API Key و نقش آن در تأمین امنیت

آیا تاکنون چیزی درمورد دزدی‌های دیجیتال یا تقلب‌های الکترونیکی به گوشتان خورده است؟ آیا چیزی درمورد امنیت معاملات ارزی می‌دانید؟ بازار ارزهای دیجیتال یکی از پررونق‌ترین و البته مهم‌ترین بازارهای اقتصادی است که به سبب سوددهی بسیار خوبی که دارد، توجه بسیاری از اشخاص را به سمت خود جلب کرد. با وجود اشخاص سودجویی که قصد تصاحب غیرقانونی دارایی دیگران را دارند، برنامه‌نویسان این بازار شیوه نوینی برای جلوگیری از تقلب در معاملات و ثبت سریع آنها ارائه داده‌اند.

API key دقیقا همان چیزی است که می‌تواند از تقلب جلوگیری کند. درواقع این کدهای امنیتی کمک می‌کنند که تمام معاملات ارزی در نهایت اعتبار به ثبت برسند. اما API key چگونه این فرایند را انجام می‌دهد؟ ۳۳

معرفی API

نام اختصاری API مخفف Application Programming Interface است. این عبارت در زبان فارسی به معنای یک رابط کاربری در برنامه‌نویسی است. درواقع به عنوان یک رابط بین کاربر و برنامه موردنظر فعالیت دارد. شیوه کار API به این صورت است که در ابتدا درخواستی از سوی کاربر (برای ورود و ثبت‌نام در برنامه) دریافت می‌کند. سپس سیستم به صورت خودکار شروع به پردازش درخواست و اطلاعات کاربر می‌کند و نتیجه آن توسط API به کاربر انتقال داده می‌شود. این رابط در بازار ارزهای دیجیتال نیز به همین شیوه عمل می‌کند.

API Key چیست؟

API Key مجموعه‌ای از عبارات است که در زمان ورود به بازار ارزهای دیجیتال و ایجاد حساب کاربری به سرمایه‌گذاران داده می‌شود. به زبان ساده‌تر، اشخاصی که تاکنون تجربه‌ای در معاملات ارزی نداشته‌اند یا هیچ‌وقت در این سیستم‌ها ثبت‌نام نکرده‌اند، برای ورود به آن باید عبارات یا گذرواژه‌های مخصوصی داشته باشند. این گذرواژه یا عبارات توسط خود سیستم به کاربران داده می‌شود که اصطلاحا API Key خوانده می‌شوند.

API Key برای هر شخص متفاوت است و هیچ کدام از عبارت‌ها مشابه یکدیگر نیستند. همچنین از این APIها در ایجاد کیف پول‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری استفاده می‌شود.

امضای رمزنگاری‌شده چیست؟

همانطور که می‌دانید معاملات ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین رخ می‌دهد. این شبکه دارای کاربران زیادی است که هرکدام از آنها اطلاعات مخصوصی دارند و نیازمند تایید این اطلاعات از سوی شبکه بلاک چین هستند. امضاهای دیجیتال یا رمزنگاری‌شده امنیت، غیرقابل دسترس بودن و غیرقابل انکار بودن را شبکه را تامین کرده و از اطلاعات محرمانه محافظت می‌کند.

اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر به این مفهوم اشاره کنیم، باید بگوییم که امضای دیجیتال صحت و درستی پیام مبادله شده بین دو کاربر را تایید می‌کند. درواقع هنگامی که شخصی بخواهد یک ارز را خریداری کند یا معامله دیجیتال را انجام دهد، باید پیش از هرکاری یک پیام برای کاربر مقابل خود بفرستد، ارسال این پیام نیازمند امضای رمزنگاری‌شده است. این امضا باعث اعتماد کاربر مقابل می‌شود و به او این اطمینان را می‌دهد که شخص مقابل کاربر فیک یا تقلبی نیست.

برخی API Keyها از امضاهای رمزنگاری‌شده به‌عنوان لایه‌ی محافظتی اضافی استفاده می‌کنند. وقتی یک کاربر بخواهد اطلاعات مشخصی را به یک API ارسال کند، می‌تواند یک امضای دیجیتالی تولیدشده توسط یک کلید دیگر را به درخواست خود اضافه کند. با کمک رمزنگاری، صاحب API می‌تواند تطابق امضای دیجیتال با اطلاعات ارسال‌شده را تأیید کند.

کلیدهای خصوصی و عمومی

امضاهای دیجیتال یا رمزنگاری‌شده مبتنی بر الگوریتم رمزنگاری نامتقارن هستند. رمزنگاری نامتقارن دارای دو نوع کلیدواژه است. کلیدواژه‌های خصوصی و عمومی که توسط خود کاربران بکار گرفته می‌شوند. کلیدهای خصوصی تنها در بخش‌هایی با یکدیگر شباهت دارند، اما به صورت مشخص یکسان نیستند.

کلید عمومی به صورت مشخص در بازار ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک چین قرار می‌گیرد. اما کلیدهای خصوصی فقط مخصوص کاربر است و به هیچ عنوان برای دیگران قابل مشاهده نیست. کلیدواژه‌های عمومی به صورت کلی توسط سیستم انتخاب می‌شوند، اما کلیدواژه‌های خصوصی توسط کاربران انتخاب شده و به همین سبب هم برای دیگران قابل نمایش نیستند.

چرا باید از امضاهای رمزنگاری‌شده استفاده کنیم؟

قطعا همه کسانی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته دارند، می‌دانند که تمام معاملات انجام‌شده در شبکه بلاکچین به صورت عمومی قابل‌مشاهده است. از سوی دیگر، به سبب رونق این بازار، اشخاص زیادی قصد تقلب و کلاهبرداری را دارند. استفاده از امضاهای رمزنگاری‌شده باعث جلوگیری از این مقصود شده و امنیت هر کاربران را بیشتر می‌کند.

درواقع کسی که دارای امضای رمزنگاری است تمام فرایند احراز هویت را به درستی انجام داده است. همچنین محرمانگی و تمامیت پیام‌های آن حفظ می‌شود و به همین سبب می‌توان گفت امضاهای رمزنگاری‌شده باعث افزایش امنیت معاملات ارزی و کاربران شده است. به زبان ساده‌تر کسانی که از این امضاهای رمزنگاری‌شده استفاده می‌کنند، موردتأیید شبکه بلاک‌چین و چهارچوب‌های امنیتی آن قرار گرفته‌اند.

آیا API Key مطمئن و امن است؟

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که برای کاربران تازه‌کار بازار ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد این است که آیا API Keyهای ارسال‌شده امن است یا نه؟ خب پاسخ این سوال کاملا مشخص است. همانطور که گفتیم API هر کاربر با کاربر دیگر کاملا متفاوت است. به همین سبب هیچگونه اشتباهی در انتشار آنها وجود ندارد.

تصور کنید قصد دارید برای اولین بار در یک برنامه یا پلتفرم ثبت نام کنید، کدی که برای شما ارسال می‌شود فقط مخصوص شماست و برای شخص دیگری معتبر نیست، حتی اگر شما برای دومین بار قصد ایجاد حساب در همان برنامه را داشته باشید، عبارت امنیتی شما کاملا متفاوت خواهد بود. امنیت API Key نیز به همین صورت است. این عبارات امنیتی کاملا مطمئن هستند و امکان تقلبی در آنها وجود ندارد.

در استفاده از کلیدهای API به چه نکاتی توجه کنیم؟ 

به‌علت دسترسی به اطلاعات حساس و آسیب‌پذیر بودن، استفاده‌ی محتاطانه از API Key اهمیت بالایی دارد. شما می‌توانید از این راهکارها در استفاده از API Key بهره ببرید تا سطح امنیت آن‌ها را افزایش دهید:

  • در صورت امکان API Key را مرتباً تغییر دهید.

این یعنی API Key فعلی خودتان رو پاک کنید و یک کلید جدید بسازید، همان‌طور که بسیاری از سیستم‌ها از شما می‌خواهند که هر ۳۰ الی ۹۰ روز یک بار کلیدواژه‌ی خود را عوض کنید، شما باید نسبت به تغییر کلید API خود در همین بازه‌های زمانی اقدام نمایید. 

  • از چندین API Key استفاده نمایید.

داشتن چندین کلید API و تقسیم وظایف میان آن‌ها، ریسک امنیتی را کاهش می‌دهد زیرا امنیت شما دیگر تنها به یک کلید متکی نیست.

  • کلیدهای API را در جای امنی ذخیره کنید.

کلیدهای خود را روی کامپیوترهای عمومی یا در قالب فایل نوشتاری ساده ذخیره نکنید. به جای آن، هر یک از آن‌ها را رمزنگاری کنید یا از یک برنامه‌ی مدیریتی پنهان‌کننده برای تأمین امنیت آن‌ها استفاده نمایید. ضمناً مراقب باشید که کلیدهای خود را تصادفاً برملا نکنید!

  • کلیدهای API خود را به اشتراک نگذارید.

این کار مثل به اشتراک‌گذاری گذرواژه است. با انجام این کار، شما به شخص دیگری همان دسترسی‌ها و امتیازات خودتان را اعطا می‌کنید. چنانچه آن شخص غفلت کند، ممکن است کلید API شما دزدیده شود و از آن جهت هک کردن حساب کاربری‌تان استفاده شود. API Key تنها باید بین شما و سیستمی که آن را ایجاد کرده استفاده شود.

مزیت های استفاده از API Key

شاید تصور کنید که استفاده از API Key چه مزیت‌هایی دارد؟ مشخص است که این APIها وظیفه افزایش امنیت کاربران و معاملات ارزی را برعهده دارند. کاربرانی که از این کدها در معاملات خود استفاده کنند، به کاربران مقابل خود این اطمینان را می‌دهند که تمامی اطلاعات آنها کاملا درست بوده و غیرقابل انکار است.

علاوه بر آن، تمامی پیام‌هایی که بین دو کاربر مبادله می‌شود کاملا محرمانه بوده و برای هرکدام از کاربران دیگر قابل مشاهده نیست. این امر باعث می‌شود کاربران دیگر به اطلاعات شخصی هیچ کاربری دسترسی نداشته باشند و امکان تقلب در آن به صفر برسد.

کلام پایانی

بازار ارزهای دیجیتال هرروز در حال پیشرفت است و قابلیت‌های جذابی را ارائه می‌دهد. استفاده از این قابلیت‌ها به کاربران کمک می‌کند که معاملات خود را در زمان سریع‌تری انجام دهند و از امنیت آنها مطمئن باشند. API Key یکی از مفید‌ترین و البته هوشمندانه‌ترین قابلیت‌هایی بود که برنامه‌نویسان بازار ارزهای دیجیتال به کاربران خود ارائه دادند. سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند با استفاده از این قابلیت، معاملات ارزی خود را با سرعت و البته اعتبار بیشتری انجام دهند.

منابع:

techtarget.com

fortinet.com

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید