آموزش معاملات اسپات در تبدیل

یکی از راه‌های کسب سود حداکثری از بازار ارزهای دیجیتال استفاده از معامله اسپات (Spot) است. در این دسته معاملات ارز با قیمتی لحظه‌ای خریداری می‌شود و در زمانی مشخص با آخرین قیمت به فروش می‌رسد.

در صورت آشنایی با شیوه‌های مختلف تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و استفاده از اندیکاتورهای مختلف می‌توان در بازار اسپات معاملاتی حرفه‌ای داشت.

در صرافی تبدیل امکان بهره‌مندی از انواع معاملات Spot وجود دارد. از طرفی می‌توان از ابزارهایی مانند ربات‌های معامله‌گر نیز کمک گرفت که به‌طور خودکار به خرید و فروش در بازار می‌پردازند.

نحوه ورود به بازار معامله اسپات در تبدیل

پس از جستجوی نام ارز مورد نظر خود در تبدیل کافی است یکی از گزینه‌های خرید تومانی، خرید تتری یا خرید آسان را انتخاب کنید.

در صورت انتخاب خرید آسان وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید در آن ارز مد نظر برای خرید را مشخص کنید. این شیوه از خرید در لحظه انجام می‌شود و ارز معامله شده به‌طور مستقیم به کیف پول ارز دیجیتال وارد یا از آن خارج می‌شود. در خرید/فروش آسان ارز دیجیتال کارمزدی پرداخت نمی‌شود.

اگر یکی از گزینه‌های خرید تتری یا تومانی را انتخاب کنید وارد بازار اسپات می‌شوید. در این بازار قادر خواهید بود معاملات را با جزئیات بیشتری تنظیم کرده و به انجام برسانید.

در ادامه شیوه‌های مختلف خرید و فروش ارز دیجیتال در بازار اسپات را بررسی می‌کنیم.

بخش اصلی

در این بخش معامله اسپات  صرافی ارز دیجیتال تبدیل می‌توان سفارشات معاملاتی دقیقی ایجاد کرد. این سفارشات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • با تعیین قیمت (Limit): در Limit کاربر قیمت مدنظر خود برای خرید/فروش را تعیین می‌کند. زمانی که قیمت ارز به آن حد مشخص برسد معامله انجام می‌شود.
 • سفارش آنی (Market Order): در سفارش آنی کاربر تنها می‌تواند میزان سرمایه مورد نظر برای خرید یا فروش را مشخص کند. خرید یا فروش بر اساس بهترین گزینه‌های موجود در بازار و در لحظه انجام می‌شوند.
 • حد ضرر (Stop Limit): در این شیوه خرید می‌توان مبلغ مورد نظر برای خرید (قیمت فعال‌سازی استاپ) و قیمت سفارش استاپ را مشخص کرد. در صورتی که ارزش کوین به قیمت سفارش استاپ برسد معامله متوقف می‌شود.
 • OCO: در این شکل از سفارش نیز می‌توان از قیمت فعال سازی استاپ و قیمت سفارش استاپ استفاده کرد. در عین حال گزینه‌ای دیگر به نام قیمت هدف نیز وجود دارد. با رسیدن قیمت ارز به میزان مشخص شده در بخش هدف، خرید یا فروش فعال می‌شود.

[post-cta post_id=”18066″]

معامله اهرم دار

در معامله اهرم دار (یا همان معامله مارجین) می‌توان با استفاده از بازار اسپات تا چند برابر سود کرد. از طرفی می‌توان برای انجام آن از صرافی نیز اعتبار دریافت کرد. به این شکل، در صورتی که برای مثال ۱۰۰۰ تتر داشته باشید، می‌‌توانید با انتخاب اهرم ۵، معادل ۴۰۰۰ تتر از تبدیل اعتبار دریافت کنید. در نهایت با ۵۰۰۰ دلار خرید را انجام می‌دهید و در واقع ۵ برابر سود می‌کنید.

نکته حائز توجه این است که در این حالت ضرر نیز با ضریب محاسبه می‌شود؛ یعنی در مثال فوق با ریزش بازار ۵ برابر ضرر می‌کنید. به همین دلیل استفاده از این شیوه باید با آگاهی کامل انجام شود.

در شیوه دیگری از معاملات اهرم دار می‌توان از ریزش بازار نیز کسب سود کرد. در حالتی که پیش‌بینی شما از قیمت نزولی باشد می‌توانید با قرض گرفتن مقداری اعتبار از صرافی (مثلا ۱ بیت کوین) آن را فروخته و ۶۰ هزار دلار به دست آورید؛ اگر پیش بینی انجام شده درست باشد و قیمت کاهش پیدا کند در کف تعیین شده به همان اندازه ارز (در این مثال بیت کوین) خریداری کرده و به صرافی پس می‌دهید. به این شکل اگر تفاوت قیمت برای مثال ۲۰۰۰ دلار باشد، آن مبلغ سود شما از تحلیل بازار خواهد بود.

معامله اهرم دار نیز می‌تواند با تعیین قیمت، سفارش آنی و حد ضرر انجام شود. در این ۳ حالت معاملات طبق توضیحات قبلی انجام می‌شوند و تنها تفاوت داشتن اهرم است.

اصطلاحات رایج در معامله اهرم دار

 • اهرم: به سود و زیان ضریب می‌دهد.
 • پوزیشن لانگ: حالتی است که در آن معامله‌گر پیش‌بینی می‌کند قیمت افزایش پیدا خواهد کرد. در پوزیشن لانگ ابتدا دارایی خریداری شده (می‌تواند با دریافت اعتبار از صرافی نیز باشد) و سپس در قیمت تعیین شده توسط خریدار فروخته می‌شود.
 • پوزیشن شورت: در این پوزیشن معامله‌گر پیش‌بینی می‌کند که قیمت کاهش پیدا خواهد کرد. در پوزیشن‌ شورت دارایی قرض گرفته شده از صرافی در ابتدا فروخته می‌شود. معامله‌گر در قیمت تعیین شده دارایی را می‌خرد و از تفاوت قیمتی کسب سود می‌کند.
 • وجه تضمین: میزان دارایی که توسط معامله‌گر در پوزیشن قرار می‌گیرد.
 • سطح ریسک: برابر است با میزان بدهی به صرافی تقسیم بر مقدار وجه تضمین ضرب در ۱۰۰. عدد به دست آمده سطح ریسک نام دارد و هر چه بالاتر باشد، ریسک خرید/فروش بیشتر است.
 • لیکویید: زمانی که قیمت بر خلاف پیش‌بینی حرکت کرده و معامله وارد ضرر شود صرافی آن را بسته و اصطلاحا لیکویید می‌کند. لیکویید شدن زمانی اتفاق می‌افتد که ضرر نزدیک ۱۰۰ درصد از وجه تضمین را از بین برده باشد. با این فرایند صرافی اجازه نمی‌دهد که میزان اعتبار داده شده به کاربر از بین برود.
 • کارمزد ساعتی پوزیشن: در تبدیل، به ازای هر ساعت باز بودن پوزیشن مبلغی کارمزد از اعتبار پرداخت شده به کاربر کسر می‌شود. این مبلغ در معامله با ارز دیجیتال ۰.۰۰۴ درصد و در معامله تومانی ۰.۰۰۵۷ درصد است.

ربات نوسان گیر

در این بخش از آموزش معامله اسپات به ربات‌های نوسان‌گیر می‌رسیم. این ربات‌ها می‌توانند به‌طور ۲۴ ساعته و بدون درگیر شدن با احساسات به خرید و فروش بپردازند. ربات‌های معاملاتی به صورت پله‌ای پوزیشن باز کرده و از نوسانات بازار کسب سود می‌کنند.

هوش مصنوعی

در ۳ حالت مختلف می‌توان از ربات‌های معاملاتی بهره‌مند شد. یکی از آن‌ها استفاده از هوش مصنوعی است. در این روش نیازی به تعیین جزئیات توسط کاربر وجود ندارد. AI به صورت خودکار و بر اساس عملکرد قیمتی ارز در گذشته یک استراتژی قدرتمند می‌سازد. در استفاده از AI کاربران تنها باید میزان مبلغ مورد نظر خود برای سرمایه‌گذاری و بازاری که قصد ورود به آن را دارند مشخص کنند.

تنظیم دستی معامله اسپات

در استفاده از تنظیم دستی کاربر می‌تواند خود جزئیات و نحوه معامله ربات را مشخص کند. در اولین بخش خواسته می‌شود که کف و سقف قیمتی را تعیین کنید. این کف و سقف قیمتی بازه‌ای مشخص می‌کند تا ربات در آن به خرید و فروش بپردازد.

سپس نیاز است که تعداد پله‌های معامله را مشخص کنید. بر اساس این پله‌ها سرمایه اختصاص داده شده به ربات در مراحل مختلفی خرید و فروش می‌شود. تعداد این پله‌ها باید به نسبت میزان نوسانات بازار تنظیم شود. در ادامه خواسته می‌شود که میزان دارایی مورد نظر خود برای سرمایه‌گذاری را مشخص کنید.

در ادامه می‌توان از تنظیمات پیشرفته این بخش نیز استفاده کرد.

تنظیمات پیشرفته شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

 • قیمت حد ضرر: در صورتی که ارزش بازار تا حد ضرر تعیین شده افت کن، ربات غیر فعال شده و دارایی‌ها به تتر یا تومان تبدیل می‌شوند.
 • قیمت هدف: اگر ارزش بازار تا قیمت هدف رشد کند، ربات غیر فعال شده و دارایی‌ها تبدیل به تتر یا تومان می‌شوند.
 • قیمت ورود: قیمتی است که تعیین می‌شود تا پس از رسیدن ارزش بازار به آن حد، ربات فعالیت خود را آغاز کند؛ اکر قیمت ورود تعیین نشود ربات بلافاصله پس از راه‌اندازی آغاز به فعالیت می‌کند.

ربات های برتر

ربات‌هایی که در سوددهی معامله اسپات از سایرین بهتر عمل کرده باشند در بخش ربات‌های برتر مشخص شد‌ه‌اند. این ربات‌ها توسط دیگر کاربران ساخته می‌شوند و امکان کپی کردن آن‌ها وجود دارد. درصد سود حاصل شده از آن‌ها نیز از ابتدای فعالیت تا زمان حال مشخص می‌شود تا انتخاب بهترین ربات‌ها آسان باشد.

معامله اسپات، راهی برای کسب سود پایدار

راه‌های متعددی برای معامله در بازار اسپات وجود دارد. یکی از آن‌ها استفاده از خرید و فروش آسان است. در این شیوه می‌توان در لحظه و بدون کارمزد ارزها را معامله کرد.

شیوه‌های دیگری نیز برای خرید/فروش وجود دارند. از جمله آن‌ها می‌توان به تعیین قیمت، حد ضرر، سفارش آنی و OCO در بازار اشاره کرد.

معامله مارجین اجازه کسب سود چندین برابری از نوسانات بازار را فراهم می‌کند. در این حالت می‌توان از کاهش قیمت یک ارز نیز کسب سود کرد.

با تنظیم ربات‌های معامله‌گر می‌توان خرید و فروش ارزها را به حالت خودکار درآورد. امکان شخصی‌سازی استراتژی‌های معاملاتی این ربات‌ها نیز وجود دارد.

می‌توانید افراد بیشتری را به کسب درآمد از طریق سرمایه‌گذاری در بازار اسپات دعوت کنید. در این صورت به ازای دعوت هر شخص به تبدیل و پس از اولین معامله او، ۱ تتر به‌عنوان هدیه دریافت خواهید کرد.

4 Responses

 1. سلام بسیار عالی
  آیا در معاملات برای ما که مبتدی هستیم بصورت آنلاین کسی هست مشاوره بده

  1. سلام دوست عزیز
   شما میتونید از ربات معامله گر یا سبد برنده تبدیل استفاده کنید. همچنین شرکت در سمینار ها و آکادمی تبدیل پیشنهاد میشه

 2. سلام خدمت صرافی محترم تبدیل من مقدری نات کوین داخل اکانتم داشتم (روی یک گوشی دو اکانت دارم) که بعد از لیست شدن اون اونو برداشت نکردم و داخل هر دو تا اکانتم داخل خود ربات که قابلیت استیک گذاشته بود استیک کردم تا همین ۲-۳ روز پیش که دیدم پاداش آنچنانی دریافت نمیکنم فعلا یکی از اکانتامو از استیک خارج کردم و با گذینه ی Withdraw to wallet زدم که انتقال بشه داخل تون کیپر و با موفقیت انجام شد و نوشت برام که امکان داره ۷ روز طول بکشه تا دیروز چک میکردم هنوز همچنان تاریخ و ساعت درخوااست برداشتمو داخل بات که نکاه میکردم نوشته بود امروز رفتم مجدد چک کنم که دیدم این نوشته برداشته شده و تمامی نات کوین هایی که داشتم برگشت خورده داخل خود بات و کذینه ی Withdraw to wallet و لول آپ هم که بازدن اون علامت مساوی کنار عدد نات کوین ها میزنی نمایش داده میشه اونا هم غیر فعال هستن
  ممنون میشم راهنمایی کنید الان من باید چی کار کنم که مجدد این گذینه فعال بشه که درخواست بدم بریزن داخل تون کیپر که بعد بتونم انتقال بدم به صرافی شما
  حتی ولت جدید هم ساختم ادرس ولت هم عوض کردم ولی بازم اون گذینه ی Withdraw to wallet فعال نشد و همینجوری مونده
  بعد جالبیش اینه که آدرس ولت که برای یکی از اکانتام عوض میکنم اون یکی اکانتمم خودکار عوض میشه آدرس ولت
  و واقعا گیج شدم ممکنه باگ باشه و بعد از چند روز بشه برداشت کرد؟ الان برای هر و تا اکانتمم گذینه ی Withdraw to wallet غیر فعال هستش حتی اون یکی اکانتمم که استیک کردم دیگه فعال نیست
  ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام و احترام
   نات کوین چند بار اعلام کرد که مهلت برداشت از بات در حال اتمامه و از تاریخ اعلامی خیلی گذشته

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید