Skip to content
top banner

فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

در
خواندن در ۱۲ دقیقه

در حال حاضر بخشی از توسعه هوش مصنوعی (AI) مبتنی بر اطلاعاتی است که به طور مستمر جمع‌آوری می‌شوند. از طرفی فن‌آوری بلاک چین نیز زمینه ذخیره ایمن و گسترده اطلاعات را فراهم می‌کند. بلاک چین و هوش مصنوعی می‌توانند در کنار یکدیگر خدماتی گسترده‌تر و شفاف‌تر ارائه کنند.

در صورتی که AI‌ مبتنی بر بلاک چین باشد حسابرسی و نظارت بر آن آسان‌تر است؛ زیرا اطلاعات در شبکه‌های بلاک چینی شفاف هستند و در عین حال امکان سوءاستفاده از آن‌ها وجود ندارد. توسعه AI مبتنی بر بلاک چین امنیت داده‌ها را حفظ کرده و پایداری بیشتری برای پلتفرم‌های های هوش مصنوعی فراهم می‌کند.

برای درگ رابطه این دو تکنولوژی مرتبط، بیش از هر چیز باید با ماهیت آن‌ها آشنایی داشته باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) که به اختصار AI‌ نام گرفته است به نوعی از سیستم‌های کامپیوتری اطلاق می‌شود که می‌توانند در حوزه‌هایی مشخص جایگزین هوش انسانی باشند. در واقع مدتی طولانی است که AI در زندگی روزمره و تکنولوژی‌های مختلف کاربرد دارد؛ اما در چند سال اخیر توسعه آن با سرعت بسیار بالایی انجام شده و کارکردهای آن افزایش پیدا کرده‌اند.

در حال حاضر هیچ شکلی از این هوش با هوشمندی کلی یک انسان قابل مقایسه نیست؛ اما در بخش‌هایی، AI‌ بسیار توسعه پیدا کرده و توانسته به ابزاری کاربردی‌تر از قبل تبدیل شود. از جمله این بخش‌ها می‌توان به حوزه‌های درمانی و پزشکی، موتورهای جستجو و برنامه‌های مختلف اشاره کرد.

بلاک چین و هوش مصنوعی نیز با یکدیگر ارتباطی تنگاتنگ پیدا کرده‌اند؛ به شکلی که توسعه و سطح کاربری هر یک از آن‌ها می‌تواند بر دیگری تاثیر گذار باشد.   

فناوری بلاک چین چیست؟

فن‌آوری بلاک چین نوعی پایگاه داده غیر متمرکز بر پایه شبکه‌ای از رایانه‌ها (Nodes) است. این تکنولوژی بیش از هر چیز در حوزه کریپتوکارنسی شناخته شده است؛ اما کاربردهای آن تنها به این زمینه محدود نمی‌شوند.

در بلاک چین اطلاعات در بلاک‌ها‌ (Blocks) ذخیره می‌شوند. بلاک‌ها که به یکدیگر اتصال دارند هر یک شامل یک هش (Hash) رمزنگاری شده از بلاک قبلی و داده‌های انتقال هستند. این فن‌آوری می‌تواند برای ذخیره اطلاعات مختلف کاربرد داشته باشد؛ اما بیشترین اطلاعاتی که در آن ذخیره می‌شوند داده‌های معاملاتی است.

بر همین اساس بلاک چین و هوش مصنوعی ارتباط پیدا می‌کنند. AI‌ وابسته به اطلاعات است و بلاک چین می‌تواند حجم گسترده‌ای از اطلاعات را در فضایی ایمن ذخیره‌سازی کند.

از جمله دیگر موارد کاربری رایج آن می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

ارتباط بلاک چین و هوش مصنوعی به چه صورت است؟

اشاره کردیم که بلاک چین فن‌آوری ذخیره غیر متمرکز، ایمن و گسترده اطلاعات است. از طرفی هوش مصنوعی ساخته شده است تا سرعت و دقت پردازش اطلاعات را بالا ببرد؛ بر همین اساس می‌توان ارتباطی کاربردی و مؤثر بین این دو تکنولوژی برقرار کرد.

چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل با عضویت در خبرنامه دیجیتال از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذار ترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

شفاف سازی اطلاعات هوش مصنوعی

بلاک چین داده‌ها را به صورت دیجیتال و غیر متمرکز ذخیره می‌کند و بر همین اساس امکان نظارت بر اطلاعات آن وجود دارد. به این شکل کاربران بیشتری به استفاده از AI روی می‌آورند.

افزایش امنیت

ذخیره داده‌ها در ساختاری متمرکز امنیت آن‌ها را کاهش می‌دهد. هر گونه نفوذ به ساختار متمرکز می‌تواند منجر به نقض حریم خصوصی افراد و سرقت اطلاعات شود. اختلال در سرورهای نوع متمرکز AI‌ نیز می‌تواند به آسیبی گسترده در شبکه و از بین رفتن داده‌ها منجر شود.

غیر متمرکز بودن اطلاعات پایه‌ریزی شده بر بلاک چین امنیت آن‌ها را تضمین کرده و امکان از دست رفتن داده‌ها را کم می‌کند. بدین شکل توسعه هوش مصنوعی می‌تواند در شرایطی پایدارتر و ایمن‌تر انجام شود.

قرارداد هوشمند و AI

AI مدیریت داده‌های قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین را آسان‌تر می‌کند. با وجود AI این قراردادها سازگاری بیشتری پیدا کرده و هوشمندتر می‌شوند. AI می‌تواند با کمک به خودکارسازی مراحل و اصلاح خطایای انسانی قراردادهای هوشمند را بهینه کرده و کارایی‌ آن‌ها را افزایش دهد.    

ترکیب هوش مصنوعی و قرارداد هوشمند می‌تواند به داشتن معاملاتی پر سودتر نیز منجر یود. برای مثال، AI می تواند با پیش‌بینی و تحلیل بازار و بر پایه قرارداد هوشمند، با اجرای استراتژی‌های لازم ریسک معاملات را کاهش دهد. 

در ادامه به دیگر مزایای ترکیب این دو مورد اشاره می‌کنیم:

  • انعطاف پذیری: قرارداد هوشمند مبتنی بر AI‌ می‌تواند از داده‌هایی عینی استفاده کند که تنظیم و بهبود قرارداد را تسهیل می‌کنند.
  • قراردادهای پیچیده‌تر: AI کمک می‌کند تا امکان تنظیم و اجرای قراردادهایی با پیچیدگی بالا وجود داشته باشد.
  • شخصی سازی: AI به شخصی‌سازی هرچه بیشتر قراردادها کمک می‌‌کند.

مزایا و کاربردهای بلاک چین و هوش مصنوعی

ترکیب دو فن‌آوری بلاک چین و هوش مصنوعی می‌تواند نتایجی بسیار کاربردی داشته باشد. در واقع این دو تکنولوژی می‌توانند به خوبی مکمل هم باشند و به رشد و ارتقاء متقابل یکدیگر منجر شوند.

در ادامه به چندی از برترین حوزه‌های کاربری ترکیب آن‌ها اشاره می‌کنیم:

معاملات ارز دیجیتال

هوش مصنوعی با دسترسی به داده‌های کریپتوکارنسی به داشتن معاملاتی پرسودتر کمک می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین کاربردهای AI در معاملات، خودکارسازی آن‌ها است. انسان‌ها نمی‌توانند در تمام ساعات شبانه روز و ۷ روز هفته بازارهای مالی را تحت نظر داشته باشند؛ اما چنین محدودیتی برای یک ربات معاملاتی وجود ندارد.

AI‌ قادر است به‌طور خودکار استراتژي‌های معاملاتی را طراحی کرده و پیاده‌سازی کند. هوش  مصنوعی با دسترسی به اطلاعات پلتفرم‌های مختلف و شبکه‌های بلاک چینی می‌تواند بازار را تحت نظر داشته و تغییرات احتمالی آن را پیش‌بینی کند. این شکل از هوش درگیر احساسات نمی‌شود و همواره منطق را معیار قرار می‌دهد.

سلامت

یکی از بخش‌های مهم حوزه سلامت داده‌ها هستند. بلاک چین این داده‌ها را ایمن نگه‌ می‌دارد تا از اطلاعات بیماران سوء‌استفاده نشود. AI نیز می‌تواند با دسترسی پیدا کردن به داده‌ها و در شرایطی ایمن به تحلیل اطلاعات بپردازد.

هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از اطلاعات به دست آمده نوعی درمان شخصی‌سازی شده فراهم کند و در مواردی برخی بیماری‌های احتمالی را پیش‌بینی کند. اطلاعات جمع‌آوری شده می‌توانند در پژوهش‌های علمی نیز کاربرد داشته باشند. AI‌ با دسترسی به این داده‌ها دسته‌بندی و استفاده از آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.

زنجیره تأمین

زندگی روزمره و اقتصاد بسیاری از جوامع وابسته به عملکرد صحیح زنجیره تأمین است. هرچه این زنجیره بهتر مدیریت شود، رشد اقتصادی بیشتر شده و شرایط اجتماعی بهبود پیدا می‌کند.

هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از داده‌های بلاک چینی زنجیره تأمین در بهبود عملکرد آن تأثیر گذار باشد. در ادامه به موارد تأثیر گذاری آن اشاره خواهیم کرد:

  • افزایش شفافیت: AI و ‌بلاک چین در کنار یکدیگر به افزایش شفافیت کمک کرده، اعتماد شرکت کنندگان در زنجیره تأمین را افزایش داده و از کلاهبرداری جلوگیری می‌کنند.
  • بهینه سازی: ترکیب این دو فن‌آوری کمک می‌کند هزینه‌های دخیل در فرایندهای مربوط به زنجیره تأمین کاهش پیدا کنند.
  • پش‌بینی: هوش مصنوعی می‌تواند با دسترسی به اطلاعات و ساخت الگوریتم‌ها، مواردی مانند میزان عرضه و تقاضا را پیش‌بینی کند.
  • کمک به بررسی اصالت محصول: داده‌های تمام فرایندها می‌توانند در زنجیره بلاک‌‌ها ذخیره شوند. بدین شکل ردگیری و بررسی اصالت محصولات آسان‌تر می‌شود.

بهترین پروژه های بلاک چین و هوش مصنوعی برای سرمایه گذاری

با توجه به نکات ارائه شده تا این بخش می‌توان نتیجه گرفت که ادغام بلاک چین و هوش مصنوعی بسیار کاربردی و آینده‌نگرانه است؛ بر همین اساس پروژ‌ه‌های متعدد بلاک چینی بر پایه AI عرضه شده‌اند و بسیاری از آن‌ها توکن‌هایی قابل معامله نیز عرضه کرده‌اند. بدین شکل با خرید برخی ارزهای دیجیتال می‌‌توان در ادغام این دو تکنولوژي سرمایه‌گذاری کرد.

در ادامه به چندی از برترین پروژه‌های این حوزه که دارای توکن‌های قابل معامله هستند اشاره می‌کنیم. سرمایه‌گذاری هوشمندانه در این پروژه‌ها می‌تواند سودآور باشد.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

کورتکس (CTXC)

کورتکس یکی از پروژه‌های هوش مصنوعی با توکن اختصاصی CTXC‌ است. این پلتفرم ساختاری متن باز و غیر متمرکز داشته و اجازه می‌دهد که هوش مصنوعی بر روی بلاک چین توسعه پیدا کند. کورتکس از قراردادهای هوشمند و AI استفاده می‌کند تا امکان طراحی و توسعه برنامه‌‌های غیر متمرکز بر پایه آن وجود داشته باشد.

اوشن پروتکل (OCEAN)

توسعه هوش مصنوعی تا حد زیادی وابسته به داده‌هایی است که توسط انسان‌ها تولید می‌شوند. پروتکلی مانند اوشن عرضه شده‌اند تا پلی میان داده‌ها و AI باشد؛ به این شکل که اجازه می‌دهند توسعه‌دهندگان مختلف با رضایت کاربران داده‌های مورد نظر خود را خریداری کنند.

توکن این پلتفرم OCEAN نام دارد که یکی از کاربردهای آن کمک به خرید و فروش داده‌ها است.

اوشن پروتکل یکی از شبکه‌های رو به رشد به حساب می‌آید. برای سرمایه‌گذاری می‌توانید مقداری از آن را در یک صرافی ارز دیجیتال معتبر خریداری کنید.

فچ ای تی (FET)

فچ ای تی یکی دیگر از پروژه‌هایی است که حاصل ادغام بلاک چین و هوش مصنوعی هستند. این پلتفرم  برای مستقل کردن هرچه بیشتر هوش مصنوعی عرضه شده است. فچ ای تی با ادغام AI و بلاک چین سعی بر این دارد تا با شیوه‌های مختلف در زمان و هزینه‌های کاربران صرفه‌جویی کند.

یکی از کاربردهای خلاقانه آن ایجاد یک نسخه دیجیتال از افراد است که بر اساس شخصیت و ویژگی‌ آن‌ها طرح ریزی می‌شود. این نسخه دیجیتال می‌تواند برخی فرایندها را به‌طور خودکار انجام دهد.

توکن فچ ای تی با نام FET شناخته می‌شود و از جمله گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری است.

نومرایر (NMR)

نومرایر برنامه‌ای هوشمندانه است که بر اساس یادگیری ماشینی بهبود پذیر پایه ریزی شده است. کاربران این شبکه باید پیش‌بینی‌های خود را در رابطه با تغییرات بازار به نومرایر ارائه کنند. آن‌هایی که پیش‌بینی‌های درستی انجام داده باشند با توکن‌های NMR پاداش می‌گیردند.

بر این اساس هوش مصنوعی نومرایر با الگوریتم‌های تحلیل انسانی آشنایی بیشتری پیدا می‌کند و به رباتی با قدرت پیش‌بینی بالا تبدیل می‌شود.

از آنجایی که نومرایر بر پایه یادگیر ماشینی فعالیت می‌کند هزاران کاربر در بهبود عملکرد آن نقش دارند و روز به روز کارایی آن را افزایش می دهند؛ بنابراین  می‌توان NMR را توکنی ارزشمند به حساب آورد که دارای پلتفرمی مترقی است.

خلاصه مطلب

بلاک چین و هوش مصنوعی می‌توانند مکمل باشند و به رشد متقابل یکدیگر کمک کنند. در حال حاضر توسعه و پیشرفت AI مبتنی بر داده‌ها است. بلاک چین نیز نوعی تکنولوژی است که از جمله کاربردهای آن جمع‌آوری و ذخیره ایمن اطلاعات است. AI‌ می‌تواند با دسترسی و استفاده از اطلاعات این حوزه به شکلی غیر متمرکز توسعه پیدا کند.

بلاک چین در فرایندهای جمع‌آوری و ذخیره داده‌های مورد نیاز هوش مصنوعی شفافیت ایجاد می‌کند. 

ادغام دو فن‌آوری هوش مصنوعی و بلاک چین می‌تواند در حوزه‌های سلامت، معاملات ارز دیجیتال و زنجیره تأمین کاربردهایی گسترده داشته باشد. بر اساس ترکیب این دو تکنولوژی پروتکل‌ها و پلتفرم‌های مختلفی عرضه شده‌اند. از جمله برترین‌ها در این میان می‌توان به اوشن پروتکل، فچ ای تی و کورتکس اشاره کرد. در صورتی که قصد خرید ارز دیجیتال دارید یکی از این ارزها را مد نظر داشته باشید.

منابع:

Britannica.com

Investopedia.com

Blockchain-council.org

Humans.ai

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه