Skip to content
top banner

آیا هوش مصنوعی میتواند دیفای را متحول کند؟

اثر هوش مصنوعی در دیفای
در
خواندن در ۴ دقیقه

کاربرد هوش مصنوعی در دیفای چیست و آیا ترکیب این دو حوزه پرهیجان این روزهای دنیای تکنولوژی، می‌تواند تبدیل به یک انقلاب بزرگ شود یا خیر؟ تازه داشتیم به مفهوم قرارداد هوشمند و بلاک چین و دیفای عادت می‌کردیم که هوش مصنوعی هم وارد این حوزه‌ها شد. دیفای و هوش مصنوعی هر دو از مخرب‌ترین تکنولوژی‌های این روزهای زندگی بشر هستند. البته مخرب نه به معنی بد، بلکه به معنی عدم تطابق با روش‌های سنتی و دروازه‌ای برای ورود به آینده. در نقطه‌ای از تاریخ زندگی بشر هستیم که دو تکنولوژی با قدرت بالا به هم رسیده و این تطابق زمانی می‌تواند اتفاق شگرفی در شرایط زندگی در آینده ایجاد نماید.

با هوش مصنوعی (AI)  می‌توان دقیق‌تر پیش‌بینی کرد. هوش مصنوعی می‌تواند مدیریت ریسک بهتری داشته باشد. امنیت قراردادهای هوشمند در حوزه دیفای با هوش مصنوعی بیشتر خواهد شد. شبکه‌های بلاکچین قدرتمندتری ساخته خواهند شد و امکان تقلب و کلاهبرداری در حوزه‌هایی مانند دیفای با هوش  مصنوعی به صفر نزدیک‌تر می‌شود. با این حساب کاربرد هوش مصنوعی در دیفای خیلی پیچیده و گسترده است و ترکیب این دو می‌تواند اتفاق جذابی در سال‌های آینده باشد. در این مقاله در تبدیل به ارزیابی کامل ترکیب این دو حوزه پرداخته و اهمیت آن در بازار کریپتوکارنسی را نیز بررسی می‌کنیم.

منظور از هوش مصنوعی چیست؟

برای معرفی کاربرد هوش مصنوعی در دیفای بد نیست تا ابتدا تعریفی از این و حوزه داشته باشیم. البته خیلی مختصر و مفید تا به اصل موضوع برسیم. یادگیری ماشین ساده‌ترین تعریفی است که می‌توانیم برای هوش مصنوعی داشته باشیم. ماشین در واقع تعریفی نزدیک به کامپیوتر است. هوش مصنوعی در واقع برنامه‌نویسی خاصی برای ایجاد الگوریتم‌های مغز انسان برای دریافت راهکار مشکلات و مسائل مختلف توسط کامپیوتر است. می‌خواهید درباره یک موضوع تصمیم‌گیری کنید، به مشکلی برای حل مسئله برخورده‌اید، نیاز به تشخیص یک الگو دارید، اگر تا قبل از این تمام این موارد توسط مغز انسان انجام می‌پذیرفت، حالا هوش مصنوعی می‌تواند همان کارکرد را ارائه کند.

یادگیری ماشین، شبکه‌های عصبی و اینترنت اشیا عبارت‌هایی نزدیک به هوش مصنوعی هستند. در این حوزه، کامپیوتر با دسترسی به میلیاردها داده و داشتن قدرت پردازشی نزدیک به مغز انسان، می‌تواند تجزیه و تحلیل کاملی از تمام ورودی‌ها داشته و در نهایت بهترین و ایدئال‌ترین تصمیم را ارائه کند. فرض کنید که برای حل یک مسئله صدها راه حل مختلف وجود داشته باشد. هوش مصنوعی می‌تواند در کمتر از چند صدم ثانیه تمام این راه‌حل‌ها را بررسی کرده و ساده‌ترین و بهترین آنها را معرفی کند. حالا قرار است این قدرت جذاب در صنایع مختلف به کار گرفته شده که یکی از آنها نیز دیفای است.

دیفای چیست؟

حالا نوبت به تعریف دیفای می‌رسد. دیفای در واقع یکی از جذاب‌ترین کاربردهای شبکه بلاک چین است. اصطلاحاً به تمام برنامه‌ها و خدمات مالی که با استفاده از کاربرد قرارداد هوشمند بر روی شبکه بلاک‌چین ساخته می‌شوند، دیفای گفته شده و این برنامه‌ها می‌توانند بهترین راهکار برای تمرکززدایی سیستم مالی کنونی جهانی باشند. حذف واسطه‌ها از خدمات مالی و دسترسی آزاد کاربران جهانی به یک نظام واحد، از جمله اصلی‌ترین اهداف در حوزه دیفای محسوب می‌شوند.

دیفای چیست؟

با روی کار آمدن دیفای، عملا دیگر نیازی به استفاده از خدمات بانکداری نیست و با اتصال به شبکه بلاکچین، تنها با یک گوشی هوشمند می‌تواند از تمام مزیت‌های این پلتفرم استفاده کرد. از وام‌دهی گرفته تا نقل‌وانتقال‌های پولی و حتی استقراض، همگی در پلتفرم‌های دیفای قابل انجام هستند. تصورش را داشته باشید، بدون استفاده از خدمات هیچ بانکی در دنیا می‌توانید وام بگیرید. دیفای همین قدر جذاب و پرهیجان است.

کاربرد هوش مصنوعی در دیفای

کاربرد هوش مصنوعی در دیفای چیست؟ اصلاً این دو حوزه چگونه قرار است یک هدف مشترک داشته باشند؟ کاربرد هوش مصنوعی در دیفای را می‌توانیم از نیازهای ضروری در حوزه دیفای استخراج کنیم. برای این منظور تنها کافی است تمام نیازهای ضروری در حوزه دیفای را استخراج و امکان برطرف‌کردن آنها را توسط هوش مصنوعی بررسی کنیم. این بررسی کاربردهای زیر را برای هوش مصنوعی در دیفای به ما نشان می‌دهد:

 •         تجزیه‌وتحلیل حجم وسیعی از داده‌ها
 •         شناسایی الگوها
 •         پیش‌بینی هوشمندانه آینده بازار
 •         ایجاد امنیت سایبری بهتر
 •         استفاده برای تدوین مدل‌های ارزیابی ریسک
 •         سیستم‌های تشخیص تقلب
 •         حسابرسی قراردادهای هوشمند
 •         بهبود تجربه کاربری
 •         مدیریت هرچه بهر پرتفولیو
 •         خودکارسازی قراردادهای هوشمند
 •         تسهیل پروسه وام گیری از دیفای
 •         شناسایی کلاهبرداری‌های رایج در این حوزه

با این حساب دیفای با قرارگرفتن در کنار هوش مصنوعی کاملاً دگرگون خواهد شد. AI با تشخیص کلاهبرداری‌های آنلاین و امکان تدوین ربات‌های معامله‌گر آنلاین برای پیش‌بینی آینده، می‌تواند حوزه دیفای را به‌مراتب بهتر از شرایط کنونی نماید.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

پل ارتباطی دیفای و هوش مصنوعی

دیفای و هوش مصنوعی می‌توانند وجه اشتراک‌های زیادی داشته باشند. از جمله اصلی‌ترین نیازها در دیفای، تجزیه‌وتحلیل حجم وسیعی از داده‌ها برای شناسایی الگوها و پیش‌بینی هوشمندانه آینده است. این دقیقاً همان کاربرد و وظیفه‌ای است که برای هوش مصنوعی تعریف می‌شود. اگر در دیفای به دنبال بهینه‌سازی عملیات هستید، می‌توانید سراغ هوش مصنوعی بروید. اگر امنیت در حوزه دیفای اهمیت پیدا می‌کند، هوش مصنوعی بهترین راه‌حل است.

پل ارتباطی هوش مصنوعی و دیفای

روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای استفاده از هوش مصنوعی در دیفای وجود دارد.‌ این تکنیک‌ها در واقع فرصت‌های DeFi مبتنی بر هوش مصنوعی هستند.

 •         هوش مصنوعی می‌تواند پلتفرم‌های وام‌دهی دیفای را برای امتیازدهی سریع‌تر و ارزیابی ریسک برای تصمیم‌گیری را بهتر از همیشه پیش ببرد. در واقع می‌توانیم منتظر تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تر و مدیریت ریسک قوی‌تر در این حوزه باشیم.
 •         الگوریتم‌های هوش مصنوعی خیلی راحت‌تر می‌توانند ناهنجاری‌ها و تقلب‌ها را شناسایی کرده و امنیت شبکه را در برابر آنها حفظ کنند.
 •         با هوش مصنوعی در دیفای می‌توان حجم وسیعی از داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرده و تصمیم‌های دقیق تری مبتنی بر داده‌های بسیار زیاد گرفت.
 •         استفاده بهینه‌تر و دقیق‌تر از کاربرد قراردادهای هوشمند در حوزه دیفای از دیگر تکنیک‌های استفاده از هوش مصنوعی در این حوزه است.
 •         با هوش مصنوعی راحت‌تر از همیشه می‌توان با قوانین در دیفای تطابق پیدا کرد.
پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

آیا خطراتی در پیوند هوش مصنوعی و دیفای وجود دارد؟

هر چند کاربرد هوش مصنوعی در دیفای بسیار زیاد و جذاب است، اما بله مانند هر فناوری جدیدی باید منتظر چالش‌هایی هم در این ترکیب باشیم. البته نه اینکه راه‌حلی برای برطرف‌کردن این چالش‌ها نباشد، اما به‌هرحال ترکیب Ai و DeFi می‌تواند نگرانی‌های زیر را به دنبال داشته باشد:

 •         حفظ حریم خصوصی کاربران به خطر خواهد افتاد. این مهم باعث می‌شود تا امنیت داده‌های شخصی کاربران در خطر باشد.
 •         خبری از صحت‌سنجی داده‌های به کار گرفته شده برای تصمیم‌گیری با هوش مصنوعی نیست.
 •         کاهش شفافیت
 •         همان‌طور که هوش مصنوعی می‌تواند برای ایجاد امنیت بیشتر استفاده شود، یادگیری ماشین می‌تواند در شرایط مخالف نیز به کار گرفته شود. حملات خصمانه از سوی هوش مصنوعی سیاه خطر دیگری است که دیفای را تهدید خواهد کرد.
 •         اتکای بیش از حد به هوش مصنوعی می‌تواند باعث فقدان نظارت انسانی شود.
 •         مقیاس‌پذیری شبکه مخصوصاً در صورت نیاز به آنالیز داده‌های وسیع‌تر کاهش پیدا خواهد کرد.
 •         عدم درک موقعیت‌های بحرانی و پیچیده توسط هوش مصنوعی خطر دیگری است که تصمیم‌گیری‌ها مبتنی بر Ai در دیفای را تهدید می‌کند.

چه آینده‌ای پیش رو است؟

دقیقاً مانند تماشای یکی از فیلم‌های سینمایی نولان، ترکیب هوش مصنوعی و دیفای را می‌توانیم عجیب، جذاب و هیجان‌انگیز تعریف کنیم. تصور کنید که یک قدرت بالای هوش مدیریت پلتفرم دیفای را در دست گرفته و ازاین‌پس تمام فرایندها زیر نظر آن انجام پذیرد. عملاً باید منتظر یک دگرگونی بزرگ در مراوده‌های مالی باشیم. شرایط وقتی هیجان‌انگیز‌تر می‌شود که هوش مصنوعی می‌تواند با سرعت بیشتری خود را ارتقا بخشیده و شتاب بیشتری به پیشرفت‌ها در این حوزه بدهد.

آینده ترکیب هوش مصنوعی و دیفای

البته که هنوز هم تأثیر هوش مصنوعی در تمام ابعاد زندگی بشر کمی گنگ است، اما چیزی که مسلم است، استفاده بهینه برای بهبود ارزیابی ریسک و مدیریت و فرایندهای تصمیم‌گیری در دیفای می‌تواند نتایج به‌مراتب بهتری را رقم زده و رضایت‌بخشی بیشتری را برای این حوزه در آینده برای کاربران ایجاد نماید.

حالا با این بررسی شما به ما بگویید. به نظر شما هوش مصنوعی می‌تواند باعث همه‌گیری و افزایش مقبولیت دیفای شود؟

سؤالات متداول

هوش مصنوعی چیست؟

فناوری هوش مصنوعی رشته‌ای از کامپیوتر است که برای ایجاد الگوریتم‌هایی متمرکز فعالیت دارند که امکان انجام وظایفی خاص به مانند عملکردهای مغز انسان را برای ماشین فراهم می‌آورند.

کاربرد هوش مصنوعی در دیفای چیست؟

هوش مصنوعی می‌تواند در موارد متعددی مانند امنیت، تجربه کاربری، حل مسائل پیچیده، پیش‌بینی بازار با استفاده از داده‌های زیاد و مواردی ازاین‌دست باعث بهبود دیفای گردد.

آینده هوش مصنوعی در دیفای چیست؟

با ادغام هوش مصنوعی و دیفای پتانسیل بالاتری را در این حوزه شاهد خواهیم بود و می‌توانیم سطح امنیت به‌مراتب بالاتری را تجربه کنیم.

چگونه هوش مصنوعی می‌تواند باعث بهبود DeFi شود؟

الگوریتم‌های هوش مصنوعی با مدیریت ریسک، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، حسابرسی بهتر قراردادهای هوشمند برای جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری، تسریع امتیازدهی، و تسهیل وام‌دهی می‌توانند شرایط بهتری را در حوزه دیفای ایجاد نمایند.

آیا هوش مصنوعی می‌تواند روند بازار را با تقریب ۱۰۰ درصد پیش‌بینی کند؟

هوش مصنوعی تمام تصمیم‌ها و پیش‌بینی‌های خود را با استفاده از تجزیه‌وتحلیل داده‌های بسیار زیادی انجام می‌دهد. مسلماً این تجزیه‌وتحلیل داده‌های یاد می‌تواند منجر به پیش‌بینی دقیق‌تری گردد، اما هرگز نمی‌توان آن را یک پیش‌بینی ۱۰۰ درصدی در نظر گرفت.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه