتال مونرو، فرایند ماینینگ ساده‌تری را می‌توانیم برای آن در نظر بگیریم، اما این نکته به این معنا نیست که ماینینگ مونرو سود بیشتری نسبت به ماینینگ بیت کوین در اختیار شما قرار دهد.

 

 

مقایسه درآمد استخراج مونرو و بیت کوین

مقایسه درآمد استخراج مونرو و بیت کوین بیشتر از اینکه به شرایط خود این دو ارز دیجیتال بستگی داشته باشد، به کیفیت کار ماینر بستگی خواهد داشت. اگر شما بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین را در اختیار داشته و در بهترین استخرها کار خود را برای ماینینگ بیت کوین آغاز کنید، درآمد قابل توجهی خواهید داشت که اصلاً قابل مقایسه با درآمد حاصل از ماینینگ مونرو نیست.

اما نکته مهم اینجاست که فرایند استخراج بیت کوین نیاز به سخت‌افزارهای بسیار گران‌قیمت داشته و با پیچیدگی‌های بسیار زیادی همراه است. به همین دلیل موفقیت در فرایند ماینینگ بیت کوین به مراتب پیچیده‌تر و سخت‌تر از موفقیت در فرایند ماینینگ مونرو است. در واقع این نکته به این معنا است که درآمد حاصل از استخراج بیت کوین بیشتر خواهد بود اما هیچ تضمینی برای موفقیت در این فرایند برای ماینرها وجود ندارد و ممکن است شما اصلاً نتوانید به درآمد مناسب در این باره برسید. در حالی که با وجود پایین‌تر بودن درآمد حاصل از ماینینگ مونرو، شانس موفقیت در آن برای کاربران بیشتر است.

جمع بندی

 یک بررسی کامل و جامع از فرایند استخراج xmr را برای شما در این مقاله انجام دادیم و سعی کردیم تا آموزش استخراج مونرو را با تمام نکات لازم برای شما تدوین کنیم. حالا شما به تمام دانسته‌های اولیه لازم برای استخراج این ارز دیجیتال دسترسی داشته و می‌توانید انتخاب کنید که آیا استخراج XMR روش مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال برای شما است یا خیر.

همچنین شما می‌توانید با بررسی قیمت مونرو و شرایط خرید مونرو در صرافی تبدیل، به مقایسه میزان سودآوری حاصل از فرایند استخراج و خرید و فروش این ارز دیجیتال نیز بپردازید. در انتها از شما دعوت می‌کنیم که اگر تجربه‌ای از فرایند استخراج ارز دیجیتال مونرو داشته و یا نکته‌ای در ذهن دارید که در این مقاله به آن پرداخته نشد، حتماً نقطه نظرات خود را با ما در تبدیل در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه