چکیده

تست هاوی یک چارچوب قانونی است که در ایالات متحده برای تعیین اینکه آیا یک معامله به‌عنوان قرارداد سرمایه‌گذاری تحت مقررات اوراق بهادار می‌تواند واجد شرایط باشد، استفاده می‌شود. آزمون هاوی از چهار عنصر سرمایه‌گذاری پول، انتظار سود، سرمایه‌گذاری مشترک و تلاش دیگران تشکیل شده است.

استفاده از تست Howey برای ارزهایی مانند BTC و ETH، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آنها می‌تواند پیچیده باشد. این تست برای ارزهای دیجیتال پیامدهای قابل‌توجهی جهت انطباق با مقررات و حفاظت از سرمایه‌گذاران در صنعت ارزهای دیجیتال در حال تحول دارد.

مقدمه

ارزهای دیجیتال بیش از یک دهه است که طرز فکر ما در مورد امور مالی و سرمایه‌گذاری را متحول کرده‌اند. در میان تعداد بی‌شماری از دارایی‌های دیجیتال موجود، بیت کوین و اتریوم به‌عنوان بازیگران امیدوارکننده، یکه‌تاز این دنیای سودآور هستند. در حال حاضر ارزش بازار کریپتوکارنسی بیش از ۲.۴ تریلیون دلار است. ماهیت غیرمتمرکز، بدون مرز و نام‌های مستعار ارزهای دیجیتال موجب به چالش کشیدن این دارایی‌ها شده است و بسیاری از کاربران به دنبال قانونی‌بودن رمز ارزها هستند و هنوز هم شک و شبهه‌هایی در مورد آنها وجود دارد.

یکی از راه‌هایی که می‌تواند در تشخیص اوراق بهادار نبودن یک رمزارز کمک کند استفاده از «تست هاوی» است. این تست نخستین‌بار توسط دیوان عالی آمریکا با هدف تعیین وضعیت قرارداد مالی و بررسی شرایط آن برای درنظرگرفتن یک دارایی به‌عنوان اوراق بهادار معرفی شد، اما حالا بسیاری از کشورها از تست هاوی استفاده می‌کنند.

انجام‌دادن تست هاوی برای یک ارز دیجیتال پیامدهایی به همراه دارد که مهم‌ترین آن به انجام مقررات مربوطه ختم می‌شود. چنانچه یک ارز دیجیتال، اوراق بهادار شناخته شود، بدین معناست که امنیت آن تحت صلاحیت کمیسیون بورس و اوراق بهادار قرار دارد و موظف است تعدادی از الزامات را برآورده کند.

در این مطلب ما نگاهی عمیق به قانون، محیط فعلی و اینکه کدام یک از ارزهای دیجیتال می‌توانند تحت قانون هاوی قرار بگیرند، خواهیم داشت. در ادامه با تبدیل همراه شوید.

حتما بخوانید: تحلیل بیت کوین امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال بیت کوین

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

اوراق بهادار چیست؟

برای درک بهتر تست هاوی، ابتدا باید با مفهوم اوراق بهادار آشنا شوید.

اوراق بهادار به یک دارایی یا قرارداد مالی گفته می‌شود که ماهیت غیر فیزیکی دارد، از نظر قانونی معتبر شناخته می‌شود و امکان فروش آن وجود دارد. به زبان ساده اوراق بهادار وعده‌ای است که از نظر قانونی لازم‌الاجرا ست و امکان خرید و فروش آن وجود دارد و می‌توان آن را با چیز ارزشمند دیگری معامله کرد.

قانون اوراق بهادار ۱۹۳۳ و قانون مبادله اوراق بهادار ۱۹۳۴ در آمریکا برای اصطلاح «اوراق بهادار» تعاریف گسترده‌ای دارد. بر اساس این قوانین، اوراق بهادار شامل بسیاری از ابزارهای سرمایه‌گذاری مانند پول نقد، سهام، اوراق قرضه یا هر ابزاری هستند که می‌توان آن به‌عنوان قرارداد سرمایه‌گذاری دسته‌بندی کرد.

درنظرگرفتن برخی از دارایی‌های ارزشمند به‌عنوان اوراق بهادار اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا باعث می‌شود سرمایه‌گذاری مشمول قوانین ثبت در کمیسیون بورس و اوراق بهادار شود. تمامی اوراق بهادار عرضه شده در آمریکا باید در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ثبت شوند، اگرچه در برخی مواقع استثناهایی هم در این زمینه وجود دارد.

تست هاوی چیست؟

تست هاوی نام خود را از تصمیم دادگاه عالی در سال ۱۹۴۶ گرفته است. این تصمیم در مورد این بود که بفهمند آیا قرارداد سرمایه‌گذاری طبق قانون فدرال می‌تواند به‌عنوان یک اوراق بهادار برای معاملات محسوب می‌شود. داستان از باغ‌های مرکبات در فلوریدا شروع شد. شرکت  W.J. Howeyتکه‌هایی از زمین را می‌فروخت و به خریداران قول می‌داد که سهمی از سود مرکباتی را که در آنجا رشد می‌کردند، داشته باشند. این جریان منجر به ایجاد آزمون هاوی شد.

تست هاوی از ۴ معیار اصلی برای تعریف قرارداد سرمایه‌گذاری به‌عنوان اوراق بهادار تشکیل می‌شود. این معیارها اکنون برای بررسی اینکه آیا دارایی‌های رمزنگاری شده مانند ارزهای دیجیتال، می‌توانند جزو اوراق بهادار باشند، استفاده می‌شود.

۴ معیار اصلی برای تعریف قرارداد سرمایه‌گذاری به‌عنوان اوراق بهادار

تست هاوی (Howey test) در ارز دیجیتال چیست؟

آزمون Howey توسط دادگاه عالی ایالات متحده به‌عنوان یک راه سریع و آسان برای تعیین اینکه آیا یک دارایی دیجیتالی یا ارز دیجیتال می‌تواند به‌عنوان یک “قرارداد سرمایه‌گذاری” نامیده شود ایجاد شد. از زمان ایجاد این تست در سال ۱۹۴۶، بارها از آن برای تعیین این تصمیم استفاده شده است.

 آزمون شامل چهار سؤال است که باید در مورد ارز دیجیتال خاص پرسیده شود. اگر دارایی دارای این معیارها باشد، می‌توان آن را یک قرارداد سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

 1. سرمایه‌گذاری مالی باشد
 2. سرمایه‌گذاری در یک شرکت مشترک باش
 3. انتظار سود وجود داشته باشد
 4. سود از تلاش‌های اشخاص ثالث حاصل شود

در ادامه به بررسی هر کدام از این معیارها به‌صورت تخصصی می‌پردازیم.

سرمایه‌گذاری مالی باشد

یکی از نکات ظریف تست هاوی، موجودیت سرمایه‌گذاری مالی است. اگر تابه‌حال در فرآیند ICO توکنی را خریداری کرده باشید، دیده‌اید که آنها همیشه از عبارت «سهم» استفاده می‌کنند. به این دلیل که آنها نمی‌خواهند این دارایی به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری تلقی شود.

ممکن است قصد شما از خرید توکن از صرافی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری باشد و نمی‌خواهید کمک مالی به پیشرفت پروژه کنید، اما این چیزی نیست که دادگاه در نظر بگیرد؛ زیرا تعاریف حقوقی مبتنی بر واقعیت است نه عقیده.

همچنین مهم است که نگاهی به این توکن بیندازید که در واقع چیست. اگر قرار باشد از آن به‌عنوان یک توکن ابزاری استفاده شود که در یک اکوسیستم منبع‌باز غیرمتمرکز استفاده می‌شود، احتمال کمتری وجود دارد که به‌عنوان یک اوراق بهادار در نظر گرفته شود.

بااین‌حال، اگر توکن به دارنده ادعای یک دارایی ارزشمند را بدهد، می‌توان آن را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفت. به‌عنوان‌مثال، ارز دیجیتال پکس گلد با پشتوانه طلا می‌تواند به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود.

حتما بخوانید: تحلیل تتر امروز ۴ خرداد - تحلیل تکنیکال تتر

سرمایه‌گذاری در یک شرکت مشترک باشد

اکثر دادگاه‌ها یک شرکت مشترک را به‌عنوان شرکتی که دارای “ساختار افقی” است تعریف می‌کنند. این بدان معنی است که سرمایه‌گذاران سرمایه خود را با هم برای سرمایه‌گذاری در یک پروژه جمع می‌کنند. این در واقع چیزی است که اکثر ICO ها در حال حاضر درگیر آن هستند.

هنگامی که در طی ICO توکن می‌خرید، بیت‌کوین یا اتریوم شما توسط پروژه برای تأمین مالی و توسعه استفاده می‌شود. این موضوع معمولاً در وایت پیپر پروژه می‌شود و برای همه واضح است. ازاین‌رو، سرمایه‌گذاران اولیه ICO می‌توانند بخشی از یک “شرکت مشترک” را تشکیل دهند.

در مقابل، چنانچه پروژه‌ای وجود داشته باشد که توکن‌های آن به‌راحتی قابل خرید و فروش باشند، هزینه‌ای که برای خرید این توکن صرف می‌کنید برای توسعه پروژه استفاده نمی‌شود. چنین پروژه‌هایی بخشی از یک شرکت مشترک نیستند. بسیاری از این پروژه‌های ارز دیجیتال تأسیس شده دارای تیم‌های توسعه‌دهنده اصلی هستند که بودجه کافی برای پیشبرد پروژه را در اختیار دارند.

انتظار سود وجود داشته باشد

این مورد کمی دور از انتظارات دارندگان توکن است و ممکن است با اهداف اعلام شده کمی متفاوت باشد. زیرا سرمایه‌گذاران امیدوارند قیمت ارز دیجیتال که در ICO خریداری کرده‌اند افزایش یابد. آنها انتظار سود دارند؛ زیرا در یک پروتکل کدگذاری شده سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بنابراین، توکن‌هایی که به‌طور مداوم برای دارنده سهم ICO پاداش ایجاد می‌کنند، به‌احتمال زیاد با این معیار مغایرت دارند. این می‌تواند مشابه سود سهامی باشد که به دارندگان سهام یک شرکت پرداخت می‌شود.

سود از تلاش‌های اشخاص ثالث حاصل شود

اگر سودی که از توکن‌ها ایجاد می‌شود کاملاً خارج از کنترل دارنده توکن باشد، آنگاه ارز دیجیتال این معیار را در بر می‌گیرد. بااین‌حال، صرف این واقعیت که یک پروژه منبع‌باز می‌شود، به معنای تعلق آن به جامعه است.

بیشتر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، به این معنی که هر فردی که مشارکت کند می‌تواند از نظر تئوری بر بازده آن سرمایه‌گذاری تأثیر بگذارد. آیا اگر یک واحد بخرید و به جامعه آن کمک کنید، روی قیمت یک توکن کنترلی دارید؟ احتمالاً نه.

بااین‌حال، اگر شما می‌توانید توجهی به توکن‌ها داشته باشید و به طور فعال در پروژه‌هایی مشارکت کنید که هدفشان افزایش استفاده از ابزار است، در این صورت می‌توانید درازمدت خوبی دریافت کنید. نهنگ‌ها، ماینرها و موسسات مالی که مقدار زیادی از توکن‌های را در اختیار دارند می‌توانند تاثیر بالایی روی قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشند.

تست هاوی و ارزهای دیجیتال

ارتباط تست هاوی با ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. این تست مشخص می‌کند که آیا سرمایه‌گذاری شما باید از استانداردهای نظارتی خاصی پیروی کند یا خیر. معیار “شرکت مشترک” آزمون، به‌ویژه ارزیابی می‌کند که آیا سود بالقوه شما با سود سرمایه‌گذاران دیگر مرتبط است یا خیر. این موضوع اغلب به عملکرد کلی پروژه شما بستگی دارد.

اینکه چگونه چهار معیار تست هاوی در مورد ارزهای دیجیتال اعمال می‌شود، بحثی است که همچنان ادامه دارد. همان‌طور که بازار ارزهای دیجیتال گسترش می‌یابد، گفتگو در مورد اینکه چگونه این سرمایه‌گذاری‌ها با قوانین موجود مطابقت دارند نیز افزایش می‌یابد. مقررات تنظیم شده توسط SEC برای استفاده از ارزها نیز همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند. بی شک تست هاوی در آینده نیز نقشی کلیدی در طبقه‌بندی و تنظیم مقررات برای دارایی‌های دیجیتال خواهد داشت.

این آزمایش به‌عنوان یک دستورالعمل حیاتی برای تنظیم‌کننده‌ها و سرمایه‌گذارانی است که در زمینه‌های نسبتاً جدید دارایی‌های دیجیتال کاوش می‌کنند.

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

آیا ارزهای دیجیتال تست هاوی را با موفقیت پشت سر می‌گذارند؟

تست هاوی (Howey test) در ارز دیجیتال چیست؟

تشخیص اینکه آیا دارایی‌های دیجیتالی مانند ارزهای دیجیتال توسط تست هاوی به‌عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شوند کمی پیچیده است. ممکن است بپرسید که آیا بیت کوین در این دسته قرار می‌گیرد؟ جواب‌دادن به سؤال اصلاً ساده نیست.

به بیان ساده، جی کلیتون که در سال ۲۰۱۸ رئیس SEC بود، اشاره کرد که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به‌عنوان اوراق بهادار به‌حساب نمی‌آیند. آنها بیشتر شبیه ارزهایی مشابه دلار یا یورو عمل می‌کنند.

بنابراین، وقتی می‌پرسیم که آیا بیت‌کوین تست هاوی را می‌گذراند، پاسخ به سمت خیر متمایل می‌شود؛ زیرا بیت‌کوین به تلاش جمعی متکی نیست یا افزایش ارزش آن به برنامه‌های پروژه بستگی ندارد. رمزارز بیت کوین بیشتر شبیه یک دارایی همانند طلا رفتار می‌کند.

بااین‌حال، پیشنهادات اولیه کوین (ICO) داستان متفاوتی را بیان می‌کند. کلایتون خاطرنشان کرد که هر ICO که با آن روبرو می‌شود به‌عنوان یک اوراق بهادار عمل می‌کند. در ICO ها، شما پولی را برای دریافت یک توکن دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید، به این امید که ارزش آن به لطف تلاش دیگران افزایش یابد. این سناریو دقیقاً با معیارهای تست هاوی مطابقت دارد. او همچنین ارزهای دیجیتال را به‌عنوان اوراق بهاداری که باید به مقررات خاصی پایبند باشند، برچسب‌گذاری می‌کند.

توکن‌هایی که معیارهای تست هاوی را برآورده نمی‌کنند اغلب توکن‌های کاربردی نامیده می‌شوند. اینها اساساً کوپن‌های دیجیتالی برای خدمات آینده هستند. بااین‌حال، بسته به جزئیات، حتی گاهی اوقات می‌توانند به‌عنوان اوراق بهادار محسوب شوند.

تست هاوی تتر

 1. سرمایه‌گذاری پول: افراد می‌توانند ارز تتر (USDT) را با ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال خریداری کنند.
 2. انتظار سود: USDT یک استیبل‌کوین است که به دلار آمریکا متصل است، بنابراین انتظار سودی وجود ندارد؛ زیرا ارزش آن ثابت است.
 3. شرکت مشترک: پشتیبانی و ثبات USDT را می‌توان به‌عنوان یک شرکت مشترک با سازمان صادرکننده، Tether Ltd، در نظر گرفت.
 4. تلاش‌های دیگران: ثبات USDT توسط Tether Ltd حفظ می‌شود که می‌تواند به‌عنوان تکیه بر تلاش‌های دیگران تعبیر شود.

ممکن است USDT به دلیل اتکا به سازمان صادرکننده برای حفظ ارزش خود در راستای دلار آمریکا، در آزمون Howey قبول شود.

تست هاوی اتریوم

 1. سرمایه‌گذاری پول: سرمایه‌گذاران با استفاده از پول فیات و ارز تتر می‌توانند در ارز اتریوم سرمایه‌گذاری کنند.
 2. شرکت مشترک: اتر (ETH)، مالکیت بر پلتفرم را در اختیار کاربر قرار نمی‌دهد؛ زیرا اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز بلاک چین است. بااین‌وجود، ممکن است یک مؤلفه مشترک سازمانی در برخی پروژه‌های مبتنی بر اتریوم، مانند پیشنهادات اولیه سکه (ICO) یا پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) وجود داشته باشد.
 3. انتظار سود: به طور معمول، سرمایه‌گذاران اتریوم را به این امید می‌خرند که ارزش آن در طول زمان افزایش یابد و آنها را قادر به فروش آن با سود کند.
 4.     تلاش‌های دیگران: در اتریوم، تخصیص درآمد صرفاً به کار دیگران دشوار است؛ زیرا پلتفرم غیرمتمرکز و فاقد قدرت مرکزی است.

به یاد داشته باشید که کاربرد تست هاوی برای اتریوم یک موضوع قابل‌بحث و تفسیر است و اینکه آیا اتریوم این تست را قبول می‌کند یا نه به موقعیت خاص پروژه بستگی دارد.

برای خرید ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم و تتر کلیک کنید.

آینده ارزهای دیجیتال و قوانین تست هاوی

SEC به‌خوبی در حال سرکوب دارایی‌های دیجیتال ثبت نشده‌ای است که واجد شرایط اوراق بهادار هستند. به‌عنوان‌مثال، شکایت اخیر SEC علیه ریپل را در نظر بگیرید. باتوجه‌به جذب توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران بیشتر در صنعت کریپتو، علاقه SEC به تنظیم مقررات استفاده از ارزهای دیجیتال به این زودی‌ها از بین نمی‌رود. بدون شک، تست هاوی همچنان نقشی محوری در طبقه‌بندی و تنظیم دارایی‌های دیجیتال خواهد داشت.

تست هاوی (Howey test) در ارز دیجیتال چیست؟

اما شایان‌ذکر است، SEC تا حد زیادی این مسئولیت را بر عهده توسعه‌دهندگان گذاشته است تا ثابت کنند که آنها به‌عنوان یک توکن اوراق بهادار عمل نمی‌کنند.

کارآفرینانی که علاقه‌مند به استفاده از دارایی‌های دیجیتال مانند ICO به‌عنوان بخشی از سرمایه‌گذاری استارتاپی خود هستند، باید کوشا باشند. باتوجه‌به مقررات متعدد و احتمال مجازات‌های شدید، کارآفرینانی که علاقه‌مند به ایجاد دارایی دیجیتال هستند، ابتدا باید با مشاور حقوقی مشورت کنند تا از نقض پرهزینه الزامات SEC جلوگیری کنند.

سخن پایانی

تست هاوی به‌عنوان یک چارچوب قانونی و حیاتی برای تعیین اینکه آیا یک معامله به‌عنوان یک قرارداد سرمایه‌گذاری تحت مقررات اوراق بهادار واجد شرایط است، عمل می‌کند. اگرچه تست Howey قبل از ظهور ارزهای دیجیتال توسعه داده شد، اما زمانی که در بخش رمزنگاری اعمال شود پیامدهای مهمی را به همراه دارد.

تطبیق‌دادن بسیاری از ارزهای دیجیتال با قوانین اوراق بهادار باتوجه‌به ماهیت غیرمتمرکز آنها دشوار است. بااین‌حال، عناصر اکوسیستم ارزهای دیجیتال مانند ICOها و ساختارهای سرمایه‌گذاری خاص می‌توانند آزمون هاوی را پشت سر بگذارند. رگولاتورها و کارشناسان حقوقی به مبارزه با نحوه اعمال تست هاوی با توسعه بازار ارزهای دیجیتال ادامه می‌دهند و سعی می‌کنند تعادلی بین حمایت از سرمایه‌گذار و تشویق نوآوری در این محیط در حال تغییر پیدا کنند.

نظر شما درباره تست هاوی چیست؟ آیا ارزهای دیجیتال می‌توانند در این تست سربلند شوند؟ نظرات خود را با ما و دیگران کاربران به اشتراک بگذارید.

منابع:

coinbureau.com

webisoft.com

coindesk.com

دیدگاهتان را بنویسید