با ادامه گسترش اقتصاد دیجیتال، استفاده از ارز دیجیتال نیز به‌سرعت در حال افزایش است. ارز دیجیتال پولی است که به شکل الکترونیکی در ازای کالاها و خدمات بدون استفاده از پول فیزیکی مانند اسکناس کاغذی یا سکه مبادله می‌شود.

همان‌طور که فناوری درحال‌ رشد و تکامل است، ارز دیجیتال نیز به طور پیوسته جایگزین پول فیزیکی می‌شود. در ادامه این مقاله از آکادمی تبدیل آنچه باید در مورد انواع ارزهای دیجیتال و مزایا و معایب رمز ارزها بدانید را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

ارز دیجیتال: آینده پول شما

به هر ارزی که منحصراً به‌صورت الکترونیکی در دسترس است، ارز دیجیتال اطلاق می‌شود. در حال حاضر نسخه‌های الکترونیکی ارز یا همان ارز دیجیتال در سیستم‌های مالی اکثر کشورها بسیار رایج است. به‌عنوان‌مثال، در ایالات متحده، پول فیزیکی در گردش در ایالات متحده تنها حدود یک‌دهم عرضه کلی پول است و مابقی در انواع سپرده‌های بانکی به‌صورت الکترونیکی نگهداری می‌شود.

ثبت نام در تبدیل

آنچه ارز دیجیتال را از ارزهای الکترونیکی موجود در حساب‌های بانکی متمایز می‌کند این است که این نوع ارزها هرگز شکل فیزیکی به خود نمی‌گیرد. در حال حاضر، شما می‌توانید با مراجعه به یک دستگاه خودپرداز ارز الکترونیکی خود را به ارز فیزیکی تبدیل کنید اما در مورد ارزهای دیجیتال این امر میسر نیست و ارز دیجیتال هرگز شکل فیزیکی به خود نمی‌گیرد. ارز دیجیتال همیشه در یک شبکه کامپیوتری باقی می‌ماند و از طریق ابزارهای دیجیتال مبادله می‌شود.

ارزهای دیجیتال همانند ریال و دلار پول‌هایی هستند که با سازِکار مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند. فرایند خلق برخی از این پول‌ها مانند بیت کوین با ماینینگ (استخراج) انجام می‌شود و برای تعدادی دیگر از آن‌ها، تمامی سکه‌ها از قبل به‌صورت استخراج شده در شبکه خرید و فروش قرار می‌گیرند.

آشنایی با ارزهای دیجیتال

ایده شکل‌گیری ارزهای دیجیتال از دو مشکل بزرگ «اعتماد به شخص ثالث» و «دوباره خرج کردن» ریشه می‌گیرد. هنگامی که شما از بانک‌ها برای انتقال پول و نگهداری آن استفاده می‌کنید، در واقع به آن بانک اعتماد کرده‌اید. حتی اگر کلی‌تر به ماجرا نگاه کنید، اعتماد برای پیش‌بردن بسیاری از کارهایتان ضروری است.

ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها (ارزهای رمزگذاری شده) برایندهایی هستند که امکان پرداخت‌های امن آنلاین توسط «توکن‌های» مجازی را فراهم می‌کنند. توکن‌ها دارای طیف وسیعی از توابع بالقوه هستند که به‌وفور در حیطه ارزهای دیجیتال شنیده می‌شوند. در عمل تمام دارایی‌های رمزگذاری شده را می‌توان به‌عنوان کوین و توکن توصیف کرد.

انواع ارزهای دیجیتال

اولین ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، بیت کوین بود که همچنان محبوب‌ترین و باارزش‌ترین آن باقی‌مانده است. امروزه هزاران ارز دیجیتال جایگزین با عملکردها و مشخصات مختلف وجود دارد. برخی از این رمز ارزها کلون یا فورک بیت کوین هستند، درحالی‌که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند که از ابتدا ساخته شده‌اند.

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط فرد یا گروهی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» راه‌اندازی شد. تا اول نوامبر ۲۰۲۱، بیش از ۱۸٫۸ میلیون بیت کوین با ارزش کل بازار حدود ۱٫۲۲ تریلیون دلار در گردش بود که این رقم مرتباً به‌روزرسانی می‌شد. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت که هم از تورم و هم از اعمال‌نفوذها جلوگیری می‌کند.

برخی از ارزهای دیجیتال رقیب نیز که به دلیل موفقیت بیت کوین به وجود آمدند و به آلت کوین معروف هستند، عبارت‌اند از Solana (سولانا)، Litecoin (لایت کوین)، Ethereum (اتریوم)، Cardano (کاردانو) و EOS (ایاس). تا نوامبر ۲۰۲۱، ارزش کل همه ارزهای دیجیتال موجود بیش از ۲٫۷ تریلیون دلار است. بیت کوین در حال حاضر تقریباً ۴۲٪ از ارزش کل این مقدار را تشکیل می‌دهد.

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

مانند تمام فناوری‌ها، در مورد ارزهای دیجیتال نیز در کنار حل برخی از مشکلات مرتبط با پول سنتی، نگرانی‌ها و اشکالاتی نیز وجود دارد.

مزایای استفاده از ارز دیجیتال

  • ارز دیجیتال زمان تراکنش را سرعت می‌بخشد. زیرساخت سیستم مالی مدرن از شبکه پیچیده‌ای از شرکت‌کنندگان تشکیل شده است. در برخی موارد، مانند یک سیستم دفتر کل دیجیتال کاملاً غیرمتمرکز، دو طرف می‌توانند مستقیماً بدون هیچ واسطه بانک یا مؤسسه مالی معاملات تجاری را انجام دهند. این مزیت از بازه‌های زمانی طولانی تسویه پرداخت که معمولاً روزها یا حتی هفته‌ها طول می‌کشد، جلوگیری می‌کند.
  • ارزهای رمزنگاری شده این نوید را می‌دهند که انتقال مستقیم وجوه بین دو طرف را بدون نیاز به شخص ثالث قابل‌اعتماد مانند یک بانک یا شرکت اعتباری آسان‌تر می‌کنند. در عوض این انتقال‌ها با استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی و اشکال مختلف سیستم‌های تشویقی، مانند اثبات کار یا اثبات سهام، تضمین می‌شوند.
  • پول فیزیکی مشکلات امنیتی دارد. خطر سرقت، جعل و نیاز به ذخیره‌سازی فیزیکی در بانک را می‌توان با ارز دیجیتال کاهش داد یا از بین برد.
  • ارز دیجیتال می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد. با حذف همه واسطه‌ها یا برخی از آنها، کارمزد تراکنش‌های مرتبط با پرداخت‌های دیجیتالی را می‌توان تا حد زیادی کاهش داد. این امر به‌ویژه در مورد هزینه‌های بالای مربوط به جابه‌جایی بین مرزی پول کاربرد دارد.
  • در سیستم‌های ارزهای دیجیتال مدرن، «کیف پول» یا آدرس حساب کاربر دارای یک کلید عمومی است، درحالی‌که کلید خصوصی تنها برای مالک شناخته شده است و برای امضای تراکنش‌ها استفاده می‌شود. انتقال وجه با حداقل کارمزد تکمیل می‌شود و به کاربران امکان می‌دهد از کارمزدهای سنگینی که بانک‌ها و مؤسسات مالی برای حواله‌های سیستمی دریافت می‌کنند، اجتناب کنند.

معایب استفاده از ارزهای دیجیتال

  • ماهیت نیمه ناشناس تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، آنها را برای انبوهی از فعالیت‌های غیرقانونی، مانند پول‌شویی و فرار مالیاتی، مناسب می‌کند. بااین‌حال، طرف‌داران ارزهای دیجیتال اغلب برای ناشناس بودن آنها ارزش زیادی قائل هستند و به مزایای حفظ حریم خصوصی مانند محافظت از افشاگران (شخصی که در مورد یک شخص یا سازمانی که در یک فعالیت غیرقانونی فعالیت می‌کند اطلاع می‌دهد) یا فعالانی که تحت تعقیب حکومت‌های سرکوبگر زندگی می‌کنند، اشاره می‌کنند. برخی از ارزهای دیجیتال خصوصی‌تر از بقیه هستند. به‌عنوان‌ مثال، بیت کوین یک انتخاب نسبتا ضعیف برای انجام تجارت غیرقانونی آنلاین است، زیرا تحلیل های قانونی بلاک چین بیت کوین به مقامات کمک کرده تا مجرمان را دستگیر و محاکمه کنند. با این حال، ارزهای دیجیتال دیگری برای حفظ حریم خصوصی مانند (دش) Dash، (مونرو) Monero یا (زی کش) ZCash وجود دارند که ردیابی آنها بسیار دشوارتر است.
  • از آنجا که ارز دیجیتال یک فناوری محاسباتی است، از هک و سایر جرایم سایبری مصون نیست. اگر یک اقتصاد ارز دیجیتال را بپذیرد، ثبات مالی و امنیت ملی می‌تواند به یک خطر امنیت سایبری تبدیل شود.
  • ارز دیجیتال هزینه‌های تراکنش سنتی را کاهش می‌دهد، اما مجموعه هزینه‌های منحصربه‌فرد خود را به همراه دارد. هزینه‌های امنیت سایبری یکی از این موارد است. برای مثال، بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال، دارایی‌های دیجیتال خود را در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره می‌کنند، قطعه‌ای از سخت‌افزار که می‌توان آن را از اینترنت جدا کرد (معروف به کیف پول سرد). پرداخت‌های مبتنی بر بلاک چین نیز باید هزینه‌های مرتبط با محاسبه تراکنش را بپردازند.
  • ارز دیجیتال چالش‌های جدیدی را برای تنظیم‌کننده‌ها و سیاست‌گذارانی که برای تضمین ثبات مالی در تلاش هستند، ایجاد می‌کند.

نکات خاص در مورد ارزهای دیجیتال

مرکز جذابیت و عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین است که برای نگه‌داشتن یک دفتر کل آنلاین از تمام تراکنش‌هایی که تاکنون انجام شده است استفاده می‌شود، بنابراین ساختار داده‌ای برای این دفتر کل ارائه می‌دهد که کاملاً امن، به اشتراک گذاشته شده و مورد توافق است. توسط کل شبکه یک گره منفرد، یا رایانه‌ای که یک کپی از دفتر را نگهداری می‌کند. هر بلوک جدیدی که ایجاد می‌شود باید قبل از تأیید توسط هر گره تأیید شود که جعل تاریخچه تراکنش‌ها را تقریباً غیرممکن می‌کند.

بلاک چین‌های ارزهای دیجیتال می‌توانند بسیار امن باشند، اما سایر جنبه‌های اکوسیستم ارزهای دیجیتال، از جمله صرافی‌ها و کیف پول‌ها، از خطر هک مصون نیستند. در تاریخ ۱۰ ساله بیت کوین، چندین صرافی آنلاین موضوع هک و سرقت بوده‌اند که گاهی اوقات میلیون‌ها دلار ارز دیجیتال به سرقت رفته است.

بسیاری از کارشناسان فناوری اطلاعات بلاک چین را دارای پتانسیل جدی برای استفاده‌هایی مانند رأی‌گیری آنلاین و تأمین مالی جمعی می‌دانند و مؤسسات مالی بزرگ مانند JPMorgan Chase (JPM) پتانسیل کاهش هزینه های تراکنش را با ساده‌سازی پردازش پرداخت می‌دانند. در صورت عدم وجود نسخه پشتیبان از کلید خصوصی، موجودی ارز دیجیتال که در یک پایگاه‌ داده مرکزی ذخیره می‌شود، می‌تواند با پاک شدن یا ازبین‌رفتن هارددیسک از بین برود. درعین‌حال، هیچ مقام مرکزی، دولت یا شرکتی وجود ندارد که به وجوه یا اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد.

بااین‌وجود، بسیاری از ناظران مزایای بالقوه‌ای را در ارزهای دیجیتال می‌بینند، مانند امکان حفظ ارزش در برابر تورم و تسهیل مبادله درحالی‌که حمل‌ونقل و تقسیم آنها آسان‌تر از فلزات گران‌بهاست و ماهیت آنها نیز خارج از نفوذ بانک‌های مرکزی و دولت‌هاست.

یکی از نگرانی‌های موجود در مورد ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین این است که این ارزها ریشه در هیچ کالای مادی ندارند. بااین‌حال، برخی تحقیقات مشخص کرده‌اند که هزینه تولید یک بیت کوین که به مقدار فزاینده‌ای انرژی نیاز دارد، به طور مستقیم با قیمت بازار آن مرتبط است.

سخن آخر

ارز دیجیتال این پتانسیل را دارد که طرز تفکر جامعه در مورد پول را کاملاً تغییر دهد. ظهور بیت کوین، اتریوم و هزاران ارز دیجیتال دیگر که فقط به شکل الکترونیکی وجود دارند، بانک‌های مرکزی جهانی را به تحقیق درباره نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال ملی سوق داده است. در این مقاله با تعریف کلیات ارزهای دیجیتال و مزایا و معایب و کاربردشان با شما همراه بودیم.

سؤالات متداول

رمزارز چیست؟

ارزهای دیجیتال سیستم‌هایی هستند که امکان پرداخت‌های امن آنلاین را فراهم می‌کنند که بر حسب «توکن‌»های مجازی تعریف می‌شوند.

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

هر سرمایه‌گذاری می‌تواند از طریق صرافی‌های رمزنگاری، اپلیکیشن‌ها و… ارز دیجیتال خریداری کند. شما می‌توانید با ثبت‌نام و احراز هویت در صرافی ارز دیجیتال تبدیل، به‌سادگی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال کدام‌اند؟

بیت کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال است و پس از آن سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، بایننس کوین، سولانا و کاردانو قرار دارند.

ثبت نام