SEC صندوق قابل معامله بیت کوین را به رسمیت پذیرفت، بیت‌کوین از شوک این خبر ۶ درصد از وزن خود را از دست داد، سرمایه‌گذاران سنتی پرتفوی خود را سبک و سنگین می‌کنند و حتی اگر موسسات ETF نخرند، بازار به دنبال خرید زیر یک دلاری‌هایی است که در نتیجه این خبر منفجر خواهند شد.

آیا تایید ETF به معنای تبدیل شدن بیت کوین به یک ارز رایج یا بدرود با بدون مرکز بودن است؟ در ۴ فصل کریپتوی این هفته بخوانید…

 

اولین خبر بهاری هفته: ETF تصویب شد

اگر کاربر تبدیل باشید احتمالا نوتیفیکشن خبر تصویب ETF بیت کوین را دریافت کرده‌اید. کمیسیون بورس و اوراق بهادار بالاخره به صندوق قابل معامله بیت کوین چراغ سبز داد. حالا همه منتظر تبعات این خبر جنجالی هستیم. بسیاری باور داشتند که تایید ETF منجر به ورود میلیون‌ها دلار سرمایه به بازار بیت کوین می‌شود و سرمایه‌گذاران جدیدی را وارد بازار می‌کند.

خبر تایید ۲۰ دی مصادف با ۱۰ ژانویه روی وبسایت کمیسیون ظاهر و چند دقیقه بعد غیب شد. به نظر می‌رسد کمیسیون با مشکل فنی روبه‌رو شده است و روز قبل نیز یک توییت اشتباه را منتشر کرده بود. به هر حال با وجود اینکه به نظر می‌رسد کمیسیون چاره‌ دیگری نداشته است با هر ۱۱ درخواستی که برای ETF دریافت کرده بود موافقت کرد. درخواست بلک راک (BlackRock)، گری اسکیل (Grayscale) و فیدلیتی (Fidelity) تنها سه مورد از شرکت‌هایی هستند که مدت‌ها منتظر تایید صندوق ETF خود بوده‌اند. این کمیسیون اعلام کرد که پس از بررسی دقیق مشخص شد که این درخواست‌ها با قوانین و مقررات حاکم بر بورس اوراق ملی در تصاد نیستند.

 اولین درخواست ۱۰ سال پیش از سوی SEC رد شده بود؛ کریپتو قابل پیش‌بینی نیست./ منبع

 

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

اولین خبر زمستانی هفته: SEC بیت کوین را شوکه کرد

قیمت BTC پس از خبر تایید ETF بیت کوین ۶ درصد کاهش پیدا کرد و از ۴۶ هزار دلار به ۴۳ هزار دلار رسید. خبر تایید چهارشنبه منتشر شد، محصول جدید یعنی صندوق قابل معامله بیت کوین روز پنج‌شنبه در دسترس سرمایه‌گذاران قرار گرفت و حجم معاملات ETF بیت کوین به ۴٫۶ میلیارد دلار رسید.

همه در انتظار افزایش نجومی قیمت بیت کوین و حتی شکسته شدن رکورد قبلی بودند و بیت کوین نیز در یک حرکت استثنائی قیمت ۴۹ هزار دلار را ثبت کرد؛ اما سرمایه‌گذارانی که مدت‌ها در انتظار کسب سود بودند برای فروش وارد بازار شدند و قیمت ۶ درصد کاهش پیدا کرد.

 به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران زیادی در انتظار افزایش قیمت و کسب سود هستند. البته بخش زیادی از این فروش کار ماینرهایی بوده است که به شدت در انتظار قیمت مناسب و فروش بیت کوین‌های خود بوده‌اند. 

اگر خرس‌های گرسنه که مدت‌ها منتظر فروش بیت کوین بوده‌اند در صف فروش باقی بمانند می‌توانند در بدترین حالت قیمت را تا سطح میانگین متحرک ۵۰ روزه یعنی ۴۲۴۰۰ دلار کاهش دهند. احتمال اینکه قیمت از ۴۰ هزار دلار پایین‌تر بیاید کم است و در این صورت نیز گاوها وارد صف خرید می‌شوند و بیت کوین را روی شاخ خود می‌گیرند.

اگر تاریخ را دست کم نگیریم متوجه می‌شویم که خریداران راحت می‌توانند ظرف ۲۲ ماه آینده قیمت بیت کوین را به بیش از ۱۰۰ هزار دلار برسانند./ منبع

 

اولین خبر تابستانی هفته: تایید ETF فصل جدیدی در سرمایه‌گذاری سنتی 

 حالا که بیت‌کوین قانونی در قالب صندوق قابل معامله خرید و فروش می‌شود سرمایه‌گذاران خرید و کلان جدیدی وارد بازار می‌شوند. این خبر دست کمی از یک زلزله در بازار کریپتو نداشت و حالا این سوال مطرح می‌شود که در این شرایط بهتر است کدام ارزها را بخریم؟

بیت کوین بی‌شک گزینه ثابتی در کیف پول خریداران است؛ اما از اتریوم غافل نشوید. قیمت ETH پس از انتشار خبر ۶ درصد افزایش پیدا کرد. اگر به دنبال ایجاد یک سبد توزیع شده هستید بهتر است این ۵ ارز را در کیف پول خود داشته باشید:

  •         بیت کوین (BTC): طلای بازار که در آستانه جلب توجه سرمایه‌گذاران بیشتری است.
  •         اتریوم (ETH): بلاک چینی که برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، دیفای و NFT ها طراحی شده است.
  •       بایننس کوین (BNB): از بومی شبکه بایننس که تخفیف‌های قابل قبولی را در کارمزدها برای شما در پی دارد و با وجود قابلیت توکن سوزی این شبکه احتمال افزایش قیمت این توکن نیز وجود دارد.
  •       کاردانو (ADA): این ارز بر پایه تحقیقات اساسی بنیاد شده است و پتانسیل بالایی در افزایش قیمت در دراز مدت دارد.
  •       سولانا (SOL): این پروژه نیز با افزایش سرعت تایید تراکنش‌ها، کارمزدهای پایین و حل مشکل مقیاس‌پذیری پتانسیل بالایی برای تسلط بر بازار دارد. / منبع

دومین خبر بهاری هفته: ارزهایی کمتر از 1 دلار

حال که بازار سرشار از خوش‌بینی است بد نیست ارزهای کمتر از ۱ دلار که احتمال افزایش قیمت دارند را بشناسید. سایت کریپتو نیوز این ارزهای ارزان را برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌دهد:

برای انتخاب شخصا تحقیق کنید. / منبع

 

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

اولین خبر پاییزی هفته: موسسات مالی ETF نمی‌خرند

کوین اولیری (Kevin O’Leary) سرمایه‌گذار خطرپذیر کانادایی می‌گوید، سرمایه‌گذاران از ETF برای سرمایه‌گذاری استفاده نمی‌کنند. او گفت:

«اگر مردم فکر می‌کنند که موسسات قرار است روی ETF بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند سخت در اشتباه هستند. چرا موسسات باید خرید این صندوق کارمزد بپردازند، وقتی می‌توانند خیلی ساده بیت کوین بخرند؟»

 او در ادامه گفت که تا قبل از تایید صندوق نیز بیت کوین داشته است و حالا حاضر نیست برای خرید صندوق کارمزد بپردازد. شاخص S&P 500 شامل ۱۱ صنعت متفاوت است و اولیری باور دارد ظرف ۵ سال آینده، کریپتو به دوازدهمین شاخه این شاخص تبدیل می‌شود، آن هم تنها به این دلیل که سیستم پرداخت با ارز دیجیتال برای تمام صنایع جذاب است. / منبع

دومین خبر پاییزی هفته: بیت کوین هرگز یک ارز نمی شود

مدیرعامل بلاک راک که حتما از شنیدن خبر تایید ETF در پوست خود نمی‌گنجد می‌گوید بیت کوین به پول رایجی که هر روز از سوی مردم استفاده شود تبدیل نمی‌شود. او در مصاحبه خبری با شبکه CNBC پس از اشاره این موضوع گفت بیت کوین یک کلاس از دارایی است نه یک ارز روزمره.

 البته او می‌گوید ماجرای ارز دیجیتال ملی کشورها یا همان CBDC فرق دارد و احتمال در آینده نزدیک شاهد استفاده آنها خواهیم بود. / منبع

 

آخرین خبر زمستانی هفته: آیا بیت کوین متمرکز می‌ شود

بسیار باور دارند که اگر بتوانید بیت کوین را در قالب صندوق قابل معامله یا همان ETF خریداری کنید در واقع بیت کوین دیگر غیرمتمرکز نیست و کمیسیون بورس یا هر نهاد دیگری روی خرید و فروش آن نظارت دارد و این ماهیت دموکراتیک بیت کوین را به خطر می‌اندازد.

در همین رابطه بسیاری پیشنهادی می‌کنند که بیت کوین‌های خود را در محل امنی نگهداری کنید تا مشخص شدن نتیجه روی ETF سرمایه‌گذاری نکنید.

از سوی دیگر گروهی باور دارند که تایید ETF زمینه‌ای برای افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و موسسات است. موسساتی که دانشی در مورد ارز دیجیتال ندارند و ترجیح می‌دهند به جای خرید مستقیم بیت کوین، روی این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

البته اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم با وجود شرکت‌های قدرتمندی که بیت کوین را استخراج می‌کنند باید باور کنیم که بیت کوین مدت‌هاست دیگر یک ارز غیرمتمرکز نیست و پای شرکت‌ها و قدرت‌ها از مدت‌ها قبل به این بازار باز شده است. / منبع

دیدگاهتان را بنویسید