Skip to content
top banner

آدرس کانترکت چیست؟ لیست آدرس کانترکت ارزهای دیجیتال

آدرس کانترکت چیست؟
در
خواندن در ۴ دقیقه

در دنیای رمزارزها آدرس‌ها نقش مهمی دارند و نشان‌دهنده هویت کاربری و تراکنش‌ها هستند. آدرس کانترکت (Contract Address) آدرسی است که در زمان شکل‌گیری یک قرارداد هوشمند به‌صورت منحصربه‌فرد اختصاص داده می‌شود. استاندارد ERC20 در شبکه اتریوم یک آدرس کانترکت محسوب می‌شود. اطلاع از نحوه کار، ماهیت و اهمیت این آدرس‌ها به‌ویژه در تراکنش‌های شبکه اتریوم و توکن‌های غیرقابل‌تعویض بسیار حائز اهمیت است.

در این مقاله از تبدیل به معرفی آدرس کانترکت می‌پردازیم و نحوه به‌دست‌آوردن آن را آموزش می‌دهیم. با ما در ادامه همراه شوید.

آشنایی با مفهوم آدرس کانترکت

مفهوم آدرس کانترکت

آدرس کانترکت یک شناسه منحصربه‌فرد برای قرارداد هوشمند محسوب می‌شود که در بلاک‌چین قرار دارد. آدرس کانترکت به‌طورکلی نشان‌دهنده آدرس توکن‌ها و همچنین موجودی آنها روی بلاک‌چین است. قراردادهای هوشمند یک سری کدهای از پیش نوشته شده هستند که بر اساس قوانین از پیش تعریف شده به‌صورت خودبه‌خود اجرایی می‌شوند.

همان‌طور که گفتیم، توکن‎های شبکه اتریوم از استاندارد ERC-20 پیروی می‌کنند. این استاندارد، برای همه توکن‌های غیرقابل‌تعویض بر روی این زنجیره پیش‌نیازهایی را ایجاد می‌کند که اصلی‌ترین آن برابری ارزش هر توکن با توکن‌های هم نوعش است. این موضوع در قرارداد هوشمند با اصطلاح کانترکت آدرس سنجیده می‌شود. استاندارد ERC20 با کمک این آدرس، کار پلتفرم‌های مبادله و کیف پول‌ها را برای واردکردن توکن جدید راحت می‌کند. به ‌همین جهت می‌توانید در کیف پول متامسک، تمامی توکن‌ها با استاندارد ERC20 را اضافه کنید.

نحوه پیدا کردن آدرس کانترکت چگونه است؟

در زمان انتقال توکن به کیف پول، به آدرس کانترکت‌ها نیاز دارید. این آدرس هیچ ارتباطی با آدرس کیف پوی شخصی ندارد. ازآنجایی‌که یک توکن ممکن است روی شبکه‌های مختلفی وجود داشته باشد، آدرس کانترکت اطلاعات ضروری را به والت‌ها نشان می‌دهد تا متوجه شوند که قصد افزودن توکن از کدام شبکه را دارید.

علاوه بر وب‌سایت رسمی توکن، دو روش دیگر برای یافتن آدرس کانترکت وجود دارد که در ادامه آنها را شرح می‌دهیم.

  سایت های فهرست توکن

سایت فهرست توکن

در سایت‌های لیست کننده توکن می‌توانید اطلاعات کاملی از تمام توکن‌های ERC20 پیدا کنید. CoinMarketCap و Coingecko محبوب‌ترین این وب‌سایت‌ها هستند و با ورود به هر کدام و سرچ توکن موردنظر، می‌توانید اطلاعاتی مانند آدرس کانترکت آن را مشاهده کنید. برای مثال، در تصویر زیر می‌توانید اطلاعات و آدرس کانترکت ارز دیجیتال شیبا اینو (SHIB) را مشاهده کنید.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

اکسپلوررهای بلاک چین

اکسپلورر بلاک چین

جستجوگرهای بلاک‌چین، اطلاعات مربوط به توکن‌های ERC20 را بر روی شبکه خود ذخیره و امکان جستجو آنها را فراهم می‌کنند. اتراسکن (Etherscan) متعلق به اتریوم، بی‌اس‌سی اسکن (BscScan) برای شبکه بایننس اسمارت چین و اکسپلورر پالیگان اسکن (Polygonscan) نمونه‌ای از جستجوگرهای به نام بلاک‌چین هستند.

بهترین راه برای مشاهده قرارداد هوشمند استفاده از پلتفرم کاوشگر بلاک و تجزیه تحلیل Etherscan است. این کاوشگر به کاربران این امکان را می‌دهد که اطلاعات تمامی بلاک‌ها را به‌صورت لحظه‌ای و تاریخی مربوط به بلاک‌چین را جستجو کنند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

پیدا کردن آدرس کانترکت NFT ها

توکن‌های غیرقابل‌تعویض نیز آدرس کانترکت منحصربه‌فرد خود را دارند. برای پیداکردن این آدرس‌ها باید به صفحه مجموعه ‌ NFT در بازاری که روی آن قرار داده شده یا وب‌سایت آن مراجعه کنید. برای مثال در پلتفرم Opensea می‌توانید جزئیات مربوط به آدرس‌های هر NFT را در قسمت Details مشاهده کنید.

Nftهای ساخته شده بر روی شبکه‌های اتریوم و بایننس، به ترتیب از استانداردهای ERC721 و  BEP721 بهره می‌برند. در وب‌سایت‌های جستجوگر می‌توانید با مراجعه به بخش‌های ERC-721 یا BEP-721 آدرس NFT موردنظر خود را جستجو کنید. بهتر است توکن‌های خود را بر روی شبکه‌های اصلی مانند اتریوم و بایننس قرار دهید. زیرا احتمال ازدست‌رفتن NFT و عدم بازگرداندن آن وجود دارد.

پلتفرم کوین بیس یک روش دیگر برای پیداکردن آدرس قرارداد NFT معرفی کرده است. در این پلتفرم می‌توانید آدرس قرارداد را از URL توکن موردنظر پیدا کنید. با داشتن این آدرس می‌توانید به صفحه اصلی آن در اکسپلورر رمزارز مراجعه کنید و اطلاعات جامعی از عرضه، تعداد هولدرها و تاریخچه مبادله آن به دست آورید.

اهمیت Contract Address در بلاکچین

یکی از مفاهیمی که در زمان نقل‌وانتقال ارز دیجیتال اهمیت بالایی دارد، آدرس کانترکت است. قراردادهای هوشمند امکان ایجاد توکن‌ها را بر روی شبکه‌های بلاک‌چینی مانند اتریوم و بایننس را فراهم می‌کنند. در این میان برای نقل‌وانتقالات رمزارزها در شبکه‌های بلاک‌چینی و اطمینان از درستی قرارداد و تعلق هر توکن به شبکه مخصوص، باید آدرس کانترکت را پیدا کنید. این آدرس در اضافه‌کردن توکن‌های جدید به ولت و تراکنش‌های مرتبط با قرارداد هوشمند شبکه بلاکچین و جلوگیری از کلاهبرداری در دریافت توکن از پلتفرم‌ها اهمیت دارد.

جمع بندی

بسیاری از کاربران به‌محض شنیدن کلمه آدرس، به یاد آدرس کیف پول می‌افتند. اما در دنیای رمزارزها این کلمه به مفهوم دیگری به نام آدرس کانترکت یا قرارداد اشاره دارد. این آدرس در زمان تراکنش‌های مربوط به قراردادهای هوشمند و واردکردن توکن به والت، به کمک شما می‌آیند. این آدرس همچنین به محل قرارداد هوشمند توکن موردنظر در شبکه بلاک‌چین اشاره دارد.

هر رمزارز آدرس قرارداد مخصوص خود را دارد که از طریق وب‌سایت رسمی، اکسپلوررهای بلاک‌چین و سایت‌های لیست کننده توکن در دسترس هستند. برخی از والت‌ها مانند متامسک به اکسپلوررها و سایت‌های لیست کننده دسترسی دارند؛ بنابراین به همین راحتی می‌توانید آدرس کانترکت توکن موردنظر خود را پیدا کنید.

شما بگوید، آدرس کانترکت توکن خود را از کدام روش پیدا می‌کنید؟ نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

منابع:

 support.metamask.io

help.hotbit.io

دیدگاه‌ها (1)

  1. من میخوام رمز ارز wmt رو تحت شبکه کاردانو به تراست ولت اضافه کنم. ولی وقتی آدرس کنترکت رو میزنم ارز رو شناسایی نمیکنه و اضافه نمیشه در حالی که همین ارز تحت شبکه اتریوم و bnb به راحتی شناسایی میشه.

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه