آموزش نحوه معامله غیرمتمرکز در TDEX

TDEX صرافی غیر متمرکز تبدیل

صرافی غیرمتمرکز  TDEX، گامی انقلابی در دنیای معامله ارزهای دیجیتال در ایران، در اردیبهشت ۱۴۰۳ راه‌اندازی شد. برای اولین بار در ایران، صرافی پیشرو تبدیل، صرافی غیرمتمرکز خود را راه‌اندازی کرد. اسم این صرافی TDEX است، ترکیبی از نام صرافی تبدیل و دکس یا همان صرافی غیرمتمرکز. (Tabdeal+ DEX)

اما هدف صرافی تبدیل از اضافه کردن این ویژگی محبوب چیست؟

شاید خیلی از افراد تازه‌کار با صرافی‌های غیرمتمرکز آشنا نباشند، پس در ادامه به توضیح کوتاهی در این مورد می‌پردازیم و سپس هدف صرافی تبدیل از اضافه کردن این ویژگی و راهنمای گام به گام استفاده از این بخش را خدمت شما عزیزان توضیح می‌دهیم. 

صرافی‌ غیرمتمرکز چیست؟

صرافی غیرمتمرکز (DEX) با ارائه یک جایگزین امن و شفاف برای صرافی‌های سنتی و متمرکز، چشم‌انداز مالی را تغییر داده است. در ادامه به برخی از ویژگی‌های آن می‌پردازیم:

  • شفافیت: همه تراکنش‌ها بر روی یک بلاک چین عمومی ثبت می‌شوند و از کامل بودن و تغییرناپذیری اطمینان حاصل می‌شود.
  • امنیت: هیچ نهاد واحدی وجوه شما را کنترل نمی‌کند و خطر سرقت یا دستکاری را به حداقل می‌رساند.
  • دسترسی: هرکسی با اتصال به اینترنت می‌تواند بدون توجه به موقعیت مکانی یا پیشینه مالی در این بازار شرکت کند.

همچنین می‌توانید برای مطالعه بیشتر و کامل‌تر در خصوص صرافی‌ غیرمتمرکز (DEX) به مقاله آکادمی تبدیل در این خصوص مراجعه کنید.

یک نکته مثبت صرافی غیرمتمرکز این است که برخی از ارزهای دیجیتال با پتانسیل بالا در ابتدا در هیچ صرافی ارز دیجیتال متمرکزی وجود ندارد و در ابتدا فقط در DEXها وجود دارند که کم کم محبوب می‌شوند و در صرافی‌های متمرکز لیست می‌شوند.

با اضافه شدن این ویژگی در صرافی تبدیل، شما یک گام از دیگران جلوتر هستید و می‌توانید خیلی زودتر از دیگران ارزهای پرپتانسیل را خریداری کنید.

صرافی غیرمتمرکز DEX

TDEX: آینده معامله غیرمتمرکز

TDEX با استفاده از قدرت شبکه نقدینگی که در ادامه به توضیحی در این خصوص می‌پردازیم، به عنوان یک DEX پیشرو برجسته می‌شود. این پلتفرم نوآورانه امنیت و ثبات را با عملکرد و مقیاس‌ پذیری پیشرفته دارایی‌ها ترکیب می‌کند.

آماده‌اید تا از این ویژگی استفاده کنید و یک گام از دیگران جلوتر باشید؟

همین حالا به بخش TDEX صرافی تبدیل مراجعه کنید و از راحتی استفاده و جوایز مختلف آن لذت ببرید.

آموزش گام به گام استفاده از TDEX 

اساس کار صرافی‌های غیرمتمرکز این است که وارد وب‌سایت شده و کیف پول وب ۳ (مانند متامسک) خود را متصل کنید. سپس یک ارز دیجیتال پایه به عنوان مثال ارز اتریوم را انتخاب و یک ارز مقصد یا همان ارزی که قصد خرید آن را دارید را انتخاب می‌کنید و سپس به راحتی خرید خود را انجام می‌دهید. بدیهی است که در این معاملات مقداری هزینه تراکنش نیز پرداخت می‌کنید.

حال فرض کنید می‌خواهید ارزی که پتانسیل خوبی دارد (به عنوان مثال ارز WIGO) را در TDEX خریداری کنید. ابتدا باید به بخش مورد نظر یعنی TDEX مراجعه کنید.

تی دکس صرافی غیرمتمرکز تبدیل

باید وارد حساب کاربری خود شده باشید.

اگر حساب کاربری ندارید، می‌توانید از این لینک ثبت نام کرده و جوایز صرافی تبدیل را نیز دریافت کنید.

داخل صفحه TDEX یک ارز مبدأ و یک ارز مقصد دارید، به این معنا که شما یک ارزی را تبدیل به ارز دلخواه خود می‌کنید. برای مثال شما باید ارز فانتوم داشته باشید که بتوانید ارز WIGO را خریداری کنید چون WIGo روی شبکه بلاکچین فانتوم قرار دارد.

به همین سادگی می‌توانید مقداری که می‌خواهید تبدیل یا به اصطلاح سواپ (Swap) کنید را وارد کنید.

در نهایت نیز گزینه “ثبت درخواست” را انتخاب کرده و بعد از گذشت مدت زمان برای تایید تراکنش، ارز مورد نظر وارد کیف پولتان می‌شود.

نگاهی عمیق‌تر به صرافی‌های غیرمتمرکز

اگر بخواهیم به بحث‌های فنی صرافی‌های غیرمتمرکز بپردازیم، ممکن است حجم مقاله بسیار زیاد شود، همچنین ممکن است مباحث بسیار تخصصی شوند که خارج از این مقاله است. اما یک مفهوم عمده در این خصوص وجود دارد و آن مفهوم استخرهای نقدینگی (Liquidity Pool) است.

استخرهای نقدینگی ستون فقرات صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند یونی سواپ، کرو (Curve) و بلنسر (Balancer) هستند. آنها با جایگزین کردن دفترهای سفارش سنتی با سیستم بازارساز خودکار (AMM) کار می‌کنند. در ادامه خلاصه‌ای از نحوه عملکرد آنها آورده شده است:

۱. ایجاد استخر

کاربران، که به عنوان ارائه‌دهندگان نقدینگی (LPها) شناخته می‌شوند، دارایی‌های خود (ارزهای دیجیتال) را در یک استخر خاص واریز می‌کنند.

این دارایی‌ها معمولاً در یک نسبت خاص جفت می‌شوند (به عنوان مثال، ETH/USDC).

هر LP نسبت به سهم خود در استخر توکن‌های ارائه دهنده نقدینگی (LP) دریافت می‌کند. این توکن‌ها نشان‌دهنده سهم مالکیت آنها از استخر است.

۲. معامله

هنگامی که یک معامله‌گر می‌خواهد دارایی‌هایی را از استخر بخرد یا بفروشد، با قرارداد هوشمندی که بر استخر حاکم است تعامل می‌کند.

قرارداد هوشمند از “الگوریتم قیمت‌گذاری” برای تعیین نرخ مبادله بر اساس مانده دارایی‌های موجود در استخر استفاده می‌کند.

هر معامله دارای کارمزد کوچکی است که به استخر اضافه می‌شود و به عنوان پاداش بین LPها توزیع می‌شود.

۳. کشف قیمت

برخلاف دفتر سفارشات (اوردر بوک) که به پیشنهادات و درخواست‌ها متکی هستند، AMM از الگوریتم‌هایی برای تعیین قیمت‌ها بر اساس فرمول ثابت محصول استفاده می‌کنند. این فرمول تضمین می‌کند که حاصل‌ضرب دو دارایی موجود در استخر ثابت می‌ماند و منجر به کشف قیمت می‌شود.

با خرید بیشتر یک دارایی، قیمت آن افزایش و قیمت دارایی دیگر کاهش می‌یابد و تعادل حفظ می‌شود.

۴. مزایای LP

LPها بخشی از کارمزدهای معاملاتی تولید شده توسط استخر را به دست می‌آورند و درآمد غیرفعال را فراهم می‌کنند.

برخی از DEXها پاداش یا مشوق‌های اضافی برای LPها ارائه می‌دهند.

LPها می‌توانند نقدینگی خود را در هر زمان با سوزاندن توکن‌های LP خود و دریافت دارایی‌های اصلی خود برداشت کنند.

امیدواریم که از این توضیحات استفاده کرده باشید و سودهای خوبی را رقم بزنید.

سوالات متداول

۱. صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟

DEX یک پلتفرم برای معامله ارزهای دیجیتال بدون نیاز به یک مرجع مرکزی است. از قراردادهای هوشمند برای تسهیل معامله همتا به همتا استفاده می‌کند و شفافیت و کنترل بیشتری را به کاربران ارائه می‌دهد.

۲. DEXها چه تفاوتی با صرافی‌های متمرکز (CEX) دارند؟

CEXها توسط یک نهاد واحد کنترل می‌شوند که وجوه کاربران را در اختیار دارد و معاملات را تسهیل می‌کند. از سوی دیگر، DEXها توسط قراردادهای هوشمند اداره می‌شوند.

۳. مزایای استفاده از DEX چیست؟

استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز مزایایی دارد که می‌توان به افزایش امنیت، حریم خصوصی افزایش‌یافته و دسترسی گسترده‌تر و… اشاره کرد.

۴. خطرات استفاده از DEX چیست؟

دکس‌ها خطراتی را نیز به همراه دارد که می‌توان به نقدینگی کمتر، پیچیدگی فنی و… اشاره کرد.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید