امنیت کیف پول تبدیل با Google Authenticator

آموزش فعالسازی تأیید هویت دومرحله‌ای گوگل | تضمین امنیت کیف پول تبدیل با Google Authenticator

امنیت دارایی‌های کاربران در صرافی تبدیل یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مسائلی است که تأکید بسیاری بر روی آن وجود دارد به همین دلیل لایه‌ها و راهکارهای مختلفی برای افزایش امنیت دارایی‌ شما در تبدیل تعریف شده است. یکی از این لایه‌ها تأیید هویت دومرحله‌ای با Google Authenticator است که امنیت حساب کاربری  شما را تقویت می‌کند و راهکار دومرحله‌ای یا (۲FA) را در اختیارتان قرار می‌دهد. در این مقاله به صورت گام‌به‌گام و تصویری نحوه فعال‌سازی این قابلیت را با هم مرور می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

چرا باید Google Authenitcator را فعال کنیم؟

فعال‌‌سازی تأیید دو محله‌ای Google Authenticator را به این دلیل پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از آن می‌توانید یک سپر دفاعی را به لایه‌های امنیتی حساب خود اضافه کنید. با فعال‌کردن این برنامه یک رمز دوم پویا خواهید داشت که هر ۳۰ ثانیه یک بار تغییر می‌کند و به همین خاطر هر گونه دسترسی به حساب کاربری شما را برای هر فرد مهاجمی دشوارتر می‌کند.

از سوی دیگر برداشت ارز دیجیتال (با حجم بیش از ۱۰۰ تتر) از حساب کاربری تبدیل به خاطر امنیت بیشتر شما تنها در صورت فعال‌بودن Google Authenticator امکان‌پذیر است.

آموزش نصب و فعال کردن Google Authenticator در صرافی تبدیل

در این بخش نحوه نصب و فعال‌سازی Google Authenticator  و استفاده از تأیید دومرحله‌ای گوگل را به صورت گام‌به‌گام و تصویری آموزش می‌دهیم. توجه داشته باشید که همه مراحل را باید به‌دقت و مطابق آموزش زیر دنبال کنید.

گام اول:  ورود به بخش فعال‌سازی و نصب برنامه

ابتدا وارد وب‌سایت یا اپلیکیشن تبدیل می‌شویم و از قسمت بالا سمت چپ روی گزینه نمایه کلیک می‌کنیم (تصویر ۱).

سپس در صفحه باز شده گزینه تنظیمات را انتخاب می‌کنیم (تصویر ۲).

حالا در صفحه باز شده منوی کشویی با عنوان اطلاعات بانکی را باز می‌کنیم (تصویر ۳) و سپس گزینه امنیت و اطلاعات را باز می‌کنیم. (تصویر ۴)

صفحه فعال‌سازی تأیید دومرحله‌ای گوگل برای ما باز می‌شود. در این بخش روی دکمه طلایی‌رنگ «فعال‌سازی» ضربه می‌زنیم (تصویر ۵).

در صفحه باز شده گزینه‌های دریافت اپلیکیشن اندروید Google Authenticator را مشاهده می‌کنیم که می‌توانیم هر یک را انتخاب کنیم (تصویر ۶). توجه داشته باشید در حال حاضر باتوجه‌به وضعیت اینترنت کشور برای نصب این برنامه از Google Play به ابزار تغییر IP نیازمند خواهید بود. اما به‌راحتی می‌توانید برنامه را از «بازار» دریافت کنید.

پس از نصب برنامه از Google Play یا بازار برنامه را باز می‌کنیم (تصویر ۷).

حالا به صفحه تأیید دومرحله‌ای در اپلیکیشن تبدیل بر می‌گردیم و روی دکمه «نصب کردم، ادامه» ضربه می‌زنیم (تصویر ۸).

گام دوم: فعال‌سازی Google Authenticator

برای فعال‌سازی این برنامه می‌توانید از دو روش استفاده کنید. روش خودکار و روش دستی که در ادامه هر دو روش را با هم بررسی می‌کنیم.

روش اول: فعال‌سازی خودکار

برای فعال‌سازی خودکار پس از انجام مراحل فوق: در صفحه باز شده گزینه «فعال‌سازی خودکار» را انتخاب می‌کنیم (تصویر ۱).

سپس پیامی با عنوان Save Key در برنامه Google Authenticator‌ باز می‌شود که با کلیک روی دکمه OK (تصویر ۲) کار تمام است و به همین سادگی می‌توانید بخش رمز پویای خود را در این برنامه مشاهده کنید (تصویر ۳)

روش دوم: فعال‌سازی دستی

درصورتی‌که به هر دلیل نتوانید از روش فعال‌سازی خودکار استفاده کنید؛ امکان استفاده از روش فعال‌سازی دستی در اختیار شماست. برای این کار در بخش فعال‌سازی مطابق (تصویر ۱) گزینه دوم یعنی «فعال‌سازی دستی (روش جایگزین)» را انتخاب می‌کنیم.

سپس در صفحه ظاهر شده کد فعال‌سازی نمایش‌داده‌شده را مطابق با تصویر ۲ کپی می‌کنیم. حالا به اپلیکیشن Google Authenticator می‌رویم و مانند تصویر ۳ روی گزینه + می‌زنیم.

دو گزینه باز می‌شود که مطابق تصویر ۴ گزینه «Enter a Setup Key»  را انتخاب می‌کنیم.

در صفحه باز شده مطابق تصویر در کادر ۵-۱ نام Tabdeal را می‌نویسیم و در کادر ۵-۲ کد کپی شده در تصویر ۱ را در اینجا جای‌گذاری می‌کنیم و سپس دکمه «add» را فشار می‌دهیم (تصویر ۵-۳).

اگر همه چیز درست پیش رفته باشد حالا می‌توانیم بخش یکبار رمز را در اپلیکیشن Google Authenticator  مشاهده کنیم (تصویر ۶).

گام سوم: یادداشت کردن کد بازیابی و تأیید نهایی فعال‌سازی

پس از این که فعال‌سازی را انجام دادید مطابق تصویر ۱ روی گزینه «فعال‌ کردم، ادامه» بزنید. پیغامی باز می‌شود که طی آن یک کد بازیابی به شما نمایش داده می‌شود و از شما خواسته شده است که آن را یادداشت و ذخیره کنید.

این کار بسیار مهم است؛ چون در صورت ازدست‌دادن حساب تبدیلتان در برنامه Google  Authenticator به دلیل خراب‌شدن یا پاک‌شدن اطلاعات گوشی یا هر دلیل دیگر، به‌راحتی با این کد می‌توانید آن را بازیابی کنید. پس حتماً این کد را ذخیره کرده و حتی به صورت فیزیکی یادداشت کنید و آن را در دسترسی داشته باشید.

بنابراین، کدی که در کارد ۲-۱ به شما داده می‌شود را کپی کنید و سپس دکمه «یادداشت کردم، ادامه» را بزنید. (تصویر ۲-۲).

حالا به صفحه بعد می‌روید. کد پیامک شده به تلفن همراهتان را در کادر ۳-۱ و سپس کد یکبار مصرف تولید شده در Google Authenticator را در بخش ۳-۲ بزنید و دکمه تکمیل فعال‌سازی (۳-۳) را فشار دهید.

کادر (تصویر ۴) برای شما نمایش داده می‌شود و تأیید هویت دومرحله‌ای با موفقیت فعال می‌شود.

مشکلات رایج در فعال‌سازی Google Authenticator

۱. در نظر داشته باشید که تنظیمات تاریخ و زمان تلفن همراه شما روی حالت خودکار (Automatic) قرار داشته باشد.

۲. از بروز بودن کدهای خود در برنامه Google Authenticator اطمینان حاصل کنید. برای این کار، از بخش Setting این اپلیکیشن، گزینه Time Correction و سپس Sync Now را انتخاب کنید.

۳. اگر چندین کد با نام Tabdeal در برنامه Google Authenticator مشاهده می‌کنید، لطفا کدهای قدیمی را حذف کنید. برای این کار، کد را برای چند لحظه نگه دارید و سپس گزینه (سطل آشغال) را انتخاب کنید.

۴. کدهای Google Authenticator پس از یک دقیقه منقضی می‌شوند و با یک کد جدید جایگزین می‌شوند. در صورت منقضی شدن کد، لطفا از کد جدید استفاده کنید.

آموزش غیرفعال‌سازی Google Authenticator در تبدیل

ما به خاطر امنیت شما هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنیم که کد دوعاملی گوگل را غیرفعال کنید. اما اگر به هر دلیل چنین تصمیمی گرفتید مطابق گام‌های زیر می‌توانید تأیید دوعاملی گوگل را غیرفعال کنید.

پس از این که با انجام مراحل گام اول به بخش فعال‌سازی رسیدید. روی گزینه غیرفعال‌سازی بزنید (تصویر ۱).

حالا کادر پیغامی به شما نمایش داده می‌شود که در این بخش باید گزینه «غیرفعال‌سازی» را انتخاب کنید. (تصویر ۲)

برای تأیید غیرفعال‌سازی یک رمز پیامکی به شما ارسال می‌شود که آن را در کادر (۳-۱) وارد می‌کنید و گزینه غیرفعال‌سازی را مطابق تصویر (۳-۲) می‌فشارید.

کادر پیام ۴ برای شما نمایش داده می‌شود و تأیید هویت دومرحله‌ای گوگل برای شما غیرفعال می‌شود.

‌پیشنهاد می‌کنیم در صورت انجام غیرفعال‌سازی حتماً حساب Tabdeal را از روی اپلیکیشن Google Authenticator نیز حذف کنید تا بعدا در صورت نیاز به فعال کردن مجدد تأیید دو عاملی دچار اشتباه بین دو حساب قدیمی از کار افتاده و حساب فعال نشوید.

جمع‌بندی

دانستیم که برای حل دغدغه‌ی امنیت حساب کاربری خود در صرافی تبدیل باید از ویژگی‌های تایید دو مرحله‌ای استفاده کنیم. تایید دو مرحله‌ای گوگل یکی از امن‌ترین و بهترین راه‌های ۲FA است که امکان دخل و تصرف در کدهای تولید شده و احتمال نفوذ هکرها به حساب اشخاص را به طور کامل از بین می‌برد. اگر هنوز اقدام به فعال کردن این ویژگی در حساب کاربری خود نکرده‌اید، همین حالا این ویژگی را فعال کرده و با خیال آسوده به خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی امن تبدیل بپردازید. برای دریافت آموزش‌ها و راهنمایی‌های بیشتر، می‌توانید به راهنمای تبدیل مراجعه کنید.

سؤالات متداول

امنیت حساب کاربری خود را چطور افزایش دهم؟

برای افزایش امنیت حساب کاربری خود در صرافی تبدیل می‌توانید از امکانات ویژه‌ای که در اختیار کاربران قرار گرفته‌است، استفاده کنید. فعال کردن تایید دومرحله‌ای گوگل که از طریق منوی تنظیمات و قسمت امنیت و اطلاع‌رسانی در دسترس است، یکی از مهم‌ترین و موثرترین کارهایی است که باید برای تضمین امنیت حساب کاربری خود انجام دهید.

Google Authenticator ‌چطور کار می‌کند؟

این نرم‌افزار به وسیله‌ی هماهنگ شدن با پلتفرم‌های مختلف مثل تبدیل، کدهای منحصر به‌فردی تولید می کند که برای ورود به حساب کاربری باید آن کد را داشته باشید. در واقع برای ورود به حساب کاربری که توسط  ۲FA محافظت می‌شود، باید همزمان رمز عبور و کد تایید را بدانیم.

دسترسی همزمان به هر دوی این اطلاعات برای هکرها بسیار سخت است، با فرض اینکه به هر طریقی یک هکر به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند با عوض شدن کد تایید در هر ۳۰ ثانیه عملا برای ورود به حساب کاربری فقط ۳۰ ثانیه وقت خواهد داشت که تقریبا محال به نظر می‌رسد.

اگر Google Authenticator از روی گوشی‌ام پاک شود چه کار باید بکنم؟

برای بازیابی ارتباط Google Authenticator با پلتفرم باید کد بازیابی که در حین اولین اتصال دریافت کرده‌اید را داشته باشید. کد بازیابی را حتما یادداشت کنید و در محلی امن نگه دارید تا اگر روزی به هر دلیلی دسترسی شما از این نرم‌افزار قطع شد بتوانید بدون دردسر و نگرانی در یک نسخه‌ی دیگر از نرم‌افزار ارتباطات خود را بازیابی کنید. می‌توانید آموزش بازیابی Google Authenticator را نیز مشاهده کنید.

اگر Google Authenticator از روی گوشی‌ام پاک شود و کد بازیابی را هم نداشته‌باشم، چه کار باید بکنم؟

در این صورت، لازم است فرایندی طی شود تا هویت شما به‌درستی احراز شود. درصورت روی‌دادن این اتفاق، با پشتیبانی تبدیل تماس حاصل فرمایید تا در انجام فرایندهای بازیابی به شما کنند.

5 پاسخ

    1. سلام
      دوستانی که از این کیف پول دارن استفاده میکنن.
      آیا امکان داره کسی بتونه توی این کیف پول ارز فیک داشته باشه ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید به من بگید.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید