Skip to content
top banner

هدیه بیت‌کوین برای معامله‌گران در کریسمس ۲۰۲۳

هدیه بیت کوین در کریسمس
در
خواندن در ۴ دقیقه

چکیده

«به نقل از CoinDesk، داده‌های تاریخی به ما کمک می‌کند تا درک کنیم که هنگام بازار صعودی ارزهای دیجیتال انتظار چه چیزهایی را داشته باشیم. یکی از این داده‌های تاریخی چرخه‌های قیمت بیت کوین است که به ما کمک می‌کنند سقف‌ها و کف‌‌های دوره‌ای و زمان تشکیل آنها را پیش‌بینی ‌کنیم و با این کار برای سیکل‌های جدید بازار اماده شویم.

این بار اما به نظر می‌رسد شرایط مهیاست تا از زمستان بازار ارز دیجیتال خارج شویم، چرا که علاوه بر الگوهای تاریخی قیمت که چنین چیزی را نشان‌ می‌دهند، عوامل فاندامنتال مثل شرایط کلان اقتصادی، تأیید احتمالی صندوق‌های  ETF‌ بیت کوین و ورود شرکت‌های بزرگ به عرصه نیز به این موضوع دامن می‌زنند.»

 

افزایش بیت کوین به بالای ۴۰۰۰۰ دلار

به روزهای ۴۰ هزاردلاری بیت کوین خوش آمدید. اتریوم نیز به بالای ۲۰۰۰ دلار بازگشته است، درحالی‌که توکن‌های کوچک‌تر نیز اکنون در حال دنبال‌کردن روند صعودی رمزارزهای بزرگ بازار هستند؛ و همه این‌ها در نزدیکی تعطیلات کریسمس رخ می‌دهد.

ترن هوایی بازار کریپتو بار دیگر به راه افتاده است. سواری وحشیانه‌‌ای که  نفس‌هایمان را در سینه حبس می‌کند، این‌طور نیست؟ در این چرخه‌های پر پیچ‌وخم پروتکل‌ها و پروژه‌های مختلفی ظهور می‌کنند و بسیاری از رمزارزها نیز برای همیشه از صحنه خارج می‌‌شوند.

رشد بیت کوین و اتریوم

این چرخه‌ها ریشه در برخی عوامل ملموس دارند که از ترکیبی از روان‌شناسی بازار، تحولات قانون‌گذاری و پیشرفت‌های فناورانه نشئت می‌گیرند. هنگامی که این عوامل به طور مطلوبی همسو شوند، تقاضا به طور سرسام‌آوری افزایش می‌یابد و باعث صعود قیمت‌ها می‌شود، سپس هیاهوی تبلیغاتی و فومو (FOMO) نیز به آن دامن می‌زنند. در این روزهای پر رونق بازار گاوی ما غرق سرخوشی می‌شویم و احساس ترس جای خود را به شوروشوق و امید به افزایش قیمت‌ها می‌دهد.

اما در هر چرخه‌ای یک دوگانگی وجود دارد. در مقابل بازار صعودی «زمستان کریپتو» قرار دارد. این دوره سرد زمانی شروع می‌شود که احساسات بازار بیش از حد صعودی می‌شود و سرمایه‌گذاران بیش از حد با اهرم خرید می‌کنند، که منجر به یک اصلاح بزرگ می‌شود. در چنین بازاری قیمت‌ها به شدت کاهش می‌یابد، سرمایه‌گذاران وحشت می‌کنند و بازار کم کم خالی از سکنه می‌شود. اما شاخص‌های این فصل سرد چیست؟ باید گفت کاهش طولانی‌مدت قیمت، افزایش نوسانات بازار، کاهش حجم معاملات، و احساس ناامیدی در بین سرمایه‌گذارانی که در حین تبلیغات به خرید ارز دیجیتال روی آوردند و سعی می‌کنند استرس زیان‌های نقد نشده خود را نادیده بگیرند.

اکنون در کجای چرخه بیت کوین قرار داریم؟

حال، ما اکنون در کجای این چرخه ایستاده‌ایم و چرا با زمستان کریپتو خداحافظی می‌کنیم و به دوران گرم‌تر قدم می‌گذاریم؟

بیت کوین ۱۸ درصد ماه به ماه افزایش یافته است، در حالی که شاخص کوین دسک مارکت (CMI) که بازار گسترده‌تر را دنبال می‌کند، ۲۱ درصد افزایش یافته است. عملکرد بهتر CMI نسبت به بیت‌کوین نشان دهنده علاقه بازار به رمز ارزهای کوچک‌تر (از نظر ارزش بازار) است. همچنین مثبت شدن اندیکاتور روند بیت کوین Bitcoin Trend Indicator)) و روند اتریوم (Ether Trend Indicator) و اخبار مثبت پیرامون صندوق‌های  ETF به این  احساسات صعودی دامن می‌زنند. ما شاهد افزایش ورودی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری کریپتو هستیم، و حتی میم‌ کوین‌ها نیز در حال افزایش قیمت هستند؛ بله، آنها به بازی بازگشته‌اند. به‌علاوه، پایان دادگاه سم بنکمن فرید ((Sam Bankman-Fried به دنیای ارزهای دیجیتال شروعی تازه می‌دهد.

چرا از زمستان بازار رمزارز خارج شده‌ایم؟ خوب، همه چیز به تغییر روایت‌ها برمی‌گردد. وال‌استریت در حال ورود به صحنه است و از میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های ای‌تی‌اف (ETF) سخن می‌گوید. آنها شرکت‌های بزرگ را به بازار ارز دیجیتال می‌آورند و رمزارزها را برای سرمایه‌گذاران ایمن‌تر و شفاف‌تر می‌کنند.

اکنون تمرکز روی چیست؟ صرافی‌های ارز دیجیتال قانون‌مند ‌شده‌، ساخت محصولات گسترده‌تر و پایدارتر مانند ETF، اوراق بهادار توکنیزه شده و استیبل‌کوین‌ها، نه توکن‌های بحث برانگیزی مثل میم کوین‌ها و NFT‌های گران‌قیمتی که در سال‌های اخیر سر و صدا به پا کردند.

این تغییر و تحولات ممکن است برخی را آشفته کند و از کاربرد اصلی کریپتو به عنوان جایگزینی برای جریان اصلی مالی دور شود. اما، این چیزی است که دوباره هیجانات مردم را برانگیخته است و این فقط وال‌استریت نیست که چنین روندی  را هدایت می‌کند. عوامل کلان مانند پایان بالقوه چرخه افزایش نرخ بهره ایالات متحده، تنش‌ها در خاورمیانه و شبح تورم بلندمدت، سرمایه‌گذاران را به سمت دارایی‌های امن‌تر از جمله رمزارزها سوق می‌دهند. جالب است که چگونه یک منتقد ارزهای دیجیتال مانند لری فینک (Larry Fink) اکنون در تلویزیون ملی بیت کوین را ستایش می‌کند، نه؟

با فرض اینکه اکنون از زمستان بازار ارزهای دیجیتال خارج شده‌ایم، اکنون در کجای این چرخه جدید قرار داریم؟ با تحلیل چرخه‌های قبلی بیت کوین با استفاده از شاخص قیمت بیت کوین کوین‌دسک (XBX)، می‌توانیم متوجه شویم که اکنون به‌خوبی در مسیر ثبت سقف‌های قیمتی جدید قرار داریم.

سیکل‌های بیت کوین

از میانگین چرخه‌های قبلی، حدود ۷۰۰ روز بین کف چرخه قبلی و سقف چرخه جدید طول می‌کشد، و افت متوسطی در حدود ​​۸۰٪ در هر چرخه داریم. با فرض اینکه ۲۱ نوامبر ۲۰۲۲ کف سیکل قبلی بود، این یعنی یک سقف سیکلی جدید در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۴ در راه است. با  معیار قراردادن نمونه‌های قبلی  سقف‌های قیمتی جدید ۲ الی ۷ برابر بالاتر از سقف‌های سیکل قبلی (۹ نوامبر ۲۰۲۱ یعنی ۶۷ هزار دلار) قرار خواهند گرفت.

در آخر، جدای از بحث چرخه‌های بیت کوین، به نظر می‌رسد که با افزایش پذیرش سازمانی و مطلوب شدن شرایط کلان اقتصادی، از یک زمستان دیگر در بازار ارزهای دیجیتال خارج شده‌ایم.

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه