Skip to content
top banner

صرافی معتبر ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در
خواندن در ۲ دقیقه

در دنیای ارز دیجیتال روزانه تراکنش‌های زیادی صورت می‌گیرد. کاربران برای خریدوفروش ارزهای خود نیازمند صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال هستند و امروز این مسئله، مهم‌ترین دغدغه‌ی کاربران ارزهای دیجیتالی است. برای آشنایی با این صرافی‌ها ابتدا باید بدانیم که صرافی ارز دیجیتال چیست و صرافی‌های معتبر چه ویژگی‌هایی دارند.

صرافی ارز دیجیتال یا Exchange چیست؟

به بستری که کاربران در آن می‌توانند ارزهای دیجیتالی خود را معامله کنند صرافی ارز دیجیتال یا Crypto Exchange می‌گویند. در صرافی‌های ارز دیجیتال، کاربران می‌توانند ارزهایی را بخرند و یا بفروشند. همچنین به هنگام معامله می‌توانند ارزهای دیجیتالی خود را به ارزهای دیجیتالی دیگر و یا ارزهای فیات تبدیل کنند.

ویژگی‌های صرافی معتبر ارز دیجیتال

برای آنکه کاربران بتوانند ارزهای دیجیتالی خود را معامله کنند نیازمند فضا و بستری امن هستند، از‌این‌رو، به دنبال صرافی‌های معتبر می‌گردند. بنابراین، ابتدا به ویژگی‌های صرافی‌ معتبر می‌پردازیم و سپس به‌طور مختصر آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

ویژگی‌های یک صرافی معتبر ارز دیجیتال به شرح زیر است:

 • احراز هویت سریع و آسان
 • تنوع در تعداد ارز
 • داشتن نشانی فیزیکی دفتر
 • پشتیبانی
 • نداشتن محدودیت خریدوفروش
 • قیمت‌های واقعی و لحظه‌ای
 • میزان نقدینگی و حجم معاملات
 • کیف پول داخلی و اختصاصی
 • رزومه و سابقه مجموعه

احراز هویت سریع و آسان

صرافی‌ها به‌منظور جلوگیری از پول‌شویی و دیگر جرائم مالی، موظف هستند که امنیت مالی کاربران را فراهم کنند. ازاین‌رو کاربران باید هویت خود را ثبت کنند. این کار در اصل وسیله‌ای برای جلب اعتماد است.

مثلاً اگر کاربری بخواهد خریدوفروشی در وب‌سایت صرافی‌های ارز دیجیتال انجام دهد، ابتدا می‌بایست در وب‌سایت صرافی مدنظر ثبت‌نام کند و نام و مشخصات خود را ثبت کند. سپس هرگاه تراکنشی در وب‌سایت انجام دهد باید هویت خود را ثابت و تائید کند.

یکی از ویژگی‌های صرافی معتبر ارز دیجیتال، احراز هویت سریع و آسان است. ازآنجایی‌که کاربران، احراز هویت را کاری دشوار می‌دانند صرافی‌ها باید درصدد این باشند که این کار را آسان کنند. چراکه تائید هویت چندین روز طول می‌کشد و این امر کاربران را خسته می‌کند.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

تنوع در تعداد ارز

یکی دیگر از ویژگی‌های صرافی معتبر ارز دیجیتال، داشتن تنوع در تعداد ارزهای صرافی است. تنوع ارزی زیادی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد و این امر به جذابیت ارزهای دیجیتال می‌افزاید. کاربران فقط به دو یا سه ارز دیجیتالی اکتفا نمی‌کنند و خواهان سبدی از ارزهای دیجیتال مختلف هستند. مثلاً آن‌ها فقط به دنبال خرید یا فروش بیتکوین نیستند و خواهان تنوع در ارزهای دیجیتال‌اند.

داشتن نشانی فیزیکی دفتر

برای افزایش اعتبار صرافی‌ها و اطمینان کردن کاربران، وجود یک دفتر برای مراجعه‌ی حضوری کاربران لازم است. ازآنجایی‌که معاملات زیادی به‌صورت آنلاین انجام می‌شود، داشتن یک نشانی فیزیکی دفتر، اعتماد کاربران را جلب می‌کند و کاربران می‌توانند در صورت بروز مشکل با مراجعه‌ی حضوری مشکل خود را حل کنند. این امر باعث می‌شود تا اعتبار آن صرافی بیشتر شود.

پشتیبانی

یکی دیگر از مواردی که اعتبار صرافی‌های ارز دیجیتال را بالا می‌برد، پشتیبانی و خدمات پس از فروش است. هنگام خرید و یا فروش ممکن است کاربران به سؤالات زیادی برخورد کنند؛ بنابراین نیاز دارند که شخص و یا مجموعه‌ای آن‌ها را راهنمایی کند و این وظیفه‌ی صرافی‌های ارز دیجیتال است. اگر صرافی نامعتبر باشد کاربران را راهنمایی نمی‌کند و یا کم‌ترین راهنمایی را هم به‌سختی انجام می‌دهد.

نداشتن محدودیت خریدوفروش

عدم محدودیت در سقف خریدوفروش یکی دیگر از ویژگی‌های صرافی معتبر ارز دیجیتال است. مثلاً در بعضی از صرافی‌ها امکان معامله بالاتر از ۱۰۰ هزار تومان وجود ندارد و از این نظر محدودیت وجود دارد. به همین علت کاربران کمتری جذب این صرافی خواهند شد. بیشتر معامله‌گران چنین صرافی را برای انجام معاملات خود انتخاب نمی‌کنند.

قیمت‌های واقعی و لحظه‌ای

با توجه به نوسانات بسیار زیاد ارزهای دیجیتال، صرافی‌ها موظف‌اند نوسانات لحظه‌ای را ارائه دهند. اگر صرافی نوسانات را به‌صورت واقعی و لحظه‌ای ارائه ندهد این صرافی از اعتبار کافی برخوردار نیست و کاربران بسیار کمی به این صرافی مراجعه خواهند کرد. درنتیجه بهتر است از چنین صرافی‌هایی استفاده نکنید.

میزان نقدینگی و حجم معاملات

یکی دیگر از مواردی که در اعتبار صرافی‌ها نقش دارد میزان نقدینگی و حجم معاملات بالا است. معاملات با حجم بالا در برخی صرافی‌های ارز دیجیتال انجام نمی‌شود و کاربران برای انجام معامله‌ای با حجم بالا باید چندین معامله با حجم کوچک انجام دهند. این امر باعث می‌شود که هزینه بالا رود و وقت بیشتری صرف شود. بنابراین به معنای کم اعتبار بودن صرافی خواهد بود.

کیف پول داخلی و اختصاصی

کیف پول داخلی و اختصاصی یکی دیگر از موارد اعتباربخشی به صرافی‌ها است. منظور از کیف پول، جا و مکانی است که شما دارایی‌های رمزنگاری‌شده خود را در آنجا ذخیره می‌کنید. اکثر کیف پول‌های خارجی به علت تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران از سوی کشورهای خارجی به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهند. بنابراین، وظیفه‌ی صرافی‌ها است که با ارائه‌ی کیف پول‌های داخلی و اختصاصی این مشکل را حل کنند.

رزومه و سابقه مجموعه

اگر کاربری به دنبال صرافی امن خرید ارز دیجیتال باشد، ابتدا باید سابقه‌ی صرافی موردنظر را بررسی کند و ببیند که این صرافی چه میزان در بازار اعتبار دارد. برای فهمیدن اعتبار صرافی باید ببینید که این صرافی چه تعداد کاربر دارد. اگر تعداد کاربران یک صرافی زیاد باشد، آن صرافی از شهرت و اعتبار خوبی برخوردار است.

همچنین باید نظراتی که راجع به صرافی موردنظر در بین فعالان بازار گفته‌شده بخوانید و بشنوید. علاوه‌براین، باید فعالیت صرافی موردنظر را در شبکه‌های اجتماعی و زمان و هزینه‌ای که برای آموزش کاربران خود می‌کند را هم بررسی کنید.

سخن پایانی

در دنیای ارز دیجیتال روزانه تراکنش‌های زیادی صورت می‌گیرد. مسئله اعتبار صرافی‌های ارز دیجیتال، امروز مهم‌ترین دغدغه کاربران ارز دیجیتال است. برای آنکه کاربران بتوانند ارزهای دیجیتالی خود را معامله کنند نیازمند فضا و بستری امن هستند. از‌این‌رو به دنبال صرافی‌های معتبر می‌گردند. صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال ویژگی‌هایی دارند که عبارت‌اند از: احراز هویت سریع و آسان، تنوع در تعداد ارز، داشتن نشانی فیزیکی دفتر، پشتیبانی، نداشتن محدودیت خریدوفروش، قیمت‌های واقعی و لحظه‌ای، میزان نقدینگی و حجم معاملات، کیف پول داخلی و اختصاصی و رزومه و سابقه مجموعه. کاربران هنگام انتخاب صرافی موردنظر خود با در نظر گرفتن این موارد می‌توانند به صحت و اعتبار صرافی موردنظر پی ببرند.

امیدواریم مطالعه این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاه‌ها (2)

 1. سلام
  خیلی ممنون بابت معرفی این معیارها، خیلی موافقم که یک صرافی باید تمامی این معیارهارو داشته باشه. به نظرم صرافی تبدیل یکی از اون صرافی های خوب ایرانیه همچنین یک محتوا هم دیدم که ۱۰ صرافی برتر ایرانی معرفی شده بود که صرافی تبدیل هم جزو اون ها بود اگر دوست داشتید میتونید از اون هم استفاده کنید. لینکش رو در زیر قرار میدم
  https://businessuni.net/10-authentic-iranian-exchanges-with-a-history-in-the-online-space/

 2. واقعا پشتیبانی به نظر من مهمترین فاکتوره. یه مطلبی هم توی مجله اقتصاد آفرین نوشته بود که اکثر صرافی ها توی شبکه های اجتماعی هم شروع کردن به پشتیبانی دادن که به نظر خیلی عالیه.
  ممنون از مقاله خوبتون.

مقالات مرتبط

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه