رشد چشمگیر قیمت ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین و ثبت رکوردهای قیمتی جدید، همچنین تصویب ETF بیت­کوین در هفته­های گذشته، توجه افراد، شرکت­ها و سازمان­های زیادی را به این حوزه جلب کرده است. اما دلیل توجه به رمزارزهای سبز چیست؟ فنّاوری رمزارزها یا به عبارتی بلاکچین، نویدبخش انقلابی در دنیای مالی است. اما در عین حال این فناوری ایراداتی هم دارد. اگرچه ارزهای دیجیتال می‌توانند صنایع مختلف را متحول کنند، اما نگرانی‌هایی در خصوص مسائل زیست‌محیطی آن‌ها ایجاد شده است. با تشدید بحران تغییرات آب‌وهوایی، گرمایش جهانی به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های دنیای امروز تبدیل شده است. این موضوع، توجه بسیاری از شرکت‌ها را به اهمیت پایداری و مسئولیت‌های زیست‌محیطی جلب کرده است.

بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنا نیست و شاهد ظهور پروژه‌های متعددی هستیم که به دنبال کاهش مصرف انرژی و ایجاد تأثیرات مثبت بر محیط‌زیست هستند. یافتن راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری با مصرف انرژی کمتر و بهینه‌تر، به امری ضروری تبدیل شده است. در این مقاله، ابتدا تعریف رمزارزهای سبز را خواهیم داشت و سپس، به بررسی مزایا و دلایل اهمیت رمزارزهای سبز از جمله، امکان سرمایه‌گذاری سازگار با محیط زیست، مقابله با گرمایش زمین و نیز بهبود شهرت این صنعت در رسانه‌ها و جامعه خواهیم پرداخت. در انتها نیز تعدادی برترین رمزارزهای سبز و پروژه­های دوستدار محیط‌زیست را نظیر Green Bitcoin (GBTC)، Solana (SOL)، eTukTuk (TUK) معرفی می­کنیم.

رمزارز سبز چیست؟

رمزارز سبز نوعی ارز دیجیتال است که به کارایی انرژی و عدم تولید آلودگی اهمیت می‌دهد و تلاش می‌کند تا حداقل میزان کربن را به محیط زیست وارد کند. هدف از خلق این نوع ارزها، کاهش آسیب به محیط زیست است. به همین منظور، از منابع انرژی تجدیدپذیر برای تأمین انرژی عملیات استخراج و تراکنش‌ها استفاده می‌شود. کارمزد تراکنش در این رمزارزها نیز کمتر است تا نیاز به انرژی الکتریکی برای پردازش تراکنش‌ها به حداقل برسد.

معروف­ترین و محبوب­ترین رمزارز حال حاظر، بیت ­کوین، از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می­کند. از این مکانیسم اجماع در بسیاری دیگر از رمزارزها نیز استفاده می­شود اما انتقادها به مصرف انرژی بالا و تولید کربن زیاد در این مکانیسم اجماع، منجر به ظهور مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) شده است. رمزارزهای سبز از مکانیسم اجماع PoS استفاده می‌کنند که ردپای کربن را در استخراج آن­ها به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، پیش از ادغام اتریوم (Ethereum Merge)، انرژی موردنیاز برای اجرای مکانیسم اجماع PoW  اتریوم، ۷۸ تراوات ساعت در سال بود. اما پس از تغییر به مکانیسم اجماع PoS، انتشار کربن توسط اتریوم حدود ۹۹ درصد کاهش پیدا کرد.

تمام رمزارزهای سبز از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کنند و در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال، منابع و انرژی کم‌تری مصرف می‌کنند. تأثیرات مخرب محیط زیستی این نوع ارزها به مراتب کمتر است و به همین دلیل، دوست‌دار محیط زیست محسوب می‌شوند.

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

مزایای رمزارزهای سبز

  • امکان سرمایه‌گذاری سازگار با محیط زیست: سرمایه‌گذارانی که به فکر حفظ محیط‌زیست هستند، تمایلی به سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزهایی مانند بیت‌ کوین و لایت­ کوین ندارند؛ چرا که این ارزها گزینه‌های سازگار با محیط‌زیست به شمار نمی‌روند. با این حال، ظهور رمزارزهای دوستدار محیط‌زیست، فرصت‌های عالی برای سرمایه‌گذاری و توسعه به وجود آورده است. این رمزارزهای سبز، هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت می‌توانند جذاب باشند. دلیل این امر آن است که بسیاری از این ارزهای دیجیتال از فناوری‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند و به همین خاطر، تقاضا برای آن‌ها در سال‌های آینده احتمالاً افزایش خواهد یافت.
  • مقابله با گرمایش زمین: ارزهای دیجیتال سبز نقشی اساسی در کاهش سرعت گرمایش زمین ایفا می‌کنند. گرمایش زمین باعث ذوب شدن یخچال‌ها و درنتیجه افزایش سطح آب دریاها شده است. یکی از دلایل اصلی گرمایش زمین، انتشار گاز دی‌اکسید کربن است که فعالیت‌های استخراج رمزارزهایی از جمله بیت­کوین در این دسته قرار می­گیرد. پروژه‌های ارز دیجیتالی که مصرف دی‌اکسید کربن را کاهش می‌دهند، برای مقابله با تغییر اقلیم ضروری هستند. هرچند این پروژه‌ها همچنان انرژی مصرف می‌کنند، اما در تلاش هستند تا مصرف برق خود را به حداقل برسانند.
  • بهبود شهرت این صنعت در رسانه‌ها و جامعه: مصرف بالای انرژی شبکه بیت‌کوین، دیدگاه منفی نسبت به کل صنعت ارز دیجیتال ایجاد کرده است. با این حال رمزارزهای سبز می­توانند نقشی کلیدی در تغییر دیدگاه منفی به این صنعت و ایجاد آینده‌ای پایدار برای آن داشته باشند. موفقیت شرکت‌هایی مانند Hive (اولین شرکت استخراج ارز دیجیتال با انرژی ۱۰۰% سبز) و Green Data Chain (استخراج بیت‌کوین با انرژی حاصل از فضولات حیوانی) نشان می‌دهد که پایداری محیط زیست در این صنعت، موفقیت‌آمیز است. همچنین طرح‌هایی مانند Terra Pool (استخراج بیت‌کوین با انرژی برق آبی) نیز به دنبال مدیریت بهتر تأثیر بیت‌کوین بر آب‌وهوا هستند.

رمزارزسبز چیست؟

بهترین رمزارزهای سبز و دوست­دار محیط زیست در سال ۲۰۲۴

در ادامه این مقاله فهرستی از 6 مورد از پایدارترین و بهترین پروژه‌های ارز دیجیتال در سال جاری را برای شما آماده کرده‌ایم. همه این پروژه‌ها به دقت بررسی شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که تأثیر مثبتی بر محیط زیست می‌گذارند. در بخش بعدی، به بررسی جزئی این ارزهای دیجیتال دوستدار محیط زیست، مکانیسم‌های اصلی و برنامه‌های آینده‌شان خواهیم پرداخت.

  1. Green Bitcoin (GBTC): سبزترین ارز دیجیتال، سازگارتر با محیط زیست نسبت به بیت‌کوین، با جذب سرمایه بیش از ۱.۲ میلیون دلار آمریکا.
  2. eTukTuk (TUK): این ارز دیجیتال ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی راه‌اندازی می‌کند و بازدهی سهام‌گذاریAPY ۱۶7 درصدی ارائه می‌دهد.
  3. Bitcoin Minetrix (BTCMTX): این ارز دیجیتال استخراج ابری را غیرمتمرکز می‌کند و ۱۱.۴ میلیون دلار آمریکا جذب سرمایه داشته است
  4. Solana (SOL): پروتکل محبوب و سبزترین ارز دیجیتال که با سرعت فوق‌العاده‌ای که ارائه می‌دهد، توانایی پردازش تا ۶۵,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد.
  5. Tezos (XTZ): پروژه‌ای با مصرف انرژی بهینه که به سرعت بالای پردازش تراکنش‌ها و با حداقل ردپای کربنی شهرت دارد.
  6. Flow (FLOW): بلاکچینی کم‌مصرف که توسط سازندگان توکن‌های غیر مثلی (NFT) استفاده می‌شود.

شما می‌توانید این رمزارزها را از طریق یک صرافی معتبر ارز دیجیتال مانند صرافی تبدیل خریداری کنید.

Green Bitcoin (GBTC)

این رمزارز سبز روشی نوآورانه و پایدار برای کسب درآمد از ارز دیجیتال ارائه می‌دهد. توکن Green Bitcoin با نام GBTC، پاداش‌های قابل‌توجهی برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با قفل کردن توکن‌های خود در قرارداد هوشمند (Staking)، یا به عبارتی سهام گذاری تا ۱۹۹ درصد سود سالانه (APY) به دست آورند. همچنین، مشارکت‌کنندگان در سهام­گذاری می‌توانند در بازی پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین شرکت کنند و با پیش‌بینی روزانه قیمت بیت‌کوین، از طریق مدل «پیش‌بینی برای کسب درآمد» پاداش بگیرند. علاوه بر این، مدت‌زمان قفل کردن توکن‌ها نیز بر میزان پاداش تأثیرگذار است. برای مثال، با قفل کردن توکن $GBTC برای حداقل ۶ ماه، علاوه بر سود روزانه، ۱۵ درصد پاداش اضافی دریافت خواهید کرد.

Green Bitcoin به لطف استفاده از الگوریتم اثبات سهام (PoS)، ۱۰,۰۰۰ برابر سازگارتر با محیط زیست نسبت به بیت‌کوین است. در مقابل، بیت‌کوین از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند که به شدت انرژی بر و نیازمند قدرت پردازشی بالایی است. آمارهای اخیر نشان می‌دهند که زنجیره Green Bitcoin در مقایسه با بیت‌کوین که ۱.۷ میلیون وات در ساعت مصرف می‌کند، تنها به ۳۴ وات در ساعت انرژی نیاز دارد.

رمزارزسبز چیست؟

eTukTuk (TUK)

پروژه eTukTuk، یک رمزارز سبز جدید، با هدف مقابله با دو چالش مهم – آلودگی کربنی و عدم دسترسی به خدمات مالی – قرار است در سریلانکا راه‌اندازی شود. این پروژه بر تبدیل توک‌توک‌های سنتی (نوعی موتور سه چرخه) که با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند به مدل‌های برقی متمرکز است.

این تغییر، علاوه بر مزیت محیط زیستی مزیت اقتصادی نیز به همراه دارد. خودروهای برقی برخلاف نمونه‌های بنزینی، هیچ‌گونه آلاینده‌ای تولید نمی‌کنند. علاوه بر اینeTukTuk  از نظر هزینه با نمونه‌های سنتی رقابت‌پذیر است. این تغییر می‌تواند هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد، درآمد رانندگان را به طور قابل‌توجهی (تا ۴۰۰ درصد) افزایش داده است و سبب کاهش شکاف اقتصادی گردد.

نگه‌دارندگان این توکن می‌توانند با سهام‌گذاری توکن‌های خود، از راه‌اندازی ایستگاه‌های شارژ پشتیبانی کرده و سود سالانه دریافت کنند. با توجه به ناوگان گسترده توک‌توک‌ها در سریلانکا و نگرانی‌های رو به رشد در مورد محیط زیست، این کشور به سکویی ایده‌آل برای راه‌اندازی این پروژه دوستدار محیط زیست تبدیل شده است.

Bitcoin Minetrix (BTCMTX)

پروژه Bitcoin Minetrix (BTCMTX)  یک کمپین نوآورانه با هدف پاک‌سازی صنعت استخراج بیت‌کوین و ارائه روش قانونی کسب درآمد غیرفعال برای کاربران است. این پروژه برای نخستین بار، ایده استخراج مبتنی بر سهام را مطرح می‌کند. بدین‌صورت که کاربران با سهام گذاری (Stake) توکن‌های BTCMTX، اعتبار استخراج ابری کسب کرده و سپس این اعتبارها را برای دریافت بیت‌کوین می‌سوزانند. این فرآیند روی بستر اتریوم انجام می‌شود که در مقایسه با بلاکچین اثبات کار بیت‌کوین، بسیار سازگارتر با محیط زیست است.

کاربران در این پلتفرم جدید، از طریق یک رابط کاربری ساده و با نمایش همه‌ی معیارهای مهم، کنترل کاملی بر دارایی‌های خود دارند. آن‌ها می‌توانند انتخاب کنند که توکن‌های­ خود را قفل (Stake) کنند، نگهداری کنند یا بسوزانند. بنابراین، کاربران می‌توانند از طریق سهام گذاری، افزایش قیمت توکن‌ها یا دریافت پاداش بیت‌کوین سود کسب کنند. همچنین به زودی یک اپلیکیشن موبایل برای سهولت بیشتر کاربران منتشر خواهد شد.

استخراج بیت‌کوین نه‌تنها آسیب‌زننده به محیط زیست است، بلکه بسیار هزینه‌بر و نیازمند دانش فنی بالایی‌ است. پروژه Bitcoin Minetrix  یا توکن‌سازی مبتنی بر اتریوم و تنها با سرمایه‌ی اولیه‌ی ۱۰ دلار، این روند را آسان می­کند.

رمزارزسبز چیست؟

Solana (SOL)

سولانا یکی از رمزارزهای دوستدار محیط زیست است که به لطف مقیاس‌پذیری بالای شبکه‌اش، در سال ۲۰۲۱ به یکی از داغ‌ترین ارزهای دیجیتال تبدیل شد. سولانا به صورت تئوری می‌تواند در هر ثانیه ۶۵,۰۰۰ تراکنش را پردازش کند که رقمی به مراتب بالاتر از بیت‌کوین و اتریوم است. سولانا با استفاده هم‌زمان از دو مکانیسم اجماع، «اثبات سهام (PoS)» و «اثبات تاریخچه(PoH)» به این قابلیت دست می‌یابد. مکانیسم «اثبات تاریخچه» برای افزایش قابل توجه سرعت تراکنش‌ها توسط آناتولی یاکوونکو، بنیان‌گذار سولانا، در سال ۲۰۱۷ معرفی شد.

یکی از مزایای جانبی این رویکرد مقیاس‌پذیری، این است که سولانا را به احتمال زیاد به سبزترین رمزارز در دنیای بلاکچین تبدیل کرده است. طبق گزارش اخیر مصرف انرژی از شبکه سولانا، یک تراکنش معمولی در این شبکه تنها ۲,۷۰۷ ژول انرژی مصرف می‌کند که حتی از انرژی مصرفی سه بار جستجو در گوگل هم کمتر است.

این رمزارز سبز کاملاً شفاف است و هرکسی می‌تواند میزان مصرف انرژی شبکه را در وب‌سایت سولانا مشاهده کند. این داده‌ها توسط یک مشاور مستقل انرژی و اقلیم تائید شده‌اند. سولانا حتی با همکاری سازمان «واتِرشد کلایمِیت» (Watershed Climate) برای نابودی مُبَردهای فرسوده سرمایه‌گذاری می‌کند که به عنوان یکی از بهترین راه‌ها برای جبران انتشار گاز CO2 شناخته شده است.

 

ارز دیجیتال سولانا ارز دیجیتال سولانا را در بازار تومانی تبدیل معامله کنید
خرید سولانا

 

 

رمزارزسبز چیست؟

پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

Tezos (XTZ)

Tezos  یک رمزارز بلاکچین سازگار با محیط زیست است که شباهت‌هایی به اتریوم دارد. این بلاکچین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند و امکان ساخت توکن‌های غیر مثلی (NFT) را فراهم می‌آورد. اما برتری Tezos در غیرمتمرکز بودن حداکثری آن است. بدین معنا که دارندگان توکن XTZ می‌توانند پیشنهادهای توسعه و ارتقای شبکه را ارائه دهند و روی آن‌ها رأی‌گیری کنند.

این شبکه از پروتکل اثبات سهام منعطف (Liquid Proof-of-Stake) استفاده می‌کند و به هر کاربر با حداقل ۸۰۰۰ توکن XTZ امکان اعتبارسنجی (Validator) شدن را می‌دهد. دارندگان توکن‌های کمتر نیز می‌توانند با واگذاری توکن‌های خود به اعتبارسنج‌ها (Baker) در سود حاصل از سهام‌گذاری شریک شوند. وب‌سایت Tezos ادعا می‌کند این رویکرد باعث می‌شود ردپای کربنی شبکه معادل تنها ۱۷ شهروند در سال باشد.

علاوه بر این، Tezos با بهره‌گیری از «بازدهی مقیاس‌پذیر»، هرچه فعالیت‌های درون شبکه افزایش یابد، مصرف انرژی آن کاهش پیدا می‌کند. درنهایت، این رمزارز سبز برای تضمین صحت اطلاعات مربوط به مصرف انرژی، از شرکت مشاوره‌ای  Pricewaterhouse Coopers Advisory  برای تحلیل ردپای کربنی شبکه، استفاده می‌کند.

 

ارز دیجیتال تزوس ارز دیجیتال تزوس را در بازار تومانی تبدیل معامله کنید
خرید تزوس

 

Flow (FLOW)

Flow  یکی از سبزترین ارزهای دیجیتال است که در سال گذشته ظهور پیدا کرده است. این بلاکچین توسط بنیان‌گذاران بازی CryptoKitties، از اولین بازی‌های مبتنی بر بلاکچین، ساخته شده است. به لطف مکانیسم اجماع اثبات سهام فوق‌العاده سریع Flow، این شبکه توانسته است با نهادهای پیشرو مانند NBA، UFC، NFL و لالیگا همکاری کند.

بیش از ۸۰۰۰ توسعه‌دهنده هم‌اکنون پروژه‌های خود را روی Flow راه‌اندازی کرده‌اند و این شبکه در مجموع ۱۴ میلیون حساب کاربری فعال دارد. محبوبیت Flow اخیراً به دلیل «صندوق اکوسیستم Flow» با بودجه ۷۲۵ میلیون دلاری برای حمایت از رشد و نوآوری در این بلاکچین، به شدت افزایش یافته است. Flow همچنین با مصرف تنها ۰.۱۸ گیگاوات ساعت انرژی در سال، یکی از سبزترین ارزهای دیجیتال در فهرست ما به شمار می‌رود. علاوه بر این، مصرف انرژی Flow توسط شرکت دلویت به طور مستقل تائید شده است که صحت و شفافیت آن را تضمین می‌کند.

علاقه‌مندان به توکن‌های غیر مثلی (NFT) نیز می‌توانند از Flow برای ساخت NFT با مصرف انرژی بسیار کم استفاده کنند. برای درک بهتر این موضوع، باید بدانید که مینت کردن یک NFT روی بلاکچین Flow انرژی کمتری نسبت به یک پست ساده در اینستاگرام مصرف می‌کند و همین امر آن را از سایر گزینه‌های محبوب مانند Solana و Polygon، کم‌مصرف‌تر می‌سازد.

 

ارز دیجیتال فلو ارز دیجیتال فلو را در بازار تومانی تبدیل معامله کنید
خرید فلو

 

جمع بندی

آنچه در ابتدا به عنوان پاسخی به نگرانی‌های زیست‌محیطی پیرامون بیت‌کوین آغاز شد، امروزه به جنبشی قدرتمند در حمایت از رمز ارزهای دوستدار محیط زیست تبدیل شده است. این جنبش بر استفاده از مکانیزم‌های اجماع کارآمد از نظر انرژی و تعهد به حفظ محیط زیست تمرکز دارد و نمادی از تغییر در دنیای رمز ارزها به حساب می‌آید. این رمز ارزها به حفظ منابع طبیعی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و نظارت دقیق بر معاملات کمک می‌کنند.

همزیستی مسالمت‌آمیز رمز ارز و محیط زیست، آینده‌ای پایدار و روشن را برای دنیای امور مالی نوید می‌دهد.

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب تبدیل کمک کننده خواهد بود.

منابع :

cryptonews.com

dailycoin.com

دیدگاهتان را بنویسید