Skip to content
top banner

درآمد استخراج بیت کوین در ایران – فرق درآمد ماینینگ بیت کوین و ترید آن

درآمد استخراج بیت کوین
در
خواندن در ۱۲ دقیقه

شاید ساده‌ترین و بی‌دردسر‌ترین راه سرمایه‌گذاری در بیت کوین، خرید آن در یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی باشد، اما برای کسانی که سرمایه اولیه قابل توجهی دارند، یک مسیر معتبر دیگری برای کسب سود و افزایش دارایی بیت کوینی‌شان وجود دارد.

بله درست حدس زدید! استخراج بیت کوین نیز همانند خرید این ارز دیجیتال، می‌تواند سودده باشد و درآمد قابل‌توجهی را به ارمغان بیاورد. هرچند که صنعت ماینینگ در ایران به درستی قانون‌گذاری نشده و ابهاماتی دارد، اما همچنان مورد توجه فعالان این حوزه قرار گرفته است.

در این مقاله توضیح مختصری درباره ماینینگ بیت کوین می‌دهیم، عوامل موثر بر درآمد استخراج بیت کوین را به همراه چالش‌های این مسیر عنوان می‌کنیم و در نهایت، نگاهی به درآمد احتمالی استخراج در سال ۱۴۰۳ می‌اندازیم. پس اگر در مورد ماینینگ بیت کوین کنجکاو هستید، این مقاله را از دست ندهید.

ماینینگ بیت کوین چیست؟

استخراج یا ماینینگ بیت کوین فرآیندی برای اعتبارسنجی تراکنش‌های بیت کوین و ضرب سکه‌های جدید با حل مسائل ریاضی بسیار پیچیده است. از آنجایی که بیت کوین غیرمتمرکز است، هیچ مقام مرکزی برای مدیریت تراکنش‌ها یا ضرب سکه وجود ندارد. ماینرهای بیت کوین که می‌توانند هرکسی باشند، نقش مدیریت تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین را بر عهده می‌گیرند.

فرآیند استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

استخراج بیت‌کوین، یک فرآیند پیچیده و مهم در شبکه بیت‌کوین است که به کمک توان محاسباتی ماینرها انجام می‌شود. در این فرآیند، شبکه بیت‌کوین با استفاده از یک هش، که یک رشته ۶۴تایی کاراکتر است، برای ایجاد بلاک‌ تراکنش جدید تلاش می‌کند. پس از آن، ماینرهای بیت‌کوین با استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزار مخصوص خود دست به کار می‌شوند و شروع به حدس زدن هش می‌کنند. 

درواقع عملیات ریاضی پیچیده همان تولید هش تصادفی است، زیرا هدف این فرآیند تولید هش هدف است و این‌کار نیازمند سرعت و قدرت زیادی است، اولین ماینری که موفق به تولید هش هدف شود، بلاک تولید شده را به نسخه خود از بلاک‌چین بیت کوین متصل می‌کند. سپس بقیه ماینرها و نودهای امنیتی بیت کوین، صحت بلاک جدید را بررسی می‌کنند و در صورت تایید، بلاک به طور رسمی به بلاک‌چین بیت کوین اضافه می‌شود.

سپس ماینر بیت کوین پاداش‌ آن بلاک را دریافت می‌کند. بلاک‌ها مقدار مشخصی بیت کوین را به عنوان پاداش ارائه می‌کنند. این مقدار به ازای هر ۲۱۰ هزار بلاک استخراج شده به نصف کاهش می‌یابد (به این رویداد، هاوینگ یا نصف کردن بیت کوین می‌گویند).

ماینینگ بیت کوین

این فرآیندی که بیت‌کوین استفاده می‌کند، اجماع اثبات کار (Proof of Work) نامیده می‌شود، زیرا ماینرها باید ثابت کنند که در طول فرآیند استخراج، توان محاسباتی خود را به کار گرفته‌اند.

بررسی درآمد استخراج بیت کوین

درآمد استخراج بیت کوین به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • نرخ هش: کل توان محاسباتی اختصاص داده شده به شبکه بیت کوین، که اغلب به عنوان هش‌ ریت (HashRate) از آن یاد می‌شود، مهم‌ترین عاملی است که بر درآمد ماینر بیت کوین تأثیر می‌گذارد. ماینرهایی با نرخ هش بالاتر شانس بیشتری برای استخراج موفقیت آمیز بلاک‌های جدید و کسب پاداش دارند.
  • سختی استخراج: شبکه بیت کوین تقریباً هر دو هفته یک بار سختی استخراج را تنظیم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که بلاک‌ها با نرخ ثابت استخراج می‌شوند. دشواری استخراج بالاتر به قدرت محاسباتی بیشتری برای یافتن یک بلاک معتبر نیاز دارد که باعث تاثیرگذاری در سودآوری ماینرها می‌گردد.
  • کارایی دستگاه ماینر: نوع و کارایی سخت‌افزار و دستگاه استخراج مورد استفاده نیز نقش مهمی دارد. سخت‌افزار قدرتمند و کارآمدتر می‌تواند با هزینه کمتر، عملیات استخراج را انجام دهد و سودآوری کلی را بهبود بخشد.
  • قیمت بیت کوین: احتمالا می‌دانید که درآمد ماینر بیت کوین به صورت بیت کوین خواهد بود، یعنی پاداش استخراج از جنس همین سکه است، پس بنابراین قیمت ارز دیجیتال بیت کوین می‌تواند بر سودآوری استخراج تاثیرگذار باشد.

طبق آخرین گزارش منتشر شده از وبسایت معتبر statista، میانگین سود روزانه استخراج بیت کوین، ۰.۰۸ دلار به ازای هر تراهش/ثانیه است. پس بنابراین، اگر در منابعی مانند وبسایت minerstat رجوع کنیم، سوددهی ماینرهای حال حاضر بازار را می‌توانیم مشاهده و مقایسه کنیم. 

ماینرهای بیت کوین

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، ۵ ماینر برتر از نظر سوددهی که قدرتی بالای ۲۰۰ تراهش/ثانیه دارند، در یک شبانه‌روز، بالای ۱۰ دلار کسب می‌کنند. اما سوددهی دستگاه‌‌های استخراج تنها به قدرت محاسبات آن‌ها متکی نیست، بلکه عامل مهمی چون هزینه، نقش مهمی در انتخاب آن‌ها ایفا می‌کند. 

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

هزینه‌های استخراج بیت کوین

احتمالا می‌دانید که بیشترین هزینه‌ای که ماینرهای بیت کوین می‌پردازند، مربوط به برق مصرفی این دستگاه‌ها می‌باشد. در واقع، هر کجا که برق ارزان‌تری داشته باشد، درآمد ماینر بیت کوین در آنجا بیشتر خواهد بود.

البته هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه و خرید تجهیزات استخراج را نیز باید لحاظ کرد. هرچند که استخراج بیت کوین با CPU معمولی رایانه هم امکان پذیر است، اما با توجه به سختی شبکه و قدرت دستگاه‌های استخراج امروزی، ماینینگ بیت کوین با آن‌ها دیگر صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین خرید دستگاه‌های تخصصی ماینینگ و همچنین آماده‌سازی تجهیزات مانند خنک‌سازی محل استخراج، برای بهینه‌سازی عملکرد آن‌‌ها اولویت بالایی دارد.

مورد آخر نیز مربوط به هزینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات استخراج می‌باشد. همانطور که در بخش درآمد استخراج توضیح داده شد، تمام سود ماینینگ بیت کوین در جیب شخص نمی‌رود و تقریبا نیمی از سود آن بدلیل هزینه‌هایی مانند تامین انرژی و نگهداری و تعمیرات تجهیزات، کسر می‌گردد. پس در زمان سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ، این موارد را باید درنظر گرفت.

در انتخاب ماینر بیت کوین به چه نکاتی دقت کنیم؟

چندین فاکتور کلیدی وجود دارد که باید هنگام مقایسه و انتخاب ماینرهای بیت کوین در نظر گرفت. هنگام بررسی دستگاه‌های استخراج، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • قیمت: ارزان‌ترین همیشه بهترین نیست. سخت‌افزار با قیمت پایین‌تر معمولاً به معنای بهره‌وری و سود کمتر است. یکی از اطلاعاتی که باید به آن توجه کرد، دوره بازپرداخت یا میانگین زمانی است که یک دستگاه ماینینگ بیت کوین، هزینه خرید خود را از بازده استخراج بپردازد.
  • نرخ هش: نرخ هش بالاتر به معنای عملکرد بهتر است، اما اغلب با قیمت بالاتری همراه است.
  • بهره‌وری: بهره‌وری انرژی نقش مهمی در انتخاب یک ماینر دارد، زیرا برای سودآوری عامل حیاتی است.
  • وضعیت: هزینه‌های برق منطقه‌ای، نیازهای خاص جغرافیایی و ملاحظاتی مانند ایجاد سر و صدا  نیز مهم هستند.

توجه داشته باشید که فناوری استخراج بیت کوین به سرعت در حال تکامل است، بنابراین مدل‌های جدیدتر ممکن است بهتر از مدل‌های قدیمی‌تر عمل کنند و ممکن است برای یافتن بهترین ماینر بیت کوین برای اهداف شما و شرایط فعلی بازار، تحقیقات بیشتری لازم باشد، پس باید اطلاعات خود را همواره بروز نگه دارید.

معرفی بهترین ماینرهای بیت کوین

در زمان نگارش این مقاله، بیش از ۵۰ دستگاه ماینر بیت‌کوین در بازار وجود دارد که انتخاب برای افراد را دشوار ساخته است. به منظور راهنمایی و تسهیل در انتخاب، تعدادی از بهترین ماینرهای بیت‌کوین به خوانندگان گرامی معرفی شده‌اند.

Bitmain Antminer S19 XP Hydro

دستگاه استخراج بیت کوین

این غول دنیای ماینینگ دارای نرخ هش چشمگیر ۲۵۵ Th/s و سیستم خنک‌کننده مایع کارآمد است. این ماینر که در اکتبر ۲۰۲۲ معرفی شد، از آخرین فناوری تراشه ۵ نانومتری برای بهبود عملکرد و در عین حال حفظ مصرف انرژی بهینه استفاده می‌کند. با این حال، قیمت بالای آن، نیاز به برق سه‌فاز و نیاز به تنظیم خنک‌کننده مایع جداگانه، آن را به جای کاربران معمولی، برای شرکت‌‌ها و افراد حرفه‌ای، مناسب‌تر می‌کند.

Bitmain AntMiner S19 Pro

استخراج بیت کوین

این ماینر بیت کوین به دلیل تعادل در نرخ هش و بهره‌وری انرژی شناخته شده است. این دستگاه که در سال ۲۰۲۰ عرضه شد، دارای نرخ هش ۱۱۰ Th/s است و در عین حال ۳۲۵۰ وات انرژی مصرف می‌کند، که آن را به انتخابی محبوب هم برای ماینرهای حرفه‌ای و هم برای علاقه‌مندان تبدیل می‌کند. در حالی که قدرتمندترین گزینه موجود در بازار نیست، طراحی خنک‌کننده و نیاز کمتر به انرژی در مقایسه با همتایان آن باعث سهولت در دسترسی و راه‌اندازی آن می‌شود. 

Canaan Avalon Made A1366

دستگاه ماینر بیت کوین

این دستگاه ارتقاء یافته مدل محبوب A10، محصول شرکت چینی Canaan است. این ماینر را می‌توان به جرات، به عنوان یک دستگاه استخراج بیت کوین با بالاترین عملکرد درنظر گرفت. این دستگاه که در نوامبر ۲۰۲۲ عرضه شد، نرخ هش ۱۳۰ Th/s را ارائه می‌کند و با رابط کاربر پسند و گزینه‌های پیکربندی قوی خود، کارایی و عملکرد بی‌نظیری را به نمایش می‌گذارد.

همچنین این دستگاه از خنک کننده هوا استفاده می‌کند، اما در مقابل دیگر همتایان خود سر و صدای بیشتری تولید می‌کند. اما در مجموع، این دستگاه یک گزینه بالقوه جذاب برای افراد مبتدی و گروه کوچک ماینرها محسوب می‌شود. 

درآمد ماینینگ بیت کوین در سال ۱۴۰۳

برای محاسبه درآمد استخراج بیت کوین در ایران به داده‌هایی مانند نرخ برق، سختی شبکه، نرخ هش دستگاه، توان مصرف برق و قیمت بیت کوین احتیاج دارید. 

درآمد روزانه را هم می‌توان به صورت فرمول کسر هزینه‌ها (برق، نگهداری و تعمیرات) از میزان استخراج روزانه به صورت تخمینی بدست آورد. اما پیشنهاد می‌کنیم که برای محاسبه دقیق درآمد روزانه ماینینگ از ماشین حساب‌های آنلاین مانند minerstat استفاده کنید. 

هرچند که قوانین مشخصی در رابطه با ماینینگ بیت کوین در ایران وجود ندارد، اما همچنان به دلیل ارزان‌بودن هزینه برق و همچنین افزایش قیمت بیت کوین در بلندمدت، درآمد ماینر بیت کوین به صرفه خواهد بود.

در اوایل سال ۱۴۰۳ ما شاهد رویداد هاوینگ هستیم که پاداش استخراج بلاک از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش می‌یابد. اما با توجه به چرخه‌های گذشته بیت کوین که قیمت این ارز دیجیتال پس از هاوینگ، افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند و باتوجه به ادامه داشتن روند صعودی تراکنش‌های بیت کوین، درآمد ماینر بیت کوین کاهش نخواهد یافت و صعودی خواهد ماند.

سخن پایانی؛ سودآوری استخراج بیشتر است یا ترید؟

در این مقاله سعی شد تا نگاهی به بخش ماینینگ بیت کوین و آینده آن بیاندازیم. عوامل موثر بر درآمد و هزینه‌ها را برشمردیم، ۳ مورد از بهترین ماینرهای حال حاضر را معرفی کردیم و در انتها نیز آینده ماینینگ در ایران را بررسی کردیم.

اما سوالی که شاید در تمام این مدت داشته باشید این است که سودآوری ماینر بیت کوین بیشتر است یا ترید آن؟

پاسخ آن به نوع دیدگاه شما بستگی دارد. استخراج بیت کوین نیازمند سرمایه اولیه بسیار است و هزینه‌های بسیاری در همان ابتدا باید بپردازید و بازگشت سرمایه در این بخش نیز زمانبر خواهد بود.

در سمت دیگر، ترید یا خرید و فروش ارز دیجیتال، نیازمند دانش و تجربه زیادی است که قابل آموزش و یادگیری است.

در انتها، به این نکته دقت کنیم که هدف تریدر و ماینر بیت کوین، کسب سود است و هر دو از افزایش قیمت بیت کوین بهره می‌برند. اگر شما سرمایه کافی برای خرید دستگاه ماینر و شروع عملیات استخراج را ندارید، می‌توانید هر زمان که بخواهید در صرافی ارز دیجیتال تبدیل ثبت نام کنید و در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید. (برای خرید بیت کوین کلیک کنید)

سوالات متداول

چه عاملی بیش‌ترین تاثیر را بر درآمد ماینر بیت کوین دارد؟

سختی شبکه بیش‌ترین تاثیر را بر درآمد ماینر بیت کوین دارد. هرچه سختی شبکه بالاتر باشد، برای استخراج یک بلاک بیت کوین نیاز به قدرت پردازشی بیشتری است و در نتیجه درآمد ماینر کاهش می‌یابد.

آیا ماینینگ بیت کوین همچنان سودده است؟

درآمد ماینینگ بیت کوین به عوامل مختلفی مانند قیمت بیت کوین، سختی شبکه، هزینه برق و نوع دستگاه ماینر بستگی دارد. در حال حاضر، عواملی مانند سختی شبکه و افزایش هزینه برق، درآمد ماینینگ بیت کوین را کاهش داده‌اند. با این حال، اگر قیمت بیت کوین افزایش یابد، می‌توان گفت که ماینینگ سودده خواهد شد.

ماینینگ بیت کوین چه زمانی بیشترین سود را دارد؟

ماینینگ بیت کوین در زمان زمستان کریپتو و فروش در زمان بولران، بیشترین سود را در اختیار استخراج‌کنندگان قرار می‌دهد.

منابع:

Tokentax.co

Money.com

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه