Skip to content
top banner

چهار فصل کریپتو ۲ – از شیباسوزان تا احتمال ریزش بیشتر بیت‌کوین

چهار فصل کریپتو ۲
در
خواندن در ۵ دقیقه

برای هواشناسی کریپتو آماده هستید؟ سعی می‌کنیم از اخبار ملایم به سمت زمستان حاکم بر بازار حرکت کنیم تا با تغییر ناگهانی دما ترک نخوریم.

قبل از هرچیزی، مجددا طبقه‌بندی اخبار را مرور می‌کنیم:

  • در بخش بهاری به بررسی اخبار ملایم و خوشایندی می‌پردازیم که با وجود اینکه تاثیر مثبت چشمگیری ندارند اما در درازمدت می‌توانند به سود بازار کریپتو باشند.
  • در بخش تابستانی به بررسی اخباری می‌پردازیم که برای معامله‌گران مفید هستند و در بازه زمانی کوتاه منجر به افزایش قیمت ارزهای دیجیتال می‌شوند.
  • در بخش پاییزی نیز با وجود اینکه سعی می‌کنیم فضا چندان دلگیر نشود؛ اما مجبوریم به بررسی اخباری بپردازیم که اندکی تاثیر منفی دارند و ممکن است در درازمدت برای معامله‌گران نتایج خوشایندی را در پی داشته باشند.
  • در بخش زمستانی نیز به بررسی اخبار کوبنده‌ای می‌پردازیم که سرمای سختی را بر بازار حاکم می‌کنند و به سرعت باعث ریزش قیمت‌ها می‌شوند.

دست به کدام خاک بزنید بیت‌کوین می‌شود؟

در آستانه هاوینگ ۲۰۲۴ به فکر استخراج افتاده‌اید؟ حداقل سمت ایتالیا نروید مگر اینکه مشکلی با پرداخت ۲۱۰ هزار دلار پول برق برای استخراج یک بیت کوین نداشته باشید!

اما لبنان را از دست ندهید، هزینه استخراج هر بیت کوین در این کشور ۲۶۶ دلار است. ایران، سوریه، اتیوپی و سودان پس از لبنان در زمره ارزان‌ترین کشورها برای استخراج بیت کوین قرار دارند.  استخراج بیت کوین در لبنان ارزان‌تر از ایران تمام می‌شود؛ البته این آمار از سمت CoinGecko منتشر شده است و احتمال دارد این سایت چیزی در مورد قیمت برق در ایران نشنیده باشد. ماینرهای محترم در کامنت‌ها اطلاعات CoinGecko را تصحیح کنید.

ترس و طمع ته کشید

شاخص ترس و طمع

با یک خبر بهاری چطورید؟ شاخص ترس و طمع بیت کوین در ۸ ماه گذشته چنین وضعی را تجربه نکرده بود. وقتی قیمت بیت کوین در ۱۸ اگوست به ۲۵ هزار دلار سقوط کرد، شاخص ترس و طمع وارد محدود ترس شد و از آن روز تا به حال بازار در ترس و وحشت به سر می‌برد.

شاخص ترس و طمع در ماه‌های گذشته بین محدود خنثی و طمع در نوسان بوده است، هرچه باشد همه در انتظار شروع یک روند صعودی هستیم؛ اما پس از کاهش قیمت بیت کوین در ۱۸ آگوست، به نظر می‌رسد وحشت در بازار حاکم شده باشد.

شاید بپرسید مگر از این خبر پاییزی‌تر هم وجود دارد؟ چرا با عنوان خبر بهاری شروع کردیم؟ به خاطر قدرت تحلیل؛ آخرین بار شاخص ترس و طمع در اواسط ماه ژانویه چنین رفتاری را از خود نشان داد و ۴ روز نشانه‌های ترس را فریاد ‌زد، در همان حال بیت کوین داشت برای شروع یک روند صعودی آماده می‌شد و سرانجام به ۳۰ هزار دلار رسید.

یادمان نرود که با نزدیک شدن به مقصد، زمان کندتر می‌گذرد. اکنون که چیزی به هاوینگ نمانده است زمان خوبی برای ناامیدشدن از بیت کوین نیست.

کاردانو پیش به سوی سکان

آدا دیرتر از اتریوم ان اف تی را به کار گرفت اما در همین مدت کوتاه نسیم بهاری دل‌انگیزی را به همراه داشته است. نمودار هفتگی NFT نشان می‌دهد که قیمت کف NFT در شبکه کاردانو ۲۲ درصد بیشتر از ارزان‌ترین ان‌اف‌تی شبکه اتریوم است.

کاردانو به لطف آپدیت Vasil پس از اتریوم و سولانا سومین پروتکل بزرگ ان‌اف‌تی در فضای کریپتو است. مسئله اصلی قدرت گرفتن اتریوم یا کاردانو یا حتی سولانا نیست؛ نقش اول این خبر ان اف تی است که با قابلیت‌های خود رقابت‌ساز شده است و می‌تواند منجر به افزایش محبویت بازار کریپتو و افزایش قیمت ارزهای دیجیتال شود.

خرید ارز آدا

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

پاییز آولانچ

آولانچ ۲۶ آگوست، ۹.۵۴ میلیون توکن AVAX را آزاد می‌کند، چنین عرضه عظیمی میزان نقدینگی و حجم معاملات را تغییر داده و منجر به کاهش قیمت خواهد شد. این تعداد توکن ۲.۸ درصد از موجودی در گردش را تشکیل می‌دهد، ۵۰ درصد از توکن‌های آولانچ قفل هستند و انتشار توکن بیشتر در بازار به معنای افزایش عرضه و در نتیجه کاهش قیمت است. قیمت این ارز در زمان نگارش ۱۰.۰۴ دلار است، روند را زیر نظر بگیرید.

شنای نهنگ‌ها در خلاف جهت رودخانه

نهنگ ارز دیجیتال

اینکه نهنگ در کدام رود جا می‌شود، سوالی است که پاسخ آن در این مقاله نمی‌گنجد؛ مسئله اینجاست که نهنگ‌ها بی‌تفاوت به وضعیت بازار در حال خرید شیبا و ریپل هستند.

انگار نهنگ‌ها از چیزی خبر دارند که ما از آن بی‌خبریم. آخرین تراکنش‌های شیبا حاکی از جابه‌جایی بیش از ۴ تریلیون توکن (۴ هزار میلیارد) شیبا بین نهنگ‌هاست. از سوی دیگر ۲۲۱ والت نیز ۱۶ میلیارد ریپل را خریداری کرده‌اند.

به نظر می‌رسد نهنگ‌ها در انتظار تغییر نتیجه دادگاه به نفع ریپل و افزایش قیمت این ارز تا ۰.۰۶ دلار هستند.

نشانه‌های سقوط

اخطار؛ این خبر بوران زمستانی را در خود جای داده است:

برخی از تحلیل‌گران باور دارند روزهای خاموشی بیت کوین به پایان نرسیده است و باید در انتظار کاهش هرچه بیشتر قیمت‌های این ارز باشیم. شاخص VPVR و شاخص VWAP از کاهش قیمت تا ۱۲٬۵۰۰ دلار خبر می‌دهند. شاخص VWAP بهایی که برای خرید بیت کوین پرداخت شده است را نشان می‌دهد و شاخص بعدی نیز نشان‌دهنده حجم معاملات است.

شاخص‌ها اخبار ضد و نقیضی را منعکس می‌کنند، اما بیت‌کوین آرامش عجیبی دارد؛ آرامشی شبیه به قبل از طوفان.

مسئله این است که حتی با کاهش قیمت تا  ۱۲٬۵۰۰ دلار نیز بیت کوین از جنس کف بازار نیست و اگر بیشتر بنشیند، فکر پرش قوی‌تری را در سر دارد.

سوارز با بیت کوین به دولت می رود

فرانسیس سوارز (Francis Suarez) شهردار میامی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. او می‌گوید به عنوان رئیس جمهور بخشی از دستمزد خود را به بیت کوین دریافت خواهد کرد.

به نظر می‌رسد او تا پیش از این نیز در سمت شهردار حقوق خود را در قالب بیت کوین دریافت می‌کرده است. بحث کریپتور به یک بحث داغ انتخاباتی آمریکا تبدیل شده است. از یک سو سوآرز و رابرت کندی (نوه کندی بزرگ) بیت کوین را از حامیان کمپین انتخاباتی خود می‌پذیرند و از سوی دیگر جو بایدن و ترامپ همچنان زیر بار کریپتو نمی‌روند.

نتیجه انتخابات درست مانند هاوینگ بعدی روی سرنوشت بازار کریپتو تاثیرگذار است. برنده انتخابات از ۲۰ ژانویه ۲۰۲۴ دولت را به دست می‌گیرد و هاوینگ بیت کوین یک هفته بعد در ۲۸ ژانویه رخ می‌دهد.

زیرآبی رفتن نهنگ ها

نهنگ‌ها و کوسه‌های بازار پس از کاهش قیمت بیت کوین در اواسط آگوست، چیزی در حدود ۳۰۰ میلیون دلار بیت کوین خریداری کرده‌اند. والت‌هایی که ۱۰ تا ۱۰ هزار بیت کوین در اختیار دارند در زمره نهنگ‌ها و کوسه‌ها بازار شناسایی می‌شوند. این والت‌ها از ۱۷ آگوست در مجموع ۱۱٬۶۲۹ بیت کوین خریداری کرده‌اند. حالا اگر می‌خواهید با تحلیل قیمت ۱۲٬۵۰۰ دلاری از بیت کوین ناامید شوید، انتخاب با شماست.

خودسوزی شیبا اینو

توکن‌سوزی شیبا

عنوان تابستانی‌ترین خبر هفته تعلق می‌گیرد به شیبا اینو که در یک حرکت ۳ میلیارد دلار شیبا اینو را سوزاند و موجودی خود را کاهش داد. در این حرکت ۴۱۰ تریلیون توکن شیبا سوزانده شد. این حرکت انتحاری، میزان توکن‌های در گردش را به شدت کاهش داده و افزایش قیمت را به دنبال خواهد داشت. البته بازار کریپتو شیفته وارونه کردن تحلیل‌هاست.

خرید و فروش ارز شیبا

دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه